VRIJE STEMMEN laiiz van Mtschers gezafverd DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie 1c JAARGANG P PI H ftf? X /Sf /V 1TH T Algemccne Leiding B. G. Kloosterziel en NUMMER 119 S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 Zaterdag 24 Maart 1945 Telefoon 2665 De Koningin in Goes Toen Hare Majesteit Vrijdag 16 Maart de bevlagde Markt te Goes binnenreed, werd zij verwelkomd door een juichende en wuivende menigte, die de geheele ruimte van het groote plein vulde tot de uiterste hoeken, terwijl rondom voor de ramen, op de bordessen, op de balcons, en zelfs op de daken ook tallooze menschen een plaatsje hadden gevonden. Het was een spontane huldiging, waarvoor de Koningin, al nei gende, naar alle zijden dankte. Een muziek korps speelde het Wilhelmus, wat bloots hoofds en uit volle borst door allen werd meegezongen. Feestelijk was het aanzien van de versierde stad, die als door een wonder voor ernstige oorlogsbeschadiging bleef gespaard. Na door de autoriteiten verwelkomd te zijn, werden aan de Koningin de hoogere officieren en vele burgerlijke autoriteiten voorgesteld, waarbij zij zich met velen on derhield. Ook de verwanten van hen, die als slachtoffers van hun plicht of als onder- grondsche werkers den dood hadden gevon den. werden aan de Koningin voorgesteld, waarbij zij haar medeleven liet blijken. Eveneens een groep van de vroegere illegale werkers, politiemannen, en een aantal eva- cué's, die in hun Walchersche kleedij op vielen tusschen de Goessche bevolking. Nadat Hare Majesteit zich op het bordes vóór het stadhuis had begeven, en wederom 'n langdurige hulde had in ontvangst geno men, waarbij zij naar alle kanten dankte, begaf zij zich met haar gevolg naar de gereedstaande auto's, en reed onder af- scheidsgejuich der aanhankelijke menigte weg in de richting van Brabant. Wel blijkt de afwezigheid van onze vor stin gedurende vijf jaren niets afgedaan te hebben van den band, die ons aan ons vorstenhuis bindt. Integendeel, het is of heel het volk in deze jaren des te sterker het bewustzijn heeft gekregen, dat na het gemeenschappelijk lijden, zij ginds in balling schap, wij hier onder den druk der bezet ting, er maar één ding is, dat ons bevrijde volk een nieuwe toekomst kan openen de wederopbouw, onder Hooger Leiding, van een Koninkrijk der Nederlanden, waar over zij en haar huis den scepter voeren, samenwerkend aan de geestelijke en stoffe lijke vernieuwing van ons gemeenschappe lijke Vaderland. In deze dagen heeft heel Zeeland van zijn gehechtheid aan ons vorstenhuis getuigd, en zich opnieuw aan haar en haar troon, aan Koningin Wilhelmina verbonden. Wij hopen haar spoedig te mogen ont vangen in een heel bevrijd Nederland. Red. MULO-EXAMEN 1945 Thans kan worden medegedeeld, dat voor het geheele bevrijde gebied door Christelijk en Neutraal Mulo één ge. meenschappelijk examen in 1945 zal wor den gehouden en wel schriftelijk op 10 en 11 Juli a.s., mondeling van 6 tot 25 Augustus a.s. Het mondeling gedeelte zal waarschijn, lijk worden afgenomen te Goes of Mid. delburg, Eergen op Zoom of Roosendaal, Breda, Eindhoven, Nijmegen en Heerlen, het schriftelijk op meerdere plaatsen. Het examen-programma is gelijk aan dat van 1944. behoudens deze beperking" dat voor de drie moderne talen één boek minder behoeft gelezen te zijn. Een regelingscommissie van 12 leden is benoemd, waarvan een dagelijksch be stuur van 5 leden is aangewezen, n.l. de