VRIJE STEMMEN Voorbereidingen in het Westen Ie JAARGANG V T W W g~^ fla> M 1 1 0 1P* T5k T Algemene Leiding DAGBLAD VOOR ZEELAND NUMMER 111 S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Donderdag 15 Maart 1945 Telefoon 2665 EEN BRIEF VAN EEN ARBEIDERSVROUW Naai' ik uit vele mondelinge en schrif telijke mededeelingen mocht afleiden, hebben vele lezers de humor beluisterd waarmee in onze Vragen- en Klachten bus het geval werd vermeld van een klager die niet tevreden was over bis cuits. corned-beef, gebrek aan chocolade, batterijen en scheerzeep. Menige harte lijke lach heeft geklonken mijns inziens de beste wijze om zooiets af te doen. Maar enkele stemmen kwamen tot me, die zich hevig verontwaardigd toonden. Ze hebben natuurlijk volkomen gelijk onze Engelsche vrienden helpen al zoo prachtig, nietwaar En denk eens aan onze landgenooten boven de.rivieren. Ik hoop dat deze allen het goed vinden, dat ik ditmaal slechts aan één stem recht laat wedervaren, en de,andere in portefeuille houd. Ik doe dit omdat hier een geluid wordt gehoord, dat ons op eens inzage geeft in een goed Neder. landsch arbeidersgezin. Lezer, neem de eenvoudige taal voor lief, en voel het kloppen van het moederhart. „Mijnheer de redacteur. Tot op heden heeft U nog weinig brieven van huis vrouwen ontvangen. Ik lees steeds van briefschrijvers, en niet van schrijfsters. Nu moet U van mij niet iets bijzonders verwachten. Ik ben maar een arbeiders vrouw, en durf ook het briefschrijven niet zoo maar aan. Nu hoop ik dat U mij niet uit zult lachen. Doet U het toch, dan zie ik het niet. Dus heb ik daar dan ook geen last van. Nu lees ik vanavond iets in uw blad van een bi'iefschrijver uit Goes over de taaie en droge cornedbeef. Dat vind ik zoo groote schande, dat ik daarover niet kan zwijgen. Het is heerlijk gesmeerd op de boterham, in stamppot, ook in plak jes tusschen de boterham. U weet waar schijnlijk die meneer zijn adres. Vraag hem, of ik het van hem' kan overnemen, desnoods tegen een stukje scheerzeep, waar hij ook hard gebrek aan heeft. Maar dan, indien hij getrouwd is het rantsoen van zijn vrouw er bij. hoor. En de biscuits, nou meneer, ik heb voor mijn gezin 3 y2 pond per 'week Maan dag gehaald, en nu Vrijdag, de trommel is leeg.. Zoo dus laat hij mijn kinderen een pleizier doen, en geef zijn bonnetje of bonnetjes aan mijn adres. Ik heb vier peuters, die meneer heeft stellig nog aan niets gebrek dan aan chocola. Fijn is dat. Wij werkmenschen hebben aan iets anders behoefte. Mijn man, meneer, staat 's morgens om half zes paarden te kammen, en iedere dag die God geeft zit hij van dat het licht wordt tot het donker is op een wagen, rijdt voor de voedselvoorziening en met boo- men, mest, zand, grint, en wat niet al. Wij juichen 's avonds als wij visch of cornedbeef zien. De laatste dagen is het na een dagtaak van 10 uur en nog langer droog brood, want in zwart boter koopen kunnen wij niet van f 24.00 loon. En dan zegt mijn man nog niets, er wordt niet gemopperd de moffen 'zijn er uit en de rest komt wel. En hierom protesteer ik tegen die zoo ontevreden Goeschenaar. En dan mijnheer, het is niet prettig voor een moeder om droog brood voor man en kinderen op tafel te brengen, o nee, maar met wat appel moes en een beetje suiker, zie je ze tevreden naar bed gaan. De' middagpot is ook zoo, maar niemand zegt iets. Dit is voor mij als huisvrouw een groot .- e- luk. 