VliJE STEMMEN Felle strijd op Iwojima DAGBLAD VOOR ZEELAND Verbeten Japansche tegenstand Ie JAARGANG NUMMER 92 Woensdag 21 Februari 1945 Algemeene leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boermu. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Persconferentie te Eindhoven Op 8 Februari werd in Eindhoven een samenkomst gehouden, waar de hoofdredacties van alle in bevrijd Ne. derland verschijnende dagbladen en pe riodieken aanwezig waren, benevens een aantal vertegenwoordigers van het Mili tair Gezag, pers-chefs, radio Herrijzend Nederland, en andere bij de pers be trokken personen. De vergadering stond onder de vlotte leiding van Kapitein J. H. Huizinga, die in het vroegere burgerlijke leven ook journalist was geweest. Sprekers waren o.a. de heer Van den Bogaert, de leider van het persbureau Anep-Aneta, de Chef Staf Militair Gezag, Generaal- Majoor Mr. H. J. Kruis, en nog twee andere sprekers, die wij door tijdgebrek niet meer hebben kunnen beluisteren. Over Anep-Aneta, het uitstekend wer kende persbureau, waaraan alle redac ties en dus ook alle lezers onzer bladen oneindig veel dank verschuldigd zijn, omdat het in een tijd van slechte ver bindingen en isolatie toch heeft gezorgd dat wy zoo veel mogelijk op de hoogte bleven van het wereldgebeuren, heeft de leider uitstekende dingen gezegd, en zijn betoog spitste zich toe op deze vraag is 't niet gewenscht, dat dit persbureau, evenals voorheen het A.N.P., het eigen dom weder wordt van de gezamenlijke Nederlandsche dagbladpers Het kan nog niet ineens. Het grootste deel van Nederland is nog niet bevrijd. Maar er kan toch reeds een begin wor den gemaakt. En het voorstel kwam ter tafel, om een klein comité te benoe men, uit directeuren van dagbladen be staande, waarmee Anep-Aneta voeling- zou kunnen houden, en waaraan het al meer dingen zou kunnen overlaten. Na uitvoerige discussie werd besloten, dat een vergadering van directeuren van dagbladen, de volgende week te houden, de uitnoodiging zou ontvangen, om zulk een advies-commissie aan te wijzen. Des middags sprak tot ons de Chef Staf Militair Gezag. De dubbele positie van het Militair Gezag werd duidelijk uiteengezetzoowel verbindingsschakel te zijn tusschen het geallieerde opper bevel en de civiele Nederlandsche auto riteiten, alsook het uitvoerende orgaan van onze regeering te Londen in zake alle dingen die in het bevrijde gebied vanwege de regeering moesten worden gedaan. Oorspronkelijk samengesteld uit mili tairen van buiten ons land, werd het spoedig aangevuld met militairen uit het bevrijde gebied. Op het oogenblik is de verhouding: 237 personen, zoowel mili tairen als burgers uit het bevrijde ge bied, en 164 personen uit Engeland. Generaal Kruis kon de toezegging doen, dat binnen enkele weken heel de staf 'zal verhuizen naar Nederland, ter wijl het tot nog toe wegens gebrek aan voldoende ruimte nog in Brussel was gevestigd geweest. Een uitvoerige discussie volgde op dit duidelijke en openhartige referaat. Allerlei onderwerpen, als de kolen- positie, de vrijwilligerskwestie, kwamen aan de orde, terwijl over de zuiverings- noodzaak ook uitvoerig werd gesproken. Het plan is, om elke veertien dagen de hoofdredacties der bladen zoo te za- men te roepen, opdat alle nooden en bezwaren zoo veel mogelijk kunnen wor den besproken en opgelost. Red. EEN STERK GEZAG „De Sirene", Oss, eischt een sterk gezag. Het blad zegt, dat wij de eerste jaren be stuurd zullen moeten worden door een zaken kabinet, doch dit ministerie zal het land dan ook moeten besturen. Wij wenschen niet lan ger met neuzen tellen en compromissen ge regeerd te worden, waarbij uiteindelijk toch niets tot stand komt. De strijd tegen de Duitsche dictatuur dreigt ons te werpen naar het andere uiterste. De tijd zal echter eens komen, dat wij het gezonde midden hebben gevonden tusschen de democratie van 1939 en de dictatuur van 1943. Over den luchtaanval van Maandag morgen door supervliegende forten op Tokio en Nagoya wordt uit Washington medegedeeld, dat dit de grootste aanval van superforten was, die er tot nu toe gedaan is. Er werden 21 Japansche ja gers met zekerheid neergeschoten, 20 waarschijnlijk, terwijl er 25 werden be schadigd. Drie vliegende forten gingen verloren. De aanval was gericht tegen de grootste Japansche vliegtuigfabriek. Volgens berichten van corresponden ten verloopt de strijd op