VRIJE STE11EN Bruggehoofd over den Rijn uitgebreid Ie JAARGANG NUMMER 109 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 13 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 HOE GAAT HET MET ONZE OORLOGSVRIJWILLIGERS? Reeds herhaaldelijk vroegen lezers naar de toekomst van degenen die zich als oorlogsvrijwilligers hadden opgegeven. Velen hunner duurde het wat lang voor ze tot den werkelijken dienst werden op geroepen. Ook hoorden we wel eens stemmen, die bezwaar maakten dat er te veel noodige arbeidskrachten zouden worden onttrokken aan de noodige be drijven in de bevrijde gebieden, als alle jonge mannen die zich hadden aange. meld ook inderdaad zouden heengaan uit het gewone werk. Het antwoord was enkel dat de ver traging bij het oproepen gelegen was in den overstelpenden stroom van lief hebbers, en in de onmogelijkheid om voor alle dezen direct plaats voor op. leiding, kleeding en uitrusting te vin den. Wat de oproeping van onmisbare werkkrachten betreft daaromtrent was nog geen nader bericht ingekomen. Het is nu anders geworden. De Sectie Voorlichting Militair Gezag heeft in „Commentaar" ons een uitne mend overzicht gegeven van de genomen en nog te nemen maatregelen, uit welk overzicht wij een samenvatting aan onze lezers mogen brengen. Het geheele stuk zou voor onze beperkte ruimte in verband met papierschaarschte thans te omvangrijk zijn. Allereerst wordt ons meegedeeld, dat men voor het begin der bevrijding in Londen geen zuivere schatting kon ma ken van het aantal vrijwilligers waarop gerekend moest worden. Zouden de mannen nog kracht genoeg hebben om soldaat te worden Zouden door de Duit schevs alle mannen zijn weggevoerd Gelukkig bleek dit bij de gedeeltelijke bevrijding anders. Het enthousiasme was overweldigend. Toen kwam de noodzaak, veel meer transportmateriaal te moeten aanvra gen, meer uniformen, uitrustingsstukken, meer opleidingsruimte te moeten ver schaffen, dan verwacht was. Een tweede moeilijkheid was dat het front midden door Nederland kwam te loopen. Dit gaf velerlei stagnatie. De geallieerden konden de opleiding onzer mannen niet steeds doen voorgaan bij andere oorlogsnoodzakelijkheden, wat te begrijpen is. Het ontbreken van vervoermiddelen maakte dat men begon met plaatselijke werving, wat zijn eigen moeilijkheden meebracht. Bovendien is dit ééne noodzakelijk van alle gegadigden moet het politiek verleden worden onderzocht, wat ook tijd neemt. Maar deze begin-moeilijlcheden raken nu gelukkig op den achtergrond. Er is een Centraal Vrijwilligersbureau opgericht, C.V.B. geheeten bij afkorting, met vijf aanmeldingsbureaux. Dit moet voortaan zorgen voor de behoeften van militaire zijde. En anderzijds moet het rekening houden met de behoeften van het civiele leven en de behoeften van bedrijven die voor de oorlogvoering van beteekenis zijn. In deze commissie zitten vertegen woordigers van de ministeries van Ma rine, van Oorlog, van Koloniën, van den Directeur der Luchtstrijdkrachten, een adviseur omtrent de legermacht voor de bevrijding van Indië, en een Inspecteur van den Arbeid. Reeds hebben duizenden vrijwilligers zich gemeld. Voorts zijn er de leden van de Nederlandsche "Binnenlandsche Strijdkrachten. Dan is er nog reserve- personeel en beroepspersoneel. Voor den strijd in Indië °-eeft men zich op bij de Gezagsbataillons voor Indië. Vandaar wordt men later overgeheveld naar het Kon. Ned. Ind. Leger. Nu de opleiding. De troepen voor den strijd en de be zetting op het continent zullen worden opgeleid in Frankrijk en België. In Ne derland is daarvoor nog geen plaats. De troepen voor Indië krijgen een zeer spteïiale opleiding- De Nederlandsche Binn. Strijdkrach ten zullen spoedig