HET WERELDTAFEREEL 2 VRIJE STEMMEN - WOENSDAG 7 MAART 1945 Door Dr. M. van Blankensfein De krijgsverrichtingen spreken voor zich zelf men voelt erin de uitwerking der afspraak van Yalta. Alles behoort nu tot een groot geheel. In het Westen is de beteekenis der aanvallen traps, gewijze gestegen. In het Oosten stape len de Russen hun krachten op, terwijl zij in hun rug opruiming houden.' De val van Posen was als het wegschieten van een leelijke prop in een hoofdtoevoerbuis. Zou Breslau nu ook nog vallen, dan zou het eerst heelemaal goed worden. De Duitschers worden er ongeduldig bij. Telkens vertellen zij ons, dat de Russen met hun voorbereiding van den opmarsch tegen Berlijn gereed zijn. Zij vinden het blijkbaar al genoeg wat de Russen bijeen hebben gebracht. Maai de Russen nemen het zekere voor het onzekere en wachten tot zij zoo sterk zijn als zij zich slechts kunnen maken. Belangrijker nog dan de reeds in het Westen behaalde resultaten sedert daar het offensief begonnen is, is de uitwer king van de luchtaanvallen op hun tegenwoordige schaal. Dat slaat alles kapot in Duitschland, steden, fabrieken, spoorwegen, het verkeer op den weg. Het verlies aan menschenlevens te Dres den, te Kottbus en elders, in al die tot nog toe weinig geteisterde en daarom in deze dingen onervaren steden, die nu nog propvol met vluchtelingen zaten, is verschrikkelijk geweest, erger zelfs dan het vreeselijkste, dat te Hamburg inder tijd is gebeurd. De Amerikaansche dag- aanval op Berlijn van 3 Februari heeft de zoo geharde bevolking van de Duit- sche hoofdstad dieper geschokt clan zij ooit te voren is geschokt geweest. Daar van getuigen niet enkel neutrale dag bladcorrespondenten en vluchtelingen. Maai- het blijkt ook uit allerlei ontboe zemingen van Duitsche bladen, waarbij hun menige sterk sprekende onthulling ontvalt. Het gaat door in stijgende mate. Om de Russen aan het front te steunen be hoeven de Anglo-Britsche luchtvloten hun oude trajecten niet veel uit te brei den. Voor de luchtmacht zit Duitschland reeds tusschen de tang. En van twee kanten hamert zij nu, zooals men dat in smederijen kan aanschouwen. De von ken, die daarbij plegen te spatten, ont breken vooral niet. Het Duitsche volk geraakt in een apathie, waarin het wel alles kan ver dragen. Het vervult den plicht, dien Hitier het heeft opgelegd, maar met sarcasme en heel duidelijk zonder geloof. De Gestapo weet zich veelal oost-indisch doof te houden. Alle propagandisten weten; dat zij niet meer met beloften van overwinning moeten aankomen, op zijn hoogst met hoop op wonderbaarlijke redding. Van overwinning spreekt al leen nog Hitier. En hij gelooft er wel licht zelfs nog aan, in zijn mysticisme. Oorlogsverklaringen. Het is een gekke wereld. Eens vocht Engeland alleen, zonder vooruitzicht op hulp uit vrije landen. De vrees voor Duitschland hield de volken bevangen. Nu hoeven Amerika en Engeland maar te waarschuwen dat, wie te San Fran cisco op de conferentie mee wil spreken, voor 1 Maai t Duitschland en Japan den oorlog verklaard moet hebben en het regent oorlogsverklaringen te Berlijn en te Tokio, uit Zuid-Amerika, uit Turkije, Egypte, Syrië. Voor de Turken kan er zelfs nog eenige ernst steken in het geval. Er zijn nog Duitsche garnizoenen op de eilanden langs de Turksche kust. Daartegen moet Turkije nu, fatsoenshalve, wel wat doen. Maar niet alle landen varen in het Anglo-Amerikaansche vaarwater. Er zijn er, die hun eigen kwesties hebben met de Duitschers. Soms is dat maar half echt. Als voorbeeld nemen wij Ar gentinië. Het heeft zich lang pro-Duitsch betoondtenminste wat zijn regeering betreft. Die regeering was ook straf fascistisch, zeer tegen den smaak van den gewonen Argentiniër. Maar de hee- ren hadden het leger achter zich en dus de macht. Washington keerde daarom Argentinië economisch den rug toe. Dat is zoo goed als een ban-decreet geworden in Pan. Amerika. Argentinië hield zich trotsch, maar voelde zich onprettig. Het vond een aanleiding, om de diplomatieke be trekkingen met Duitschland te verbre ken. Op hoop van zegen Maar Wash ington was erg boos, en toonde zich niet vermurwd. Het geloofde blijkbaar niet aan de echtheid ervan, en heeft nu de Argentijnsche kwestie als hoofdnummer op