VBIJE STEMMEN Keulen veroverd DAGBLAD VOOR ZEELAND ww Ie JAARGANG NUMMER 105 Donderdag 8 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes. Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 ROOMSCH-KATHOLIEKE MEDESTRIJDERS Een zeer belangwekkende gedachten- wisseling is aan den gang tusschen verschillende stroomingen onder onze Roomsch-Katholieke medeburgers, die ook niet Roomsch-Katholieken met aan. dacht moeten volgen. Het gaat over de consequenties die op het gebied der staatkunde zouden moeten worden getrokken uit het Roomsch-Katholieke geloof. Wij willen daar enkele dingen van vertellen. De stof hiervoor vinden wij in een artikel van Joan Willems in „Je Main. tiendrai". Reeds in een illegale publicatie, tijdens de bezetting verschenen, werd dit onder werp behandeld. Het stuk heette „Het Glazen Huis". Daarin werd betoogd, dat er geen terugkeer na den oorlog zou mogen zijn tot de oude Roomsch-Katho lieke Staatspartij. De schrijver stelt de eisch dat er een nieuwe katholieke poli tieke partij zou ontstaan, die „een nood zakelijk middel geacht wordt om de nationale eenheid hier te lande eerst goed te verwezenlijken". Onlangs publiceerde Prof. J. B. Kors O.P. een brochure „Het vraagstuk eener politieke groepeering van de Nedei'land- sche Katholieken". Daarin geeft hij als zijn meening te kennen, dat „een groe peering van Katholieken als zoodanig op politiek terrein geen onmiddellijke eisch is van Katholieke levensbeschou wing". Het zal moeten afhangen van de concrete omstandigheden, of zulk een groepeering wenschelijk is. De Katholieken staan, zoo betoogt de professor verder, „voor de positieve taak, om de normen der natuurlijke zedeleer, ook voor het maatschappelijke en poli tieke leven, in het belang van Neder lands waarachtig algemeen welzijn tot gelding te brengen". De enkeling is hiertoe minder in staat dan de groep. Samenwerking van velen oefent krach tiger invloed uit, dan voor den enkeling in het algemeen' mogelijk is. Ook deze schrijver wenscht dus een nieuwe katholieke partij. Daartegenover stelt zich de bovenge noemde artikelschrijver in „Je Maintien. drai". Niet dat hij niet ook ten volle instemt met het betoog van Prof. Kors, hier boven samengevat. Maar hij trekt een andere conclusie. Zeker, zoo bedoelt hij te betoogen, de groep kan beter en meer invloed oefenen dan de enkeling. En daarmee komt hij op ons terrein, en geeft ons aanleiding om hem als medestrijder te begroeten. Hij verklaart zich volkomen accoord met het door zijn geleerden geloofsgenoot te berde ge brachte. Maar, zegt hij „dan scheiden onze wegen, want daar. oin is het juist, dat wij op politiek ge bied de nauwe samenwerking in één groep willen met allen, die evenzeer als wij de normen der natuurlijke zedeleer aanvaarden en het als hun taak zien om deze normen in het politieke leven tot gelding te brengen. Dit is niet alleen een zaak van het gemoed, hooggeleerde, maar meer nog een zaak van het ver stand. Het is de logische consequentie van de stelling, die gij zelf zoo nauw keurig hebt geformuleerd." Joan Willems erkent volkomen het goed recht van die geloofsgenooten, die zich meenen te moeten vereenigen in een louter Katholieke partij. Doch „er kun nen ook Katholieken zijn en zij zijn velen die niet omdat alleen hun ge moed, maar omdat hun geweten en hun verstand dit voorschrijven, van oordeel zijn dat er belangrijke redenen zijn aan te voeren om te trachten tot een andere politieke structuur te geraken." Hij gelooft „dat met name onze arbei ders en onze jongere intellectueelen niet erg warm loopen voor een eigen poli tieke groepeering van de Katholieken." En dan geeft hij zijn eigen standpunt „Wij meenen, dat een eigen politieke gróepeering niét alleen een struikelblok is voor de gedachte eener grootere volks