VRME STEMMEN Er Bliksemooriog in het Westen ÜP DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administrate ANTOON COOLEN II J. Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 106 Vriidaa 9 Maart 1945 Telefoon 2665 Amerikaansche 3e leger bereikt den Rijn bij Coblenz IN DE DEURNESCHE COURANT R. Hagoort vertelt voor de radio van „Herrijzend Nederland" over een artikel van Antoon Coolen in de Deurnesche Courant. Deze bekende schrijver stelt daar twee voorbeelden tegenover elkaar. Dat van den man, die in den bezettings. tijd zijn plicht deed en de moeiten ervan droeg. En het andere van den man, die min of meer collaboreerde, doch net'niet genoeg, om gestraft te worden. Wat kwam nu bij de bevrijding Oogstte de eerste dankbaarheid Neen, zegt An. toon Coolen, het tegendeel van dat. En de semi-collaborateurs Hij werd in verhoor genomen en vrij gelaten. Hij droeg oranje. Onder de be. zetting ambitieus, was hij het ook nu. Hij verwierf met vrij veel gemak een gelegenheidsbaantje en zelfs een uni form, hij zocht de vriendschap van de Engelschen en het goede voetje bij het Militair Gezag. Antoon Coolen gaat dan voort Deed de eerste, de principieele, de man die in elk ding tegenover den vijand stond, dan verkeerd, en deed de tweede, de schipperaar, die het tegenover den bezetter staan ontweek en liever naast hem stond, dus goed Neen, volstrekt niet. De eerste deed goed, en de tweede deed verkeerd. Want dit goede en dit verkeerde hangen heele. maal niet af van de waardeering van het vaderland. De eerste deed het ook niet om de dankbaarheid van het vaderland. Had hij het daarom wel gedaan, dan zou ook hij opportunist geweest zijn. Dan had hij toen een offer gebracht, om later dubbel schadeloos gesteld te wor den. De tweede, ja, die deed het niet voor het. vaderland. Die deed het uit opportunisme. Dat is een opportunist. Ziet ge, dat hij daarom wel werkelijk verkeerd deed, al vaart hij er, naar de wijze der opportunisten, niï wel bij, zoo als hij er ook onder de Duitsche bezet ting heel wel bij voer. Dat doet het zonderlinge vaderland, dit vaderland met het eeuwig wisselspel van tegenstrijdigheden in zijn aard. Ik kan in zijn wezen, ik weet het zeker, de hardheid opsporen zijner veeleischend- heid tegenover zijn zonen, maar ook zijn zwakte tot tvansigeeren en tot willekeur, tot hardvochtigheid, de heele geschie' denis door. Antoon Coolen wijst dan op het voor. beeld van Hugo de Groot, die in de ballingschap zijn vaderland getrouw bleef. Naar aanleiding daarvan zegt hij „Dit is een groot voorbeeld voor de klein teleurgestelden van nu. De idee van de beginselvasten en zuiveren zal zegepralen ver boven het tijdelijke succes uit van de ambitieuze strevertjes, waar het vaderland in wezen toch niet mee opschiet, toch niet grooter door wordt, niet verder door komt. Gij, de beginsel! getrouwen, gij hebt het waarlijk gediend. Gij hebt de vaderlandsche gedachte ge diend, het vaderlandsch besef, het hooge denkbeeldvaderland. En de strevers, zij dienden het toen niet, en zij dienen het nu niet met al hun ambitieusen ijver, en zij hebben in den dieperen zin geen vaderlandsch besef." Antoon Coolen besluit „Het is zoo'n eigenzinnig vaderland, dat wij zoo liefhebben, waarvoor zoo. velen, in verbeten trouw er aan, vielen. Maar als het over zijn zonen zijn liefde wat rechtvaardiger verdeelde Ja, dan zou het niet in zijn nadeel veranderen. Maar aan het principieele verzet, aan de moedige belangeloosheid daarvan, werd dan wel iets, werd dan wel het' wezenlijke ontnomen. Die