Iwojima, on danks z war en Japanschen tegenstand, zeer gunstig. Reeds zou een-derde deel in Amerikaansche handen zijn. De Ame rikanen hebben nu ook tanks aan land. Volgens de Japansche berichten waren het er voor het invallen van den nacht Maandagavond reeds meer dan 300. Van het vlaggeschip van Admiraal Turner voor Iwojima wordt gemeld, dat Amerikaansche troepen nu doordringen naar Motojama, het grootste vliegveld op Iwo. Japansche kustbatterijen worden nu voortdurend door Amerikaansche slag schepen en kruisers gebombardeerd. Op Corregidor verloopen de zuiverings operaties naar wensch. In Midden-Birma hebben de Japanners voor het eerst sinds langen tijd weer tanks in den strijd geworpen, nu tegen het nieuwe Britsche bruggehoofd over de Irawadi, ten Zuiden van Mandalay. Doch ondanks dat, is het weer versterkt en uitgebreid. Hevige gevechten om Calear. Het grootste deel van Goch is in ge allieerde handen. Schotsche troepen rukten zoo snel de stad binnen, dat de garnizoenscommandant en zijn staf ge vangen werden genomen, toen ze nog in bed lagen. Het aantal gevangenen is nu gestegen tot meer dan 9000. Correspondenten melden, dat er van Goch wel niet veel meer over zal blijven dan een puinhoop, daar de stad nu ook door de Duitsche artillerie beschoten wordt. Ook om Calcar wordt nu zeer fel ge vochten. Generaal Patton's troepen maakten bij een nieuwen aanval een terreinwinst van ongeveer 2 km. ten Oosten van Ech- ternach. Het 7e Amerikaansche leger veroverde een aantal dorpen in de omgeving van Sarreguemines. Russen dringen Graudenz binnen. Het avondcommuniqué van Maandag uit Moskou meldde geen belangrijke frontveranderingen aan het Oostelijk front. Zware Duitsche tegenaanvallen in Pommeren werden wederom afgesla gen. Ten Oosten van Komorn in Hon garije hebben de Russen verscheidene plaatsen in hun bruggehoofden over de rivier de Grom moeten prijsgeven. Gisteren werd bericht, dat Russische troepen in de stad Graudenz waren bin nengedrongen. Ook zijn ze doorgebro ken tot in den binnensten verdedigings gordel van Breslau. Op Konievs front woedt een hevige strijd in de provincie Brandenburg en op de wegen naar Saksen. 1100 Amerikaansche bommen. werpers boven DnitscWand. Dank zij het verbeterde weer werd Maandag het lucht-offensief voortgezet. De tactische luchtmacht maakte ruim 1000 aanvalsvluchten en steunde daar bij zoowel de troepen van het Canadee- sche le leger, als die van Generaal Pat- tons leger, dat ten Oosten van de Luxemburgsche grens strijdt. Ruim 600 spoorwagons en 250 vracht auto's werden verwoest en een nog groo- ter aantal werd beschadigd. De Amerikaansche 8e luchtmacht in Engeland zond meer dan 1100 bommen werpers met een escorte van 500 jagers uit. Ze deden hoofdzakelijk aanvallen op een 12-tal spoorweg-emplacementen en industrieele doelen, t.w. in Osnabruclc, Munster, Rheine, Siegen en andere plaatsen in West-Duitschland. Daar er totaal geen Duitsche jagers in zicht kwamen, voerden de begeleidende jagers zelfstandige aanvalsvluchten uit boven Nederland en West-Duitschland. Daar bij werden minstens 150 locomotieven en 350 wagons vernield. In Nederland werd door hen een V 2 startplaats aan gevallen, juist toen er een afgeschoten werd. Het gevolg hiervan was, dat de V 2 niet naar Engeland vloog, doch naar Duitschland. Ook vijf fabrieken werden door hen beschoten. Van al deze ope raties keerden slechts 1 bommenwerper en 7 jagers niet terug. De R.A.F. steunde de Canadeesche le legertroepen door voor de derde maal in 4 dagen het Duitsche steunpunt en aanvoercentrum Wesel te bombardeeren. Gouverneur Generaal overgebracht van Formosa naar JYloekdcn. De regeerings voorlichtingsdienst be richt het volgende Er is bericht ontvangen, dat de Gou verneur Generaal van Ned. Indië, Jhr. Tjai'da van Starkenborgh Stachouwer, met den Gouverneur van Sumatra, Spits, 11 generaals, w.o. luit.-gen. Bakker en luit.