Nederland nü VRIJE STEMMEN - ZATERDAG 24 FEBRUARI 1945 3 Inlevering van Consumentenbonnen in de week van 26 Februari tot en met 2 Maart 1945 In te leveren bonnen 9 A en B, 10 A en B (4 rts. p. bon). 9 en 10 Beschuit (1 rts. p. bon) 9 Aardappelen. Restant 8 Aard. (1V2 rts. per bon). 9 Melk. Restant 8 Melk (1 rts. per bon). 9 Taptemelk. Restant 8 Taptemelk (1 rts. per bon). 70 Algemeen. Restant 67 Alg. ('/-i rts. per bon). A 13, B 13, C 13. Rest. A 9, B 9, C 9 (1 rts. per bon). 69 Algemeen. Restant 57 Algemeen (3Vs rts. per bon). A 9A, B 9A, C 9A, D 9A en E 9A, rest. 5 A en 6 A (Vs rts. p. bon). x. Het is niet onze gewoonte, in te gaan op bepaalde vormen van eritiek, die kennelijk voortspruiten uit een gevoel van onmacht en de kern van de zaak, waarom het gaat, niet raken. Wij mee- nen echter thans hiervan te moeten af. wijken omdat in een weekblad, dat een bepaalde politieke richting verkondigt en wellicht in ruimen kring verspreid wordt, een methode van eritiek wordt toegepast, die ook voor den oorlog meer malen voorkwam, ja, die zelfs tijdens de bezetting niet werd achterwege ge. laten. Wij bedoelen het blad „Trouw". Als trouw lezer van „Trouw" en an dere illegale bladen lazen wij tijdens de ondergrondsche periode in een artikel in „Trouw", dat de mannetjes, die des tijds spraken over Nederlandsch socia lisme, schuldig waren aan de slappe houding van ons volk, terwijl een ander blad sprak van het „fascisme van de Unie" en later schreef dat de Unie in het kielzog van de nazi's voer. „Je Maintiendrai", 2e Juni-nummer 1944, schreef naar aanleiding van de insinuaties van bovengenoemde bladen o.a.„Wij kunnen niet aan den indruk ontkomen, dat in eerste instantie deze insinuaties niet afkomstig zijn van de betrokken illegale bladen zelf. Er zijn n.l. onder de reactionnairen in Neder land lieden, die bevreesd zijn voor den vernieuwingswil, die zich in de vroegere Unie heeft geopenbaard en wier hoogste zorg het is om deze vernieuwings- tendenz uit te schakelen. Het zijn voor een deel lieden, die zelf nog nooit een hand voor de vrijheid van ons volk heb ben uitgestoken, maar alleen maar be zorgd zijn om eigen machtsposities voor de toekomst veilig te stellen. Via per sonen, die door een tekort aan politiek inzicht en politieke ervaring maar misschien nog meer, omdat de huidige strijd tegen den bezetter hun aandacht volledig in beslag neemt dit politieke spel niet volledig doorzien, spuiten zij hun gif in de illegale pers, om op deze wijze de vernieuwingsgedachten, welke voor velen in de Unie waren belichaamd, te treffen, door haar als on.nationaal te bestempelen." De lezerherinnert zich wellicht, dat wij in een voorgaand artikel hebben ge. schreven, dat de Unie als zoodanig niet meer terug komt, doch dat een nieuwe, vooruitstrevende volksbeweging op zoo breed mogelijken nationalen grondslag naar voren zal komen. Daarmede zal wellicht de politieke groepeering zoo worden, dat de oude politieke partijen de behoudende, conservatieve richting vertegenwoordigen, de communisten de extremistisch-revolutionaire richting, en daar tusschen als middengroep de volks, beweging, die ook voor den oorlog zich reeds aftéekende en die na de algeheele bevrijding van ons land onweerstaanbaar naar voren zal komen. En nu „Trouw" van 17 Februari 1945, waarmede ik tegelijk overga in den per soonlijken vorm. Onder den titel „Ne- derland nühaalt R. van Reest een aantal willekeurige zinnen en woorden aan uit de artikelen, welke van mijn hand in dit blad verschenen. Na deze aanhalingen volgt „Dit bouquet je politieke wijsheid haal den we uit We willen er onze Trouw-lezers eens naar laten raden. Wij hooren u zeggen Natuurlijk iets van Martien Beversluis in De Zeeuwsche Stroom Mis Dan uit Volk en Vaderland Mis Uit het Nationale Dagblad Mis Uit het verslag van een rede van Mussert. van Van Geelkerken, van Rost van Tonningen, of welke N.S.B.er dan ook maar Mis Een in een N.S.B.