VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Het nieuwe geallieerde offensief vordert snel zttuwicut NUMMER 113 Zaterdag 17 Maart 1945 Algemecne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 26é5 Henriëtte Roland Holst In December van het vorige jaar is deze grootste van onze levende dich. teressen vijf en zeventig jaar geworden. Zij heeft het geluk gehad te wonen in het nu bevrijde deel van Nederland, en al werd het grootste deel van haar bezit haar door de terugtrekkende Duitschers ontroofd, naar Anep.Aneta in een be richtje meldt, met ons allen deelt zij in de vreugde weer onszelf te mogen zijn, en op eigen vaderlandschen grond in vrijheid te mogen wonen. Wij gedenken met groote dankbaar- heid hoe zij in het laatst der vorige eeuw de profetes is geweest, die talloo. zen onder de jongeren van toen een weg. wijzeres is geweest naar een sociale in stelling in deze maatschappelijke wereld. En nu zij tot dezen hoogen leeftijd ge komen is, mag zij met al haar geest verwanten genieten van de stille triomf, dat ondanks alles, ondanks de verschrik kingen van den oorlog de wereld gaat in sociale richting, en haar profetie, zij het dan in anderen vorm als zij vroeger dacht, wordt vervuld Wij wenschen onze grijze voorgangster een gezegenden ouderdom Red. ONZE VERWILDERDE JEUGD Voor de Huisvrouw (III) Op 24 Februari j.l. hield Ds. M. C. van Wijhe voor Herrijzend Nederland een radio-rede over het gezin en de school. Hij pleitte daarin voor een spoedige hervatting van het onderwijs, omdat „onze jeugd op ontstellende manier ver wildert". Ik heb daar eens over nagedacht en toen rezen er twee vragen. Ten eerste is het werkelijk waar, dat de jeugd ver wildert, en ten tweede is een van de belangrijke oorzaken daarvan, dat deze niet _of maar korten tijd naar school gaat? De eerste vraag heb ik bevestigend beantwoord. Onze jeugd, tenminste een groot deel ervan, is verwilderd. Den ge. heelen dag zie ik kinderen op straat rondslenteren en weinig goeds uitvoeren. Zelfs als het reeds donker is en ze dus al lang in bed moesten liggen, hoor ik hen buiten nog joelen. Kort geleden zag ik een ventje van hoogstens acht jaar, met een rijksdaalder in de hand voor een Engelschman staan. Wat was zijn bedoeling, denkt u Is zoo iets geen schande voor'ons volk? Toen ik een meisje van een jaar of twaalf, dat uren lang voor de deur om hing van een huis, waar Engelschen woonden, vroeg, of haar moeder ook niets te 'doen had, net als zij, keek ze me hoogst verbaasd aan. Het was blijk baar nooit in haar hoofd noch in dat van haar moeder opgekomen, dat ze thuis wel eens kon helpen. Dit lijken misschien kleinigheden, maar het zijn het niet. Bij de tweede vraag werd ik kregelig. Kunnen dan de ouders niet, ook zonder school, hun kinderen opvoeden Komt het onze eer niet te na, dat de kinderen verwilderen, nu niet de onderwijzers meehelpen 'om hen op te voeden? Ja, is het niet een groote schande voor ons, dat we het feit moeten constateeren, dat de jeugd verwildert? Ik weet wel, er zijn goddank uitzon deringen. Laatst las ik van een arbei. dersvrouw, die een heelen morgen in de rij moest staan op het distributiekan toor (wanneer zal men daar eens ver betering in brengen?). Haar vier kin deren, waarvan de oudste negen jaar was stuurde ze niet de straat op om Dij de Engelschen sigaretten te schooien of om kattekwaad uit te halen. Nee, de oudste moest op de kleintjes passen en