VRIJE STEMMEN - DINSDAG 20 FEBRUARI 1945 3 STADSNIE U WS Vrijdag j.l. is de eerste compagnie Bewakingstroepen opgeheven. Een groot deel van de mannen gaat over naar een bataljon van de Kon. Ned. Landmacht, een deel naar een te vormen Gezags. compagnie, en een gedeelte keert terug- naar zijn haardsteden. Verscheidene ge allieerde militiare en burgerlijke autori teiten waren bij het vertrek van de Be wakingstroepen, die opgesteld stonden op het Stationsplein, aanwezig. Het eerste woord werd gevoerd dooi den Compagnie-commandant. Zijn openingswoord luidde als volgt Mannen van de Compagnie Bewakings-troepen. Met ingang van heden staan jullie voor het feit, dat de opheffing van de Bewakingstroepen zal plaats vinden. En ik weet dat deze gebeurtenis door vele van jullie met geestdrift wordt begroet, n.l. door dat deel onder jullie dat vanaf vandaag zijn plaats inneemt in de ge lederen van de Kon.-Ned. Landmacht. Voor hen die dit door een of andere reden niet kunnen doen, beteekent deze dag het einde van een vrijwillig onder nomen plicht t.o.v. het Vaderland, een plicht die meestal onder de moeilijkste omstandigheden vervuld moest worden. Toch weet ik, dat jullie later met vol doening zult kunnen terugdenken aan de maanden doorgebracht bij de Bewa- kings-troepen. Als gewestelijk commandant dank ik jullie allen voor de wijze waarop jullie je steeds van Uw taak gekweten hebt en voor de geest welke ik overal bij jullie aantrof. Mijn beste wenschen ver gezellen hen, die naar hun haardsteden terug gaan, om den wederopbouw van Zeeland met energie op te nemen. Ik weet dat jullie in het huidige jaar hard zult werken en dat, als degenen die nu in ons leger deelnemen, straks zullen zijn teruggekeerd, jullie hun met gerechtvaardigden trots zult kunnen toe roepen ziet wat wij in jullie afwezig heid hier volbracht hebben. Tevens vertrouw ik er op dat zij, die straks in de Gezags Compagnie zullen worden opgenomen, met dezelfde plichts getrouwheid hun taak zullen doen. Ook mijn beste wenschen vergezellen jullie. Tot hen, die zich nu gaan scharen in de rijen van het Bataljon 2e. 14e R. I., wil ik nog eenige woorden spreken. Van soldaten in burgerkleeding zullen jullie nu binnenkort worden soldaten in uni form, hetgeen wil zeggen dat de ver plichtingen, die nu op jullie schouders komen te rusten, zwaarder zullen zijn. Het zullen mede jullie houding en op treden moeten zijn, die het in de toe komst tot een eer zullen doen strekken, bij de Kon. Ned. Landmacht dienst te mogen nemen. Toont door zelfdiscipline dat de strafmaatregelen, vervat in het Reglement van de Krijgstucht, niet voor jullie geschreven hadden behoeven te worden. Toont aan de wereld, hoe Ne derland zal herrijzen De Gewestelijk Commandant sprak nog eenige woorden van dank tot den Verbindings-Officier van Z. K. H. Prins Bernhard voor al zijn bemoeiingen ten opzichte van de Bewakingstroepen en het Bataljon 2e lie R. I., en gaf het woord aan den Verbindings-Officier van Z. K. H. Alvorens U een boodschap van den Bevelhebber der Binnenlandsche Strijd krachten, Z. K. H. Prins Bernhard, voor te lezen, zou ik gaarne een persoonlijk woord tot U richten. Allereerst zou ik U willen danken voor uwe medewerking, die in ieder op., zicht zoo groot was, dat mijn taak als Verbindings-Officier in dit Gewest zeer eenvoudig was. Gij hebt door zelf-disc'pline en een voorbeeldig saamhoorigheidsgevoel uwe diensten, onder soms de moeilijkste om standigheden, zoo goed verricht, dat de Geallieerde Militaire Autoriteiten, in wiens opdracht gij deze diensten verricht hebt, de Bewakingstroepen van het Ge west Zeeland met gemengde gevoelens zien vertrekken. Deze gevoelens zijn ge mengd, omdat zij nu verstoken zullen zijn van uwe diensten, anderzijds juichen zij het