Óuec de 7/tfunie tu&scUei* 1/lededand en Betej.il 2 VRIJE; STEMMEN - DONDERDAG QQ FEBRUARI 1945 Over dit verdrag schreef het „Nijmeegsch Dagblad" het volgende „Er zijn geen andere kleine landen buiten Nederland en België aan te wijzen, die meer tot een geordenden vooruitgang in de oude wereld hebben bijgedragen," aldus schreef de plaatsvervangende Minister van Buiten- landsche Zaken der Vereenigde Staten, de heer Sumner Welles, in een artikel in de „New York Herald Tribune" in September van het vorige jaar. Een compliment, dat wij met gepaste voldoening mogen aanvaar den, doch dat bij ons tegelijkertijd weer eens te meer het besef wakker roept van de meer dan zuiver nationale taak, die ons en België na het einde van den oorlog wacht en tevens van het groote belang, dat gelegen is in een zoo nauw mogelijke samenwerking met onze buren aan de zuid-grens. Vooral wanneer een dergelijke samenwerking er toe leidt, dat ook voor beide staten binnenslands betere levensvoorwaarden worden geschapen. Het is dan ook verheugend, dat de Belgische- Limburgsche en Nederlandsche regeeringen te Londen er in geslaagd zijn, een douane- overeenkomst af te sluiten, zooals bekend ge maakt is in het Koninklijk Besluit van den 9en September 1944. De overeenkomst moet wor den opgevat als de voorbereiding tot een volledige douane-unie tusschen deze landen zij komt, op het volgende neer Douane-overeenkomst. De invoerrechten tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie worden geheel opgeheven. ^Weliswaar be houden de staten het recht, zelfstandige ac cijnzen te heffen bij den invoer van gedis tilleerd, v/ijn, bier, suiker en tabak en andere gebruikelijke heffingen). Tegenover het buitenland zullen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie dezelfde lijn volgen, want volgens het verdrag zullen zij, bij den invoer van goe deren, gelijke rechten heffen, ook hier weer elkaar vrijlatend in het heffen van accijnzen en andere heffingen als. bovengenoemd. Verschillende uitvoerende en regelende or ganen worden ingesteldzoo kan onder andere een Commissie voor Douanegeschillen zich bindend uitspreken inzake eventueele geschillen bij de toepassing van deze bepa lingen een Administratieve Raad voor de regeling van den buitenlandschen handel brengt onder meer en zoo noodig advies uit aan de bevoegde autoriteiten, wanneer één der landen voornemens is, economische han delsbeperkingen, zooals contingenteeringen, vergunningen etc. in te stellen. Tenslotte wordt er een Raad voor Handelsaccoorden ingesteld, welke tot taak heeft, zooveel mo gelijk overeenstemming te brengen tusschen VRAGEN- en KLACHTEN BUS Verschillende brieven hebben ons weer bereikt, en wij willen er gaarne op in gaan. Alle spreken ze van den drang, opbouwend werk te verrichten, en hun kritiek blijkt duidelijk ingegeven door 't verlangen naar meer recht en meer broederlijkheid, beginselen, die juist ook voor ons blad leiddraad mogen zijn. Dit maal nemen wij een opmerking over omtrent het gebrek aan goede werk- kleeding, die ons uitnemend lijkt, en een klacht over den nood die boven de rivieren in ons land zal worden ge leden, en waaraan volgens den schrijver nog te weinig wordt gedacht. Het zal hem verheugen dat intusschen 't comité is gevormd dat deze zaak wil aanpak ken, nu van regeeringswege, zooals „De Waarheid", Zeeuwsche editie, terecht op merkt, nog niets hiervoor wordt gedaan in het bevrijde gebied. Toch blijft zijn wensch waardig om te worden aange hoord, en overwogen. Een klacht over distributie van levensmiddelen, welke hier in Zeeland minder goed zou ver. loopen dan in Brabant en België, laten wij maar rusten. Naar onze eigen erva ringen daaromtrent, dunkt ons deze klacht onbillijk. Brabant heeft ongetwij feld minder dan wij Zeeuwen, en over België, waar de omstandigheden geheel anders zijn, kunnen wij zoo moeilijk oor. deelen. Een volgende maal hopen wij in zijn geheel een brief op te nemen over werk loosheidsproblemen, waarin scherpe din gen worden gezegd. Laat niemand er zich persoonlijk door gekwetst achten, er worden trouwens geen personen ge de door de