VRIJE STEMMEN ww Ie JAARGANG NUMMER 102 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 5 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes, Telef. 2665. Losse nummers en Advertenties Lange Vorststraat 41, Goes. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentieprijs per regel 30 cent. MAANDAGMORGEN Wij willen heden samen nadenken over deze twee vragen Kunnen wij in onzen vijand ook den mensch blijven zien En deze andere, die nog dringender is Moeten wij als Christenen ook in on zen vijand den broeder blijven zien, d.w.z. den mensch die geroepen is, om kind Gods te worden Wij stellen voorop het gesprek van Jezus en Petrus, zooals het ons verteld wordt in Mattheus 18, vs. 21 en 22 Toen kwam Petrus tot hem en zeide Heere, hoe menigmaal zal mijn broeder tegen mij zondigen en ik hem vergeven Tot zeven maal Jezus zeide tot hem Ik zeg u, niet tot zeven maal, maar tot zeventig maal zeven maal." Wie is onze broeder, waarvan Petrus spreekt Ik las een stukje in de „Catholic Herald", dat mij diep trof. Daar wordt aangehaald een briefje van een inzender in een socialistische krant, waarin het volgende werd ge zegd hij beklaagde zich over de harte. looze en chauvinistische manier waarop het blad het tegenwoordige nieuws be. handeldeen dan zegt hij„Dit soort nauwelijks verholen vreugde over het lijden van vrouwen en kinderen en ouden van dagen, die midden in den winter langs de wegen van Oost-Pruisen trek ken en van Silezië velen sterven waar schijnlijk van uitputting heeft niets te maken met socialisme. Deze onge lukkige menschen zijn alleen het slacht offer van een kapitalistischen oorlog, net als de menschen in alle belligerente landenen een ware socialist moest dat feit onderkennen." Het Roomsch-Katholieke blad voegt daaraan toe „Wij hoeven het niet met hem eens te zijn, wat betreft de oor zaken van den modernen oorlog, maar het is nuttig om te bedenken, dat wij Katholieken ook tot plicht hebben, om onzen naaste lief te hebben, zelfs als hij onze vijand is. Onze geestelijke ver wantschap met de Katholieken in Duitschland is oneindig veel inniger dan eenige band tusschen de socialisten. Terwijl wij ons terecht verheugen over de nederlaag van de Nazi.macht, die ex- niet voor terugdeinsde om millioenen onschuldigen te doen lijden, blijft het niettemin onze plicht om als Christenen te bidden voor de millioenen die lijden in een vijandelijk land, en die inderdaad voor de zonden van hun heei'schers duur moeten betalen." Tot zoover deze discussie in Engeland. Hoe zal onze discussie in Nederland zijn Twee vragen stelden wij hierboven. Wat zal uw en mijn antwoord zijn Op Maandag gaan wij het volle leven weer in. Gaan deze vragen en ons stille ant woord daarin met ons mee „Kunnen wij in onzen vijand ook den mensch blijven zien Christus, die ons in alles is voorge gaan, kon het wel. Hij bad voor zijn vijanden aan het kruis„Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." Kunnen wij misschien niet hem hierin navolgen, maar kunnen wij ook in onzen vijand den mensch blijven zien, zoodat wij menschelijk met hem willen handelen, als hij in onze macht gekomen is, al moet het recht zijn loop hebbenen kunnen wij, wat nog veel moeilijker is, ook waar wij van onzen vijand moeten lyden, hem toch blijven zien als een mensch van gelijke bewe gingen en van gelijke zondigheid als wij zelf Aangrijpend waren de laatste ge tuigenissen van jonge Christenen in de afgeloopen jaren, ook in ons bezette vaderland, die, voordat zij den gewelda- digen dood moesten sterven, onder het hartelooze Nazi-bewind, zoo volkomen oprecht konden getuigen, in een nage laten schrijven, dat zij den vijand kon den vergeven, die hun dezen wreedeix dood deed ondergaan. Hoe staan wij allen menschen, wie wij ook zijn, in deze diepste levensvraag Is er plaats in ons hart voor