tweede man deed verkeerd en blijft verkeerd doen. Die eerste deed goed. Hij bliive goed doen. Dat wil zeggen hij blijve beginselvast, verzetkrachtig en blijve het vaderland liefhebben met die liefde, die de beweegkracht tot zijn hou ding was. Aan die liefde heeft de toe komst van ons vaderland, om een groote toekomst te zijn, meer behoefte dan aan den ambitieusen ijver zijner strevers, die het vaderland nooit groot gemaakt heb ben en nooit groot zullen maken." Gooien heeft de kwestie van het al of niet .zien van dankbaarheid hier zuiver gesteld. Liefde vraagt niet naar beloo ning. Liefde doet haar plicht. Wij die nen het' vaderland, niet omdat het ons een dankbare belooning geeft, maar om dat wij het liefhebben. Red. Officieel wordt medegedeeld, dat tank colonnes van het 3e Amerikaansche le ger na een opmarsch van 100 km. in nog geen 60 uur, ten Noord-Westen van Coblenz den Rijn hebben bereikt. Zij ver overden de eene plaats na de andere. Het rukte bijna zonder tegenstand op de infanterie stak met vieren uit de flank de akkers over. De buit is enorm. Het 3e leger staat hiermede 85 km. diep in Duitschland. Het rukt nu snel op over het eeheele front. Duizenden buitenlandsche dwangarbei ders werden bevrijd. De linkerflank van het 3e leger staat op minder dan 40 km. van het le leger onder Generaal Hodges, dat snel naar Bonn oprukt, en volgens sommige be richten reeds in de buitenwijken van die stad is doorgedrongen. Over een deel der operaties worden echter nog geen berichten doorgeven. Krupp fabrieken onder zwaar artillerievuur. Keulen is nu geheel van den vijand gezuiverd en de Westelijke oever van den Rijn wordt nu door de Amerikanen beheerscht van Keulen tot tegenover Duisburg. De industrie van het Ruhrgebied, o.a. de Kruppfabrieken, liggen onder 'vuur der zware artillerie. De Duitschers die uit Keulen naar het Zuiden in de richting Bonn gevlucht waren, komen steeds meer in het nauw. Het bruggehoofd bij Wezel krimpt onder den sterken druk van de Cana- deezen en Britten steeds meer in. Het ligt nu geheel onder het vuur van de artillerie en wordt ook nog voortdurend uit de lucht aangevallen. De Duitschers probeeren langs het ge- heele Westelijke front troepen bij elkaar te krijgen. Onder de gevangenen wer- den soldaten waargenomen uit niet min. der dan 63 verschillende legerafdee- lingen. Zhukov heeft het Stettiner Haf bereikt. Ook de Russen hebben weer belang, rijke successen behaald. In verschillende dagorders deelde maarschalk Stalin o.a. mede, dat Russi sche troepen ten Zuiden van Danzig de stad Starogard en 200 andere plaatsen bezet hadden. Troepen onder bevel van maarschalk Zhukov hebben het Stettiner Haf bereikt en daardoor Stettin van de Oostzee afge sneden. Drie steden, w.o. Gollnow en een 50-tal plaatsen, werden ingenomen. De Duit schers probeeren met pontons en vlotten over de Oder te trekken, doch de Rus sische luchtmacht valt voortdurend aan. Volgens de Duitschers oefenen de Rus sen steeds sterkeren druk uit ten Oosten van Berlijn, en volgens hen zou de aan val op Kustrin ingezet zijn. Bij Schivelbein in Pommeren zijn van de 15000 Duitschers die daar ingesloten waren, er 8000 gevangen genomen. De rest werd gedood. In Tsjecho-Slowakije hebben generaal Malinovskv's troepen het verkeerscen. trum Banska Bvstrica ingenomen, op 140 ltm. van Bratislava. De Duitschers vallen nog steeds aan ten Noorden en Zuiden van het Balaton, meer. doch alle aanvallen werden afge slagen. Oliefabrieken een brandende kwestie. Woensdagnacht deden meer dan 1250 