im\ï Wezel-iraofeloÉÉ ons» DAGBLAD VOOR ZEELAND Danzig onder artillerievuur DE R.A.F. Ie JAARGANG NUMMER 108 Maandag 12 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 MAANDAGMORGEN „De Heer nu had tot Abram gezegd - Ganaar het land dat ik u wijzen zal." In veel opzichten zijn wij in dezen levenstijd als Aoram, de oude aartsvader. Wij hebben achter ons gelaten een nu al lang voorbij verleden. Wie ziet niet dc wereld van rust en vrede, die voor 1940 ons deel is geweest, als iets wat lang voorbij is, en nooit wederkeert Straks komt wel de vrede weer, naar wij allen hopen en verwachten al vrij spoedig. De vijandelijke macht, die ons deze vier a vijf jaar heeft verdrukt, wordt ziendevoogen al meer vernietigd. Nog zuchten onze broeders aan de an- dere zijde van den Rijn onder dezen al meedoogenloozev druk. Maar ook voor hen naakt de bevrijdingen deze opperste ure van nood smachtend afgesmeekt. En Y/ij bidden voor hen mede O God, geef hun dra uitkomst uit hun bitter lijden Maar als dan de vrede daar is, is de oude wereld van welvaart en rustig samenleven toch voorgoed voorbij Neen, wij verlangen de oude toestanden met al hun onrecht en hun nocdelooze armoede niet terug'. Doch er was toch icis anders in de lucht dan wij nu straks sui.ien om ons heen zullen hebben. De Y/oï'Cid die wij samen tegengaan zal zijn ec.i wereld van vreemde en verwarde toestanden, een wereld vol ontzaggelijke beslommeringen, een wereld vol ruïnes, en met groote watervlakten waar eens gouuo.i korenvelden rijpten, bloeiende weiden geurden, vol glanzend vee. Een v/ereid met ontredderde volkshuishou. ding, een wereld van gebrek aan het aiiemioodigste, een wereld .waar wij allen onuiaad mdien zijn nog lange jaren, en die een wederopbouw zal vragen, een rnensclicnlcven lang. Wij gaan straks samen een wereld tegen, die van ons allen, een voor een, zal vragen de in spanning van al onze kracht, de liefde van heel ons hart, een aparte geest en een koel en klaar verstand. En wij zul len hebben te geven geheel ons zelf, zonder daarvoor iets in ruil te vragen. Wij zullen moeten komen en zeggen Hier zijn wij. Wat wilt gij dat ik doen zal. Ga naar het land, dat ik u wijzen zal. Ja, wij gaan. Wij gaan, allemaal, of wij willen of niet. Er is geen omkeer mogelijk. Het leven roept. De tijd dringt. Een verwoest en verarmd Vader land wacht op den arbeid van ons hoofd en onze hand Iioc zal de stemming zijn, waarmede wij gaan in welke gezindheid zullen wij de nieu we taak aanvatten En met welk doel gaan wij uit De levensgeschiedenis van den ouden aartsvader, den vader der geloovigen zooals hij ook wordt genoemd, wil ons dezen morgen tot een opwekkend voor beeld zijn. Abraham ging uit in gehoorzaamheid. Zooals de Hebreeënbrief liet zoo schoon zegtDoor het geloof is Abraham ge. roepen zijnde, gehoorzaam geweest om uit te gaan Abram wistdaar is een Macht die over mij te gebieden heeft, en die ik gehoorzamen moet. Hebben ook wij niet. waarde lezers, diep-in het besef, dat onze nood ons zoo wordt opgelegd, en dat wij deze taak moeten aanvaarden Ons volk heeft een nieuwe opdracht ontvangen. En wee ons volk, als het niet gehoorzamen zou Wij allen hebben, ieder persoon lijk, een nieuwe opdracht ontvangen, om in deze nieuwe wereld ons deeltje van die wereldtaak te vervullen. En wee ons, wee onze arme ziel, als wij niet gehoor, zaam aan die roepstem gevolg' zouden geven Onze gerechte straf zou inner lijke verkommering zijn. Abraham ging uit in geloof en in ver trouwen. Wederom zegt de Hebreeënbrief vUoor het geloof is hij een inwoner ge. vleest in het land der belofte £5 het niet ook met diezelfde gezind heid dat wij mogen gaan, naar dat voor ons ook zoo nieuwe en vreemde land Hebben wij niet allen, zij het nog on bestemd, innerlijk het gevoel, dat het goed zal' komen, en dat de wereldmacht die ons tot hiertoe door deze duister. Officieel werd gisteravond medegedeeld dat de Duitsche tegenstand in 't brugge, hoofd bij Wezel, tegenover de 21e leger groep heeft opgehouden te bestaan. Na. dat de Duitschers Zaterdagmorgen de beide Rijnbruggeit hadden laten springen trokken ze zoo snel terug, dat op enkele punten de geallieerde troepen het con tact verloren. Een aantal is toen nog met bootjes over den Rijn gevlucht. Sinds 20 Februari zijn al meer dan 110.000 Duitsche gevangenen binnenge bracht aan het Westelijk front. Uit het hoofdkwartier van Generaal Eisenhower werd bekend gemaakt, dat het bruggehoofd bij Remagen naar het Noorden en Zuiden is uitgebreid. Het is nu 5 km. diep en 14 km. lang. De ge allieerden hebben nu ook artillerie aan den Oostelijken Rijnoever. De troepen hebben sterken steun van de tactische luchtmacht. De Duitschers hebben reeds enkele tegenaanvallen gedaan, doch deze wer den alle afgeslagen. Correspondenten zeggen, dat groote hoeveelheden materiaal en, duizenden manschappen over den Rijn gezet wor den. Honnef, de grootste plaats in het bruggehoofd, wordt nu door de Ameri kanen gezuiverd. Honnef ligt op 8 km. ten Noorden van Remagen. Troepen van het le leger hebben giste ren 1800 gevangenen binnengebracht. Het 3e en le leger hebben de saillant in de Eiffel tot een-zesde gereduceerd. De gevangenen stroomen bij honderden binnen. Essen ligt in puin. Tijdens een der grootste dag-aanvallen van dezen oorlog wierpen 1000 R.A.F. Lancaster en Halifax bommenwerpers 4000 tot 5000 ton bommen op deze stad. Ook deden 1250 Amerikaansche bommen werpers met 750 jagers aanvallen op U-bootwerven en fabrieken in Bremen, Hamburg en Kiel. Bijna 1200 middel zware bommenwerpers en jagers vielen fabrieken, spoorwegen en troepenconcen traties in het Ruhrgebied aan. Middelzware bommenwerpers uit Italië hebben hun eersten aanval op Oostenrijk gedaan. De spoorbrug tusschen Linz en Klagenfurt werd door hen gebombar deerd. Vandaag staat er in 1000 vierk. km. van het Ruhrgebied geen enkele stad of fabriek, die niet beschadigd is. Volgens verkenningen ligt een-derde van Dussel. dorf en vier-vijfcle van Bochum in puin. In Keulen zijn 800 ha. verwoest, en 65 andere steden zijn er even erg aan toe. Ook vielen geallieerde vliegtuigen gis teren weer schepen aan in het Skagerak. Mosquito's deden in den afgeloopen nacht hun 20sten aanval op Berlijn tij dens de huidige reeks. Danzig van drie zijden bedreigd. De Russische Legers naderen Danzig nu van drie zijden. De artillerie heeft de stad reeds onder vuur. Het commu nique van Moskou meldt, dat er gisteren ten Westen en Zuiden van de stad weer 200 plaatsen ingenomen zijn. Ze hebben bij Lefoa de Oostzee bereikt en foeheer. nissen heeft geleid, ook waarborg is, dat onze bestemming ginds wacht in de verte Het zal goed zijn zooals het komen zal. Als wij maar doen wat wij kunnen, dan mogen wij het verder overlaten. Het zal dan góed komen voor ons en de onzen. Als ons volk zal doen wat het kan, in eendracht en saamhoorigheid, in deze beslissende periode van ons volksbe staan, dan zal God het wel goed maken met ons volk. En wij gaan in vertrou wen en in geloof, dat die Hoogere op dracht ook voor ons tot zegen zal zijn. Moge zoo zijn onze stemming en onze gezindheid, als bij Abram den geloovige En zal dan ook voor ons niet een doel lichten in de verte, zooals