VRIJF. STEMMEN Amerikanen op 20 km van Nalnz DAGBLAD VOOR ZEELAND NUMMER 116 Woensdag 21 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 ONS BINNENLANDSCH BESTUUR Daar heerscht in het bevrijde deel van ons vaderland een groeiende ongerust heid omtrent de vraag; Wie bestuurt eigenlijk ons land? Is het onze regeering die ginds ver in Londen zit? Waarvan de helft bestaat uit personen die bijna vijf jaar lang ver buiten onze grenzen hebben gewoond, daar zeker voortreffelijk werk hebben gedaan voor onze belangen, door voort durend contact met onze groote bond- genooten, maar die toch onmogelijk kun nen aanvoelen, wat hier thans leeft en woelt in het bevrijde gebied? En de vijf nieuw toegetreden ministers, die ons nu hebben verlaten, en zich moeten inwer ken in hun Londensche departementen, zijn zij in staat, krachtige leiding te ge ven aan een gebied dat krachtige leiding thans zoozeer behoeft? Zij zullen nog' wel eens even overwippen. Maar hun plaats blijft blijkbaar in Londen. En dan zijn zij voor dagelijksche vaste leiding toch verloren. Wie bestuurt thans ons bevrijde deel van het vaderland? Is het het Militair Gezag, dat indertijd bij de bevrijding door onze Londensche regeering was ingesteld voor de naar men hoopte korte overgangsperiode, dat nog niet geheel het land was bevrijd? Dan zou de x'egeering in vollen luister zelf terugkeeren, en de teugels in han den nemen! Maar de algeheele bevrij ding kwam niet, nog altijd niet. En dus werd het overgangsstadium tot een vrij blijvende toestand, met allerlei moeilijke gevolgen. Heeft de oude bestuursorganisatie dan uitgediend Daar zijn toch de commissarissen der koningin in de bevrijde provincies, daar zijn toch de burgemeesters, met de wet houders, die zijn teruggeroepen tot het bestuur, of zoo maar zijn aangewezen. Hebben' die dan niet de provinciale en de gemeentelijke leiding? Deze vragen leven thans bjj een groot deel onzer bevolking. En het antwoord moet wel vrij een stemmig luiden Het is ons niet duide lijk wie het eigenlijk voor het zeggen heeft. En wij weten niet eens wie wij verantwoordelijk moeten stellen voor wat niet geschiedt zooals het volgens ons oordeel zou moeten geschieden. Het gevolg is een groeiende ongerust heid Gaat het wel goed met het be stuur van ons land? Wij deelen deze gevoelens. Het is eer lijk 'gezegd een groote verwarring ge worden, waar niemand eigenlijk de schuld van is,'maar waaronder het bestuur der bevrijde gebieden thans hevig lijdt. Waar is de stuwkracht die dit alles ordenen kan met vaste hand, en waar is een vertegenwoordiging' van onze be volking, zij het dan in tïjdelijken vorm, als een 'nood-parlement, en nood-gemeen teraden, en een nood-provinciaal college, die gekozen door ons allen, de bestuur ders ter zijde kan staan, en zoo noodig ter verantwoording kan roepen? Hier is dringend verandering noodig. Het gaat zoo niet lang meer goed. Eén ding willen wij hier nog aan toe voegen. Aan het Militair Gezag zal het niet liggen, als in dezen verwrongen toestand gedaan wordt wat menschelijk moge lijk is! Deze bestuurders, die uit hun militaire loopbaan of hun burgerlijke positie op eens tot bestuursambtenaren werden ge. promoveerd, en dus over het algemeen geen ervaring hadden op dit gebied, heb ben aangepakt, en hebben getracht er van te maken wat er van te maken was. Ook thans nog; eiken dag wordt aan lrun bestuuvswerk voortgebouwd. En het is een wonder, wat zij met hun gebrekkige hulpmiddelen en organisatie k toch soms nog bereiken! Morgen geven wij hier verder het