VRUE STEMMEN Amerikanen staan «p 22 km van Keulen DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 97 Dinsdag 27 Februari 1945 Algemeene leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boer ma. Hoofdredacteur Koekebakker. Redactie en Administratie t Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers en Advert.: Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Arbeid, de spil waar alles om draait Radiorede van Kapitein Hagedoom Dezer dagen heeft het hoofd van de Militaire Bestuursafdeeling in Goes een toespraak gehouden voor de aangeslote nen bij de radio-distributie. Velen heb ben hem gehoord, maar zullen allicht zijn betoog eens willen herlezen. Vele anderen waren' daartoe niet in de ge legenheid, en willen vanzelf ook wel eens weten, wat er is gezegd. Door de welwillendheid van den ge- achten spreker zijn wij in staat gesteld, van zijn toespraak kennis te nemen en hij gaf ons tevens verlof om er een samenvatting van te geven in de ko lommen van ons blad. Wij doen dit gaarne. Temeer omdat zijn rede ons dingen zegt, die volkomen passen in wat de opzet is bij de leiding onzer courant. Het gaat bij ons over den geestelijken en stoffelijken wederopbouw van ons vaderland. Daaraan zouden wij graag een steentje bijdragen met ons blad. En nu is wat Kapitein Hagedoom dien avond heeft gezegd volkomen gedacht in diezelfde lijn, en hij geeft daarvoor een belangwekkende aanvulling en ver heldering. Wij zien allen, zoo begon de kapitein zijn toespraak, dat het geltl tegenwoor dig niet meer de rol speelt, die het voor heen heeft gespeeld. Wij kunnen nu met ons geld lang niet doen wat wij willen. Alle voorname levensbehoeften zijn gedistribueerd en hebben vaste prij zen. Ge kunt er niet méér van koopen, dan u wordt toegewezen. Hebt ge dan nog geld overge kunt er niets voor krijgen. En als ge zwart koopt, betaalt ge niet den vastgestelden prijs, maar oneindig veel meer. In den vorigen wereldoorlog verloor Duitschland o.a. omdat zijn betaalmiddel ineenstortte wij herinneren ons de postzegels van drie millioen. Deze oorlog zal Duitsch land ook verliezen, maar het zal niet zijn uit gebrek aan geld. "k Wat is dan voortaan de waardemeter, als geld als zoodanig heeft afgedaan, en slechts als ruilmiddel kan worden ge bruikt De spreker antwoordtOok vroeger had geld alleen waarde, omdat we er goederen voor konden krijgen Geld dat in de kast ligt of op een bank staat, is alleen van waarde geweest, omdat we er goederen voor kónden koopen. Nu deze functie wegvalt, blijft er slechts één oplossing overwij moeten zien, goederen te krijgen zonder geld. Hoe kan dat Dat kan alleen, als we ze zien te maken, als we ze cloor onzen arbeid laten ontstaan. Arbeid, dat is dus voortaan de eenige waardemeter, en daarover wil kapitein Hagedoom het nu juist hebben. De eenige macht ter wereld, zegt hij, die goederen kan voortbrengen, is na. tuur en arbeid. De natuur krijgen wij voor niets. Den arbeid moeten we er zelf voor over hebben. Wat sprak de "bijbel reeds „In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten." Dat is nog niet veranderd, zelfs niet door dezen oorlog, die zooveel ver. anderd heeft. Hoe komt het dat in dezen oorlog geld geen rol meer speelt Omdat, zegt de spreker terecht, arbeid die rol geheel heeft overgenomen. Duitschland weet wel wat het doet, wanneer het alle arbeidskracht die het tot zich kan trekken, naar zich toe haalt. Daardoor vermeerdert het zijn waarden. De ellenden der deportatie van al die duizenden zijn aan deze over. weging te danken. Waarom iaat Engeland zooveel mo gelijk vrouwen en meisjes deelnemen aan het arbeidsproces in dezen oorlog Omdat het daarmee zijn waardekracht vergrootte. In dezen oorlog wint niet degene die Na een voorafgaand artilleriebombar dement van slechts 45 minuten, waarbij op iederen kilometer 60 stukken geschut stonden opgesteld, zijn het le en 9e Ame. rikaansche leger Vrijdagmorgen tot het offensief overgegaan. Reeds spoedig waren zij er in geslaagd bruggen over de Roer te slaan en in Julich binnen te dringen. De tegenstand was slechts licht en de geallieerde verliezen waren naar ver. houding gering. Zaterdag' den geheelen dag stroomden geallieerde tanks en kanonnen over de Roer en geheel Julich viel in Amerikaan, sche handen. Tegelijkertijd drongen de Amerikanen de buitenwijken der indus. triestad Düren binnen, en tegen den avond was een-vierde deel reeds van Duitschers gezuiverd. Op sommige pun ten waren de voorhoedes toen reeds 6-7 km. over de Roer doorgedrongen in de richting van Keulen. Mede dank