VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Geallieerde druk houdt aan Een derde van Keulen bezet Ie JAARGANG NUMMER 104 Woensdag 7 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 ONS NIEUWE MINISTERIE Reeds zijn tien dagen verloopen sinds het nieuwe ministerie is bekend ge maakt. En nog hoort men er niet veel over, noch in de gesprekken en de kranten, noch vanuit Londen, als ver dere toelichting van deze nieuwe en ge deeltelijk oude combinatie. Wij hebben nu toch ons oor eens te luisteren gelegd op alle plaatsen die wij konden bereiken, en willen nu ook het onze over deze dingen zeggen. Het is bekend dat het ministerie nog niet voltallig is. Er ontbreken nog drie functionarissenzoowel het ministerie van. Justitie, als de ministeries van Oor log en van Waterstaat worden nog ad interim waargenomen. Ook ontbreekt nog totaal de medewerking van de vroe gere sociaal-democratische partij, die in het afgetreden kabinet dooi- Albarda en Van den Tempel was vertegenwoordigd ,- en evenmin zijn er vooraanstaande man nen uit de vroegere Roomsch-Katholieke Staatspartij benoemd. Wellicht dat dit laatste met opzet is geschied. Er zijn wel drie nieuwe ministers van Katho lieken huize, doch deze drie zijn meer aanhangers van de jongere strooming onder deze kerkelijke richting, welke door de illegaliteit heen tot een anderen opzet van ons politieke leven zijn geko men dan de vroegere Staatspartij als de juiste achtte. Maar het ontbreken van elk socialistisch of communistisch ele ment in dit romp-ministerie doet beden kelijk aan. Juist thans, nu de sociale problemen vóóraan zullen staan in het maatschappelijke leven, nu in alle pas bevrijde landen de strijd oplaait tusschen de meest radicale richtingen en de meer behoudende groepen, ware het een goed symptoom van wijs regeeringsheleid, wanneer aanstonds een paar socialisten of communisten werden ingeschakeld, die mee konden helpen om de boel te redderen. Bij ervaring weten wij, dat juist als extremistische partijen tot mee- regeeren worden geroepen, zij leeren dat niet alles in eens kan geschieden, en daardoor meer geneigd worden om de i evolutionairen weg te bewandelen. Het is zeer te hopen, dat heel spoedig deze leemte zal worden aangevuld. Er zijn mannen genoeg, als men ze maar wil vinden En als de beschikbare departe menten niet voor hen passende zouden zijn, kunnen zij altoos als minister zon der portefeuille worden toegevoegd. Het zijn ook wel de thans meest be langrijke ministeries die nog ontbreken. Wat is thans belangrijker dan het mi nisterie van oorlog En wat het binnen land betreft, wat is meer urgent dan een minister van justitie te krijgen, die eindelijk eens voortgang maakt met het benoemen van tribunalen, en het door zetten van de zuivering I Hiermede wordt toch schrikkelijk geslabakt, zoo is de algemeene opinie. Hopen wij, dat dezer dagen een aan vullende opgave ons komt verrassen Als dit vóór het afdrukken van dit ar tikel geschiedt, willen wij het er nog in een noot bijvoegen Maar een andere overweging vraagt nog meer onze aandacht. In ons nummer van 13 Februari stel den wij een verlanglijstje op, met het oog op de ministercrisis. Is er iets van de daar uitgesproken verlangens vervuld Wij vroegen daarlaat de nieuwe mannen vooral gekozen worden uit de burgers die deze vier jaar van verdruk king hebben meegemaakt, en dus weten wat hier te koop is. Wie vier jaar in Engeland heeft verbleven, kan niet zoo voelen en denken als de groote massa van ons volk voelt en denkt, aldus schreven wij. Is deze wensch vervuld Wij mogen antwoorden gedeeltelijk Vier ministers zijn uit de burgers van het bevrijde gebied gekozen. Wij hooren van hen goede dingen. Actieve pei'sonen moeten het zijn. Wij wensehen hun vast houdendheid, waar zij de sfeer van het thuisfront