woord aan een vertegenwoordiger van het Militair Gezag, die op de laat ste persconferentie ons daarvan aardige dingen vertelde. Helaas mogen wij dat niet met zijn eigen woorden doen. Want hij ons meedeelde moest voor een heel strikt geheim blijven. Wij nemen dan ook over wat Anep-Aneta ons daar. omtrent meldt. Red. Meer bruggen over den Rijn Eisenhower waarschuwt Duitsche arbeiders R.A.F. actief boven bezet gebied Duitsche aanvallen bij Stettin Kobe gebombardeerd Het 3e Amerikaansche leger vervolgt de Duitsche troepen tusschen Moezel en Saar. Op verschillende punten werd gis teren een terreinwinst behaald van bijna 20 km. Voorhoedes staan reeds op 20 km. van Mainz. Een colonne uit het Noorden heeft nu contact gemaakt met die welke over de Saar. ten Oosten van Trier oprukte, en daardoor ruim 2000 Duitschers om singelde. Overal liggen vele brandende wrakstukken van Duitsche voertuigen, welke door de tactische luchtmacht zijn vernietigd. Er worden veel gevangenen binnen gebracht zoo gaf een geheel Duitsch artillerie-bataljon zich gisteren met zijn volledige uitrusting over. Men schat dat de Duitschers in de 5 dagen van Pattons opmarsch over de Moezel ca. 35000 man aan dooden, gewonden en gevangenen hebben verloren. Bingen en Bad Kreuznach zijn geheel gezuiverd. In Coblenz heeft de afdeeling Burgerlijke Zaken van het geallieerde hoofdkwartier het bestuur overgenomen. In het Zuiden is nu de geheele Elzas van Duitschers gezuiverd. Na de grensstad Lauterburg, op 10 km. van Karlsruhe te hebben veroverd, strijden er thans weer Fransche troepen op Duitschen bodem. Meer naar het Westen heeft het 7de Amerikaansche leger Wissembourg be vrijd. Meer bruggen over den Rijn. Het bruggehoofd bij Remagen is nu uitgebreid tot een lengte van 35 km. In het Noorden ervan werden de plaatsen Oberkassei en Nieder-Dallendorf bezet. Er zijn meer bruggen over den Rijn ge bouwd door de geallieerde genie. Eisenhower waarschuwt de Duitsche arbeiders. Na de waarschuwing van het gealli eerde opperbevel aan de burgerbevolking en de buitenlandsche arbeiders, heeft het thans ook een waarschuwing gericht tot de Duitsche fabrieks- en spoorwegarbei ders, waarin o.a. het volgende wordt aan- geraden. Ga naar het platteland. Ga niet naar andere industrie-steden, waar ge binnenkort ook uit verdreven zult worden en nu aan bombardementen bloot staat. Help uw buitenlandsche kamera den om te ontkomen. R.A.F. actief boven 't bezet gebied. De tactische luchtmacht heeft Maan dag zeer krachtigen steun verleend aan de troepen aan het Westelijk front. Ze maakte niet minder dan 7000 aanvals- vluchten, deed uitgebreide aanvallen op het Duitsche verkeersnet, vernietigde ca. 6000 voertuigen en spoor wegwagons honderden locomotieven, onderbrak in Nederland de spoorwegen naar de V 2 lanceerplaatsen op 26 punten en viel startbanen van V bommen aan bij Utrecht, Amersfoort en Enschede. Verder bombardeerde ze spoorwegen bij Osnabruck, Hamm en Munster. Bijna 2000 Amerikaansche vliegtuigen uit Engeland bombardeerden Maandag fabrieken en vliegvelden b\j Jena, Ulm, Plauen en Augsburg. De R.A.F. viel een benzolfabriek in Gelsenkirchen aan en gebruikte weer 10 tons bommen bij aanvallen op viaducten ten Noorden van het Ruhrgebied. Vanuit Italië werden spoorwegen ten Z.O. van Munchen gebombardeerd en gevechtsbommenwerpers vielen ten N.W. van Belgrado verbindingen achter het Duitsche front aan. Duitsche aanvallen bij Stettin. De Duitschers voeren inderhaast ver. sterkingen aan bij het front tegenover Stettin. De Duitsche soldaten