ld at wiJttcn wif kei tie^si uit êtofyetand VRIJE STEMMEN ZATERDAG 10 MAART 1945 3 Zoo werd gevraagd door Engelsche vrienden, die hopen, binnenkort een pakje te kunnen sturen aan hun ver wanten of vrienden in bevrijd Neder land. Zij stelden de vraag aan Kante- kleer, die daarvan vertelt in „Vrij Ne derland". Tusschen haakjes willen wij nog even zeggen, dat dit Londensche weekblad ons uitnemende copie voorzet, waaruit wij veel kunnen leeren. Jammer dat het zoo moeilijk te krijgen is voor het groote publiek In „Je Maintiendrai" Eindhoven, wordt een aardige opmei'king over dit week blad gemaakt„Het te Londen verschij nende „Vrij Nederland" beschouwt het moederland als het ware als een zieke, die door de Engelandvaarders weer op geknapt zou moeten worden." „Je Maintiendrai" is het hiermee in het geheel niet eens. Volgens dit week blad heeft Londen vergeten te luisteren. Eerst dan zullen beide elementen de zaken kunnen aanpakken. Ook weder- zijdsch vertrouwen moet er heerschen. Nederland heeft een diep-insnijdende ontwikkeling doorgemaakt, die men bui ten ons grondgebied niet begrijpt en niet kent. Wie terugkeert, zal tijd noodig hebben, zich in te leven in de nieuwe toestanden. Een motief te meer voor onzen eisch stel thans een ministerie samen, waar van de voornaamste departementen door insiders worden bezet, dus door mannen die in het thans bevrijde gebied hun sporen hebben verdiend in het verzet tegen de verdrukkingsmacht Maar nu over de vraag die hierboven staat. Daarop geeft Kantekleer een aardig antwoord. „Lezers hebben me gevraagd Als we nu (hopen we spoedig) de gelegenheid krijgen pakjes naar kennissen en familie, leden in bevrijd Nederland te sturen wat hebben ze ginds het dringendst noodig Ik antwoord Alles Men kan opnoe men wat men wilhet is niet meer te koop iv.nminste niet op regulaire wijze. Naar mijn schatting heeft elk gezin een minimum-achterstand in te halen, die ik tusschen duizend en vijftienhon derd gulden begroot. In dat bedrag is dan inbegrepen een paar maanden be hoorlijk eten, de linnenkast weer bij vullen, slijtage van meubelen inhalen, het heele gezin opnieuw van top tot teen in de kleeren steken, nieuwe schoenen koopen, fietsen in orde brengen e. d. Aan dat antwoord hebben de lezers, die mij deze vraag hebben gesteld, na tuurlijk niet voldoende. Ze willen weten wat er direct en dringend noodig is. Mijn oordeel is uiteraard subjectief, maar ik zou willen adviseerenconcen treert U niet in de eerste plaats op levensmiddelen. Ze zijn natuurlijk zeer welkom, als ze komen. Maar wie ka potte schoenen heeft, ontvangt toch lie ver een paar heele stappers, die maan den heel blijven, in plaats van een peper duur gekocht pond natuurboter.in-blik. En wie van plan is schoenen mee te nemen (als hij of zij ten minste coupons heeft) uit den schoenenwinkel, om ze dan op te zenden, moet toch eens zijn OOK U KUNT MEEWERKEN De enquete-week van de Weikgroep voor Maatsch. Wederopbouw te Goes loopt morgen ten einde. Uit de reeds binnengekomen antwoor. den blijkt, dat dit initiatief de volle be langstelling van de invullers heeft gehad. Een juist inzicht in wat er leeft onder de Goesche bevolking, kan echter eerst dan worden verkregen, wanneer de door de Posterijen rondgebrachte formulieren door zooveel mogelijk personen worden beantwoord. Wij meenen daarom goed te doen, hen die tot nu toe verzuimden hun formulier in te vullen, nog eens op te wekken, zoo goed als het maar kan, de vragenlijsten in te vullen. Neem uw kans waai', uw standpunt ten aanzien van gewichtige problemen van dezen tijd aan ons door te geven. Goesenaren, gij hebt daarvoor tot en imet morgen nog den tijd. Blijft niet achter, doch post nog heden jkosteloos uw formulier, of stopt het in rl\e brievenbus van ons Bureau, Beesten markt 18. MoOht uw formulier verloren zijn ge gaan vraagt dan alsnog om een exem plaar bij bovengenoemd bureau of bij het Administratie bureau van dit blad Lange Vcrststraat 41, te Goes. Denkt aan ons deviesDoet gij uw best, wij doen de rest. De Werkgroep