bij het gewone Ned. Leger worden ingedeeld. De aanstaande Luchtstrijdkrachten zullen weldra met hiin opleiding be ginnen en wel in Engeland en Amerika. Over de opleiding van Marva's en van Duitsche tegenstand neemt af In het bruggehoofd over den Rijn heb ben de Amerikanen reeds S kleine steden veroverd. Het vuur van de Duitsche artillerie is gisteren belangrijk in hevig heid afgenomen. Ook zijn er geen groote luchtaanvallen meer, nadat Zaterdag 23 van de 47 aanvallende Duitsche vliegtui gen waren neergeschoten. Uit het geallieerde hoofdkwartier werd gistermiddag medegedeeld, dat het brug gehoofd verscheidene honderden meters was uitgebreid. Het Amerikaansche le leger heeft zich van enkele hoogten meester gemaakt, die door de Duitschers als observatie' posten werden gebruikt voor hun artil lerie. Het bruggehoofd strekt zich nu uit van Honnef in het Noorden tot Hunnin. gen in het Zuiden. Reeds zijn er twee Amerikaansche divisies over den Rijn, en voortdurend steken nieuwe formaties en tanks de Rijnbrug over. Gedurende de geheele operatie van het Canadeesche le leger tusschen Maas en Rijn werden er 21000 Duitschers gevan gen genomen, en nog 29000 meer door het Amerikaansche 9e leger, Duitschers lijden geweldige verliezen. De Duitschers hebben nog in geen en kele serie gevechten aan het Westelijk front zooveel manschappen verloren, in verhouding tot het aantal gevangenen, als hier. De geallieerden staan op een 200 km. front langs den Rijn, van Nijmegen tot bij Coblenz. Correspondenten melden uit Bonn, dat van de 105.000 inwoners er naar schat, ting 50.000 zijn achtergebleven. Meer dan de helft der stad ligt in puin, doch het geboortehuis van Beethoven en de kathedraal zijn zoo goed als onbescha. digd. Vele buitenlandsche arbeiders bevrijd. Reutercorrespondenten bij het 3e Ame rikaansche leger deelen mede, dat tot nu toe ruim 5000 buitenlandsche arbei ders bevrijd zijn door het 3e leger, w.o. mannen van i0 verschillende nationali teiten. Het geallieerde Militair Gezag heeft verschillende kampen voor hen in gericht, waar ze voor het eerst sinds maanden weer een behoorlijken maaltijd hebben gekregen. Overal langs de wegen naar deze kampen zijn groote veldkeu kens voor hen ingericht. Het bombardement van Essen. Over den aanval op Essen wordt nog gemeld, dat vóór dezen aanval reeds meer dan de helft der stad zware schade had opgeloopen door voorafgaande lucht aanvallen. De bommen vielen met een concentratie van 150 ton per minuut. Van de bijna 2000 Amerikaansche vlieg tuigen, die Zondag aanvallen deden op het Ned. Ind. Vrouwen Hulp Korps volgt nog nader bericht. Ten slotte de bescherming van het civiele bedrijfsleven en de noodzakelijke bedrijven die voor de oorlogvoering werken. Deze mogen niet worden leeggezogen De C.V.B. zal daarvoor waken, aan de hand van een aantal opgestelde richt lijnen. Er zijn vrijgestelde beroepen en bedrijven, o.a. ziekenhuizen, overheids diensten, enz. Ook een heelê reeks van bedrijven. Maar niet alle personen die daarbij werkzaam zijn worden uitge sloten van den militairen dienst. De opgestelde regelen moeten voor ieder geval daarop het antwoord geven. Op soortgelijke wijze werkt men in Engeland, en met succes. Men moet er rekening mee houden, dat soms het particulier belang moet wijken voor het algemeen belang. Ieder zal dat moeten billijken. Anderzijds moet niemand denken, wanneer hem wordt meegedeeld dat hij onmisbaar is voor het bedrijfsleven hier te lande, dat hij daarmee wordt uitge schakeld uit de oorlogsinspanning. In- tegendeelallen werken samen, burgers en militairen, voor het ééne groote doel de bevrijding'van Nederland en zijn over- zeesche gebiedsdeelen, en de pacificatie van