VRIJE STEMMEN - DONDERDAG 252 FEBRUARI 19-45 Tot de laatste minuut De Duitschers moeten tot de laatste minuut werken en dan vechten Vanuit Stockholm wordt aan de „Daily Telegraph" bericht De Nazi-leiders hebben de arbeiders in de mijnen en fabrieken gewaarschuwd, dat ze als deserteurs zullen worden behandeld, als ze bij de nadering van de Russische legers hun werk te vroeg verlaten. De aanvoer voor den oorlog is zoo hard noodig, dat de fabrie ken hun productie moeten voortzetten, totdat het district van de rest van Duitschland is afgesneden, of de Russen heel dichtbij zijn. Dan wordt alles opgeblazen en de wapen depots worden geopend voor de arbeiders, die zich bij de Volkssturm-bataljons moeten aansluiten. In Opper-Silezië zijn volgens „Stockholms Tidningen" al hoogovens en fabrieken ver nield. In Berlijn treft men al maatregelen om daar hetzelfde te doen. Het Duitsche Hoofdkwartier stuurt iederen bruikbaren man naar het Oostfront, maar de Russische legers krijgen geregeld een stroom van versterkingen. Zij werpen nieuwe infan- terie-detachementen onmiddellijk na de ge pantserde voorhoeden in den strijd. Met zeer groote omtrekkende bewegingen dwingen ze de Duitschers om terug te trekken, zonder slag te leveren. Daardoor zijn heele streken bijna ongeschonden in Russische handen ge vallen. Ze zijn ontruimd zonder dat er een schot gevallen is. In het Oder-gebied hebben de Russen een nieuwen bondgenoot in „Generaal Winter". De Oder is bevroren en vormt dus geen natuurlijke verdedigingslinie meer. Niet al leen infanterie, maar ook zware tanks en gemotoriseerde artillerie stroomt over de Oder om do Russische bruggehoofden op den wes telijken oever te versterken. Millioenen Duitschers, die in de oostelijke provincies wonen, en tienduizenden, die daar een toevlucht zochten nadat hun huis in het Westen door bommen verwoest was, trekken nu langs de wegen, bij bar winterweer. Hulparbeid in wasscherijen Zooals algemeen bekend is, is de toe. stand in het wasscherijbedrijf in Goes dusdanig, dat men niet genoeg perso neel heel't, om alle aangeboden wasschen te verzorgen en tijdig af te leveren. Een groot ongerief voor menige huisvrouw die thuis geen gelegenheid heeft om zelf te wasschen en die tengevolge van de kleedingsehaarschte geen voldoend aan. tal van alle kleedingstukken heeft, om lang op de wasch te kunnen wachten. Van een dames-comité kwam nu dezer dagen in vele bussen een aardig opge. stelde circulaire, getiteld U doet toch ook mee Het komt in het kort hierop neer, dat zij het groote probleem willen helpen oplossen. Zij roepen de vrouwen op, om een middag in de wasscherij te komen helpen. Dan is er arbeidskracht genoeg om alles vlot te doen verloopen. Dit initiatief is zeer te prijzen. Doch veel vrouwen kunnen geen mid dag uit hun gezin gemist worden. Daarom kwam een briefschrijver op het volgende denkbeeld, dat wij gaarne ter overweging doorgeven. „Ik vraag mij afkan dit niet an ders De dames van genoemd comité zijn te prijzen om hun goed bedoelde daad, om werkelijk te helpen. Maar heel veel vrouwen kunnen geen middag uit hun gezin, om op de wasscherij te gaan helpèn. Er is groot tekort aan huis houdelijk personeel. Waar al die meis jes en vrouwen zitten Eenige tien- tallen hebben huisarrest wegens omgang met de Duitschers, of door politieke on betrouwbaarheid. Er zijn geëvacueerde meisjes en vrouwen, eveneens politiek onbetrouwbaar, welke geen huisarrest hebben. Deze te zamen vormen een dus danig aantal, dat er, gerekend op een 45 urige werkweek, honderden uren ge werkt kan worden, om de behandeling van de wasch der bevolking van Goes en omgeving in een sneller tempo te doen plaats hebben. Laten wij eens