feit toe, dat circa acht honderd leden een vurige wensch in vervulling zien gaan, n.l. hun opname in het leger als vrijwilligers voor het 2e Bataljon van het 14e Regiment Infanterie en als vrijwilligers voor de Gezagscompagnie. Tot deze vrijwilligers zou ik gaarne zeggen Ik wensch u het allerbeste toe in de moeilijke taak die voor u ligt en die u zoo spontaan op u hebt genomen. Ik heb u van nabij meegemaakt en ben ervan overtuigd, dat u ook in uw nieuwe dienstverband uw uiterste best zult doen. Volg uw commandant en het zal u goed gaan. Tot hen die nu terugkeer en naar hun gewone burger-leven Gij hebt met uw kameraden, die nu en straks in dienst van de Land-, Zee- of Luchtmacht ko men, het Vaderland en onze Geallieer den groote diensten bewezen. Voor U ligt nu een nieuwe taak en wel de weder opbouw van deze zoo geteisterde pro vincie. Door met hetzelfde enthousiasme en doorzettingsvermogen als gij tot dus ver getoond hebt, straks deze werkzaam heden ter hand te nemen, zal in de toe komst blijken dat uw aandeel in den weder.opbouw van ons Vaderland een belangrijk aandeel zal zijn geweest. Door nu naar huis terug te keeren en uw wapens aan het einde van deze samenkomst in te leveren, toont gij dat de Nederlandsche Binnenlandsche Strijd krachten bestaan uit mannen die slechts uit een ideaal gehandeld hebben, het Va derland te dienen, zoolang het Vader land deze diensten in dit verband noo- dig had. Ik heb nu de eer U de persoonlijke boodschap van den Bevelhebber, Z. K. H. Prins Bernhard, te mogen voorlezen. Aan de demobiliseerende Comman danten en overige leden der Bewa kingstroepen in 't Gewest Zeeland. Dagorder. Het is mij een behoefte, om bij uwe demobilisatie een kort woord tot u te richten. Ik dank u voor de toewijding, waar mee u in uw zoo zwaar beproefde pro vincie vaak met ontberingen uw dienst bij de Binnenlandsche Strijdkrachten hebt verricht. Een deel uwer zal overgaan naar de regulaire Nederlandsche Strijdkrachten. Ik wensch hun een goeden diensttijd toe en spreek de hoop uit, dat zij in de ge legenheid zullen zijn de traditie van toe wijding ook daarin voort te zetten. Een ander deel uwer zal terugkeeren naar de burgerlijke maatschappij. Hun wensch ik toe, dat het hun gegeven moge zijn om met de fiere Zeeuw- sche zinspreuk ,,Ik worstel en kom bo ven" voor oogen met kracht aan het herstel van hun zoo zwaar geteisterde provincie mede te werken. Ik wensch U allen het beste. De Bevelhebber Nederlandsche Strijdkrachten, De Luitenant-Generaal, BERNHARD, Prins der Nederlanden. Verduijn. BURGERLIJKE STAND VAN GOES Huw.aang. Marinus Jan Rottier, 26 jaar, te Vlissingen, en Anna Dekker, 23 jaar. Laurus Zwartepoorte, 24 jaar, en Cornelia Maria Leijnse, 26 jaar. Pie- ter Bosschaart, 25 jaar, en Neeltje Krina Bakker, 23 jaar. Geboren Francois Aarnout, z. v. A. v. d. Plank, wed. van F. A. Christiaan- sen. Pieternella Johanna, d. v. P. San. dee en J. M. A. Bosschaart. Johanna, d. v. A. Louws en M. Kwekkeboom, te Middelburg. Janna Antonia Jozina, d. v. C. van Steveninck en A. de Jager, te Kloetinge. OverledenJohanna van Dalen, 15 jaar, te Heinkenszand. Johanna Schout Velthuis, 21 jaar, te Vlissingen. Johanna Judoca Cardon, 61 jaar, echtgen. van P. J. Janssens. Teunis Cornelis van Lïere, 2 jaar, te Kapelle. Gerard Breas, 46 jaar, echtgen. van C. T. Alebregtse, te Kortgene. SPORTNIEUWS MIDDELBURG—GOES (1—3) In een zeer matig gespeelden wedstrijd heeft Goes het, ondanks talrijke kansen, niet verder kunnen brengen dan een schrale 31 overwinning. Door het ontbreken van spil Bekenes was de halflinie niet in staat de voorhoede de noodige steun te geven, waardoor deze zeer moeilijk op gang wist te komen. Het jonge Middelburg team wist aanvan kelijk er aardig vaart in te brengen, hetwelk