VRIJE STEMMEN Kysfriü veroverd Ie JAARGANG NUMMER 110 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 14 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 ZORG VOOR GEDEPORTEERDEN Waar zijn onze honderdduizenden land- genooteix die in gedwongen arbeidsdienst naar Duitschland zijn gevoerd Waar zijn onze Nederlanüsche krijgsgevange nen Waar zijn de nog levende Neder. landsche Joden, die werden wegge voerd Niemand kan het precies zeggen. Er moeten in het geheel, zoo melcide Anep. Aneta, waaraan we deze en de volgende gegevens ontleenen, elf millioen gede porteerden in Duitschland zich bevin den, waarvan- een half millioen Neder landers. Wat zal hun lot zijn, als straks de streken waar zij verblijven, in handen van een der bondgenooten zijn gevallen Men heeft berekend, dat er gedurende achttien maanden elk uur een trein uit Duitschland zou moeten vertrekken, om al die gedeporteerden naar huis te bren gen. "Wij kunnen dus zien, dat hier heel wat werk en organisatie aan vast zit. Maar daarvoor schrikken onze bond genooten, en ook onze regeering, niet terug. Honderdduizenden specialisten op dit gebied bevinden zich reeds aan de En. gelsche kust, of aan deze zijde van het Kanaal, om maatregelen te nemen. In Frankrijk zijn vijftig verzamelplaatsen ingericht, waar deze gedeporteerden zul len worden ontvangen en verzorgd, tot ze verder kunnen r eizen, en vier duizend personen zijn als hulpkrachten bij dit werk opgeleid, om de gedeporteerden in Duitschland op te zoeken en te helpen. Men verwacht dat ook talloozen te voet over de grens zullen komen. Ook van Nederlandsche zijde is men paraat. Bij het Militair Gezag is ingesteld een Repatrieeringscommissie. Deze zal zich belasten met het op vangen van allen die over de grens komen. En wat zullen ze dan met dezulken doen Direct naar huis laten gaan Neen. Dat is ongeoorloofd. Want deze menschen, die in de verschrikkelijkste omstandigheden kunnen hebben geleefd, die vermoedelijk ziektekiemen bij zich hebben, die in barakken vol ongedierte hebben moeten huizen, die ondervoed zullen zijn en ongeveer zonder kleeding, zij zouden een gevaar kunnen vormen voor de volksgezondheid en ook voor de huisgenooten tot wie ze zich zouden wenden, als ze niet eerst medisch en hygiënisch werden behandeld. Er worden speciale quarantainekam pen, infectie-afdeelingen en noodhospita len gevormd, waar alle terugkeerenden tijdelijk onderdak zullen vinden. Intusschen worden allen geregistreerd, met het oog op de mogelijkheid dat vij! andige vreemdelingen zich onder hen mengen, of slechte vaderlanders, die men er uit wil opvisschen, om ze elders in verzekerde bewaring te brengen. Vijf compagnieën grenswacht zijn ge. stationneerd aan onze grenzen, zoo ver telt ons „Je Maintiendrai", waaraan we ook enkele gegevens ontleenen, om de orde te bewaren. En wat als de keuring, de ontluizing, de registratie en het politieke onderzoek heeft plaatsgevonden Dan gaan ze naar huis En nu reeds worden alle gegevens verzameld, opdat zoo spoedig mogelijk dit contact met het eigen gezin kan worden hersteld. Vele gezinnen toch zullen 'geëvacueerd zijn, vele andere uit elkaar geslagen. Hoe meer gegevens nu reeds beschikbaar zijn, hoe beter het is. En als ze thuis zijn Van hoevelen zullen de handen ver keerd staan voor het werk dat ze vroe ger hebben gedaan en waaruit ze zijn weggerukt Hoevelen zullen geen di rect werk daardoor kunnen vinden Hoevelen hebben ginds een arbeid ge daan, die hier niet kan worden voort gezet De bedoeling is, dat de regeering in alle grootere plaatsen werkplaatsen zal inriciaten en cui'sussen zal opzetten, die voor deze velen gelegenheid zullen ge. ■v<en