hebben hier1 bevel gekregen tot den laatsten ko- gel te strijden. Ze doen voortdurend aan vallen, gesteund door tanks, doch kunnen den gestadigen Russischen opmarsch niet tegenhouden. In Kolberg hebben de Duitschers 8000 man aan dooden en 6000 man aan ge vangenen verdoren. De Russen maakten o.a. 40 tanks, 48 locomotieven en 22 trei nen buit. Ten Westen van Koningsbergen doen de Duitsche troepen hevige tegenaanval len met de wanhoop van een tot onder gang gedoemd leger. Ze vechten hier met den rug tegen de Oostzee. Kobe gebombardeerd. In het Verre Oosten hebben honderden deklandingsvliegtuigen voor den twee den opeenvolgenden dag aanvallen ge. daan op de Japansche hoofd-eilanden. Nu werd de industrie- en havenstad Kobe gebombardeerd, terwijl ook de marine basis Kure een beurt kreeg. Ruim 300 superforten vielen voor de tweede maal in 4S uur Nagoya met 2000 ton brand, bommen aan. Generaal Mac Arthur meldt, dat Ame rikaansche troepen nieuwe landingen uit gevoerd hebben op Panay in de Philip, pijnen. In Birma is Mandalay geheel door de troepen van het 14e Britsche leger om singeld. (B.B.C.j LAATSTE NIEUWS Het 3e en 7e Amerikaansche leger hebben op breed front contact. Het 7e is dwars door de Siegfried-linie gebro ken. Het Saargebied voor Duitschland verloren. Saarbrucken, Zweibruchen, Worms a. de Rijn zijn veroverd. Mainz en Kaiser. lautern binnengerukt. Zware luchtaanvallen uit Westen, Oos. ten en Zuiden op Duitschland. Een speciale dagorder van Lord Louis Mountbatten deelt de verovering van Mandalay mede. Twee dagorders van Stalin maken de inname van Braunsberg in Oost-Pruisen, en Altdamm, de voorstad van Stettin, bekend. Formatie Amerikaansche vliegdek schepen heeft de Japansche vloot in eigen wateren aangevallen en 17 oorlogs schepen beschadigd en 475 vliegtuigen vernietigd. (B.B.C.) Groote eiscbeii van tie AmeriL. arbeiders Ruter meldtErnstige arbeidsgeschil len zijn in de Ver. Staten ontstaan in de oorlogs-industrieën te Detroit. De ge schillen hebben vakvereenigings-eischen der mijnwerkers, gericht tot de mijn eigenaren, ten grondslag. De eischen be treffen enkele honderden millioenen dol lars per jaar. Momenteel zijn 30.000 man in acht fabrieken van de Chrysler en Briggs concerns in staking. In deze bedrijven werden wapenen en onderdee len van vliegtuigen, tanks en super-vlie- gende fortei gemaakt. De arbeiders hebben het telegrafisch verzoek van het Departement van Oor log, om de legers door hun arbeid van oorlogsbehoeften te blijven voorzien, ge negeerd. Men vermoedt, dat de staking zich nog wel zal uitbreiden. De mijn-eigenaren blijven de drastische eischen van Lewis de strijdbare en machtige leider van de „United Mine Workers", welke eischen inhouden, dat de mijnwerkers gemiddeld 3y2 dollar per- dag meer moeten verdienen, weigeren. De meest sensationeele eisch van Le wis is, dat mijn-eigenaren van de speciale reserve van 160 millioen dollars, die zij in de laatste 5 jaar gevormd hebben, 60 millioen dollar in de kas van de vak- vereenigingen moeten storten ten be hoeve van sociale voorzieningen en „eco nomische bescherming" De belangrijkste van Lewis' achttien eischen zijn voorts, dat overwerk na een 35-urige arbeidsweek betaald moet wor den en dat de wachtgeldregeling' verdub beld moet worden tot maximaal 2500 dollar Der jaar. Het hoogtepunt van dezen arbeidstijd komt op 31 Maart, want dan loopt de thans geldende arbeidsovereenkomst af. ATTENTIE Wij maken onze lezers er op attent, dat aanbieding' van advertenties alleen kan geschieden Lange Vorststraat 