VRIJE STEMMEN Patten overschrijdt de Moezel DAGBLAD VOOR ZEELAND DIKKE VRIENDEN De noodtoestand in bezet Nederland Ie JAARGANG NUMMER 112 Vrijdag 16 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Ter gelegenheid van den zevenentwin. tigsten herdenkingsdag der oprichting van het Russische Roode Leger hebben zoowel Churchill als Roosevelt aan Stalin een telegram gestuurd. Uit de bewoordingen van deze missives komt klaarder clan ooit aan den dag, dat de sfeer van deze wereld zich grondig heeft gewijzigd in betrekkelijk luttele jaren. Wat was altoos de groote vrees van wij mogen wel zeggen heel het verdere menschdom? Dit, dat het Roode Leger werd opgericht en al sterker gemaakt, om straks de bolsjewistische revolutie uit te breiden over heel Europa en daar. na over heel de wereld. In den begintijd van het bestaan van dit leger werd er dan ook van alle kanten aanval na aan. val op gedaan, zij het dan niet in offi. cieele oorlogvoering, dan toch door on. dersteuning van de opstandige generaals die in Rusland anti.bolsjewistische bewe gingen trachtten te wekken. Sindsdien is veel veranderd! Nadat alle opstandige bewegingen in Rusland waren neergeslagen door het Roode Leger, bleef het daar jaren lang rustig. Toch kon men niet zeggen dat de verhouding tusschen Rusland en de andere groote mogendheden vriend schappelijk werd. Het bleef een soort gewapende vrede. Doch een radicale verandering trad in toen Rusland en Duitschland officieel in oorlog geraakten. Op dat moment wijzigde zich de wereld! Niet was het meer Rusland als eenige communistische macht ter eener zijde, en alle andere volkeren ter andere zijde. Toen werd hetDuitschland met zijn satellieten en bondgenooten ter eener zijde, en aan den anderen kant alle tegenstanders te za- men, zoowel de Russen als de angli- caansche machten, en al hun bondge nooten. Al nauwer werd het contact tusschen de drie grootsten. De conferentie van Yalta bevestigde slechts wat een reeks ontmoetingen van de staatshoofden en hun eerste dienaren had voorbereid de gemeenschappelijke en onbuigbare wil om de nazi. en de fascistische machten totaal te vernietigen, en om daarna een nieuwe wereldordening te grondvesten, die algemeene veiligheid en een vasten grondslag voor een wereldvrede zou ver- zekeren. De bijzonderheden zullen nog nader worden vastgesteld. In San Francisco zal straks de eerste conferentie van alle aangesloten volkeren plaatsvinden, en daar zullen de plannen worden uitge werkt. Ondertusschen gaat de gemeenschap, pelijke laatste aanval ter vernietiging- van den tegenstander onweerhoudbaar voort. En in deze beslissende weken valt de verjaardag van het Roode Leger, eens zoo gevreesd door heel de wereld. Wat doen de vertegenwoordigers van de eerste wereldmachten? Warm gestelde telegrammen gaan van Londen en Washington naar Moskou. Churchill seint (naar de Daily Mail ons meldt) Het Roode Leger viert zijn 27sten ver jaardag te midden van de triomfen die het heeft behaald, welke den uitbundU gen lof hebben geoogst van zijn bond. genooten, en die het doodvonnis van hef. Duitsche' militairisme hebben bezegeld. Toekomstige geslachten zullen even en- bekrompen erkennen, wat zij aan het Roode Leger verschuldigd zijn, als wij het doen, die levende getuigen mogen zijn van deze trotsche wapenfeiten. Ik verzoek u den grooten leider van een groot legér, dit leger van mij heden geluk te wenschen op den drempel der uiteindelijke overwinning." Roosevelt kabelt het volgende; De vérstrekkende beslissingen die wij te'Yalta hebben genomen, zullen de over. winning verhaasten, en daarmee de grondvesting van een hecht gebouw voor duurzamen vrede." De chef staf van het Britsche leger voegt er nog bij in zijn telegram aan Maarschalk Vassilevsky.