VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Strijd om de Rijnbruggen begonnen Ie JAARGANG NUMMER 103 Dinsdag 6 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. HoofdredacteurJ. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes, Telef. 2665. Losse nummers en Advertenties Lange Vorststraat 41, Goes. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentieprijs per regel 30 cent. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING Kapitein J. A. Hagedoorn, Commissa ris Militair Gezag voor Zuid. en Noord- Beveland, tieeft wederom een korte toe- spraak gehouden voor de aangeslotenen op het radio-distributienet. Wij zijn in staat gesteld er enkele dingen uit over te nemen. De spreker vermeldde met waardee ring de algemeene drang om de land- genooten in het nog bezette deel van ons vaderland te hulp te komen, zoodra de bevrijding een feit zal zijn, wat wel licht niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Ieder wil wat doental- looze mogelijkheden, worden onderzocht en tot uitvoering gebracht, om hulp te verzamelen of hulpkrachten op te leiden. Het is alles goed en best. Maar laat ons nu ook eens vragenwat ltan goed effect hebben Waarmee worden onze vrienden ginds straks inderdaad het meest, het vlugst, en het best geholpen De spreker acht het wenschelijk, dat er één instantie aan het hoofd staat, die alles kan overzien en onder wier leiding alle werk wordt aangepakt. Deze instantie is, meenen wij, nog niet aan gewezen. En dan komt de vraagwat is er eerst noodig voor die ongeveer 5 mil. lioen mensehen Nu worden enkele punten eens nader bekeken. Het Roode Kruis publiceerde dat men voedsel-pakketten kon klaar maken, die door deze organisatie zouden worden be zorgd, elk wegende maximaal 3 kilo gram.' Maar hoe moet dat in de praktijk gaan 7 Als ieder zulke pakketjes klaar maakt voor familie en vrienden, over heel Nederland verspreid, wordt het een absolute onmogelijkheid deze particuliere pakjes te bezorgen. Noch onze regee ring noch de geallieerden kunnen zich daarmee belasten. Die hebben wel wat anders te doen Zou het niet beter zijn, vraagt Kapi tein Hagedoorn, om heel dit streven, dat zoo begrijpelijk is, maar voorloopig on uitvoerbaar, op zij te zetten, en alles te bepalen op het zenden in massa van ladingen aardappelen, boter, meel, groen ten, vleesch, enz. enz. Misschien moet uit 'gebrek aan brandstof voorshands en kel worden gezonden, wat zonder koken kan worden gebruikt. Een tweede punt is het veel bespro ken transportmateriaal, dat vooraf dient te worden verzameld. Treinen zullen er in het straks bevrijde Holland voorloopig niet kunnen rijden. De scheepvaart zal ook wel gedwongen stil liggen. Want noch het materiaal, noch de vrije waterwegen, noch de rails enz. zullen aanwezig zijn. Het eenige transport dat mogelijk zal zijn, zal het autotransport wezen. Maar voldoende auto's zijn er niet. Het oor. logswerk eischt de massa vrachtwagens voortdurend op. Daarom besloot het Militair Gezag, om alle auto's die niet noodzakelijk zijn voor den arbeid in bevrijd gebied, te vorderen Wie zou daarvoor niet gaarne zijn niet onmisbare auto geven 7 Een boer zei„Is het voor Holland 7 Neem dan mee die auto, betaal hem maar nooit. Ik hoop dat u er veel plei- zier van heeft, en ik ben blij dat ik hem heb laten onderduiken." Dat was fijn. Maar wat zeiden anderen 7 Heb ik hem daarvoor 4 jaar laten onderduiken AntwoordAls Ik daar nu eens ,,ja" op antwoordde, vindt u dan niet, dat het een prachtig doel was Is dat mijn beloomng voor het illegale wérk dat ik heb gedaan Antwoord Geen belooning, maar daar ging het u toch ook niet om, doch het is een goede daad méé, die u kunt doen. Eerst haalden de moffen je spullen wég en nu doet je eigen regeering het." AntwoordInderdaad. Maar toen was het voor uw