tot omvorming, herscholing, en ver- de^ volmaking van hun arbeidsmoge- lijloheid. Reeds is in Nijmegen op kleine schavil niet een soortgelijke inrichting begonnen. Met belangstelling zien wij uit nasai' verderen opbouw van dit noo- dige hudpwerk. Reeds was er onlangs een kleine groep bij Nijmegen over de grens gekomen, voornamelijk Rijnschippers, en boeren, Nieuwe bruggen over den Rijn geslagen Maandagavond werd door maarschalk Stalin in zijn 300ste dagorder aange kondigd, dat Russische troepen de groote vestingstad Kustrin, aan de Russische zijde van de Oder, tegenover Berlijn, be- .stormd en ingenomen hadden. In een tweede dagorder maakte hij bekend, dat troepen van maarschalk Roccosovsky de Oostzee en de Golf van Danzig hadden bereikt bij Putzie en ook Wejherowo, of Neustadt, ten N.W. van Gdynia, ingenomen hadden. Roccosovsky's legers staan nu op 13 km. ten Zuiden van Danzig, en volgens de Duitschers kunnen hun zeestrijd krachten nu ook aan den strijd deel nemen. Bij een enkelen tegenaanval verloren de Duitschers 8000 man aan dooden in een wanhopige poging, uit de omsin. geling van Koningsbergen uit te breken. De hevige sti'ijd in Hongarije ten Noord Oosten van het Balaton-meer duurt nog steeds voort. Bruggchoofd bij Remagen 7 km. diep. De Amerikaansche troepen zijn giste ren een paar kilometer opgerukt bij hun eersten gecoördineerden aanval vanuit hun bruggehoofd. Het bruggehoofd is nu 7 km. diep en 17 km. breed. De Duitsche tegenstand wordt iets krachtiger. Enkele aanvallen van Duit sche vliegtuigen werden Maandag afge slagen. Zware Duitsche artillerie is er in ge slaagd de brug bij Remagen te bescha digen, doch het transport over de brug gaat nog normaal door. In totaal zijn nu reeds 23 plaatsen aan den Oostelijken Rijnoever bezet. De Amerikanen hebben nu de Duit sche artillerie naar het Oosten terug gedreven. Correspondenten melden, dat de gealli eerde genie thans meerdere bruggen over den Rijn heeft geslagen. Generaal Hodges heeft Zondag een bezoek van 4 uur gebi'acht aan zijn troepen in het bruggehoofd bij Remagen. Het 3e Amerikaansche leger heeft een aantal plaatsen bezet ten Noorden van de Moezel. Artillerie-activiteit tegenover Wezel. Tegenover Wezel worden steeds meer geallieerde tx'oepen en taxxks samenge trokken. De zware artillerie van beide zijden is druk in actie. Britsche commando-troepen hebben Zondagnacht een overval gedaan op liet eiland Schouwen-Duiveland en hebben een aantal Duitschex's gedood. De hevigheid der nu afgeloopen ge- vechten bij den striid tusschen Maas en Rijxx blijkt wel uit het feit, dat de ge allieerde artillerie in 1 maand tijds 335.000 schoten heeft afgevuurd, dat is dus 9 schoten per minuut gedurende 30 dagen. 5000 ton voor Dortmund. Maandag is door meer dan 1100 R.A.F. Lancaster en Halifax bommenwerpers de zwaai'ste aanval van den oorlog uit gevoerd op Dortmund. Meer dan 5000 brisantbommen werden geworpen. Drie vierde deel der aanvallende vliegtuigen waren geladen met bommen van 2 ton. Zij waren door krachtige formaties ja- gei-s, bemand met Engelsche, Poolsche en Tsjecho-Slowaaksche piloten, geëscor. teerd. 650 Amerikaansche bommenwerpers deden aanvallen op 6 groote spoorweg emplacementen tusschen Frankfurt a. Main en het Ruhrgebied, o.a. in Siegen, Wetzlar, Friedberg en Dillenburg. In Oost-Duitschland heeft een krach tige formatie Amerikaansche bommen werpers, 650 in getal, ter ondersteuning van Zhukov's troepen een aanval gedaan op militaire- en marine.installaties in Swinemünde. Zamboanga op Mindanao veroverd. De Amerikaansche troepen op Min danao hebben de hoofdstad Zamboanga, met het nabijgelegen vliegveld, veroverd. Amerikaansche vliegtuigen uit China hebben doelen aangevallen in Fransch. Indo-China. Tokio meldt, dat de Fransche troepen in het Noorden van Indo-China nog steeds weerstand bieden tegen de Ja panners. In Mandalay woedt een zware strijd om de citadel. Deze is omringd door een gracht van bijna 75 meter breedte, die een geduchte hindernis vormt. Nadat enkele bressen waren gescho ten in den noordelijken muur, deden Brit. sche le legertroepen een aanval, doch werden echter teruggeslagen. Chineesche troepen zyn vanuit Lashio 8 km. opgerukt. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Geallieerde patrouilles zijn ten Nooi'- den van Duisburg over den Rijn getrok ken en keerden na vex'kenningen terug. Het Amerikaansche le leger breidt zijn bruggehoofd uit. Gisteren zware bombardementen op Barmen en Regensburg, en vannacht op doelen in het Ruhrgebied, en de 22ste nachtaanval op Berlijn. Superforten werpen 2000 ton brand bommen op Osaka. (B.B.C.) Het ministerie van Soc. Zaken deelt ïxxede, dat x-eeds een vrij groot aantal Nederlanders door de Russische troepen is bevrijd. Nauwkeurige getallen zijn echter nog niet bekend. De Nederlandsche regeering heeft zich tot de Zweedsche regeering gewend, met het verzoek om medewerking te willen verleenen voor het vei'voer naar de Bal- tische havens en eventueel naar Zweden, in afwachting van verder vervoer naar het vaderland. De Zweedsche regeering heeft in beginsel hierin toegestemd. EXAMENS M.O. STAATHUISHOUD KUNDE EN STAATSINRICHTING De Inspecteur van het M.O. en V.H.O. in het bevrijde gebied maakt bekend, dat zij die zich ixx 1945 willen onderwerpen aaxx 't examen Staathuishoudkunde M.O. (K X) en Staatsinrichting M.O. (K. XI), voor 15 Mei e.k. een inschrijvingsformu lier moeten aanvragen bij genoemden In specteur, Willem van Oranjelaan 13, te 's-Hertogenbosch. De candidatexx die zich in 1944 hebben opgegeven en het examengeld betaald hebben, zullen zoo mogelijk in de gele genheid gesteld worden het examen in April e.k. af te leggen. Zij moeten voor 20 Maart hun wensch waartoe bekend maken bij genoemden Inspecteur. die dicht bjj onze grenzen in Duitschland woonden en zich lang hadden vex-borgen, toen de Duitschers de bevolking gingen evacueeren. Nu kwamen ze voor den dag. Maar nu komen er meer Nederlanders tot de bevrijding van het Duitsche juk. In de streken van Polen en Duitsch land, die thans door de Russen zijn bezet, bevinden zich ook veel Neder landers. Door de Duitsche macht is een deel terug meegevoerd verder weer Duitschland in, maar anderen zijn ge vlucht en in Russische handen gevallen. Wat voor hen te doen Voorzoover kan worden nagegaan, zijn de tot nog toe bevrijden voornamelijk Joodsche Nederlandei's. Van de 100.000 die er indertijd zijn heengevoerd, zullen er naar schatting slechts 25000 over zijn. De Nederlandsche x'egeering heeft nu stappen gedaan, om vanuit ons gezant schap te Moskou te laten onderzoeken, waar en hoevelen er zijn onder de thans bevrijden, die bij ons behooren. Ook is aangevraagd, of een hulpcorps dat in Zwitserland uit daar wonende Nederlan ders is gevormd, vergunning zou krijgen om zich naar de bedoelde streken te be geven en daar zijn werk te beginnen. Eveneens heeft Zweden zich bereid ver klaard. Nederlanders te ontvangen en naai- huis te brengen. Het Amerikaansche Roode Kruis te Moskou heeft volledige medewerking toegezegd. Laat ons hopen dat spoedig verheu- 'gende berichten zullen kunnen komen over velen die aldaar worden terugge vonden. Wij weten allen, dat ieder die ginds verwanten of vrienden heeft, al door uitziet naar de blijde tijding dat ze leven en zullen kunnen wederkeeren. God geve dat spoedig het uur