- Wij stuwen samen voort naar de complete vernietiging van onzen ge. meenschappelijken vijand." Alle volkeren ter wereld, en speciaal hevt Nederlandsche volk, bidden dat deze dikfre vriendschap zich als een duurzame o-roriclslag moge openbaren voor den door heel de menschheid zoo heet ver. langden vrede! Het zou het begin kun. nen zijn van de geschiedenis eener ver. eenigde menschheid. Wie zou daar niet op willen hopem Strijdkrachten onder bevel van gene raai Patton zijn over de Moezel getrok ken op 15 km. ten Zuid-Westen van Co- blenz. Eén bruggehoofd is reeds 5 km. diepzij vormen zoodoende een ern stige bedreiging voor het Duitsche front in het Saargebied, dat meer dan 100 km. naar het Westen ligt. Het le Amerikaansche leger breidt zijn bruggehooffd nog steeds uit en heeft weer eenig hoog gelegen terrein ver overd. Het 3e leger is er in geslaagd aan allen Duitschen tegenstand op den noor delijken oever van de Moezel een einde te maken. Bij den nieuwen aanval ten Oosten van Saarburg heeft het 3e Amerikaan sche leger een punt op 15 km. ten Oos ten van die stad bereikt. Reeds werden 11 Duitsche tegenaanvallen, gesteund door tanks, in dezen sector afgeslagen. Het 7e Amerikaansche leger is ook weer in den aanval het is 7 km. opge rukt en heeft ten Westen van Saar- brucken op een 10 km.'breed front de Saar bereikt. Nergens werd op georga- niseerden tegenstand gestuit. Aan het front ten N.O. van Nijmegen heerscht krachtig artillerie- en mitrail leur-activiteit. Zvolen ingenomen. In een speciale dagorder deelde maar schalk Stalin Woensdagavond mede, dat de Russische troepen in Slowakije het belangrijke verkeerscentrum Zvolen of Altsohl ingenomen hebben. Deze stad ligt op ca. 120 km. ten Noorden van Boedapest. Verder hebben de Russische troepen ten Westen van Koningsbergen Duitsche tegenaanvallen afgeslagen, die de Duit schers 4000 man aan doóden en 2000 man aan gevangenen kostte. Russische bommenwerpers bombardeer, den Vespren, ten Noorden van het Ba. latonmeer. Zware luchtaanvallen in het Ruhrgebied. Woensdag en Woensdagnacht hebben honderden bommenwerpers der R.A.F. aanvallen gedaan op Bochüm en Reck linghausen in de Ruhr en op Zwei. brucken en Homburg ten Oosten van Saarbrucken in het Ruhrgebied. Deze laatste aanvallen waren ter ondersteu ning van het 7e Amerikaansche leger. Mosquito's brachten hun gewone la ding van 2 ton bommen naar Berlijn voor den 23sten achtereenvolgenden nacht. De Amerikanen vielen met bijna 2000 vliegtuigen E-boot schuilplaatsen in IJmuiden en fabrieken en verkeersdoe- len in Hannover, Miszburg Nienhagen en Hildesheim aan. Op een vliegveld bij Limbux-g, ten Oos ten van Coblenz, vernietigden Ameri. VerlJaring van de vrije OosSenrijLsclie beweging De vrije Oostenrijksche beweging in Londen heeft de vei'klaring toegejuicht, welke de Britsche Minister van Buiten. landsche aken, Anthonv Eden, in het Lager Huis heeft afgelegd, inzake de instelling van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk, bericht ons AnepAneta. Eden zei, dat Oostenrijk een bewijs zal dienen te leveren voor zijn bijdrage tot de omverwerping van het Nazi regiem en hij verklaarde, dat het de wensch van de Britsche regeering was, een vrij en onafhankelijk Oostenrijk te zien ingesteld. De Oostenrijksche verklaring luidde „De vrije Oostenrijksche Beweging ge looft, dat deze, door den Britschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken ver strekte waarschuwing, het Oostenrijk sche volk zal steunen in zijn strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Zijn