VRIJE STEMMEN «sr De strijd ten Westen van den Rijn nadert zijn einde DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie Ie JAARGANG T TTTTk H T7 -rar^ m "gr^ li n n n T& T Algemeene Leiding i J. Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 118 Vriidaa 23 Maart 1945 Telefoon 2665 Waarom de zuivering niet doorgezet? Nadat wij in ons nummer van IA Fe bruari, nu reeds ruim een maand ge leden, een artikel hadden geplaatst „Waar blijven onze Tribunalen?" had den we gehoopt, dat er toch eens einde lijk wat schot in de zaak zou komen. Het ministerie had oneenigheid gehad, over een zachtere bekijk van de zuive ring, door Minister Burger uitgesproken, dan naar het oordeel van de meerderheid van het ministerie toelaatbaar was. De strengere richting heeft in dit conflict gezegevierd, naar men zegt. In elk ge val beheert thans Minister-President Ger- brandy ad interim de portefeuille van Justitie. Hij kan dus zelf zijn ideeën in de praktijk omzetten. Dus, dachten we zoonu is er goede hoop dat de zuive ring wordt doorgezet! Maar reeds zijn er zooveel weken ver. loopen, en nog niets nieuws is geschied. Üp 15 Februari heeft de aftredende minister van Justitie G. J. van Heuven Goedhart zijn zwanenzang gezongen, toen hij te Breda het tweede tribunaal installeerde. Daarin kwamen al scherpe kantjes van deze kwestie aan den dag. De minister protesteerde tegen de ver dachtmakingen waaraan hij blootstond. Men strooide rond, zeide hij, dat door hem de groote knoeiers zouden worden gesauveerd. Niets is minder waar, be toogde hij. En hij sprak uit dat ook dit tribunaal (het vierde, noemde hij het, maar we hebben nog niet van andere installaties gehoord) volgens de bedoe ling van de regeering zou handelen „Haar bedoeling was en is geen andere, dan er voor te zorgen, dat ook de laat ste en ook de ergste collaborateur, hij zij arm of rijk, klein of machtig, loon naar werken zal ontvangen." Sindsdien is zijn departement in han den van Gerbrandy overgegaan. Zeker mag" worden verwacht dat diens ziens wijze even scherp zal wezen. En ziet, een maand verloopt en er is nog niets verder geschied! Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Wij tasten in het duister. Op de persconferentie te Eindhoven zei Mr. Linthorst Homan dat de zuive ring terecht aanleiding tot klachten heeft gegeven. Er waren dikwijls mee- ningsverschillen tusschen het civiele gezag en het militaire gezag daarom trent. Dit was de oorzaak dat het Mili tair Gezag eerst huiverig was om in te grijpenlater is het actiever gewor den. Mr. Linthorst Homan vertrouwde dat onder het nieuwe ministerie in deze zaak meer schot zou komen. Is dit zoo? Wij hebben wel andere klanken ver. nomen. Naar het schijnt is nog geen enkel vonnis geveld door eenige instantie. Van de installatie van nog andere tri bunalen hebben wij ook niet gehoord. De handelingen van de gekozen tribu nalen blijven nog volkomen in het duis ter gehuld. Plet gerucht, dat de juristen over het algemeen weigeren in een tribunaal zit ting te nemen, wordt niet tegenge sproken. Ook zegt men wel, dat de meeste goede vaderlanders geen zin hebben om zoo rechter te spelen over tallooze mede. menschen, en dus, als zij .aangezocht worden, bedanken. Bovendien wordt al meer de vrees ge uit die ook reeds in ons blad vermelding- vond dat de Duitschers aan het bezette gebied zullen wreken, wat hier door ons tegen hun vrienden, de N.S.B.-ers en de collaborateurs, wordt gedaan. Zijn er onder al deze dingen motieven te vinden waarom de regeering geen ver dere benoemingen doet, en waarom de rechtspraak in zijn geheel toch eigenlijk geen voortgang vindt? Er is meer licht noodig", Heerenl Ons volk moet weten waarom zoo getreuzeld wordt. 