¥KDJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe Amerikaansche aanval Ie JAARGANG NUMMER 93 Donderdag 22 Februari 1945 Algemeene leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers en Advert.: Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Noem man en paard Zoo is de titel van een stukje in het voortreffelijke Weekblad „Je Maintien- drai", waarin het polemiseert tegen een artikel in het eveneens van christelijken huize zijnde Weekblad „Trouw", waaruit wij reeds menigmalen met instemming' iets hebben aangehaald. De kwestie waarom het gaat is zeer interessant. Wij gaan er kort op in. In velerlei christelijken kring is reeds gedurende den bezettingstijd de vraag gerezen Moeten wij evenals voorheen, vóór Mei 1940, een scherp afgescheiden stelling innemen als christelijke partijen tegenover alle andere, en ook tegenover elkaar Men herinnert zich voorheen hadden we niet alleen een Roomseh- Katholieke Staatspartij, maar ook een Anti-Revolutionaire Partij, een Christe. lijk-Historische Partij, en dan nog ver schillende kleinere partijen van christe lijken huize. De vraag werd gesteld moet deze verdeeldheid in het christe lijke kamp ook na den oorlog zoo blij. ven En daarnaast de nog ingrijpender kwestieIs het juist, als we na dezen oorlogstijd evenals voorheen scherp stel. ling zouden nemen tegenover alle groe pen van links, de vroegere liberalen, de vrijzinnig-democraten, socialisten, enz. Waarom deze vragen De bezettingstijd heeft één goed ding medegebrachtdoor het ondergrondsche werk en door de stille oppositie tegen de verdrukkingsmacht, kwamen de poli tiek en religieus onderscheiden groepen tot elkander. Samen hebben ze gestre den en geleden. Zij leerden elkander waardeeren en ook elkander beter ver slaan. Zóó vei stonden ze toch niet van elkander af, als ze eertijds hadden ge dacht Waren ze niet allen Nederlan. der, vol liefde tot hun vaderland, en droomden zij niet allen van een toe komst die beter zou zijn dan de tijd van vóór dezen verbitterden gezamen. lijken strijd tegen de Duitsche overwel digers Nu is voor ons deel de bevrijding ge. komen. En in het christelijke kamp ook wor. den stemmen gehoord, die toenadering willen, en gezamenlijken opbouw, ook met groepen van links. In dezen geest heeft ook „Je Maintien. drai" herhaaldelijk getuigd. En tegenover deze tendenz stelt zich thans het weekblad „Trouw". Het is voor niemand een vraag meer, aan welke zijde wij ons scharen. Doch wij willen de beide stemmen even laten hooren en het nog bedekte debat tusschen deze twee overtuigingen trekken in het volle licht. „Trouw" schreef in zijn nummer van 6 Januari „Wie thans de vraag zou opwerpen Wat wil Christus, wat wil Zijn Woord in de nieuwe samenstelling van onze Nederlandsche staatkunde heet sepa ratist, sectedrijver, die terug wil naai de oude hokjes van vóór 1940. Vooral geen christelijke staatkunde, geen chris telijke vereenigingen op maatschappelijk en sociaal gebied. Christus is goed voor de binnenkamer Daarop vat „Je Maintiendrai" vuur en protesteert er tegen, dat op deze bedekte en scheef getrokken manier het stand punt van andersdenkenden wordt aan gevallen. Het roept den schrijver van het artikel, Rudolf van Reest, tot de orde van fatsoenlijke persmanieren en stelt den eisch „noem man en paard". Daarna geeft 't blad zijn eigen stand. punt weer en we nemen dit gedeelte ten volle over, omdat het zoo klaar de zaken stelt. Het geschiedt in het nummer van 10 Februari en is geteekend door den redacteur Wim Thomassen Er wordt door één en ander echter een principieele vraag opgeworpen en in een verkeerd licht geplaatst, zoodat cor. rectie noodig is. Er zijn christenen, die meenen, dat er inderdaad geen plaats meer is voor vele „oude hokjes" van vóór 4.600 Duitschers gevangen genomen In een nieuwen aanval hebben pant sertroepen van het 3e Amerikaansche leger een nieuw bruggehoofd gevormd over de Moezel. Troepen op de noordelijke flank heb ben een punt bereikt op 17 km. ten Zuiden van Prüm, terwijl de Zuidflank en Noordflank nog ongeveer 20 km. van elkaar verwijderd zijn. Het 3e leger heeft nu in enkele da gen 4600 Duitschers gevangen genomen. Britsche troepen en tanks, gesteund door vlammenwerpers, verdrijven de laatste Duitschers uit Goch. Amerikaansche troepen in den drie- hoek tusschen Saar en Moezel ten Z.O. van de stad Luxemburg, staan nu op ongeveer 6 km. van Sarrebourg, melden