zorgen, dat de kachel niet uitging. Deze vrouw leerde haar kinderen, hoe jong ze ook zijn, wat plicht is. En dat is een heel belangrijk ding. Als deze kinderen straks weer op school komen, zullen ze van rekenen en schrijven mis schien ook niet meer terecht brengen dan de andere, maar ze zullen aan orde en werk gewend zijn. Het gezin, d.w.z. vele gezinnen schie- ten te kort. En nu de school hen in N, den steek laat, komt dit des te meer ';aan het licht. De opvoeding berust in dl\ allereerste plaats bij de ouders, al (Vervolg pag. 2) Het 3de en 7de Amerikaansche leger, welk laatste een offensief is begonnen tusschen Saarbriicken en den Rijn, op een 80 km. breed front, veroveren nu de laatste Duit- sche stellingen ten Westen van den Rijn. Ze vallen aan uit het Noorden, Zuiden en Westen, Patrouilles stonden Donderdag avond slechts 1 km. van Saarbriicken. Het 7de Amerikaansche leger begon zijn offensief zonder voorafgaand artilleriebom bardement, en het is al over de geheele lengte van zijn front gemiddeld 10 km. op gerukt. Een duizendtal Duitschers werden reeds gevangen genomen. De tactische luchtmacht kon, dank zij' het schitterende weer, uitgebreide steun vcrlee- nen aan deze operaties en maakte boven deze sector meer dan 1500 aanvalsvluchten. Zweibrücken en Homburg, den vorigen nacht reeds zwaar getroffen door de R.A.F., werden in brand gebombardeerd, en nog eenige stadjes en dorpen werden volledig verwoest. Het 3de leger heeft zijn bruggehoofd over de Moezel nu tot een diepte van 10 km. uitgebreid en trekt nu om Coblenz heen naar den Rijn bij Boppard. De rechter vleugel is 10 km. opgerukt in het beboschte terrein van den Hunsriick. Piloten verklaarden, dat de wegen naar het Oosten en Zuid-Oosten vol vluchtelingen waren, waarvan velen met witte doeken zwaaiden toen de Amerikaansche vliegtuigen overkwamen. Het 1ste Amerikaansche leger breidt zijn bruggehoofd over den Rijn bij Remagen nog steeds uit. Goede vorderingen der Russen. De Russen hebben de Duitsche saillant in Oost-Pruisen in twee deelen "gesplitst, door tusschen Danzig en Koningsbergen de kust van het Frisches Haf te bereiken. Een aantal plaatsen werd ingenomen, w.o. eenige Duitsche bolwerken op 8 km. van Koningsbergen. Ongeveer 4500 Duitschers werden gedood en 1000 gevangen genomen. In Pommeren is de eind-aanval op Kolberg aan de Oostzee begonnen. Het station werd met 10 locomotieven en ruim 400 geladen wagons veroverd. In den sector van het Balatonmeer werden opnieuw Duitsche aanvallen met zware ver liezen afgeslagen. Vliegtuigen van de Russische Oostzee- vloot hebben 5 schepen met een totale in houd van 20.000 ton tot zinken gebracht. De Amerikaansche vlag wappert boven Iwo. De strijd op Iwo is geëindigd. Officieel is Woensdag de Amerikaansche vlag ge- heschen en Admiraal Nimitz is tot militaire gouverneur benoemd. Iwo is 55 jaar in Japansch bezit geweest en in de 24 dagen strijd hebben de Japan ners naar schatting 20.000 man aan dooden verloren Op Luzon wordt aan alle fronten voor uitgang gemaakt. Het bruggehoofd bij Zambuanga is nu vergroot tot een 45 km. lange strook langs de kust. In de Zuid-Chineesche Zee hebben Ame rikaansche bommenwerpers een torpedo jager, een tankboot van 5000 ton en vier kleine vrachtschepen tot zinken gebracht. ONTSNAPTE GEVANGENEN Twee Duitsche krijgsgevangenen, die uit een groot Amerikaansch kamp in Engeland trachtten te ontvluchten, wer den door de wachten