VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Beduidende voortgang in het Westen Miiuchen-Gladbacta, Rlieydt, Grefeld en Trier ingenomen Ie JAARGANG NUMMER 101 Zaterdag 3 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. HoofdredacteurJ. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes, Telef. 2665. Losse nummers en Advertenties Lange Vorststraat 41, Goes. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentieprijs per regel 30 cent. DE KERK OP POLITIEK TERREIN Niet dat wij dit hier willen afkeuren Wel achten wij het ongewenscht, dat speciale kerkelijke partijen in de politiek opnieuw een rol gaan spelen. Maar dat de Kerk een roeping- heeft ook op maat schappelijk en economisch gebied, om ook daar te getuigen van wat Christus over deze dingen heeft te zeggen, achten wij ontegensprekelijk. Een verheugend verschijnsel hoorden wij door ingewijden vertellenvan vele Nedevlandsch-Her. vormde Kansels werd Zondag 18 Febr. een boodschap voorgelezen, waarin stel ling werd genomen ten opzichte van de groote vragen van den dag. Wij nemen er een stukje uit over en stippen er spe ciaal deze twee punten uit aan De kerk vraagt een radikale vernieuwing van heel ons politieke, sociale en economi sche leven. En dan De arbeider heeft recht op arbeidszekerheid en op een vol waardig menschelijk bestaan voorts op voldoende verzekering tegen de gevolgen van ziekte en ouderdom. Daartegenover staat de arbeidsplicht voor iedereen, die werken kan. Een hartelijk bravo voor deze verjon ging van het kerkelijke leven Zie hier de tekst van enkele gedeelten der kanselrede Wat wij allereerst moeten doen is terugkeerèn van alle geestelijke hoogten tot een eenvoudig geloof in Jezus Chris tus, dat ook doet wat het zegt. Wij moe ten werkelijk Kerk van Jezus Christus worden, d.w.z. een gemeenschap waarbij wij als Zijn leden, op elkander in onder- lingen dienst zijn aangewezenen wij worden, wat dat gemeenschapsbesef aan gaat, op een groote proef gesteld. Het komt er nu alleen op aan, dat wij voor den ander Christenen zijn d.w.z. een gemeenschap van menschen,'die den naaste en volksgenoot, die ons nu onont koombaar duidelijk en vlakbij voor oogen staat, waarachtig helpen, ook, als het in 'angdvirigen dienst, ten koste van veel zelfverloochening een gemeenschap, waarin men zóó al'e dingen gemeen heeft, dat men hen die niet zonder kleerscheuren, maar berooid en uitgeschud uit den oorlog te voor schijn komen, en die dreigen alleen den prijs voor den oorlog te moeten betalen, niet in den steek laat, maar helpt met een waarachtig offer van geld en goed een gemeenschap, waarin men den Naam van Christus aanroept en daarom afstaat van ongerechtigheid en niet Zijn liefde beschaamt door daden die de ge meenschap met Hem in gevaar brengen. Wij denken o.a. aan den zwarten han. del, een pest voor ons volk of aan het gebrek aan ernst, waarin veel vrouwen en meisjes haar eerbaarheid niet als een schat bewaren, maar te schande maken aan onvruchtbare critiek van sommigen op allen die moeizaam werken voor op. bouw en herstel van ons volkof an deren, die in arbeidsschuwheid en ge makzucht zich aan alle verantwoorde lijkheid onttrekken. Doch wij spreken niet alleen tot de ge meente. Juist omdat wij in de ontzettende ge beurtenissen van dezen tijd Gods oordeel hebben leeren zien over een van Hem vervreemde wereld juist daarom ge tuigen wij nu tegenover het heele volk, dat de redding alleen komen kan van Hem, Wiens Naam is boven alle namen, ook van dezen tijd. En wij spreken het uit, omdat wij het moeten zeggen, dat Jezus Christus niet alleen een radicale vernieuwing vraagt van Zijn gemeente, maar dat Hij ook een radicale vernieu wing wil van heel het politieke, sociale en economische leven. Daarom is de aan dacht der Kerk met intense belangstel, ling