VRIJE STEMMEN ˧T Groote overwinningen op DugtschBand en Japan DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie eo Administratie Koekebakkcr Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 117 Donderdag 22 Maart 1945 Telefoon 2665 Saargebied voor de Duitschers verBoren ONS BINNENLANDSCH BESTUUR Bestuursvoorziening en zuivering Luitenant Kolonel Mr. H. P. Linthorst Homan, Hoofd van de sectie Binnen. landsch Bestuur van het Militair Gezag:, sprak over de onderwerpen bestuurs voorziening en zuivering en hij roerde daarbij aan, de verhouding van het Mili tair Gezag tot de regeering en de voor bereidingen die getroffen worden voor het Noorden van ons land, voorzoover zij verband houden met /t binnenlandsch bestuur. Hetgeen hij mededeelde over de be stuursvoorziening, kan als volgt worden samengevat. De oude democratische be stuursvorm is door den bezetter zeer efficient den nek omgedraaid, doch dient zoo snel en zoo volledig mogelijk hersteld te worden. Vele moeilijkheden staan een snel herstel in den weg. Ware demo cratie is alleen mogelijk als van alle regeeringsdaden direct en volledig ver antwoording kan worden afgelegd en als het geheele volk deel kan hebbeu in het bestuur. Noodzakelijker wijze ontbreekt nog" de volksvertegenwoordiging en al streeft men er naar deze zoo spoedig mogelijk te herstellen, het zal duidelijk zijn dat het houden van honderd procent vrije en algemeene verkiezingen op groote moeilijkheden stuit. Het zelfde geldt ten aanzien van den Gemeenteraad en de Provinciale Staten. Het gemeentebestuur bestaat thans uit het college van B. en W., dat zoolang de gemeenteraad er niet is al de be. voegdheden van den raad uitoefent. Deze regeling is eenigszins autoritair, doch onvermijdelijk omdat de bevoegd heden van den raad zoo belangrijk zijn, dat zij niet gemist kunnen worden. Als zijn piivé-meening gaf spreker te ken nen, dat het staatsrechtelijk niet verant. woord is, in de vacatures van. Gemeente raad en Gedeputeerde Staten te voor zien door benoemingen. Immers de leden dienen te worden gekozen. Het zou dus verleidelijk zijn te wachten, maar dat kan niet. Er moet dus een tusschen. regeling komen. Gedane benoemingen door een wettelijke regeling gelegali seerd worden en nieuwe benoemingen moeten worden mogelijk gemaakt. Als men vraagt waarom het M. G. in al deze kwesties niet meer doortas, tend is opgetreden, dan is er maar één antwoordhet M. G. is gebonden door wettelijke banden, het moet zich beper ken tot legale mogelijkheden en mag niet gaan zitten op den stoel van de regeering, of op den stoel van binnen. landsche 'bestuursinstanties. Ten aanzien van de zuivering, ver klaarde Mr. Linthorst Homan ronduit en openhartig, dat noch het publiek noch het Militair Gezag bevredigd zijn ten dien aanzien. Zij is niet zoo snel en niet zoo efficient geschied als wenschelijk was geweest. De oorzaak is, dat be voegdbeden van het burgerlijk gezag eenerzijds en het Militair Gezag ander, zijds, niet voldoende zijn afgebakend. Dit 'is zeer te betreuren en dient zoo spoedig mogelijk hersteld te worden. Wij hebben nu echter een nieuwe regeering," aldus spreker, „die ons aller vertrouwen waarlijk verdient en die on. getwiifeld met ons eendrachtig en kame raadschappelijk zal samenwerken om de zuivering in het nog te bevrijden gebied beter en vlugger te doen geschieden." Ook ten aanzien van de zuivering wordt vaak de vraag gesteld, waarom het Mili tair Gezag, dat toch ver gaande be voegdheden heeft, niet drastischer op treedt. Dat komt doordat de functiona rissen dikwijls huiverig zijn hun bevoegd heden toe te passen. Het meerendeel hunner zijn