vijanden, nu voor uw land. genooten die in nood zijn. Had de regeering niet voor nieuwe auto's kunnen zorgen in de vier jaar aan den overkant -Antwoord: Mis- Vschien wel, maar clan waren er minder vliegtuigen' minder kanonnen enz. ge weekt, die noodig waren om u te be- vrijden'. AlleV komt er op aan, zeicle de spre ker ormen bereid is een waarlijk offer te brengen wanneer wij zoo allen voor Het zijn weer zwarte dagen voor de Duitschers. In het Westen is de Sieg- friedlinie volkomen uit elkaar geslagen en in het Oosten zijn de Russen op twee plaatsen naar de Oostzee doorgebroken. Ook hun bondgenoot in het Verre Oos ten gaat het niet voor den wind. Sinds Zondagmorgen staat Tokio weer in vuur en vlam na een bombardement van 150 supervliegende forten. Ti'oepen van het 9e Amerikaansche leger hebben zich meester gemaakt van den westelijken toegang der Rijnbrug- bij Homburg, tegenover Duisburg. Tot nu toe is de brug nog steeds intact. De Duitschers houden nog stand in 2 groote bruggehoofden, het eerste rond Keulen, dat snel inkrimpt en het tweede bii Wezel. In den driehoek Xanten-Sons. beck-Rheinberg bieden de Duitsche pant, serachterhoeden verwoeden tegenstand om de Rijnbrug bij Wezel te dekken. Meer naar 't Zuiden staat het Ameri. kaansche le leger op 3 km. van Esch- weiler. Het 3e leger van generaal Patton rukt langzaam maar zeker op een 80 km. front op. Het is ten Noorden van Trier over de Kyll getrokken en nadert nu 'de Moezel ten N.O. van Trier. Levensmiddelen voor Venlo en Roermond. Correspondenten melden uit Venlo, dat het stadje na vier dagen geleden bevrijd te zijn, nog steeds feest viert. Nog nergens zijn de soldaten der Ame rikaansche 35e divisie met zooveel geest drift ontvangen, als hier. En ze zijn toch reeds heel wat gewend, na den opmarsch door Frankrijk en België. Van de 60000 inwoners, die er oorspronkelijk geweest waren, zijn er nog 14000 in de stad ach, tergebleven. De rest is door de Duit schers naar elders geëvacueerd. Ruim 70 procent der stad is totaal verwoest. De burgers, die wegens het ontbreken van electriciteit de laatste maanden to taal geen nieuws meer vernomen had, was zeer enthousiast over de bereikte resultaten der geallieerden. De Ameri kanen hebben onmiddellijk 9 groote vrachtwagens met levensmiddelen aan gevoerd, zoodat er aan levensmiddelen geen gebrek was. Wat al het andere betreft, is het echter overal op. Ook in Roermond is door bemiddeling- van het Militair Gezag reeds 30 ton le vensmiddelen aangevoerd. Zhultow nadert Stettin. De groote verrassing waarvoor de Russen Zondag gezorgd hebben, was de aankondiging, dat troepen onder bevel van maarschalk Zhukow de Oostzee be. reikt hadden. De Duitschers meldden Vrijdag nog, dat hij 7 legers, w.o. twee volledig uitgeruste tanklegers, had sa mengetrokken ten- Oosten van Berlijn, doch in plaats van naar het Westenis hij naar het Noorden opgerukt. Alle steunpunten onderweg, t.w. Falkenbuvg, Freienwalde, Wangerin, Schivelbein, Tempelburg en ten slotte Kollberg aan cle Oostzee werden tezamen met 650 andere plaatsen ingenomen. In de dag order worden niet minder dan 61 gene raals w.o. de bevelhebber van het 1ste Poolsche leger, met name genoemd, die aan dit succes hebben medegewerkt. Doordat Roccosovsky's troepen de Oostzee bij Köslin bereikten, zijn de Duitsche troepen in Danzig en Gdynia dus door een dubbelen ring van de rest van Duitschland over land afgesneden. Er zitten hier een paar honderd duizend Duitschers in de val. Volgens de laatste berichten zouden de Russen ook in Star gard zijn doorgedrongen. Zhukow na dert dus nu met groote snelheid Stettin. Luchtoorlog. Onder de doelen, die Zondag door de Amerikaansche luchtmacht werden aan gevallen, bevonden zich spoorwegempla. cementen, opslagplaatsen en fabrieken in Ulm en in Wurzburg, tusschen Neu