doodgeschoten. Tien krijgsgevangenen ontsnapten bij deze uitbraakpoging. Drie werden weer gevangen genomen, terwijl een vierde gewond werd, alvorens hij werd aange houden. De militaire politie zoekt tlians de graafschappen Staffordshire en Der byshire af naar de vier nog overgebleven ontsnapten. (Anep-Aneta) Hoofdkwartier van den Duilschen Generalen Staf zwaar gebombardeerd Ruim 675 zware Amerikaansche bom menwerpers hebben een aanval gedaan op het hoofdkwartier van den generalen staf van het Duitsche leger, in Zossen, 30 km. ten Zuiden van Berlijn. De vertrekken, welke voor een groot gedeelte ondergronds liggen, en de op het terrein staande kazernes, kantoor gebouwen, etc., werden met 6000 brisantbommen en 325000 brandbommen bestrooid. Er was zeer zwak afweervuur, en geen enkele Duitsche jager werd gezien. Uitgebreide luchtaanvallen. Eenzelfde formatie deed een aanval op het spoorwegknooppunt Oranienburg, 30 km. ten Noorden van Berlijn. Hierop werden 1600 ton bommen geworpen. Deze aanval was bedoeld ter ondersteuning van de Rus sische troepen, welke tusschen Stettin en Kustrin aan de Oder staan. Amerikaansche bommenwerpers uit Italië maakten hun langste vlucht, n.l. ruim 2500 km., om olieraffinaderijen en Ruhland, tus schen Berlijn en Dresden, aan te vallen. Ook raffinaderijen bij Weenen werden ge bombardeerd. De R.A.F. wierp meer van zijn 10-ton bommen, nu op het viaduct bij Arnsberg, ten Zuiden van dat bij Bielefeld, waarvan uit verkenning bleek dat 7 spanningen ver woest waren bij den aanval van j.l. Woens dag. De geallieerde luchtafweer heeft in de week van 8—15 Maart 111 Duitsche vlieg tuigen boven het bruggehoofd bij Remagen neergeschoten. LAATSTE NIEUWS Een zeer snelle opmarsch van generaal Patton's 3de leger uit het reeds bestaande en de gisteren gevestigde bruggehoofden over de Moezel, bracht een colonne in Simmern, 40 km. ten Zuiden van Coblenz en een andere in Rheinböllen, minder dan 14 km. van de Rijnbocht bij Bingen. Over andere colonnes is nog berichtenstilte. Het bruggehoofd over den Rijn is uitge breid tot 21 x 11 km. De groote autoweg van Frankfurt naar Keulen is over een afstand van ruim 2 km. in Ameriwaansche handen. Het 7de Amerikaansche leger rukte gis teren 7—8 km. op over een 80 km. breed front en heroverde Bitche. Sterke formaties van de R.A.F. vielen vannacht Neurenberg en Würzburg aan, en Mosquito's brachten weer een bezoek aan Berlijn. Supervliegende forten lieten vanmorgen vroeg ruim 2300 ton brandbommen op de grootste Japansche havenstad Kobe vallen. H.K.H. Prinses Juliana wordt vandaag in Washington verwacht, waar zij gedurende het weekeind de gast zal zijn van President en Mevrouw Roosevelt. (B.B.C.) III. Zeeuwen en Germanen. Als we ons het aanschijn der Duit schers herinneren en dat vergelijken met het uiterlijk van de Engelschen, moeten we erkennen, dat de Engelsche carica turist met de teekening van het platte, ronde Duitsche gezicht een treffend onderscheid uitbeeldt. Ook is het dui delijk, dat onder de Nederlanders meer menschen met ovaal gelaat, naar En. gelsch model uit, rondloopen, dan met gezichten naar Duitsche snit. Het zou de moeite loonen, bij de N.S.B.-ers te onderzoeken, of zij, ook naar het uiter. lijk, voor een groot percentage Duitsch zijn gemodelleerd. Dit zou, nu zij ge makkelijk en bloc binnen het bereik van den anthropoloog of raskundige zitten, wel te doen zijn. Door de tribunalen worden ze misschien weer verstrooid daarom moet men niet te veel haast maken met de samenstelling van die rechtbanken. De N.S.B.