Ontslag en aanstelling beiden aan banden gelegd VRIJE STEMMEN - ZATERDAG 3 MAART 1945 3 Zooals bekend, was bij het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen (dd. 17 Juli 1944, Stsbl. S E 52) bepaald, dat een werkgever de toestemming noodig had van het Arbeidsbureau om een werk nemer te kunnen ontslaan. De werkne mer echter had de toestemming van het Arbeidsbureau niet noodig om zijn dienstbetrekking te beëindigen en kon elders ander werk aanvaarden, zonder dat de nieuwe werkgever zich op de hoogte behoefde te stellen, hoe de vorige dienstbetrekking was beëindigd. Deze vrijheid van den werknemer gaf aanleiding tot velerlei moeilijkheden. Op verschillende terreinen is een te kort aan arbeidskrachten te voorzien. Reeds nu doet er zich een tekort aan geschoolde arbeidskrachten, aan vaklie den gevoelen. Timmerlieden, metselaars, electrieiens, kleermakers, schoenmakers zijn er nu al te weinig om te voldoen aan de groote vraag, die er naai' hen is. Dit heeft tot gevolg, dat er bij de werk gevers steeds sterker drang ontstaat om een hooger loon te betalen, teneinde de arbeiders te houden of in dienst te krij gen. Zoo'n toestand is natuurlijk onge- wenscht. De goede onderlinge verhou dingen worden er door verstoord, de loonen worden op een gevaarlijke en ongezonde wijze opgedreven, en voor be langrijk werk kan men niet 'de arbeiders krijgen, die daarvoor noodig zijn. Dit. laatste deed zich in het bijzonder gevoelen bij werkzaamheden voor de geallieerde strijdkrachten. Deze hielden zich aan de officieel geldende loonen en konden daardoor niet de arbeiders krij gen, die zij noodig hadden. De Minister van Sociale Zaken heeft daarom het ontslagverbod wederkeerig gemaakt. Hij heeft nu bepaald, dat ook de werknemer toestemming van het Ar beidsbureau noodig heeft, alvorens hij een dienstbetrekking kan beëindigen en dat de werkgevers verplicht zijn toestem ming van het Arbeidsbureau te vragen, vooraleer zij personeel in dienst kunnen nemen, indien dit niet kan aantoonen, dat de vorige dienstbetrekking met toe stemming van het Arbeidsbureau of met wederzijdsch goedvinden beëindigd is. Het desbetreffende Koninklijk Besluit is nu tot stand gekomen 29 December 1944, Stsbl. E. 157. Het is natuurlijk niet de bedoeling van deze wijziging, om werknemers te be letten hun positie te verbeteren. In het Koninklijk Besluit wordt dan ook uit drukkelijk bepaald, dat toestemming tot verbreking van een dienstverband niet mag worden geweigerd, als de weigering „een redelijke verbetering voor den werk nemer zou verhinderen". Een „redelijke" verbetering is echter niet, als de nieuwe werkgever een hooger loon wil betalen dan de geldige loonregelingen toestaan. Een redelijke verbetering is evenmin als een werknemer bij den nieuwen werk gever een belangrijk hooger loon kan verdienen, doch slechts tijdelijk bij hein kan worden tewerkgesteld. In dit'geval worden immers de banden met de oude onderneming verbroken, terwijl de werk nemer na korteren of langeren tijd toch weer op het oude, lagere loonniveau terugvalt, wat altijd groote bezwaren heeft. Bepaald funest is het, als een werknemer ter wille van een tijdelijk hooger loon zijn eigenlijke beroep in den steek moet laten. De Directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau is verplicht om in deze ge vallen advies in te winnen van de Com missie van Advies, die bij elk Arbeids bureau wordt opgericht. Mochten de nieuwe voorschriften te ruim of te beperkt zijn, dan geeft het Koninklijk Besluit den Minister de be voegdheid ze te beperken of uit te brei den. Tegen overtreding zijn strafsancties vastgesteld. Met deze wijziging is bereikt, dat niet slechts de werknemer beveiligd is tegen ongemotiveerd ontslag door den werk gever, doch dat nu ook de werkgever beschermd is tegen een ongemotiveerd