VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND NEDERLAND Luchtoffensief ontwricht Duitsche spoorwegen Ie JAARGANG NUMMER 95 Zaterdag 24 Februari 1945 Algemeene leiding B. G. Kloosterziel ea 5- L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers en Advert.t Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Toevluchtsoord der Beschaving door George Duhamel Deze zoo beroemde Fransche auteur schrijft in de „Figaro" „Wat is er met Nederland geschied Het martelaarschap, dat dit land heeft ondergaan, kan in geen enkel opzicht aan eenige „bestraffing" worden toege schreven. Men zou vermoedelijk op goede gronden kunnen zeggen, dat Ne derland er waarschijnlijk beter aan had gedaan zich bij het begin van het con. flict aan de zijde der geallieerde landen te scharen. Maar wie zou in feite een dergelijke beslissing hebben kunnen eischen van een klein, niet gewapend volk, dat in beginsel neutraal was en er als een eiland te midden der twis tende mogendheden geen hebzuchtige ambities op nahield Neen, ik herhaal hetNederland was onschuldig. Het koos geen partij. Het sloot geen roeke. looze overeenkomsten. Het vroeg slechts zijn arbeid ten bate van beschaving, we tenschap en orde te mogen voortzetten. Wanneer eens de volkeren der wereld voor de rechtbank der geschiedenis ge roepen en naar verdienste gerangschikt zouden worden, zou het Nederlandsche volk in de voorste rijen staan. Zeker, de Nederlandei's hebben de voordeel en geoogst van voorrechten, die slechts ten dienste stonden van hen, die zich bevrijd waanden van alle militaire dienstbaar heid. De Nederlanders hebben alles in het werk gesteld zooveel mogelijk con structieven arbeid te verrichten. En al moet men toegeven, dat zij daarbij door deze uitzonderlijke omstandigheid begun stigd werden, aan nog- -doet dat niets af aan het feit, dat hun werk zoo'n schitte rende bijdrage aan de beschaving is ge weest. Niet door geweid, maai- door ge duldige en vredelievende krachtsinspa i- ning hebben zij hun land veroverd. E:i op dit land, waar voor eiken duimbreed gronds de strijd met de zee, de rivieren en moerassen gestreden moest worden, hebben zij op verbazingwekkende wijze, dooi' hun vernuft, hun goeden smaak en hun zin voor harmonie, hun steden ge bouwd. Zij hebben in dit groote avon tuur, dat het prestige van het blanke ras in de .wereld zoozeer gesteund heeft, een verre van middelmatige rol gespeeld. Zij hebben groote filosofen voortge bracht, dichters, geleerden en schilders, die wij twintigmaal per dag prijzen en die ons geleerd hebben schoonheid in den mensch te zien en te begrijpen. Zij hebben de grootste sociale vraagstukken op gelukkige wijze weten op te lossen. Zij hebben goeden wil, trouw en ver. draagzaamheid tot een grondslag van hun nationale leven gemaakt. Hun ge schiedenis en bestaan waren een prach tige rechtvaardiging voor het mensch- dom. Wat heeft Duitschland van dit volk gemaakt, dat zoowel ethnologisch als taalkundig aan 't Duitsche verwant is De geschiedenis van de afgeloopen vijf jaar heeft op deze vraag een droevig en deprimeerend antwoord gegeven. Dit kleine land, dat nooit twist zocht met Duitschland, waarvoor het integendeel een overtuigde bewondering koesterde, dit land, dat zelfs geen maatregelen had getroffen tegen de voortdurende infil tratie van vijfde colonnisten, dit kleine land vol goed vertrouwen, is met een misdadige, ja ik herhaal, onbegrijpelijke woede door Duitschland onder den voet geloopcn. Nederland heeft alles verloren. Sedert het begin van het vreeselijke avontuur hebben de Duitschers zijn fraaie steden verwoest. Zij hebben onder allerlei mili taire voorwendselen de nobele stad Den Haag verminkt en gedeeltelijk afgebro ken. Zij hebben de beste elementen van dit trotsche volk weggehaald, gevangen gezet en terechtgesteld. En later zullen wij nog meer hooren over de achtervol gingen der Joden, zooals bijvoorbeeld te Amsterdam, en over tallooze andere mis. 10.000 vliegtuigen in actie Als deel van het grootste luchtoffen. sief, dat nog ooit is uitgevoerd, hebben Dondei'dag meer dan 6000 geallieerde vliegtuigen van alle types verkeers- doelen aangevallen in geheel Duitsch land, van Hamburg en Hannover in het Westen tot het gebied van Berlijn in het Oosten, en van de Golf van Lübeck in het Noorden tot Neurenberg en Oostenrijk in het Zuiden. De hoofd doelen waren wegen, spoorwegen, ka nalen en vliegvelden. De voornaamste aanval werd uitge. voerd door meer dan 1400 Amerikaan- sche zware bommenwerpers, begeleid door bijna 1100 jagers. Ditmaal was hun tactiek