VRIJE STEMMEN Bruggehoofd over den Rijn gevormd DAGBLAD VOOR ZEELAND Snelle Amerikaa ische opmarsch Onze LinJeren in Engelanil Ie JAARGANG f v ZlÜT "W?i JH* Hl T Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Eoertna Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 107 Zaterdag 10 Maart 1945 Telefoon 2665 DE WALCHERSCHE BINNENZEE Dat is het nieuwe en tegelijk het ver. schrikkelijke in dezen tijd voor dit eilandhet is altoos omspoeld geweest door water, en aan alle kanten moesten steeds de zeeweringen worden onderhou den, die de zee den toegang tot de welige landouwen daarbinnen moesten beletten. En thans is tengevolge van de oorlogs gebeurtenissen de zee op drie plaatsen binnengebroken, en heeft een nieuwe geweldige waterplas gevormd, die bij stil weder wel vlak en effen daarnederligt, maar bij stormweer met groote golven zoowel tegen, den binnenkant van de overgebleven zeeweringen slaat, als ook gevaarlijk dicht nadert tot dé kernen der steden en dorpen, die nog droog zijn gebleven. Het is inderdaad al water wat men ziet. en van natuurschoon zal dezen zomer op dit arme eiland wel niets zijn te onderkennen. Alle boomen en alle struikgewas zullen wel ongeveer vernie tigd zijnen waar zijn de bloeiende tuintjes voor de vriendelijke huisjes van weleer, waar zijn de statige hofsteden, die eertijds met hun hooge boomen er om heen een lust waren voor het oog Wij leven hier, zei een Walchersche bewoner, midden in de Walchersche binnenzee. Om die zee heen zijn dijken en duinen. En daar weer omheen, er mee verbonden door drie groote gaten, de groote zee en de Scheldemonden. Wanneer zal deze zee daarbinnen weer droog zijn En wat zal er dan met dat droogge maakte land moeten gebeuren, om het op den duur weer te brengen in den ouden glorieusen staat Over deze dingen heeft onlangs een bij uitstek deskundige bewoner van Wal cheren een rede gehouden, waaruit wij enkele dingen willen vertéllen, daartoe in staat gesteld door een uitnemend verslag van die bijeenkomst, dat wij vonden in ons Walchersche zusterblad „De Vrije Zeeuw". Allereerst, zeide deze deskundige, de heer C. Zwagerman, Rijks Zuivelconsu- lent, moet worden gered wat nog te redden is. Het vee werd voor 80 pet. geborgen nu komen de landbouwwerk. tuigen aan de beurt, het graan en het voer dat nog van de boerderijen kan worden gehaald, en de materialen voor herbouw en herstel, die.kunnen worden verzameld. Dit alles dient niet indivi dueel te geschieden, maar moet gebeuren door en voor de gemeenschap. Evacuatie van de overtollige bewoners is een te aanvaarden noodzakelijk kwaad. Doch er moeten boeren en landarbeiders over blijven voor het alsnog noodzakelijke werk. Dan komt de droogmaking. Wanneer zal die klaar zijn Optimisten zeggen nog" in 1945 De spreker denkt aan voor jaar 1946.' Daarna volgt de ruilverkave ling. Dit geeft betere ontwatering, be tere wegenaanleg en betere kavels. Élke kavel zal op den weg uitkomen. Voor al dit polderwerk zullen een twee- a drie duizend menschen noodig blijken. Daarna volgt het in cultuur brengen. Dit zal geheel onder leiding van des kundigen moeten geschieden, die bepa len wanneer en wat kan worden uit gezaaid. In 1950 zal normale boerderij weer mogelijk blijken, volgens den heer- Zwagerman. Alle gronden zullen worden onteigend en daarna in kavels verdeeld, die weer aan den boer komen, met schatting van de waarde. Landbouwherstel staat hier aan het hoofd, onder Ir. Sevenstervoor- Zeeland is vertegenwoordiger Ir. Her. weijer. Ook alle schade aan vee, land bouwproducten enz. geleden, wordt op genomen en later vergoed of vervangen door gelijkwaardig materiaal. Hierbij wordt de dorpsgemeenschap ingescha keld. De boer die geen inkomsten heeft, ontvangt tijdelijk loon. Arbeiders die tijdelijk overtollig zijn, worden in andere deelen van Zeeland