renberg en Munchen. Zondagnacht deden Mosquito's hun ge wonen nachtaanval op Berlijun. Ook fa brieken in Essen werden gebombardeerd en mijnen werden in vijandelijke wate ren gelegd. Geen enkel vliegtuig der R.A.F. ging verloren. Zaterdagnacht, en Zondagnacht in iets geringer aantal, waren er voor 't eerst sinds Juni 1944 Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Noord-Oost-Engeland werd ook aangevallen, zoo meldt het communiqué, en dit was de 2e maal sinds den vorigen zomer, dat N.O. En geland bestookt werd de eerste maal was in December, aan den vooravond van Kerstmis, en er werd door brand bommen schade aangericht in verschil lende plaatsen, en later door mitrailleur- en kanonvuur. Er vielen verschillende slachtoffers. Nachtjagers en afweerge schut schoten Zaterdagnacht 6 vijande lijke vliegtuigen boven Engeland en nog 2 andere boven de Noordzee neer. Vanuit Italië doet de R.A.F. tegen woordig ook iederen nacht aanvallen. Zondagnacht waren deze gericht tegen fabrieken en rangeerterreinen in Noord Italië. Zondag overdag vielen Ameri. kaansche bommenwerpers spoorwegdoe. len aan in Hongarije, Oostenryk en in Kroatië. Correspondenten melden, dat gealli eerde vliegtuigen nu kunnen opstijgen van vliegvelden, die slechts enkele mi nuten van de steden in het Ruhrgebied liggen en nu de straten in die steden met hun raketbommen en kanonvuur kunnen bestoken. Tokio weer gebombardeerd. In het Verre Oosten is de strijd op Iwo zoo goed als geëindigd. Sterke steun kan de luchtmacht der Amerika nen niet meer geven, omdat de Japan ners op zoo'n klein gebied zijn samen gedrongen op het noordelijk deel, dat ze moeten oppassen, willen ze de eigen troepen niet raken. Supervliegende vestingen deden een aanval op Tokio en op Formosa, terwijl zware bommenwerners voortdurend pa trouilleeren boven de Zuid-Chineesche Zee en cle Chineesche kust. In de laatste 48 uur werden 19 schepen tot zinken gebracht, w.o. 1 torpedojager en een 30-tal andere beschadigd. In Birma hebben Britsche troepen weer een nieuw bruggehoofcl gevestigd over de Irawadi ten N.W. van Man- dalay. Sinds de eerste landingen op Luzon werden 64.000 gecloode Japanners door de Amerikanen geteld. De Amerikaan sche verliezen bedragen tot nu toe 14000 man aan gesneuvelden, gewonden en ver misten. Er werd een groote buit binnen gehaald. Ook werden o.a. 700 bescha digde of vernietigde vliegtuigen op de vliegvelden geteld. (B.B.C.) onze nog verdrukte landgenooten wat willen doen. Om samen te vatten Geld zal er na. tuurlijk altoos noodig zijn, en hoe meer men geeft, hoe meer er kan worden gedaan. Doch materiaal verschaffen, dat voor directe hulpverleening kan ge. bruikt worden, is nog meer waard. Er is één groep mensehen, eindigde de kapitein zijn toespraak, die na de vier jaar bezetting en na de bevrijding, niet weer op dreef kan komen. Zij hebben nog wat geld over, kunnen zoo nog leven, en voeren nu eigenlijk niets uit. Hiér zou men haast tot de dwang maatregelen zijn toevlucht willen nemen waarom het Duitsche regime zoo werd gehaat. Want dit is zekergewerkt moet er thans worden, en weldoor allen En dan is er nog een andere groep Zij hebben in de vier jaar verdrukking zulk een energie verzameld, dat het nu tot een explosie is gekomen. Zij willen van alles beginnen, alles zelf gaan doen, zelf aanpakken, zelf alles regelen. En als er nu bedachtzame bestuurders ko men die zeggen, dat er toch regels moe ten worden gegeven, want dat het an ders een chaos wordt, dan laaien zij fel op in verontwaardiging. Het kost dan moeite om hen straks in het gareel te krijgen, en ieder te brengen op de plaats waar hij of zij nuttig kan zijn. Er is grenzeloos medelijden, en drang tot daden, voor onze zoo zwaar be proefde landgenooten boven de rivieren. Goddank. Maar laat ons dit bedenken