VRIJE STEMMEN ËËr Geallieerden trekken over den Rijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie J- Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 120 Maandag 26 Maart 1945 Telefoon 2665 40.000 man uit de lucht geland MAANDAGMORGEN WAT NOODIG IS Wij ontvingen een aardige geïllus treerde brochure, die den titel draagt „Nederland zal herrijzen Er staat een voorrede in, die onderteekend is door vele bekende figuren uit de Eindhoven. sche wereld. Wij vinden er onder den naam van den Burgemeester, van den heer F. J. Philips, voorzitter van den Eindhovenschen fabrikantenkring, van de drie voorzitters der drie samenwer kende Vakcentrales te Eindhoven, en van nog drie anderen. In die voorrede wordt gezegd, dat voor de herrijzing van Nederland allereerst eendracht noo- dig is. Hoe kunnen wij tot eendracht komen wordt gevraagd. En getracht zal worden, in de daarop volgende bla den een antwoord te geven en aan te duiden hoe ieder persoonlijk daartoe kan medewerken. Wij willen er iets uit vertellen. Voor het herrijzen van Nederland zijn noodig, stelt het boekje allereerst vast, drie dingen Gezonde gezinnen Samenwerking bij den arbeid Een eensgezind volk. Zullen zij er komen, vraagt het dan. En het antwoordtDat hangt af van U. Gezonde gezinnen. „Voor een nieuw Nederland zijn ge zonde gezinnen noodig. Gezinnen, waai de gezinsleden niets voor elkaar ver bergen en elkaar helpen om het beste te geven, waartoe zij in staat zijn. Waar veel gelachen wordt en veel liefde is. Waar de maaltijden niet bestaan uit op slokken en wegrennen, maar waar de vriendschap en de gesprekken een even belangrijke plaats innemen als het eten. Waar anderen altijd welkom zijn. Waar de buren een brood kunnen komen lee- nen en werkelijke vriendschap krijgen. Waar evacué's niet alleen een onderdak kunnen vinden, maar ook nieuwen moed, wanneer de moeilijkheden voor hen te groot dreigen te worden." En even verder zegt de brochure „Gezonde gezinnen brengen eenheid in dé maatschappij. Gezinnen, die een drachtig hun moeilijkheden onder de knie krijgen, helpen hun land door de moeilijkheden heen. Gezonde gezinnen produceeren den geest, die tot gezonden wederopbouw leidt.' Volkeren, die uit gezonde gezinnen bestaan, kunnen een gezond volkeren- gezin opbouwen." Samenwerking bij den arbeid. „Wij Nederlanders moeten overwinnen in" den strijd door samenwerking in landbouw en industrie, willen wij tot gezonden wederopbouw komen. Hierin moet iedereen het zijne bijdragen. Iedere werknemer, iedere' werkgever, iedere vak vereenigïngsleider. Er zal hard gewerkt moeten worden om Nederland te doen herrijzen. Wij Nederlanders kunnen gelukkig hard werken. Wij zullen nog veel har der moeten werken dan vroeger. Niet iedereen voor zichzelf, maar allemaal samen voor ons land wat voor werk wij ook hebben, iedereen op zijn eigen plaats." Een eensgezind volk. „Eenheid is de basis van cle kracht van en volk." En clan vergelijkt het boekje Neder land met een voetbal-elftal. Tenzij wij als volk samenspelen, zal een ander den wedstrijd winnen. Samen spel is een combinatie van zelfverlooche. ning, hersenwerk en inspanning. Het be. teeként samenwerken voor Nederland. Eerlijke samenwerking tusschen de re geering en het bedrijfsleven, tusschen werknemers en werkgevers tusschen de steden en het platteland, tusschen de verschillende menschen in de poli tiek." Ten slotte doet de ongenoemde schnj- ver een hartstochtelijk beroep op allen, die hieraan kunnen en willen mede- Verken. "Wat gij kunt doen vraagt hij. En hij