te werk gesteld. Zoo zal na verloop van jaren door aller gezamenlijke inspanning naar wij liopen ons schoone Walcheren in nieuwen bloei "^herrijzen Het komt er op aan, met spoed en vertrouwen te beginnen, niet vöcpr eigen baat, doch voor het komende geslacht. Zoo leert alles in de wereld ons '(".hans, dat het eerste en laatste in het leven iszich zelf te geven voor het heil van velen Daarin ligt de hoog ste levensvoldoening. Op die wijze wordt des menschen bestemming vei'vuld. Officieel werd Donderdagavond laat medegedeeld, dat Amerikaansche troe pen van het le leger onder bevel van generaal Hodges een bruggehoofd geves tigd hebben op den oostelijken oever van den Rijn. Woensdagmiddag om half vijf trokken Amerikaansche infanteristen over den Rijn, al spoedig gevolgd door tanks. De Duitsche tegenstand was slechts licht. Donderdagavond werd door correspon. denten medegedeeld, dat het brugge hoofd gevestigd was' bij Remagen, hal verwege Bonn en Coblenz. Het was in- tusschen reeds zoover uitgebreid, dat de oversteekplaatsen buiten het bereik van de lichte Duitsche artillerie waren. Een later bericht van correspondenten meldt, dat de brug bij Remagen onbe schadigd in Amerikaansche handen is gevallen. Troepen en groote hoeveelhe den tanks stroomen nu over de rivier. De Amerikaansche verliezen zijn licht. De Duitschers geven zich bij duizenden over en cle Amerikanen doen er den tijd niet voor, ze achter hun linies bij elkaar te brengen. De opmarsch gaat voor. Generaal Eisenhower heeft zijn geluk- wenschen doen toekomen aan 'generaal Hodges. Dat de berichtenstilte goede diensten bewijst, blijkt uit het feit, dat kapitein Sertorius, de militaire medewerker van het Duitsche persbureau, -Donderdag avond, dus 24 uur na den overtocht over den Rijn, het volgende verklaarde „Er bestaat geen onmiddellijk gevaar, dat de Amerikanen tusschen Bonn en Coblenz over den Rijn zullen trekken. Bij de doorbraak naar den Rijn lieeft alleen het 3e leger tot nu toe ruim 4000 Duitschers geteld. Correspondenten meldden gistermor gen, dat de Duitschers zich eerst nu be ginnen te herstellen van de verrassing, waarvoor de Amerikanen hebben ge zorgd. Verder is nu meer dan de helft van Bonn in Amerikaansch bezit. Het le Amerikaansche leger heeft Donderdag in 24 uur 3704 krijgsgevan genen binnengebracht, dat is meer dan ooit te voren in denzélfden tijd. Troepen van het Canadeesche le leger zijn Xanten binnengerukt en hebben ook daar den Rijn bereikt. Russen op 9 kra. van Stettin. Aan het Oostelijk front naderen de Russen Stettin steeds meer. Het brug gehoofd, dat de Duitschers nog hebben over de' Oder ten Oosten van Stettin, wordt steeds kleiner. R.ussisehe troepen hebben een punt bereikt op slechts 9 km. van de stad, welke voortdurend door de Russische artillerie beschoten wordt. Ook Danzig komt steeds meer in de knel. Door de verovering van verschil lende plaatsen ten Zuid-Westen van Dan zig, o.a. Btitow, bestaat er kans dat de troepen die langs de Oostzee ingesloten zijn, in tweeën worden gesplitst. Voor hoeden staan al op 20 km. van Danzig. De Duitsche tegenaanvallen in Hon. garije blijven voortduren, doch ze wor den alle afgeslagen. Moskou bevestigt nog steeds het Duit sche bericht niet, volgens hetwelk de Russen hun bruggehoofd over de Oder ten Oosten van Berlijn zouden hebben uitgebreid tot een diepte van 15 km. en daarbij Seelow, op minder dan 50 km. van Berlijn, zouden hebben bereikt. De Duitsche radio maakte gistermid. dag bekend, dat Hitier het Oderfront bezocht heefto. i. een veeg teeken voor de Duitschers. Uitgebreide luchtaanvallen in het Westen. De operaties van het le Amerikaan sche leger werden gesteund door circa 350 middelzware bommenwerpers, die aanvallen deden op 6 steden, verkeers. centra, die aan den Oostelijken Rijnoever liggen'voor het