verbreken van het dienstverband door den werknemer. Verder is er de moge lijkheid door ontstaan orde te houden op het gebied van de loonen en regelend op te treden op het terrein der werk gelegenheid. Dit laatste is nu en vooral voor de toekomst van groote beteekenis. De wijziging is thans in werking ge treden. Wij geven weer een kort overzicht van de ontvangen brieven en hopen op som mige daarvan nader terug te komen, zoodra er plaatsruimte komt. Een brief uit Kapelle acht het noodig dat zware straffen worden uitgedeeld aan degenen die zich onder het Duitsche regime hebben gecompromitteerd. Maar hij vraagt dat er gestraft zal worden zonder aanzien des persoons de rijken evengoed als de armen. Een schrijven uit 's-Heerenhoek sluit zich bij deze laatste gedachte aan. En voegt eraan toe, dat de nu verworven vrijheid ook aan de boeren (hij is zelf een boerenzoon) de verplichting oplegt, om hun boter, vleesch en eieren niet meer voor zwarte prijzen te verkoopen, maar te bedenken, dat zooveel zieke en zwakke menschen deze zoo bitter noodig" hebben. Ook acht hij het ongeoorloofd, dat boeren, die zelf voldoende van deze dingen hebben, bij ziekte toch extra voe. ding aanvragen. Hij roept allen toe Weest blij. Leef vrij, Denk ook aan anderen, Draagt elkanders lasten. Een andere klacht bereikt ons uit een Zeeuwsch dorp, waar, naar de schrijver zegt 70-80 pet. van de bevolking met Duitschers heeft omgegaan, waar de burgemeester voortdurend de Duitschers heeft geholpen, en toch nog in functie is, waar de binnenlandsche strijdkrach ten zouden bestaan hebben uit zwart handelaars en menschen die vrijwillig voor de Duitschers hadden gewerkt. Die klachten moeten, dunkt ons, aan de Com missie ter Zuivering worden doorgege ven, dan kunnen ze worden onderzocht. Uit een ander dorp een voortgelijke klacht. Ook daar geldt het den burge. meester. Wederom gaat naar het be kende adres. Een brief uit Waarde heeft ons ont. roerd wegens het groote leed dat er uit spreekt. Houdt U vast, antwoorden wij, aan uw eigen uitgesproken gedachte, dat wat gebeurt in uw leven allemaal zoo moest gebeuren, en dat het voor ons bestwil is wat ons overkomt, al verstaan wij het niet. Naar het kinder-versje dat u aanhaalt: Geen haar valt van mijn hoofdje niet, Of t is naar Zijnen wil geschied. JTan boerenzijde uit 's Heer Arends. kerftfc wordt geklaagd dat zij veel van hun producten moeten geven aan perso neel da\alleen op zulk een voorwaarde wil 'komw^ werken, en dat bovendien veel zieken en zwakken in de omgeving 'moeten worden geholpen. Vandaar, zoo zegt hij, de schrijver, dat niet alle pro ducten van de boerderij geleverd kunnen worden, ook al drijft men geen zwarten handel. Een brief uit Wolphaartsdijk heeft be. zwaren naast instemming in zich voelen oprijzen bij de lezing van ons blad. En hij vraagt of hij zelf er ook iri schrijven mag. Hij aanvaardt daarbij ons oordeel of het geschikt zou kunnen zijn. Op die voorwaarde nemen wij zijn aanbod gaar. ne aan. Nog enkele klachten. Worden de loopende kolenbonnen nie tig verklaard vraagt een correspon dent uit Biezelinge. Is dat recht Hij meent van niet. De redactie moet zeg gen, dat ze hiervan niet op de hoogte is. Twee klachten over evacuatie-leed. Een geëvacueerde in Krabbendijke ver loor door die evacuatie zijn betrekking op Walcheren, zoo schrijft hij. Kan nu geen werk vinden. Vraagt raadtot wien moet ik mij hiertoe wenden Mij dunkt, dit is zaak van de gemeente waarheen hij moest evacueeren. Heeft hij zich al tót den burgemeester aldaar gewend Een schrijven uit Borssele vraagt raad inzake de vergoeding, door evacuees te betalen aan degenen die hen huisvesting verleenen. Eerst betaalde de gemeente dit. Nu moeten de evacuees zelf uit werken gaan, maar kunnen niet zooveel verdienen, dat de onkosten van het ver blijf betaald