's Morgens is het ook voor mij om half zes opstaan geblazen, want half zeven komt mijn man eten, dan moet er thee zijn, of koffie. Zeven uur ver trekt hij weer, ook mijn zwager die reeds 12 jaar bij mij inwonende is. Ook heb ik een evacuee waar ik voor te zor gen heb. Dus mijn gezin bestaat uit 8 personen. Nu drie dagen achtereen heb ik zelf op het distributiekantoor moeien zijn voor kleeren, kolen bonnen. Dan moet ik vier kleine kinderen alleen la. ten. Oudste 9 jaar, jongste 10 maan den. De oudste moet dan voor de kachel zorgen, dat die niet uitgaat. Als moe der terugkomt, moet er eten worden ge kookt. Daar moest voor worden gezorgd >dat huisvrouwen voorrang kregen. Want rhannen hebben meestal de tijd, en ook jonge meisjes. Want, mijnheer, krijgen kindaren een ongeluk, moeder krijgt nog de schuld ook, dan had ze maar thuis moetet\ blijven. Het valt niet mee om huismoeder te zijn. Je zou het er om laten. Ik moet heel hard werken, en geef daar niets om. Ben gezond en kan er tegen. Gerust, er hoeft geen zonde Groote troepenconcentraties Aan het noordelijk deel van het Rijn front trekken de geallieerden reusach tige troepen-massa's en materiaal samen. Geallieerde patrouilles zijn ten Noor den van Duisburg over den Rijn getrok ken, ontmoetten krachtigen tegenstand en keerden na hun verkenningen te heb ben volbracht terug. Het le Amerikaansche leger breidt zijn bruggehoofd langzamerhand uit. Cor respondenten melden dat het 18 km. lang en 10 km. diep was. De troepen zijn voorbij Honnef IV2 km. naar het Noorden oogerukt en naar het Oosten staan ze op minder dan 3 km. van den grooten autoweg Frankfurt Keulen. De Duitschers hebben hun tegenstand iets versterkt en hebben tanks aange voerd, waardoor het aantal stukken zwaar geschut rond het bruggehoofd nu naar schatting 50 bedraagt. Het 3e Amerikaansche leger heeft het Duitsche bruggehoofd ten Noorden van de Moezel gereduceerd tot een opper vlakte van 36 vierk. km. Duizenden Duitschers werden Dinsdag door het 3e leger gevangen genomen. Volgens de voorloopige tellingen bedroeg- het aantal reeds 6500. Nieuwe Amerikaansche aanval. Het 3e Amex'ikaansche leger is verder een aanval begonnen ten Oosten en Zui den van Saarburg. Ze zijn langs een 12 km. breed front reeds 4 km. gevorderd. In dezen sector staan ze reeds over de Saar en veroverden 13 plaatsen. Qpmarsch naar Berlijn begonnen Aan het Oostelijk front is Zhukov be zig de overwinning van Kustrin uit te buiten, en hij maakt zich gereed voor den volgenden grooten aanval, die ge. richt kan zijn tegen Frankfurt of tegen Berlijn. Het geheele front langs de Oder en de Neisse staat in vuur en vlam, en vol. gens correspondenten uit Moskou is de opmarsch naar Berlijn al begonnen. De Duitschers werden bij Danzig en Gdynia weer op een kleiner gebied sa mengedrongen en een duizendtal gaf zich over. In Hongarije wordt momenteel een van de hevigste gevechten aan het Oostelijk front geleverd. Gisteren verloren de Duitschers bij hun vergeefsche aanvallen ten N.O. van het Balaton-meer weer.95 tanks. Russische mar ine vliegtuigen brachten in de Oostzee een transportschip van 12000 ton tot zinken, evenals een escorte vaartuig. Barmen hevig aangevallen. Dinsdag deden R.A.F. Lancasters met een sterk jager-escorte een zwaren aan. val op de stad Barmen. In den daarop volgenden nacht brach ten Mosquito's hun gewone nachtelijke bezoek aan Berlijn. In dienzelfden nacht vielen zware bommenwerpers der R.A.F. Bremen, Frankfurt en Siegburg aan. Duitsche vliegtuigen in aetie. Dinsdag waren 100 Duitsche vliegtui gen in actie boven het Westelijk front. Niet minder dan 41 werden neergescho. ten. Een aantal andere werd zwaar be schadigd en deze zijn vermoedelijk bin nen hun eigen linies neergekomen. Zes. tig van de honderd vielen het brugge, hoofd bij Remagen aan, maar werden door de geallieerde vliegtuigen terugge dreven. te worden gemaakt van mij. Maar dat zou ik willen, voorrang voor huismoeders met kleine kinderen. Mag er iets van in uw blad Mijn dank bij voorbaat. Is het niets, verscheur u het dan, maar als u maar om de