Amerikaansche brugge hoofd. Alle vliegtuigen keerden van de zen aanval terug. Meer dan 1350 zware bommenwerpers deden Donderdag aanvallèn op 7 benzine fabrieken in het Ruhrgebied, en 5 ran geerterreinen in de hoofdspoorlijnen van het Ruhrgebied naar Midden-Duitsch. land. Er was totaal geen luchtafweer of Duitsche jagers. Slechts 1 bommenwer per ging verloren. Gistermorgen deden meer dan 1000 Amerikaansche bommenwerpers hevige aanvallen op spoorwegdoelen in Kassei, Osnabrück, Rheine en Frankfurt a. d. Main. 14e leger dringt door in Mandalay. In Birma zijn de troepen van het 14e leg'er doorgedrongen in de noordelijke buitenwijken van Mandalay, en tank voorhoeden hebben reeds bijna het cen trum der stad bereikt. Op Luzon namen Amerikaansche troe pen de stad Arinze in, ten Noord-Westen van Manilla. De Japanners melden dat Amerikaan sche troepen geland zijn op de Zuid westelijke tip van Mindanao. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Onder d kking van ca. 1000 vliegtuigen is het bruggehoofd over den Rijn gis teren versterkt en uitgebreid. Bonn is veroverd en het le en 3e Ame rikaansche leger hebben contact, waar door 6 Duitsche divisies ingesloten zijn. Een nieuw Amerikaansch leger, het 15e, in actie aan het Westelijk front. Een dagorder van Stalin deelt de in name van Stolp, in Pommeren mede. De R.A.F. viel gisteren doelen aan in de Ruhr en vannacht Berlijn voor de 18e maal in successie. Tokio kreeg vannacht zijn 11e en zwaarste aanval van 300 superforten, die 1000 ton brandbommen wierpen. Hl M. Koningin Wilhelmina bezocht de 500 Nederlandsche kinderen in het kamp te Coventrv. De* Zwitsersche"radio meldt, dat er on lusten zijn uitgebroken in München. (B.B.C.) „Ass. Press" meldt uit Stockholm, dat volgens het Zweedsche blad „Aftenbla. det" een groot aantal Nederlandsche dwangarbeiders in Oost-Duitschland zijn bevrijd. (B.B.C.) DRIE DUITSCHE SPIONNEN IN ENGELAND GEGREPEN Zij gaven zich voor Nederlanders uit. Wij ontvangen van Anep-Aneta het volgende ontstellende bericht „Drie Duitschers die zich voor Neder landers uitgaven en er zelfs in geslaagd waren zich als vrijwilligers bij het Ne. derlandsche Leger in Engeland te voe gen, zijn nu in arrest in Londen," zoo meldt de „News Chronicle". „Veertien dagen geleden werden zij ontmaskerd en gearresteerd, doch in Kensington zagen zij kans te ontsnap, pen. Twee hunner werden door de Ne derlandsche Militaire Politie te Londen opnieuw gegrepen en de derde werd dooi- de politie te Birmingham gearres teerd. Deze drie mannen maakten deel uit van een groep der organisatie Todt, welke in Zuidelijk Nederland in handen viel van de geallieerden. Twee hunner spraken vloeiend Nederlandsch en waren uitstekend op de hoogte van de Neder landsche gewoonten. Zij vertelden, dat zij als Nederlandei's in Duitschen dienst gedwongen waren. Door den geallieer den veiligheidsdienst (Allied Security) weiden deze mannen voor betrouwbaar gehouden. Tijdens het verhoor van den derden man i-ezen verdenkingen. De man tui melde bij het verdei'e vei'hoor door den mand en bekende, dat hij en zijn twee kameraden Duitschei's waren, die op dracht hadden de buitenlandsche arbei- dei's in de Todt-organisatie te bespion- neeren." VIJFDE COLONNE IN FRANKRIJK De „Vijfde Colonne" te Parijs heeft, zoo meldt Anep-Aneta, in de afgeloopen twee maanden 162 menschen vermoord. Deze colonne bestaat uit Fransche ver raders en ondergedoken Duitschers. Deze schijnen nog orders uit Duitsch- land te krijgen. Ook te Londen is deze organisatie „wei'kzaam". Sinds Decem ber zijn te Parijs 814 personen, deels als F.F.I.-strijdei's, deels als politie-agenten vermomd, ontmaskerd en gearresteerd. De Parijsche politie geeft toe, dat zich nog honderden ondergedoken Duitschers, leden van deze „Vijfde Colonne" te Pa rijs moeten bevinden. WW OOK KUNT M MEDEWERKEN Bedenkt het is de laatste dag van onze enquête Neemt uw kans waar en be- antwooi'dt nog heden de door ons afge geven formulieren. De Werkgroep M.W., Beestenmarkt. 