VRIJE STEMMEN Zwaarste dagaanval op Berlijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 114 Maandag 19 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 MAANDAGMORGEN „Opdat zij allen één zijn." Terwijl wij in ons vorig nummer een verheugend bewijs vermeldden van een groeiende samenwerking op het groote gebied der wereldpolitiek, willen wij in onze Maandagmorgen-overdenking, die zich bezig wil houden met ons eigen praktische leven van eiken dag, ditmaal een oogenblik samen nadenken over het geweldige woord van Christus zelf, dat hij uitsprak in zijn laatste groote gebed, zooals ons dat wordt overgeleverd door het Johannes-evangelie. Joh. 17 21, staat daar „opdat zij allen één zijn Christus spreekt hier in zijn gebed, waarin hij afscheid neemt van dit aard- sche leven, tot Zijn Vader, over de zijnen. Zijn geest moge hen samenbinden, zoo bidt hij, en hij geeft daarmee zijn op dracht aan allen die in hem en in de kracht van zijn geest gelooven, om zich daarheen uit te strekken, daaraan mee te werken, en de groeiende eenheid van alle kinderen des Vaders te bevorderen. Wij kunnen niet zeggen dat de Chris telijke Kerk van alle eeuwen deze op dracht steeds getrouw is nagekomen. Daarvoor zijn de godsdienst-oorlogen, de kerkelijke verbitteringen, en ook de haat dragendheid van ons Christenen onder elkander een maar al te veel zeggend tegenbewijs. Het zou toch eigenlijk van zelf spreken, dat allen die zich naar hem noemen en hem vereeren, deze gedachte diep in zich vastleggen, en zooveel in hun vermogen is naar buiten trachten te beleven. Maar er is maar weinig op merkingsgave voor noodig, om zich met schaamte te bekennen, dat er zeker niet minder strijd en haat en verwijdering is tusschen ons Christenen onderling, als tusschen de rest van de menschenwereld. Het is het doorslaand bewijs dat wij nog maar aan het begin staan van de- toepassing van ons Christendom! Een verblijdend feit deed zich voor in Nijmegen, zoo vermeldt het Roomsch. Katholieke Dagblad „De Gelderlander" „Zaterdagmiddag sprak Ds. van der Linde op bijzonder sympathieke wijze over „De verhouding tusschen Roomsch. Katholieke en Protestantsche studenten in dezen tijd", op een bijeenkomst der Universiteits-studenten. Spreker bracht de meening naar voren, dat de Roomsch- Katholieke en Hervormde kerken hun strijdbare houding tegenover elkaar moe ten laten varen en, zonder geestelijke concessie te doen voor een eenheid, moe ten komen tot een volkomen begrijpen van elkaar en zoodoende tot een prak tische samenwerking, als dragers dei- Christelijke gedachte, als broeders in Christus, tegenover de atheïstische, hei- densche stroomingen. Ook en juist voor leeken is op het gebied der herkerstening van ons volk en Europa, met name in Duitschland, zeer veel te bereiken, en een zoo groot mogelijke samenwerking in deze kan niet anders dan weldadig werken. Een begin voor een verstrekkende eensgezindheid is reeds gemaakt in de bezettingsjaren, toen de kerken een zelfde standpunt, dikwijls in onderling overleg bepaald, tegenover den bezetter innamen." Het blad voegt er nog aan toe, dat na de pauze een vruchtbare gedachten- wisseling ontstond, waaraan ook de moderator, de Z.E.P. Drs. A. van Ogtrop, S.J. en Prof. Dr. G. Brom deelnamen. Waarom is dit feit, waarover ook wij ons hartelijk verheugen, zoo verblijdend, waarde lezer? Omdat zulke dingen nog zoo zeldzaam zijn! Daardoor vallen ze bijzonder op! Is dit niet eigenlijk beschamend? Opdat zij allen één zijn Het wordt gezegd, nu al negentien honderd jaar lang, tot de Christelijke