VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Dusseldorf onder artillerievuur Ie JAARGANG NUMMER 100 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Vrijdag 2 Maart 1945 Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes, Telef. 2665. Losse nummers en Advertenties Lange Vorststraat 41, Goes. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentieprijs per regel 30 cent. EEN WEST-EUROPEESCHE STATENBOND Velerlei gissingen worden in dezen tijd van naderende beslissingen gemaakt over de aanstaande reorganisatie van het Westen van Europa. Sinds 1940 zijn de toestanden en verhoudingen grondig gewijzigd. België was opgenomen in een militaire overeenkomst met Frankrijk dit land zelf was wel van groote allure in het Europeesche concert, maar inner lijk zoo verdeeld door de hopeloos ver warde politieke verhoudingen, dat het op het beslissende oogenblilc geen kracht bleek te kunnen toonen, niet militair voorbereid bleek, en als een vrij weer. loos slachtoffer aan de Duitsche agressie ten prooi viel. Nederland had zijn prin. cipieele zelfstandigheid behouden, doch was evenmin paraat tegenover dé plot seling opgekomen dreiging vanuit het Oosten, en was in een week tijds over rompeld. Alleen Engeland hield stand, ondanks alle pogingen van Hitier om er te landen, en later, ondanks alle terreur door bombardementen uit de lucht. Het Engelsche temperament toon de zich weer in al zijn aanvankelijke zwakheid, en in zijn tenslotte doorslag, gevende kracht. Toen het hopeloos mis scheen te gaan, klemde de Brit de tan den op elkaar en siste er door heen en nu zal het juist En zie, wederom, als zoo dikwijls in de geschiedenis, heeft de Brit tenslotte gezegevierd. Hitier ligt op apegapen, en als een der groote drie treedt Groot-Brittannie nu de toekomst tegen. Straks, als Duitschland op de knieën ligt, za.1 over den overwonnene worden beslistbij u, over u, zonder u, zal het parool zijn. Maar hoe dan verder En speciaal wat West-Europa betreft hoe dan verder met ons, volkeren van West-Europa Weer ieder op zichzelf, met de eigen tolmuren, im. en exportbëzwaren, onvol doende legermacht, en wederom groeien de werkeloosheidsellende Neen, zegt de openbare meening. Dat nooit Maar wat dan Generaal De Gaulle heeft hierover menigmaal zijn oordeel gezegd. Deze vasthoudende man, die tenslotte ondanks alle tegenslagen heeft getriomfeerd, en na een korte periode van binnenlandsche onlusten een gepacificeerd Frankrijk on. der zijn schepter heeft, met goede eco nomische betrekkingen vooral met de Sovjet-macht, is van oordeel, dat er moet komen een West-Europeesehe staten bond, waartoe zouden moeten behooren Frankrijk, Nederland, België en een nieuw te vormen onafhankelijke Rijn staat. Bovendien zouden de koloniën dezer landen eveneens tot nauwer aan eensluiting moeten komen. Het Londensche weekblad „Vrij Neder land" beziet deze plannen met een arg wanend oog. Onze koloniën zijn heel wat anders dan de Belgische Congo en de Fransche overzeesche bezittingen, zegt het terecht. Onze cultureel reeds hoogstaande en al meer een onafhanke lijk bestaan leidende gebiedsdeelen, die geen koloniën meer zijn, maar een vrij zelfstandig deel van het Koninkrijk, zijn wat Oost-Indië aangaat aangewezen op nauwe aaneensluiting met Australië en de Engelsche bezittingen op Malakka, enz. Voor ons West-Indie geldt hetzelfde ten opzichte van de omliggende Ameri- kaansche landen. En wat Nederland zelf betreft Hier sluiten wij ons ook aan bij de kort weergegeven meening van „Vrij Nederland". Het blad schreef „Onze plaats is in een westelijk ge heel, dat constructie-onderdeel moét zijn van'een organisatie