zware bommenwerpers der R.A.F. aan vallen op Duitschland. Het hoofddoel was Dessau, dat nu een belangrijk aan- voercentrum is voor het Oostelijk front. Verder werden oliefabrieken in Ham burg-Harburg en in Heide in Sleeswijk gebombardeerd. Berlijn werd als gewoonlijk door Mos quito's bezocht. Deze aanvallen volgden op een dag- aanval van bijna 1000 Amerikaansche bommenwerpers, die als hoofddoelen 3 benzinefabrieken, een olieraffinaderij in het gebied Dortmund, viaducten bij Bie lefeld, en spoorweg-emplacementen in Soest' en Siegen bombardeerden. R.A.F. bommenwerpers vielen de scheepsroutes van Noorwegen naar De nemarken aan en bombardeerden een vrachtschip in het Skagerak in brand. Tactische successen in Italië. In Italië heeft het 5e leger belangrijke tactische successen behaald. Na een kort artilleriebombardement gingen de troepen tot den aanval over, rukten tot 7.5 km. op ten Zuid-Westen van Bologna, en bezetten eenige belangrijke bergstellingen. Uit Italië wordt gemeld, dat het ver keer door de Brenner-pas, als gevolg van de dagelijksche geallieerde luchtaanval len, gedurende ae gelieele maand Fe bruari heeft stilgelegd Chineezen nemen Lasliio. In Birma hebben Chineesche troepen Lashio ingenomen, het eindpunt van den ouden Birma-weg. Britsche troepen staan op km. van Mandalay en volgens correspondenten hebben ze de Noordelijke buitenwijken reeds bereikt. Op Iwo sluiten de Amerikanen de overgebleven Japanners, ca. 5500 man, steeds nauwer in. Amerikaansche bommenwerpers heb- ben Hankau gebombardeerd, terwijl lange af stand jagers de spoorwegen van Hankau naar Peking aanvielen. Churchill bezoekt Den Bosch. Over het bezoek van Churchill aan het Westelijk front wordt nog het volgende medegedeeld Zondagmorgen reed hij met Veldmaar schalk Montgomery door Den Bosch dit was spoedig aan het publiek bekend, zoodat, toen des middags de politie de straten begon af te zetten, men begreep dat hij nogmaals zou komen. Een groote menigte juichte hem uitbundig toe. Een vrouw, die juist haar 20-jarig huwelijks, feest gevierd had, bood hem daarbij bloe men aan, die zij zelf had ontvangen, en zij verzocht hem haar groeten over te brengen aan H. M. Koningin Wilhelmina. LAATSTE NIEUWS (B'B'C'^ Amerikaansche le legertroepen met tanks vestigden Woensdagmiddag een bruggehoofd over den Rijn, halfweg Bonn en Coblenz. Het wordt voortdu rend uitgebreid. Canadeesche en Britsche troepen ver overden Xanten. Ruim 1350 Amerikaansche bommen werpers vielen gisteren 7 benzinefabrie ken en 5 rangeerterreinen in het Ruhr gebied aan. Geen luchtafweer of jagers. De R.A.F. viel vannacht Kassei, Ham burg en Berlijn aan. Russische troepen staan op 9 km. van Stettin, en 20 km. van Danzig. Een-derde deel van Mandalay is bezet. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Door de B.B.C. is Woensdagavond een oproep gericht tot de Russische burgers die vrijwillig of gedwongen in Duitschen dienst zijn, om onmiddellijk naar de Britsche of Amerikaansche linies over te loopen Op het eiland Corsica in het stadje Ajaccio is Woensdag een wagen met munitie ontploft. Hierdoor werden 16 personen gedood, 224 gewond, terwijl 6 personen nog vermist worden. Tien hui zen werden verwoest Het station en een deel van de haven werden zwaar be schadigd. Mevrouw Winston Churchill, presidente van de Engelsche Hulpactie voor Rus land, heeft een uitnoodiging van de Sovjet regeering, van het Russische Roode Kruis en van dc Roode Halve Maanvereeniging, om Rusland te bezoe ken, geaccepteerd. Het bezoek zal in de lente