worden, en de gemeente is niet bereid bij te springen. De redactie acht zich onbevoegd, om deze zaak te beoordeelen. Red. Inlevering van Consumentenbonnen in de week van 5 tot en met 9 Maart 1945 Uit te reiken toewijz. NIEUWS UIT DUITSCHLAND Op den dag, dat Goebbels de bevolking van Berlijn aanspoorde, vol te houden, liet hij het Ministerie van Propaganda ontruimen, aldus Radio-Moskou. De deposito's van de Reichsbank zijn naar Zuid-Duitschland overgebracht. Te Dresden zijn verschillende voor aansta w de nationaal socialisten aangehouden, aangezien zij in het bezit waren van valsche papieren. In de Duitsche hoofdstad wemelt het van deserteurs, die zich onder de tienduizenden vluchte lingen uit het Oosten mengen. (Anen-Aneta) Brood Gebak Aardappelen Melk Taptemelk Vleesch Suiker Zout Peulvruchten Havermout Bloem Chocolade. Jam Tabak In te leveren bonnen 10 A en B. 11 A en B (4 rts. p. bon). 10 en 11 Beschuit (1 rts. p. bon 74 Algemeen. Restant 69 Algemeen (3V3 rts. per bon). 10 Aardappelen. Restant 9 Aard. (1 Vs rts. per bon). 10 Melk. Restant 9 Melk (1 rts. per bon). 10 Taptemelk. Restant 9 Taptemelk (1 rts. per bon). 9 cn 10 A Vleesch (1 rts. per bon). 9 en 10 B Vleesch ('/4 rfs. p.bon) 8 A Vleesch (I rts. per bon). 8 B Vleesch ('ƒ4 rts- per bon). 82 Algemeen. Restant 70 Algemeen C/4 rts. per bon). 78 Algemeen. Restant 46 Algemeen (1 rts. per bor). 73 Algemeen. Restant A 13. B 13. C 13 (1 its. per bon) 4—72. 476 van de noodkaart D 10 en E 10 Reserve (1 rts. p. bon). D 15. E 15 Res. (7 rts. per bon). Rest. D 8 en E 8 Res. (4 rts. p. bon). C 9, D 9 en E9 Versn. Rest. 7 Versn. (1 rts. per bon). 75 Algemeen. Restant 66 Alg. C/4 rts. per bon). V2 lichaam van de tabakskaart met o.a. het woord „Tabak" (2 rts.) Restant R 12 (1 rts. per bon). TOELICHTING Jam. De uit te reiken coupures moeten worden voorzien van een dienststenmel, aan te bren- qen op de voorzijde van de coupures. Bloem. Op de ingeleverde bonnen D 15, E 15 en rest E 8, D 8 wordt een exka vooischoi ver strekt van 50 pet. In totaal wordt dus 2k2 maal het aantal ingeleverde bonnen in cou pures uitgereikt. Gebak. De distributiediensten reiken op de inge leverde bonnen voor dit artikel een extra voorschot uit van 150 pet. Bovendien worden de uit te reiken coupures gestempeld met dienststempel op de voorzijde. Afrondingen geschieden bij 5 of meer naar boven, anders naar beneden. De toelichtingen voor Bloem en Gebak zijn alleen bestemd voor de D.K.'s 'op Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J. A. WALLER. NIEUWE BONNEN, geldig tot 10 Maart 1945. Brood. Bon 11 A en 11 B „Brood" per bon 400 gramM 11 A „Brood" per bon 400 gram II „Beschuit" per bon 100 gram. Melk. Bon 11 „Melk" per bon 1 rantsoen. Taptemelk. Bon 11 „Taptemelk" per bon 1 rantsoen. Een rantsoen taptemelk is 200 gram magere melkooeder of 1% liter taptemelk of 1% liteT karnemelk, naar gelang voorradig is. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, PH. J. A. WALLER. BELANGRIJK VOOR WINKELIERS EN GROSSIERS Bloem. De winkeliers moeten alle in hun bezit zijnde coupures Bloem bij den grossier inleve ren, dus ook die coupures welke in de week van 5 t.m. 9 Maart 1945 door den distributie- dienst worden uitgereikt. De qrossier dient deze coupures op de gebruikelijke wijze om te ruilen teqen ver zame ltoew ij zing en en kan zich bij het Regeeringsdepot bevoorraden, rekening houdende met het hem toegestane kwantum. De bloem mag evenwel nog niet aan den winkelier worden afgeleverd. Hier mede dient te worden gewacht tot daartoe machtiging wordt verleend. Engelsche Biscuits. De winkelier kan zich met de in de week van 5 t.m. 9 Maart 1945 uit te reiken gestem pelde coupures bij den qrossier bevoorraden. Alleen gestempelde coupures zijn geldig. Inlevering coupures Waschpoeder. De winkeliers moeten alle coupures