VRIJE STE11EN :£HT" Derde Aierik. leger rikt snel op DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie ONZE GROOTE VRIENDEN Ie JAARGANG ff f TT TT TT^ 'r'\ IFÏ r\ n T Algemeene Leiding £*^,"4?} J- Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 115 Dinsdag 20 Maart 1945 Telefoon 2665 Bruggehoofd bij Remagen vergroot. Kolberg belangrijk als marinebasis. R.A.F. in actie voor de Noorscbe kust. De spreker voor Radio Oranje, die nu al bijna vijf jaren het politieke week overzicht gegeven heeft, was dezer da gen te gast bij de Volksuniversiteit te Eindhoven, en gaf in een boeiende cau serie, zoo bericht Anep-Aneta, een inte ressante kijk op de groote machten die thans als onze bondgenooten bezig zijn de eindoverwinning te bevechten op het Duitsche Nazidom. Hij schilderde eerst den desolaten toe stand waarin Engeland verkeerde in '40, na den terugtocht van Duinkerken. 20Ó Britsche soldaten kwamen ervan terug, zonder materiaal, vaak zonder geweren! Engeland moest' zich toen verdedigen met verouderd materiaal, en als de Duit. schers toen hun invasieplan hadden kun nen doorzetten, was de tegenweer mi niem geweest. Maar één ding was er niet gebroken, zei De Jong, want zoo heet deze spreker van Radio Oranje, en dat was de geest dei' Britsche natie! „Er was in den zomer van 1940 niet één Engelschman, die een seconde twij felde aan de zekerheid van de overwin ning. Het was hartverheffend, om te midden van dit groote volk te vertoeven op het grootste moment van zijn geschie denis. Groot was dit volk ook tijdens de luchtaanvallen in den herfst van 1940, toen de luchtafweer bijna ontbrak en de Londensche havenwijken in brand wer den geworpen. Tijdens de „Blitz" ver schenen de Duitsche bommenwerpers 65 nachten ononderbroken boven de Engel- sche steden en eischten duizenden doo- cien. De stemming was echter onverzette lijk en de humor ontbrak nooit. Het En- gelsche volk_ toonde in die dagen zijn werkelijke grootheid, zooals die ook te beluisteren viel in de toespraken van Churchill, die begreep, dat, wanneer En geland den oorlog niet opgaf, het dezen zou winnen. Hij wist, dat in geen jaren te denken viel aan offensief optreden, maar zag tevens in, dat de vijand moest worden aangetast, waar zijn verbindings lijnen het langst waren. Het getuigde van durf, om de eenige tankdivisie, die in Engeland was, om den Kaap heen naar Egypte te zenden. De verdienste van Churchill was ook, dat hij er in slaagde de beste mannen uit alle par- tijen te doen samenwerken. In hem leefde ook dat besef, dat het behoud van Engeland en het voortbestaan der be schaving beteekende." Daarna sprak de spreker ook over Rusland. Churchill begreep, dat vóór alles meer vertrouwen in de Sovjet-Unie noodig was. Hij wilde ook het vertrou wen der Russen tegen zijn land zien weg te nemen. Hij waarschuwde tijdig, toen zijn inlichtingendienst zekerheid had, dat Duitschland troepen concentreerde aan zijn oostgrens. Toen de oorlog tusschen die twee Europeesche rivalen uitbrak, stuurde Engeland direct hulp. Maar eerst kon dat niet veel zijn. Doch ook Stalin kreeg een vast vertrouwen in Engeland en Amerika. Hij zette de samenwerking door, tegen een sterke oppositie in Rusland, die achterdochtig was. Churchill en Roosevelt zetten in hun landen door, dat Rusland als bond. genoot werd aanvaard. Niet alleen tus- schen de regeeringen, maar ook tusschen de volken groeide het onderlinge ver trouwen. Van Rusland sprak hij als volgt „De Engelschen vevtoonen een diepe geestelijke belangstelling voor het we zen van het Russische volk. Een nieuwe uitgave van een boek van Tolstoj is binnen een week