VÜUE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Onze nieuwe kop Amerikanen landen op Iwojima. NEWS HEADLINES De Nazi-ierreur in bezet Nederland Ie JAARGANG NUMMER 91 Dinsdag 20 Februari 1945 Algemeene leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Beestenmarkt 2, Goes. Losse nummers Lange Vorststraat 41. Abonnementsprijs 26 cent per week. Advertentie prijs 30 cent per regel. Velen onzer lezers zal het niet zijn opgevallen, bij het openslaan van hun dagblad, dat er een verandering in ons hoofd is geschied. Het is zoo weinig in het oog springend. Maar nu ge er op letten gaat, ziet ge het dra; daar staat nota bene„Dagblad voor Zee land". Wat moet dat beteekenen Wij zullen het U gaarne met een en kel woord uitleggen. Toen wij, nu nauwelijks drie weken geleden, met ons blad in vergroot for maat en met een gewijzigde redactie in zee gingen, hadden wij niet gedacht, dat er zoo spoedig verandering zou ko men. 'Maar er kwam wèl verandering Het aantal abonnees nam steeds toe. Al meer plaatsen vroegen ons blad aan en namen groote pakken af. Ook de be langstelling van de lezers nam ziender- oogen toe, getuige de vele mondelinge en schriftelijke mededeelingen, die ons bereikten. De discussies naar aanleiding van in ons blad opgenomen artikelen deden al meer zien, dat wij veel werden gelezen en een beteekenisvolle plaats gingen innemen in ons geestelijk ge meenschapsleven. Wij waren dankbaar, maar niet vol daan. Moeten wij dezen arbeid ter verhelde ring en verdieping van ons geestelijk samenleven, zoo vroegen wij ons af, blijven beperken tot Gees en omgeving, wat toch eigenlijk de letterlijke betee- kenis was van onzen titel, die tot heden stond boven ons orgaan Het was nu al een Zuid. en Noord-Bevelandsch dag blad geworden. Maar bleef onze invloed en ons streven tot deze twee eilanden beperkt? Reeds hoerden wij van velen op Walcheren, dat zij ook gaarne ons dagblad wilden ontvangen. Hoe zou het straks met Zeeuwsch-Vlaanderen gaan En is eens eenmaal Schouwen'-Duivela:: bevrijd, dan verwacht men daar zeker ook een dagblad uit de naaste buurt. Tholen en St. Philipsland behooren ze ook niet tot onzen kring, zijn het niet ook deelen van onze ééne geliefde pro vincie, die bij alle verbrokkeling door de waterstroomen, die de eilanden scheiden* toch zoo vast bijeen hoort, omdat een zelfde geschiedenis van eeuwen al die afzonderlijke brokstukken te zamen heeft gedragen Waarom dan geen blad ervan ge maakt, dat in zijn naam reeds uitdrukt, hoe het wil leven en werken ten be hoeve van het geheel, en waarom niet aanstonds hiermee te beginnen, al zijn de tijdsomstandigheden nog niet van dien aard, door papierschaarschte en transportbezwaren, dat wij praktisch heel dit gebied voldoende kunnen be strijken Zoo werd, waarde lezers, onze nieuwe kop geboren. Dagblad voor Zeeland. Eni van Zee land, naar wij al maar willen trachten te zijn. Vóór Zeeland, doordat wij de ver. bondenheid van onze geheele provincie willen trachten te bevorderen. Doox-dat wij willen helpen om in heel Zeeland den nieuwen geest te kweeken en te ver sterken, die ons, aan den bezettingsdruk ontkomen, aandrijft, om gezamenlijk te gaan reorganiseeren en te gaan herbou wen, waar zooveel in verwarring is ge raakt en is verwoest. Zonder partij verdeeldheid, maar in samenwerking, ondanks verschil van overtuiging, gelijk wij ook in den bezettingstijd eendrachtig hebben samengewerkt tegen den ver drukker, ook waar wij tot verschillende geloofs- en politieke richtingen behoor, den. Dit voortzetten, tot heil van heel onze provincie, tot heil van heel ons land. En van Zeeland. Omdat wij er een eer in zouden stellen, voor heel de pro. vincie, in al zijn uiteenliggende deelen, de spreekbuis en vraagbaak te zijn, waar ieder zich tot wenden kan en Een officieel communiqé van Admiraal Nimitz maakte bekend, dat Amerikaansche commandotroepen geland zijn op het eiland Iwojima, in de Boninarchipel, op 1000 km. ten Zuid oosten van Tokio. Volgens de Japanners gingen de eerste commando's aan land uit ongeveer 100 landingsvaartuigen, terwijl een tweede en derde groep van ongeveer dezelfde sterkte even daarna landde. Volgens de eerste berichten zouden er reeds ongeveer 30.000 man aan land zijn. Het eiland was in de voorafgaande 2 maanden, iederen dag door de lucht macht gebombardeerd en de laatste da gen ook nog door de vloot. Een zeer groot aantal schepen nam aan deze