geheel anders in plaats van met honderden één doel aan te vallen, splitsten ze zich in groepjes van 40 stuks, ieder met een eigen escorte, en vielen o.m. 24 rangeerterreinen aan, gelegen in een oppervlakte van circa 80.000 vierk. km. Daar de groote ran geerterreinen door de herhaaldelijke bombardementen dermate beschadigd waren, vond het verkeer den laatsten tijd over geheel andere lijnen plaats. Bijna alle hoofdspoorlijnen in Midden. Duitschland werden eveneens gebombar deerd. Er werden 14.000 brisantbommen van 250 kg. geworpen. De Amerikaansche verliezen waren zeer lichtslechts 8 bommenwerpers en 16 jagers gingen verloren. Ook de R.A.F. nam met Lancasters deel aan de aanvallen. Ze bombardeer den o.a. 2 viaducten in de spoorlijnen van Berlijn naar het Ruhrgebied, en fa brieken in het Ruhrgebied zelf. Bijna 1000 bommenwerpers uit Italië vielen spoorwegen en stations aan in Zuid.Duitschland, tusschen München en het meer van Constanz en Salzburg in Oostenrijk. In totaal werden aan vallen gedaan op 150 verschillende punten. De tactische luchtmacht van Italiaan. sche bases viel spoorwegen aan in Noord-Oost-Italië, o.a. de Brennerspoor. weg, en in Noord-Joego-Slavië. De Russische luchtmacht steunde de operaties van het Roode Leger, door met zware bommenwerpers aanvallen te doen op Koningsbergen en Bratislava. Plaatselijke successen in het Westen. Aan het Noordelijk uiteinde van de Siegfried-linie hebben de Canadeezcn de Duitschers uit Moyland teruggedreven naar de buitenste stellingen van Calcar. Verder naar het Zuiden hebben troe pen van Gen. Patton's 3e leger de be zetting van den driehoek tusschen Saai en Moezel geheel voltooid. Saarburg werd geheel bezet en op 2 punten ten Zuiden van deze plaats werd de Saar overschreden. Op de punt van den drie hoek staaa tank-voorhoedes op 7 km. van Trier. De Amerikanen hebben nu in 8 dagen tijds een gebied van bijna 200 vierk. km. daden der Duitsche overweldigers. Ja, Nederland heeft alles verloren, zelfs zijn prachtige bezittingen in Indië, waar het zoo terecht trotsch op was en waarvan het zoo'n goed gebruik wist te maken. Deze tegenslagen waren nog niet vol doende. De strijd om West-Europa, die in alle felheid in de vruchtbare velden van Frankrijk woedde, verplaatste zich naar het Noord-Oosten en wordt- nu in Nederland uitgestreden. Hongersnood lijkt onvermijdelijk. De heele wereld is er door ontroerd, maar wanneer ik over de misdaad die thans gaande is nadenk, lijkt deze ontroering nog al zwijgzaam en zwak. Door Nederland te vermoorden, treft Duitschland de geheele Westersche be schaving." (Anep-Aneta) van Duitschers gezuiverd en een 40-tal Duitsche plaatsen bezet. Aan het front van het 3e leger wer- den Donderdag 2000 gevangenen binnen gebracht. Op de Noordelijke flank wer. den 40 mitrailleursnesten der Siegfried- linie veroverd. Het Amerikaansche 7e en Fransche le leger maakten vorderingen ten Z.W. van Saarbrucken en hebben een deel der eerste stellingen van de Siegfried, linie reeds achter zich. Duitsche aanvallen bij Konings. bergen. Aan het front bij Koningsbergen heb ben zware Duitsche aanvallen ten Wes ten der stad weer eenig terrein opge leverd. Daarentegen maakten de Rus sen vorderingen ten Zuiden en Oosten van Koningsbergen. De Duitschers lijden bij hun aanvallen in Oost-Pruisen zware verliezen. Zoo werden Maandag, Dinsdag en Woensdag in totaal 8000 Duitschers bij Konings bergen gedood, en 86 tanks vernield. Gisteren kwamen daar nog 4000 doo. den bij, toen de Russen na een storm aanval de stad Zinthen namen, ten Zuid. Westen van Koningsbergen. Roccosovsky's troepen maakten ver dere vorderingen naar Danzig. Troepen van maarschalk Koniev vech ten nu op een breed front langs de Neisse, ten Zuiden van Guben. De Neisse is de rivier, die Berlijn in het Zuid-Oosten dekken moet. Slagen de Russen ei in over deze rivier fe komen, dan kunnen ze de Oder-linie ten Oosten van Berlijn overvleugelen. Volgens de Duitsche berichten van gistermiddag zouden voorhoedes de rivier reeds over schreden hebben. Hevige strijd op Iwo duurt voort. Op Iwojima hebben de Amerikaansche commando's weer hun vlag geheschen op de vulkaan Surihbachi, op de zuide lijke punt van het eiland. Deze werd veroverd, nadat de Jappen uit de klo ven en rotsholen met handgranaten ver jaagd waren. Hevige gevechten vinden nu plaats op het Centrale Plateau, waar krachtige Japansche tegenaanvallen af geslagen werden. Gisteren was het de 2000e dag dat Engeland in den oorlog was. Voor En geland waren de eerste 500 dagen het ergst, terwijl het voor de