de gevoe lens, die deze jonge helden vlak voor hun'doodsstrijd hebben bezield En wat ons Christenen betreft, die ons ootmoedig maar toch fier willen noemen Xvolgelingen van den Gx-ooten Meestex' ^Kunnen wij in onzen vijand den broe. derN blijven zien die ook geroepen is kincf\Gods te worden Ons leven zelf, ons óórdeel, en ons spreken zij daarop het antwoord. Bidden wij om iets van Zijn kravht. Red. Groote doorbraak in Pommeren - Russen bereiken de Oostzee. Slag om het Rijnland loopt ten einde Na in vier dagen 100 km. in Pomme ren te zijn opgexukt, heeft Zhukow de stad Kolbei'g aan de Oostzee ingenomen. Roccosowsky heeft eveneens een door braak geforceerd en heeft Kustlin en 650 andere plaatsen veroverd. Pyritz, op 40 knx. van Stettin, is nu ook in Rus sische handen, terwijl Stargard ernstig bedreigd wordt. Tijdens dit tweeledig offensief werd. een reusachtige buit genxaakt en een groot aantal gevangenen werd binnen gebracht. De Duitsche noordelijke legergroep is nu in tweeën gesplitst en tegen de Oost- zee aangedrukt. Danzig exx Gdynia zijn nu geïsoleex-d en de Duitschers kunnen alleen nog over zee ontsnapijen. Zhukow, die een omzwenkende bewe ging naar het Noorden heeft gemaakt, heeft zoodoende zijn rechterflank bevei ligd en het lijkt er op, dat hij over de Oder zijn opmarsch naar Berlijn kan beginnen. Limburg geheel bevrijd. Nadat de p-eallieerde txoepen Vrijdag en Zatei'dag reeds belangrijke success;.; behaald hadden door de steden Munchen. Gladbach, Rheydt, Krefeld en Trier te bezetten, werd gisteren bericht, dat ge heel Limburg nu van Duitschers bevrijd is. De Amerikanen hebben niet alleen den Rijn bereikt ten Zuiden van Neusz, doch ook ten Nooi'den van deze stad, op circa 3 km. ten Noorden vau Keulen, en bij Homberg, dat tegenover de be langrijke binnenhaven Duisburg ligt. Ook is er nu stevig contact met de troe pen van het Canadeesche le leger en beide legers rukken op een 120 km. breed front op. Er wordt alleen nog hevige tegenstand geboden door de achterhoeden der Duit schers in het Noorden, om de verbinding over den Rijn bij Wezel zoo lang moge. lijk vrij te houden. Het Luchtoifensief. Het luchtoffensief, dat nu aan den gang is, duurt nog steeds voort. Waren het Zaterdag oliefabrieken en opslag plaatsen, die door meer dan 1100 Ame. rikaansehe bommenwexpers aangevallen werden, gisteren waren het verbindings- centra, die door 1000 Amerikaansche bommenwerpers gebombardeerd werden. Dit is nu reeds de 14e opeenvolgende dag, dat de Amerikanen meer dan 1000 bommenwerpers uit Engeland naar het Duitsche Rijk uitzenden. Ook de R.A.F. neemt tegenwoordig zoowel des nachts als overdag aan den strijd deel. Was het Vrijdag Keulen, dat meer dan 3000 ton bommen te verduren kreeg. Zaterdagnacht waren het Würz. burg en Kamen, die met het Dortmund. Eemskanaal de hoofddoelen vormden. En Zondag kree gWanne Eickel weer een beurt. Hedenmorgen om half acht begon de Duitsche radio reeds weer xxiet zijn waarschuwingen, dat sterke formaties boxnmenwerpers West en Zuid-West Duitschland naderen. (B.B.C.) Militaire geheimen verraden In verband met de publicaties in de Engelsche bladen over de ax'restatic m een persoon, die er van beschui ;~:1 wordt aan de Duitschers te hebben nxecie. gedeeld, dat de geallieerden van plan waren een offensief met behulp van luchtlandingstroepen bij Arnheixi in te zetten, meldt de Regeex-ings Voorlich tingsdienst het volgende „De R.V.D. verklaart, dat de gevan gene, die zich naar de berichten vermel den 'in de Londensche Towex' zou be vinden, nimmer toegang had tot belang, rijke militaire inlichtingen en geen ver- ti'ouwsman was van de geallieerde mili taire autoriteiten in verband met de operaties te Ax-nhem. Zijn arrestatie was te danken aan waakzaamheid van den Nedex-landschen Veiligheidsdienst op het vasteland. De gevangene