uitverkocht. Ook ne men de Engelschen kennis van het Rus sische staatsbestel. De Sovjet-Unie is geen democratie, zooals we die in het Westen kennen. Maar er heeft zich een groote geestelijke verandering in het Russische volk voltrokken. Het heeft zichzelf in dezen oorlog ontdekt. Tot ontzetting van vele communisten bleek het Griéksche Katholicisme een diepe geestelyke kracht van het Russische Wolk te zijn. De anti-godsdienstige pro paganda werd niet verboden, om liet bui- teïxland zancl in oogen te strooien! Daakvan getuigen ook de jongste Rus. ischè films, die niet voor buitenlandsche ropaè"anda zijn gemaakt, maar in Rus land zélf vertoond worden. De heiligen- Deelden, en het maken van het kruistee, ken neinen daarin een normale plaats in In 27 jaar is er in Rusland veel ver. Tank-afdeelingen van het 3e Ameri. kaansche leger zijn weer verder door gedrongen in den driehoek tusschen Saav, Moezel en Rijn. Voorhoedes zijn reeds bij Bad-Kreuz. nach over de Nahe en staan op minder dan 50 km. van Mannheim-Ludwigs. hafen. De straatgevechten in Bingen duren voort. De troepen van het 3e leger, die uit 'het Westen oprukken, hebben Merzig veroverd en zijn Sankt Wendel binnen gedrongen. Het 7e Amerikaansche leger is ten Zuid-Oosten van Saarbrucken in de Sieg. friedlinie doorgedrongen, terwijl andere eenheden van het 7e leger, gesteund door het le Fransche leger, vérder oprukken naar de grens van dé Pfalz. Het lot van de Duitschers in de Pfalz en het Saargebied wordt met den dag- hachelijker. Geallieerde vliegtuigen heb ben in dezen driehoek gisteren 73 tanks en ruim 600 andere motorvoertuigen ver nield of beschadigd. Bruggchoofd bij Remagen vergroot. Het bruggehoofd bij Remagen wordt steeds meer vergroot. Voorhoedes staan op 1 punt reeds 5 km. van Bonn, doch nu op den oostelijken Rijnoever. Ruim 10 km. van den verkeersweg Keulen-Frankfurt is in Amerikaansche handen. Ook is een vliegveld ten Oos ten daarvan door de Amerikanen ver overd. De Ludendorfbrug is reeds zoo goed als hersteld. In Nederland hebben geallieerde pa trouilles den Rijn bereikt bij Randwijk, tegenover Wageningen. Nader wordt nog gemeld, dat in de ondergrondsche fabriek die in het Re. magen-bruggehoofd veroverd werd, het volledig Dersoneel, bestaande uit 750 man, nog aanwezig was. Daaronder wa ren ca. 500 buitenlandsche arbeiders, waarvan 200 Russische vrouwen en meisjes. De anderen waren voornamelijk Polen, Belgen, Franschen, Nederlanders en Italianen. Ook een 1500 inwoners van Koningswinter hadden er zich ver borgen gehouden. Kolberg belangrijk als marine basis. De Russische artillerie heeft verschei dene Duitsche transportschepen, die pro beerden de bezetting van Kolberg te evacueeren, tot zinken gebracht. Door de verovering van Kolberg heeft Zhukov een belangrijke marinebasis veroverd, die door de Russische vloot gebruikt kan worden als operatiebasis tegen de Duit sche schepen, die probeeren Danzig te bevoorraden of te evacueeren. R.A.F. in actie voor de Noor. sche klist. Mosquito's van het Engelsche kust. anderd. Van een hooghartig oordeel over dit land mag er dan ook in ons eigen vaderland geen sprake zijn. Er is thans meer dan ooit reden voor onderling ver trouwen." Ten slotte zeide De Jong ook over Roo sevelt, dat deze de groote paedagoog was van het Amerikaansche volk. Daar be. stonden nog scherpe klasse-tegenstellin gen. De toestanden in de mijn-industrie b.v. tarten elke beschrijving. Roosevelt streeft ernaar, de positie van de boeren en de arbeiders te verbeteren. De Ame rikaansche kapitalisten haten Roosevelt meer dan Hitier, en er is veel oppositie tegen zijn binnenlandsch