'Nog een ander paskwil is het met de zuiveringscommissies. Deze kleine comité's van de besten uit onze illegale werkers doen voortreffelijk werk. Alle klachten die tot hen komen worden ernstig onderzocht. Rapporten worden opgemaakt, en naar de hoogere autoriteiten gezonden. Maar wat dan Het 3e Amerikaansehe leger is door Ludwigshafen heengerukt en heeft den Rijn bereikt. De Rijnbrug die Ludwigs hafen met Mannheim verbindt, is dooi de Duitschers opgeblazen. Het 3e leger heeft in 2 dagen ruim 30.000 Duitschers gevangen genomen. Andere colonnes rukken vanuit Worms langs den Rijn in de richting Ludwigs hafen en waren daar Donderdagmorgen nog slechts enkele kilometers vandaan. Verder zijn troepen van het 3e leger in Neustadt doorgedrongen en hebben zich voorbij deze plaats aangesloten bij eenheden van het 7e Amerikaansehe le ger, dat Homburg heeft veroverd. De felle straatgevechten in Mainz heb. ben voor de geallieerden een gunstig verloop. Reeds werden ruim 20.000 buitenland, sche arbeiders bevrijd. De troepen van het Amerikaansehe le leger zijn uit hun bruggehoofd onge veer 5 km. opgerukt, zoodat het nu 40 km. lang en ca. 13 km. diep is. Ze staan al ruim 6 km. over den verkeersweg van Frankfurt naar Keulen. Voorbij Bonn hebben ze het riviertje de Sieg op een 15 km. front bereikt en zijn daarna de stad Siegburg aan den noordelijken oever binnengerukt. Volgens de Duitsche radio wakkert het artillerie-bombardement van het le Amerikaansehe leger aan als een storm. Voorbereidingen in het Westen. Van den vroegen morgen tot den laten avond hangen er groote rookgordijnen over het Noordelijk deel van het Wes telijk front, om de voorbereidselen van Montgomery's legers voor het groote offensief aan de Duitsche oogen te ont. trekken. Luchtoperaties nemen nog steeds in omvang toe. Machtige geallieerde luchtvloten heb. ben Woensdag verbindingscentra en vliegvelden achter het Duitsche front tegenover Montgomery's legers den ge. heelen dag bestookt. Het begon 's morgens vroeg met een zwaren aanval der R.A.F. op een olie raffinaderij bij Bremen. Kort daarop gingen meer dan 1100 zware Amerikaan sehe bommenwerpers met een escorte van ruim 700 jagers tot den aanval over op 9 vliegvelden, tusschen Wilhelms. hafen en Rheine. Een andere Amerikaansehe formatie van bijna 150 vliegtuigen vloog dwars over Duitschland en bombardeerde tank. fabrieken in Plauen, ten Zuiden van Leipzig. Toen deze luchtvloot nog met haar operaties aan den gang was, ging de R.A.F. er voor de tweede maal op uit, verder? Hebben zij dan de bevoegdheid om te interneeren, of uit de gevangenis te ontslaan? Wij hebben daar nog niet van gehoord. En als dat niet het geval is, doet dan een andere instantie het? Wij lezen telkens van ambtenaren die door het Militair Gezag worden ge schorst. Deze worden zeker aangebracht door de zuiveringscommissies voor amb tenaren. Doch de andere, algemeene ge vallen. Wat doet men daar mee? Wederom Ook hier tasten wij in het duister. Tenslotte deze pertinente vraag Kan er geloof worden geslagen aan het loopende gerucht, dat onze regeering (en trouwens alle betrokken autoriteiten) met heel het geval in haar maag zit, en niet meer weet hoe zich er uit te redden? Voor ons kleine bevrijde deel van Nederland hoopen zich de moeilijk, heden al op. De heeren N.S.B.