heeren H. C. van Donk te Goes, voor zitter, J. W. Tap te Nijmegen, vice.voor. zitter, G. J. v. d. Meent te Breda, secre. taris, 'G. D. van Melsen te Vught, pen ningmeester en Joh. E. Harthoorn te Goes, Stationsstraat 23, administrateur. Bij laatstgenoemden kunnen aanmel dingsformulieren worden aangevraagd, n.l. voor leerlingen van Mulo-scholen „door de Hoofden, voor anderen door de ouders of henzelf. De aangifte sluit on herroepelijk op 1 Mei a.s. .Als voorzitter van de Rijkscommissa rissen fungeert de wnd. Hoofdinspecteur van het L.O. de heer Stoopman te Nij megen. H. C. VAN DONK, Voorzitter Mulo-examen 1945. 100.000 krijgsgevangenen in 9 dagen Von Rundstedt ontslagen Groote doorbraak in Opper-Silezië 2200 bommenwerpers in actie Nieuwe landing in de Philippijnen. De overblijvende Duitsche troepen ten Westen van den Rijn zijn in twee deelen gesplitst en worden snel geliquideerd. De Duitschers hebben nog slechts 45 km. van den Westelijken Rijnoever in handen, met twee ontsnappingswegen, n.l. die over Speier en over Germersheim, waarlangs ze in wanorde over den Rijn terugtrekken. Waarschijnlijk hebben ze hier nog drie bruggen ter hunner beschikking. Mainz is geheel van Duitschers gezuiverd, terwijl de straatgevechten in Ludwigshafen hun einde naderen. Het Duitsche gebied ten Westen van den Rijn is niet veel meer dan een bruggehoofd van 20 x 30 km. Pirmasens en Landau zijn genomen. 100.000 krijgsgevangenen in 9 dagen. Binnen 9 dagen zijn ruim 100.000 krijgs gevangenen gemaakt aan het Westelijk front. De gevangenen komen bij duizenden tegelijk binnen. Zoo werden alleen in de laatste 48 uur50.000 man gevangen genomen. Soms moeten de Amerikanen de Duitschers van kaarten voorzien, waarop de ligging dei- kampen staat aangegeven daar marcheeren ze dan gedwee heen, zonder bewaking. Het bruggehoofd over den Rijn is aan beide flanken vergroot, en is nu 50 km. breed en ca. 15 km. diep.- Correspondenten melden, dat Donderdag de eerste gewonden per zweefvliegtuig uit het bruggehoofd naar de hospitalen zijn overgebracht. De zweefvliegtuigen werden van het kleine vliegveld in het bruggehoofd opgepikt door vliegende transportvliegtui gen. Dit is de eerste maal, dat een derge lijke operatie op Duitsch grondgebied ge schiedt. Op één punt zijn de le legertroepen Don derdag meer dan 8 km. gevorderd. Er zijn weer meer pontonbruggen over den Rijn geslagen. Eén daarvan, ruim 400 meter lang, werd door de genie in 9 uur tijds gebruiks klaar gemaakt. Von Rundstedt ontslagen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duit schers Von Rundstedt als opperbevelheb ber in het Westen hebben ontslagen en ver vangen hebben door Kesselring, tot nu toe bevelhebber in Italië. Groote doorbraak in Opper-Silezië. In een speciale dagorder maakte maar schalk Stalin Donderdagavond laat bekend, dat de troepen onder bevel van maarschalk Koniev een groote doorbraak geforceerd hadden in Opper-Silezië. Aan weerszijden van Oppeln waren ze tot het offensief over gegaan, rukten op een 100 km. breed front op en de twee colonnes sloten zich 40 km. verder, bij Ncustadt, aaneen. Daardoor was een groote Duitsche troepenmacht in gesloten. Russische tankcolonnes splitsten de Duitsche troepen in steeds kleinere groep jes en brachten ze zware verliezen toe. Neusüadt, zes andere steden en 400 kleinere plaatsen werden veroverd 30.000 Duit schers sneuvelden 15.000 werden gevangen genomen. Een groote buit viel de Russen in handen. Ook werden er vorderingen gemaakt in Oost-Pruisen en West-Pommeren. Volgens de Duitschers zijn de Russen nu ook 'n groot offensief begonnen bij Komorn, in Hongarije. 