beef denkt voor mij. P.S. Er worden heerlijke jassen ver kocht voor f 6.00. Is er niets aan te doen dat iemand zooals mijn man, die met een moffenjasje op de wagen zit en kou lijdt, ook voor een jas in aan merking komt. Ik zal het morgen gaan vragen aan de werkgroep, of is dat alleen nu maar voor hen die bij de En. gelschen werken. Dat vind ik dan on billijk." Red. Voor ieder Duitsch vliegtuig, dat Dins dag boven het front opereerde, waren daar 27 geallieerde vliegtuigen m actie. Nieuwe landingen in de Vulkaan eilanden. Superforten deden gistex'morgen weer een zeer zwaren aanval op een Japan, sche stad. Ditmaal was Usaka, de 2e groote stad van Japan, aan de beurt. Niet minder dan 2000 ton bi'andbommeix werden gewox-pen en een oppervlakte van ongeveer 18 vierk. km. was gister avond reeds platgebrand. In het Veire Oosten voei'den Ameri kaansche coxnmando's nieuwe landingen uit op 2 eilanden ten Westen van Iwo. jima. Britsch Indische troepen namen Maih. nio in, op 64 km. ten Noord-Oosten van Mandalay. Fransche Maquis in Indo-Cliina. In een Fransch communiqué wordt medegedeeld, dat de Fransche troepen in het Zuiden van Indo-China, hoewel in aantal belangrijk in de minderheid, hevige verti'agingsgevechten met de Ja panners leveren, ten Westen en Noorden van Hanoi. Nader wordt gemeld, dat de verzets beweging in Indo-China onder bevel staat van een officier van den Franschen generalen staf, die eenige maanden ge. leden naar Indo-China is vertrokken. Attlee op Walcheren. De Britsche vice-premier Attlee heeft tijdens zijn bezoek aan België en Ne derland ook Walcheren bezocht. Van Middelburg reed hij naar Vlissingen, nam de schade aan de zeedijken" in oogenschouw en bezocht daarna de scheepswerven van de „Schelde" te Vlis. singen, die weer gedeeltelijk in bedrijf zijn gesteld. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS De nieuwe Britsche 10 ton bom is gis teren voor het eerst door de R.A.F. op spoorwegdoelen in Noord-West Duitsch- land gewox-pen. Zwax-e bombardementen op doelen in IJmuiden, Bochum, Recklinghausen, Hil- desheim, Hannover. Het 3e Amerikaansche leger heeft den geheelen noordelijken oever der Moezel in bezit. (B.B.C.) HITLER ISOLEERT ZICH MEER EN MEER Een neutrale waarnemer, die in nauw contact stond met nazi-leiders en die dezer dagen uit Duitschland terugkeerde, heeft interessante mededeelingen gedaan over Hitler's tegenwoordigen toestand, aldus meldt ons Anep-Aneta. In de „Revue de Lausanne" schrijft hij dat zijn bronnen van inlichting betrouw baar zijn. Hitler's geestes-toestand werd erg geschokt door den aanslag op zijn leven. Voor het eerst realiseerde hij zich door vijandschap en haat omringd te zijn, zonder zulks zelfs maar vermoed te hebben. Sindsdien wantrouwde hij iedereen, zelfs zijn beste vx'ienden. Langzamei'hand werd hij ontoeganke- lijk. Hij maakte gebruik van een ge pantserde trein, maakte korte reizen door het land in het grootste geheim en trok zich terug in Zuid-Beieren, in den omtrek van Salzburg. Zelden bezoekt hij Berchtesgaden. Slachtoffer van de pressie, zooals hij is, schijnt hij klaar te zijn om afstand te doen. Hem werd echter gezegd, dat dit on mogelijk was. Hij ontdeed zich van eenige van zijn dictatoriale machten, die hij ovei'dx'oeg aan zijn satellieten. Op die wijze werd Himmler zijn rechter.arm en Goebbels zijn stem. Ontdaan van vele van zijn vroegere drukkende zorgen iso leerde hij zich met beproefde en ver trouwde vrienden. Zijn bevelen worden niet langer blindelings opgevolgd door zijn generaals, die volledig in 't duister blijven over zijn huidige strategie. Zij beklagen zich over de onmogelijke taak, waarvoor zij zich gesteld zien. Zij verwijten Hitier, dat hij een politiek van persoonlijk prestige