41, Goes en bij onze agenten in de buitenge, meenten. RILLAND-BATH Werkgroep voor Maatschappelijke Wederopbouw en Vernieuwing. Het Bestuur van de Werkgroep is thans als volgt samengesteldVoorz. H. Aalbers 2e Voorz. L. J. Bruijnzeel Seer. L. J. Goedbloed 2e Secr. M. Bo. lier Peningm. A. in de Weij; Leden K. Nanninga en M. A. Francois. Het informatiebureau is gevestigd Vinkenissestraat 12, waar eiken Woens dagavond van 8 tot 9 uur zitting worclt gehouden. Een ieder die met vragen, klachten of moeilijkheden zit, kan zich daar vervoegen, alwaar men trachten zal den weg te wijzen, of, zoo dit niet mogelijk is, dezen zelf te vinden. OFFICIEELE PUBLICATIES DE VERHOOGING DER RANTSOENEN Uit de bonlijst heeft U kunnen opmaken, dat de rantsoenen voor de komende twee weken een zeer belangrijke en zeker ook in sommige opzichten welkome wijziging hebben ondergaan. Door de verhooging van het broodrantsoen zijn voortaan weer 's morgens en 's avonds broodmaaltijden mogelijk gewor den. Het vieeschrantsoen is weer op het oude peil teruggebracht, De mogelijkheden voor jus en dergelijke zijn daardoor aanmerkelijk ver beterd, temeer omdat er ook weer een rant soen vervangingsmiddelen beschikbaar is ge steld. Nog veel welkomer zal het verdubbeld jam-rantsoen zijn, dat de zoo lang reeds ka rige boterhambelegging opvoert. Ook voor den warmen maaltijd is er naast jus meer variatie mogelijk, nu hei aan alle personen verstrekte rantsoen bloem op 350 gram is gebracht, het 5-voudige van de vorige keer. Voorts is het voor velen zeker een uitkomst, dat naast het wel heerlijk doch erg gering koffie-rantsoen er weer eens kofiie-surrogaat verstrekt wordt. Daartegenover staat, dat Engelsche biscuits en peulvruchten ditmaal van de lijst zijn ge schrapt, dit tengevolge van aanvoermoeilijk- heden. De wijzigingen, die zijn aangebracht, zullen velen evenwel als een ruime vergoe ding voelen, vooral doordat er eindelijk weer wat variatie in ons eten kan komen. Het publiek moet echter deze wijzigingen niet als blijvend beschouwen. De thans aan gebrachte verhoogingen en verlagingen zijn dus alle een indirect gevolg van de aanvoer- omstandigheden en zullen dus voor de toe komst wellicht niet bestendig zijn. Koffie- surrogaat en vervangingsmiddelen zullen ze ker niet elke periode kunnen worden verstrekt. In het algemeen geldt, dat zoowel verhoogin gen als verlagingen van het rantsoen afhan kelijk zijn van den aanvoer der levensmid delen en grondstoffen. Wij wijzen er het pu bliek dus nogmaals op, dat het hierin niet een reden tot ontevredenheid moet zien. Wij, bevrijden, moeien steeds de plichten voor de rechten laten gaan. Persdienst A. C. V. INLEVERING MARGARINE-BON De bonnen A 12 A, B 12 A, C 12 A, D 12 A, E 12 A, M 10 A, A 13 A, B 13 A, C 13 A, D 13 A, E 13 A, M 13 A, „Boter" dienen met ingang van Donderdag 22 Maart bij den Dis- tributiedienst te worden ingeleverd. Bovendien zal door den Distributiediens I een extra voorschot worden verstrekt van 50 procent van den werkvoorraad. De winkeliers dienen zich te houden aan den voor hen vastgestelden inleveringsdaq TABAK EN TABAKSPRODUCTEN Grossiers in tabak en tabaksproducten, die tengevolge van oorlogshandelingen niet in de gelegenheid waren om coupures van detail listen in ontvangst te nemen, welke coupures naar aanleiding van de ingeleverde bonnen R 11 werden uitgereikt, dienen zich in ver binding te stellen met den distributiedienst. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J. A. WALLER.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1