zij den steun van de ge allieerde tactische luchtmacht kon Zon dagavond worden medegedeeld, dat de geheele stad Düren in Amerikaansche handen en van den vijand gezuiverd was. De Amerikanen stonden toen reeds 9 km. over de Roer. Gisteren rukten zij nog verder op en voorhoedes bevinden zich nu reeds op plm. 12 km. Oostelijk van de Roer, op slechts 22 km. van Keulen. Het 3e Amerikaansche leger heeft nu een bruggehoofd van 5 km. breedte over de rivier de Prüm. In den sector ten Westen van de Prüm bieden de Duit schers geen tegenstand meer, zoo mel den correspondenten. Generaal Eisenhower verklaarde Za terdagmiddag op een persconferentie het volgende over den nieuwen Amerikaan- schen aanval Dit offensief is het begin der vernieti ging van de Duitsche troepen ten Wes ten van den Rijn en we zullen ons daar na in verbinding stellen met de Russi sche legers, om de laatste resten der weermacht uit den weg te ruimen. Russen consolideeren hun terrein, winst. Aan het Oostelijk front is momenteel een stilstand in den opmarsch van de Russische legers. Zij zijn voornamelijk bezig met het opruimen der dikwijls sterke Duitsche strijdmachten, die ver achter de frontlinie ingesloten zijn. Zoo werden Vrijdagavond, op den verjaardag van het Russische leger, de steden Posen en Arnswalde ingenomen. In Poznan of Posen, dat een maand lang door de Russen is belegerd, hebben de Duitschers zware verliezen geleden. Niet minder dan 25000 man werden ge dood en 23000 gevangen genomen. De buit was enorm. In Pommeren namen de troepen van maarschalk Roccosovsky Zondag de ste den Pr. Friedland, Barkenfelde en Pe- terswalde in, halverwege Danzig en Stettin. Langs de Neisse spreken zoowel de Russische als Duitsche berichten van oorlogscorrespondenten over zware Rus sische aanvallen met het doel brugge. hoofden over de rivier te vestigen. De Russen dringen verder door in het omsingelde Breslau. Een tiental buiten wijken, evenals het radio-station, viel reeds in hun handen. Voorbereidingen voor den grooten slag in het Westen. Het luchtoffensief der geallieerden, in gezet tegen de Duitsche verkeerscentra in geheel Duitschland, duurt met onver minderde hevigheid voort. Waren het Vrijdag doelen in het Zuid-Oosten van Duitschland die door ongeveer 2000 Ame rikaansche vliegtuigen werden aange vallen, Zaterdag was het Noord- en West-Duitschland die aan de beurt wa ren. De R.A.F. greep eveneens in en bombardeerde zoowel Zaterdag als Zon dag de oliefabriek in Kamen bij Dort mund. Zondag waren het de spoorweg emplacementen in Munchen, Ulm en Aschaffenburg, ondergrondsche olie-op slagplaatsen in Neuburg, halverwege Neurenberg en Munchen, en vliegvelden in Beieren, die het ontgelden moesten. De hevigheid van het luchtoffensief blijkt ook uit het feit, dat in de afge. loopen 10 dagen tot Zaterdagavond 16000 geallieerde zware bommenwerpers aanvallen op Duitschland hebben ge daan. Berlijn, dat reeds 6 nachten achter el kaar door Mosquito's werd aangevallen, kreeg volgens de Duitsche radio gisteren over dag ook weer een hevig bombar dement te verduren. Geheel Manilla thans bevryd. In het Verre Oosten deden Super vlie gende forten Zaterdagmorgen een groo- het meeste geld heeft. In dezen oorlog wint degeen die door arbeid het meeste produceeren kan. Uit het verloop van den oorlog blijkt gelukkig, dat de grootste productiviteit tenslotte aan de zijde van de geallieer den en van Rusland wordt gevonden. Maar nu richten wij onzen blik eens naar ons vaderland, ging de spreker voort. Alleen arbeid schept waarde. Hoe zal dat straks in Nederland zijn Helaas zal dat een droevigen toestand te zien geven. In het nu nog bezette deel van ons land wordt door den vijand dusdanig huisgehouden, dat er van va lide arbeidskracht niet veel zal over blijven. Talloozen zijn weggevoerd wanneer komen ze terug, en in welken staat De anderen, die thuis zijn ge bleven, en wellicht zijn ondergedoken, zullen door ontbering en ondervoeding een groot deel van hun arbeidskracht hebben verloren. Ook in Nederlandsch Oost-Indië zal de bevolking straks blij ken veel van het Japansche bewind te hebben geleden. Wat is dan de conclusie, waartoe wij moeten komen De arbeid die door het Koninkrijk der Nederlanden zal moeten worden gepres teerd, om weer waarden, d.w.z. goederen te verkrijgen, zal in de eerste plaats moeten worden geleverd door liet thans bevrijde gebied, dat door deze bevoor rechte positie tegelijk een groote ver antwoordelijkheid heeft te dragen. Gij en ik, zei Kapitein Hagedoorn, hebben hier de taak en de plicht om te