VRDJE STEMMEN Snellere opiarsch in het Westen DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 99 Donderdag 1 Maart 1945 Algemeene leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers en Advert.t Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Tweede Persconferentie te Eindhoven ii. Een ander belangrijk punt werd be- handeid door Ir. J. Steenbergen, wnd. Dir.-Generaal van den Landbouw, die speciaal over de landbouwbelangen ge sproken heeft. De zorg van de Overheid op dit ge. bied betreft zoowel de voedselvoorzie ning als de productie van voedsel. In oorlogstijd werd de voedselvoorziening- gesteld onder een bepaald apparaat, waarvan de heer Louws directeur is.' Onder de productie van voedsel valt al het overige. Daaronder is dus be grepen land- en tuinbouw-onderwijs, veeartsenij, export, veeteelt, technische voorzieningen, onderzoekingen en voor lichting, zuivel.economische aangelegen, heden, pachtstelsel, juridische regelin gen, sociale maatregelen, gezinszorg, enz., cultuurbescherming, staatsboschbe. heer, enz. De heer Steenbergen zette uiteen de groote beteekenis van onzen landbouw, met het oog op mogelijken uitvoer van producten. 53 procent van onze bevol king leeft direct of indirect van den landbouw en aanverwante bedrijven. Na den oorlog zal blijken, dat ons in. dustrieel apparaat zeer is geschokt. Ver nielingen door oorlogsgeweld, diefstal door den bezetter van machines enz. zul len veroorzaken dat export op dit ge bied voorloopig niet belangrijk nan zijn. Integendeelveel productiemiddelen op dit gebied zullen eerst moeten worden hersteld, en daarvoor zullen wij voor een groot deel van import van machines enz. afhankelijk zijn. De landbouw alleen zal voor export kunnen zorgen, om daarmee onzen in voer te dekken. Toch heeft ook de landbouw zeer ge leden. Inundatie heeft veel verwoest. De streken die onder zout water zijn gekomen, zullen eerst na zeven jaar weer geheel productief kunnen zijn. Ook de veestapel, de varkens voorraad en de kippenstand is erg geteisterd. Er is ge brek aan goede meststoffen. De inven taris is erg gesleten. De boer heeft dik wijls veel contanten, lang niet alleen door zwarten handel, maar ook door andere oorzaken, en te weinig wat hij zou noodig hebben voor een goed bedrijf. De prijzen voor zijn producten zijn veelal te laag. In landbouwdistricten leeft men duurder dan in andere. Toch zijn de loonen lager. Het cultureele peil is min der. Het levensniveau is te laag. De Regeering heeft een groot herstel plan, dat niet te lang mag worden ver schoven. Nog staat de Nederlandsche landbouw aan de spits, wat rationalisatie betreft. De prijs van het product wordt ten slotte door de wereldmarkt bepaald. Wij moe ten zorgen voor nog sterker intensivee- ring. Op den duur moet alleen stam boekvee worden gekweekt, en moet ge. steriliseerd zaaizaad worden gebruikt. Van kleiner oppervlak kan grooter re venu worden verkregen door overgang tot tuinbouw. Het landbouwonderwijs moet nog worden uitgebreid, enz. Er moet een vestigingsregeling komen op het gebied van den landbouw. Er moet beter organisatie komen en regeling van emigratie. Nu de praktische vragen Waarheen kan worden geëmigreerd In 1942 werd gedacht aan de Oekraïne. Dat is verkeken. Wellicht kan naar Frankrijk worden geëmigreerd, en wel in groepsverband. Vroeger had Frank rijk bezwaar tegen dat laatste. Thans denkt het er wellicht anders over. Aan de Zuiderzee-droogmaking worden f5000per hectare besteed. Het land is dat niet waard, al is het werk goed. Is dan niet ook mogelijk, dat de Regee ring geld besteedt aan emigratie, waar heen dan ook Millioenen werden be steed voor werkeloozen. Is 't niet beter, voor dit doel geld beschikbaar te stellen Wat kan straks weer worden uitge voerd Naar