de agenda van de Pan-Amerilcaan- sche conferentie geplaatst. Buenos Aires begrijpt nu dat er meer moet gebeuren. Het voelt zich, om de behandeling van zijn ex-vertegenwoordi- gers in Duitschland, die van Stockholm uit geen Duitsch vrijgeleide kunnen krij gen, in zijn eer aangetast. Het heeft daarom de Duitsche fondsen in het land in beslag genomen. Het geeft als ver dere reden daarvoor op, dat het veel te vorderen heeft van de Duitschers, en niet achter het net wil visschen, als de overwinnaars zich van een schadeloos stelling gaan bedienen. Dat kan op zich zelf geen kwaad. Laten de Nazi-bonzen maar ervaren, dat zij in Argentinië geen persoonlijken buit in veiligheid kunnen brergen. Het kan even nuttig zijn als wat in Zwitserland gebeurd is. Maar in Zwitserland was het zeker geen doorgestoken kaart. En in zake Argentinië kunnen wij daarvoor niet instaan. De Regeering gaat ook over verkie. zingen spreken.. Democratie wordt nu eenmaal de mode, waaraan men zich niet ongestraft kan onttrekken. Maar oorlog verklaren doet zij nog niet. Zij wil blijkbaar niet al haar kruit opeens verschieten. Zweden op zijn tellen. Zweden wordt belangwekkend. Daar noemt de Minister van Buitenlandsche Zaken zoo maar de gedragingen van de Duitschers in Noorwegen en Denemar ken „weerzinwekkend" en dat nog wel in het parlement. Ook neemt het uit gebreide militaire maatregelen. Het denkt niet aan echten oorlog met Duitschland, maar wel aan actie als bij het instorten of terugtrekken der Duit schers, de soldateska en quislings al te wild zouden worden. Dan zullen de Zweden, op verzoek der wettige regee ringen, tot ontzet der Scandinavische broeders te hulp snellen, om het Duit sche verderf in bedwang te houden. De openbare meening in Zweden dringt in toenemende mate daarop aan. En waar schijnlijk niet vergeefs. Noblesse oblige tot daden. Generaal De Gaulle's weigering, Pre sident Roosevelt tegemoet te reizen, vindt niet algemeene instemming in Frankrijk. Men weet er wel, dat de heeren elkaar over en weer nooit heb ben kunnen zetten. Maar een staatsman moet dat weten te overwinnen. Overgevoeligheid echter heeft te Pa rijs sterk meegesproken. Frankrijk zal gemakkelijker zijn prestige in de wereld herwinnen als zijn daden bewijzen dat het nog steeds een groote mogendheid is, dan wanneer het enkel maar de licht geraaktheid toont die groote mogend heden placht te kenmerken, en waar. voor zoovele oorlogen zijn gevoerd. (A-A) Verklaring van R.-K. Bisschoppen In de Londensche bladen wordt het een en ander meegedeeld uit een gemeen, schappelijke verklaring der Roomsch- Katholieke Bisschoppen van Groot-Brit- tannië. Anep-Aneta vermeldt er o.a. van, dat zij eischeneen vrede die econo misch en moreel gerechtvaardigd is. Voordat de vrede kan worden gesloten, moeten eerst de oorlogsmisdadigers worden gestraft. Op de vredesconferen tie mag niemand eigen voordeel zoeken, noch eigen politieke richting willen die nen. Het uitsluitende doel moet zijn, vrede, voorspoed en veiligheid te bren gen aan alle landen en alle volkeren. Daarom moeten ook de problemen der grenzen, die van den handel en die van kolonisatie uit dit oogpunt worden be zien. De vredesconferentie moet dus zijn, zoo stellen zij vast, als een groote familieraad. En als principieele punten worden ten slotte genoemd vrijheid van godsdienst, een ware broederschap van de heelc menschheid, en de erkenning van een Hoogere Macht die over onze menschenwereld heeft te zeggen. Zij zeggen dit aldus „Elk politiek systeem dat de plaats van God verwerpt, is principieel anti sociaal. Totalitarisme, of hoe men het ook zou willen noemen, is in strijd met de christelijke grondbeginselen. Pers en radio in de geheele wereld moeten samengaan ter bevordering van een waar internationalisme, dat gebaseerd is op ware broederschap. Mogendheden, die hun burgers de toestemming wei geren om de buitenwereld te bezoeken, moeten worden gezien als de ondermij- ners van de harmonie in de wereld familie. Allen moet vrijstaan om God te loven zooals hun eigen geweten dat gebiedt. Zonder God kan er veiligheid noch vrede zijn." Wij verheugen ons over dit kloek ge tuigenis omtrent de Roomsch-Katholieke visie op de toekomst der wereld Red. De Marva s (MARINE VROUWEN AFDEELING) De Marine Voorlichtings Dienst meldt Begin Februari zou_een M.V.A.