M. W. gedachten laten gaan over de mogelijk heid, alleen maar losse zolen en hakken mee te nemen. Die zijn bij Woolworth in leer en rubber te koop. Ze kosten minder, ze wegen weinig, ze nemen vrij wel geen plaats in en ze zijn een ge schenk, dat door iedereen gewaardeerd wordt. (Apropos, neem de grootste ma ten die er te krijgen zijn de schoen maker snijdt ze wel bij en met wat er afvalt kan weer een ander worden ge holpen). Een welkom geschenk is in dit verband ook een doosje met ijzer zoolbeslag, vooral voor huishoudens met kinderen. Kleeren in alle maten en kleuren zijn welkom. Natuurlijk Maar ook kleine artikeltjesveiligheidsspelden, vaseline (vooral als er kleine kinderen in huis zijn), leukoplast, verbandgaas, gewone toile'tcreme, elastiek in alle vormen en maten, en dan natuurlijk zeep, zeep, zeep Nu ik in de afdeeling zindelijk heid ben beland, mag ik niet vergeten te vertellen, dat elke huisvrouw daar ginder hunkert naar dweilen, stoffers, handen- en tandenborstels, schoensmeer en dergelijk keukenspul. 'Lijm en spij kers zijn er ook zeer welkom." Wij weten niet, of wij allemaal dit zelfde verlanglijstje zouden opstellen. Maar dat behoeft ook niet. Wie van ons een vriend heeft in Engeland, die over komt, of iets zenden kan, moet het hem zelf maar geven. En als er iemand van uw goede vrienden met verlof naar En geland gaat, dan kunt ge het hem zelf wel zeggen, wat hij meenemen moet Is liet niet als een blik in een andere wereld, als we lezen dat dit alles in de winkels te koop is Red. WAT HEB JIJ GEDAAN VANDAAG Vriend, wat heb jij gedaan vandaag, vanaf den morgen vroeg Hoe vaak heb jij jezelf beklaagd 't rantsoen is niet genoeg Waaneer begin je eind'lijk eens? Vriend, jij belooft zoo qraag 'n Soldaat verlangt te weten wat jij hebl gedaan vandaag. Wij vochten met den vijand en bestormden toen zijn' stad. 't Zal jou plezier doen, als je dit leest in je morgenblad. Jij leest het kort communiqué, je qlimlacht heel voldaan. Wij vochten. Vocht jij ginds ook Wat heb jij gedaan vandaag Mijn maat viel in mijn arm vandaag, hij bloedde, bloedde dood Jouw buurmans zoon viel ook, en nooit vergeet 'k zijn schreeuw in nood. Rechts van mij raakten zij een tank, een flits en toen een vlam. Nog ruik 'k de geur van schroeiend vleesch, die daarvan tot mij kwam. Vriend, wat heb jij gedaan vandaag Voor ons Ben jij geslaagd in harder werk en langer nog Is dit te veel gevraagd Jij wilt misschien wel weten, vriend, met welk recht ik dit vraag Maar 'k denk, je 2ult het wel verstaan, want weet, ik stierf vandaag De schrijver, een Amerikaansch tankcom mandant, schreef dit gedicht op een slagveld in Afrika. Hij amputeerde zijn eiqen voet met een knipmes, en dacht, dat hij stervende was, toen hij deze regels schreef. Hulp kwam na twee uur en hij herstelde in een Engelsch hospitaal. Het is Lieut. Dean Shatlain. COMITÉ VOOR GEESTELIJKEN WEDEROPBOUW TE HANSWEERT Onder bovenstaanden naam is te Hansweert een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt het geestelijk leven te Hansweert en omgeving tot meerderen bloei te brengen. Het Comité tracht dit doel te bereiken door het organiseeren van lezingen, cursussen, enz. op cultu reel gebied. Ook zal contact gezocht worden met het eenigen tijd geleden te Middelburg gevormde Centraal Bestuur voor de op te richten „Zeeuwsche Volks universiteit". Blijkens een advertentie in dit blad zal door dhr. Adr. B. Holster begonnen worden met een serie voor drachten over „Het verstaan en genieten van Muziek". Moge het lofwaardige stre ven van dit Comité met succes worden bekroond. KORTE BERICHTEN Frankrijk zal niet deelnemen aan de conferentie van San Francisco als uit- noodigende mogendheid, daar het van meening is, dat het als deelnemende mogendheid zijn belangen gemakkelijker kan vertegenwoordigen dan als uitnoo- digende mogendheid. Engeland, de Vereenigde Staten, Pms- land en China hebben nu 45 landen uit- genoodigd aan de conferentie deel te nemen. Polen is niet uitgenoodigd. Hier over wordt medegedeeld, dat als de nieu we Poolsche