volken en tot de Christelijke kerken. Zou het nu dé tijd zijn, dat er ernst gemaakt gaat worden met deze opdracht van Godswege? i Wij hebben goeden moed! Wanneer God het zoo wil, zou dan de nhenschheid eindelijk niet moeten luis teren naar Zijn gebod? L;aat ons hopen dat zoowel de groeien de eenheid in de volkerenwereld, die wij op de voor-pagina memoreerden, als de o-roeiende eenheid in de kerkelijke we reld waarvan de „Gelderlander" een ver. Berlijn onderging gisteren den zwaarsten dag-aanval van dezen oorlog. Niet minder dan 1350 vliegende forten en liberators wierpen ruim 3000 ton bommen op de rijks hoofdstad. Het bombardement duurde ruim een uur, zoodat iedere minuut 50 ton bom men op de stad viel. De aanval was in hoofdzaak gericht tegen het Nord- en Schlesischerstation, en tegen enkele fabrie ken in het Noordelijk deel der stad. De afweer was zwaar en ook stegen er Duitsche jagers ter verdediging op. Volgens de voorloopige berichten, werden 13 Duit sche jagers neergeschoten en verloren de Amerikanen 3 bommenwerpers. Sommige Amerikaansche jagers vlogen naar de Oder en hielpen een Russisch vliegveld te ver dedigen, dat door Duitsche bommenwerpers aangevallen werd. Deze aanval volgde op den 26sten achter eenvolgenden Mosquito-aanval. De R.A.F. deed gisteren, begeleid door jagers, een aanval op twee oliefabrieken in het Ruhrgebied, n.l. in Bochum en Hattin- gen. Luchtaanvallen op Nederland. Jager-bommenwerpers deden uitgebreide aanvallen in Nederland, bombardeerden een brug ten Zuid-Oosten van Utrecht, en on derbraken de spoorlijnen op 16 plaatsen. Ook deden Typhoons gisteren een aanval op twee Duitsche hoofdkwartieren in Ne derland, w.o. dat van generaal Christiaan- sen, opperbevelhebber der troepen in Ne derland. Coblenz genomen. Coblenz is Zaterdag door de Amerikanen genomen, en ze zijn Bingen binnengerukt. Generaal Pattern's legers, die vanuit hun Moezel-bruggehoofden. zeer snel waren op gerukt, hebben zich meester gemaakt van Simmern, op 45 km. ten Zuiden van Co blenz, Boppard aan den Rijn, en hadden gisteravond de rivier de Nahe bij Bald Kreuznach bereikt. Dit beteekent dus een opmarsch van ongeveer 70 km. in nog geen drie dagen. De Duitschers zijn hier in groote ver warring, daar Patton met verschillende co lonnes oprukt, en er nog steeds gedeelte lijke berichtenstilte over zijn operaties is. Tegelijkertijd vallen de troepen van het 7de Amerikaansche leger vanuit het Zuiden aan. Bitch en Hagenau zijn door hen heroverd en zij staan op 1 km. van Saar- briicken. Brug bij Remagen verzakt. In het Rijn-bruggehoofd bij Remagen ver loopt alles naar wensch. Het wordt nog steeds uitgebreid en is nu 23 x 13 km. groot. Een ondergrondsche wapenfabriek werd ge heel in tact veroverd. Zaterdagmiddag is de middelste boog van de Ludendorfbrug verzakt. Het ge allieerde hoofdkwartier meldt hierover, dat het de operaties niet hindert, daar het verkeer de laatste dagen reeds bijna geheel over ponton bruggen ging. Het geallieerde hoofdkwartier heeft een dringende waarschuwing gericht tot de bur gerbevolking en de buitenlandsche arbeiders in en rond Frankfurt, Mainz en Mann- heim-Ludwigshafen, om deze steden zoo spoedig mogelijk te verlaten, aangezien he vige luchtaanvallen hierop verwacht kunnen worden. heugend staaltje geeft, hiervan een eerste teeken zijn! Maar nu hebben wij nog niet gespro. ken van onze eigen levenspraktijk. Zou dit na dit alles nog noodig zijn? Maken wij de toepassing niet allemaal zelf? In ons huis, in onzen kring, in ons werk, in onze woorden, en in onze daden