Engeland toch in elk geval weer eieren en varlcensvleesch al heeft Enge land zijn agrarisch product gedurende den oorlog omhoog gebracht. Naar Duitschland, vroeger een onzer grootste afnemers, zal na den oorlog niets kunnen worden geleverd. Daarvoor in de plaats moeten komen o.a. fruit naar tropische gebieden, ook naar Frankrijk. Voorts komen voor ex port in aanmerking Nederlandsch vee en pootaardappelen, ook naar Zuid- Amerika. Red. Duitsche tegenstand verward Langs het Westelijk front hebben de vier geallieerde legers, die nu in den strijd geworpen zijn Dinsdag belangrijke vorderingen gemaakt. Het le en 9e Amerikaansche leger zijn ruim 15 km. gevorderd en hebben de eene plaats na de andere ingenomen. Ze rukken nu op naar de Erft, de laatste rivierstelling voor den Rijn. Op ver schillende plaatsen hebben zij deze reeds bereikt en staan nu op 9 verschillende plaatsen op minder dan 15 km. van Keulen, dat reeds door hun zware artil lerie beschoten wordt. Eergisteren wei den 1500 Duitschers gevangen genomen en bij de verovering van een der stadjes kwamen er nog 1500 bij. Dinsdagavond gaf veldmaarschalk Montgomery het bevel, geen enkel be richt meer over de operaties van het 9e leger door te geven, zoodat er abso lute radio-stllte heerscht. De Duitsche tegenstand is dermate verward en sporadisch, dat daaruit wel blijkt hoe slecht de Duitschers op de hoogte zijn van de geallieerde operaties aan dat deel van het front. Iets meer naar het Noorden stonden de geallieerden op 25 km. van Dussel. dorf en 2 km. van Munchen-Gladbach. Het Canadeesclie le leger, gesteund door honderden tanks, rukte' ook flink op en doorbrak de Hochwald-linie, de laatste stelling voor den Rijn aanhet Noordelijk deel van het front. Sterke Engelsche patrouilles zuiverden weer 6.5 km. van den westelijken Rijn oever. De strijd gaat hier dag en nacht voort, des nachts met behulp van zoeklichten.' Aan het zuidelijk deel van het front rukt het 3e Amerikaansche leger nu van twee zijden op Trier aan, n.l. uit het Noorden en Zuiden. Luchtfront. Van een vloot van meer dan 1150 zware Amerikaansche bommenwerpers vielen er 750 het Centraal Station van Leipzig eergisteren aande anderen bombardeerden de uitgestrekte rangeer terreinen van Halle. De grootste formatie R.A.F. bommen werpers, die ooit overdag een aanval op een enkel doel heeft gedaan, bombar deerde tegelijkertijd het spoorwegcen trum en de binnenhaven van Mainz. Een andere formatie Lancasters bombar deerde de synthetische benzinefabriek in Gelsenkirclien. Dinsdagnacht vielen Mosquito's voor den achtsten opeenvolgenden nacht Ber lijn aan met bommen van 2 ton. Het aantal lucht-aanvallen op Berlijn is hier mede gestegen tot 217. Ook Bremen werd gebombardeerd. Groote doorbraak in Pommeren. In een dagorder deelde Stalin Dinsdag avond mede, dat troepen van maar schalk Roccosovsky een groote door. braak geforceerd hadden in Pommeren. Zij rukten in 4 dagen bijna 70 km. op, namen een honderdtal plaatsen in, o.a. Baldenburg, en staan nu op minder dan 45 km. van de Oostzee. Ook in Oost- Pruisen werden een aantal plaatsen ver overd. Nieuwe vorderingen werden ook ge maakt in het centrale deel van Slo wakije. Nieuwe landingen der Amerikanen. In de Pacific duurt de strijd op Iwo nog steeds voort. De Amerikanen hebben vooruitgang gemaakt in het centrum en op de rech. terflank van hun front. Ook hebben ze nu het grootste deel van het tweede vliegveld in hun bezit, terwijl het eerste reeds in gebruik is genomen. Bommenwerpers vielen het eiland Ha. tigo aan, op 300 km. van Tokio. Bij dezen aanval en die van j.l. Zondag op Tokio werden 158 Japansche vliegtuigen vernield en 17 schepen tot zinken ge bracht of beschadigd. Volgens het Japansche persbureau voerden Amerikaansche troepen