voert, waaraan de noodzakelijke strategie woi'dt onderge schikt gemaakt. WERKEN OP ZONDAG Namens het Commissariaat Militair Gezag te Goes woi'dt ons het volgende bericht Harde noodzaak was in de afgeloopen weken oorzaak dat ook op Zondagen aarda'ppelen, suikerbieten, wortelen, uien en granen naar verschillende stations in Zuid-Beveland moesten worden aange. voerd, om aldaar in spoorwagons te wor den overgeladen. Harde noodzaak, niet alleen met het oog op de voedselpositie in ons land, maar ook (en dat wordt bij deze kwestie wel eens vergeten) omdat de oorlogvoering zeker op het oogenblik niet toelaat dat geallieerde vervoers middelen op Zondagen ongebruikt zou den blijven. Met voldoening heeft Militair Gezag ondervonden, dat het overgroote deel der arbeiders deze ooi'logsnoodzaak in ziet en ook op de Zondagen, evenals de militairen, „dienst" doet. Moge spoedig de Zondagsi'ust weer mogelijk zijn MASSA-DESERTIES BIJ DE DUIT SCHE WEERMACHT Uit Moskou wordt volgens Anep- Aneta gemeld Nazi.pogingen, om toenemende massa deserties van de Duitsche weermacht aan het Oostelijk front te bestrijden, worden onthuld in een dagorder van 3 Februari van generaal-overste Weiss van het tweede Duitsche leger. De dag order werd door de Russen gevonden. Een order, die door Radio Moskou werd aangehaald, maakt bekend, dat mobiele krijgsraden in ieder corps worden inge steld. Zij berechten alle deserteurs en saboteurs, die beweren durven, dat de strijd hopeloos is. De order gaf toe, dat niet alleen enkele leden van de weer. macht, maar ook groepen van deser teurs achter het front ronddwalen. Deze deserteurs sluiten zich aan bij de colon nes burgers, die naar het binnenland weiden gedirigeerd. STADSNIEUWS DIEFSTAL VAN SUIKER De fa. K. W. te Goes heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 11 balen suiker uit haar pakhuis. Men heeft de daders nog niet kunnen arres teeren. VERDUISTERING W. v. H. te Goes is terzake van ver duistering van gelden aangehouden, en ter beschikking van de politie gesteld. Het betreft hier een aanzienlijk bedrag. N.V. DESTRUCTOR ZEELAND Aan veehouders enz. in Noord- en Zuid- Beveland, West Noordbrabant en de gemeen ten Nieuwland, Arnemuiden en Middelburq wordt hierbij bekend gemaakt, dat met in gang van Maandag 19 Maart a.s. de N.V. Destructor Zeeland te Hansweert wederom in bedrijf zal worden gesteld. Van alle cadavers dient opgave te worden gedaan op de Secretarie van de woonplaats, waarna voor afhaling wordt gezorgd. Uit drukkelijk wordt er op gewezen, dat het krachtens de wet verboden is cadavers te begraven, maar dat deze met de huiden moe ten worden afgeleverd aan den destructor. Alleen kleinere cadavers, waaronder ver staan worden biggen, lammeren en nuchtere kalveren, moeten gebracht worden naar de cadaverputten, alwaar zij door den destructor zullen worden afgehaald. N.V. Destructor Zeeland. DISTRIBUTIEKRING 's-HEER-ARENDSKERKE Gegevens van Detaillisten. De Leider van den Distributiekring 's Heer Arendskerke maakt bekend, dat alle tot den Kring 's Heer Arendskerke behoorende detail listen in de week van 12 t.m. 16 Maart ge registreerd moeten worden. Dit dient te ge schieden op de gewone zittingen voor het inleveren van consumentenbonnen. Meege bracht moeten worden de destijds door het C.D.K. te 's-Gravenhage c.q. Zwolle verstrekte inschrijvingskaarten (form. MD 203 of MD 245). Textielhandelaren dienen hun bewijs van inschrijving bij het Rijksbureau Distex te overleggen. Detaillisten welke niet meer in het bezit zijn van bedoelde inschrijvingsformulieren die nen een uittreksel uit het Handelsregister te overleqgen. De Leider van den Distributiekring 's-Heer-Arendskerke, M. VAN OOSTEN.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1