moeten vertegenwoordigen in een op Engeland ingesteld oud milieu Dat Prof. Gerbrandy is aangebLeven, wordt toegeschreven aan het bijzonder V goede contact dat hij persoonlijk heeft h\ gemaakt met de regeerders der gealli- Vheerde landen. Als zoodanig kunnen wij \'Lein wel aanvaarden voor dezen tus- söfcentijd. Ook Mr. van Kleffens was vrijwel onmisbaar in deze situatie. Hij Van Emmerik tot in het uiterste Zui den van het Westelijk front hebben de Duitschers met toenemende moeilijkheden te kampen. De val van Keulen is op handen. Na dat Amerikaansche troepen Maandag morgen vroeg in de buitenwijken waren doorgedrongen, "meldden oorlogscorres pondenten Maandagavond, dat verschil lende voorsteden bezet waren en dat een heden van drie Amerikaansche divisies in de stad zelf vochten. De Duitschers zetten hun personeel der luchtafweerbatterijen als infanterie in, in wanhopige pogingen om de Ame rikanen tot staan te brengen. Ook heli- ben zij in vele straten rechthoekige blok ken van gewapend beton gebouwd, om de tanks tegen te houden. De Ameri. kaansche tankbestuurders doen echter niet eens de moeite om de blokken door beschieting of ontploffingen te vernieti gen, doch rijden eenvoudig door de hui zen om de blokken heen. Van Keulen is nu 85 procent met den grond gelijk gemaakt en de rest is zwaar beschadigd door de geallieerde bombardementen en beschieting door de artillerie. Een-derde deel van Keulen is al van den vijand gezuiverd. Van Keulen tot aan Wezel hebben de Duitschers nu alle Rijnbruggen opge blazen. Alleen de Hohenzollernbrug in Keulen zelf schijnt nog intact te zijn, hoewel de opritten door bomaanvallen beschadigd zijn. Van Homburg tot Neusz is de geheele Westelijke Rijnoever in Amerikaansche handen. Het le Amerikaansche leger heeft Eus. kirchen bezet, ten Zuid-Westen van Keu len en is daarna opgerukt tot 13 km. van Bonn. Generaal Hodges' leger heeft nu tij dens het nieuwe offensief 16000 krijgs gevangenen binnen gebracht. In totaal worden de Duitsche verliezen sinds het offensief aan de Roer begon, geschat op ruim 100.000 man, waarvan 60.000 als gevangenen. Generaal Pattons troenen hebben nieu we vorderingen gemaakt langs de rivier de Kyll. Ze staan nu 40 km. diep in Duitschland, ten Oosten van de Luxem- burgsche grens en sinds Maandagmiddag is er ook over de operaties van dit Amerikaansche leger absolute radio stilte. De geallieerde voorhoeden hebben Rheinberg bereikt en de Canadeezen zijn in Sonsbeck doorgedrongen. Orsoy, op 12 km. ten Noorden van Duisburg, is ingenomen en geallieerde cavallerie heeft ten Noorden van Orsoy den Rijn bereikt. Het Duitsche bruggehoofd bij Wezel is in de laatste 24 uur tot op de helft ingekrompen. Correspondenten deelen uit Keulen nog mede, dat naar schatting nog 80.000 van de oorspronkelijke 750.000 inwoners in de stad zijn achtergebleven. Al wat vluchten kon, is met de Duitsche troe pen mee over den Rijn gevlucht. Stargard en Naugard genomen. In een dagorder maakte maarschalk Stalin Maandagavond bekend, dat troe pen onder bevel van maarschalk Zhukov Stargard hadden bezet. De Duitschers verloren bij den strijd om deze stad al leen reeds 4000 man aan dooden. Het gewone avondcommuniqué van Moskou deelde ook mede, dat Naugard, ten N.O. van Stettin, genomen was. Zoowel Stargard als Naugard zijn be langrijke steunpunten voor de verdedi ging van Stettin, en daar andere Russi sche eenheden op 22 km. ten Zuid-Oosten van die stad staan, wordt deze groote Oostzee-haven nu ernstig bedreigd. Verder werd Polzin ingenomen en even ten Oosten daarvan hebben de troepen van Zhukov en Roccosovsky con tact met elkaar gemaakt. De Russische luchtmacht doet ononder broken aanvallen op de Duitsche troepen en maakt per dag alleen in Fommeren reeds gemiddeld 1000 aanvalsvluchten. Ook vrouwelijke