operatie deel, w.o. 6 slagschepen, waar van enkele met name genoemd zijn „New York", „Texas", en „Tennessee". Deze schepen namen indertijd ook deel aan de invasie in Normandië. Als dit eiland vei-overd wordt, hebben de Amerikanen een nieuwe basis voor de supervliegende forten die Japan aan. vallen en dan op slechts de helft van den afstand die ze nu moeten vliegen om Japan te bereiken. De Japanners verliezen tevens daardoor hun meldings. post, die het naderen der vliegtuigen aan Japan moest melden, om de Japan- sche jagers tijdig de lucht in te hebben om de Amerikaansche vliegtuigen aan te ■«'allen. Ook kunnen ze hier vandaan met mid delzware en gevechtsbommenwerpers tegen Japan opereeren, die zelfs geës corteerd kunnen worden door lange. afstand-jagers. Het 'bombardeeren van Japan wordt dan nog meer dan het nu reeds is een „continu-bedrijf". Zware Japansche verliezen. Verder heeft Admiraal Nimitz bijzon derheden bekend gemaakt over de resul taten der luchtbombardementen op To kio en Yokohama in 't afgeloopen week eind. 177 Japansche vliegtuigen werden op den grond vernield en 322 werden in luchtgevechten neergeschoten. Een Ja- pansch vliegdekschip werd in brand ge bombardeerd, terwijl verder 2 torpedo jagers en 32 andere schepen beschadigd waar ieder terecht kan met zijn klachten en zijn gedachten. Onze leidende beginselen, die wij reeds meermalen kort hebben samengevat, blijveix dezelfde. Het is onze bedoeling, op algemeen- christelijken grondslag te staan. Wij willen niet behooren tot een bepaalde groep of een bepaalde kerk. Maar wij willen trachten, uiting te geven aan een Christendom boven geloofsverdeeldheid, ieder vrij latend in zijn speciale overtui ging ,doch in ons uitsprekend wat voor Roomsch-Katholieken en Protestanten, voor rechtzinnigen en vrijzinnig-en alge meen-christelijke waai-heden zijn Het is onze bedoeling, op grond juist van die evangelische beginselen, een sociale geest te helpen kweeken, die diep ovei'. tuigd is van de noodzakelijke broeder schap van alle menschen, en die aan die roeping al beter onze samenleving wil trachten te cioen beantwoorden. Zoo komexx wij tot den eisch, aan ons samenleven te stellen Recht voor allen. Brood voor allen. Broederschap voor allen. Het doel lokt in de verte. Het is heel een levexx waard, om er een stapje nader toe te komen. Niet in 't bereiken, maar in het streven naar dit doel ligt onze levensvervulling. Dagblad voor Zeeland Om mee op te bouwen dit gewest, in stoffelijken en geestelijken zin, als een der pijlers waar op straks ons geheele vaderland dient te rusten. Wij vangen aan in Godes naam Algemeene Leiding Redactie. of tot zinken gebracht wei-den. Aan Amerikaansche zijde gingen 49 vlieg tuigen verloren, doch geen enkel schip werd beschadigd. De strijd op Corregidor nadert zijn einde. De Japansche tegenstand op Coi'regi- dor loopt snel ten einde. In Manilla hebben de Amerikanen het groote zie kenhuis veroverd en daar bijna 7000 patiënten, voor het meerendeel geïnter neerden, bevrijd. De Japannei-s hadden het tot een vesting omgebouwd en er stonden zware kanonnen op de boven ste verdiepingen. In Birma hebben Britsche commando troepen een nieuwe landing uitgevoerd op ongeveer 100 km. ten Zuid-Oosten van Akyab. Dit is hier de 7e landing in 7 weken tijds. Ze zijn al 6 km. het land binnen getrokken. Britsche en Britsch-Indische troepen hebben een nieuw bruggehoofd geves tigd over de Irawadi, ditmaal ten Zui den van Mandalay. Supervliegende forten uit de Maria- nen bombardeerden Maandagmorgen het voornaamste eiland van Japan Hond. sjuvolgens Tokio-radio waren Tokio en Nagoya de doelen. Verder deden supervliegende forten uit Britsch-Indië een aanval op doelen in Malakka. Cherniakowsky gesneuveld. In een speciaal comxxxuniqué uit Mos kou is Zondagavond laat medegedeeld, dat ten gevolge van verwondingen op het slagveld opgeloopen, Generaal Iwan Danilowitsch Cherniakowsky, bevelheb ber van het 3e Wit-Russische leger, is ovei'leden. Generaal Cherniakowsky was 36 jaar oud en was de jongste genei'aal in Rusland. Hij was de zoon van een Joodschen spoox-weg-arbeider uit de Ukraine. Zijn troepen waren het, die Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, bevrijddendie Wilna bevrijdden, en die het eerst voet op Duitschexx bodem zetten. Met hem is één der beste Russi sche strategen heengegaan. Hij zal te Wilna met militaire eer worden be