wordt verder ten on- ï-echte beschreven als een „Nedex-landsch officier". Hij was officier, noch soldaat bij de Nederlandsche strijdkrachten, noch is hij ooit in de Londensche Tower ge vangen gezet. De betrokkene deed zich voor als een ondergrondsch werker." (Anep-Aneta) HET LOT VAN DE IODEN IN POLEN Slechts 25000 overlevenden, waarvan 6000 niet-Poolsche Joden. Stefan Lilauer, de speciale correspondent van de „News Chronicle" is naar Lublin ge gaan om een onderzoek in te stellen naar de millioenen mannen, vrouwen en kinderen van Joodschen bloede, die daarheen werden ge deporteerd. Hij schrijft De bevrijding van Polen door het Roode Leger heeft de vrijheid gebracht aan de zeer weinige Joden, die den massa-moord op mil lioenen van hun broeders overleefd hebben. Er waren 3.500.000 Joden in het vooroorlog- sche Polen. Meer dan 3.000.000 hunner 2ijn definitief door de Duitschers uitgeroeid. Drie honderd duizend zijn naar Sovjet-Rusland overgebracht en zijn daardoor aan hun lot ontkomen. Ongeveer 20.000 zijn er in geslaagd naar West-Europa, Amerika en Palestina te ont snappen. Maar in Polen zelf werd de Jood- sche bevolking volkomen vernietigd. Het „Centraal Comité van. Joden in Polen" heeft echter vertegenwoordigers naar de pas be vrijde gebieden gezonden, om te zoeken naar Joden, die aan den dood ontsnapt zijn en hun hulp te verleer.en. Tot dusver zijn slechts twee groepen Joden omgetroffen, één in Lodz en de andere in Czestochowa. In Lods werden 6000 Joden gevonden, die werkten in een concentratie kamp, waar wetenschappelijke onderzoekin gen werden gedaan. Het waren allen man nen afkomstig uit Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Nederland en België. Er bevonden zich geen Poolsche Joden on der hen. De meesten hunner waren ingenieurs en mannen van wetenschap, die als deskun digen voor speciale takken van de Duitsche industrie werkten. Een maand geleden bedroeg hun aantal 34000, maar de meesten van hen werden in de laatste paar weken naar Duitschland over gebracht. In Czestochowa werden 7000 Joden gevon den, die als monteurs en ambachtslieden in een concentratie-kamp werkten. Het waren allen Poolsche Joden, voor het grootste deel mannen, afkomstig uit kleine plaatsen uit de buurten van Czestochowa. Maar behalve deze twee kampen werden verder geen groote groepen Joden meer levend aangetroffen. Volgens het Centraal Comité van Joden in Polen bedraagt het maximum aantal Joden, dat nog in leven is, in geheel Polen 25000, waarvan 6000 buitenlandsche Joden. (Er mag aan herinnerd worden, dat van de 140.000 in Nederland wonende Joden 110.000 via het doorgangskamp Westerbork naar Polen werden gedeporteerd.) (Anep-Aneta) BURGERLIJKE HULPVERLEENING NEDERLAND In bevrijd Nederland leeft het groote verlangen om de landgeixooten, die nu nog in bezet gebied leven, onmiddellijk na de bevrijding' in een of andeven vorm hulp te bieden. Vele comité's werden opgericht, op verschillende plaatsen zijn acties begon nen, allen met dezelfde doelstelling hulpvex-leening. Hulpverleening op elk gebied, hulpverieening aan getroffen landgenooten. Hulp in Nedei'land, hulp aan Nederland. In een bijeenkomst van een aantal vextegenwoordigers van dergelijke co mité's en actiegroepen met het provin ciaal Militair Gezag is gebleken, dat het noodzakelijk is deze prachtige burger- actie te coördineeren met de officieele hulpvex-leening. Dit is noodig om geen krachten ver loren te laten gaaxx en alle beschikbare middelen werkelijk ten volle te ge bruiken. Daaronx verzoekt het Militair Gezag elke oxganisatie, comité of actiegroep, die zich hulpverleening aan Nederland na de bevxijding tot onmiddellijk doel ctelc, hiervan schriftelijk kennis te ge ven aaa het voci'lopig adresL. Jans- sens. Stationsstraat 17, Tilburg, en wel zoo spoedig mogelijk. OOK U KUNT MEDEWERKEN