de wereld Red. Noord-West Duitschland, zijn er slechts 4 verloren gegaan. Russische vorderingen bij Danzig. Ten Zuid-Oosten van Danzig hebben de Russen het verkeersknooppunt Tczew of Dirschau ingenomen na een storm aanval. Deze inname geschiedde na het oversteken van de Weiehsel ten Westen van Elbing. Rond Stettin hebben de Duitschers groote gebieden door middel van dam men onder water gezet. De Russen wer pen hier in steeds grootere hoeveelheden bommenwerpers en jagers in den strijd. Breslau wordt langzamerhand in puin geschoten. De Russen zoowel als de Duitschers gebruiken hier veel zwaardere artillerie dan ooit ergens anders aan het Oostelijk front bij straatgevechten Is gebruikt. Nagoya gebombardeerd. Zondagmiddag deden supervliegende forten een grooten aanval op de Japan- sche industriestad Nagoya, de derde stad van Japan. Ruim 300 vliegtuigen namen aan den aanval deel en wierpen 2000 ton brand bommen op het industrieele deel van de stad. Gistermorgen deden formaties super forten uit Britsch-Indië een aanval op Singapore. KORTE BERICHTEN Uit Washington wordt medegedeeld dat vanaf September 1942 tot het eind van het vorige jaar niet minder dan 13.600 vliegtuigen uit Amerika naar En geland zijn ovex*ge vlogen. Deensche patriotten hebben in Esbjerg een aanval gedaan op de commandopost van den Duitschen luchtbeschermings dienst. Ze stelden de sirenes in werking, zoodat men niet beter wist of er was luchtalarm. De Duitsche schildwachten op het rangeerterrein zochten zoo snel mogelijk dekking tegen de vermeende vliegtuigen, die komen zouden. Andere patriotten plaatsten toen bommen onder de spoorlijnen, brachten ze tot ontplof fing en gingen er vandoor. Toen dit gebeurd was, lieten de patriotten in den commandopost de sirenes weer het sig naal „alles veilig" loeien en verdwenen daarna. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Ruim 1000 R.A.F. bommenwerpers werpen meer dan 5000 ton boramne op Dortmund. Twee Amerikaansche luchtvloten uit Engeland bombardeeren Swinemünde en rangeerterreinen tusschen Frankfurt a. Main en het Ruhrgebied. Speciale dagorders van maarschalk Stalin melden de inname van de vesting stad Kustrin, en Wejherowo en Putzig ten N.W. van Danzig. Amerikaansche troepen op Mindanao veroveren de hoofdstad Zamboanga en het vliegveld. (B.B.C.) CORRESPONDENTIE Een sympathieke brief uit Nieuwdorp breekt een lans voor oorlogsgewonden, die wel zelf gratis verpleegd worden door het Roode Kruis, maar wier gezin niet altoos een vaste uitkeering krijgt voor levensonderhoud, terwijl dat toch billijk zou zijn. Wij zijn niet op de hoogte, doch de betrokken instanties in ons gewest willen deze zaak wel onder zoeken, nietwaar Het kan op allerlei plaatsen voorkomen, wellicht. Uit Hoedekenskevke een brief om de steun verleening aan Noord-Nederland aan te bevelen. Ook de postbodes uit de dorpen willen medewerken door de bijdragen van ver afgelegen hofsteden op te halen. De comité's willen hieraan wel denken Een schrijver uit Heinkenszand klaagt dat hij onrechtmatig is gestraft met de portatie. zooals hij het noemt. Ik acht dat hij het best zich kan melden bij een ingestelde zuiveringscommissie, om daar alle omstandigheden open te leggen. Daar zal men hem wel verwijzen naar het adres waar hij voor zijn zaak moet zjjn. Red. In Parijs is op het oogenblik een pro ces aan den gang tegen acht Fransche Gestapo-agenten en helpers, w.o. een radio-telegrafist der ondergrondsche be weging. Hij ving altijd de code-berichten der B.B.C. op, bestemd voor de verzets bewegingen, werd echter gearresteerd, doch ging over in den dienst der Ge stapo, en verraadde zoodoende zijn land. Zijn schuld is het o.m. dat 53 Britsche