gericht on alle zoeken naar nieuwe wegen, dat zich in dezen tijd openbaart. Maai- daarom is het ook aan de Kerk opgelegd niet alleen aan haar leiding, maar aan alle predikanten en kerkera den en aan alle gemeenteleden om zich zoo persoonlijk als gemeenschappe lijk, te beraden op de brandende vragen die hier liggen, opdat zij klaar en duide lijk zal kunnen getuigen, bij het licht dat haar in Christus is opgegaan, van Gods Souvereinen Wil op alle gebied des levens. Het zal duidelijk zijn, dat wij in deze boodschap nog geen volledig uitgewerkte richtlijnen in deze dingen kunnen geven. Toch meenen wij reeds nu te moeten uitspreken, dat wij vurig hopen, dat de verbondenheid tusschen de standen der naatschappij en de verschillende groe- ïi^ats In het Westen winnen vier geallieerde legers nog steeds terrein. Het Amerikaansche 9e leger heeft de groote industriestad München-Gladbach veroverd, na door Rheydt te zijn heen. getrokken. Eveneens werden Krefeld, Suchtein en Viersen door het 9e leger Weeze en Ker- venbeiin door het Can. Ie leger en Trier door het Am. 3e leger bezet. De Amerikanen hebben verder den Rijn bereikt ten Zuiden van Neusz en daardoor de Duitsche troepen in tweeën gesplitst. De Amerikaansche troepen staan nu op minder dan 15 km. van het Canadeesche le leger. München-Gladbach is het centrum der katoen-industrie in het Rijnland en had voor den oorlog een bevolking van 127000 inwoners. Tijdens den oorlog is deze door de opvoering der industrie gestegen tot circa 200.000. De stad is verschillende malen zwaar door de R.A.F. gebombardeerd, o.a. in Septem. ber van het vorig jaar, toen bij een aan val niet minder dan 339.000 brandbom men werden geworpen. Correspondenten melden, dat de bur. gevbevolking er nog verwezen uitzag, na het hevige geallieerde artilleriebom bardement. Overal zwaaiden ze met witte lakens en doeken, in ieder geval iets wits. Ze konden hun oogen niet ge- looven, dat er overal Amerikaansche soldaten te voorschijn kwamen. Duitschers probeeren over den Rijn te komen. Uit het hoofdkwartier van Montgo mery wordt gemeld, dat de Duitschers wanhopige pogingen doen om hun zware materiaal van het 15e leger naar den Rijn te vervoeren om er over terug te trekken. Luchtverkenners hebben waargenomen dat de Duitschers groote aantallen lich ters op den Rijn concentreeren, klaar blijkelijk met de bedoeling hiermee troe pen te evacueeren. Een aantal is echter reeds tot zinken gebracht door het on middellijk optreden der tactische lucht macht. Neuss, dat ook reeds onder geallieerd artillerievuur ligt, is Donderdagmiddag door 600 jager-bommenwerpers aange vallen. Talrijke branden braken in de stad uit. Goede vorderingen bij Keulen. Ten Westen van Bonn en ten Zuiden van Düren heeft het le Amerikaansche leger zijn front voor Keulen verbreed en een aantal dorpen ingenomen. Het staat nu op een 22 km. breed front langs de Erft, en voortdurend stroomen er troepen en materiaal over de rivier. In Februari zijn aan het Westelijk front in totaal 76.000 Duitschers gevan gen genomen. Amerikaansche 24 cm. houwitsers be schieten de electrische centrale in Brau- weiler, 8 km. ten Noord-Westen van Keulen, welke centrale Keulen en een pen der bevolking, in deze jaren van ver schrikking en druk zoo herhaaldelijk ge bleken, ook na den oorlog niet alleen behouden moge blijven, maar ook moge leiden tot een beter begrip tusschen werkgever en werknemer en tot een wederzijdsche bereidheid tot het brengen van offers voor de algemeene zaak. Ook roepen wij in naam van Christus ieder op tot den goeden strijd om meer ge rechtigheid en zuiverder verhoudingen in den weg van Christus' gebod dei- liefde. De arbeider worde gezien als volwaardig, mede verantwoordelijk deel genoot in de arbeidsgemeenschap, waar in hij leeft en werkterkend