-commissie zich naar het bevrijde Nederland begeven, teneinde ter plaatse met vrouwen-organisaties, militaire en burgerlijke autoriteiten enz. con tact op te nemen en uitvoerige inlichtingen te verstrekken, alvorens met de werving een aanvang zal worden gemaakt. Het is n.l. te verwachten dat zoowel de ouders als de geestelijke leiders wat meer willen weten over deze voor ons zoo nieuwe instelling. De bedoeling van artikelen over de Marva's is dan ook niet om een grootsch opgezette reclame-campagne te voeren, doch zuiver voor het verstrekken van inlichtingen aan belang stellenden, zoodat die zich een oordeel kunnen vormen over het „hoe en wat" van de M.V.A. Zonder deze nuchtere inlichtingen zullen im mers geen vrouwen en meisjes er ooit toe komen, te beseffen of zij al dan geen belang stelling hebben voor de M.V.A. Uit het nu bevrijde gedeelte van Nederland zullen zeker niet meer dan 750 Marva's ge- recruteerd worden. Hierdoor zal het mogelijk zijn een scherpe selectie toe te passen bij de recruteering, want uit thans reeds binnen gekomen berichten blijkt de belangstelling zeer groot te wezen. In de eerste plaats moet de M.V.A. vrouwen en meisjes hebben, wie het er om te doen is haar Vaderland te dienen, die bereid zijn zich daarvoor opoffe ringen te getroosten. Zij moeten zich zeker niet laten leiden door de verwachting wel direct officier te zullen worden, dit baseerend op leeftijd, het bezit van diploma's enz. De weinige Marva's die tot den rang van officier zullen opklimmen, moeten getoond hébben over bijzondere hoedanigheden te beschikken, een onkreukbaar, sterk karakter, leiders-eigen schappen, menschenkennis. Teneinde bij de toekomstige recruteering een zoo groot mogelijke selectie te kunnen toepassen, heeft de bovengenoemde M.V.A.- commissie tevens tot taak de z.g. plaatselijke Keuze-commissie voor te bereiden. Het ligt n.l. in het voornemen om plaat selijke „Keuze-Commissies" in te stellen, in hoofdzaak bestaande uit dames die zich be wogen hebben op het gebied van vrouwen en meisjes-organisaties, onderwijs, jeugdbe weging, kerkelijke organisaties, enz., waar voor M.V.A.-candidaten moeten verschijnen. Deze commissie geeft een oordeel omtrent de geschiktheid van de candidate voor dienst neming bij de M.V.A. Ingevulde formulieren, voorzien van advies, worden dan gezonden naar het Hoofdbureau van de M.V.A., alwaar uit de aanbevolen candidaten diegenen wor den gekozen, wier diensten het eerst noodig zijn. De „Keuze-Commissies" hebben inder daad een zeer verantwoordelijke taak. Om bijzondere redenen is thans reeds één meisje uit bevrijd Nederland voor de Marva's gerecruteerd en daar is het ook bij gebleven. (Anep-Aneta) Onze toekomstige Dagbladpers „Het Parool", Eindhoven, houdt een belang rijke beschouwing over onze toekomstige dag bladpers. Het bespreekt vier voorname pun ten, die terdege onderzocht moeten worden 1. de verhouding tusschen redactie en di rectie 2. de ordening in het dagbladbedrijf 3. het recht van repliek 4. de objectieve publicatie van het bespro kene in de volksvertegenwoordigingen. Wat het eerste probleem betreft, zou het blad gaarne de geheele kwestie van het „dagblad-eigendom" onder de oogen zien. Ten tweede zouden de bestaansmogelijk heden van de kranten verbeterd moeten wor den. Reeds vóór 1940 leden verreweg de meeste bladen een noodlijdend bestaan. Wat deze ordening betreft, deze is noodzakelijk, doch er dient voor gewaakt te worden dat de verscheidenheid der bladen nimmer wordt aangetast, zoodat alle geestelijke en maat schappelijke stroomingen in staat moeten blij ven minstens één eigen blad te bezitten. Ten derde is een wettelijke regeling noodig, waarbij, indien een persoon of een richting door een blad werdt aangevallen, deze het recht wordt toegekend in de aanvallende krant een even groote ruimte ter beschikking gesteld te krijgen voor zijn verweer, als voor den aanval is gebruikt. Bij eventueele moge lijkheden over „het laatste woord" zou hier over zoo noodig een persraad kunnen be slissen. Ten slotte behoorde ieder vertegenwoordi gend lichaam (Kamer, Gemeenteraad) voor 't samenstellen van een verkort persverslag te