VRIJE STEMMEN Belangrijke vorderingen in het Westen DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 98 Woensdag 28 Februari 1945 Algemeeoe leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers en Advert.: Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Tweede Persconferentie te Eindhoven Op 22 Februari werd te Eindhoven deze tweede conferentie gehouden, waar. toe o.a. alle hoofdredacties van in het bevrijde gebied verschijnende bladen wa. ren uitgenoodigd. Ook onze redactie mocht daar door de goede zorgen van het Militair Gezag, dat daarvoor een auto beschikbaar stelde, vertegenwoor. digd zijn. Helaas was de groote afstand aanleiding dat niet de geheele samen, komst kon worden bijgewoond. Het volledige verslag kunnen wij dus thans niet geven. Wel zijn wij in staat reeds nu twee der belangrijkste punten van die vergadering in een hoofdartikel te behandelen, in de verwachting dat wij later in staat zullen zijn, ook van de andere behandelde punten een kort over zicht te geven. Het onderwerp dat wij dan nu willen behandelen, is getiteld Rechtsverkeer en Rechtsherstel. Door de Regeering te Londen is inge steld een Raad voor het Rechtsherstel. Deze Raad kan eerst worden samenge steld als geheel Nederland is bevrijd. In dien tusschentijd worden de bevoegd, heden van dien Raad uitgeoefend door het Militair Commissariaat voor Rechts, herstel. Prof. J. Jurgens en Prof. P. van Ber- kum hebben te Eindhoven daarover be langrijke dingen gezegd. /Omtrent 't rechtsverkeer werden door Koninklijke Besluiten een aantal bepa lingen vastgesteld, die willen beletten, dat door maatregelen van den bezetter, genomen in den tijd van de bezetting, onrecht zou worden begaan of besten digd tegenover Israëlieten of door hem verboden vereenigingen. Kort samengevat betreffen deze be palingen het verbod van allerlei trans acties met vermogen, waardoor wellicht onrecht zou worden gedaan aan vroegere eigenaars. Ieder die zulke transacties zou willen doen, moet zich voordien goed op de hoogte stellen van wat verboden is. Hiertoe is rechtsbijstand noodzake. lijk. Begaat men een daad die verboden is, dan kan daar een straf op volgen, die kan oploopen tot een gevangenisstraf van 2 jaren, of een geldboete tot 50.000 gulden. Niemand bega dus zulk een overtreding en stelle zich goed in elk bijzonder geval op de hoogte van wat mag en niet mag. De genoemde sprekers behandelden speciaal het bedoelde Rechtsherstel. Goederen, toebehoorende aan Rijks- Duitschers of aan den Duitschen Staat vervallen aan den Nederlandschen Staat. Goederen, die toebehooren aan leden der N.S.B. of andere geïnterneerden, worden onder beheer gesteld, in afwach ting van het vonnis der Tribunalen. Dit beheer wordt door het Commissa riaat voor Rechtsherstel opgedragen aan plaatselijke organen, waartoe gewoonlijk accountants enz. worden ingeschakeld. Ieder die te maken heeft met dergelijke vermogensbestanddeelen is verplicht op gave te doen aan den Inspecteur van de Belastingen in zijn omgeving, of aan den Militairen Commissaris waaronder hij ressorteert. Wat is het doel van deze bepalingen Het doel is - alle onrecht tegenover Israëlieten of anderen, tegenover opge heven Vereenigingen en Stichtingen zoo veel mogelijk ongedaan te maken. Eerste noodzakelijkheid daartoe is, dat men op de hoogte wordt gebracht van wat is geschied. Ieder die daarvan iets weet, of daarmee te maken heeft gehad, is op straffe van zware boeten en zoo noodig gevangenisstraf verplicht daarvan aangifte te doen, opdat het on recht worde onderkend en zoo mogelijk worde ongedaan gemaakt. Laten dus al degenen onder onze lezers, die hiervan iets weten of hierin betrokken zijn geweest, zich haasten met hun opgaven. Het recht kan daarmee slechts worden