der wereld. Hoe on misbaar Frankrijk is in onze westelijke organisatie, hebben wij hiei'boven reeds betoogd. Frankrijk en de Lage Landen vormen samen een machtig bruggehoofcl tot afwending van Duitseh gevaar. Dit wordt versterkt door oude cultureele voorliefde. Maar geen bruggehoofd heeft waarde zonder verhand met de hoofd macht over het water. En het is een onvruchtbare gedachte iets dergelijks tot basis te maken van een afgescheiden wereldrijk. Zoo was het zeker niet be doeld. Maar zelfs de schijn van een dergelijk streven moet vermeden wor den." Ziedaar ook onze voorloopige con clusie. Geheel apart kan geen land, en zeker Goede vorderingen in het Westen. Aan het Westelijk front hebben de Amerikaansche legers nu drie brugge- hoofden gevestigd over de rivier en hec kanaal de Erft, en zijn nu tot op minder dan 10 km. van Keulen doorgedrongen, welke stad, evenals Dusseldorf en Neuss, onder zwaar geallieerd artillerievuur ligt. Zij drongen ook door in de buitenwij ken van Munchen-Gladbach en in Rheydt welke laatste stad de geboorteplaats van dr. Goebbels is. ..De krijgsgevangenen stroomen bij dui zenden binnen. Over de operaties van het 9e leger heerseht nog steeds stilte. Het le Canadeeschc leger beheerscht nu den westelijken Rijn-oever van een punt ten Noorden van Nijmegen, tot bij Xanten. De Duitsche tegenstand aan dezen frontsector is heviger dan in den Ame. rikaanschen, waar, naar het schijnt, de Duitschers hun hoofdmacht achter den Rijn hebben. Het 3e Amerikaansche leger rukt nu van drie zijden op Trier aan en is er op een punt slechts 5 km. van verwijderd. Het geheele 80 km. lange front van het 3e leger is in beweging. Nederlandsche troepen op Duit. schen bodem. Officieel wordt nu medegedeeld, dat Nederlandsche stoottroepen strijden op Duitschen bodem, waar ze ingedeeld zijn bij het le Canadeesche leger. Een cor respondent van het A.N.P., die er bij geweest is, vertelde, dat er groote vreugde heerseht onder al deze Hollan ders, die nu tegen de Moffen op hun eigen grondgebied mogen strijden. Ze hebben juist een periode van patrouille acties langs onze groote rivieren, achter den rug, doch allen hebben zich vrij willig voor deze taak opgegeven. Eén zei er nog, dat ze vroeger alle moeite hadden gedaan om uit Duitschland te blijven, terwijl ze er nu met alle geweld naar toe willen. Neu-Stettin veroverd. Van bet Oostelijk front wordt in een dagorder van maarschalk Stalin mede gedeeld, dat Roccosovsky's troepen de stad Neu-Stettin ingenomen hebben, een belangrijk steunpunt in de Duitsche ver. dedigingsstellingen. Volgens correspondenten zouden ze de Oostzee reeds in zicht hebben, doch dit wordt officieel nog niet bevestigd. In het Zuiden zijn er weer meer ge bouwen in Breslau veroverd. Corregidor geheel van Jappen gezuiverd. In het Verre Oosten hebben de Ame rikanen volgens Japansche berichten groote landingen uitgevoerd op Pala wan, het groote eiland in het westelijk deel der Philippijnen. Op Iwo hebben zij nu de helft van het eiland, waarbij ook het tweede vliegveld, in handen. Ook het eiland-fort Corregidor is ge. heel van Japanners gezuiverd. Volgens de Japansche berichten zou den deklandingsvliegtuigen een aanval hebben gedaan op de Riu-Khiu eilanden tusschen Formosa en Japan. De eerste Amerikaansche transport schepen zijn na drie jaar weer de haven van Maniila binnengevaren. Officieel wordt medegedeeld, dat uit gisteren binnengekomen verkennings foto's is gebleken, dat 270 ha. van de industrieele wijk van Tokio in puin zijn gelegd, na de groote aanvallen van j.l. Zondag. Verschillende fabrieken, w.o. geen klein land, de toekomst rustig tegemoet