zorgen. De krant behoudt dan het volle recht om naast dit officieele verslag een eigen commentaar te plaatsen dit is zelfs dikwijls gewenscht. Het blad dringt er op aan, dat aan de on billijke verdeeling van papier en vervoer- gelegenheid een eind moet komen. Er zijn dagbladen die met advertentie-bijlagen ver schijnen, terwijl andere weer met de grootste moeilijkheden worstelen. In Oost-Brabant ver schijnen de kranten verscheidene malen per week in groot formaat en in West-Brabant kunnen ze slechts enkele malen uitkomen. Hier is ordening een eisch van recht en billijkheid. Roode Kruis giften voor Nederland De heer Dresselhuijs heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche Roode Kruis 50.000 dekens, ter waarde van 150.000 dollar, aan de bevolking van bevrijd Nederland zal schenken. Hij verklaarde, dat hij een brief van het hoofdkwartier van het Roode Kruis in Washington ontvangen had, waarin werd medegedeeld, dat het verschepen zoo spoedig mogelijk zou geschieden. In dezen brief werd tevens geschreven, dat het verzoek om de dekens gekomen was van SHAEF via den vertegenwoordiger voor oor- ïogsherstelarbeid der burgerlijke bevolking in Noord-West Europa. De dekens zijn aan de militaire autoriteiten te New-York overgedra gen, ter verscheping naar het Amerikaansche Roode Kruis te Parijs. Zij zullen onder toezicht van vertegenwoordigers van het Amerikaan sche Roode Kruis bij de troepen te velde ge distribueerd worden. De heer Dresselhuijs heeft verder verklaard, dat er spoedig een schip vertrekken zal met 295 kisten melkpoeder, 515 kisten geconcen treerd sinaasappelsap en 1440 kisten gecon denseerde melk, die waren aangekocht met 27000 dollar, die geschonken waren door Curagao, op een telegrafisch verzoek van den heer Dresselhuijs namens Prinses Juliana. De verscheping van 71 kisten met goederen ter waarde van 25000 dollar was geschied door middel van geld, dat was ingezameld door het Comité van Joodsche Burgers in Curagao en zal gedistribueerd worden door het Nederlandsche Roode Kruis. De versche ping is geschied door den heer J. N. Nienhuijs, penningmeester van het Nederlandsche oor- logsherstelcentrum te New-York. Het Nederlandsche Steuncomité droeg 546 kisten wollen goederen bij, dekens, onder goed, baby-uitzetten en zeep, die onderweg zijn naar Nederland via Groot-Brittannië, met het verzoek om door het Nederlandsche Roode Kruis gedistribueerd te worden. Genoemd comité heeft tevens 400 flesschen elk inhou dende honderd Oxford-eenheden met peni cillin gezonden. Dit is de eerste maal, dat dit geneesmiddel naar Nederland wordt ver scheept. De verscheping zal spoedig plaats vinden. De heer Dresselhuijs verklaarde tenslotte, dat de Nederlandsche regeering alle transport kosten voor haar rekening heeft genomen. Voorts is bekend gemaakt, dat landen, zoo als Nederland en Frankrijk, die van plan zijn voor alle anderen steun der UNRRA te be talen, naar gelang de behoeften, gebruikte kleeding zullen ontvangen. Deze steun is gratis. (Anep-Aneta) Goebbels voorspelt een nieuwen oorlog 11 Naar de „Daily Herald" ons meedeelt, heeft Goebbels een toekomstvoorspelling gegeven. Daar ook al zijn vroegere be loften daaromtrent zoo geheel zijn uit gekomen, willen wij wel graag weten, wat er nu weer in de toekomst staat te gebeuren. Goebbels zal het u zeggen. Als het Yalta-plan om Duitschland te bezetten ten uitvoer wordt gebracht zal het volgende geschieden, heeft hij ge zegd In 1948 zal Roosevelt niet als presi dent herkozen worden, maar een Isolatio nist zal president zijn. Deze zal de Ame rikaansche troepen uit Europa terug trekken. En als Duitschland dan door Stalin geheel bezet is, zullen er in Europa 600 divisies onder Russisch bevel staan, tegenover 60 Britsche divisies. Dan komt de zoogenaamde derde we reldoorlog. Die zal heel kort zijn. Europa zal overgeleverd zijn aan de gemechaniseerde legers uit de steppen van Klein-Azië, die zonder twijfel zullen oversteken naar Engeland. Weer zullen vijf jaren lang honderdqjaT millioenen menschen als slaaf moetgj, werken om tanks en bommenwerper?-te maken. Dan zal de groote aanvaj 0p de Vereenigde Staten van Amerika be ginnen Wij zeggen enkelBrr i

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 2