bezet eiland en voerden zoo de eene raid na de andere op de Duitsche verbindings lijnen uit. 18 uur. Ten zuiden van Forli wer den na hevige gevechten van huis tot huis, 3 dorpen bevrijd. Aan de rest van het front is groote activiteit van patrouilles. Verre Oosten. 7-11-44 11.45 uur. In de Philipijnen vinden voortdurende geall. luchtaanvallen plaats. Bij de reeds gemelde aanval op Luzoneiland, die vooral gericht was op de havens van Manilla, werd groote schade aangericht. Van de 5 schepen, die zwaar beschadigd werden, is een zware kruiser later gezonken. De Amerikanen blijven terrein winnen op Leyte. In Britsch-Indië is na een hevigen strijd de Kennedy-Piek genomen, een ruim 3000 meter hoogen bergtop. Zeer veel Japan ners zijn daar gesneuveld. Tokio-radio meldde vandaag, dat 2 Am. superforten boven Tokio en Oost- Japan hebben gevlogen, zonder echter bommen uit te werpen. 8-11 6.45 uur. In den 2-daagschen aanval, die Am. vliegtuigen van vliegdek schepen Zaterdag en Zondag op Manilla hebben uitgevoerd, zijn in totaal 440 Ja- pansche vliegtuigen vernield of neerge schoten. 6 schepen werden tot zinken ge bracht en 24 andere zwaar beschadigd. De opzet om Manilla als Japansche bases uit te schakelen is geheel geslaagd. Er werd uitgebreide schade in de havens en op de 5 vliegvelden rond de stad aan gericht. Oostfront. 7-11-44. 11.45 uur. Ten Zuiden van Boedapest doen de Duitschers hevige tegenaanvallen bij Solnok, op 90 K.M. O.Z.O. van Boedapest, om de Rus sische druk op Boedapest te verlichten. 18 uur. De strijd om Boedapest neemt nog steeds in hevigheid toe. Correspon denten melden uit Moskou, dat er geen reden is te gelooven, dat de val van Boedapest aanstaande is. De Duitsche stellingen bij Boedapest zijn vrij sterk en de stad bestaat uit 2 deelen, gescheiden door een flinke rivier. In een dagorder tot het Russische volk zeide Stalin o a. nog, dat de Duitschers dezen zomer aan het Oostfront 750.000 man verloren hebben, wat met de 610.000 gevangenen die door de geallieerden in het Westen zijn gemaakt, een totaal van 1.3 millioen maakt. Daarbij zijn dan nog niet de Duitsche verliezen aan dooden in het Westen inbegrepen. Geheel Rusland is thans vrij van Duitschers en we vech ten nu op vijandelijken bodem. 20 uur. De Duitsche tegenaanvallen bij Goldap in Oost-Pruisen, worden ten gevolge van de zware verliezen steeds zwakker. 8-11-44. 6.45 uur. Het Russische avond-communiqué meldde geen groote veranderingen langs het geheele Oostelijk front. Troepen van Maarschalk Tito bedrei gen steeds meer Skolpje. het belangrijke centrum in Zuid-Joego-Slavië. Luchtoorlog. 7-11-'44. 11.45 uur. Inde afgeloopen nacht deed de R.A.F. een korte, maar hevige aanval op Coblenz, terwijl tevens Gelsenkirchen nogmaals aangeval len werd. Van de aanval die gisteren door 1000 R.A.F.-bommenwerpers werd uitgevoerd, zijn 5 vliegtuigen niet teruggekeerd. Geallieerde jagers en met raketgeschut gewapende Typhoons steunden gisteren operaties in Nederland zeer goed. Op tal rijke doelen werden aanvallen gedaan. 20.15 uur. Gisteren werden spoorwegen in Nederland op 26 plaatsen door vlieg tuigen aangevallen. Het is nu bekend geworden, dat Zater dagavond de R.A.F. een nieuwe aanval gedaan heeft op het Dortmund-Eemskanaal. Het bombardement werd op dezelfde plaats uitgevoerd als in September j.l., zoodat het opnieuw voor een groot deel is drooggelegd. De R.A.F. beschikt nu over instrumen ten, waarbij ook bij slecht weer groote luchtoperaties des nachts kunnen worden uitgevoerd. Van de aanvallen die hedennacht uit gevoerd werden, keerden 15 Engelsche bommenwerpers niet terug. 5 Duitsche nachtjagers werden neergeschoten. inkeer Er heeft zich een bittere droppel ge mengd in onze vreugdebeker. Voor ons volksgeweten was het on duldbaar, dat vrouwen en meisjes, die zich met leden der vijandelijke bezettings macht hadden misdragen, mee feest zouden vieren met onze jonge Canadeesche en Engelsche vrienden. Tijdelijke isolatie was daarom de eisch. Of het noodig was daaraan andere straffen toe te voegen „It is not our custan", (het is niet onze gewoonte) zei ergens een hoogere Cana deesche officier en hij verzocht verdere wraakhandelingen achterwege te laten. Welk Nederlandsch hart bleef volko men vrij van deze alsem-druppel? Van een kruis klonk: want zij weten niet wat zij doen Geen wraak, maar strikte rechtvaardig heid Onder het volk wordt hier en daar gemompeld: waarom nu alleen deze, en niet ook die en