door een goed doelpunt van midvoor De Beer beloond werd (10). In verschillende aanvallen die daarop vol gen, is Goes bepaald onfortuinlijk, daar en kele goede schoten van resp. Venema en Van der Sluis, op de paal belanden. Aan de andere zijde schiet ook Middelburg één maal hard op de lat. Toch weet Van dei- Sluis nog vóór de rust de partijen op ge lijken voet te brengen (11). Na de rust is er een periode waarin van beide zijden hard geknoeid wordt, het plaat sen is heel slecht verzorgd. Zoodra er over de vleugels gespeeld wordt, waren de aan vallen gevaarlijker. Uit een mooie combi natie daarvan maakt Van der Sluis er 21 van. De hechte Middelburg-verdediging wist de aanvallers goed de baas te blijven, en maar eenmaal gelukt het Venema nog te doelpunten (13). E.M.M.—ZEELANDIA (2—7) Reeds direct na den aftrap heeft Zee- landia succes (01). Dit is een sein voor E.M.M. om wat steviger aan te pakken. Het lukt hen zelfs de partijen op gelijken voet te brengen (11) en kort daarop zelfs de leiding te nemen (21). Zeelandia laat zelfs een penalty onbenut. Langzamerhand neemt Zeelandia het spel in handen en maakt voor de rust er 13 van. In de tweede helft is het weer Zeelandia, die den toon aangeeft, en geleidelijk wordt de stand opgevoerd tot 27. Overigens een wedstrijd waarin het ge- bodene op zeer laag peil stond. Uitslagen van eerder gespeelde wedstrijden. ZeelandiaR.C.S. 43. GoesDe Zeeu wen 62, VlissingenE.M.M. 220. Stand. n 2 9 3 4 Zeelandia 2 2—11 5 4 Vlissingen 1 1 22 0 R.C.S 1 - 1 3 4 0 Middelburg 1 1 1 3 0 De Zeeuwen 1 1 2 6 0 E.M.M 2 2 2 29 0 WERKT MEER EN WERKT SNELLER Zeeland is de voedselleverancier van bevrijd Nederland. Het Militair Gezag deelt mede Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- en Nrd- Beveland zijn op het oogenblik de voor naamste voedselleveranciers van bevrijd Nederland. Suikerbieten, aardappelen en graan moeten in het bijzonder uit deze provincies worden betrokken wat er op tafel komt in al onze zuidelijke provincies, is voor een belangrijk deel het resultaat van de inspanning van Zeeuwsche land. en transportarbeiders. Tenminste, zoo zou het kunnen zijn, want de mogelijkheden tot een groote productie van deze zoo uiterst belang rijke voedingsmiddelen zijn hier voor handen. Helaas echter moet worden vastgesteld, dat al deze mogelijkheden nog niet tot op het allerlaatst worden benut. Terecht hebben wij gevraagd aan de Limburgsche mijn-arbeiders om hun uiterste krachten in te spannen, teneinde meer kolen boven den grond te brengen, kolen die niet voor hun zelf alleen be stemd zijn, maar voor alle Nederlanders in het bevrijde gebied, ook dus voor de inwoners van Zeeland. Maar Limburg sche mijn-arbeiders kunnen niet werken zonder Zeeuwsche aardappelen, zonder Zeeuwsche suiker en zonder Zeeuwsch graan. De Brabantsche industrie kan niet draaien zonder kolen uit Limburg- en voedsel uit Zeeland. De Geallieerden doen alles wat mo gelijk is om ons te helpen bij de voedsel voorziening van ons land, maar ook hier bij is er een grens aan alle mogelijkhe den. Eenzelfde vrachtwagen kan niet voedsel en munitie of troepen tegelijker, tijd vervoeren en de oorlogsvoering is nummer één. Sinds kort kunnen onze suikerfabrie ken weer draaien in zulk een mate, dat zij in de behoefte van het bevrijde gebied kunnen voorzien. Het is dan ook rede lijk, wanneer de Geallieerde legerleiding eischt, dat Nederland op dit gebied in zijn eigen onderhoud voorziet. Doch daarenboven zal het noodig zijn, met den grootsten spoed een suikervoorraad aan tc leggen voor onze landgenooten boven de rivieren, die straks, wanneer ook zij bevrijd zijn, op onze hulp en steun zullen moeten kunnen rekenen. Wat voor de suiker geldt, geldt ook voor aardappelen en graan. Helaas ech ter is in de