beleid. Maar hij is toch met groote meerderheid her kozen! Wat eindelijk De Gaulle betreftHij is de groote nationale figuur en de be lichaming van het verzet, dat daar een jaar eerder dan in Nederland was ge organiseerd. Zijn land met de vele ontoe gankelijke gebieden bood daartoe ook beter gelegenheid. Hij is een extreem katholiek en heeft autoritaire denkbeel. dn. Ook 'heeft hij een nog al ongemak kelijk karakter. Maar hij heeft een deel commando hebben in één der Noorsche fjorden van zes Duitsche vrachtschepen er 5 in brand gebombardeerd. Twee vliegtuigen keerden van dezen aanval niet terug. Britsche vloot-eenheden hebben ruim 500 Noren van een eiland voor de Noor sche kust gered. Zij hadden zich daar den geheelen winter voor de Duitschers verborgen gehouden. Een groot aantal personen was reeds eerder door de Noor sche verzets-organisaties gered, doch aangezien zij hen allen niet konden hel pen, werd de steun van de Britsche ad. miraliteit ingeroepen. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Amerikaansche troepen op 22 km. van Mainz. Zware bombardementen op Jena, Plauen, Augsburg, Ulm en Gelsenkir. chen. De R^A.F. gebruikt weer 10 tons bom men op viaducten bij Bielefeld en Arns. berg. 7000 vluchten der tactische luchtmacht vernietigen bijna 6000 Duitsche voer tuigen. Nagoya voor de 2e maal in 2 dagen met 2000 ton brandbommen gebombar deerd. Verkiezingen in Finland een succes voor de linksche partijen. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Vier Amerikaansche torpedojagers hebben midden in den Atlantischen Oceaan een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Het Amerikaansche vloot-ministerie heeft bekend gemaakt, dat op 20 Maart a.s. het grootste vliegdekschip ter wereld, de 45000 ton metende LI.S. „Midway" te water zal worden gelaten. Dit is het eerste van een serie van vier. die dezen zomer van stapel zullen loopen. (absie) De Amerikaansche Minister Stimpson heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaan sche verliezen sinds de invasie tot 1 Maart j.l.: 425.007 man bedragen. Aan alle fronten hebben de Amerikaan sche legers sinds het begin van den oorlog 145.733 man aan dooden, 450.766 aan ge wonden en 91.237 aan vermisten verloren. In datzelfde tijdvak bedroegen de ver liezen der Amerikaansche vloot34.938 man aan dooden, 41.443 aan gewonden en 10.483 aan gewonden. Begin April zal te Londen een confe rentie plaats hebben van afgevaardigden van het geheele Britsche Empire. Het betreft hier voorbesprekingen met het oog op de komende conferentie te San Francisco. (Reuter) van zijn opvattingen laten varen en zit nu vast in den zadel. Frankrijk vertoont nu hetzelfde vermogen tot herstel als na de oorlogen van 1870 en 1914. En nu ons eigen land? Er zijn 7 millioen landgenooten, die hongeren en worden vertrapt! Het is uitgeplunderd. Havens, machines en voorraden zijn verwoest of weggesleept. Een kwart van den vruchtbaren grond staat onder water, voor een groot deel zout water! En zijn laatste woorden waren „Wij behoeven daarom eenzelfde na tionale krachtsinspanning, als de Engel sehen aan den dag hebben gelegd. Er is alle reden om te vertrouwen, dat ons land er weer bovenop komt, want we hebben een geestkracht in ons, die tot herstel zal leiden. Burgerzin, zooals de Engelschen die kennen, is noodzakelijk. Nederland heeft de wereld iets te zeg gen, getuige figuren als Erasmus, Wil lem' de Zwijger, Hugo de Groot en Vol lenhoven, die alle kampioenen zijn ge weest voor het internationale recht." Red. ERNSTIGE WAARSCHUWING Nu het goede weer aanbreekt, dienen ouders zeer voorzichtig te zijn, waar zij