piloten nemen hier aan den strijd deel. In Midden Pommpren verliezen de Duitschers steeds meer terrein. Ook in Tsjecho-Slowakije hebben de Russen ten Westen van Lucenec weer vorderingen gemaakt. Chemnitz zwaar gebombardeerd. Ondanks het slechte weer van Maan dag is de tactische luchtmacht nog zeer actief geweest. De Rijnbruggen bij We zel werden wederom door middelzware bommenwerpers gebombardeerd, terwijl Spitfires in Nederland de V 2 installaties aanvielen. Zeer sterke formaties der R.A.F. bom bardeerden Maandagnacht de rangeer terreinen en andere militaire doelen in Chemnitz, dat slechts 150 km. voor de oprukkende troepen van Konicv ligt. Ook Berlijn kreeg zijn 14den aanval in 14 nachten. Overdag viel de R.A.F. een benzol- fabriek in Gelsenkirchen aan. Deze aan val volgde op een grooten dag-aanval der Amerikanen, die eveneens gericht was tegen Chemnitz, en tegen de olie- fabrieken in Hamburg-Harburg. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Keulen is veroverd. Het 3e Amerikaansche leger in 30 uur 50 km. opgerukt en staat op 30 km. van Coblenz. Het bruggehoofd bij Wezel gisteren en vannacht zonder ophouden gebombar deerd. Minister Churchill bezocht het Weste lijk front in het afgeloopend week-eind. Twee dagorders van maarschalk Stalin deelen de inname van Graudenz mede, en het bereiken van de Oder-monding, na het veroveren van circa 600 plaatsen. R.A.F. Lancasters vielen vannacht ook Sasznits, 120 km. van Stettin aan, en Mosquito's gingen naar Berlijn. Maarschalk Tito maakt bekend, dat geheel Herzegowina bevrijd is. (B.B..C.) wordt algemeen in diplomatenkringen gewaardeerd. Over de andere portefeuilles kunnen wij niet nader cordeelen. Een tweede wensch die wij hadden kenbaar gemaakt, was dat vooral niet in preciese verhouding ministers uit de oude partijen zouden worden benoemd. Wij krijgen den indruk, dat ook werke lijk niet zoozeer naar partijkleur als wel naar bekwaamheid is gekeken. Het ont breken van socialisten of communisten in de onvoltooide combinatie behoeft nog niet als vijandigheid tegen deze radicale richtingen te worden uitgelegd. Als ten minste de aanvulling spoedig komt Is het «ieuwe kabinet dan overigens een samenbinding' van de actiefste en be kwaamste mannen die konden worden gevonden, ongeacht hun politieke kleur Zoo vragen wij. En wij durven hierop nog geen bevestigend antwoord geven. Wij zeggen alleenLet op hun daden. Maar nu onze laatste wensch. Wij vroegengeef ons nu een minis, tevie dat staat midden in ons voik, woont in het bevrijde deel van ons land, of als daar geen plaats is, vlak bij over de grenzen. Laat het niet meer geves. tigd zijn ver overzee Wat is daarvan terecht gekomen Helaas moeten wij zeggen niets Integendeelde ministers die uit ons midden zijn weggehaald, moeten hun zaken en arbeid hier liquideeren, en oversteken naar Engeland Welk een dwaasheid Wij krijgen een nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken. Maar hij en zijn heele ministerie vestigen zich in het buitenland I Wij krijgen een nieuwe minister van Sociale Zaken. Maar hij denkt de so ciale zaken van het bevrijd gebied effec. tief te kunnen bestudeeren vanuit de Britsche hoofdstad De minister van Handel, Nijverheid en Landbouw acht het blijkbaar mogelijk, onzen stukgeslagen handel, onze ver woeste nijverheid en ons onder water gezet land te kunnen herstellen vanuit zijn rustige Londensche studeerkamer, met wellicht, nu en dan een trip naar het vasteland, om eens bij ons te kijken Deze laatste en belangrijkste wensch is aan doovemansdeur geklopt geweest, is onze smartelijke conclusie. Sukkelen we dus maar op den ouden voet voort Of volgt er spoedig een bekeering tot repatriatie Red. WW OOK U KUNT M MEDEWERKEN Deed U het al Denk aan uw for mulier Indien verloren, nieuwe formu. lieren