voor hem die eens een vriend van God is genoemd, een belofte straalde voor hem uit Vrienden, die deze woorden leestik ken u niet persoonlijk, en ik weet niet schen nu 200 km. van de kust van Pom. meien. Ook dringen ze meer en meer op bij Stettin. In Hongarije woedt een hevige strijd tusschen de bocht van de Donau cn de noordoost-punt van 't Balatonmeer. Duit schers vallen aan met groote hoeveel heden tanks. I11 de laatste 24 uur wer den er niet minder dan 162 door de Russen vernietigd. Amerikaansche landingen op Mindanao. Uit het hoofdkwartier van Generaal Mac Arthur weid vanmorgen vroeg ge meld, dat Amerikaansche troepen Vrij dagmorgen met landingen op Mindanao begonnen zijn. Het bruggehoofd is in de omgeving van Zamboanga. Vier dor pen zijn al in Amerikaansche handen en ze rukken verder op naar het vliegveld en Zamboanga zelf. De Japanners wa ren volkomen verrast en vluchtten naar de heuvels. In Birma hebben de troepen van liet 14e leger meer dan de helft van Man. dalay in handen. Bij een poging 0111 uit de omsingeling te breken, leden de Japanners zware verliezen. Vrijdag kreeg Tokio zijn 11e en zwaar ste luchtaanval tot nu toe in dezen oor log te verduren. Niet minder dan 300 super vliegende forten, o.a. opgestegen van bases op Saipan en Guam, lieten meer dan 1300 ton brandbommen op de industrieele en regeeringswijken van de Japansche hoofdstad vallen. Uit verkenningsfoto's die gistermid dag na den grooten aanval genomen werden, bleek, dat reeds ca. 3500 hui. zenblokken, waaronder bijna de geheele fabriekswijk, in de asch zijn gelegd. De branden breiden zich nog steeds uit en ook een der havenwijken brandt nu langzamerhand af. Er is een economische overeenkomst gesloten tusschen Zwitserland eenerzijds en Engeland, Ver. Staten en Frankrijk anderzijds. Het betreft den Zwitserschen handel met Duitschland de aanwezigheid van door Duitschland gestolen goederen in Zwitserland en de goederenlevering door de geallieerden. Als gevolg van deze besprekingen zal ook het vervoer voor de Duitsche troe pen in Italië belangrijk worden inge krompen. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN In Rome hebben Dinsdag groote de monstraties plaats gehad wegens het ontvluchten van generaal Roatta. Ze probeerden het Koninklijk Paleis binnen te dringen. De politie moest tusschen. beide komen en gebruik maken van de vuurwapenen. Er weiden drie handgra. naten geworpen, waarbij 1 jonge Italiaan gedood en 2 geallieerde soldaten en een politie-agent gewond werden. Daarna gingen de demonstranten naar de regec. ringsgebouwen, zonden een delegatie en 'eischten het aftreden van den eersten minister Bonomi. Deze antwoordde dat hij de zaak vandaag in kabinet zou be. spreken. (B.B.C.) hoe gij staat in de dingen van godsdienst en levensbeschouwing. Maar dit céne waag ik voor ons allen te zeggen, dat voor ons allen, of wij het zien of niet, een belofte roept in de verte voor wie naar innerlijkste overtuiging zijn plicht tracht te doen in deze wereld, is" weg gelegd de verborgen zekerheid, dat hij gaat op den eenigen goeden weg, die voert naar het éénc groote deel van alle menschenleven. Een doel dat niet wijzelf uit eigen kracht zullen bereiken. Maar het straalt als een belofte voor ons uit een lichtend verschiet, een veiligheid en een vrede, die alle verstand te boven gaat. Hoe staat het ook weer over Abraham in den Hebreeënbrief want hij verwachtte de stad die fundamenten heeft welker kunstenaar en bouwmeester God is." Naar die stad, naar dat land zijn ook wij op weg. Wenschen wij elkander goede reis Red. HOOG STERFTECIJFER In