worde zijn recht op arbeidszekerheid en op een vol waardig menschelijk bestaanop vol doende verzekering voor ziekte en ouder dom. Ten slotte meenen wij niet alleen te moeten spreken over recht op arbeids zekerheid voor den arbeider, maar ook te moeten wijzen op den plicht tot arbeid voor iedereen, die daartoe bekwaam is. Gemeente van Jezus Christus, daar is in onzen tijd een hartstochtelijk zoeken naar nieuwe wegen en nieuwe organi satie- en gemeenschapsvormen. Tot zoover de boodschap. Wij zullen er nog wel eens aan herinneren Red. groot deel van het Rijnland van stroom voorziet. Troepen van het Canadeesche le leger zijn in Weeze en Kervenheim doorge drongen, na enkele plaatselijke Duitsche tegenaanvallen te hebben afgeslagen. Andere eenheden wonnen terrein langs den weg van Calcar naar Xanten en sneden den hoofdweg naar het N.O. af. Radio Luxemburg heeft Donderdag avond een waarschuwing aan de bevol king van Keulen en Trier gericht, om niet naar het Oosten te evacueeren, daar de wegen en verdere verbindingen voort durend door de geallieerden worden aan gevallen. Daar de Duitschers gistermorgen he- vigen weerstand boden tusschen de Erft en Keulen, werd de hulp van de R.A.F. ingeroepen, die gistermorgen om 10 uur met honderden bommenwerpers, bege leid door jagers, troepenconcentraties in en rond Keulen aanvielen. Nieuwe aanval van Koniev. In Pommeren hebben Roccosovsky's troepen nieuwe terreinwinst gemaakt in het merengebied ten Noorden van Neu. Stettin. Hij heeft zijn front verbreed door een aantal plaatsen in te nemen bij Rummelsburg, ten Noord-Oosten van Neu-Stettin. Hierbij werden meer dan 2000 Duitschers gedood. In Oost-Pruisen werden een aantal plaatsen ingenomen ten Zuid-Westen van Koningsbergen. In den centralen frontsector zijn Ko- niev's strijdkrachten weer op een breed front in den aanval langs de Neisse. Volgens correspondenten zouden zij over de Neisse doorgedrongen zijn tot bij de buitenste verdedigingsstellingen van Kottbus, doch deze berichten worden officieel niet bevestigd. In Breslau werd weer terrein gewon nen in de zuidelijke buitenwijken. In Slowakije werd een tiental kilome ters terreinwinst gemaakt ten Westen van Lucenec. Tsjoenking waarschuwt de Chi- neesche kustbevolking. Radio Tsjoenking heeft de Chineesche bevolking in de kuststreken, die onder Japansch beheer staan, gewaarschuwd zich gereed te houden 'voor geallieerde landingen. Uit het hoofdkwartier van Generaal Mac Arthur wordt bevestigd, dat Ame rikaansche troepen geland zijn op Pala wan, het groote eiland in het westelijk deel der Philippijnen. De Japanners waren volkomen verrast en de Ameri kaansche verliezen zijn zeer gering. De hoofdstad en 2 vliegvelden zijn al in Amerikaansche handen, terwijl de rest van het eiland reeds 'door hen wordt beheerscht. Palawan ligt slechts op 160 km. van Britsch Borneo. Op Iwo loopt de strijd ten einde. De Japanners trekken zich terug op het noordelijkste deel van het eiland. Singapore is gistermorgen door een groote formatie supervliegende forten uit Britsch-Indië aangevallen. In Birma duurt de verwoede strijd voort. Eenheden van het Britsche 14e leger dringen op naar het rijke petro- leumgebied van Mogok. Augsburg zwaar gebombardeerd. Het geallieerde luchtoffensief duurt nog steeds voort. Donderdagnacht bom bardeerden Mosquito's Berlijn voor de 10e maal in 10 nachten. Ook Erfurt werd aangevallen. Deze aanvallen volg den op een dag van zeer groote lucht- activiteit boven Duitschland. Donderdag middag vielen 600 Lancasters der R.A.F. met een escorte der 2e tactische lucht macht rangeerterreinen in Mannheim en de synthetische oliefabrieken in Kamen aan. Slechts 3 bommenwerpers gingen verloren. In de morgenuren deden meer dan 1200 vliegende forten en Liberators der 8e Amerikaansche luchtmacht