-ers en consorten worden, volgens bericht in ,De Waarheid" Eindhoven, in Den Bosch en omgeving veel te gemoedelijk behan deld. Zij gaan wel eens onder het werk thuis koffiedrinken! Of het waar is, en of het sindsdien is veranderd, kunnen wij niet beoordeelen. Maar het typeert de stemming der bevolking, als zulke dingen worden verteld. In ons land, zoo meldde Anep-Aneta, zijn thans 29 kam. pen, met 12000 geïnterneerden. Zij wor. den' menschelijk behandeld, zegt Anep, ditmaal met bommen van 10 en 6 ton, en vernielde de spoorbrug over de Wezer in Bremen. Op den terugweg boven de Noordzee kwamen de Amerikanen de R.A.F. voor de dei-de maal tegen, die toen een aan val deed op de rangeerterreinen van Münster. Later op den dag gingen zoowel de R.A.F. als de Amerikaansehe luchtmacht nogmaals tot den aanval over, de eerste op 't spoorwegemplacement van Rheine, de tweede op een vliegveld bii Mühlheirn'. Vanuit Italië werden door de Ameri. kanen aanvallen gedaan ojd vliegvelden bij München, en olieraffinaderijen bij Weenen, terwijl 1500 andere vliegtuigen van Italiaansche bases de verbin-'mgen in Noord-Italië in verwarring brachten. Woensdagnacht zetten Mosquito's de aanvallen voort met een dubbelen aan val op Berlijn, dat nu reeds 30 nachten achtereen gebombardeerd is. En gistermorgen vroeg deden zware R.A.F. bommenwerpers weer een aan val op olieraffinaderijen in Hamburg en het Ruhrgebied. Russen boeken tactische sue. cessen in Oost-Pruisen. Aan het Oostelijk front hebben de Russen den ring om de Duitsche troepen- in Oost-Pruisen weer vernauwd. In de laatste 24 uur sneuvelden hier bijna 4000 Duitschers, terwijl een groote buit de Russen in handen viel. In Slowakije werd vooruitgang ge. maakt, doch Moskou bevestigt nog steeds niet de Duitsche berichten, vol gens welke Russische troepen een groot offensief in Opper-Silezië zouden hebben ingezet, en de Tsjechische grens zouden hebben bereikt. Fanay gi-ootendeels in Ame rikaansehe handen. In het Verre Oosten is op Luzon de geheele provincie Cavite van den vijand gezuiverd. Op Panay is de georgani seerde tegenstand afgeloopen. De hoofd stad en een groot gedeelte van het eiland is in Amerikaansehe handen. Amerikaansehe deklandingsvliegtuigen hebben een aanval gedaan op de Koe. rillen.eilanden, ten Noorden van Japan. Amerikaansehe jagers opereeren nu vanaf Iwojima, om de superforten bij hun aanvallen op Japan te escovteeren. Nieuw type brandbommen voor de Jappen. Er is bekend gemaakt, dat de Ameri kanen bij aanvallen met superforten op Japan een nieuw type brandbommen ge. bruiken. Deze bom brandt ca. S tot 10 minuten en werpt een hitte van onge. veer 6000 graden Celsius af. (B.B.C.) en moeten werken, op hun eigen gebied, of aan arbeid van opruiming en trans port. Behalve deze zijn er nog talloozen die ergens anders opgesloten zitten, of huisarrest hebben, of voorloopig in vrij heid zijn gesteld, in afwachting van hun vonnis. Als wij rekenen dat er in Ne derland boven de rivieren zeker een veel voud van dit aantal zullen worden ge vangen genomen, dan krijgen wij een groote groep van onwaardige Nederlan ders, voor-zoover ze zullen worden schul dig 'bevonden, die op de een of andere manier moeten worden geïsoleerd, hetzij tijdelijk, hetzij voorgoed. Waar moeten die tienduizendtallen heen? Wat moeten ze uitvoeren? En wanneer is het einde van al deze rechtsgedingen te voorzien? Het tribunaal van Den Bosch had er bij opening alleen reeds tienduizend. Al die honderdduizenden processenwaar- zijn de juristen die ze allen zullen onder zoeken en voor de tribunalen uiteenzet ten? En hoeveel jaren zal het zoo niet duren, voordat deze zieke plek in ons volkslichaam