drie landen af te kondigen bepa lingen inzake de betrekkingen met derde sta ten. ïh al deze colleges zijn Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Unie gelijkelijk ver tegenwoordigd. Uiteraard moeten beide overeenkomsten nog worden geratificeerd, doch bij de Douane- overeenkomst is bepaald, dat zij reeds voor- loopig in werking kan treden, zoodra de Belgische en Nederlandsche regeeringen elk op hun grondgebied zijn teruggekeerd. Tvree belangrijke punten. Na aldus den feitelijken inhoud van het verdrag in zeer sumieren vorm geschetst te hebben, wijst het „Nijmeegsch Dagblad" in twee punten op de beteekenis van dit ver drag In de eerste plaats wordt hier de moge lijkheid geschapen tot een vergrooting van de „binnenlandsche markt" voor beide lan den. Dit hangt uiteraard in hooge mate af van de eventueel in te stellen contingentee ringen en vergunningen. Doch het feit, dat hier het advies bij gehoord wordt van den bovenvermelden Raad, wettigt de verwach ting, dat op dit stuk een zuiver éénzijdige politiek zooveel mogelijk vermeden zal wor den. Wat dit betreft stelt dus het verdrag een vergrooting van het afzetgebied in het vooruitzicht, v/aar binnen gehandeld kan wor den, zonder aan de bepalingen van anderen machteloos te zijn overgeleverd. In de tweede plaats zal het van groote waarde blijken te zijn, dat tengevolge van de overeenkomst, de Nederlandsche belangen gezamenlijk naar voren kunnen worden ge bracht tegenover die van andere landen, vrat niet alleen voor deze drie landen zelf van voordeel zal zijn, doch wat ook het zoo noo- dige vinden van het juiste evenwicht in de internationale betrekkingen in het algemeen ten zeerste zal vergemakkelijken. België en wij. Reeds eerder schreef Mr. Jacob Frankel in de „Axelsche Courant" over het vraagstuk „België en wij" „De gevolgen der Tol-Unie zijn uitermate ver-strekkend. De nu onbelemmerde goede renstroom veroorzaakt vergrooting van het aanbod, dus verlaging der prijzen, dus goed- kooper levensonderhoud, dus stijging van het levenspeil. Uiteraard zullen door de ver- groote concurrentie bepaalde bedrijven min der gaan rendeeren, sommige zelfs moeten sluiten en dat geeft uiteraard weer een zekere werkloosheid. Dat zijn echter volstrekt onvermijdelijke neven-verschijnselen van den vooruitgang, welker werking, gelijk de erva ring leert, door de algemeene stijging der welvaart spoedig wordt geneutraliseerd. Wij kunnen echter met zekerheid verwachten, dat noemd, doch laten wij allen samen trachten, misstanden op dit gebied uit den weg te ruimen Nu nog een vraag van onszelfWij ontvingen een brief in het een of ander Zeeuwsch dialect, welke brief voor ons moeilijk leesbaar is, maar die wij gaarne zouden opnemen, als een deskundige op dit dialecten-gebied voor ons de correctie zou willen voeren. Is er iemand onder onze lezers, die daartoe in staat is Het is natuurlijk een groot belang, dat het dialect zuivere vertolking vindt. Eerst het schrijven over het gebrek aan goede werkkleeding „Geachte Redactie. Een groot deel der bevolking heeft met genoegen er van kennis genomen, dat de redactie van „Vrije Stemmen" in andere handen is overgegaan, en dat de naam van ons blad thans beter aan het doel zal gaan beantwoorden en nu reeds is te con- stateeren, dat „Vrije Stemmen" aan het woord komen. De eenzijdigheid is daar door verdwenen, en zal de Eenheid, waar ieder die van goeden wille is naar uitziet, eindelijk in het zicht komen. Men klaagt er over, dat zoo velen werkschuw zijn en liever hun groote verdiensten tijdens de Duitsche bezetting opteren, of leven van de evacuatie-ver goeding. Zeer zeker zijn er van die ele menten, maar waarom dan niet arbeids- verplichting Er zijn er echter ook, die wel willen werken, maar werkkleeding en schoei sel daartoe broodnoodig hebben. Ook daarin zou voor een deel kunnen worden voorzien. Door de Militaire Overheid is een partij militaire kleeding terstond na de voorloopige inwerkingstelling der Nederlandsch-Belgische Tol-Unie verschei dene groepen van gedupeerden in de eer ste plaats liegenen, wien het schild der con- tingenteering is