een jaar tijds verdubbeld 1 Blijkens de cijfers van den Burger lijken Stand is het sterftecijfer in het westelijk deel van bezet Nederland in een jaar tijds verdubbeld. In Den Haag bedroeg het aantal sterf gevallen In de week van 28 Januari tot en met 2 Februari 258 (tegen 104 in dezelfde week van 1944). In Utrecht kwamen in deze periode 414 personen te overlijden (tegen 267 in dezelide week van 1944). Vooral onder de oudere men. schen is het aantal sterfgevallen groot. (Anep-Aneta) gedurende den oorlog In het Britsche Lagerhuis heeft de Minister van Luchtvaart, Sir Archibald Sinclair, bijzonderheden bekend ge maakt over den luchtoorlog. Allereerst begon hij te spreken over den lucht- oonog tegen Engeland. Hij zei, dat het nog wel mogelijk was, dat snelle vijan delijke lange afstand nachtjagers boven Engeland konden doordringen, doch ze moeten daarbij een hoogen tol betalen, zoo ook j.l. Zaterdagnacht, toen van dé ca. 70 vliegtuigen er 8 neergeschoten zijn. Over de vliegende bommen deelde hij mede, dat de nieuwe vliegende bom in hoofdzaak op de oude lijkt, doch een grootere actie-radius heeft. De raket- bommen (V-2) komen uit verschillende deelen van Nederland, voornamelijk bij één plaats. We kunnen nu wel vliegtui gen van het bommenwerper-commando daarheen sturen cn de geheele plaats en omgeving plat bombardeeren, doch daar bij zouden vele burgers van onzen bond genoot het slachtoffer worden. Dat wil. len we hen niet aandoen, ook omdat hun Jijden reeds zoo groot is. Daarom zenden we voortdurend jager-bommenwerpers om de aanvoerlijnen en opslagplaatsen aan te vallen. Ook startplaatsen wor den aangevallen, doch deze zijn zoo klein, nauwelijks 2.5 vierkante meter in oppervlakte en zeer moeilijk uit de lucht waar te nemen. De geallieerde bommenwerpers wier pen in Februari 112.000 ton bommen op Duitschland, en de R.A.F. alleen in de laatste 6 maanden van het vorige jaar evenveel als in de voorafgaande jaren tezamen. Het bommenwerper-commando verloor in de maanden April tot en met Septem ber bijna 10.000 man aan gesneuvelden, vermisten en gewonden. Onze verliezen zijn echter sinds 1942 voortdurend gedaald. Bedroegen ze in 1942 4.1 procent, het vorige jaar waren ze 1.7 pet. en de eerste twee maanden van dit jaar zelfs 1.1 pet., en dit on danks het toenemen der dag-operaties. De R.A.F. en de Amerikaansche lucht macht zijn thans de meesters in de lucht. Hij sprak ook zijn waardeering uit over het schitterende werk der 2e tactische luchtmacht, dat zij verricht heeft tijdens de landingen in Frankrijk en nu boven de fronten in Duitschland. Sprekend over het prachtige werk der R.A.F. tot steun der verzetsgewegingen in de verschillende landen, zei hij, dat er nachten waren, dat er boven Frank rijk 170 vliegtuigen opereerden om de Macquis te helpen. Leden van het vrouwelijke hulpcorps der Engelsche luchtmacht, de W.A.A.F., hebben een belangrijke ról gespeeld in de verzets-organisaties der bezette lan den. Gedurende de bezetting van Frank rijk zijn leden ervan per parachute ge land, om dienst te doen als koerier, of als .instructrice bij het opleiden van radio-telegraffsten. In één geval nam zelfs een lid der W.A.A.F. het bevel op zich van een groep Macquis, nadat hun commandant door de Duitschers gevan gen genomen was. Onze vliegtuigen hebben tot nu toe 160.000 paketten met wapens en spring middelen per parachute geland in de verschillende landen. Dikwijls landden onze vliegtuigen op vijandelijk gebied om leiders van verzetsorganisaties of koe riers te halen of te brengen. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1