zelf burgers in uniform en hebben tijdens de bezetting vaak niet in Nederland geleefd en laten daarom de zuivering zoo eenigszins mogelijk lie. ver aan de burger-autoriteiten over. Naar aanleiding' van vragen, zeidë spreker nogdat een eventueel nood. parlement zeker alle rechten zal krijgen Van het echte parlement. Sprekers over tuiging' was, dat reeds enkele weken na de algeheele bevrijding van ons land een nood-parlement zou kunnen zijn ge vormd. Zeker zijn opbouw en reconstructie niet gediend met een van bovenaf opge legde democratie. Het Militair Gezag' kan ih dezen niet anders dan advisee- De groote Amerikaansclie overwinning in het Rijnland nadert zeer snel haar hoogtepunt. Het geheele Saargebied is reeds voor de Duitschers verloren. Dit is in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat het 7e Amerikaansche leger op ver schillende plaatsen door de Siegfried- linie is heengebroken en op een breed front ten Westen van Kaiserslautern con tact heeft gemaakt met het 3e Ameri kaansche leger. Saarbrucken en Zweibrucken, de voor naamste steden in het Saarbekken, wer den tijdens hun opmarsch veroverd. Eenheden van het 3e leger zijn, na 20 km. gevorderd te zijn, Mainz binnen gerukt. Andere troepen 'hebben Worms a. d. Rijn, op 15 km. van Mannheim-Lud. vvigshafen veroverd, en weer andere een heden hebben Kaiserslautern veroverd. Van de 80000 Duitschers die zich naar schatting in den driehoek Saar-Moezel- Rijn bevonden, zijn er reeds 38000 ge vangen genomen. De Duitsche troepen zijn met alle mogelijke vervoersmiddelen op de vlucht. Het aantal geallieerde vliegtuigen, dat aanvallen op hen doet, is zoo groot,' dat ze hun beurt voor den aanval móeten afwachten. Het bruggehoofd over den Rijn is naar het Noorden uitgebreid tot tegenover .Bonn en naar het Zuiden ruim 4 km. Volgens de Duitschers is het le Ame rikaansche leger een grooten aanval be gonnen uit het Remagen-bvuggehoofd in de richting Keulen. Stilte voor den storm. Correspondenten melden dat veldmaar schalk Montgomery zijn troepen gereed maakt voor een grooten aanval. Het is nu de stilte voor den storm, zoo ver klaren ze. Ook de waarschuwing, die het gealli eerde opperbevel Dinsdagavond aan de buitenlandsche arbeiders in het geheele Ruhrgebied uitzond, wijst hierop. Hierin wordt o.a. verklaard, dat ze zoo spoedig mogelijk het Ruhrgebied moeten veria- ten, daar de wapen-industrie daar ver. nietigd moet worden. Vernietigen.de luchtaanvallen op Duitscbland. De geallieerde luchtmachten hebben Dinsdag en Dinsdagnacht zware aan. vallen op Duitschland gedaan, uit het Westen, Oosten en Zuiden. Overdag bombardeerden honderden Amerikaansche bommenwerpers U-boot. werven in Hamburg en benzolfabrieken in Heide in Sleeswijk-Holstein. De R.A.P. deed overdag een aanval op de spoorwegcentra Recklinghausen en Hamm, tei'wijl des nachts wederom Heide, de oliefabvieken te Bohlen bij Leipzig en natuurlijk Berlijn werden ge. bombardeer#. Vanuit het Oosten deden Russische zware bommenwerpers aanvallen op Danzig, Koningsbergen, Pilau en Bres- lau en' veroorzaakten groote branden. Vanuit Italië vielen de Amerikanen de spoorwegen van Munchen naar Weenen aan. De tactische luchtmacht maakte dui zenden aanvalsvluchten boven het Wes telijk front en richtte groote verwoes- tingen aan onder het Duitsche transport- verkeer. Ook de Russen boeken groote successen. Aan het Oostelijk front hebben de Rus. sen ook weer eenige belangrijke succes sen behaald. In een eerste dagorder deelde maarschalk Stalin mede. dat het wegenknooppunt Braunsberg in Oost. Pruisen in Russische handen is gevallen. In de tweede dagorder maakte hij be- rend