Duitschers juist andersom was. Het scheen of er aan hun gejubel over de vele overwin ningen geen einde kon komen. Maar in de vierde 500 dagen begon hun. ellende in Rusland, Polen, Italië en Normandie. Wij vragen ons thans af hoeveel dagen Duitschland het nog zal uithouden. (B..B.C.) Laatste Nieuws De Turksche Nationale Vergadering heeft besloten Duitschland en Japan den oorlog te verklaren. Turkije zal nu ook deelnemen aan de conferentie der ver- eenigde volken in San Francisco. Een dagorder van maarschalk Stalin meldt op den 27sten verjaardag van het Roode Leger de inname van Posen 23000 Duitschers werden gevangen ge nomen en 25000 Duitschers gedood. De Duitschers melden, dat het 9e Ame. rikaansche leger een nieuw offensief is begonnen langs de Roer, ten Noorden van Düren. Meer dan 1200 Amerikaansche bom menwerpers vielen o.a. 30 rangeerter. reinen aan tusschen Leipzig en Neuren berg. De R.A.F. viel Esschen en Gelsenkir. chen aan en was vannacht ook weer met honderden vliegtuigen boven het Duitsche Rijk. Uit Italië werden Weencn, Villach en Klagenfurt gebombardeerd. (B.B.C.) BELANGRIJKE ACTIE VAN HET NED. ROODE KRUIS In breede kringen doet zich de be hoefte gevoelen, om direct na de bevrij ding van het thans nog bezette gedeelte van ons land, aan familieleden, vrienden of kennissen, in een of anderen vorm, levensmiddelen te doen toekomen. Het is evenwel met vrij groote zeker heid te verwachten, dat het dan door verschillende omstandigheden voor eeni- gen tijd uitgesloten zal zijn, voedsel pakketten naar dit gebied te zenden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft daarom gemeend, een actie in het leven te roepen om de mogelijkheid te schep pen voor de onmiddellijke verzending van voedselpakketten tot een maximum van 3 kg. na de bevrijding van het ge bied ten Noorden en ten Oosten van de groote rivieren. Voor deze actie, welke bekend zal staan onder den naam „Zuid helpt Noord", worden momenteel plannen uit gewerkt en zeer binnenkort zullen daar over de details in pers en radio bekend worden gemaakt. Het Nederlandsche Roode Kruis meent er evenwel goed aan te doen, nu reeds de aandacht van het publiek op deze plannen te vestigen, opdat men thans al kan beginnen wat levensmiddelen voor dit doel te sparen. Men realiseert zich hierbij zeer goed, dat onze voedsel positie momenteel nog niet van dien aard is, dat eenieder gemakkelijk een dergelijk pakket zou kunnen samen stellen, doch men meent toch, dat het velen, in verband met de verhooging van de rantsoenen, mogelijk zal zijn, iets voor onze oneindig slechter bedeelde landgenooten boven de rivieren samen te stellen en dat eenieder voor zichzelf wel zal weten, wat hij het beste zou kunnen missen en sturen. (Herrijzend Nederland) ZOO MOET HET ABSOLUUT NIET Plm. 20.000 kg. kolen in beslag genomen. Over den heerschenden kolennood be hoeven we al heel weinig meer te ver tellen. Gezonde menschen hebben er al meer dan hun handen vol aan om zoo veel stook in huis te krijgen, dat zij eten kunnen koken en 's avonds, als het ge heel e gezin bij elkaar is, een beetje warmte in huis te kunnen hebben. Dus laat staan wat zieken en gebrekkigen met deze sehaarschte te kampen hebben. Wat nu te zeggen van een kolenhan delaar te Breda, die voldoende voorraad had, maar zelfs weigerde deze af te leveren aan zieken en a.s. moeders. De bedoeling van deze weigering is volko men duidelijk. In den zwarten handel dacht hij er vermoedelijk een dikken prijs van te kunnen maken. En in dat egoïsme stoorde de man zich niet eens aan het lot van menschen voor wie warmte in huis een allereerste ver. eischte is. Men kwam dit geval op het spoor en heeft prompt den voorraad kolen, bestaande uit 19485 kg. anthra- ciet, 90 H.L. gascoltes, 35 H.L. brech- coltes en 8 H.L. sintelcokes, in be slag genomen en via het Rijksbureau aan de bevolking ten goede doen komen. Rede van H.M. de Koningin Gistermiddag heeft H. M. Koningin Wilhelmina voor Radio Oranje een rede gehouden, wa.arin ze de benoeming van het gereconstrueerde kabinet aankon digde. Er zijn daartoe persoonlijkheden benoemd, die gedragen worden dooi- het vertrouwen van het bevrijde deel des lands Het kabinet krijgt de hoogst belang rijke taak in een regeling te voorzien betreffende de voedselvoorziening van het nog bezette deel des lands en van het overzeesche rijksgebied en een ver betering der voedselvoorziening in het eeds bevrijde deel. In ons volgend nummer komen we op de samenstelling van dit ministerie na der terug. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1