2200 zware bommenwerpers in actie. Ruim 900 R.A.F. Halifax en Lancaster bom menwerpers voerden zware aanvallen uit op Bocholt, Dorsten en Diilmen, op slechts enkele tientallen kilometers voor Montgo mery's legers. Ook Hildesheim, 20 km. ten Zuid-Oosten van Hannover, kreeg een hevige geconcentreerde aanval te verduren. Van Amerikaansche zijde vielen zoowel middelzware als zware bommenwerpers eveneens Bocholt aan. terwijl verder nog 1300 Amerikaansche bommenwerpers aan vallen deden op 9 groote bevoorradings centra der Duitsche troepen in het Ruhr- gebied, en 5 vliegvelden. De 700 escorteerende jagers voerden zelfstandige aanvallen uit boven MicHen- Duitschland, daar van de Luftwaffe geen spoor te bekennen viel. Verder deed de R.A.F. weer aanvallen op twee spoorbruggen, die bestookt werden met 10-ton bommen. Eén ervan was die van Nienburg, in de spoorlijn van Breinen naar Hannover de andere was in Breinen zelf. Ook is nu bekend gemaakt, dat Woensdag een geslaagde aanval gedaan is op de grootste Duitsche olie- en benzine-opslag- plaatsen in Nederland, n.l. die bij Deventer. Van de 7000 aanvalsVluchten, die de geallieerde luchtmachten Donderdag maak ten, gingen slechts 2 bommenwerpers en 4 jagers verloren. Weer een nieuwe lauding in de Philipijnen. In de Philipijnen voerden de Amerikanen een nieuwe landing uit op een eiland ten Zuid-Oosten van Panay. Tegelijk deden Amerikaansche bommenwerpers zware aan vallen op opslagplaatsen op het eiland Ceboe, ten Oosten van Panay. Superforten deden weer een aanval op Rangoon. In Birma vorderen de troepen van het 14de leger in de richting van de olievelden langs de Irawadi, ten Zuiden van Mandalay. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Patton's troepen zijn Donderdagavond 10 uur, zonder steun van artillerie en vlieg tuigen over den Rijn getrokken. Het brugge hoofd is gisteren uitgebreid. Volgens Ber lijn is het bij Oppenheim, ten Zuiden van Mainz. Alleen, de tactische luchtmacht maakte gisteren ruim 6000 vluchten. 1250 Amerikaansche bommenwerpers vie len 11 bevoorradingscentra aan in en bij het Ruhrgebied. De R.A.F. bombardeerde gisteren doelen ten Oosten van den Beneden-Rijn en spoor bruggen bij Bremen en Bielefeld met 10-ton bommen en vannacht werd Berlijn aange vallen en troepenconcentraties aan den Beneden-Rijn. Officieele verklaring der Britsche regee ring over het bombardement van den Haag op 3 Maart j.l. Russische troepen bereiken de Oostzee, tusschen Gdynia en Danzig. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Frankrijk en Zwitserland hebben el kaar een wederkeerig crediet van 250 millioen Zwitsersche francs toegestaan. De koersverhouding zal zijn een Zwitser sche franc voor lD/2 Fransche franc. (Reuter) KAPITEIN HAGEDOORN TOT MAJOOR BEVORDERD De Majoor J. A. HAGEDOORN. Mili taire Commissaris voor Zuid- en Noord- Beveland te Goes, die deze week uit Londen is teruggekeerd, werd op 12 Maart j.l. van den rang van kapitein bevorderd tot Majoor. Wij wenschen hem hierbij hartelijk geluk en hopen, dat zijn vele en goede werk tot heil van ons gewest moge strekken. Red. ZEEUWSCHE HULP VOOR BOVEN BE RIVIEREN EN H.A.R.K. Opbrengst collecte op Noord-Beveland Te Colijnsplaat f 13025Kamperland f 23015.Geersdijk f 