arbeiden wat we kunnen, ten bate van heel ons vaderland Niet alleen wer ken, om voor ons zelf het brood te ver dienen. Maar werken zooveel we kun nen, en op de manier die voor ons is weggelegd, opdat de goederen worden voortgebracht, die ons geheele vaderland straks, na de bevrijding, zoo bitter noo- dig zal blijken te hebben Als gij uw arbeidskracht niet ten volle inzet, ook al zoudt ge zonder dien arbeid nog wel kunnen leven, dan zijt ge een parasiet in onze samenleving, riep de spreker uit. Als gij een ander voor u laat wer ken, en niet zelf ook doet wat ge kunt, komt ge in uw plicht tegenover het vaderland te kort. Zeker zijn wij allen dankbaar, dat onze geallieerden ons eerst hebben bevrijd, en nu ons willen helpen aan het aller noodzakelijkste. Maar op ons rust de plicht, ons die bevrijding en die hulp waardig te too- nen Doe zelf al wat mogelijk is voor u. En doe dat juist ook als vaderlandsche plicht. Alle bezwaren ten spijt. Dit is de beste manier om onze landgenooten boven de rivieren te helpen Wij geven dit betoog als hoofdartikel. Moge het leiding geven aan onze ge dachten en aan onze daden Red. ten aanval op de havenwerken van Sin gapore en Rangoon. Ook werden vlieg, velden op Mindanao en N.W. Borneo bestookt. Op Luzon is geheel Manilla thans in Amerikaansche handen, nadat de laatste Japanners, die nog stand hielden in de citadel, eergisteren uit den weg geruimd waren. Door een verrassende landing van Amerikaansche parachutisten ach ter de Japansche linies werd een groot kamp voor geïnterneerden veroverd, waarbij 2100 personen werden bevrijd] w.o. 89 Nederlanders. Zondagmorgen maakte Admiraal Ni- mitz vanaf zijn hoofdkwartier op Guam bekend, dat een groote forma tie vliegdekschepen zijn aanvallen op Japan, en speciaal het gebied van Tokio, hervat had. Om 7.30 uur 's morgens be gonnen de aanvallen van meer dan 1600 deklandingsvliegtuigen, die laag vliegend militaire installaties, havenwerken en industrieele- en verkeersdoelen in en rond Tokio bombardeerden en beschoten. Terwijl zij nog bezig waren de aan vallen duurden drie uur verscheen een formatie van ruim 200 supervliegende forten boven de stad. Dit was de groot ste formatie die ooit voor een aanval op een enkel doel was opgestegen. Rond 13.30 uur, toen een sneeuwstorm aan den gang was, kwamen wederom 130 supervliegende forten boven de stad, die met behulp van instrumenten den derden aanval van dien dag op de Japan sche hoofdstad uitvoerden. Verkenningspiloten berichtten gister, morgen, dat circa 27 ha. van de fabrieks wijk totaal met den grond is gelijk ge maakt. (B.B.C.) LAATSTE BERICHTEN Belangrijke vorderingen aan het West front. Zwaarste dagaanval van den oorlog op Berlijn. B.B.C. OFF1CIEELE PUBLICATIES STAATSEXAMEN GYMNASIUM De Inspecteur van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in het bevrijde gebied van Nederland te 's-Her. togenbosch maakt bekend, dat degenen, die dit jaar het examen bedoeld in ar' tikel 12 der Hooger Onderwijswet wen. schen af te leggen, zich voor 15 Maart e.k. moeten aanmelden bij den heer J. Spijkerman, Broerelaan 13, Eindhoven, met mededeeling of de belanghebbende het getuigschrift A dan wel het getuig schrift B wenscht te verkrijgen. STAATSEXAMEN H.B.S. A EN B. Zij die zich willen onderwerpen aan het Staatsexamen H.B.S. A of B moeten zich voor 15 Maart e.k. aanmelden bij den heer J. H. J. Truijens, Antoon Der. kinderenlaan 15, 's-Hertogenbosch. Het. zelfde geldt voor hen die het examen bedoeld in artikel 3 van het K.B. van 27 December 1934, S. 678 (tot het ver krijgen van de bevoegdheid om examens af te leggen voor de middelbare school. akte). VLAS VERBOUW De Algemeen Commissaris voor de Voedselvoorziening maakt aan huurders van vlasland en aan andere telers van vlas bekend, dat niet geschroomd zal worden tegen excessen, zooals die zich thans reeds voordoen bij het huren van vlasland, te zijner tijd op te treden door het toepassen van de daartoe strekkende maatregelen. Afdeeling Akkerbouw. ATTENTIE Onder verwijzing naar de desbetref fende advertentie, waarin opzichters werden gevraagd voor de Afdeeling Grondstoffen van het Algemeen Com missariaat voor de Voedselvoorziening en den Landbouw, deelen wij aan be langhebbenden mede, dat in deze vaca ture inmiddels is voorzien. Degenen die op hun sollicitatie geen verder bericht meer hebben gekregen, kunnen zich als afgewezen beschouwen. Indienen van verdere sollicitaties naar deze functie heeft derhalve geen zin. Afdeeling Grondstoffen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1