gediend. Red. Berlijn zwaar gebombardeerd De troepen van het le en 9e Ameri- kaansche leger hebben Maandag belang rijke vorderingen gemaakt. Ze rukten 'n tiental kilometers opin het centrum van het front werden 9 dorpen bezet. Zij staan thans op minder dan 19 km. van Keulen, 10 km. van Munchen-Glad. bach en 8 km. van het zeer vaak gebom bardeerde verkeerscentrum Reydt. In Golzheim één der veroverde plaats jes, gaf een geheel Duitsch pantserbatal jon zich over, zonder een enkel schot te lossen. Maandag werden door het le en 9e leger 4500 gevangenen binnen gebracht. Het Canadeesche le leger begon Maan dagmorgen na een 45 minuten artillerie bombardement een nieuwen aanval in de richting van Calcar. Daarbij drongen zij binnen enkele uren, na ongeveer 2 km. te zijn opgerukt, in Calcar door. Er wer den meer dan 1000 Duitschers gevangen genomen. Gistermorgen heeft het 9e Amerikaan, sche leger Erkelenz bezet, op 15 km. ten zuiden van de groote stad Munchen- Gladbach. Het Canadeesche le leger is sinds Maandagmorgen 7.5 km. opgerukt, be zette Udem, en staat nu op 1 km. van het Hochwald. Het Amerikaansche 3e leger staat nu 25 km. diep in Duitschland. Berlyn ontvangt gratis 3000 ton. Berlijn kreeg Maandag den zwaarsten luchtaanval van dezen oorlog te verdu ren. Niet minder dan 1200 zware bom menwerpers en 700 jagers der 8e Amer. luchtmacht namen aan dezen aanval deel. Ze wierpen in totaal ruim 3000 ton bommen, te weten 1100 ton brisantbom men en circa 500.000 brandbommen. De aanval was in hoofdzaak gericht tegen drie groote stations, n.l. Berlin-Nord, Schlesischerstation en Station Potzdam. Correspondenten melden over dezen aanval, dat hij ruim 1 uur duurde. De eerste bommenwerpers waren reeds op den terugweg, toen de laatsten nog niet in zicht van de rijkshoofdstad waren. De formatie besloeg een lengte van 400 km. Slechts 16 bommenwerpers en 7 ja gers gingen verloren. Ook de R.A.F. was weer actief. Lan casters vielen een fabriek van synthe- thische olie aan in Dortmund, op slechts enkele kilometers van de fabriek in Ka men, die de vorige twee dagen aange vallen was. Maandagnacht brachten Mosquito's voor den 7den nacht in successie een bezoek aan Berlijn, waarin de groote branden, bij den dag-aanval veroorzaakt, nog niet gebluscht waren. Eveneens bombardeerden ze Neurenberg. Nieuw offensief van Zhukov Aan het Oostelijk front drongen de Russen -na hevige gevechten Maandag verder in Breslau door en veroverden het Hindenburgplein, bijna in het cen trum der stad. Ook de olie-opslagplaat sen in de zuidelijke buitenwijken werden bezet. De Duitschers spreken van zware ge vechten in Lauban, op 20 km. ten Oos ten van Görlitz. Naar verluidt is maarschalk Zhukov ijereed voor een nieuw offensief in het centrale deel van het front. Groote hoe veelheden artillerie en troepen zouden zijn aangevoerd. Ten Zuid-Westen van Koningsbergen hebben de Russen weer meer terrein ge wonnen, terwijl ten N.W. der stad Duit- sche tegenaanvallen afgeslagen werden. Nieuw bruggehoofd over de Iravvadi. In Birma hebben Britsche troepen van het 14e leger een nieuw bruggehoofd ge. vormd over de Irawadi, op 160 km. ten Zuid-Westen van Mandalay. De strijd om de rivier over te komen was zeer zwaar. Verschillende booten werden door de Japanners in den grond geboord, waarna de Britsche soldaten naar den overkant moesten zwemmen. Later wer den zij versterkt door troepen van een Ghurka regiment. Historisch telefoon-gesprek. Radio Moskou deelde eergisteren de volgende historische gebeurtenis mede. Een Russische troepen-afdeeling was zoo snel het Duitsche stadje X. binnen gerukt, aan het centrale deel van het front, dat men op de telefooncentrale er nog niets van wist. Toen een Russisch officier, die vloeiend Duitsch sprak, dan