regeering op tijd gevormd is en erkend door de „Groote Drie", dat zij dan ook uitgenoodigd zal worden. Er zijn eenige bijzonderheden bekend gemaakt over de plannen voor het zit ting nemen in den veiligheidsraad. Daar in zullen vijf groote mogendheden zitting hebben en 6 kleinere landen. De vijf groote mogendheden zullen permanent zitting hebben. Volgens de Japansehe radio is Tokio ook in den nacht van Zondag op Maan dag 2 uur lang door supervliegende for ten gebombardeerd. (B.B.C.) STADSNIEUWS HEEFT U LAST VAN JEUK Degenen in Goes en omstreken, die last hebben van jeuk, zijn verplicht zich te melden voor behandeling'Maandag van 8.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 6 uur in het Noodziekenhuis, Beestenmarkt, te Goes. Degenen die in de dorpen op Zuid en Noord-Beveland wonen, gelieven zich op te geven bij hun huisarts. Wilt u dit bericht doorgeven aan vrienden en kennissen ZEEUWSCHE HULP EN H.A.R.K Ten bate van Zeeuwsche Hulp voor boven de rivieren en H.A.R.K. werd j.l. Woensdagavond in het Schuttershof een show gegeven van en voor geallieerde militairen. Een onderhoudend programma werd geboden, waardoor de stemming in de zaal uitstekend was. Humoristische sketches ontlokten, velen een gullen lach, terwijl de community-singing er toe bij droeg, de gezelligheid nog te verhoogen. Voor het nobele doel zal vanavond weer een show voor de militairen ge geven worden. Daar allen gratis meewerken, is het mogelijk dat de geheel e recette ter be schikking- wordt gesteld van genoemd comité. De opbrengst van deze twee avonden en de twee Hollandsche avonden zal in den loop van de volgende week worden bekend gemaakt. Vooral de Hollandsche show-avond, die Donderdagavond werd gehouden, was een enorm succes. Voor een totaal uit verkocht huis werd een buitengewoon geslaagde avond gegeven. Nog nimmer was de stemming zoo goed. Evenals de vorige malen, werd de zaal weer gratis ter beschikking gesteld. VISCH.VERKOOP Vele klachten bereiken ons betreffende den verkoon en de distributie van zee- visch te Goes. De meeste menschen moesten uren in de rij staan, vooraleer zij hun rantsoen konden verkrijgen. Ook is er een aantal menschen gelukkig niet groot dat in het geheel geen visch op de bonnen ontving. Wij hebben nu bij diverse officieele in stanties ons oor te luisteren gelegd en vernamen dat er een groote verbetering op komst is. Voor het overgangstijdperk zal men visch kunnen betrekken op de kaart waarop men thans vleesch ontvangt, af komstig van noodslachtingen. Hierna zal men zoodra technische moeilijk heden zullen zijn overwonnen begin nen met het uitreiken van speciale visch. kaarten. Hierdoor wordt dan een eerlijke distributie van de te verdeelen partij visch mogelijk gemaakt, wat met bon. aanwijzing op de levensmiddelenkaart niet gewaarborgd kon worden. Het lange wachten hoopt men te on dervangen door, evenals dit bij den ver koop van het noodslachtingsvleesch ge schiedt, bepaalde uren aan te wijzen, waarop degenen wier namen beginnen met b.v. de letters AD, hun rantsoen kunnen komen afhalen. Red. PREDIKBEURTEN voor Zondag 11 Maart 1945 Hervormde Kerk. Goes. - 9.30 uur Dr. Dankbaar, 3 uur Ds. Odé. In beide diensten extra-collecte voor den Oostpolder. Woensdag 14 Maart, 3 uur, Ds. Kore. vaar, bidstond voor het gewas. Wilhelminadorp. - 10 uur Ds. Kore- vaar, 3 uur Dr. Dankbaar. Woensdag 14 Maart, 10 uur, Ds. Kore- vaar, bidstond voor het gewas. Vvijz. Godsdienstigen. Goes. - 1.30 uur n.m. Ds. J. H. Kunne man in de „Prins van Oranje" SPORTNIEUWS VOETBAL-WEDSTRIJD Men verzoekt ons mede te deelen dat de voor a.s. Zondag 11 Maart vastge stelde voetbalwedstrijd GOESN.A.C. (Breda) uitgesteld is tot Zondag 18 Maart a.s. De opstelling van het volledige N.A.C. elftal is als volgt. DoelJ. Kools achterJ. Blom en L, v. d. Linden middenTh. Pels, A. Beenhakkers en J. AartsvoorF. Pirard, A. Lussen- burg H. v. Dijk, C. Rijvers en H. Bouw meester. Scheidsrechter dhr. G. Kools te Breda. Drie van bovenstaande spelers, t. w. L. v. d. Linden, A. Beenhakkers' en C. Rijvers zijn