en Fransche agenten van den geheimen dienst, die per parachute in Frankrijk geland waren, door de Duitschers ge arresteerd, gemarteld en later vermoord werden. (B.B.C.) Soviets zoeLen geen wraak, maar gerec&itiglieiJ De organisatie in de bezette Duitsche gebieden. Men tracht schuldgevoel van het Duitsche volk op te wekken. Kerken en Ziekenhuizen blyven geopend. De verbroedering tusschen soldaten van het Roode Leger en Duitschers in het door de Sovjets bezette gebied is streng verboden, meldt Anep-Aneta, maar Duitsche kerken en ziekenhuizen blijven geopend, aldus een correspondent van de Londensche „Times' in een sa menvatting van berichten van bekende sovjet-journalisten uit bezette gebieden. Het Roode Leger heeft commandanten in bezette Duitsche steden benoemd uit soldaten die zich ter plaatse hebben on derscheiden. De instructies van deze commandanten zijn eenvoudig en bepa len onder anderelocale industrieën en openbare diensten, die voor de Russische oorlogsvoering noodzakelijk zijn, moeten werkzaam blijven. Eigendom moet tegen plundering worden beschermdbevol king wordt geregistreerd en lijsten van nazi's worden opgesteld. Gevangenen van de nationaliteit der geallieerde vol ken zullen worden verzameld en tot aan de repatriatie van voedsel volgens hoog. sten standaard in het Roode Leger wor den voorzien. Het frontlinie-rantsoen be staat ondermeer uittwee maaltijden met vleesch wodka en twee pond brood per dag. Alle Duitsche mannen en vrou wen, die sterk en gezond zijn, zullen den geheelen dag handen-arbeid moeten verrichten en mogen gedurende den nacht hun huizen niet verlaten In de fabrieken zullen voormannen uit vrij willigers van buitenlandsche arbeiders worden benoemd. Duitschers mogen geen vakvereenigingen of andere orga nisaties vormenscholen worden tijde lijk gesloten. Katholieke en Protestant- sche geestelijken deelden Sovjet-corres pondenten mede, dat het Roode Leger de Godshuizen niet heeft aangetast. Naar radio mag niet worden geluisterd. Het eenige nieuws vormen de dagelijk- sche in het Duitsch gedrukte en in de straten aangeplakte bulletins. lederen soldaat in het Roode Leger is met na druk gezegd, dat de Sovjet-Unie geen wraak zoekt, maar gerechtigheid, aldus het bericht. Een journalist heeft opgemerkt, dat zelfs Russen, die veel geleden hebben en alles door de Duitschers hebben verloren, geen troost vinden in verlangen naar per soonlijke wraakneming. Men tracht bij het Duitsche volk een gevoel van schuld op te wekken, alvorens maatregelen voor bestraffing te treffen. Het bericht zegt, dat de Duitschers in het Oosten genoeg gelegenheid hebben, te leeren wat de wereld van hen denkt. Oost Duitschland is vol bevrijde buitenlandsche arbeiders en krijgsgevangenen. Zij loopen met nationale kleuren en nationale symbolen, die zij zoo lang in hak, schoen of voering van hun vei'scheurde jassen hebben ver borgen. De swastika ligt in het riool of in den modder vertrapt. AARDOLIEPRODUCTEN VOOR BEDRIJFSGEBRUIK Ondernemingen moeien hun aanvraqen voor aardolieproducten voor bedrijfsgebruik indienen bij het Rijksbureau, waaronder zij voor hun producten hoofdzakelijk ressorteeren. Deze aanvragen dienen te geschieden op een V.A.-formulier, te verkrijgen bij bedoeld Rijks bureau en de gedelegeerden en (of) rayon inspecteurs van dit Rijksbureau. Op deze aanvraag wordt voorloopig beslist. Met het eventueel verleenen van toewijzingen wordt gewacht tot de aanvoer van alle noo dige grond- en hulpstoffen voor het bedrijf is gereaeld. Op de toewijzingen wordt afqe- leverd in zooverre en naarmate de gevraagde aardolieproducten beschikbaar zijn. De P.V.C. voor Zeeland.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1