Daar is een Hoogere Wil die ons drijft! Red. Kolberg veroverd. Aan het Oostelijk front hebben de Rus sen Kolberg aan de Oostzee ingenomen, en Danzig staat in vlammen, als gevolg van de Russische luchtaanvallen. Duizenden Duitschers zijn in de hevige straatgevech ten in Kolberg gesneuveld. In Slowakije maken de Russen vorderin gen in de bergen en bosschen ten Westen en Zuid-Westen van Zvolen. Zaterdagnacht deden Russische bommen werpers een aanval op Morastra-Ostrawa. in Hongarije zijn de rollen weer omgekeerd, en zelfs de Duitschers geven toe, dat de Russische troepen weer in den aanval zijn, zij beweren zelfs, dat ze op verschillende plaatsen in de Duitsche stellingen waren doorgedrongen. Nagoya weer gebombardeerd. Admiraal Nimitz maakte vanmorgen be kend, dat krachtige formaties deklandings- vliegtuigen gisteren een zware aanval ge daan hebben op het Zuidelijkste Japansche eiland Khiu-Shiu. Ruim 300 superforten deden hun 2de groote luchtaanval in één week op Nagoya en wierpen ruim 2000 ton brandbommen. Verder werden nog luchtaanvallen gedaan op punten in de Koerillen, de Palau Archipel, Borneo, en door superforten op Rangoon. Amerikaansche troepen hebben nieuwe landingen uitgevoerd, ditmaal op Basilan, een eiland der Soeloe Archipel, dat ten Zuiden van Zambuanga ligt. De Japanners waren volkomen verrast. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN In aanwezigheid van Koning Michael hebben te Cluj feestelijkheden plaats ge had ter gelegenheid van den terugkeer van Transsylvanië tot het Roemeensche koninkrijk. (A-A) Door het Hooggerechtshof in Parijs is Admiraal Esteva, de vroegere resident- generaal van Tunis, wegens hoogverraad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Tegen den chef van het vliegercorps, ge neraal Janaux is eveneens deze straf ge- eischt. Hij wordt er van beschuldigd, in lichtingen te hebben verstrekt aan de Duit schers. (B.B.C.) Hel bevrijde Venlo Na maanden van de diepste ellende, zoo meldt Anep-Aneta in verschillende berichten, is deze zwaar geteisterde stad dan eindelijk bevrijd. Oorspronkelijk een stad van 30.000 inwoners, zijn er nu nog maar 15.000. Tien duizend zijn er ge. evacueerd naar Friesland en Groningen, vele anderen hebben een schuilplaats gezocht in de omgeving van de stad, ter wijl er volgens den geneesheer-directeur van het Ziekenhuis wel 1400 menschen gestorven zijn tengevolge van bombar dementen, granaatvuur en ondervoeding. Maanden lang leefde men in schuilkel ders, weken aaneen werd Venlo gebom bardeerd, al droeviger werd de voedsel positie, zoodat ten slotte slechts 300 calorieën voedsel kon worden verstrekt, terwijl het minimum eigenlijk 2000 calorieën perdag bedraagt. Venlo is geweldig verwoest. Het stad huis staat nog overeind, maar is zwaar beschadigd. Vernield zijn o.a. alle ker ken, een dominicaner klooster, en het grootste deel van de binnenstad. De burgemeester, die zijn ontslag nam in 1941, is nu weer op zijn post. Vrijdag 2 Maart werd de bevrijding bekend. Reeds denzelfden avond reden 7 voedselwagens van het Militair Gezag de stad binnen, met corned-beef, mar garine, melk, chocolade, koffie, zout, zeep, suiker, 'biscuit. Den zelfden dag kwamen er ook vier auto's met giften van Engelsche families. En zoo gaat het voortaan dag aan dag. wagens met 30 ton voedsel, om de bevolking weer op normaal rantsoen te brengen. Het is te begrijpen, dat de bevolking dankbaar en tevreden is. De verschrik kingen van den oorlog zijn voorbij! Red. I» R oermond Terwijl Venlo erg verwoest is door het oorlogsgeweld, is Roermond