gaan. Een groote wereld organisatie tot behoud van den vrede is noodzakelijk. En in die organisatie diverse groepen. Wij behooren van na ture tot de West-Europeesche groep. Doch Engeland behoort daar zéker bij. En of zoo'n onafhankelijke Rijnstaat daartoe zou moeten behooren, wagen ook wij te betwijfelen. De bewoners die daar zullen wonen zijn toch Duitschers. En van hen kan voorloopig, na de ko mende vernietiging, geen medewerking worden verwacht tot blijvende pacifica tie der wereld. De revanche-gedachte zal hen allen blijven beheerschen. Dat heeft cle geschiedenis nu voldoende ge- leerd. Red. twee groote vliegtuigfabrieken, zijn to taal verwoest. Luchtoorlog. Vanuit Engeland vielen Woensdag 1100 Amerikaansche bommenwerpers 5 groote rangeerterreinen aan tusschen Kassei en het Ruhr gebied. Ze waren gelegen aan de hoofdlijnen naar Keulen en Dusseldorf. Eenige honderden jagers begeleidden de bommenwerpers en vielen o.a. vlieg velden aan, waarbij 16 Duitsche jagers op den grond vernietigd werden. Van de Amerikanen gingen slechts 3 bommenwerpers en 4 jagers vertoren. Ook de R.A.F. nam aan de aanvallen uit het Westen deel en bombardeerde de Nordstern synthetische benzinefa- briek in Gelsenkirchen. De tactische luchtmacht maakte ruim 1000 vluchten en veroorzaakte groote schade onder het verkeer vanaf West- Du itschland tot aan de Tsjecho-Slowaak- sche grens. Ook V wapen installaties in Nederland behoorden weer tot de doelen. Gisteren deden bommenwerpers vanuit Italië den zwaarsten aanval die tot nu toe plaats heeft gehad op den Brenner. pas-spoorweg. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft gisteren bekend gemaakt, dat de R.A.F. nu ook schroeflooze jachtvliegtui gen heeft ingezet aan 't Westelijk front. Mosquito's bombardeerden Woensdag nacht Berlijn, Neurenberg en Munchen. (B.B.C.) Laatste Nieuws Amerikaansche troepen nemen de groote industriestad Mlinchen-Gladbach in. Canadeesche troepen bereiken Weeze en Krevenhein, terwijl het Amerikaan sche 3e leger in de buitenwijken van Trier doorgedrongen is. Meer dan 2000 geallieerde bommenwer pers vielen gisteren uit Engeland en Ita lië oliefabrieken en verkeerscentra aan in Duitschland. Mosquito's bombardeerden vannacht Berlijn en Erfurt. Koniev weer in den aanval langs de Neisse. De Amerikaansche troepen, geland op Palawan, hebben reeds twee vliegvelden veroverd. (B.B.C.) NIEUWS UIT DUITSCHLAND Volgens een Amerikaansche radio-uit- zending uit Moskou zouden de uitge. strekte Hermann Goering-metaalfabrie- ken tusschen Kindenburg en Gleiwitz thans voor het Russische leger produ- ceeren. In Silezië hebben de daar woonachtige Polen hun nationale vlag rood.wit uit gestoken, terwijl de Duitschers witte vlaggen moeten uitsteken en verplicht zijn een witten armband te dragen. Het Zweedsche blad „Aftontidningen" spreekt het bericht tegen, als zouden de Russen bij hun opmarsch in Oost- Duitschland slechts verlaten dorpen en steden hebben aangetroffen. Volgens dit blad zou een groot deel der burgerbevol king zijn achtergebleven. Volgens het Canadeesche blad „Maple Leaf" zal de handteekening van Hitier onder het in 1938 te Munchen afgesloten accoord binnenkort in een der Londen, sche musea worden tentoongesteld. De internationale commissie tot het berechten van oorlogsmisdadigers, die een jaar geleden met haar werkzaam heden een aanvang heeft gemaakt, heeft thans een lijst van 1800 Duitsehers op gesteld, die als oorlogsmisdadigers die. nen te worden beschouwd. De Duitsche legerleiding zou besloten hebben, de bevoorrading van de garni zoenen, die aan de kust van den Atlan. tischen Oceaan omsingeld zijn, geheel