5379.10 Kortgene f23577.75, Kats f6369.35 Wissenkerke f24707.35. Totaal f96073.55. Dit grootsche dankoffer werd gebracht dooi- de bevolking van het Zeeuwsche eiland Noord-Beveland. Het Comité brengt hulde aan hen die zoo spontaan dit groote bedrag bijeen gebracht hebben en dankt namens de bevolking boven de groote rivieren. Het Comité. FILM-NIEUWS In het Grand-theater te Goes draait deze week de film „Kerstmis in Juli" met Dick Powell en Ellen Drew. Het simpele gegeven en het niet al te hoogstaand spel maken deze film voor den niet-veeleischenden bioscoopbezoeker toch nog wel te apprecieeren. In dit verband willen we gaarne het volgende opmerken Buiten de pers heeft de film een niet te onderschatten aandeel in de voorlichting van het publiek. Goede, stiniuleerende. films zijn onzes inziens een dringende eisch om het publiek beter op de - hoogte te brengen. Hebben we niet meer behoefte aan op bouwende producten dan aan z.g. „vlotte comedies" Zijn we goed ingelicht, dan zijn er voor bevrijd gebied slechts een veertig-tal films beschikbaar, waarvan de meesten van twij felachtig formaat. Zou het niet wenschelijk zijn, dat hierin ter bevoegder plaatse verandering werd gebracht, temeer daar wij meerdere en betere voorlichting zoo dringend noodig hebben POSTVERKEER OP WALCHEREN EN ZUID EN NOORD-BEVELAND Met inqang van 22 Maart 1945 zijn de eilanden Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland opgenomen in het interlacale en internationale postverkeer. Ten postkantore kunnen inlich tingen ingewonnen worden naar welke plaat- in bevrijd Nederland post verzonden kan. worden. De Militaire Commissaris voor Zuid- en Noord-Beveland, De Majoor J. A. Hagedoorn. BONAANWIJZING HUISBRAND (No. 76). Het Centraal Distributiekantoor voor het bevrijde gebied te 's-Hertogenbosch maakt in overleg met het Rijkskolenbureau te Tilburg het volgende bekend Met ingang van 26 Maart 1945 geeft bon B.V. 35 van de Brandstoffenkaart T. 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen, welke bon de laatste zal zijn voor het stookseizoen 1944—1945. In distributiekringen, waarin bon B.V. 35 reeds eerder was aangewezen, maa thans geen nieuwe bon worden bekend gemaakt. Het publiek wordt er met nadruk cp gewe zen, dat de bonnen B.V. 41-B.V. 34 en deze nieuwe bon B.V. 35 voor 1 April 1945 tegen ontvangstbewijs ingeleverd moeten zijn bij den handelaar, waar men als vaste klant is ingeschreven. De handelaren moeten deze bonnen voor 8 April bij de Distributiediensten omwisselen tegen aanvullingscoupures, waar toe van 3 t.m. 8 April dagelijks geleqenheid bestaat. De aanvullingscoupures moeten uiterlijk 15 April door de handelaren bij de Brandstoffencommissie zijn ingeleverd. Verbruikers, welke nog geen brandstoffen op hun bonnen B.V. 41 en B.V. 34 ontvanqen hebben, moeten door den handel met voor rang worden bediend. Het is den handelaren dus verboden op bon B.V. 35 reeds af te leveren, zoolang zij nog een achterstand heb ben in de aflevering op de bonnen B.V. 41 en B.V. 34. Aangezien alle handelaren niet steeds over voldoende vooiraden en soorten beschikken, zal het niet altijd mogelijk zijn, dat iedereen direct wordt geholpen. Met de aflevering op bon B.V. 35 zal in verband met de bevoor rading eerst ca. 8 April 1945 een aanvana gemaakt kunnen worden. Daarnaast zal men genoegen moeten nemen met de soorten, die voorhanden zijn.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1