woorden zullen een aansporing zijn voor alle Oostenrijksche patriotten om hun sabotage-handelingen op te voe ren en alle voorbereidingen te treffefn, om de Duitsche overheersching omver te werpen. De vrije Oostenrijksche Be weging, die de politiek van het Oosten. rijkSche Vrijheidsfront ondersteunt, heeft de gelofte afgelegd om alles in 't werk te stellen teneinde de verzetsbeweging te steunen." kaansche jagers 45 Duitsche vliegtuigen die daar geparkeerd stonden. In totaal verloren de Duitschers Woensdag 83 vliegtuigen en een 40-tal andere werden beschadigd. Nieuwe landingen op de Philip, pjjnen. In de Philippijnen voerden de Ameri. kanen twee nieuwe landingen uit op de eilanden Romblon en Simara ten Oosten van Mindanao. Ook werden zware luchtaanvallen ge. daan op spoorwegen en electrische cen trales op Formosa. De strijd op Iwo is nu geëindigd. De Japansche regeering heeft bekend gemaakt dat alle kinderen uit de groote Japansche steden zullen worden geëva cueerd. Dit als gevolg van de Ameri. kaansche bombardementen. Engelsche duikbooten hebben bij re cente operaties in de Pacific 74 vijande lijke vaartuigen tot zinken gebracht en nog 25 andere beschadigd. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Anep-Aneta meldt uit Londen, dat al daar is overleden Dr. A. M. C. van As van Wijck, secretaris-generaal van het Departement van Financiën. Hij is in Zeist in 1880 geboren. Zijn functie be kleedde hjj reeds sinds 1930. Lichte Noorsche vloot-eenheden heb ben op de Noordzee een convooi van 10 Duitsche vrachtschepen aangevallen. Drie werden na den aanval brandend achtergelaten. Het spoorwegverkeer ln bevrijd gebied is Dinsdag uitgebreid tot geheel Noord- Brabant. Het is nu ook voor burger, passagiers opengesteld. (B.B.C.) Het vraagstuk der'hulpverleening De Bondensche diplomatieke corres. pondent van de „Observer" schrijft, naar Anep-Aneta bericht, over den voedsel toestand in het nog bezette Nederland sche gebied, dat deze in het Westen zelfs nog slechter is dan in het Oosten. Toen de staking van de Nederlandsche spoor wegmannen een aanvang nam, vorder. den de Duitschers alle nog beschikbare transportmiddelen, van de auto's der doktoren tot handkarren toe. In het Oostelijk deel van het nog be zette deel van Nederland, vanwaar geen vervoer van levensmiddelen mogelijk is, zijn er tenminste nog aardappelen. Het Westelijk deel is niet alleen dichter be volkt, maar ook de landbouwproductie is tot nul teruggeloopen tengevolge van. het onder water zetten van uitgestrekte ge bieden en de maatregelen van de Duit sche defensie om onvoldoende hoeveel heden brandstoffen beschikbaar te stel len ten behoeve van pompinstallaties. Mededeelingen van ooggetuigen zijn zeldzaam en de Nederlandsche autoritei- ten zijn bezorgd voor overdrijving. De. genen evenwel, die van bezet naar on bezet gebied hebben weten te komen, deelen mede, dat alle volwassenen thans in een dergelijken toestand van verzwak king verkeeren, dat krampen en tijdelijk verlies van het gezichtsvermogen tot de algemeen voorkomende verschijnselen behooren. Op de wegen buiten de steden worden herhaaldelijk lijken van mannen en vrouwen aangetroffen, die gestorven zijn van uitputting, toen zij er op uit trokken om voedsel te vinden. De diplomatieke corresnondent van „Observer" vervolgtHet geallieerde opperbevel staat hier voor een probleem van hulpverleening van groote afmetin gen. Het vraagt een zeer speciale orga nisatie. Medische hulp en vervoermid delen zullen onmiddellijk bij het betreden der nog bezette gebieden benoodigd zijn. Schepen zullen beschikbaar gesteld moe ten worden en daarbij zal er aan moeten denken, dat twee en een half millioen ton aan scheepsruimte uit Nederland in 1940 aan de geallieerden op hun oproep ter beschikking kwamen. PREDIKBEURTEN voor Zondag 18 Maart 1945 Herv. Kerk. Goes. 9.30 uur Ds. Odé, 5 uur Ds. Ko- revaar. Bevestiging nieuwe Lidmaten, Bediening H. Doop. Medewerking van het Kerkkoor. In beide diensten extra collecte ten bate van het Vereenigings, gebouw. Willielminadorp. 