ook via een aansluiting verbinding' met Berlijn vroeg, kreeg hij die verbinding. Daarna vroeg hij naar den „Oberbürge- meister" doch kreeg te hooren, dat deze niet in de stad was, en of de secretaris het met hem af kon. De Russische offi cier antwoordde daarop, dat hij met den burgemeester van X. sprak en vroeg hoe de toestand in Berlijn was. Hij kreeg ten antwoord „Een beetje verward, de Russen schijnen dicht bij te zijn. En hoe is het bij u Hierop antwoordde de Russische officier „Het kan niet beter, we zijn een uur geleden door de Russen bevrijd." De secretaris antwoordde hier op, dat hij hem ter verantwoording zou roepen voer zijn uitdrukking. De Rus zei toen, dat hij den Führer zelf wel om verantwoording zou vragen voor zijn daden. Toen eindelijk drong het tot den Duitscher door, dat er iets niet in den haak was en vroeg met wie hij nu eigen lijk sprak. Daarna antwoordde de Rus sische officier, dat hij met Majoor Y. sprak van het Roode Leger en voegde er aan toe „Ik hoop U spoedig in Ber lijn te ontmoeten". De Amerikaansche Minister van Ma rine, die momenteel op Guam vertoeft in het hoofdkwartier van Admiraal Nimitz, verklaarde in een radio-rede tot de Ver. Staten, dat er reeds 240 km. wegen aan. gelegd'zijn op Guam door de Amerikaan sche „Sea-Bees", de bataljons, die spe ciaal voor herstellingen zijn samenge steld. Ook een aantal vliegvelden was reeds weer in orde gemaakt. Hospitalen zijn er gebouwd en verschillende inland- sche dorpen voor de meer dan 20.000 bewoners tellende bevolking van het eiland, die tijdens de Japansche bezetting- in de bergen waren gevlucht, en nu weer terugkeeren, zijn reeds opgebouwd. Hij heeft persoonlijk het strijdtooneel op Iwojima bezocht en zal na zijn terug keer hierover verslag uitbrengen aan President Roosevelt. Minister Churchill heeft gistermiddag in een rede van ongeveer 2 uur het drie- daagsch debat geopend in het Lagerhuis over de Krim-conferentie. We komen hierop nog nader terug. (B.B.C.) Laatste Nieuws Honderden bommenwerpers vielen gis. teren en vannacht Leipzig, Halle, Mainz en Berlijn aan. Groote vorderingen langs het Weste lijk front. Radio-stilte over de operaties van het 9e Amerikaansche leger. 70 km. diepe doorbraak van Roeco- sovskys troepen in Pommeren. (B.B.C.) NIEUWS UIT DUITSCHLAND Toen geallieerde vliegers op 3 Febr. Berlijn aanvielen, bevonden zich niet minder dan 3 millioen vluchtelingen uit het Oosten in de Rijks-Hoofdstad. Tal rijke deelen in het centrum van de stad werden getroffen. In verscheidene ar. beiderswijken zouden volgens te Stock holm ontvangen berichten hamer-en- sikkel-teekens op de muren zijn aange bracht. De toestand in de stad wordt steeds meer onhoudbaar, doch een mili taire woordvoerder heeft verklaard, dat „de hoofdstad steen voor steen verdedigd zal worden". (Anen-Aneta) HONGERSNOOD OP SUMATRA Op Sumatra sterven groote aantallen menschen van den honger, aldus een radio-bericht uit Bukittinggi. De radio van 18 Januari gaf de vol gende samenvatting van den toestand Het aantal arme menschen, in steden en dorpen, neemt van dag tot dag toe. Zij lijden honger en ze schreeuwen om voedsel. Zij hebben geen kleeren, zij rillen in de koude nachten en overdag voelen ze de hitte van de zon. Zij heb ben geen plek om te slapen. Ze zijn geheel afhankelijk van de liefdadigheid van de bevolking, speciaal van de Mo hammedanen. Het is onze plicht hen te helpen. (Anep-Aneta) OFFICIEELE PUBLICATIES SCHOENEN Zij, die door oorlogsgeweld hun schoenen hebben verloren en niet meer in het bezit zijn van een paar bruikbare schoenen, wor den alsnog tot uiterlijk 10 Maart a.s. in de gelegenheid gesteld een aanvraagformulier bij den distributiedienst waartoe zij behooren, in te dienen. Verklaringen van den Burge