antwoordt „Word anders. Schep eenheid. Veéht er voor Ook in dit gedeelte zijn uitnemende Het groote geallieerde offensief aan den Rijn is begonnen. In een officieel communiqué uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower werd Zaterdag om 13.15 uur bekend gemaakt, dat na zware voorafgaande bombardementen uit de lucht en der artillerie eenheden van het Britsche 2e en Amerikaansche 9e leger over den Rijn getrokken waren ter weerszijden van Wezel. De operaties verloopen gunstig'. Eenheden van het Britsche le lucht- landingsleger zijn ten Oosten van den Rijn geland. Britsche vloot, en gealli eerde luchtstrijdkrachten ondersteunen de operaties. Wat later kwamen de berichten van correspondenten binnenstroomen. Hier volgt nu in tijdsvolgorde het verloop der operaties Vrijdagavond om 6 uur zette de artil lerie het grootste bombardement van de zen oorlog in. Drie uur later gingen eenheden van de 51e Schotsche Hoog- landersdivisie bij Rees in landingsvaar tuigen en amphibiewagens over den Rijn Weer een uur later, dus om cien uur, staken de troepen van een Britsche commandobrigade den Rijn over juist ten Zuidenvan Wezel, terwijl de R.A.F. Lancasters nog bezig waren met een zwaai- bombardement op de Duitsche Stellingen. Om 3 uur s morgens gingen eenheden van cle 15e Schotsche divisie over den Rijn bij Xanten, ten Noord- Westen van Wezel. Om 4 uur kwamen de Amerikanen aan de beurt om den Rijn over te ste ken bij Dinslaken. Toen cle morgen aangebroken was, kwam cle grootste luchtvloot, die ooit is samengesteld, bestaande uit meer dan 3100 transport- en zweefvliegtuigen in actie en landden gedeeltelijk per para chute, cle 40.000 man luchtlandingsle. gers. 'Daaronder waren veteranen van den strijd bij Arnhem en Bastogne. Ook tanks en voorraden werden geland, ter wijl later nog 250 Liberators met nog meer voorraden kwamen. Zoo werden er dus vier bruggenhoofden gevormd. De landingen geschiedden zonder een en kel verlies, door de Duitsche Luftwaffe veroorzaakt. Deze was n.l. niet versche nen. Dit zal wel het gevolg geweest zijn van het feit, dat in de vijf dagen, voor afgaande aan den overtocht, geallieerde bommenwerpers niet minder dan 50.000 ton bommen op Duitschland hebben ge worpen, voornamelijk op vliegvelden en verkeerscentra. Churchill over tien Rijn. Minister Churchill was in Montgome ry's hoofdkwartier aanwezig toen de aanval begon, en gisteravond werd be kend gemaakt, dat hij in gezelschap van Montgomerv den Rijn was overgesto ken,- drie uur in het Amerikaansche bruggenhoofd had vertoefd en daarna was teruggekeerd. gedachten te vinden. Het boekje doet een poging om ons allen de verantwoor delijkheid te doen beseffen voor wat wij van ons leven maken. Naar het woord van onze koningin verwijst hij, naar dien „innerlijken drang, welke ook een uit wendige omkeer te weeg brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, vertrou wen en liefde richtsnoer wórden tus schen personen en volken". Voorts kunnen wij helpen die eenheid te scheppen, door met onszelf te begin, nen. Eerst zelf beginnen anders te wor den, en dan open gaan staan tegenover een ander, en ook ongelijk willen er. kennen. Dit tegenover uw vijand, in uw gezin, bij uw werk, in de politiek, enz. Steeds' zullen wij hiervoor moeten vechten „De strijd is aan den gang. De strijd tegen ons materialisme, onze genotzucht, ons geknoei, onze slapheid, ons gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel - - de bondgenooten van de vijfde kolonne. Burger en militair moeten schouder aan Proclamatie van Prins Bernhard aan de verzetsbewegingen in bezet gebied. Z. K. H. Prins Bernhard richtte zich Zaterdag tot de leden der binnenland- sche strijdkrachten en waarschuwde hen niets te doen zonder bevel, en zich niet door provocatie te laten verleiden. Hij eindigde zijn boodschap aldus.