verkrijgbaar op het Bureau Vrije Stemmen, of Bureau M.W., Beesten markt 18 te Goes. Maarschalk Konjevs troepen hebben in Silezië den generaal, die belast was met het bouwen der versterkingen aan den Oder, gevangen genomen. Men ont dekte dezen officier onder een hooischelf. Russische soldaten ontmoetten in Oost- Pruisen vluchtelingen met een wagen, beladen met huisraad. De Idndei'en van de vluchtende Duitschers zaten boven op de opgetaste goederen. Bij onderzoek kwamen de Russen echter tot de ontdek king, dat onder de goederen en de on schuldige kinderen een hoeveelheid ge weren, patronen en handgranaten ver borgen. was. (A-A) TnfJeSiijl^e Aea«S©BinÊe voor Sset Levrijj«Se geLóeeli In aansluiting op een in den loop van Februari verschenen bericht, deelen wij mee, dat te Eindhoven is opgericht de „Stichting Tijdelijke Academie". Blijkens haar statuten stelt zij zich ten doel te voorzien in de leemte aan universitair en liooger technisch onderwijs, welke ten gevolge der bijzondere omstandigheden in het momenteel bevrijde gebied be staat. Zij tracht dit doel te bereiken door het geven van onderwijs en het afnemen van examens in de technische wetenschap (Delft), de landbouw weten schap (Wageningen), de medicijnen, de godgeleerdheid en ae wis- en natuur kunde (inclusief scheikunde, geologie, byologie, pharmacie), voor zoover de hulpmiddelen dit zullen toelaten. Studenten, die hun studie aan de Tijde lijke Academie wensehen voort te zetten of te beginnen, of een examen wensehen af te leggen, worden verzocht zich aan te melden door middel van een formu lier, dat in de week van 5 tot 12 Maart verkrijgbaar zal zijn op de militaire commissariaten, sectie Onderwijs etc., te Maastricht, Heerlen, Nijmegen, Oss, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda, Roo. sendaal, Bergen op Zoom, Middelburg en Sluiskil, alsmede op het bureau der Stichting, tijdelijk gevestigd Rechte- straat 44 te Eindhoven. Zij zullen dan zoo spoedig mogelijk een oproep ont vangen, waarna definitieve inschrijving kan volgen. Het collegegeld zal in be ginsel overeenstemmen met dit van onze Universiteiten en Hooge Scholen. Stu denten voor wie dit een bezwaar mocht zijn, of die slechts kunnen studeeren in dien hun een beurs wordt toegekend, moeten dit op het aanvraagformulier vermelden. Waarschijnlijk zal eind Maart worden begonnen met de colleges voor het le jaar Delft (alle afdeelingen), le jaar Wageningen, le jaar medicijnen. De drie eerst genoemde cursussen worden gehouden te Eindhoven, de laatste (me dische propaedeuse) bovendien te Maas tricht en Nijmegen. Verdere cursussen zullen spoedig volgen. Wat de faculteit der godgeleerdheid betreft is een volle dige opleiding voor Nederlandsch Her vormden voorbereid. Wij verwijzen dien aangaande mede naar de kerkelijke bladen. Volgens artikel 18 der statuten worden tot het bijwonen van lessen en het af leggen van examens slechts toegelaten diegenen die zijn toegelaten door een commissie van toelating. Deze weigert de toelating uitsluitend, indien diegene die toelating verzoekt op grond van zijn onvaderlandsch gedrag in redelijkheid geen aanspraak op bijwonen van het onderwijs of het afleggen van een exa men aan de Tijdelijke Academie kan doen gelden. Ten einde de definitieve inschrijving te kunnen bespoedigen, is aan het aan meldingsformulier een vragenlijst toege voegd betreffende gegevens welke voor de Commissie van belang zijn. Studenten, die in twijfel vevkeeren omtrent de mogelijkheid van studie in de door hen gewenschte richting, worden verzocht zich nochtans aan te melden, met volledige specificatie der studie richting, of zich voor nadere inlichtingen te wenden tot den voorloopigen secre taris, Dr. H. C. Hamaker, Huijgenslaan 11, te Eindhoven.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1