-blad vertaalde rede voering van Goebbels, Dr. Ley, Goering of zoo iets Mis Ge geeft het op. En ge hebt gelijk, want ge raadt het nóóit. Het is een bloemlezing uit „Vrije Stem men uit de Ganzestad". Tot zoover R. van Reest in „Trouw". Wij hadden gehoopt, dat de minder waardige manier, om met verdachtma kingen een tegenstander te lijf te gaan, tot het verleden zou behooren. Dit blijkt helaas niet het geval te zijn. Een zakelijke discussie over de ver nieuwingsgedachten kan steeds bijdra gen tot een begrijpen van het wederzijds standpunt en daarmede tot toenadering en tot opbouw. Verdachtmakingen daar entegen leiden tot een voortbestaan of zelfs tot een vergrooting van de tegen stellingen. Is dit laatste de bedoeling- van het weekblad „Trouw" Men heeft het volste recht eritiek op mijn standpunt uit te oefenen en voor zakelijke eritiek kan ik slechts dank baar zijn. Het ideaal, wat de vernieuwingsbewe ging stelt, kan misschien niet worden bereikt. Maar tocher is iets gaande, een periode van onze geschiedenis loopt ten einde, een wil tot vernieuwing is overal te bespeuren en zal zich in den komenden tijd in bepaalde vormen mani festeeren. Men moge het er niet mee eens zijn, de nieuwe volksbeweging komt, de voor bereidingen worden reeds getroffen. Het ideaal zal wellicht te hoog gesteld wor den, de vorm zal misschien anders zijn dan wij nu denkener is echter iets aan het veranderen. Laten wij hopen, dat deze vei-andering zich ook uitstrekt tot het terrein van voorlichting in de pers en dat de schx-ij. vërs ook hier vóór alles de waarheid betrachten, al zal het niet steeds luk. ken, ook bij mij. Van Uxem. AMBACHTSSCHOOL TE GOES Daar het onderwijs aan onze school in het loopende schooljaar door de tijds omstandigheden veel stagnatie heeft on dervonden en vele leerlingen langen tijd vei-hinderd geweest zijn regelmatig de lessen te volgen, terwijl nog steeds een beduid.end aantal afwezig is, hebben wij besloten het cursus-jaar te verlengen tot einde Juli e.k. De leerlingen worden hierdoor in de gelegenheid gesteld den achterstand in te halen en kunnen dan dit jaar nog een goede kans van slagen maken voor overgang en eind-examen. De nog afwezige leerlingen zullen dan zeer spoedig moeten opkomen, willen zij van deze gelegenheid profiteeren. De nieuwe cux*sus zal 1 September a.s. aanvangen en sluit dan tevens beter aan bij vele andere scholen. De inschrijving daarvoor zal niet als gewoonlijk in deze maand, doch in Juni e.k. plaats hebben en zal nader in dit blad per advertentie bekend worden ge maakt. De Directeur der School J. H. D. BUTHFER. EEN DUBBEL-MANNENKWARTET Blijkens een in dit blad geplaatste advei'tentie, wil men hier te Goes ook komen tot de oprichting van een dubbel mannen-kwartet. Goes is op het gebied van mannen.zang niet verwend. Wij ho pen dan ook gaarne dat deze pogingen met succes zullen worden beloond, zoo dat ook onze plaats binnenkort over een goed dubbel-mannenkwartet zal beschik ken. INLICHTINGEN-COMMISSIE TE WEMELDINGE •De Plaatselijke Inlichtingencommissie voor Militair Gezag te Wemeldinge, be staande uit de heeren D. Hardenberg, M. Kooman en A. de Bruijn, maakt bc. kend, dat zij vanaf 27 Februari zitting zal houden eiken Dinsdagavond van 8 tot 9 uur