correspondenten. Op een ongeveer 90 km. lang front hebben Amerikaansche troepen gisteren terreinwinst gemaakt tot 4 km. ten Oos ten van Luxemburg. Een tiental steden en dorpen in Duitschland werden ver overd. De belangrijk stad Krossen genomen. Aan het Oostelijk front wordt op het oogenblik zeer hard gevochten. In het Noorden hebben troepen onder maarschalk Rokosovsky Münsterwalde genomen, op 65 km. ten Zuiden van Danzig. Duitsche pogingen om bij Konings bergen naar zee door te breken, werden met zware verliezen afgeslagen. Meer naar'het Zuiden wordt het Duit sche garnizoen in de omsingelde stad Graudenz op een steeds kleiner gebied samengedreven. Op de rechterflank heeft Konievs leger een belangrijk succes behaald. De stad Krossen, gelegen op de samenvloeiing- van Cober en Oder, is na een storm aanval ingenomen. Eveneens werden de steden Bobersberg en Christianstadt ver overd. Daarna zijn ze een eind naar het Westen opgerukt en in de bosschen van Guben doorgedrongen. Konievs legers maakten gisteren een gemiddelde ter reinwinst van 15 km. en namen ruim 1000 Duitschers gevangen. De Duitschers leden zeer zware verliezen aan materiaal en dooden. Maandag werden langs het geheele Oostelijk front 206 Duitsche tanks ver nield, waarvan het grootste deel in Sile- zië en Brandenburg, aan Konievs front sectoren. Nieuwe Duitsche aanvallen in het Zui den van Tsjecho-Slowakije en bij Komorn werden afgeslagen. De Russen maakten vorderingen ten Westen van Lucenec en veroverden 60 plaatsen. Japansche verdediging op Iwo in tweeën gespleten. De Amerikaansche troepen op Iwojima hebben nu ook zware artillerie aan land. Het Zuidelijk deel is nu afgesneden en een der beide vliegvelden is al in Ame rikaansche handen. De strijd is echter zeer hard. In Manilla wordt nu de citadel, waai de Japanners nog steeds stand houden, door de Amerikaansche artillerie be schoten. Bommenwerpers van de Phi. lippijnen vielen fabrieken en spoorwegen op Formosa aan, terwijl andere vlieg tuigen het verkeer op wegen, spoorwe gen en kanalen aanvielen in Noord- en Oost-China. Ook werden weer aanvallen uitgevoerd op Borneo. A.A.F. bezocht Neurenberg. Dinsdagmiddag vielen meer dan 900 zware bommenwerpers der Amerikaan sche 8e luchtmacht Neurenberg aan. Het was de hevigste aanval die de stad ooit te verduren heeft gehad, en een ware bommenregen werd er op neer gelaten. Ruim 11000 brisantbommen en ongeveer 300.000 brandbommen vielen in korten tijd op de stad. Verkennings vliegtuigen hadden n.l. den vorigen dag gemeld dat duizenden en nog eens dui zenden goederenwagons op de rangeer terreinen stonden, zoodat het een schit terend doel was voor de Amerikaansche vliegtuigen. Er was wederom geen tegenstand van dc Duitsche luchtmacht; 16 bommen. werpers en 23 van de 700 escorteerende jagers gingen verloren. Dinsdagnacht deden meer dan 1200 R.A.F. bommenwerpers een hevigen geconcentreerden aanval op Dortmund. Mosquito's vielen verder Berlijn twee maal aan met bommen van 2000 kg. Drijvende vlootbasis in de Pacific. Er zijn in Washington thans bijzonder heden vrijgegeven over een nieuw en tot dusver geheim wapen van de Ameri kaansche marine. Het is een drijvende vlootbasis midden in den Stillen Oceaan. Dit is de oplossing geweest van 't vraag stuk, hoe te voorzien in de bevoorrading van bommen, munitie, olie, benzine en levensmiddelen der Amerikaansche vlo. ten in den Stillen Oceaan hoe zoo snel mogelijk reparaties te verrichten aan oorlogs. en transportschepen, zonder dat het noodig was, dat deze schepen naar het vasteland moesten varen. Op deze basis zijn drijvende kranen, koel-inrichtingen voor levensmiddelen, en hotels voor de 12000 arbeiders die er werken. Er zijn gróote voorraden levensmidde- 1940, die de term „christelijke staat kunde verwarrend achten, die meenën dat niet alle maar wel vele christelijke vereenigingen op staatkundig en sociaal gebied door nationale vereenigingen die nen te worden vervangen. Als christe nen weten zij geroepen te zijn óók in de werelden zonder de kracht van den eigen kring te verzwakken, treden zij uit vroeger isolement. Daarbij betreden zij verschillende terreinen hand in hand met andersdenkenden. Wij denken aan de Comité's voor Maatschappelijken We deropbouw, aan de komende volksbewe ging, aan allerhande samenwerking bij de leniging van den huidigen nood. En voor later, ook aan een politieke partij met leden van uiteenloopende