-ers, die vrij in ons midden rondloopen, kunnen wij zelf aan hun uiterlijk toetsen. Het is een groep land- genooten, volksgenooten moet ik zeggen, voor wie de Jjevrijding een groote teleur stelling heet, omdat ze nog geen koekje bij de thee hebben die jengelen, omdat het kind van de buurvrouw chocolade krijgt en zij zelf, naar het lichaam vol wassenen, nietdie kleineerende bij namen uitdenken voor de Nederlandsche militairen. Zij hebben kwasi nooit ge hoord van de groote offers door onze jongens voor de lievrijding gebracht, het eindelooze leed benoorden de rivieren kan hun niets schelen. Ze saboteeren er lustig op los en verrichten doeltref fend slooperswerk, die handlangers en afgezanten van den Duitscher en anders van den Duivel. Ze zijn het aanhooren niet waard, maar houdt ze in de gaten, bekijk ze én determineer ze. Het kortschedelige ras, met het ronde gezicht en de vooruitspringende jukbeen deren, ons sedert 1940 zoo gemeenzaam, komt over een groot gedeelte van het Duitsche Rijk voor. Het staat bekend als het Baltische ras. Het woord Bal- tisch vinden we o.a. ook in „Baltische staten", waarmee Letland. Litauen en Estland "bedoeld worden. Vroeger woon den beoosten de Elbe reeds Slaven, Wenden heette die Slavische stam ver der oostelijk komen de Baltische Prui sen, Litauen en Lettennog oostelijker, in Rusland, weer Slaven. Het Baltische ras en het Slavische ras zijn nauw ver want. Dit blijkt duidelijk uit het Rus sische type, dat vele van de eigenaardig heden van het Baltische vertoont. De lezer zal bij mijn opsomming naast Li tauen en Letten ook de Esten verwacht hebben. Maar merkwaardig genoeg heb ben die met Balten of Slaven niets te maken, zelfs met het heele Indo-Germa- nendom niet. Van de Esten staat het vast, dat zij niet verwant zijn met hun buren, maar het is te begrijpen, dat er tusschen de volkeren van de wereld tal van onduidelijke en twijfelachtige ge vallen van verwantschap bestaan. De mannen van de anthropologic zijn het op tal van punten oneens. Ze vechten voor hun volk om een ras, als honden om een been. We kennen het smachten naar het Germanendom van de Duit schers. Van een dergelijk verlangen hebben zij evenwel niet het monopolie. Ik hoop binnenkort eenige zonderlinge staaltjes van anthropologisch chauvi nisme mee te deelen. Nu mag men niet zeggen, dat zulke dingen bij een dege lijke wetenschap niet thuis hooren. De anthropologic is nog jongdit betee- kent, dat de fantasie, die elke weten schap vooraf gaat, in dit vak haar gril ligheid en romantiek nog eenigermate kan doen gelden. Ten westen van de Elbe wonen van ouds Germanen. Zij vormen een groot deel van het Germaansche element in Duitschland. In dat gebied huizen dus blonde menschen met lange gestalten, lange schedels, blauwe oogen. Maar dat gebied strekt niet ver. Het noodlot wil, dat naar het zuiden toe, evenals in het oosten, de kortschedelige rondkoppen steeds meer voorkomen en weldra over. heerschen. Maar deze brachyceplialen (kortschedeligen) zijn geen Balten of Sla ven meer, het zijn de menschen van het Alpiene ras. Zij nemen een groot deel van Duitschland in beslag. Hun bena ming danken zij aan de Alpen men neemt aan, dat zij eenige eeuwen voor Christus uit dat bergland zijn opge drongen. Dr. K. KOOIMAN.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1