in de Burgemeestei-skamer tot het ontvangen van klachten van een ieder, die zich daai-toe uit vaderlands lievende overwegingen geroepen voelt, tegen personen die door hun onvader landslievende houding de ergernis vaxi het publiek hebben opgewekt, of tegen wie om andere redenen correctiemaat regelen moeten worden getroffen. Behalve op deze zittings-uren kunnen eventueele klachten ook worden aange bracht bij een der commissieleden. De commissie is verplicht tot geheimhou ding tegenover anderen, en hoopt op dc medewerking van de burgers te mogen rekenen, die hun plicht in dezen zullen verstaan, opdat recht en gerechtigheid hun loop hebben. OFFICIEELE PUBLICATIES KLANTENBINDING VOOR GROENTEN EN FRUIT Met ingang van 26 Februari a.s. zal voor het geheele bevrijde gebied een Uit te reiken Brood Aardappelen Melk Taptemelk Suiker Peulvruchten Gebak Margarine klantenbinding voor Groente en Fruit worden ingevoerd. Consumenten dienen op 26, 27 en 28 dezer bon 83 „Algemeen" voor groente en bon 87 „Algemeen" voor fruit in te leveren bij hun winkelier. Op 1 en 2 Maart a.s. dienen de win keliers de door hen ingenomen bonnen in te leveren bij den Distributiedienst, die hiervooi- ontvangstbewijzen ver strekt. De winkeliers zijn verplicht aan het P.V.K. (plaatselijk verdeelingskan- toor) een z.g. klantenlijst voor te leggen. Op grond van het aantal klanten, dat iedere winkelier blijkens het aantal inge leverde bonnen heeft, wordt door het P.V.K. de verdeeling van groenten en fruit geregeld. Het P.V.K. maakt daar bij in de plaatselijke bladen bekend, hoe veel iedere klant in een bepaalde pe riode bij zijn winkelier kan koopen. Instellingen e. d., alsmede pei'sonen, die tengevolge van verblijf in een zie kenhuis of anderszins niet in de gele genheid zijn geweest de bonnen in te leveren bij een winkelier, dienen zich rechtstreeks te wenden tot het P.V.K. RIJWIELBANDEN Zij, die een nood-bon voor een rijwiel band hebben ontvangen, dienen deze bonnen onmiddellijk te besteden. De banden kunnen voor 10 Maart nog wor den afgehaald. Daarna zullen de ban. den aan andere belanghebbenden wor- den verstrekt. De Inspecteur voor de Distributie irv de Provincie Zeeland, J. C. W. JOBSE. PRIJZEN VERSCHE HARING De Provinciaal Commandant van de Prijzeneontröle te Goes brengt ter ken nis, dat in afwijking van de in de Prij. zenverordening Zeevisch 1943 vastge stelde prijzen, de consumentenprijs van de door Belgische visschei's te Vlissingen aangevoerde versche haring is vastge steld op ten hoogste f 0.80 per kg. MEDEDEELINGEN RIJKSTUINBOUW VOORLICHTINGSDIENST Glaspositie Door de oorlogshandelingen is en wordt er veel tuindersglas vernietigd. Langs verschillende wegen is er getracht jn het ontstane glastekort te voorzien. Dit is tot nu toe nog zeer onvoldoende gelukt. Het is niet te verwachten dat er in de komende maanden veel ver betering zal komen in de glaspositie Het is daarom, zoowel in het belang van de gemeenschap, als in het belang van het bedrijf gewenscht, dat men tracht met de ter beschikking staande middelen de beschadigingen te herstel len. Men zal bijv. van meerdere bescha digde kassen of warenhuizen er één of twee geheel kunnen dichten. Een kas of warenhuis kan door verlegging van het beschikbare glas naar één kant voor een gedeelte worden gedicht en de zij kant worden afgesloten. Tuinbouwteeltplan 1945 De voorschriften betreffende de teelt van tuinbouwgewassen zullen eerstdaags worden bekend gemaakt. Daarop voor uitloopend kan thans reeds worden mee gedeeld, dat deze vrijwel dezelfde zijn als in 1944. Dit houdt dus o.a. in, dat