10 uur Dr. Dankbaar, Bevestiging v. nieuwe Leden. 3 uur Ds. Odé. Doopsgez. Gemeente. Goes. 10 uur mej. dr. A. H. A. Bakker. Doop. VOORDRACHT.AVOND VAN DE K. N. T. P. Onder auspiciën van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde werd Woensdagavond in de zaal van Slot Ostende te Goes een voordracht gehouden door dr. G. F. Wilmink. De natuurfilm „Een jaar in de natuur", die hier werd vertoond, is geheel opge nomen in de onmiddellijke omgeving van Goes, door de heeren dr. Wilmink en Van Essen. Er waren prachtige opnamen van het broeden der vogels in het Reigerbosch en aan liet Schenge. Deze film bewijst weer eens, dat de gene die oog heeft voor natuurschoon, het niet behoeft te zoeken in verre rei zen, doch dat er veel schoons in eigen omgeving te bewonderen valt. Ook technisch was deze film tot in de puntjes verzorgd. OFFICIEELE PUBLICATIES Krachtens de Verordening bescher ming Krijgsbelangen (Verordening No. 10 Chef Staf Militair Gezag) is het aan ieder aan wien hiertoe niet door het bevoegd gezag vergunning is verleend, verboden zich te begeven of te bevin den op een plaats waarvan de toegang op een voor hem blijkbare wijze door of vanwege de Nederlandsche militaire overheid aan het publiek is ontzegd. De Marine Commandant Vlissingen maakt op grond van bovenstaande be kend dat door hem met ingang van 12 Maart 1945 als zoodanige plaatsen worden aangewezen Alle havens, kanalen en sluizen op het eiland Walcheren, alsmede terreinen N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Dit verbod geldt niet voor Geallieerde en Nederlandsche militairen en voor het personeel van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", (de laatste alleen voor zoover het betreft het betreden van de terrei nen dezer maatschappij), en voor hen die in het bezit zijn van een vergun ning, afgegeven door of namens den Marine Commandant Vlissingen, mits de op deze vergunning vermelde voor waarden in acht genomen worden. Vergunningen kunnen worden afge haald op het Bureau Naval Security, Stadhuis, 2e verdieping, Houtkade, Vlis singen, eiken dag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Vlissingen, 12 Maart 1945. CENTRAAL TEXTIELDEPOT, GOES Het Centraal Depot is dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 1.30 tot 4 uur. Des Zater dags van 9 tot 11.30 uur. Verpakkingsmateriaal moet steeds worden medegebracht. AFLEVERING ENGELSCHE BLOEM De Engelsche bloem, waarvoor de winkelier de coupures bij den grossier heeft ingeleverd, mag van heden af worden afgeleverd. NATUURBOTER In aansluiting op de publicatie van j.l. Za terdag 10 dezer wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat de losse rantsoenbonnen boter, verstrekt aan zieken op medisch attest, eveneens recht geven op het koopen van natuurboter. RIJKSBUREAU VOOR PAPIER ENZ. Het Rijksbureau voor Papier, Papierverwer- kende en Grafische Industrie, Emmaplein 2 te 's-Hertogenbosch, maakt bekend, dat als bezoekuren voor het Bureau zijn vastgesteld Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1^ tot 16 uur. Bezoeken aan de Directie zijn uitsluitend mogelijk, indien hiervoor een voorafgaande afspraak is gemaakt, onder opgave van het te behandelen onderwerp.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1