aannemen, dat er 50 vrouwen en meisjes huisarrest hebben, dan overdrijf ik niet. Resultaat 50 maal 45 uren is 2250 uren. Nu worden er van bovengenoemde personen verschillende gezinnen ge steund, wat noodzakelijk is, want de ge zinnen moeten leven. Maar de uitgaven zouden belangrijk minder zijn, als het huisarrest werd opgeheven en zij ver plicht werden, te gaan werken. Velen zouden dit ook liever doen, want maan den achtereen huisarrest lijkt mij niet leuk. Als dit vraagstuk werd opgelost, het welk m. i. direct mogelijk zou moeten zijn, wordt de gemeenschap daardoor ge diend, en behoeft men geen beroep meer te doen op de huisvrouwen, om minstens een halven dag per week uit hun gezin te gaan, doch kan men in de naaste toe komst met een gerust hart de wasch meegeven, omdat dan niet meer gezegd behoeft te worden Mevrouw, U woont in wijk 4 Dan misschien over zes weken Wij geven naar gewoonte dezen raad gaarne door aan de bevoegde instanties en danken den briefschrijver voor zijn bijdrage tot het algemeen welzijn. Red. OOK IN ZEELAND EEN TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN Bij beschikking van de Ministers van Justitie en van Landbouw, Handel en Nijverheid van 12 Januari 1945, is met ingang van dien datum tot Tuchtrechter voor de Prijzen in het Arrondissement Middelburg benoemd Mr. J. D. Vink. ZUIVERING POLDER. EN WATER. SCHAPS-AMBTENAREN Door den Commissaris der Koningin is ingesteld een commissie tot toepas sing van het Zuiveringsbesluit voor de Polder- en Waterschaps-ambtenaren, wo nende op Zuid- en Noord-Beveland, be staande uit de heerenA. Minderhoud, Wilhelminadorp M. Arenthals, Zelden- rust, KatsJ. C. v. 't Westeinde, Baars. dorp. Degenen die meenen mededeelingen te kunnen doen om het werk der commissie te kunnen volmaken, worden verzocht hun mededeelingen in te dienen bij den secretaris van die commissie, den heer J. C. v. 't Westeinde te Baarsdorp, post 's-Heer-Arendskerke. BE „CENTRALE ZAKEN-SERVICE" (C. Z. S.) Wij maken belanghebbenden (zaken lieden, artsen, instanties e. d.), die zake lijk contact wenschen met relaties in be vrijd Nederland er op attent, dat voor 't geheele gevrijde gebied een „Centrale Zaken-Service" is opgericht. De C.Z.S. belast zich met het monde ling vervullen van allerlei .opdrachten, die het economisch leven betreffen. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen voor een opleving der zakelijke betrek kingen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de C.Z.S. als officieel erkende in stelling de volle medewerking heeft van de overheidsinstanties. Bovendien laat (door een nauwe samenwerking met den Auto Bevrachtingsdienst) het transport probleem zich vrij gemakkelijk oplossen. Wanneer dus een C.Z.S.-koerier voor een bepaalden zakenman een partij goederen kan bemachtigen, wordt het vervoer daarvan geregeld tusschen de C.Z.S. en den A.B.D. voor rekening van kooper of verkooper. Uitdrukkelijk wijzen wij er op, dat het vervoer van post door den C.Z.S.-koerier bij verordening van het Militair Gezag streng verboden is. Opdrachten worden dus uitsluitend mondeling behandeld. De ervaring heeft reeds geleerd, dat de C.Z.S.-koerier overal loyaal en zake lijk wordt bediend en men zijn optreden namens de zakenlieden, artsen e. d. ten zeerste waardeert. Belanghebbenden op Noord- en Zuid- Beveland kunnen hun schinftelijke op. drachten richten aan de „Centrale Zaken Service", afdeeling Goes, p.a. A.B.D.. Agentschap, Nieuwstraat 5, Goes. Mocht een nadere bespreking tusschen opdrachtgever en C.Z.S. wenschelijk ge acht worden, dan moet de opdrachtgever dit in zijn schrijven vermelden. De (voorloopige) tai'ieven zijn als volgtvoor één opdracht wordt bere kend 3 cent per kilometer (heen en te rug). Voor meer dan één opdracht wordt voor de verst afgelegen plaats het km.