men vei'plicht is in kassen en waren huizen een voorteelt van groenten uit te oefenen. In jonge boomgaarden moet een onderteelt plaats vinden. Bestrijdingsmiddelen-positie De hoeveelheid boomkleurstoffen en vruchtb0omcarbolineum voor de winter- bespuiting in de Fruitteelt zal waar schijnlijk op verschillende bedrijven cn. voldoende zijn om alle vimchtboomen te kunnen bespuiten. Op aanvulling van de beschikbare voorraden door import mag niet worden gerekend. Het is daar om gewenscht dat de beschikbare kleur stoffen worden aangewend op de vrucht soorten, die het meest van de luis te lijden hebben. Men kan daarbij de vol gende lijst als richtlijn gebruiken. De eerstgenoemde heeft de bespuiting' har der noodig dan de daaropvolgende vruchtsoort dessertpruimen zwarte bessen en appels roode bessen en kersen kruisbessen en peren frambozen en bramen Engelsche krozen. Hebt u .nog bestrijdingsmiddelen over, helpt dan uw buren.' Dit is niet alleen een zedelijke plicht, maar het is ook uw eigen belang, omdat een onbespoten na burige boomgaard een bron van besmet ting is voor het eigen bedrijf. Ook met de sproeiwerktuigen zal men elkaar zooveel doenlijk moeten helpen. Slaat de handen in elkaar en tracht samen de ziektebestrijding, een levens belang voor de fruitteelt, zoo goed mo gelijk uit te voeren. Brandspiritus Voor boom- en fruitkweekers is op een aankoopvergunning brandspiritus ver krijgbaar bij de Firma Gebrs. Mulder te Goes. Aanvragen voor een aankoopvergun ning kunnen ingediend worden ten kan tore van den Rijkstuinbouwconsulent te Goes, Grenadierstraat 17. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noord-Brabant. PROVISIE BIJ DEN VERKOOP VAN PAARDEN Belanghebbenden worden op het na volgende attent gemaakt. a. Voor z.g. legerpaarden welke aan gedupeerden in bruikleen zijn gegeven, zal bij verkoop dezer paai'den geen af- haalprovisie worden berekend. Hetzelfde geldt voor in bruikleen gegeven geëva. cueei'de paarden. Gedupeei'den, die voor deze paarden op schriftelijke aanvrage aankoopvergunningen hebben gekregen of nog zullen krijgen, dienen deze aan koopvergunningen na toewijzing der paarden op de taxatiemarkt in te leve ren bij den marktadministrateur. b. Voor paarden, welke door niet-ge- dupeerden op de taxatiemarkten worden aangeboden, zal, indien deze paarden aan gedupeerden worden toegewezen door den Dienst Landbouwherstel, een afhaalprovisie van 2 pet. worden be taald aan den handelaar. c. Worden de onder b. bedoelde paai' den toegewezen aan niet-gedupeerden, dan zal de .normale provisie van 4 pet. aan den handelaar worden betaald. POOTGOEDVOORZIENING AAN V OLKSTUINDERS Met ingang van 19 Februari 1945 trad de Volkstuinregeling Pootgoed in wer king. Den handelaren in pootaardappe- len is derhalve toegestaan aan volks tuinders, waartoe ook gerekend worden particulieren met eigen tuin, tegen in name van een bestelbon volkstuinders (met het daaraan gehechte geleidebiljet) pootgoed af te leveren. Aflevering van pootaardappelen door een teler aan volkstuinders is dus verboden. Individueele volkstuinders kunnen zich ter verkrijging van een bestelbon volks tuinders tot hun P.B.H. (voorheen Plaat, selijk Vertegenwoordiger) waaronder zij ressorteeren, wenden. Volkstuinders, die lid zijn van een vereeniging dan wel behooren tot een groep van volkstuin, ders, gelieven zich tot het bestuur van de vereeniging resp. den gemachtigde van de groep te wenden, die zich op hun beurt bij hun P.B.H. (vroeger Plaatselijk Vertegen wooi'digei') kunnen vervoegen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3