optreden. Het is echter bezig het initiatief te nemen voor een tusschen. oplossing. Er wordt gewoekerd met uiterst beperkte bevoegdheden. Zoo is b.v. op initiatief van het Militair Gezag een Raad voor de Mijnen ingesteld, waarin 6 arbeiders, 3 ambtenaren en 2 leden der directie zitting hebben. kend, dat het Duitsche bruggehoofd over de Oder bij Stettin opgeruimd was, en de voorstad Altdamm door de Russische troepen was bezet. De Russische vloot heeft weer 4 trans, portschepen en een torpedojager in de Oostzee tot zinken gebracht. Japansche vloot in eigen wa. teren bestookt. Admiraal Nimitz heeft bekend ge maakt, dat een sterk eskader Ameri kaansche vliegdekschepen na tweedaag. sche aanvallen op Japan, naar 't Noord- Oosten is opgestoomd en de Japansche vloot in eigen wateren heeft aangeval, len. Als gevolg van deze aanvallen wer den minstens 17 Japansche oorlogssche pen zwaar beschadigd, w.o. een slagschip van 45000 ton, 6 vliegdekschepen en en. kele kruisers. In twee dagen werden 200 Japansche vliegtuigen neergeschoten en nog 275 andere op den grond ver nield. Groote schade werd aangericht in havens, olieopslagplaatsen, vliegvel den en hangars. De dagelijksche bombardementen op Formosa door Liberators duren voort. Ook de Koerillen werden weer gebom bardeerd. Mandalay veroverd. In een speciale dagorder maakte Lord Louis Mountbatten, opperbevelhebber in Zuid-Oost-Azië, Dinsdagavond bekend, dat Mandalay, de hoofdstad van Birma, na bijna drie jaren Japansche bezetting, bevrijd was. Hij zei o.a.De beteeke. nis van het verlies voor de Japanners blijkt wel uit het feit, dat ze eenigen tijd geleden nog gezegd hebben, dat Man dalay hoogst belangrijk was en tot den laatsten meter gronds verdedigd zou worden. Verder is Mogok door Chineesche troe. pen veroverd. Hier liggen de grootste mijnen voor robijnen ter wereld. De verrassende landing op Panay. Bij de landingen op Panay in de Phi- lipijnen waren de Japanners volkomen verrast. De Amerikanen zijn reeds door. gedrongen tot bij de hoofdstad Iloilo, en hebben het vliegveld al in handen. Co. lonnes zijn 40 km. het binnenland inge rukt en hebben contact gemaakt met sterke guerilla-groepen. Van Kleffens heeft zijn bespre, kingen te Parijs beëindigd. Dinsdag heeft de Nederlandsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Mr. van Kleffens, zijn besprekingen met ge neraal De Gaulle en minister Bidault in Parijs beëindigd. Des avonds is bekend gemaakt, dat er in Parijs een economisch verdrag is on derteekend tusschen Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland. Het voorziet o.a. in wederzijdschen economischen bij stand wat betreft leveringen van levens, middelen en andere goederen, waaraan dringend behoefte bestaat, voorraden voor de industrie en landbouw, en in de oprichting van een raad voor economi sche samenwerking. Russisch-Tuvksch vriendschaps verdrag opgezegd. De Russische regeering heeft het Rus- sisch-Turksch vriendschapsverdrag van 1925 opgezegd. In een verklaring hier over deelt minister Molotow mede, dat door de groote verandering der laatste jaren het verdrag niet meer aan de om standigheden beantwoordt en een verbe tering behoeft. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN In Washington is aangekondigd, dat het vleeschrantsoen in de Ver. Staten vanaf 1 April met 12 pet. verminderd zal worden, om vleeseh uit te sparen voor de bevrijde gebieden in Europa. Ook zullen de leveringen van vleeseh aan Groot-Brittannie volgens de leen. en pachtwet ingekrompen worden om de zelfde reden. (B.B.C.) Hef Vrijwillig Vrouwen Hulp Korps Het Vrijwillig Vrouwen Hulp Korps (V.H.K.) behoeft uitbreiding en zoekt daarvoor Nederlandsche vrouwen uit bevrijd gebied, die zich aangetrokken gevoelen om in militair verband mede te werken aan de hulpverleening aan landgenooten, die zulks behoeven. Het Korps werd in Engeland opgericht en bevindt zich sedert half November 1944 op het vasteland. Het maakt deel uit van de organisatie van het Militair Gezag en heeft reeds belangrijk werk ten behoeve van de Ne derlandsche bevolking verricht. De voornaamste door de onderdeden van het Korps vervulde diensten zijn hulp bij evacuatie, inrichten van keukens, vervoer van zieken, verpleging, vervoer van levensmiddelen, bediening van cantinewagens. Het is duidelijk, dat straks na de bevrijding van ons land benoorden de rivieren aan deze diensten een nog veel grootere behoefte zal bestaan dan* thans reeds het geval is. Vandaar dat het Korps uitbreiding be hoeft, uitbreiding met Nederlandsche vrouwen en meisjes, die bereid zijn zich ten volle te geven aan de groote taak, welke haar wacht, en die inzien, dat zij deze slechts met succes kunnen vervul len, wanneer zij tevoren goed zijn ge oefend en geleerd hebben als militair hun eigen belangen achter te stellen bij die van het land. Voorloopig zal het Korps echter in hoofdzaak worden gebruikt voor hulp- vevleening aan de bevolking. Maar toch zal het reeds thans het oog moeten richten naar tie geallieerde zus- terkorpsen, die gedurende dezen oorlog zulk prachtig werk vervullen. Een beperkt gedeelte der nieuwe leden zal dan ook haar eerste opleiding in En geland ontvangen. Zij, die als lid wenschen toe te treden tot het V.H.K., kunnen zich wenden tot de aanmeldingsbureaux voor oorlogsvrij willigers of rechtstreeks tot den Com mandant van het Korps. Om teleurstelling te voorkomen wordt de aandacht er op gevestigd, dat het aantal nieuwe leden, dat in de naaste toekomst aangenomen zal kunnen wor den, slechts gering is, zoodat niet ieder die geheel aan de eischen van toelating- voldoet, er op mag rekenen tot een ver bintenis te worden toegelaten. Voor toelating tot een verbintenis bij het V.H.K. komen in aanmerking onge huwde en gehuwde vrouwen, die 1. de Nederlandsche nationaliteit bezit ten of die nationaliteit hebben beze. ten 2. Nederlandsch spreken 3. het 18e levensjaar hebben volbracht en het 41e levensjaar nog niet zijn ingetreden 4. lichamelijk en geestelijk geschikt zijn bevonden voor den militairen dienst 5. politiek betrouwbaar worden geacht 6. de geschiktheid bezitten om te wor den opgeleid voor een functie in het Korps. Minderjarige en gehuwde vrouwen be. hoeven een schriftelijke verklaring van de toestemming van hem of haar, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefent, onderscheidenlijk van haar echtgenoot. Een verbintenis wordt gesloten voor den duur van een jaar en kan met een opzeggingstermijn van een maand dooi den Minister van Oorlog worden verbro ken bij het einde van den oorlog in Europa, dan wel in geval van opheffing of vermindering van de sterkte van het Korps. Zij kan, ongeacht het vorenstaande, na beëindiging van den bijzonderen staat van beleg door beide partijen worden verbroken, met een opzeggingstermijn van een maand. Na afloop van het eerste jaar kan de verbintenis met instemming van beide partijen telkens voor zes maanden wor den verlengd. Een vrijwilliger, die tot officier wordt benoemd, komt te behooren tot reserve- personeel der Koninklijke Landmacht. De leden van het V.H.K. genieten ge- lijke bezoldiging en hebben gelijke rech ten op geneeskundige behandeling, pen sioen enz. als het ongehuwde personeel der Koninklijke Landmacht.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1