nieuwe landingen uit in het zuidelijk deel van Luzon. Generaal Mac Arthur bericht, dat Amerikaansche troepen geland zijn op liet eiland Verde, tussclïen Luzon en Mindanao, in de voornaamste zeestraat der Philippijnen. De geheele Japansche bezetting is gesneuveld. Ook in Birma wordt hard gevochten. Bij de Irawadi waren 500 Japanners door Britsch-Indische troepen omsingeld. Daar de Jappen zich niet wilden over geven, werden allen in het hierna vol. gende gevecht, dat ruim 65 uur duurde, gedood. Rede van Churchill. Minister Churchill begon zijn rede met er op te wijzen, dat de Britsche regee ring er recht op heeft te weten hoe zij en het Lagerhuis ten opzichte van elkaar staan. Sprekend over de schaarschte aan scheepsruimte zei hij, dat de geallieerden nog nooit in dezen oorlog zoo krap in hun scheepsruimte hebben gezeten, on danks het feit, dat de verliezen zeer ge ring zijn en de Amerikaansche werven op volle productie werken. Dit is ge komen, omdat de top-periode van den oorlog in Europa eenige maanden latei- is gekomen, dan vorig najaar verwacht werd, en de top-periode van den oorlog tegen Japan door de Amerikaansche successen veel sneller dichterbij is ge bracht. De regeering is echter niet van plan de olie- en voedselvoorraden in Groot- Brittannië te laten dalen beneden een vastgesteld minimum. Evenmin zijn we van plan onzen steun aan de bevrijde landen op te geven. Daarna behandelde hij Polen. De kwestie Polen bepaalt zich tot twee hoofdpuntendie der grenzen en die der onafhankelijkheid. Voor de Britsche regeering is de souvereiniteit en onaf hankelijkheid van Polen de hoofdzaak. Wij achten de Russische eisch om de Curzin.lijn als basis voor de toekomstige grens aan te nemen zeer billijk. Ook zal Polen gebiedsuitbreiding verkrijgen in Oost-Pruisen en aan de Oostzee. Over de uitbreiding in Silezië zal op de vredes. conferentie eerst beslist worden. Wij zullen de regeering in Londen blijven erkennen, tot er een nationale regeering in Polen is gevormd. Ook daarom er kennen wij het Lublin-comité niet. Wij vinden dat de Poolsclie regeering en het Poolsche volk toch ook begrip zullen moeten toonen voor wat de Rus sische legers voor hen gedaan hebben. Laten wij niet vergeten welke steun ook de Poolsche troepen en vliegers ons ge geven hebben, zoowel in eigen land als in Italië. Ik hoop dat de mogelijkheid geschapen zal worden voor hen die on der Britsche leiding hebben gevochten, om de Britsche nationaliteit te ver krijgen. Over West-Europa zei Churchill, dat Engeland een vrij en sterk Frankrijk wenscht, met een sterk leger. Ook van Italië hoopt hij, dat het onder democra tisch bestuur spoedig zal herstellen van de slagen van dezen oorlog. Churchill sprak ook over de enthou. siaste ontvangst in Athene. Ik ben er van overtuigd, dat onze politiek in Grie kenland de juiste is geweest. Wij heb ben Athene voor vernietiging behoed. Er is nu geen vrede tot stand gekomen met wraakplannen, die een toekomstigen strijd zouden kunnen uitlokken. Grie kenland heeft nu zijn eigen lot in eigen handen. Over het Midden-Oosten verklaarde hij dat Engeland niet van plan is de plaats daar in te nemen, die Frankrijk daar vroeger heeft bekleed. Amerika houdt zich nu op een diep gaande en constructieve wijze bezig met de toekomst van Europa. Dit kan Laatste Nieuws Amerikaansche troepen staan op 10 km. van Keulen, dat evenals Dusseldorf onder zwaar geallieerd artillerievuur ligt. De Canadeesche troepen veroverden Calcar. Russische troepen dringen verder in Pommeren door en nemen Neu-Stettin in. Zware Engelsche en Amerikaansche bommenwerpers vallen 5 rangeerterrei nen en een oliefabriek in West-Duitsch. land aan. Vannacht bombardeerden Mosquito's Berlijn voor den 9den opeenvolgenden nacht. Amerilc. transportschepen