- tarief berekend en voor elke volgende f 3.50 per opdracht, voor zoover deze gedaan moet worden in plaatsen, die aan de hoofdroute naar de verste plaats lig gen. Moet eventueel omgereden worden, dan komt daarbij het aantal om te rijden km. x 3 ent. Hoe meer opdrachten men dus geeft, hoe voordeeliger men per op dracht werkt. Wij verwachten, dat de „C.Z.S.", voort gesproten uit een Zeeuwsch initiatief, een warm onthaal zal vinden bij allen, die belang hebben bij een nauwer con tact met bevrijd Nederland. CENTRAAL BESTUUR VAN HET ROODE KRUIS Mede in overleg met 't Militair Gezag en het Ministerie van Oorlog te Londen is tot stand gekomen een Voorloopig Centraal Bestuur voor het bevrijde ge bied van 't Nederlandsche Roode Kruis, waarvoor de ministerieele goedkeuring werd aangevraagd. De functies zijn als volgt verdeeld E. M. J. de Vlam, voorzitter Mr. J. C. Baron Baud, onder-voorzitterC. L. C. Pedelé, alg. secretaris,- Mr. J. A. Grothe van Schellach, penningmeesterDr. K. M. Tordoir, hoofd transportwezenDr. P. F. M. Karthaus, hoofd ziekenhuis wezen. In dit voorloopig Centraal Bestuur hebben tevens zitting de heeren Dr. C. v. d. Berg als vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur, alsmede de provinciale ge volmachtigden voor de bevrijde provin cies, te weten voor Limburg Notaris H. J. H. Hoenen voor Noord-Brabant Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen voor Gelderland Dr. L. A. Veeger. Verbindings Officier van Militair Ge zag voor Sociaal Werk Jhr. Ir. R. H. Laman Trip. Tot Secretaris is benoemd de heer W. Pluijgers. Het Secretariaat is gevestigd Hotel „De Wildeman", Markt 9, Eind hoven. Om verwarring te voorkomen zij hier aan nog toegevoegd, dat het Informatie- en Correspondentiebureau blijft geves tigd in „Old Dutch", Markt 8, te Eind hoven. S T A L> S N I K U W S ADVIES-COMMISSIE ZUIVERING GEMEENTE-PERSONEEL Zaterdag j.l. werd door den wnd. bur gemeester, dhr. De Roo, geïnstalleerd een advies-commissie tot zuivering van het gemeente-personeel, met uitzondering van de politie en het onderwijzend per soneel. De commissie is samengesteld uit de heeren Dr. J. M. Planteijdt, voorzitter, A. Buris, M. P. Jiskoot. Johs. de Kruij- ter en J. H. Witkam. Als Secretaris is toegevoegd Mr. H. B. Bouwman. Bezwaren tegen 't gemeente-personeel voorzoover van belang voor deze com missie, kunnen schriftelijk tot 1 Maart a.s. worden ingezonden bij den Secreta ris, adres Zonnebloemstraat 25. De commissie zal haar eerste zitting houden op Vrijdag 2 Maart a.s. ten Stad- huize, van 7 tot S uur 's avonds, in welke zitting mondelinge klachten kunnen worden ingediend en schriftelijk inge zonden klachten kunnen worden toege licht. OFFÏCIEELB PUBLICATIES HUISHOUDZEEP Hierdoor wordt ter algemeene kennis gebracht, dat met ingang van 18 Fe bruari de prijs voor Engelsche huishoud zeep voor het publiek is bepaald op 45 cent per staaf van circa 225 gram. JONGENSCOSTUMES Vergunningen voor jongenscostumes, die door den Distributiedienst Goes zijn uitgereikt volgens publicatie van 24 Ja nuari 1945, kunnen door het publiek worden ingeleverd bij iederen textiel. detaillist, die altijd dit artikel verkocht heeft. Aandere textiel-detaillisten mogen de vergunningen niet in ontvangst nemen. De wnd. Directeur Distributiedienst Goes, J. L. v. d. VALK. VERPLICHTE LEVERING RUNDVEE Aanslag Stieren. Stieren beneden 1 jaar geen aanslag. Stieren 1 jaar en ouder twee-derde van het levend gewicht. Stieren, waarvan bij na te noemen levering geen identiteits bewijs wordt overgelegd, worden voor 't volle gewicht aangeslagen. De