geloofs- en levensovertuiging. VraagRaakt hierbij het christelijke geloof in het gedrang Ja, als men ge voelt te moeten schipperen, als men slechts met halve overtuiging zou kun nen werken, omdat de geheele overtui ging noodwendig terugvoert naar isole ment in eigen kring. In het christelijke geloof is voor halfheid geen plaats. Ky. rios Christos, Christus is de Heer Neen, als men, ook in de niet-christelijk ge- etiketteerde vereeniging of partij, het eigen christelijke geloof in volle har monie weet met het doel der organisatie en den geest, waarin dat doel wordt na gestreefd. Dan is de samenwerking géén compromis, maar vrucht eener levende overtuiging. Het dringt nu in bevrijd gebied meer en meer in het bewustzijn der burgers door, dat het geestelijke leven in de ille gale periode, dat het contact van voor mannen uit velerlei levenskring hier klaarheid heeft gebracht. En deze mee ning heeft wèl gezag in bevrijd gebied, zoowel onder talrijke katholieken als bij andere landgenooten. Zij weten, dat zij eigen beginselen onverkort kunnen hand haven en tevens bijdragen tot maat schappelijken en politieken opbouw en herbouw. Goed gezegd, waarde geestverwant. Wij onderschrijven dit volkomen. Red. len, genoeg om een stad van 100.000 in woners drie maanden te voeden. Er is genoeg benzine, om 30.000 vrachtauto's een geheel jaar te laten rijden. Hierdoor is het mogelijk geweest de zware slagen der laatste weken toe te brengen aan Tokio, Formosa en de Phi- lippijnen. De Nederlandsche kinderen in Engeland. Uit Coventry wordt gemeld, dat alle Nederlandsche kinderen reeds door het Amerikaansche en Canadeesche Roode Kruis van top tot teen in nieuwe klee- ren zijn gestoken. Tevens wordt nog het volgende mee gedeeld De jongste kleuter van het gezelschap, een 2-jarig meisje, is door een officier vlieger der R.A.F. afgehaald. Deze offi cier-vlieger was verleden jaar met zijn bommenwerper boven Nederland neer geschoten en hoewel gekwetst, hebben de Duitschers hem niet gevonden. Zijn redding heeft hij te danken aan een Ne derlandsche man en vrouw, die hem lan gen tijd verpleegd hebben en onderdak aan hem hebben geboden. Door hulp van de Nederlandsche verzetsbeweging is het hem gelukt naar Engeland te ko men. Later zijn deze man en vrouw door de Duitschers gearresteerd wegens het hulp verleenen aan geallieerde piloten en beiden zijn terechtgesteld. De buren hadden zich toen over de kleine ont fermd. Zoodra deze geschiedenis den officier-vlieger bekend was, heeft hij alles in het werk gesteld, om het meisje naar Engeland te krijgen, alwaar zijn vrouw, ook een Nederlandsche van ge boorte, nu verder voor haar zal zorgen. Besprekingen te Kairo. Uit Londen wordt medegedeeld, dat minister Churchill in Kairo besprekingen heeft gevoerd met koning Faroek van Egypte, koning Ibn Saoed van Arabië, den keizer van Abessynië en den pre sident van Syrië. Ook president Roosevelt heeft met deze staatshoofden geconfereerd aan boord van een geallieerden kruiser in het Suez-kanaal. Na afloop van deze besprekingen heb ben Churchill en Roosevelt nog een sa menkomst gehad in Alexandrië, speciaal over den oorlog tegen Japan, waarbij minister Churchill nogmaals de verzeke ring gaf, dat, zoodra de oorlog tegen Duitschland klaar is, Engeland al zijn strijdkrachten naar het Verre Oosten zal zenden. Luchtaanval op Berchtesgaden. Raketvurende geallieerde vliegtuigen hebben gistermiddag voor het eerst een luchtaanval gedaan op Berchtesgaden. Laagvliegend deden zij aanvallen op de spoorweg-emplacementen. (B..B.C.) Laatste Nieuws Vannacht deden sterke formaties der R.A.F. een hevigen aanval op Worms. Mosquito's vielen Berlijn tweemaal aan. Gisteren werd Neurenberg voor den tweeden dag in successie door 1200 Ame rikaansche bommenwerpers aangevallen. 3000 ton bommen werden neergeworpen. De Amerikaansche troepen ten Oos ten van Luxemburg maakten vorderin gen op een 100 km. front. Zestien plaat sen werden veroverd en de patrouilles drongen door in Sarrebourg. Russische troepen namen de stad Czersk, meldde een dagorder van maar schalk Stalin. Russische zware bommenwerpers vie len Stettin en Stargard aan. Konievs troepen rukten op een breed op en staan op 95 km. ten Zuid-Oosten van Berlijn. Britsche en Indische troepen in Birma vergrooten hun bruggehoofden over de Irawadi ten Noorden en ten Westen van Mandalay. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1