brengen voor de eerste maal in drie jaar voor raden in de haven van Manilla. (B.B.C.) slechts welvaart, vrijheid en geluk be vorderen, Churchill zei ook, dat als Duitschland nog hoopt op verdeeldheid onder de ge allieerden, deze nooit zal komen. Ik heb maarschalk Stalin en de Russische re. geering nu leeien kennen als een trouw bondgenoot, die alle overeenkomsten stipt zal nakomen. Wij zullen den strijd volhouden tot de onvoorwaardelijke capitulatie van het Duitsche Rijk. (B.B.C.) ONS DAGELIJKSCH BROOD Allemaal zijn we het er over eens, dat het een reuze uitkomst is, die verhoo ging van ons broodrantsoen, we kunnen nu tenminste zoo n beetje rondkomen vooral de grooteve jongens en de man nen hebben heel wat meer noodig dan het schamele bezettingsrantsoen. Maar intusschen weten we toch wel reden te vinden tot klagen. De een zou liever meer tarwebrood zien, de ander wenscht. het luchtiger, een derde heeft liever wat vaster brood. En velen vinden het on begrijpelijk, dat we nog geen witte brood krijgen. Natuurlijk worden ei rond dat witte brood vooral heele fan tasieën gesponnen. Binnenkort zou men zelfs op de bonnen alleen wittebrood kunnen krijgen, en, let wel, het bruin zou dan zonder bon komen Dergelijke geruchten, en ook de vele klachten die men ondanks alle be duidenden vooruitgang overal kan hooren, komen alleen voort uit een to taal gebrek aan kennis van zaken. We zijn nu eenmaal nog steeds in vollen oorlog, en dan kan men al evenmin won deren verwachten als in vredestijd In feite moeten we daar de Geallieerde aanvoer voor de burgerbevolking be perkt wordt door de eischen der oorlogs-' voering grootendeels in eigen behoefte voorzien wat het brood betreft. Wel wordt ongeveer 30 pet. van ons rantsoen geleverd door den Geallieerden aanvoer, maar ons broodrantsoen is met een.derde verhoogd, dus moet het binnenland nog iets meer opleveren dan in den bezet tingstijd. Bovendien werd er vroeger in ons brood een gedeelte peulvruchten ver werkt, wat nu geheel door rogge en tarwe vervangen is. Wij zijn dus voor onze broodvoorziening voornamelijk aan gewezen op de eigen graanpositie. Nu brengt dit al aanstonds groote moeilijk heden mede Onze tarwe moet practiscli geheel van de kleigronden in het Westen komen, dus van den rand van het Be vrijde Gebied over het geheel worden verdeeld, in uitwisseling tegen de rogge uit de zandstreken. Dit brengt natuur lijk een omvangrijk vervoer met zich mede, en geschiedde dit vroeger spe ciaal langs de vele waterwegen, thans is men geheel aangewezen op het be perkte vrachtauto-materiaal en sinds eenigen tijd ook op de spoorwegen. Daar naast komen vele factoren in rekening; het weer en de leveringstijd die het ver voer belemmeren en het vormen van voorraden vaak zeer bemoeilijken. Het is hieraan dan ook te wijten, dat vooral Oost-Brabant méér rogge in het brood verwerken moet dan het Westen, maar men streeft toch naar een zoo gelijk mogelijke verdeeling voor het ge heele bevrijde gebied op basis van 25 pet. tarwe en 75 pet. rogge. Het zal echter een ieder duidelijk zijn, dat men, waar tijdige aanvoer van een van beide niet mogelijk geweest is, naar verhou ding van de aanwezige voorraden de samenstelling van het brood eenigszins moet wijzigen. En dan de tarwebloem. Zooals reeds eerder gezegd, ongeveer 30 pet. van het benoodigde meel is tarwebloem. Waar deze vóór de bevoorrading van de bak kers gemengd kan worden, krijgt men natuurlijk al een veel betere kwaliteit brood. Maar dit is niet overal mogelijk. In den loop der komende perioden zal men dan ook in verschillende plaatsen gedeeltelijk mik kunnen krijgen. Een goede afwisseling Algemeen Commissariaat voor de V oedselvoor ziening

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1