meester of Politie moeten bij de aanvrage worden overgelegd. Bovendien kunnen zij, die een nog niet af gestempelde oude schoeneobon gedateerd na 1 Juni 1944 in hun bezit hebben, dezen bon alsnog tot uiterlijk 10 Maart a.s. bij een distri butiedienst laten afstempelen. RIJWIELBANDEN Een normale rijwielbandendistributie kan nog niet plaats vinden bij totaal gebrek aan banden. Zij, die een aanvraagformulier voor rijwielbanden bij een distributiedienst hebben mogen indienen worden dringend verzocht geen tweede aanvraag in te dienen, zoolang op de eerste aanvraag nog geen antwoord is ontvangen. De aanvragen worden opgelegd totdat er wederom banden ter beschikking zijn en dan wordt nader beslist. PRIJSVERLAGING CHOCOLADE EN BISCUITS Hierdoor wordt ter algemeen© kennis ge bracht, dat met ingang van 4 Maart a.s. de prijs van chocolade voor het publiek is vast gesteld op 10 cent per reep van ca. 56 gram. Met ingang van heden zal de prijs voor het publiek voor Engelsche Biscuits 40 cent per kilogram bedragen. In verband met de prijsverlaging voor cho colade wordt den winkeliers de gelegenheid geboden, hun voorraad die resteert na hono reering van den loopenden chocolade-bon terug le leveren bij den grossier tegen den- zeliden prijs, die zij er indertijd voor betaal den. Deze terug-levering moet hebben plaats gevonden voor 3 Maart a.s. UITREIKING BONKAARTEN, ENZ. In tegenstelling tot een vorige mededeeling, zullen de Tabakskaarten en Versnaperingen- kaarten eerst bij een volgende uitreiking wor den verstrekt. GELDIGHEID BONNEN VAN DE TOESLAG- KAARTEN VOOR ZWAREN ARBEID De bonnen van de toeslagkaarten voor bij- zonderen arbeid genummerd 9, blijven geldig tot en met 3 Maart 1945. Deze bonnen zijn herkenbaar aan den opdruk letter M. Reeds eerder is bekend gemaakt, dat de bonnen van de toeslagkaarten geldig zijn, voor zoover de genummerde bonnen voor de zelfde artikelen van de normale bonkaarten eveneens zijn aangewezen. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, J. C. W. JOBSE. BRANDSTOFFEN VOOR KAMER- EN PENSIONBEWONERS De wnd. Directeur van den Distributiedienst Goes maakt bekend, dat voor deze categorie van verbruikers voor de maanden Februari en Maart 1945 in beperkte mate brandstoffen zul len worden beschikbaar gesteld en wel te be ginnen met den derden kamerbewoner in het zelfde pand. Het aanvragen dient te geschie den door den hoofdbewoner (pensionhouder) die hiertoe een aanvraag-iormulier, bij den Distributiedienst verkrijgbaar, moet invullen en bij dien dienst inleveren. De distributie- stamkaarten van alle kamerhuurders en/of pensiongasten moeten ook gelijktijdig worden overgelegd. Geëvacueerden, niet als zelfstandig gezin ondergebracht en niet in het bezit zijnde van een brandstofienkaart, vallen eveneens onder de regeling van kamer- en pensionbewoners. De aanvraagformulieren moeten uiterlijk op 3 Maart a.s. zijn ingeleverd. AANVRAGEN VOOR WERKKLEEDING De wnd. Directeur van den Distributiedienst Goes maakt bekend, dat personen welke in aanmerking wenschen te komen voor werk- kleeding, hiervoor een aanvraagformulier kunnen afhalen. Zij dienen voor het ge vraagde artikel op het aanvraagformulier de maat hiervan te vermelden en tevens een werkgeversverklaring door hun werkgever te laten invullen. De ingevulde formulieren kunnen aan één van onderstaande adressen worden afgege ven voor al oi niet accoordverklaring van de door hen verstrekte gegevens op het aan vraagformulier. Deze adressen zijn dhr. A. J. Klooté, p.a. Trouwzaal Stadhuisdhr. A. Buijs, Voorstad 56 dhr. Th. Tempelaars, Rommerswalestraat 12 dhr. C. K. Maartense, Vogelzanqsweg. Na 3 Maart a.s. kunnen geen aanvragen meer in behandeling worden genomen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1