eenheid, dit kostbare goed, dat niet slechts gedurende tijden van oorlog en bezetting van waarde is, maar ook voor andere zaken, die ons als Katholieken ter harte gaan, niet in de laatste plaats positie en het uitzicht van de Kerk in \>ns dierbaar Vaderland. WijVals Katholieken meenen zelfs, dat een eigen politieke partij niet slechts een rem'toende factor zal blijken te zijn bij het verbreiden en vooral ook het doen aanvaarden door anderen van de ware Verwoestingen erger dan Stalingrad In een officieele mededeeling van het hoofdkwartier van het Amerikaansche le leger wordt medegedeeld, dat Keulen veroverd is. De Amerikanen plakken bekendma kingen aan, dat de bevolking wapens en fototoestellen moet inleveren, en na een bepaald uur niet meer op straat mag zijn. Correspondenten zeggen, dat de ver woestingen erger zijn dan in Stalingrad. De Dom is beschadigd, hoewel niet ei'n. stig. De tegenstand in Keulen is over het algemeen zwak geweest. Ten Noorden van Keulen worden nu de laatste Duitsche stellingen veroverd. Verder wordt officieel medegedeeld, dat pantser.afdeelingen van het 3e Ame! rikaansche leger in iets meer dan 24 uur 50 km. zijn opgerukt en op een afstand van ruim 25 km, van den Rijn bij Co- blenz staan. De Duitschers werden vol komen verrast. De bevelhebber van 2 Duitsche legercorpsen en zijn geheele staf werden gevangen genomen. Sinds de invasie zijn nu meer dan 1 millioen Duitsche soldaten aan het Wes telijk front gevangen genomen. Het Duitsche bruggehoofd bij Wezel krimpt voortdurend in. De Rijnbruggen staan onder het vuur der geallieerden. Reuter meldt uit het hoofdkwartier van het le Amerikaansche leger dat ze Alster, 5 km. van Bonn, zqn binnenge. drongen. Luchtmacht steunt de troepen. Mosquito's hebben met jager-escorte Dinsdag den geheelen dag aanvallen ge daan op de troepen, pantser-concentra- ties en opeenhoopingen van voertuigen. Na het vallen van de duisternis kwamen de Lancasters der R.A.F. in actie, en daarna weer uren lang Mosquito's. En Woensdagmorgen vroeg, juist voor het aanbreken van den dag, gingen de Lan casters weer tot den aanval over. Verder deed de R.A.F. Dinsdag een aanval op de benzinefabriek in Salzber- gen, 40 km. ten Noorden van Minister, en des nachts op Sassnitz op het eiland Rügen, ten N.W. van Stettin. Berlijn kreeg in den afgeloopen nacht zijn 16e bezoek in 16 nachten van Mos quito's. Vanuit Italië deed de R.A.F. een aan val op rangeerterreinen in Graz. De tactische luchtmacht vernielde in Februari 119 bruggen en verwoestte de Duitsche spoorwegen op meer dan 2500 plaatsen. Stettin onder artillerievuur. In twee dagorders deelde maarschalk Stalin Dinsdagavond mede, dat de reeds geruimen tijd omsingelde vesting Grau- denz, ten Zuiden van Danzig, ingenomen was, en dat Zhukovs troepen de Oder- monding bereikt hadden. Tijdens Zhukovs opmarsch in Weste lijke richting heeft hij o.a. de steden Cammin, Greifenberg, Plathe, Treptow en Gülzow ingenomen. De Duitsche wig tusschen Zhukovs legers en die van Roccosovsky werd verkleind en de stad Belgard werd daarbij bezet. In totaal werden ongeveer 600 plaatsen ingeno. men. Stettin ligt nu onder het vuur der zware Russische artillerie. De Russische luchtmacht deed Maan dagnacht een zware luchtaanval op Koningsbergen en Dinsdagavond op Stettin. Churchill bezoekt Duitschland. In het afgeloopen week-eind heeft minister Winston Churchill het Westelijk front bezocht. Hij landde met zijn vlieg tuig op een vliegveld in Nederland. Een groot deel van den tocht ging over Duitsch grondgebied. Hij heeft besprekingen gevoerd met generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery in hun hoofdkwartier. Daarna heeft minister Churchill Aken en de totaal verwoeste stad Jülich be zocht. Vervolgens de troepen van het Canadeesche le leger