VRIJE SÏEliEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Het gereconstrueerde Kabinet Ie JAARGANG NUMMER 96 Maandag 26 Februari 1945 Algemeene leiding j B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers en Advert.: Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. MAANDAGMORGEN De eerste leerlingen van den Meester, waarvan wij den vorigen Maandagmor gen samen hebben gelezen, hadden wel goed geluisterd naar zijn woord „Gij zijt allen broeders," had hij gezegd. En nu wordt ons in het eerste en het vierde hoofdstuk van hun levensgeschiedenis, die in den bijbel het boek der Hande lingen heet, verteld, dat zij waarlijk als één huisgezin, waarlijk als broeders en zusters hebben geleefd. Hoor maar enkel naar dit vei s - Hand. 2 44 „En allen die geloofden, waren bijeen, en hadden alle dingen gemeen." Zooals in een goed gezin niemand denktdit is van mij, daar krygt een ander niets van, maar vader en moeder leeren het reeds aan hun kinderen dat zij moeten kunnen meedeelen aan de broertjes en zusjes, als zij eens iets heb ben gekregen zoo was het in die eerste Christengemeente. „Niemand zei, dat iets van hetgeen hg had zijn eigen ware, maar alle dingen waren hun ge meen." Wij weten wel dat deze ideale toe stand niet lang gebleven is. Het kon ook niet best, zoo'n primitieve gemeen schap, die zich moest gaan uitstrekken over duizenden, en straks over heel de toenmaals bekende wereld. En de latere Christelijke kerk heeft zich steeds ver zet, als er groepen in haar midden waren die toch weer de oude Christenheid wil den gaan navolgen op dit stuk. Maar het ideaal is gebleven Christus heeft het toch maar gewild „allen broeders Zou het niet mogelijk zijn, dat door eeuwen van ontwikkeling henen onze samenleving nu rijp gaat worden voor een ware gemeenschap van alle men. schen, die gedragen wordt door dit ideaal „De menigte van degenen die geloof, den was één hart en één ziel," zegt de bijbel in dit zelfde tekstgedeelte. Ja, daar gaat het ook thans om - Wil men het waarlijk Dan kan het. Willen waarlijk degenen die over de inrichting der samenleving hebben te beschikken en zijn wij dat ten slotte niet allen samen, waarde lezers willen wij waarlijk eendrachtig zulk een meer broe derlijke samenleving tot stand brengen, dan kan het. De economische mogelijk heden zijn er. „Want er was niemand onder hen die gebrek had," zegt weder, om de bijbel. Neen, dat kan niet in een goed huisgezin, niemand mag tekort hebben. Stel je voor dat in een goed gezin er sommigen meer dan genoeg zouden hebben, en sommige andere ge zinsleden gebrek aan het noodigste Dat is immers ondenkbaar in een goed gezin Elke broer en elke zuster zou immers direct zeggenzie, hier heb je iets van mij En zoo kan het worden in het groote gezin van onze samen leving. Allen samen kunnen wij men- schen meer dan genoeg produceeren, om voor allen genoeg te hebben. Het hangt er dus maar van af, of men dit wil. Laat daarheen ons aller streven gaan. Bovenal van hen, die zich naar dezen Meester durven noemen. En nu de praktijk, zult ge vragen. Ge hebt gelijkdaarvoor is onze Maandagmorgen-overdenking. De praktijk is, meen ik., dat wij dit beginsel vastleggen in ons hart, en daar van vervuld uitgaan, de wereld in. Dan zal er eiken dag van allerlei ook voor ons zijn te doen, te zeggen of te bevorderen, wat in deze richting gaat. Thuis, met je huisgenooten hart heb ben voor elkaar. Dan volgt het andere vanzelf. In je omgang met anderen, bedenken 't is toch óók een mensch. En heb ik hier geen verplichtingen Tegenover de nooden en de speciale moeiten van de huidige samenleving bovenal in dezen oorlogstijd mee doen, Nieuwe ministers door H.M. beëedigd Vrijdagmorgen werd in Londen dooi den Regeerings Voorlichtingsdienst het nieuwe gereconstrueerde kabinet bekend gemaakt. De samenstelling luidt als volgt - Prof. Dr. P. S. Gerbrandy, Voorzitter van den Raad van Ministers, tevens Mi nister voor de Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk en Minister van Justitie ad interim. Mr. E. M. van Klef fens, Minister van Buitenlandsche Zaken. Dr. L. J. M. Beel, Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Dr. G. Bolkesteijn, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dv. G. W. M, Huijsmans, Minister van Financiën. J. M. de Booij, Minister van Scheep vaart en Visscherij