ontnomen luide hun stem zullen verheffen tegen de ratificatie van het verdrag. De regeeringen en parlementen mo gen wenscht Mr. Frankel de kracht hebben, hiervoor doof te blijven. In het belang van 18 millioen menschen moeten misschien eenige honderdduizenden hun po sitie verliezen. Het is een elementaire plicht der gemeenschap, hen met den grootst mo gelijken spoed weer in het economische leven op te nemen, gelijk wij dat ook met de Zuider- zeevisschers hebben gedaan." Meer samenwerking. „Wij moeten de zaak van alle kanten aan pakken. Ons uitgangspunt moet worden Alles samen doen, wat samen kan. Het moet bij de centrale staats-organen aan beide zij den als het ware een denkgewoonte worden, dat men zich bij elk plan, bij elk wets ontwerp, bij elke technische nieuwigheid af vraagt Kan dit gemeenschappelijk Kun nen wij bij elkaar aansluiten Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat beide staten steeds op elkaar moeten wachten,ook wanneer er slechts een theoretische mogelijkheid tot sa menwerking bestaat. Nemen wij als voor beeld het kinderrecht. Wij hebben in onze Het aandeel van de radio Lenin heeft de radio genoemd een courant, waarvoor geen papier noodig is, en die den afstand overwint, wat in Rusland van groot belang is. De nieuws-uitzendingen zijn bij de oorlogsomstandigheden in de groote uitge strektheden van het Russische rijk een mo- reele steun geweest. Naast de voornaamste radio-stations, zoo als die van Moskou, Leningrad, Sverdlovsk en Wladiwostok, zijn er plaatselijke, waarvan het aantal in de duizenden loopt. Moskou geeft eiken dag veertien maal nieuwsberichten en er wordt in 28 verschil lende talen uitgezonden, buiten de 70 talen die er in de Sovjet-Unie zelf gesproken worden. Boris Heiseler, die zelf in dezen oorlogstijd geregeld naar de Russische radio luistert, schrijft in de „Daily Telegraph", dat de diep ste indruk- op hem gemaakt was door de stem van Moeder Moskou, die tot haar kin deren sprak, welke dakloos waren geworden door de indringersdie ook instructies gaf aan haar partisanen, welke zich in de be sneeuwde bosschen hadden verborgenen ook moed insprak aan de zichzelf opofferende mannen van het Roede Leger, die heldhaftig strijdend tegen een hopelooze overmacht, terugtrokken tot aan de muren van het Krem lin. „Houdt vol," zei de stem dan, „houdt moed, kinderen, waar je ook bent, hetzij in Leningrad, in het partisanenland of in Stalin grad Ik zal jullie wreken!" De radio onderhield de band tusschen het beschikbaar gesteld, doch deze mag al leen gedragen worden, als ze in een andere kleur is geverfd, hetwelk zeer begrijpelijk is. Helaas kan dit niet gebeuren, omdat gebrek aan kolen, verfstof en personeel dit verhindert. Wij kunnen dit begrij pen, doch er moet een mogelijkheid zijn, om dit probleem op te lossen. De plaat selijke overheid moet hier ingrijpen, om dat hier bittere noodzaak is. Want er moet gewerkt kunnen worden. Er zijn eenige groote kookfornuizen achtergelaten door de Duitschers, en waarom nu niet een geïmproviseerde ververij in elkaar gezet? De eerste ver verijen in ons land beschikten ook niet over' moderne machines Een schuur of loods kan daar wel voor worden ingerichteen aantal vrouwen en meisjes, onder leiding van een des kundige, en men zal vei-baasd staan wat met goeden wil te bereiken is. Het gaat er alleen maar om, om de zaak op gang te brengen.' Nu de brief, hij is uit Hansweert, over de hulp, te verleenen aan Nederland boven de rivieren. „M. R. Daar ik reeds sinds de be vrijding van ons gewest abonné ben op uw blad, zoo voelde ik mij genoodzaakt, ook mijn stem eens te laten hooren. Ik ben er ook volkomen van overtuigd, dat ik hier namens vele dorpsgenooten zal spreken Wordt er hier wel wat gedaan voor onze vrienden op Schouwen en boven den Moerdijk, of is het hol geschrijf Nu in dezen tijd daar alles wordt weg gehaald door de Duitschers,-nu de brug wetgeving geleidelijk een uitgebreid en ge raffineerd stelsel van jeugdbescherming ge kregen de voogdijraden, de kinderrechter, de gezinsvoogdij, de observatie en de vast zetting, de ontheffing van en de