VRIJE STEMMEN Luchtoffensief duurt voort Ie JAARGANG NUMMER 94 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 23 Februari 1945 Algemeene leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers en Advert.: Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Toscanini en het Nazi-fascisme De Amerikaansche Voorlichtingsdienst heeft de hoffelijkheid gehad, voor het bevrijd ge bied in Nederland een prachtig veertien- daagsch geïllustreerd tijdschrift uit te geven, zoolang wij zelf daarvoor nog geen gelegen heid hebben. Dit tijdschrift, dat „Kijk" heet, geeft in zijn tweede nummer o.a, een aardige schets van den beroemden Italiaanschen dirigent, wiens naam hierboven staat. Daarin wordt ons een pakkend voorval verteld uit zijn leven onder Mussolini's bewind in Italië. Toscanini was steeds een overtuigd tegen stander van het Nazi-Fascisme. Toen hij eens een concert zou dirigeeren in Turijn, waai de prinses van Piëmont aanwezig zou zijn, werd door het fascistisch regime besloten, dat het concert, dat geopend zou worden met het Italiaansche volkslied, als tweede stuk zou geven hel Fascistische officieele lied, de „Giovinezza". „Neen", zei Toscanini, „het volkslied is voldoende". Toch moest het wor den gegeven, besliste men. En nu gebeurde het ongeloofelijke een inderhaast bij elkaar getrommeld zoodje muzikanten stond vóór het podium. Op het podium zaten de leden van het orkest, werkeloos. Achter de dirigenten lessenaar Toscanini, doodstil. De muzikanten gaven een gebrekkige weergave van het fascistische lied. Daarna gaf de groote diri gent met zijn dirigeerstok het sein om het concert te beginnen 1 Een beleediging die Mussolini nooit heeft kunnen vergeten. Eenzelfde moedige houding nam Toscanini aan, toen hij, na de overname van het be wind in Duitschland door Hitler, in Bayreuth het Wagner-muziekfeest zou leiden. Juist had de Führer een aantal kunstenaars ontslagen, omdat zij niet tot het „Arische" ras behoor den. Toscanini protesteerde daartegen schrif telijk bij Hitier. Hij kreeg geen antwoord. Toen verscheurde hij zijn contract voor het Wagner-ieestEn toen Hitier een poos daarna Oostenrijk annexeerde, legde hij ook de leiding van de muziekfeesten in Salzburg, in Oostenrijk, waarmede hij eveneens was belast, neer, en vertrok uit het geannexeerde land. Toscanini vertrekt nu naar Amerika. Op reis daarheen leidde hij in Palestina een concert, gegeven door de Joodsche musici, die uit Duitschland hadden moeten vluchten Men kan zich de machtelooze woede van Hitier voorstellen, dat de grootste dirigent van onzen tijd dit vernietigende oordeel uit sprak over den rassenwaan van de nazi fascisten In Amerika deed Toscanini een gelofte „Vóór ik sterf wil ik nog drie concerten geven om den val van het fascisme in Italië, in Duitschland, en in Japan te vieren Verleden jaar, na den val van Mussolini, leidde hij hei eerste dezer drie concerten. Wanneer zal hij het tweede en het derde leiden Heel de beschaafde wereld verlangt naar dezen dag 1Red. HET WARENBUREAU BELGIE--NEDERLAND.-LUXEMBURG Daar op het oogenblik het meest intensieve handelsverkeer met de Belgisch-Luxemburg- sche Economische Linie bestaat, is men zoo doende gekomen tot de oprichting van het Warenbureau België-Nederland-Luxemburg". Dit „Warenbureau" is gevestigd te Brussel en vormt een onderdeel van het College van Algemeene Commissarissen voor Landbouw. Handel en Nijverheid. Dit laatste is, zooals bekend, het burgerlijk uitvoerend orgaan voor alle economische kwesties waarmede het Mil. Gezag zich bezig heeft te houden. Het „Warenbureau" te Brussel heeft dus tot taak om, in samenwerking met de Sectie Economische Zaken van den Staf Militair Gezag, dé handelsbetrekkingen tusschen Ne derland en de Belgisch-Luxemburgsche Eco- nomisclie Unie te stimuleeren en te onder steunen waar dit maar eenigszins mogelijk is. Vandaar dat de bezigheden van het Warenbureau zich over een uitgebreid ter rein uitstrekken. Teneinde de financiering over het doode punt heen te helpen, heeft de Belgische Re geering Nederland 'n crediet geopend, waar uit export van België naar Nederland voor- loopig kan worden gefinancierd. Dit crediet bepaalt uiteraard niet de bovenste grens van het Belgisch-Nederlandsch handelsverkeer. Neurenberg weer aangevallen Nadat gisteren ruim 1200 