stop te zetten, aangezien de voor dit doei gebruikte vliegtuigen thans dringend aan het Oostfront noodig zijn. Uit Geneve wordt bericht, dat de Duit sche steenkolen-export naar Zwitserland is stopgezet. (e;auv-d8uv) Zaterdagavond 3 Maart om 8.30 uur zal door Kapitein Hagedoorn, Commissa ris Militair Gezag, een radio-omroep wor den gehouden over de distributie-radio. KORTE BERICHTEN In Roemenië is een regeeringscrisis uitgebroken. De regeering Radescu is afgetreden na de betoogingen die er Zondag' in verschillende Roemeensche steden hebben plaats gehad. Men ver wacht dat er nu een meer linksch ka binet gevormd zal worden. De Nederlandsche regeering heeft on derhandelingen geopend met de regee ring van de Sovjet-Unie, over de repa- trieering van de 200.000 Nederlanders, die zich nog in West-Rusland en Oost- Polen bevinden. Radio Moskou meldt, dat de Gestapo momenteel de Duitsche Noord- en Oost. zee kuststeden afzoekt naar gedeser teerd marinepersoneel. De Fransche regeering heel't besloten de lichtingen 1940, 1941 en 1942 te mo- biliseeren. Over de inname van Pagan in Birma worden nog de volgende bijzonderheden gemeld Nadat de stad bezet was, trokken de Japanners zich terug in het netwerk van holen, dat rond deze plaats ligt. Graafwerktuigen, de z.g. „bulldosers", kwamen er aan te pas, om sommige ingangen dicht te werpen. Door de an dere uitgangen wierpen de Britsche infanteristen handgranaten en dwongen zoo de Jappen er uit te komen, waarna ze door zwaar mitrailleurvuur wegge maaid werden. Het duurde drie dagen, voor alle Japanners opgeruimd waren. De stad Pagan staat bekend om de vele tempels en pagoden welke zich daar be vinden. In het Lagerhuis is Woensdag een amendement over Polen, van conserva tieve zijde ingediend, met 396 tegen 25 stemmen verworpen. Door de Douglas-fabrieken zijn eenige bijzonderheden bekend gemaakt over een nieuwen bommenwerper, die de snelste ter wereld zou zijn. Zijn registratie nummer is A 26 en de naam is Invader. Hij is zeer zwaar bewapend en heeft ver schillende geschutsopstellingen van 10 en 20 mm. (B.B.C.) Nederlandsch officier beschuldigd van hoogverraad Een Hollandsche officier, lid van de ondergrondsche beweging in Nederland, is gearresteerd, beschuldigd van hoog verraad, en per vliegtuig naar Engeland overgebracht. Hij werd in de Tower te Londen ge vangen gezet om verhoord te worden, omdat hij vitale militaire geheimen aan de Duitschers had verraden. Het is de eerste maal, dat een gealli eerde soldaat werd gearresteerd en naar Engeland vervoerd om terecht te staan. De Hollander werd gearresteerd door officieren van de Intelligence Service ten tijde van de luchtlandingen bij Arn hem. Hoewel zijn papieren perfect in orde waven toen hij van Bezet Nederland naar de geallieerde linies overstak, werd hij bewaakt en men beweert dat er werd ontdekt dat hij in verbinding stond met de nazi's. In zijn vertrouwelijke positie tot de ondergrondsche beweging had hij ver schillende zeer geheime bijzonderheden geweten over den aanval bij Arnhem. Hij stond in de ondergrondsche beweging bekend als een „zware jongen" niettegen staande hij gehandicapt werd door licha melijke gebreken. Tijdens de Duitsche bezetting werkte hij hard met de weer- standsgroepen mee. Later, beweert men, verloor hij zijn geloof in de geallieerde overwinning, werkte samen met de mof fen en verschafte hen militaire gehei men. Op order van het Geallieerde Hoofd kwartier werd hij onmiddellijk na zijn arrestatie naar Engeland overgebracht en in de Tower de Londensche gevan genis geïnterneerd. (Daily Mirror)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1