hun kinderen laten spelen. Er zijn nog veel landmijnen. Men zij dus op zijn hoede. SPORTNIEUWS Zondag had op het Gemeentelijk Sportter rein van Goes de vriendschappelijke voetbal wedstrijd Goes IN.A.C. I plaats. N.A.C. had twee invallers, n.l. v. Praat en Beenhakkers, die voor Blom en H. v. Dijk medespeelden. Bij Goes was Bekenes alwezig deze werd door Kok vervangen. Van den aftrap af ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd. Beide ploegen zaten stevig op den bal, doch de verdedigers wis ten met de slecht opqezette, oi soms te ver doorgevoerde aanvallen wel raad. N.A.C. miste veel aan haar midvoor, dit omdat de andere voorhoede-spelers over weinig schot vaardigheid bleken te beschikken. Ook de Goes-voorhoede verknoeide vele mooie kan sen. Eenmaal schoot v. d. Sluis in een ver laten doel tegen de paal. Eenige minuten voor de rust redde Le Cocq, door een ge vaarlijk schot van Bouwmeester te stoppen. Zoo hadden geen der beide parijten kans ge zien het net te vinden voor de rust. Ook na de rust kwam er niet veel verande ring in het spelbeeld. N.A.C. is iets gevaar lijker, doch speelde lang geen eerste klas voetbal. Vlak voor het einde greep de rech ter back van Goes, Pauwe, ietwat te hard handig in en dit kostte Goes een penalty, die hard door Lussenburg wordt inqeschoten. Goes ondernam nog enkele tegenaanvallen, doch zonder succes. En zoo eindigde deze wedstrijd in een maar zeer magere 10 over winning voor N.A.C. Scheidsrechter dhr. Kools uit Breda leidde den wedstrijd zeer correct. Voor den wedstrijd sprak de heer A. van Doorn, Secretaris van de Vereen, tot behar tiging van de belanqen van alle Postduiven- liefhebbers op Zuid-Beveland. Hij maakte in weinige woorden duidelijk voor welk doel het qeld van dezen wedstrijd zal worden qe- bruikt. Aan beide aanvoerders overhandigde hij een tegel met de vlaggen van onze be vrijders en tevens den datum er oo van de bevrijding, (welke voor beide steden 29 Oc tober was), als dank voor hun sportieve mede werking. KRAMER. OFFICIEELE PUBLICATIES GRENSVERKEER De Inspecteur der Belastingen te Goes maakt het volgende bekend Sedert kort worden door hem namens het Militair Gezag afgegeven„Bewij zen van verleenden uitgang, doorgang door België en toegang tot Nederland". Zooals de naam al aanduidt, worden deze bewijzen verstrekt aan iemand, die een reis moet maken van het eene deel van Nederland via België naar het andere deel van Nederland. Reisvergunningen naar plaatsen in België moeten als voor. heen worden aangevraagd bij het Hoofd van den Administratieven Dienst van de Grensbewaking, Gvensvak VIII te Roo. sendaal, adres Inspectie der Invoerrech ten en Accijnzen aldaar. De bewijzen worden alleen verstrekt ten behoeve van zaken, of beroepsreizen aan hen, die in Noord, of Zuid-Beveland verblijven. Overlegd dient te worden 1. Een door den Burgemeester (politie bureau) afgegeven reisvergunning. 2. Een door den Burgemeester (secre tarie) afgegeven bewijs van poli tieke betrouwbaarheid. 3. Bescheiden, waaruit blijkt, dat de reis van genoegzaam belang en dringend is. 4. Twee pas-foto's. Opgemerkt wordt, dat geen bewijzen worden afgegeven, wanneer de reis ge heel door Nederland kan worden ge maakt. De Inspecteur voornoemd, STRUIJK MARGARINE Het is gebleken dat detaillisten weigeren om margarine af te leveren op rantsoenbon nen, welke een waarde hebben van een-tiende rantsoen. De aandacht wordt, er daarom op qevestigd, dat iedere detaillist verolicht is deze rantsoenbonnen aan te nemen. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J, A. WALLER.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1