aanvallen op rangeerterreinen in het Zuid-Westen van Duitschland. De doelen waren o.a. Heilbronn, Göppingen, Ingolstadt, Roth- lingen, Augsburg en Ulm. De escortee- rende jagers schoten 2 schroeflooze ja gers neer en vernielden er nog 9 op den grond. De Amerikanen verloren zelf 9 bommenwerpers en 5 jagers. De oliefabrieken in Moszbirbaum, ten Noord-Westen van Weenen, werden zeer zwaar gebombardeerd door vliegtuigen uit Italië, die tevens den Brenner-spoor- weg aanvielen. De tactische luchtmacht was zeer ac tief. Vliegtuigen van het kustcommando hebben Woensdagnacht en Donderdag 15 aanvallen gedaan op Duitsche motor- torpedobooten, die poogden geallieerde schepen bij dé Nederlandsche kust aan te vallen. Er werden gevangenen gemaakt, en geen enkele Britsche boot of vliegtuig ging verloren of werd beschadigd. Venlo en Roermond bevrijd Uit het hoofdkwartier van Montgo mery kwam het verheugende bericht, dat Venlo en Roermond zijn bevrijd. Besluiten van Jalta door Hooger. en Lagerhuis goedgekeurd. Het Britsche Hooger. en Lagerhuis hebben gisteren met algemeene stemmen de besluiten der Krim-conferentie goed gekeurd. 413 leden stemden er voor, terwijl een 30-tal zich van stemming onthield. Roosevelt spreekt liet Congres toe. President Roosevelt heeft gisteren na zijn terugkeer van de Krim-conferentie in het Congres een redevoering gehou den, waarin hij een beschouwing gaf over de bereikte resultaten. Hij zei o.a. dat ei' nu een dagelijks contact is tus schen het hoofdkwartier van Generaal Eisenhower, dat der Russische legers, en dat der geallieerde legers in Italië. Nu is het dus voor de verschillende opperbevelhebbers niet meer noodig om geregeld in Londen of Moskou bij el kaar te komen. Over de luchtaanvallen op Duitschland deelde hij mede, dat deze nog steeds in kracht zullen toenemen en dat de Brit sche en Amerikaansche bommenwerpers nu niet alleen meer het Westelijk front zullen steunen, doch ook de Russische troepen aan het Oostelijk front. Duitschland moet zich onvoorwaarde lijk overgeven, doch dat wil geenszins slavernij voor het Duitsche volk beteé- kenen. Ook Japan zal dit moeten doen. De toekomstige wereldveiligheidsraad kan niet alleen werken. Zij berust op de samenwerking der geheele wereld. Over de bevrijde volken sprekend, ver klaarde hij De bevrijde volken moeten door de groote mogendheden door hun moeilijk heden heen geholpen worden. We moeten de geheele wereld voor geslachten lang behoeden voor een nieu wen wereldoorlog. Hij wekte 't Congres op, de besluiten der Krim-conferentie goéd te keuren. Zij kunnen, met Gods hulp, het begin vormen van een blij. vend'en grondslae voor den toekomsti- gen wereldvrede. Pogingen om Nederlanders uit Polen te repatrieeren. Het Nederlandsch persbureau in Lon den meldt, dat de Nederlandsche autori teiten al geruimen tijd in contact zijn met Russische en Poolsche autoriteiten, teneinde informaties in te winnen over het groote aantal Nederlanders dat zich in het Poolsche, door de Russen bevrijde gebied zouden moeten bevinden. (B.B.C.) Laatste Nieuws Correspondenten melden, dat de troepen van het Amerikaansche 9e leger ook Neusz hebben bezet. R.A.F.-bommenwerpers vielen gistermid dag Keulen voor de 2de maal binnen zes uur aan. Bijna 2000 Amerikaansche vliegtuigen bombardeerden doelen in Chemnitz, Dresden, Leipzig en Maagdeburg. Minstens 92 Duit sche vliegtuigen werden neergeschoten of op den grond vernield. Het Duitsche opperbevel geeft toe, dat- de Russen in Pommeren 30 km. zijn opge rukt, en op 15 km. van de Oostzee staan. De Am. Senaat heeft de benoeming be krachtigd van den vroegeren vice-precident, Henry Wallace, tot Minister van Handel. Veldmaarschalk Alexander bezoekt het Russische hoofdkwartier in Boedapest. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1