graven. Van het Oostelijk front wox-dt gemeld, dat de Duitschex-s sterkeren tegenstand bieden ixx Pommeren en hevige Duitsche aanvallen werden door de Russen afge slagen. Bij de gx-ens van Oost-Pi'uisen is de stad Graudenz nu geheel omsin geld. Graudenz ligt ten Zuiden van Danzig. Vijf steden in de omgeving- werden verovex-d. Koniev heeft weer zware slagexx toe gebracht aan de Duitsehers in Branden burg en ixx de richting van de Saksische grens. Zijn troepen hebben de industx-ie. stad Sagan ingenoxnen, en op den weg Mi'. Churchill en Mr. Eden arrived in Londen back last evening. On the Western front the Canadian 1. army now held most of the enemy positions inside Goch. The garrison commander and his staff wex-e captured in bed. Over 1100 Am. heavies froixi England bombed a dozen rail- aixd industrial tax-gets in Western Germany. No important changes are repox-ted from the Eastern fx-ont. Superfortresses from Saipan bombed Tokio and Nagoya. (B.B.C.) naar Saksen Naumbui-g a. d. Queis. Zooals uit de berichten blijkt, zijn de Russen bezig hun wig naar Berlijn thans te verbreeden tot een geweldig front, van Kustrin tot Görlitz en dat binnen kort den stormloop op de rest van het Duitsche Rijk zal beginnen. Ten Oosten van Komorn a. d. Donau hebben de Duitsehers echter eenige ter reinwinst gemaakt. Felle strijd om Goch. Aan het Westelijk front zijn gealli. eei'de ti-oepen, gesteuxxd door tanks exx vlammexxwerpers, in het groote Duitsche verkeex-sknooppunt Goclx binnengedron gen. Tot nu toe wex-den ongeveer 8000 Duitsehers gevangen genomen. De geallieerde troepen beheerschen xxu 6 van de 7 wegen die uit Goch leiden. Ze zijn nu door drie Duitsche verdedi gingslinies heen en op een 30 km. front breedte bijna 25 km. ver in Duitschland dooi'gedrongen. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN De Regeerings Voorlichtingsdienst be richt Alle Nederlandsche kinderen die vo rige week in Engeland zijn aangekomen, bevinden zich naai' omstandigheden ge heel wel. De beide kindex-en die bij aan komst in Coventx-y ziek waren, bleken slechts kleine ongemakken te hebben en zijn nu geheel hersteld. Een hooge R.A.P. officier is benoemd tot vex-bindings-officier bij de Russische legers, om daardoor de R.A.F. en de Amerikaansche luchtmacht op de juiste hoogte te kunnen brengen van de doelen die bij het Oostelijk fi'ont moeten wor den aangevallen. De Eng-elsche uitvoer bedroeg in 1944 258.000.000 pond stex-ling, dat is 25 mil- lioen pond stex-ling meer dan in 1943, doch nog steeds 200 millioen pond ster ling minder dan voor den oorlog. Een deel der toename komt door speciale leveringen aan Rusland. In de laatste twee maanden van 1944 zijn er voor 2 millioen pond sterling goederen aan Frankrijk, Belgié en Nederland geleverd. (B.B.C.) Nieuwe slachtoffers. Uit het in bezet Nederland verschijnende ondergrondsche weekblad „Trouw" van mid den October blijkt, dat de vijand zich op nieuw aan het leven van een aantal land- genooten heeft vergrepen. De volgende slachtoffers zijn te betreuren F. L. de Bruijn, portretschilder, 64 jaar. Gra- dus A. Gerritsen, Wachtmeester der Mare chaussee, 27 jaar. Adrianus T. J. v. Gestel, Wachtmeester der Marechaussee, 28 jaar. Maria J. Verhoeven, echtgenoote van Hugo Cornelissen, 45 jaar. Cornelis J. fC. Hageman, schilder, 28 jaar. Marinus van den Boogaard, 22 jaar. Johan M. Oberg, adjunct-inspecteur C.D.K., 40 jaar. Hendrikus G. P. M. van der Sande, student, 23 jaar. Henricus A. J. Touw, timmerman, 31 jaar. Henricus J. P. Wind- hausen, kunstschilder, 41 jaar. Johannes J. Bakker, monteur, 23 jaar. Jacobus van den Bogaard, gemeente-ambtenaar, 23 jaar. Hen ricus P. J. Brautigam, adjunct-inspecteur C. D. K., 49 jaar. Adriaan van den Heuvel, tuin man, 34 jaar. Johannes M. Nelissen, land bouwer, 31 jaar. Franciscus F. de Visser, bedrijfsleider, 33 jaar. Johannes de Vries, radio-monteur, 26 jaar. De bekende kunstschilder De Bruijn werd op 7 September gefusilleerd. Hij was ondanks zijn leeftijd een zeer ijverig verspreider van „Trouw". Op 10 September vielen weer drie medewerkers van dit blad Gradus A. Ger ritsen, Adrianus T. J. van Gestel en mevrouw Maria J. Verhoeven. Zij vormden in deze gevaarvolle jaren een schakel tusschen strij dend Nederland en België. Op 1 October viel Cornelis J. K. Hageman door de willekeur van een Duitsch soldaat. (Anep-Aneta)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1