praktijk gebleken, dat nog niet een ieder tot in het diepst van zijn wezen doordrongen is van de dringende noodzaak, die achter al deze kwesties schuilt. Het rooien van bieten en aardappelen, het laden en lossen en vervoeren ervan wordt vaak nog gedaan op een wijze en in 'n tempo, die onder deze omstandig heden niet verantwoord zijn. Het zal misschien wel aangenamer zijn voor ieder persoonlijk om het kalmpjes aan te doen en om des Zondags eens een prettigen vrijen dag te nemen. Doch om het aangename gaat het op 't oogen blik niet. De zaak is om thans te wer ken zoo veel en zoo hard men kan, op het land, bij het vervoer en op de la. brieken. De Geallieerden verschaffen ons de transportmiddelen, die, zooals boven reeds gezegd, zij zeer noode slechts kun. nen missen. Aan ons de plicht, deze transportmiddelen zoo nuttig mogelijk te gebruiken. Laat een ieder persoon lijk nagaan op welke wijze hij de pro ductiviteit van zijn arbeid kan vevhoo. gen. Vaak zal er overgewerkt moeten worden, ook op Zondagen de geestelijk heid ziet de dringende noodzaak hier van in en hééft haar instemming be tuigd. De Duitschers hadden hun eigen op lossing voor dergelijke moeilijkheden zij dwongen een ieder aan het werk te gaan en dreigden met straf en concen tratiekamp. Dat zijn middelen, die de Nederlandsche overheid bij voorkeur niet wenscht toe te passenhet zou beschamend zijn voor ons nationaal ge voel. Daarom vertrouwen de Nederlandsche autoriteiten op den goeden wil van el- ken Zeeuw om zijn uiterste krachten ter beschikking te stellen van ds voed selvoorziening van het bevrijde gebied en van onze verhongerde en geplun derde landgenooten in het Noorden. Er is een oorlog aan den gang; be denkt dit eiken dag, als ge naar uw werk gaat. Wilt ge het alleen door de soldaten laten opknappen en zelf uw gemak er van nemen? Oogst dan méér per dag laadt en lost dan snellerlaat geen wagens on gebruikt staan en doet wat ge kunt. Hoe meer voedsel er komt, hoe sneller Nederland hersteld kan worden en hoe eerder gijzelf weer leven kunt, zooals gij dat wenscht. Sectie Voorlichting van het Militair Gezag. BEDRIJFSCHAP VOOR ZUIVEL Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel, afd. Zeeland, vestigt er de aan dacht van betrokkenen op, dat ook al de melk, gewonnen van evacuatie-vee, moet worden afgeleverd, voor zoover deze melk niet mag worden benut voor personen die als zelfverzorger zijn inge schreven, of voor jonge kalveren en ge registreerde stierkalveren. Het is streng verboden melk, ongeacht of deze van evacuatie koeien of van eigen koeien gewonnen wordt, een be stemming te geven welke de huidige voorschriften niet toelaten. TAXATIE-MARKTEN PAARDEN Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de volgende taxatiemarkten voor paarden zullen worden gehouden Te Hulst op 26 Februari. Op deze markt worden gevorderde paarden aan gevoerd, terwijl tevens afgekeurde heng. sten kunnen worden geleverd. Te Axel op 27 Februari voor gevor derde paarden en afgekeurde hengsten. Te Axel op I Maart voor gevorderde paarden. Te Axel op 2 Maart voor gevorderde paarden. De aangevoerde paarden op de mark ten zijn in hoofdzaak bestemd voor ge dupeerden in W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Degene die een lastgeving ontvangt tot levering van een paard, is verplicht hieraan gevolg te geven, daar anders tot inbeslagname van een paard moet worden overgegaan. De P.V.C. voor Zeeland. CANTINE OPLEIDINGSKAMP RIJSSEL (Frankrijk) Adressen waar in de „zak" van Zuid- Beveland goederen (boeken en spelen) kunnen worden afgeleverd Hoedekenskerke, D. den Dekker, Kerkstraat A 55. Kwadcndamrae, P. de Winter, Lan- geweegje B 158. Nis se, G. E. Eckhardt, Dorpsstraat 18.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3