gebracht worden. De Russische ambassadeur te Londen, Gusev, deelde ten aanzien hiervan mede, dat déze uitnoodiging ook hierom was gedaan, opdat Mevrouw Churchill zich zou kunnen overtuigen van het werk van het r.,:ss;sche Roode Kruis en kennis maken met Russische Medische instellin. gen ca ziekenhuizen. (A-A) WW OOK U KUNT M MEDEWERKEN Stel uw daad Geeft door uw klach ten, vvenschen en wenken. Formulieren daarvoor verkrijgbaar op het Bureau M.W., Beestenmarkt 18, Goes. Duitsche politieke chaos „Elk uur wordt Duitschland s kracht minder." Dit waren de woorden van den Itali- aanschen ambassadeur te Berlijn, in een rapport bestemd voor Mussolini. Dit rapport is door patriotten onderschept. De bijzonderheden werden aan de ita- liaansch-Zwitsersche grens, doorgegeven aan het Geneefsche blad „La Suisse". In het rapport zeide de ambassadeur, Filioo Anfuso „De hulpelooze financieele crisis heeft zoowel de dekking van als het geld zelf waardeloos gemaakt. De desertie, uit het leger is schrikbarend hoog. Hitier heeft nog slechts formeele macht. Rond hem sturen diverse groepen hun eigen richting. Ten eerste - de combinatie van Himm- ler, Goebbels en verscheidene gouwlei ders, die volledige politieke controle uit oefenen. Ten tweedede combinatie Goering en Von Ribbentrop. Ten derdegroepen uit het Duitsche leger, die hopen door middel van een putsch nog iets te redden. Ten vierdede industrieele groep, die zeer scherp door de Gestapo wordt ge controleerd. De toestand in Berlijn is tragisch. De Duitschers zijn zoowel lichamelijk als geestelijk volkomen uitgeput." Anfuso dringt er bij Mussolini op aan deze feiten onder het oog te zien en hieruit met het oog op Italiës toekomst zijn conclusies te trekken. (Anep-Aneta) OFFÏCIEELE PUBLICATIES NIEUWE BONNEN, GELDIG TOT 17 MAART 1945 Brood. 12 A en B „Brood" per bon 4 rantsoenen. M 12 A „Brood", 400 gram per bon. 12 „Beschuit" 100 gram per bon. Melk. 12 „Melk", 1 rantsoen per bon. Taptemelk. 12 „Taptemelk", per bon 1 rantsoen, is 1% liter taptemelk of 1% liter karnemelk of 200 gram magere melkpoeder. Engelsche Biscuits. 91 Alg. en 77 Alg. per bon 300 gram. Chocolade. C 11, D 11, iE 11, Versnaperingen, per bon 2 tabletten (circa 56 gram per tablet), lam of Stroop. 88 Alqemeen, 125 gram per bon. CHOCOLADE In den vervolge moet chocolade per tablet worden verkocht, of indien geen tabletten meer voorradig zijn per gewicht, waarbij een tablet wordt gelijk gesteld met circa 56 gram. Zoo lanq een detaillist noq heele tabletten in voorraad heeft, mag hij niet per gewicht ver- koopen, maar moet per tablet worden afge leverd. Een rantsoen chocolade is voortaan 2 tabletten. Het gevolg hiervan is, dat de winkeliers op hun werkvoorraad zullen ver liezen, indien zij nog chocolade in voorraad hebben. Dit verlies bedraagt 12 gram per 100 gram voorraad. Hiermede wordt evenwel rekening gehouden doordat aan de hand van de bij den grossier ingeleverde hoeveelheid chocolade is berekend hoeveel rantsoenen iedere detaillist zal te kort komen. Dit aantal rantsoenen is van de werkvoorraad afgeschre ven. Alleen in die gevallen dat het tekort aan rantsoenen van invloed is op de totale werk voorraad, zal automatisch een aanvullings voorschot worden uitgereikt. Het heeft geen zin om hiervoor een aanvraaaformulier in te dienen. Iedere winkelier voor zich kan dus uitrekenen hoeveel rantsoenen op zijn werk voorraad zijn afqeschreven. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J. A. WALLER.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1