die? Het is een geruststelling, dat elk geval zeer nauwkeurig wordt onderzocht, en zonder aanzien des persoons recht wordt gedaan, Onze nieuw-gewonnen vrijheid vraagt nieuwe, zuivere wegen. Ds. K. BIJZONDERHEDEN Over de landingen op Walcheren nog het volgende In Breskcns leggen aan de houten stei gers de scheepjes aan met de gewonden, die van den overkant komen. De troepen die aan dezen kant staan te wachten om overgezet te worden naar Walcheren, zien hun gewonde kameraden komen en hooren het gebulder van het front aan den overkant van de rivier. Ze drinken veel thee en rooken siga retten, tot het tijdstip komt, waarop zij in de frontlijn zullen staan. Laten we toch nooit vergeten, wat deze jongens uit andere landen voor onze vrijheid gedaan hebben. Minister-President Churchill herdacht in het Lagerhuis den in Kaïro vermoorden Britschen gezant voor het Midden-Oosten, Lord Moyne, en zei o.a. dat de Engel sche natie een groot verlies lijdt door het overlijden van Lord Moyne. Hij her dacht verder de uitstekende wijze waarop Lord Moyne de meest dringende en moei lijke zaken in het Midden-Oosten heeft behandeld. De Noorsche delegatie, die in Zweden uitgebreide besprekingen heeft gevoerd, is uit Stockholm naar Moskou vertrokken. Deensche patriotten hebben de groot ste veerboot, de „Storebeltveroverd en naar de Zweedsche haven Helsingborg overgebracht. De „Storebelt" kon meer dan 1500 passagiers vervoeren, en hiermede verlie zen de Duitschers weer een belangrijk transportschip. Geall. oorlogscorr. melden, dat ze in Middelburg een zeer eigenaardige situatie aantroffen. Letterlijk tot op de daken was Middelburg volgepropt met vluchtelingen, en daartusschen bevonden zich de Duit sche soldaten. Op de straten werd alles tot één massa samengesmolten, met enthousiaste men- schenmenigten, die hun bevrijders om de hals vielen. En daartusschen stonden de Duitschers en keken toe hoe de bevol king haar bevrijding vierde, ondanks het feit, dat ze zich nog niet officieel hadden overgegeven, Middelburg zit zoo rondom in het water, dat zelfs de verkenners hun plicht moesten doen per roeiboot, en terwijl de eene groep vanuit het Oosten de stad binnenviel, roeide een andere groep rond de stad, en voer Middelburg uit het Westen binnen. Scherpschutters schoten nog even uit hun schuilhoeken, doch de burgerij stroomde de straten op en be schermde als het ware de geall. soldaten. En nu vieren geall. soldaten en de burgers hun bevrijding op een eiland in een eiland. De geallieerde volkeren hebben niet alleen een strijd tegen legers te voeren, maar ook tegen verschillende ziekten, honger en koude. Eén der grootste overwinningen op me disch gebied is die op de vlektyphus. De geallieerden zijn er nu in geslaagd, een insectenpoeder te vervaardigen, dat aan geduid wordt met de letters DDT. Het is een wit poeder, ruikt zoet en verdelgt alle luizen, die speciaal de vlektyphus verspreiden, zooals vlooien, vliegen, mug gen, zelfs kakkerlakken en coloradokevers. Het heeft een zeer sterke werking, één milligram is voldoende voor een ruimte van 1 kubieke meter, om alle ongedierte in die ruimte te verdelgen. Het is volko men onschadelijk voor menschen en die ren. Het kan gespoten worden tusschen de kleeren van menschen. In verf ver mengd, kunnen muren er mede bestreken worden. Het poeder heeft voor de le maal zijn groote waarde bewezen in Napels. Ér waren daar meer dan 200.000 vluchte lingen, die in huizen en kelders woonden, zoodat de luizen zich zeer snel vermenig vuldigden. In Oct. 1943 werd het le geval gemeld, en direct namen de geall. officieren van gezondheid met de Am. gen. Fochs aan het hoofd uitgebreide maatregelen om een epidemie tegen te gaan. Eerst werden de haarden opge spoord en werden 40 ontsmettingscentra ingesteld. De geheele bevolking werd ermee behandeld, d.w.z. 1.300.000 men schen. Op 1 dag werden er zelfs 70.000 behandeld. Het resultaat was uitstekend, tegen den tijd, dat men normaal met een toename van 500 gevallen per dag had rekening moeten houden, was de epidemie geheel onder de knie. Zoo kunnen nu ook groote malaria gebieden vanuit vliegtuigen bespoten wor den. Gen. Fochs noemde dit de 2e over winning van Napels. Het beteekent, dat de Europ. bevolking tijdens en na deze oorlog beter beschermd kan worden tegen verschillende ziekten, als na de vorige oorlog. Drukkerij „De Phoenix", Goes F. J. S. van der Peijl

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3