en ad interim van Oorlog. Ir. F. C. M. Weijffels, Minister van Sociale Zaken en ad interim van Wa terstaat. Dr. J. H. Gispen, Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw. Prof. Dr. Ir. J. U. J. M. Smutsers, Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. Jhr. Mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duijnen, Minister zonder portefeuille. De Regeerings Voorlichtingsdienst be richt nader Hoewel het kabinet nog niet voltallig is, wordt reeds thans medegedeeld, dat bij de keuze der nog te benoemen minis ters zal worden gestreefd naar een nog verdere verbreeding van de basis van het kabinet. De ontslag-aanvrage der ministers, die niet in het kabinet terugkeeren, is door H. M. de Koningin aanvaard, onder dankzegging voor de, ook onder zeer moeilijke omstandigheden aan Haar en aan den lande bewezen, vele en gewich tige diensten. De bezetting der departementen van Oorlog en Waterstaat zal slechts tijde lijk worden waargenomen door de mi nisters de Booij en Ir. Weijffels. De minister-president hoopt ten spoedigste in de gelegenheid te zullen zijn een op dracht tot benoeming van ministers voor deze departementen voor te leggen aan H. M. de Koningin. Het aftreden van Dr. H. J. v. Mook, als Minister van Koloniën, houdt geen verband met de reconstructie van het kabinet, maar is geschied uit constitutio- neele overweging, dat een vereeniging der functies van Minister van Koloniën en Luitenant Gouverneur Generaal van Ned. Indië, welke bedoeld was slechts korten tijd te duren, voor langeren tijd ongewenscht moet worden geacht. Aan Dr. van Mook, die zelf de opvat ting was toegedaan, dat aan deze com binatie een einde diende te worden ge maakt, is door Prof. Gerbrandy de keuze gelaten welke van die twee functies hij wenschte te vervullen. Dr. van Mook heeft daarop na rijp beraad verzocht de functie van Luitenant Gouverneur Ge neraal van Ned. Indië te mogen behou den en die van minister van Koloniën te mogen' neerleggen. Na zijn aftreden als Minister van Ma rine zal Luitenant-Admiraal Füistner zijn volledige krachten kunnen geven aan zijn functie als bevelhebber van de zeestrijdkrachten. Het departement van Algemeene Za- mee heljjen, aanpakken wat er ligt op je weg. Je niet afzijdig houden. De handen uit de mouwen. En dan is er altijd wat te doen voor uw hand, voor uw hart, voor uw beurs, voor uw kracht. Duizend dingen kunnen wij noemen. Maar wij noemen er niet een. Het is beter dat ieder zelf zoekt, en te rade gaat met zijn eigen hart en geweten. Dan komt het onder leiding van den Grooten Meester vanzelf goed. ken is vereenigd met dat van Binnen- landsche Zaken. •Alle aangelegenheden welke het Mijn wezen betreffen zijn overgebracht van het departement van Waterstaat naar dat van Sociale Zaken. Het vroegere departement van Kolo niën zal overeenkomstig de terminologie der Grondwet voortaan worden aange duid als het departement van Overzee sche Gebiedsdeelen. Het kabinet beschouwt zich als een overgangskabinet. Het zal aftreden zoo- dra geheel Nederland bevrijd is. De voornaamste taak zal zijn, alle krachten in Nederland te mobiliseeren, het be vrijde gebied te organiseeren voor den strijd tegen Duitschland en Japan, en in het bevrijde gebied den terugkeer naar normale toestanden te bevorderen. Turkije en Egypte verklaren den oorlog aan Duitschland en Japan Amer. offensief vordert goed Na Turkije op Vrijdagavond, verklaar de Egypte Zaterdagavond den oorlog aan Duitschland en Japan. Kort hierop werd de Egyptische le minister ver moord. Beide landen worden nu be schouwd als geassocieerde leden der Ver. Naties en niet als geallieerden. Ze zullen deelnemen aan de conferentie van San Francisco. Het nieuwe offensief van het le en 9e Amerikaansche leger vordert goed. Een groot bruggehoofd is nu over de Roer gevestigd en een belangrijk aantal plaatsen bezet, w.o. Julich en de indus. triestad Düren. Ze staan nu op minder dan 27 km. van Keulen. Reeds werden 3500 gevangenen binnengebracht. De Russische troepen zijn bezig de ingesloten Duitsche troepen achter het front op te ruimen. Een tiental buiten wijken van Breslau is reeds in hun han den. De steden Posen en Arnswalde werden veroverd. Gistermorgen werden drie zware lucht aanvallen uitgevoerd op Tokio, door in totaal bijna 2000 vliegtuigen, w.o. 350 supervliegende forten. Na