-gen. Terpoorten, 30 kolonels en ka piteins ter zee en 13 onder-officieren en minderen door de Japanners van For mosa naar Moekden zijn overgebracht. De ziekte van Z. H. den Paus. Het blad van het Vaticaan, de „Osser. vatore Romano", publiceerde gisteren voor het eerst een bulletin over den ge zondheidstoestand van Z. H. den Paus Pius XII, die sinds 14 Februari ziek is. Volgens dit bulletin lijdt Z. H. de Paus aan influenza en een keelontsteking, maar Hij gaat niettemin voort persoon lijk leiding te geven aan de buitenland- sche politiek van het Vaticaan. Tribunaal in Breda. Radio Oranje meldt, dat vorige week Woensdag het Tribunaal in Breda door minister van Heuven Goedhart is ge ïnstalleerd. Hij zeide daarbij o.a. dat in vergevorderden staat plannen gereed zijn, om plunderingen in bevrijd gebied, diefstal van distributiegoederen, enz. door den krijgsraad te laten berechten, waarbij de doodstraf uitgesproken kan worden. Churchill teruggekeerd in Engeland. Minister-President Churchill en Minis ter Eden zijn van de Krim-conferentie in Londen teruggekeerd. Onderweg heeft min.-pres. Churchill nog in Athene Laatste Nieuws Zware bombardementen op Bohlen, Hannover, Bremen, Erfurt, Neurenberg en Weenen. Nieuw Amerikaansch bruggehoofd over de Moezel gevormd. Goch geheel in geallieerde handen. Bijzonderheden vrijgegeven over nieuw en tot dusver geheim wapen van de Amerikaansche marine. Het Zuidelijk deel van Iwojima afge. sneden. Reeds een vliegveld veroverd. Terreinwinst in Brandenburg ten Zuid- Oosten van Berlijn en ten Zuiden van Danzig. (B..B.C.) en Kairo vertoefd, in welke laatste plaats hij nog drie dagen besprekingen heeft gevoerd. Japansche gruweleu. Uit Manilla wordt gemeld, dat de Ja panners 16 christelijke broeders en 44 inheemschen met de bajonet hebben af gemaakt. De eenige overlevenden zijn een Australisch priester, 1 broeder en 8 inheemschenhun toestand is echter zeer kritiek. (B.B.C.) DE HULP-ACTIE VOOR NOORD-NEDERLAND „Eindhovensch Dagblad", Eindhoven. Een inzender schrijft, dat het thans reeds tijd is op de mannen, die in bestuur, beheer, be drijf, arbeid en kerk gewend zijn leiding te geven, een beroep te doen ten einde de hulp actie te beginnen. Deze zouden achter het leger aan over de rivieren trekken, om dit te helpen bij de hulp-verleening aan de lij dende bevolking in de bevrijde gebieden. Temidden van de grootste ellende en verwar ring, speciaal in de groote steden, zal de onmiddellijke distributie van levensmiddelen geregeld moeten wordenverder de zuive ring der plaatselijke politie, voorloopige rege ling van alle openbare diensten, enz. enz. Deze zijn problemen van den tweeden dag na de bevrijding. Het artikel doet een beroep op allen, niet alleen levensmiddelen te zenden, doch tevens leidende figuren, die bovengenoemde organi saties ter hand kunnen i NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Het Kringbureau Zeeland van het Ne derlandsche Roode Kruis ontving een groote hoeveelheid beantwoorde Roode- Kruis-formulieren uit het Buitenland Enkele formulieien zijn onbestelbaai door verhuizing of evacuatie. Zij, dit inlichtingen kunnen geven betreffende de volgende adressen, verzoeken wij zich te willen wenden tot ons bureau, Schut tershof, Middelburg. Mevr. Boschaart-Stroo, Schuitvaart- gracht, Vlissingen,- afz. J. W. Stroo, Londen. v. Maris, N.Vl.weg 360, Kou- dekerke afz. D. v. Maris, Londen. A. Snaauw-Leunis, Sottegemstraat, Vlis singen afz. L. Velida-Snaauw, Austra lië. M. Doremalen, Jacob Catsweg 34, Grijpskerke afz. Doremalen, v. Reuren. straat 97, Den Bosch. B. J. Pies, Vliss. straat 116 afz. Eberhard-Ples, Geneve. B. v. d. Winden afz. C. A. v. d. Win. den, Leuven (België). Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde VEERDIENST WALSOORDEN—KRUININGEN Met ingang van Maandag 19 Februari 1945 voor voetgangers, rijwielen en motorrijwielen zonder zijspan. Voor zoover de dienst het toelaat, worden ook lichte, kleine colli ten richting Axel IJzendijke Oostburg Terneuzen Terneuzen Hulst Terneuzen a Kruisweg 6.50 8.35 13.30 15.20 a Walsoorden 6.55 13.35 15.25 v Walsoorden 7.15 9.30 13.50 16.— a Kruiningen 7.45 10.— 14.20 16.30 v Kruiningen 8.30 12.45 14.45 18 a Walsoorden 9.— 13.15 15.15 18.30 Vertrek tram naar richting Terneuzen Terneuzen Hulst Terneuzen Oostburg Sas v. Gent Axel v Walsoorden - 13.45 15.30 18.50 v Kruisweg 10.05 13.50 15.35 18.55 Dienst B vaart niet op Zon- en Feest dagen. Passagiers dienen voorzien te zijn van een bewijs waaruit hun politieke be trouwbaarheid blijkt (bijv. van den burge meester). De Provinciale Stoombootdienst aanvaart geen enkele aansprakelijkheid voor ongevallen of schaden den passagiers of goederen tijdens hun verblijf aan boord of bij het aan of van boord gaan, overkomen. Namens den Prov. Stoombootdienst, Mr. Dr. Ch. J. M. A. van Rooy.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1