geheel genezen is Wij vragen veel. Maar wij vragen wat veel menschen denken. Is er geen en kele instantie die hier licht kan doen schijnen, of is de regeering zelve be reid, thans openlegging van zaken te geven aan heel het bevrijde deel van het Nederlandsche volk? In spanning wachten wij en velen met ons het antwoord af. Red. LAATSTE NIEUWS Georganiseerde tegenstand Westelijk van den Rijn stort ineen. Zware luchtaanvallen door 7000 vlieg, tuigen op Duitschland. Groote Russische doorbraak in Silezië naar de Tsjechische grens. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Bij de algemeene verkiezingen, die eind vorige week in Finland zijn gehouden, hebben de linksche partijen, voorzoover thans bekend is, een groote 'meerderheid behaald. De Soc. Dem. Partij heeft ca. 25 pet. der stemmen behaald en de Nieu we Democratische Bond, waarin veel leden van de vroegere Communistische Partij zitting hebben, heeft eveneens ca. 25 procent der stemmen behaald. Beide partijen zijn nu in het bezit van ruim 100 zetels in het parlement, tegenover de rechtsche partijen bijna 80 zetels. (B.B.C.) H.M. de Koningin heeft een reis door be vrijd gebied gemaakt. In een uitvoerig verslag over haar bezoek aan Zeeland komen wij morgen hierop nader terug. RADIO EN BOEKEN GEVRAAGD Een afdeeling van de binnenlandsche strijdkrachten wil gaarne voor haar cantine een Radio en Boeken. Wie kan hen hieraan helpen? Voor verdere in lichtingen Wilhelminastraat 2, Goes. ZEEUWSCHE HULP Voor de Zeeuwsche Hulp voor boven de rivieren werd in Nisse een bedrag- opgehaald van f 3800. PREDIKBEURTEN voor Zondag 25 Maart 1945 Herv. Kerk. Goes. 9.30 uur Ds. Korevaar, Bedie ning H. Avondmaal. 5 uur Dr. Dank baar. In beide diensten extra-collecte voor de Babo-Zending. Wilhelminadorp. 10 uur Ds. Odé, en 3 uur Ds. Korevaar. Ver. Vryz. Godsd. Goes. 2 uur ds. J. H. Hanneman in de Prins van Oranje. OFFICIEELE PUBLICATIES NIEUWE BONNEN, GELDIG TOT 31 MAART 1945 Brood. A 14 A, B 14 A, C 14 A, D 14 A, E14 A, M 14 A, „Brood", per bon 400 gram A 14 B, B 14 B, C 14 B, D 14 B, E 14 B, „Brood", per bon 600 gram; D 14, E 14, „Beschuit", per bon 100 gram. Melk. C14, D 14, E 14, „Melk", per bon 1% L. Taptemelk. A 14, B 14, „Taptemelk" per bon 1% L. taptemelk of 1 L. karnemelk, of 200 gram magere melkpoeder. Jam of Stroop. 95 „Alg." per bon 250 gram. Het rantsoen jam of stroop is dus voor deze periode verdubbeld. Chocolade. C 24, D 24, E 24, „Reserve", per bon 2 tabletten van circa 56 gram per tablet. Engelsche Bloem. A 23, B 23, C 23, „Reserve", per bon 350 gramD 23, E 23, .Reserve" 490 gram per bon. TOELICHTING Suiker. Hoewel bon 98 „Alg." een geldigheids duur had van 1 week, is de op dezen bon beschikbaar gestelde hoeveelheid bestemd voor 2 v/eken, dus voor de periode van 17 tot en met 31 Maart. Brood. Het broodrantsoen is verhoogd omdat er geen Engelsche Biscuits zijn gedistribueerd. Bonkaart 3e periode. De bonkaarten voor de derde Deriode 1945 dus de Bonkaart K A-3, K B-3, K C-3, K D-3 en K E-3 kunnen worden vernietigd. DE DISTRIBUTIE VAN PEULVRUCHTEN Onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat er deze maand, behalve de hoe veelheid, die in de thans loopende distributie - periode wordt verstrekt, geen peulvruchten beschikbaar aesteld kunnen v/orden. Hopelijk zal de distributie van peulvruchten binnenkort hervat kunnen worden. Het ligt in de bedoeling de leemte, die door het uitvallen der peulvruchten zal ontstaan, door verstrekking van meer andere artikelen op te vangen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1