voor bombardementen gespaard gebleven, zoo deelt een verslaggever van Anep- Aneta mede. Doch verwoest is er toch veel. Nadat de Duitschers eerst een kleine vier duizend man met geweld hadden gedwongen, naar Duitschland te vertrekken om aldaar te werken aan verdedigingswerken, en een groot deel der verdere bevolking was geëvacueerd naar Friesland en Groningen, o.a. de Bisschop van de stad, werd door de Grüne Polizei en later door een groep Fallschirmjager, het ergste gespuis dat in het Duitsche leger dient, zei een Duit. scher, verschrikkelijk geplunderd en vernield, wat niet mee te nemen was. Den laatsten dag deden de mannen van een Sprengkommando de prachtige Roer- mondsche kathedraal in de lucht vlie gen. Nu, na de bevrijding, zoo meldt de correspondent die de stad doordwaalde, maakt Roermond den indruk van een doode stad. Een gedeelte van de be woners is tijdens de gedwongen eva cuatie ontsnapt, en hield zich in de om geving schuil. Deze keeren nu langzaam terug, maar vinden in hun huis niet veel meer over. In het laatst van het vorig jaar had den de Duitschers 13 mannen uit Roer mond buiten de stad doodgeschoten, naai' men zegt wegens illegale activiteit. Ook deze martelaren voor ons vrije Neder land mogen niet worden vergeten! Red. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden is aangegeven een re serve autowiel met band. Inlichtingen bij de Kon. Marechaussee te Biezelinge. Mededeelingen Voedselvoorziening SMEERMIDDELEN VOOR LANDBOUW WERKTUIGEN Aanvragen voor smeermiddelen (wagen smeer e. d.) voor op de bedrijven aanwezige landbouwwerktuigen dienen voor 1 April a.s. te worden ingediend bij den P.B.H. op de daarvoor bij hem verkrijgbare VAw formu lieren. Alleen landbouwers, veehouders of fruit telers met een bedrijf van 5 H.A. of meer bouwland kunnen aanvragen indienen. De aanvrage dient te omvatten de hoeveel heid benoodigd voor het geheele jaar 1945. Nagekomen aanvragen kunnen niet in be handeling worden genomen. STROO-PRIJZEN Ons is gebleken dat in verschillende ge vallen geknoeid is met de stroo-prijzen. In verband hiermede geven wij hier een over zicht van de vastgestelde prijzen. De maximumprijzen voor stroo zijn, exclusief handelaarsmarge Geperst A stroo f 18.70 Geperst B stroo f 16.65 Geperst groene erwtenstroo f28.30 Geperst schokker erwtenstroo f 25.25 Geperst capucijner erwtenstroo f23.25 Geperst witte en bruine boonenstroo f 23.25 Deze prijzen gelden per 1000 kilogram af boerderij. De maximumprijs van ongeperst stroo is f 4.50 per 1000 kg. lager dan bovengenoemde maximumprijzen. De winstmarge voor de handelaren mag bedragenbij een hoeveelheid van minder dan 50 kg. f 9.00 per 1000 kg., bij een hoe veelheid van 50-250 kg. f6.00 per 1000 kg., bij een hoeveelheid van 250-500 kg. f 5.25 per 1000 kg., bij een hoeveelheid van 500- 1500 kg. f4.45 per 1000 kg., bij een hoeveel heid van 1500-5000 kg. f3.00 per 1000 kg., bij een hoeveelheid van 5000 kg. of meer f 1.65 per 1000 kg. Indien de partijen door de betreffende han delaren zijn thuis bezorgd, dan mogen boven genoemde prijzen verhoogd worden met de werkelijke vrachtkosten. Zij, die hoogere prijzen hebben moeten be talen dan hiervoor genoemd, dienen dit ter kennis te brengen van de Aideeling Hooi, Stroo, Ruwvoeder, onder opgave van den naam van den handelaar. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt, dat stroo, afkomstig van Noord-Beveland of van Zeeuwsch Vlaanderen belangrijk meer kost door de hooge scheepsvracht. De P. V. C. voor Zeeland.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1