- „Konin gin en Vaderland rekenen op u". Ook het geallieerde opperbevel gaf eenzelfde waarschuwing dooi'. „De be velen zullen u langs de bekende kanalen bereiken". Alle bruggehoofden tot een groot bruggenhoofd verbon den. Gisteravond werd bericht, dat de operaties ten zeerste geslaagd waren, met geringe verliezen voor alle troepen en dat alle bruggenhoofden verbonden waren tot 1 groot bruggenhoofd van 50 k.m. lengte en gemiddeld 1215 k.m. diepte. Wezel, Dinslaken, Bislich en Rees waren genomen. De luchtlandings troepen hadden zich meester gemaakt van 6 bruggen over de Issel, welke ten Oosten van den Rijn stroomt. De sluizen van 't Lippekanaal waren in geallieerde handen. Meer dan 8000 Duitschers wa ren reeds gevangen genomen. Minstens 2 bruggen zijn al over den Rijn gesla gen. Andere Rijnbruggenhoofden bij Remagen, en het Donderdagavond bij Oppenheim gevormde werden uitgebr eid. Zaterdag werden door 't 3e Amerikaan sche leger 18.800 Duitschers gevangen genomen. Een record op 1 dag. De Duitsche radio geeft ononderbro. ken waarschuwingen door voor gealli eerde vliegtuigen, afgewisseld met dringende mededeelingen voor de be volking. Het eene district na het andere wordt bevolen te evacueeren en alle ver voersmiddelen, zelfs handkarren ter be schikking van de autoriteiten te stellen. Berlijn werd iederen nacht weer ge bombardeerd, evenals Zaterdag door honderden Amerikaansche vliegtuigen van Italiaansclie bases. Nieuwe dagorders van Stalin. Dagorders van maarschalk Stalin meldden Zaterdag een groote doorbraak op 100 km front in Hongarije. Ruim 70 km. opgerukt. 350 plaatsen, w.o. Ves- prem en Szekes Fehervar genomen. Langs den Donau ook Malinowsky's legers in den aanval op Tolbuchins rech ter flank. De Russen staan op 80 km. van de Oostenrijksche grens en 120 km.' van Weenen. In Oost-Pruisen werd Heiligenbeil, het laatste Duitsche steunpunt Z.W. van Koningsbergen, genomen. Gisteren deden zware bommenwer pers der R.A.F. aanvallen op Hannover, Osnabruck en Munster, die brandend werden achtergelaten. De Amerikanen bombardeerden fabrieken bij Hamburg en Brunswijk. schouder vechten. Dit front ligt niet ergens in het oosten, maar loopt dwars door elk gezin, elke school, elk bureau, elke fabriek, elke boerderij." Ziehier nog de slotzinnen „Overwin den vijand eerst in u zelf. Haal dan iemand anders over om samen met u te vechten voor een nieuw Neder land. Strijd om van uw huisgezin en uw omgeving een voorbeeld te maken. Strijd voor samenwerking in het bedrijfs leven. Strijd om ons volk tot eenheid te brengen. Strijd eendrachtig voor het herrijzen van Nederland. Dan zal Ne derland bezitten, wat het voor den oor log niet bezatde alles overwinnende kracht van een ontembaar strijdend ge. loof. Nederland zal bezitten, wat noodig is om werkelijk te herrijzen." Het correspondentieadres van het boekje isMr. J. J. A. van der Putt, Vestdijk 1. Eindhoven. Dit boekje zal binnenkort weer in den boekhandel verkrijgbaar zijn. RECHTSHERSTEL Het Militair Commissariaat voor het rechtsherstel maakt bekend Allen in Zuid- en Noord-Beveland, die vermogen onder hun berusting hebben van, of die verplichtingen hebben aan 1. een vijandelijken staat, als bedoeld in art. 1, no. 5, van het Besluit Vij andelijk Vermogen,- 2. een vijandelijken onderdaan, als be doeld in art. 2 van het Besluit, of 3. een persoon, als bedoeld in art. 6, lid 1, van dat Besluit (N.S.B.