stieren worden slechts aangesla gen, v/anneer deze op de slachtvee-markt worden geleverd. Contractrcgeling. De bestaande contractregeling, zoowel voor mest- als weidecontracten, wordt gehandhaafd. Indien mogelijk kan ech ter op ruimere schaal gelegenheid wor den gegeven om slachtvee en daartoe geëigend gebruiksvee te contracteeren. Aanslag Slachtvee. In afwijking van de regeling voor 1944, toen de aanslag 120 kg. per vrou welijk rund boven 1 jaar bedroeg, wordt deze aanslag voor 1945 vastgesteld op 90 kg. Voor kleinere bedrijven (van 1 tot 5 stuks) wordt, evenals het vorig jaar, een lagere aanslag opgelegd en wel, met in achtneming van het bovenstaande, vol gens onderstaand schema Koeien Jongvee Totaal aanslaj 0 1 0 kg. 0 2 30 kg. 0 3 120 kg. 0 4 210 kg. 0 5 360 kg. 1 0 0 kg. 1 1 30 kg. 1 2 120 kg. 1 3 210 kg. 1 4 360 kg. 2 0 30 kg. 2 1 120 kg. 2 2 210 kg. 2 3 360 kg. 3 0 180 kg. 3 1 270 kg. 3 2 360 kg. Indien later gebruiksvee moet worden afgestaan, wordt de slachtvee-aanslag evenredig verminderd. Eischen van geregistreerde stier- kalveren. De voor 1944 bestaan hebbende eischen blijven gehandhaafd. Bedrijfsmaximum melk- en kalf- koeien en jongvee. De bestaande regeling blijft gehand haafd. Ook de mogelijkheid tot het op stallen van evacuatie-vee boven het be drijfsmaximum blijft bestaan. De Prov. Voedselcommissarissen heb ben de bevoegdheid om bij sterke ver plaatsingen van vee, van deze regeling af te wijken. Zulks geldt ook in die ge vallen, waarin de Plaatselijke Bureau houder of de Districts-Commissie meent, dat het bedrijfsmaximum gewijzigd moet worden. VERPLICHTE LEVERING VARKENS Huisslachtingen. Huisslachtingen worden toegestaan aan boeren, tuinders en landarbeiders, alsmede aan die burgers, die, blijkens bij de D.B.H.s berustende gegevens, i'eeds vóór 1940 in het bezit van een huisslachtvergunning geweest zijn. Voor deze categorie gelden voorts nog de volgende condities. a. Hun kan slechts een huisslachtings- vergunning worden verleend, wanneer zij een oppex'vlakte van ten minste 20 aren met aardappelen en (of) bieten ver bouwen. b. Zij zijn verplicht hun huisslachtings varkens vooi' 1 Januaril946 te slachten. Voor huisvarkensslachters in het alge meen gelden de volgende voorwaarden a. Voor de berekening van het aantal toe te wijzen huisslachtingsvarkens wordt aangenomen een uniform gewicht van 90 kg. per varken (voor zeug 140 kg.) De toewijzing zal wox'den geba seerd op de zelfverzox'ging aan vleesch voor een vol jaar, waai'bij als norm zal worden aangenomen het aantal gezins leden veiTnenigvuldigd met hun jaai'. lijksch x-antsoen. b. Elke houder van een zeugentoewij zing zal ook eexx zeug moeten slachten. c. Per huisslachter zal nimmer meer dan één zeug mogen worden geslacht. d. Elke boer, tuinder en landarbeider mag, ongeacht de gezinsgrootte- tenmin ste één varken slachten. e. De geregistreerde voor slachten van twee varkens met toewijzing van een zeug moet beschikken over een bonnen-tegoed van 200 kg., die zonder toewijzing van een zeug over een bonnen tegoed van 150 kg. f. Voor het slachten van meer dan 2 vai'kens wordt telkens het x-esp. bonnen tegoed zoowel vaxx zeugenhouders als nietzeugenhouders met 75 kg. ver hoogd. Het voor een machtiging tot slachten in rekening te brengen bedrag blijft, evenals het vorig jaar, f2.25. Aanhouden fokniateriaal. De bestaande foki'egeling voor niet- stamboekfokkers blijft gehandhaafd, te wetexltoewijzing van 1 of 2 zeugen 1 opfokvarken toewijzing van 3 of 4 zeugen2 opfokvarkenstoewijzing van 5 of 6 zeugen 3 opfokvarkens, enz. Het opfokken van jonge zeugjes door stamboekfokkers wordt niet beperkt.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3