gekozen in het vertegen woordigend Zuidelijk Elftal van den K.N.V.B., hetwelk op 8 April a.s. te Brussel zal uitkomen tegen het Belgisch Elftal. OFFICIEELE PUBLICATIES DIENST LANDBOUWHERSTEL Oproep aan alle geëvacueerde landbou wers uii Schouwen en Duiveland, die aldaar qeïnundeerd zijn en thans verblijven op Zuid- Beveland, tot bijwoning van een vergadering op Woensdag 14 Maart a.s. in hef Schutters hof té Goes, te 13.30 uur, waar onderaetee- kende 2al spreken overDe inundatie van Schouwen en Duiveland, de regeling van de schadevergoedingen en het toekomstig herstel van de qronden. De Inspecteur voor Zeeland Ir. S. HERWEIJER. DIENST LANDBOUWHERSTEL Oproep aan alle geëvacueerde landbou wers uit Walcheren, die aldaar qeïnundeerd zijn en thans verblijven op Zuid-Beveland, tot bijwoning van een vergadering op Woensdag 14 Maart a.s. in het Schuttershof te Goes, te 15.30 uur, waar ondergeteekende zal spre ken overDe overstrooming van Walcheren, de reqeling van de schadevergoedingen en het toekomstig herstel van de gronden, nadat Walcheren is drooggemaakt. De Inspecteur voor Zeeland Ir. S. HERWEIJER. NATUURBOTERBEWIJZEN VERVALLEN Met ingang van 1 Maart 1945 zijn de natuurboterbewijzen buiten werking qesteld. Deze bewijzen geven dus geen recht meer op het betrekken van natuurboter. Uitsluitend kan natuurboter worden betrokken op afge stempelde rantsoenbonnen mctrqarine. Deze rantsoenbonnen zullen uitsluitend worden af gestempeld ten behoeve van a.s. moeders en zieken op medisch advies. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J. A. WALLER. PUBLICATIE Alle Overheidsinstanties, waaronder worden ver staan dc Rijks-, Provinciale-, Gewestelijke- en Ge meenten Diensten cn -bedrijven, zooals Rijksbureau*. Ned. Spoorwegen N.V., P.T.T.. Rijksbelastingdienst. Rijks en Provincialen Waterstaat. C.C.D.. Politie. Marechaussee. Evacuatie Bureau*. Dienst van Rijks- landbouw. Tuinbouw Consulent, Dienst Landbouwher- stel Waterleiding, Prijzencontrólc, P.Z.E.M.. en:., dienen vóór 15 Maart a.s. een opgave in tweevoud bij dc Disrtibutiediensten waaronder rij ressortcercn in te zenden. De:c opgave dient te worden opgemaakt en inge zonden door de hoogste instantie van den dienst of het bedrijf binnen den distributickring en moet be trekking hebben op de rijwielen, welke in dezen dis tributiekring worden gebruikt. Van de Gemeentebesturen wordt een opgave ver wacht. gespecificeerd naar de hen onderhoorige dien sten of bedrijven, zooals o.a. Gemeentelijke Gas- Water- en Elcctricitcitsbcdrijvcn. doch met uitzonde ring van den distributiedienst. In bedoelde opgave dient te worden vermeld 1. Het aantal toerrijwielen, dat thans len behoeve van den dienst of het bedrijf in gebruik is a. bij personen. die het rijwiel dagelijks in de uit oefening van hun ambt of beroep noodig hebben; b. bij personen, die hun rijwiel uitsluitend gebrui ken om zich hiermede van cn naar hun werk te begeven en die wonen op 5 km. of meer van dc plaats waar zij hun werk verrichten. 2. Het aantal transportrijwiclen of carriers, dat thans bij den dienst of het bedrijf in gebruik is. 3. Het aantal rijwielbanden, dat na 17 September 1944 aan den dienst of het bedrijf is verstrekt, gespeci ficeerd naar soorten, t.w. toerbinnen-, toerbuiten-, transportbinnen-, transportbuitenbanden. De Inspecteur v. d. Distributie in dc Provincie Zeeland. Ph. J. A. Waller. DISTRIBUTIEKRING 's-HEER-ARENDSKERKE Uitreiking bonkaarten te Heinkenszand en Wemeldinge. De uitreiking van bonkaarten, welke voor een aantal inwoners der qemeente Wemel- dinqe was vastgesteld op 15 Maart 1945. zal op 19 Maart a.s. worden gehouden Eveneens is de uitreikinq, welke voor een aantal inwoners der gemeente Heinkenszand op 16 Maart was bepaald, uitgesteld tot 19 Maart 1945. Beide uitreikingen worden op de gev/one uren qehouden.' Betrokkenen worden verzocht deze verande ring onmiddellijk oo hün inlegvel aan te tee kenen. De Leider van den Distributiekring 's-Heer-Arendskerke, M. VAN OOSTEN.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3