deze aanval len waren circa 26 ha. der fabriekswijk met den grond gelijk gemaakt. Op Luzon werden door een verrassen de landing van Amerikaansche para chutisten achter de Japansehe linies 2100 geïnterneerden bevrijd, w.o. 89 Neder landers. In een uitgebreid overzicht komen we morgen nader op den toestand aan de fronten en de politieke gebeurtenissen terug. (B.B.C. en R.O.) OFFICIEELE PUBLICATIES VERVOERDERS Vervoerders, in het bezit van een of meer vrachtwagens met een laadvermo gen van tenminste 3 ton, kunnen zich bij den A.B.D. melden, indien zij bereid zijn te zijner tijd met hun wagen(s) dien sten te verrichten in het nog te bevrij den gebied van Nederland. De regeling van het onderkomen, de vergoeding en den duur van het werk kan voorloopig nog niet worden vast gesteld. De Agent van den A.B.D. PRIJSVERLAGING ENGELSCHE HUISHOUDZEEP In verband met de recente prijsver laging worden winkeliers tot 27 Febr. a.s. in de gelegenheid gesteld hun voor raad Engelsche. Huishoudzeep, afkom stig van de bevoorrading op waschpoe- der coupures, bij den grossier in te leve ren tegen den zelfden prijs als waar voor het product indertijd werd afge nomen. NIEUWE BONNEN geldig tot 3 Maart 1945 Brood Bon 10 A en 10 B „Brood" voor 4 rantsoenen per bonbon 10 „Be schuit" voor 1 rantsoen per bon. Aardappelen; 10 „Aard" l'/2 rantsoen per bon. Melk10 „Melk", per bon 1 rantsoen. Taptemelk10 „Taptemelk", per bon 200 gram magere melkpoeder of 1% liter karnemelk of 134 liter versche taptemelk. Vleesch; 10 A „Vleesch", 100 gram per' bon en op 10 B „Vleesch" 25 gram per bon. Suiker - 82 „Algemeen" 250 gram per bon. Peulvruchten 73 „Algemeen" 250 gram per bon. Engelsche Biscuits 74 „Algemeen" 250 gram per bon. BONNEN, aangewezen op 18 Febr. 1945 en geldig tot 3 Maart 1945. ZoutOp bon 78 „Algemeen" 100 gram Tarwemeel of zuiver Tarwebloem D 15, E 15 Reserve, 490 gram per bon. Chocolade C 9, D 9, E 9 „Versnaperin gen" 50 gram per bon. Jam of Stroopop 75 „Algemeen" 125 gram per bon. Belangrijk voor winkeliers. Alle coupures „Bloem" zijn geblok keerd. Niet afgestempelde coupures Jam, alsmede de door den Distributie- dienst Goes uitgereikte afgestempelde coupures Jam met geldigheidsduur tot 21 of 22 Maart zijn eveneens geblokkeerd. Verlengde bonnen. Op de bonnen 4-72; 4-76 van de oude noodkaart (met kringnummers 217, 219 en 221) en op de bonnen D 10 en E10 mag havermout worden afgeleverd. Bonkaarten bijzonderen arbeid. De bonkaarten voor bijzonderen ar beid hebben een zelfden geldigheidsduur en een zelfde nummering als de normale bonkaarten. De afzonderlijke bonnen zijn evenwel herkenbaar doordat zij als opdruk de letter M hebben. Deze bon nen zijn geldig indien de bonnen van de normale bonkaart voor dezelfde artike len zijn geldig verklaard. DISTRIBUTIEDIENST VAN WISSENKERKE De Leider van den Distributiedienst Wissenkerke maakt bekend, dat de uit. reiking van bonkaarten zal plaats heb. ben in het tijdvak van 26 Februari t.m. 16 Maart 1945. Zelfverzorgevs kunnen dit op hun zelf- verzorgersomslag zien niet-zelfverzor gers op het inlegvel van het „Hoofd" van het gezin. Medegebracht dient te wordende afgeknipte bon 72 van de loopende Le vensmiddelenkaart. Uitgereikt zullen worden le. Levensmiddelenkaarten. KA 4 aan personen geboren in 1926 en vroe ger KB 4 aan personen geboren in 1927 t.m. 1930 KC 4 aan personen ge boren in 1931 t.m. 1940 KD 4 aan per sonen geboren in 1941 t.m. 1942 KE 4 aan personen geboren in 1943 t.m. 1945. 2e. Noodkaart Zeeland. Aan iede- ren rechthebbende op een levensmidde lenkaart wordt een Noodkaart Zeeland uitgereikt Bonkaart genummerd van 1 t.m. 25 aan personen geboren in 1926 en vroeger 201 t.m. 225 aan personen geboren in 1927 t.m. 1930 301 t.m. 325 aan personen geboren in 1931 t.m. 1940 401 t.m. 425 aan personen geboren in 1941 t.m. 1942 501 t.m. 525 aan per sonen geboren in 1943 t.m. 1945. 3e. Tabakskaarten QA. Deze kaart wordt uitgereikt aan mannelijke perso nen, geboren in 1926 en vroeger. 4e. Versnaperingskaarten QR en QC. QB aan vrouwelijke personen, geboren in 1926 en vroeger QC aan personen geboren in 1927 en later. De na-uitreiking zal plaats hebben op Maandag 19 Maart van 9.30 tot 12 uur te Geersdijk. De Leider van den Distributiedienst Wissenkerke, M. A. L. Hubregtse.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1