en die van het Amerikaansche 9e leger geïnspecteerd. Aan het Noordelijk deel van het front heeft hij verder de troepen toegesproken en hij zei o.a. -. We zullen spoedig over den Rijn staan en ver over de andere zijde zullen we onze opdringende dap pere Russische bondgenooten ontmoe. ten. Nog eenmaal alle krachten inge spannen en de oorlog in Europa zal voorbij zijn. Churchill teekende op een 24 cm. gra naat een caricatuur van Hitler Chur chill is een goed teekenaar met de woorden „Hitier persoonlijk" en vuurde hem daarna af. Na zijn terugkomst in Londen is hij door den Engelschen koning in audiëntie ontvangen. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Amerikaansche 3e leger troepen be reikten den Rijn ten Noorden van Co- blenz. Meer dan 1250 bommenwerpers deden vannacht aanvallen op Dessau, Harburg en Heide. Bijna 1000 Amerikaansche bommen, werpers vielen gisteren oliefabrieken en spoorwegcentra aan. Drie dagorders van Stalin melden suc cessen in Pommeren, ten Zuiden van Danzig en in Tsjecho-Slowakije. Chineesche troepen veroveren Lashio in Birma. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Iedere trein, die uit Denemarken in Duitschland aankomt, is of beschadigd of vertraagd door hét werk der Deen- sche patriotten. In een speciaal com muniqué van het geallieerd opperbevel wordt hulde gebracht aan de Deensche patriotten, die een treffende bijdrage leveren voor de militaire operaties, zoo wel aan het Westelijk als aan het Oos telijk front. De Japansche admiraals Yamada, Shi- setalta en Amano zijn volgens een Ja- pansch radiobericht gesneuveld. beginselen op staatkundig en maatschap, pelijk gebied, maar evenzeer voor de uit breiding van de Kerk Gods en stellig ook voor het behoud van onze zwakkere broeders. Wij hebben mannen noodig, die, zoo. als de Paus het in zijn laatste Kerst boodschap zegt „in hartstochtelijke tijden van overgang, vertroebeld door elkaar bestrijdende politieke programma's, zich dubbel verplicht voelen het volk en den staat het' geestelijk tegengif toe te die nen van een zuivere visie en volmaakte naastenliefde, van een volkomen onpar tijdige rechtspraak en aldus van een wil tot nationale eenheid en eendracht, in een oprechten geest van broeder schap." „Waar zulke mannen ontbre ken," zoo gaat de Kerstboodschap ver. der, „komen anderen om hun plaats in te nemen en om de politiek tot een proef - terrein van hun ambities te maken en tot een wedloop om winst voor zich zelf, kaste of stand. En in deze jacht naar voorrechten, verliezen zij het ware, alge meene welzijn uit het oog en brengen het in gevaar." Tot zoover het betoog van dezen ge- harnasten strijder. Wij spreken onze volle instemming uit met zijn redeneering. Ook onzerzijds zijn talrijke Christenen tot deze zelfde over tuiging gekomen. Beter dan in aparte hokjes ons op te sluiten en ieder slechts met eigen speciale geloofsgenooten zich te verbinden, achten wij het onze plicht tegenover 't 'Vaderland, dat wij gemeen schap en aaneensluiting zoeken met al len, uit werk kerkelijk of politiek kamp ook gekomen, die met ons samen willen werken aan den geestelijken en stoffe- lijken wederopbouw van ons geliefde Nederland, dat thans zoo zwaar ge troffen wordt, maar, naar wij vertrou wen, zal herrijzen. Ons aller bases moe ten zijn de christelijke beginselen, die sinds eeuwen de menschheidsgeschiede- nis hebben doortrokken, maar helaas nooit tot voldoende gelding zijn geko men. Nu is het de tijd dat hiertoe een nieuwe poging mag worden gedaan, en thans met kans op meer succes. De verdrukking van vier jaren heeft ons aaneengesmeed. Nu kunnen wij samen blijven staan, en gezamenlijk onze schou ders zetten onder het gemeenschappe lijke werk. En ge zult eens zien, op hoeveel terrein wij de zelfde wegen zul len willen gaan Er