-ers en politieke gevangenen), of daarover inlichtingen kunnen geven, zijn verplicht hiervan voor 1 Mei 1945 schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den inspecteur der belastingen, tot wiens inspectie de aangever behoort, of ten bureele van de Adviescommissie Rechtsherstel en Beheer, Wijngaardstr. 53, te Goes. Dit geldt ook voor de gevallen, waarin reeds aangifte elders mocht hebben plaats gehad. Voor de aangifte kan gebruik worden gemaakt van formulieren, welke ver. krijgbaar zijn op de belastingkantoren en op het bureau van genoemde Advies commissie. Voorts wordt de gelegenheid openge steld verzoeken tot rechtsherstel in te dienen. Daaronder worden verstaan verzoeken om tijdens de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa tot stand gekomen of gewijzigde vermogensrechtelijke be trekkingen, als bedoeld in art. 23 van het Besluit Herstel Rechtsverkeer', onder de daar vermelde omstandigheden geheel of gedeeltelijk nietig te verklaren, gewij zigd vast te stellen of daarvan, als zij onbepaald zijn, den inhoud te bepalen, alsmede om tijdens die vijandelijke be zetting te niet gegane rechtsbetrekkin gen, als bedoeld in voormeld artikel, ge heel of gedeeltelijk, al of niet in gewij- zigden vorm, te doen herleven. Regeling van vergoeding wegens oor- logs- of bezettin gsschade is onder het vorenstaande niet begrepen. Hetzelfde geldt voor andere publiekrechtelijke en voor familierechtelijke verhoudingen. Verzoekschriften tot rechtsherstel moeten worden ingediend ter plaatse hiervoor voor het doen van aangifte van vijandelijk vermogen aangewezen. Genoemde verzoekschriften moeten voldoen aan de eischen gesteld in art. 126 van K.B. E 100het verdient aan beveling zich voor de opstelling van die verzoekschriften te voorzien van rechts kundige hulp. Voor nadere bijzonderheden betreffen de het vorenstaande kan men zich wen. den ter plaatse, waar aangiften en ver zoekschriften moeten worden ingediend. Aldaar zijn tevens nadere inlichtingen te verkrijgen over verplichtingen van houders van zaken, waarvan: de eigenaar onbekend is, voorzieningen voor afwe zigen, verlies van vertegenwoordigings bevoegdheid van vijanden, N.S.B.-ers, po litieke gevangenen en dergelijke, voor zieningen voor rechtspersonen en het verbod van het houden van algemeene vergaderingen van rechtspersonen. Mededeelingen Voedselvoorziening PRIJSVERLAGING MELK EN MELK PRODUCTEN Het hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel, afd .Zeeland, te Goes, stelt het publiek ervan in kennis dat met ingang van 25 Maart 1945 de prijzen van volle melk en melkproducten als volgt worden verlaagd, t.w. Losse volle melk van 18 cent per liter op 15 cent per liter; losse taptemelk van 8 cent per liter op 6 cent per literLosse karnemelk van '9 cent per liter op 7 cent per litereen blikje condens, is een rantsoen, van 25 cent per blik op 16 cent per blik een rantsoen taptemelkpoeder van 0.2 kg. van 22Va cent per rantsoen op I8V2 cent per rantsoen. Deze prijsverlaging kan gezien worden als maatregel in de reeks van maatregelen die erop gericht zijn het prijspeil te brengen op een juistere verhouding tot de loonen en in komsten. De grossiers in melkproducten en de melk- slijters ontvangen over het bovenstaande nog nadere instructies per circulaire. De P.V.C. voor Zeeland.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1