18, Goes. Voor ons ligt, zegt „Herrijzend Neder land", een heele stapel kranten, afkom stig uit Coventi'y, de zoo zwaar gebom bardeerde stad, waar nu de eerste vijf hondex-d Nederlandsche kinderen zijn ondex-gebracht. Zij moeten ei' opknappen na dé" moeilijke jaren, welke zij tijdens de Duitsche bezetting hebben gehad. Het is een plezier in die kranten te bladex-en. Er staan plaatjes in, die een goeden indruk geven van de aankomst van de jongens en meisjes in de Engel- sche stad. Meisjes hangen uit het ven ster van de coupé, waarin zij de reis naar Coventry hebben gemaakt. Ande ren kijken lachend uit een dei" ramen van haar tijdelijke verblijfplaats. Op een ander plaatje zien wij de meisjes vroo- lijk wegstappen, in haar armen een vol ledig stel nieuwe onder- en bovenklee- ding. Ook zijn er plaatjes van een der jongens, zooals hij er uitzag, toen hij arriveerde en zooals hij was na de groote kleedpartij. Behalve de plaatjes zijn er ook ver schillende verhalen over onze vijf hon derd kindex-en, daar in Coventxy. Zij ge tuigen van de hax'telijkheid, waarmee de stad de kinderen heeft ontvangen. De bui'gemeester en zijn echtgenoote waren aan het station en vele anderen kwamen hen begroeten. In autobussen gingen zij naar het kamp, waar zij nu eex-st een paar weken zullen' moeten wennen en wat Engelscli zullen leeren. Voor het verdere verblijf hebben reeds vele gezinnen gevraagd om een Nedex-landsch kind te mogen op nemen. Slechts een paar kinderen hebben heimwee, maar de meesten amuseeren zich prachtig. Bijna alle joxxgens hebben al eexx voetbalwedstrijd gespeeld. De kinderen schijnen wel groote oogen te hebben ongezet, toen zij de stapels uit Amerika afkomstige kleeding zagen, die voor hen bestemd was. Wij, die den toe stand van kleeding en schoeisel kennen, dien de Duitschers ons hebben gebracht, verwonderen er ons niet over, maar voor de Engelsche kranten was het merk waardig dat een meisje vx'oeg, of zij al die kleeding mocht houden 'en een jongen, of zijn oude kleeding niet naar huis kón worden gestuurd. De kranten vertellen ons verder, dat er een patei- en een dominee met de kin deren zijn meegereisd, die overal, waar zij binnenkwamen, door de kindex-en har telijk wex'den begroet. Ook vinden wij nog een paar antwoorden op vragen, die lezers van de kranten over de kin deren hebben gesteld. „Neen," antwoordt de krant op een vraag, „wij kunnen van deze kleine Nederlanders geen Engel. schen maken." Zij zullen zoo mogelijk met twee bij elkaar wonen en verder geregeld in gi'ootere groepen bij elkaar komen om hun moedertaal niet te ver. leeren. Zoodi-a zij goed gevoed, goed ge kleed en weer in een goeden gezond heidstoestand zijn gebracht, gaan zij te rug naar hun eigen vaders en moeders. Een kleine moeilijkheid wordt op het oogenblik nog veroorzaakt door de voe ding. Volgens de ki'anten zijn de kinde ren gewend aan het eten vaix groote hoe veelheden aardappelen. Die krijgen zij in Engeland niet in dezelfde hoeveelhe den, maar zij krijgen voedsel met een groótere voedingswaarde, waardoor het hongerige gevoel, dat zij nu wel eens hebben, omdat hun maag niet zoo vol geladen is, wel heel gauw zal zijn vexv dwenen. Het gaat goed met onze kinderen in Coventry. De ouders kunxxen gei'ust zijn. In Japan zijn maatregelen bekend ge maakt voor een nieuwe algemeene ixio- bilisatie van arbeidskrachten. Alle jon gens en mannen van 12 tot 60 jaar en vrouwen van 12 tot 40 jaar woi'den op geroepen om arbeid te vexrichten, zoo noodig in de mijnen, en door geheel Japan, dus zelfs niet in de buurt van hun eigen woonplaats. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1