Amerikaan sche zware bommenwerpers uit Enge land, begeleid dooi- 500 jagers, voor den tweeden dag in successie een aanval hadden gedaan op Worms, het verbin dingscentrum achter het front, tegen over het 3e Amerikaansche leger. Des nachts vielen Mosquito's, evenals den vorigen nacht, Berlijn tweemaal aan. Bij den tweeden aanval op Neuren berg werden 3000 ton brisantbommen en circa 400.000 brandbommen op de stad geworpen. Verkenningspiloten mel den, dat zeer zware schade is ontstaan op de overvolle rangeerterreinen, in de Siemens-Werke voor electrische appara ten, en in de MAM-tankfabrieken. Voor den 9en achtereenvolgenden dag bombardeerden bommenwerpers uit Ita lië rangeerterreinen in en rond Weenen. De haven-installaties van de Adriatische Zee-haven Pola werden eveneens aan gevallen. In totaal waren in de laatste 48 uur ruim 5000 zware bommenwerpers uit Engeland en Italië boven Duitschland. Ook de Russen hebben thans weer de zware bommenwerpers in den strijd ge worpen. Dinsdagnacht bestookten ze fabrieken en militaire installaties in Stettin, Stargard en in het omsingelde Breslau. Nog steeds zware gevechten op Iwo. Ti-i Vorve Oosten neomt Hf ptriirl op Iwo steeds verwoeder afmetingen aan. De Amerikanen hebben nu een derde divisie in den strijd geworpen, doch na de verovering van 't voornaam ste punt op het eiland, een der beide vliegvelden, zijn ze slechts weinig opge rukt. De Jappen houden als mollen stand in hun rotsholen en kloven in de bergen. In Birma werden de belangrijke zilver mijnen op 40 km. van Lashio veroverd. Amerikaansche duikboten hebben we derom 25 Japansche schepen tot zinken gebracht, w.o. 3 oorlogsschepen. Czersk veroverd. In het Noorden van Polen hebben de troepen van maarschalk Roccosovsky het spoorwegknooppunt Czersk, aan de lijn van Berlijn naar Danzig, veroverd, en zijn daarna weer verder opgerukt tot op 50 km. van Danzig. Ongeveer 2000 Duitschers werden hierbij gedood. In Oost-Pruisen hebben de Duitschers ten koste van zeer zware verliezen eenig terrein herwonnen ten Westen van Ko. ningsbergen. Konievs legers rukken steeds meer op naar Kottbus en hebben o.a. de stad Pribuss ingenomen, op 90 km. van de stad Dresden. Langs den Noordelijken oever van de Donau, ten Oosten van Komorn, zijn de Immers, met de opbrengst van de exporten uit Nederland naar België wordt de rekening van het Warenbureau gecrediteerd en de Nederlandsche schuld daardoor verminderd. Op het oogenblik wordt inderdaad reeds het een en ander van Nederland naar België uitgevoerd, waartegenover dus wederom meerdere import van Belgische goederen mo gelijk is. Óm tot besluit een indruk te geven van de verscheidenheid der artikelen, die onder de bovengenoemde voorwaarden werden verhandeld, zij vermeld, dat in Nederland o.m. werd geïmporteerdzwavel, soda, tri- natriuinphosphaat, messen, vorken, lepels, glazen, aardewerk, glas en substituut-glas, verbandmiddelen en medicijnen. Naar België werd geëxporteerdpoot- aardappelen, uien, oesters, mosselen, schar- dijn, zeebliek. Commentaar. Russen weer in den aanval en hebben een aantal plaatsen ingenomen. De ring rond Breslau wordt steeds nauwer aangehaald. Amerikanen boeken terreinwinst. Aan het Westelijk front hebben Ame rikaansche troepen gisteren terreinwin. sten gemaakt tot 10 km. Een twintigtal plaatsen werd ingenomen, terwijl voor hoedes in de stad Saarburg doordron gen. Volgens correspondenten zou het deel der stad, ten Westen van de Saar, reeds van Duitschers gezuiverd zijn. De Amerikanen staan nu over een lengte van 13 km. langs de Saar, bene den Saarbrucken. In het Noorden tusschen Maas en Rijn trekken de Duitschers terug op Weeze. Verder namen de geallieerden troepen Moyland in, op 3 km. van Calcar, welke stad gisteren door de tactische lucht macht in brand geschoten werd. De tactische luchtmacht viel soms doelen aan op slechts 200 meter voor de op rukkende geallieerde troepen. De driehoek tusschen Saar en Moezel ten Z.O. van Luxemburg, is reeds voor twee-derde in Amerikaansche handen en wordt snel van Duitschers gezuiverd. (B..B.C.) Laatste Nieuws Gisteren waren er meer dan 6000 ge allieerde vliegtuigen boven Duitschland, aje minstens z<± verbinuingscentra aan vielen. Sarrebourg is nu in Amerikaansche handen. De geheele driehoek tusschen Saar en Moezel van Duitschers gezuiverd. Zware Russische druk bij de Neisse. Tusschen Guben en Forst de Neisse be- reikt. Vannacht werd Berlijn gebombardeerd. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus is veel gunstiger en men verwacht, dat Hij tegen het eind der week geheel hersteld zal zijn. De temperatuur is nor maal en in het algemeen gaat de patient flink vooruit. Dr. Benesj, de president van Tsjecho- Slowakije, sprak Woensdagavond via de radio tot het Engelsche volk en bedankte het, mede namens zijn vele landgenooten, voor de gastvrijheid die velen hunner ge durende 6 jaren in Engeland hadden ge noten. Zooals onlangs werd gemeld, ver trekt Dr. Benesj een dezer dagen met zijn Regeering naar Kosicze, waar hun voor- loopig hoofdkwartier gevestigd zal zijn. In Mexico-City is Donderdag de inter- Amerikaansche conferentie begonnen, waar aan 19 der 21 Amerikaansche republieken deelnemen. Alleen San Salvador en Argen tinië zijn niet vertegenwoordigd. Tot voor zitter is de Mexicaansche Minister van Buitenlandsche Zaken gekozen. De verte genwoordiger van Paraguay verzocht de kwestie Argentinië het eerst ter sprake te brengen, doch de voorzitter deelde hierop de vertegenwoordigers mede, dat dit het laatste punt der agenda zou vormen. (B.B.C.) PREDIKBEURTEN GOES-WTLHELMINADORP Zondag 25 Februari. Goes. 9.30 uur Dr. Dankbaar 3 uur Ds. Korevaar. In beide diensten extra collecte voor de Chr. Bewaarschool. Vrijz. Godsil. 1.30 uur Ds. J. H. Hanne- man in „De Prins van Oranje". Wilhelminadorp. 10 uur Ds. Odé, 3 uur Dr. Dankbaar. MILITAIR GEZAG Zaterdagavond 24 Febr. om 8.30 uur n.m. zal door Kapitein Hagedoorn, Com missaris Militair Gezag, een radio- omroep worden gehouden over de distri butie-radio. BURGERLIJKE STAND VAN GOES Huw.aang.Pieter Suurmond, 23 jaar, en Maatje Johanna Sturm, 22 jaar. GeborenPieter Willem, z. v. D. I. Sinke en P. J. Bink. Willem, z. v. G. v. d. Klooster en D. J. v. Zaltbommel. Franciscus Anthonius Maria, z. v. A. A. Aertssen en F. J. v. Hecke. Overleden Neeltje van Schaik, 81 jr., echtgen. van A. Hoogesteger. Maria Ja' coba van Riet, 3 jaar. Nelewart Gakeer, 62 jaar. OFFICIEELE PUBLICATIES Nieuwe Bonnen, geldig tot 3 Maart 1945. Brood. Bon 10 A en 10 B „Brood", per bon 4 rantsoenen bon 10 Beschuit, per bon 1 rantsoen. Melk. Bon 10 „Melk", 1 rantsoen is l3/4 liter per bon. Taptemelk. Bon 10 „Taptemelk", per bon 200 gram magere melkpoeder of 13/j liter karne melk of l3/i liter versche taptemelk, al naar gelang er voorradig is. Uitreiking Bonkaarten. In het tijdvak van 26 Februari t.m. 17 Maart zullen door de distributiedien sten worden uitgereikt A. Bonkaarten voor Voedingsmiddelen KA 4 KB 4. KO 4, KD 4 en KE 4 B. Tabakskaarten QA aan mannelijke personen geboren in 1926 en vroeger C. Versnaperingskaarten QB aan de vrouwelijke personen geboren in 1926 en vroeger D. Versnaperingskaarten aan perso nen geboren in 1927 en later,- E. Noodbonkaarten Zeeland voor spe ciale doeleinden. Het publiek dient bon 72 Algemeen van de bonkaarten voor de 3e periode in te leveren, ter verkrijging van nieu we bonkaarten. Bovendien moeten de tweede distribu tiestamkaarten en het inlegvel worden overgelegd. ENGELSCHE HUISHOUDZEEP Ter verduidelijking diene dat Engel sche huishoudzeep in den handel zal ge bracht worden in staven van ongeveer 900 gram en van ongeveer 450 gram. Vier bonnen 79 geven recht op een staaf van ca. 900 gram en twee bonnen 79 geven recht op een staaf van plm. 450 gram. Op veler verzoek mag een staaf worden gesneden, met dien verstande evenwel, dat het halveeren van staven geschiedt met behulp van een liniaal in het bijzijn van belanghebbenden (cliën ten). BONKAART BEWAREN Een ieder dient de bonkaart van de periode van 20 Januari tot 17 Februari 1945 (dus van de 2e periode) zuinig te bewaren. Door vertraagden aanvoer zijn nog niet alle bonnen van deze kaart aan gewezen. Zegt het voort De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, J. C. W. JOBSE. KANTOOR PROV. INSPECTIE DISTRIBUTIE Het kantoor van den Provinciale In spectie voor de Distributie, Wijngaard straat 21a te Goes, is voor het publiek geopend uitsluitend des morgens van 10 tot 12 uur. Des middags kan men niet geholpen worden. Het publiek wordt verzocht daarmede rekening te willen houden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1