der be vrijding voor alle weggevoerden zal slaanRed. De New-York Times trekt een verge lijking tusschen het bombardement van Tokio en de aai'dbeving rvan San Fran cisco in 1906. Toen werden in San Fran, cisco 10 vierk. km. met den grond gelijk gemaakt, wat in dien tijd beschouwd werd als een nationale ramp. Zaterdag werden er in Tokio 38 vierk. km., dat is een-vierde deel, in de asch gelegd. (B.B.C.) VRAGEN EN ANTWOORDEN Uit Goes vraagt men ons over vele dingen het Atlantic charter, Dumbar ton Oaks, Bretton Woods, vernieuwing in Nederland, eenheid, de handen aan den ploeg slaan, waai'om clementie te genover de geïnterneerden, sterk gezag, nieuwe richting van den staat, huur- en pachtovereenkomsten, San Francisco souvereiniteit der naties, economische en sociale wederopbouw van Nederland, verhouding tot Rusland, Groot-Brittan. nië, U.S.A. en Frankrijk. Het antwoord hopen wij te geven in den loop der tijden. Dank voor de goede wenken Uit Waarde deelt men mede, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen klompen in over vloed zijn en wij er hier in verder Zee land maar o zoo moeilijk aan kunnen komen. Hij vraagt of daar niet wat aan te doen is. En liefst wat spoedig, want velen snakken er naar. Een vraag uit Kruiningen komt nog eens tei'ug op tante Pos. Wij antwoor den Geef haar niet de schuld. De mili taire Overheid heeft alle briefverkeer stop gezet om militaire redenen. Uit Kortgene en uit Ellewoutsdijk be reiken ons wederom klachten over colla borateurs en overheidspersoneel, dat zich met de Duitschers heeft misdragen, en waar toch nog geen straf of schorsing- is gevolgd. Wij kunnen enkel den raad gevenwendt u mét uw klachten en aanwijzingen tot de benoemde commissie die alle gevallen nauwgezet onderzoeken zal. Red. H.A.R.K. AFD. GOES Zaterdag j.l. vond in het gebouw van het Leger des Heils alhier een vergade- ring plaats, waarin de fusie tot stand kwam van het „Banken-comité", het „In terkerkelijk comité tot verzamelen van goederen" en de „Zeeuwsche Hulp voor boven de rivieren". Er is dus voortaan alleen één comité, n.l. de plaatselijke afdeeling van de Hulp Actie Roode Kruis. Dit stelt zich ten doel het bijeen brengen, uitdeelen of doorzenden van goederen en gelden voor oox'logsslacht- offei's in Zuid en Noord. De vroegere comité's werken nu als werkgroepen in de H.A.R.K. voort aan de bijzondere taak, die zij zich stelden. Ook zal een gi'oep leden adressen verzamelen van hen, die bereid zijn na de bevrijding kin deren uit Noord-Nederland te ontvangen, om die kinderen door een goede verzor ging gelegenheid tot herstel van krach, ten te bieden. Het top-bestuur van deze plaatselijke afdeeling is samengesteld uit de heeren Ds. G. W. Korevaar, voorzitter, M. Haas donk, de Twentsche Bank Groote Markt, secretaris J. G. Sturm, J. Merison en W. F. Steutel. OFFICIEELE PUBLICATIES Mededeelingen Voedselvoorziening OPGAVE VAN IMPORT WIJNEN EN GEDISTILLEERD De bij het Hoofd Bedrijfschap voor Akker bouwproducten ingeschreven contingenthou- ders voor den import van wijnen en gedis tilleerd worden hiermede opgeroepen, aan de Afd. Akkerbouwproducten, Gerard van Swie- tenstraat 58 te Tilburg, ODgave te doen van hun a. rechtstreeksche import van wijn in liters in 1937, 1938 en 1939. b. rechtstreeksche import van gedistilleerd in liters in 1939. c. toegewezen contingenten over 1944 van wijnen. d. toegewezen contingenten over 1944 van gedistilleerd. e. betaalde doch niet aangekomen zendingen uit Frankrijk, met alle verdere daarmede verband houdende gegevens. Beantwoording dient binnen 5 dagen te qe- schieden. A.C.V., Afd. Akkerbouw.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1