M Voor xxxeer formulieren Bureau Vrije Stemmen, Lange Vorststraat no. 41, of Bureau M.W., Beestenmarkt 18, Goes. OFFICIEELE PUBLICATIES EIER-LEVERING Hiermede wordt aan alle kippen- en een denhouders bekend gemaakt, dat voor de voorziening burgerbevolking in het thans nog bezet gebied, eieren moeten geleverd worden. Door het Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening voor het bevrijde gebied te Tilburg is vastgesteld, dat in het tijdvak Maart tot 1 Augustus 1945 resp. veertig (40) kippen- of eender-eieren per dier moeten wor den geleverd bij een door den P.V.C. inge- schakelden verzamelaar. Elke pluimveehouder dient een formulier bij zijn P.B.H. af te halen, waarop dan, in afwachting van een officieele aanslagkaart, zoo spoedig moqelijk met leveren kan worden begonnen. Tot uiterlijk 15 Maart 1945 wordt gelegen heid gegeven den pluimveestapel bij den P.B.H. op te geven, waarna door de controle diensten nagegaan zal worden of iedereen een bewijs van aangifte heeft ontvangen en of het aantal kippen of eenden, hierop ver meld, juist is. Aangezien men alom in bevrijd gebied zich beijvert zoo goed en zoo spoedig mogelijk den grooten nood onzer landgenooten boven de rivieren te lenigen, rekenen wij er op, dat de Zeeuwsche pluimveehouders niet zullen wil len achterstaan met wat door de andere stan den op hun gebied is en wordt gepresteerd. VERWERKING IMPORTBLOEM De bakkers in het bevrijde Nederlandsche gebied, die op de door de plaatselijke dis tributiekantoren verstrekte toewijzingen import bloem ontvangen, zijn verplicht deze bloem in dezelfde verhouding te vermengen en te verwerken met het inlandsche meel, waarin dit verstrekt werd. Niet opvolgen van dqze bepaling kan ten gevolge hebben, dat net bedrijf qesloten wordt. Afdeeling „Akkerbouw". INSTELLING VRAGEN-RUBRIEK Op het gebied van de voedselvoorziening bestaan er momenteel voor het publiek talrijke vraagpunten, die dringend oplossing behoe ven. Teneinde hei ter wille te zijn en op dit terreiif alle mogelijke voorlichting te geven, is door ons besloten onder de rubriek „Mede- deelingen Voedselvoorziening" in de Zeeuw sche Pers eenige ruimte te reserveeren voor de beantwoording van gestelde vragen. Het publiek wordt in de gelegenheid ge steld vragen in te dienen bij ons kantoor. Men dient deze te adresseeren aan Provin ciaal Voedselcommissaris voor Zeeland, Afd. Pers, Groote Markt 28 te Goes. Vragen die voor beantwoording in aanmer king komen zullen door ons dan met vraag en antwoord worden geplaatst in de betref fende bladen. Natuurlijk zullen wegens de beperkte plaatsruimte niet alle vragen uitvoerig kun nen worden beantwoord. VRAGEN-RUBRIEK 1. Hoe komt het, dat momenteel een groote achterstand bestaat in de boter- en margarine- voorziening in Zeeland V. te G. Antwoord Op het oogenblik is de produc tie van deze goederen onvoldoende om liet verbruik te dekken. Door ons kan niet wor den gegarandeerd, dat in de toekomst steeds tijdig een nieuwe bon kan worden aange wezen. De P.V.C. voor Zeeland. KLANTENBINDING VOOR GROENTE EN FRUIT Bij den verkoop van groenten en fruit vol gens de klantenbinding zullen uitsluitend die genen worden ingeschakeld, die voorheen deze artikelen verkochten en aan wie der halve vergunning door de Groente- en Fruit- centrale is verleend. Voorts zal binnenkort aan ieder persoon een half pond witlof worden beschikbaar ge steld. De winkeliers worden bevoorraad aan de hand van de door hen ingeleverde bonnen 87 „Algemeen", terwijl de winkelier deze witlof aan de bij hem ingeschreven klanten moet verkoopen. In verband met den aanvoer zal deze wit lof niet overal tegelijkertijd verkrijgbaar zijn. Hiermede zal ongeveer 4 weken gemoeid zijn. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J. A. WALLER.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1