Enthousiasme is prachtig. Doch we moeten praktisch en nuchter blijven Hoezeer wij allen van harte toejuichen dat deze stroom van mededoogen door onze heele bevolking gaathet zal goed zijn, dat wij toch ook allen deze rustige woorden overdenken, opdat het werk niet te vergeefs zal zijn. Red. WW OOK U KUNT JS/l MEDEWERKEN Vergeet niet uw formulier in te vullen of het aan te vragen op Bureau Vrije Stemmen, Lange Vorststraat no, 41, of Bureau M.W., Beestenmarkt 10, Goes. LAATSTE NIEUWS Amerikaansche troepen zijn in Keulen doorgedrongen. Een dagorder van maarschalk Stalin meldt de inname van Stargard. Zeer sterke formaties der R.A.F. vie len vannacht Chemnitz aan, en gisteren bombardeerden Amerikaansche bommen werpers Chemnitz en Hamburg. B.B.C.) ZEEUWSCHE HULPACTIE VOOR BOVEN DE RIVIEREN EN II.A.R.K. Alle medewerkers, gevers en collec tanten danken wijhartelijk voor de medewerking aan de schitterend ge slaagde collecte, die de som van f 38.600 opbracht. Het 'Comité hoopt, dat ahe collectanten bij de komende inzameling van voedsel, zich weer spontaan zullen melden. Het Comité voor Zuid- en Noord-Beveland Ds. Korevaar, Voorzitter. J. G. Sturm, 2e Voorzitter. Mevr. M. E. Boerma, Secr. C. van Gelderen, Penn. OFFICIEELF PUbLICAT 1FS INLEVERING MARGARINEBONNEN Bon 7 A aangewezen voor 250 gram Mar garine (1 rantsoen), kan met ingang van Woensdag 7 Maart bij den Distributie dienst worden ingeleverd. De Inspecteur vaor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J. A. WALLER. Mededeeiingen Voedselvoorziening VLEESCH EN SLACHTVET In de aisluitingsperiode kon het vet, aikom- stig van slachtdieren, niet door de daartoe bevoegde instantie worden afgehaald. Der halve werd bedoeld vet met het vleesch ge distribueerd. Thans moet het vet weer door den slager worden ingeleverd, zoodat deze niet meer het vet bij het vleesch kan leveren, zooals voorheen. De P.V.C. voor Zeeland. BON-AANWIJZING HUISBRAND Het Centraal Distributiekantoor voor het be vrijde gebied te 's-Hertogenbosch maakt in overleg met het Rijkskolenbureau te Tilburg het volgende bekend Met ingang van 7 Maart 1945 geeft bon B.V. 34 van de Brandstoffenkaart T. 405 recht op het koopen van één eenheid vaste brand' stoffen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat in Distributiekringen waarin bon B.V. 34 reeds eerder was aangewezen, thans geen nieuwe bon mag worden bekend gemaakt. Het publiek wordt aangeraden dezen bon onmiddellijk legen afgifte van een ontvangst bewijs in te leveren bij den handelaar, waar bij het als vaste klant is ingeschreven. Voor zoover dit nog niet is geschied, kun nen geëvacueerden, die in het bezit zijn van een stamkaart „Hoofd", zich als vaste klant bij een handelaar in het vluchtoord laten in schrijven. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat ver bruikers welke nog geen brandstoffen op hun bon B.V. 41 hebben ontvangen, door den handel met voorrang moeten worden bediend. Het is den handelaren dus verboden op bon B.V. 34 reeds af te leveren, zoo lang zij nog een achterstand hebben in de aflevering op bon B.V. 41. Aangezien alle handelaren niet direct over voldoende voorraden en soorten beschikken, zal het niet altijd mogelijk zijn, dat iedereen direct wordt geholpen, terwijl men over het algemeen genoegen zal moeten nemen met de soorten welke voorhanden zijn. Door de distribuliediensten zal plaatselijk worden bekend gemaakt, wanneer voor de handelaren de geleqenheid tot inlevering van de bonnen zal zijn opengesteld. PRIJS BLOEM EN MEEL Met ingang van 12 Februari zijn de prijzen voor alle soorten meel en bloem voor de broodbakkerij vastgesteld op f 16.30 per 100 kilogr. al depot. Tegelijkertijd zijn de brood prijzen gefixeerd op het niveau dat gold vooi volkswittebrood

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1