wasch poeder met een vervaldatum, liqgënde tus- schen 12 en 16 Maart 1945., bij den distri- butiedienst inleveren in de week van 5 t.m. 9 Maart. Dit zijn dus de coupures welke zijn uitgereikt op de ingeleverde bonnen, 51 Alg., JA 10, JA 35, en 4-63. Winkeliers kunnen de nog in hun bezit zijnde bonnen 51 Alg. even eens inleveren. De distributiediensten zullen ontvangstbewijzen verstrekken. Stroop. De winkeliers kunnen zich bevoorraden met de in hun bezit zijnde niet algestempelde coupures Jam. Bovendien zijn geldig de afge stempelde coupures Jam met vervaldatum 21 of 22 Maart en uitgereikt door den Distributie- dienst te Goes. MAANDAG A.S. GESLOTEN Maandag 5 Maart is het Centraal-Depot van het Rijkstextielbureau te Goes den geheelen dag gesloten. PREDIKBEURTEN VOOR GOES EN WILHELMINADORP Zondag 4 Maart 1945 Herv. Kerk. Goes9.30 uur Ds. Odé, 3 uur Dr. Dankbaar. N.m. bediening H. Doop. In beide diensten extra-collecte voor Bijzon dere Gezinszorg. Wilhelminadorp 10 uur Ds. Korevaar 3 uur Ds. Odé. Geref. Gemeente. 9.30, 2.00 en 5.30 uur Ds. A. v. Stuij- venberg van lerseke. WW OOK U KUNT M MEDEWERKEN Onder dit motto opent de Werkgroep voor Maatschappelijken Wederopbouw heden. Zaterdag 3 Maart 1945, haar eerste enquête-week. Door middel van de Posterijen wordt daarvoor in ieder huis binnen de ge meente Goes afgegeven een formulier met een aantal vragen, welke naar onze meening door iederen Goesenaar kunnen worden beantwoord, omdat hij er ten zeerste zelve bij is betrokken. Het antwoord od deze vragen is voor deze Werkgroep een belangrijk houvast, om vast te kunnen stellen, of de er mee verband houdende problemen door haar kunnen en moeten worden aangepakt. Via dit blad wekken we daarom gaar ne onze Goesche stadgenooten or» het aan hen verstrekte formulier goed en met zorg in te vullen. Laat het niet ongelezen, of oningevuld in papiermand, kachel of' een andere gelegenheid ver. dwijnen, maar geeft het de aandacht, die "het naar onze meening verdient. In dit verbandmocht het zijn, dat meer personen uit één gezin behoefte aan beantwoording van het formulier gevoelen, laten ze zich dan vervoegen aan het' Bureau der Vrije Stemmen, Lange Vorststraat no. 41, of aan ons Bureau, Beestenmarkt 18 te Goes, waar nog een beperkte voorraad vragenlijsten voor uitdeeling beschikbaar ligt. Stel ons niet teleur Zorg, dat de brie venbussen der Posterijen en onze eigen brievenbus op Beestenmarkt 18 te Goes in de week van 4 tot en met 10 Maart 1945 om uitbreiding vragen. Doet gij uw best, wij doen de rest De Werkgroep voor Maatsch. Wederopbouw. QFFICIEELE PUBLICATIES KOPPELVERKOOP IS VERBODEN Prijzeneontrole maakt proces-verbaal op. Sommige winkeliers trachten nu hun soms zeer groote hoeveelheden minder gewilde surrogaten te verkoopen op een manier, die volgens de bestaande prijs- voorschi'iften is verboden, n.l. door het verkrijgen van een gewild of noodzake lijk artikel afhankelijk te stellen van den aankoop van eenige van die surro gaten. Dit is koppel-verkoop en derhalve ver boden. Een veel voorkomende methode voor dezen „koppel-verkoop" is het samenstel, len van z.g. „pakketten" die dan naast het „goede" artikel ook eenige surro gaten bevatten. Ambtenaren van de Prijzeneontrole m Zeeland hebben in zoo'n geval proces verbaal opgemaakt tegen een filiaalhou der te Goes van een groot winkelbedrijf. Deze filiaalhouder verkocht alleen kin dermeel als men daarbij ook theesurro. gaat en juspoeder betrok. RECTIFICATIE Ten onrechte werd dezer dagen ver meld dat de gaslevering in Goes en om geving plaats vindt des morgens van 7.00 tot 7.30 uur. Dit moet zijn van kwart voor zeven tot zeven uur en van kwart voor acht tot acht uur, terwijl des Zondags alleen tijdens het laatst genoemde tijdvak gas gegeven wordt.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3