is ten slotte maar één evangelie van recht en waarheid, van vrede en broederschap. Red. OOK U KUNT MEDEWERKEN M Neem uw kans waar, doe mee aan onze enquête. Vul uw formulier in en stop het in de brievenbus. Over de bevrijding van Roermond wordt nog medegedeeld, dat de laatste maand de levensmiddelenrantsoenen al daar gedaald waren tot 400 calorieën. Groote hoeveelheden levensmiddelen zijn reeds gedeeltelijk aangekomen of staan klaar om de rantsoenen ten spoedigste op 2000 cal. te brengen, zooals in de rest van het bevrijde gebied. Er is geen gas, geen electriciteit en geen water. Er is groote schade aan vele gebouwen. De kathedraal is door de Duitschers op geblazen. Admiraal Sir Bruce Fraser, bevelheb ber der Engelsche vloot in de Zuid-West Pacific verklaarde, dat de helft van het Engelsche vlooteskader in den Stillen Oceaan gereed is in actie te gaan, en dat meer dan de helft uit vliegdek schepen bestaat. De Italiaansche regeering heeft een belooning van 1 millioen lire uitgeloofd voor diegenen die inlichtingen kunnen geven, die tot arrestatie kunnen leiden van generaal Roatta, die Zondag uit een militair hospitaal in' Rome is ontsnapt. Hij stond terecht in Rome als oorlogs misdadiger, en hij stond ook op de lijst van oorlogsmisdadigers van Joego-Slavië welk land zelfs zijn uitlevering geëischt heeft. In Birma hebben tank-afdeelingen van het Britsche 14e leger een verrassenden aanval geaan uit hun bruggehoofd over de Irawadi bij Pagan en hebben de stad Meiktila met haar 8 vliegvelden bevrijd. De vliegvelden zijn reeds in gebruik ge nomen. Hierdoor werden 30.000 Japan ners in en x'ond Mandalay van hun bases afgesneden. De Duitschers hebben aan het Weste lijk front twee groote vergissingen ge maakt, zoo melden correspondenten. Het plan was oorspronkelijk om het offensief van het 9e leger op 10 Februari te laten beginnen. De ovevstrooming der Roer, die eer-st de grootste hindernis was, waardoor het was uitgesteld, bleek later een zegen te zijn. De eerste Duit sche vergissing was n.l., dat von Rund- stet dacht dat het op 23 Februari nog niet kon, om er over te trekken, en de tweede was, dat hij toen verwachtte, dat ze naar het Oosten naar Keulen zouden oprukken. Maar veldmaarschalk Mont- goriiery liet het 9e leger naar het Noor den aanvallen, zoodat de Duitsche ge. schutsopstellingen, die naar het Westen gericht waren, vanuit het Zuiden be stormd werden en weinig meer konden uitrichten. (B.B.C.) Duitsckers vermoorJen vier DeenseLe arïsen Een Times.correspondent meldt uit Stockholm, volgens Anep.Aneta, dat de Duitsche „veiligheidspolitie" in de Deen sche stad Odense vier artsen van een ziekenhuis heeft vermoord. Het voorspel dezer moorden schijnt het neerschieten van een plaatselijken nazi spion en diens vrouw geweest te zijn. Deensche vrijheidsstrijders straften deze menschen, waarbij een hunner gewond in handen van den vijand viel. De ge wonde werd in het ziekenhuis gebracht en werd later door zijn kamerader- gered. Kort daarop werd het ziekenhuis dooi de „Hiuo", de „veiligheidspolitie", om singeld. Vier artsen werden neergescho ten. De moordenaars lieten de lijken op de trappen liggen. Voorts werden in denzelfden nacht twee vooraanstaande burgers van Odense vermoord. Zij wer den, evenals de artsen, beschuldigd hulp aan de vrijheidsstrijders te hebben ver leend. Tezelfdertijd werden 15 hoog-explo. sieve bommen in verschillende stadsge. deelten gelegd. De explosies verwoest ten drie van de vier dagblad-gebouwen, alsmede de drie voornaamste straten van de stad. Deze Duitsche „represaillemaatrege len" tegen de Deensche vrijheidsstrijders zijn ook in andere plaatsen, bijvoorbeeld in Aarhuus, genomen. De schade be draagt nu reeds millioenen Deensche kronen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1