ontzetting uit de ouderlijke macht. Nu zijn al deze regelingen als het ware over de oude wet geving uitgestrooid, doordat zij niet gelijk tijdig tot stand kwamen. Een nieuwe wet, die dit alles tot een overzichtelijk en har monisch geheel vereenigt, is noodzakelijk en zal ook zeker het Staatsblad bereiken, doch gelijkschakeling met België is hier nauwe lijks mogelijk te achten. Datgene, dat aan elk stelsel van jeugdbescherming ten grond slag ligt, het opvoedkundige principe, het welk in het volk leeft, loopt in beide landen te zeer uiteen, dan dat in de eerste jaren unificatie der wetgevingen op dit punt te wachten zou zijn. Toch kunnen zelfs in een dergelijk geval de beide landen van ver andering in eikaars wetgeving profiteeren. Om eikaars opvattingen te benaderen, moet men ze eerst kennen. En al neemt men el- kaars route niet direct over, men kan, figuur lijk gesproken, zijn nieuwe lijnen op gelijke spoorbreedte aanleggen, zoodat men later als de tijd voor samenwerking rijp is zon der wijziging in het eigen apparaat op het zelfde spoor kan gaan rijden." (Herrijzend Nederland) in den oorlog van Rusland vrije Sovjet-gebied en de bezette landen, de door den vijand veroverde steden, en de streken die door den overweldiger waren afgesneden en omsingeld, zooals het gebied ten Westen van Smolensk, dat het voornaam ste partisanenland werd genoemd. In Lenin grad, dat volkomen van het vrije deel van de Sovjet-Unie was afgesneden, en waar elke verbinding te lijden had van de dagelijksche bombardementen en beschietingen, werd van speciale radio-telefoon-stations gebruik ge maakt. Moskou twijfelde niet aan de groote be teekenis van de radio in oorlogstijd. Ge durende de eerste critieke phase van den oorlog werden speciale uitzendingen gegeven voor de partisanen, twee communiqué's per dag, benevens het laatste nieuws. Naderhand is dit afgeschaft, om plaats te maken voor de overwinnings-dagorders vcri Maarschalk Sta lin. Een gevolg ervan was, dat er een golf van patriottisme door heel het land ging, het welk zijn uitdrukking vond in tallooze volks liederen, wier rijkdom Rusland en zijn zuster republieken nooit te voren hadden geweten. De Moskousche radio liet deze liederen hoo ren, vanuit Stalingrad, vanaf schepen in de Noordelijke IJszee en vanuit de partisanen- kampen in de bosschen. Als men naar deze woorden en melodieën luisterde, werd men er zich van bewust, dat hier een heele natie onder de wapens stond en dat het Tolstoy's volksoorlog was, die het lot van Hitier en zijn Groote Leger van 1941 zou bezegelen. gen worden opgeblazen, hoe bereiken wij nu na de bevrijding van deze gebieden onze vrienden daar, die nu toch al ge noeg geleden hebben Gaan wij da- weer de koppen bij elkaar steken en ee prijsvraag uitschrijven, hoe wij dat raad sel van vervoer zullen oplossen Neen dat mag in geen geval. Of moeten wij het alweer maar op onze geallieerd vrienden laten aankomen En ons wee met hetzelfde praatje ervan afmaken er is geen materiaal Dat het zoover weer zal komen, doe mij en vele mijner landgenooten bijn beschaamd zijn, om den naam van Ne derlander te dragen. Ik wil dan oo' door middel van deze een kleine oplos sing aan de hand doen, die mijns inzien de grootste kans van slagen heeft. Zooals IJ en mij bekend is, is Neder land een water-land dus ergo, wannee de bruggen en wegen opgeblazen of ver nield zijn, zijn we aangewezen op d scheepvaart. Welnu, zoo zoude ik zea gen, maak ruim baan voor de schee vaart, opdat, wanneer onze vriende daar boven den Moerdijk vrij kome' de schepen met levensmiddelen en de gelijke daar ook direct arriveeren ku nen. Ik zou U willen toeroependo niet als vóór dezedrie maanden n de bevrijding nog geen haven ope" Laat niet alles aan onze geallieerd vrienden over. Maakt de havens va Hansweert en Wemeldinge vrij. Zet al hens aan dek, door ook voor partic lieren den weg vrij te helpen make naar onze vrienden. Mijne Heeren, dit is een beroep v een gewoon schippertje op u allen, o zooveel mogelijk medewerking, waa voor ik u allen hartelijk dank.' R e

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 2