idbouwcursus. ibouwcursus. Officieel Nieuws- en Advertentieblad vnor Overflakkee en Coedereede [den en verwerken irtogsJac.z. waarin tevens opgenomen de „ONZE EILANDEN". iste adres voor aiie che Stoomboot-Maatschappij ingaande 18 Sep- imber 1917. iliteit rundvleeseh, 17** Jaargang. Zaterdag 3 November 1917. No. 52 Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te MIDDELHARNIS. Verkoopingen. Kerknieuws. I wege de afdeeliiig Over- u en Goedereede van de Mij van Landbouw zal te ELSDIJK wed. r een land- irsus worden gehouden. Zij, iiaraan wenschen deel te kunnen zich aanmelden October bij het hoofd van ii sus, den heer L. PEN te (LsniJK, die gaarne nadere aDgen verstrekt. Het voor bestaat de lessen te geven tijd, dut de leerlingen van in gebruik kunnen maken. Ivege de vereeniging „Gen- Troeftuin voor G. en O." zal (winter te .MIDDELHAR- sn tuinbouwcursus worden |en. Deelnemers hiervoor zich an melden vóór 29 |bij het bootd van den eur- heer L. PEN teSoMMELs- lie aan belangstellenden nadere inlichtingen ver- |ads bekend by Ik B 292, Middelharnis. rit!» SIEDEiïT 1840. lanks de lage prijzen wor- ikosten vergoed vanaf f5,- naar verhouding, by f 10,- jtsluis l'sloom- Iardis- 1 VII. Brialle per Schroefstoom boot Vl aardis- ges VI. geljjksche dienst. 7.25 u. vm.9.26uur 6.35 nm.8.32 ;eiyksehe dienst. Ills. liting op Ion van: 1 9.26 u. Ü0.23 Van VLAAB- DING21T 17a aankomst der trsinen vm. 7.37 uur 9.07 12.28 4.54 8.46 am. I 4.21 18.32 >p Zaterdag. en Feestdagen. |).26u. [1 vm. 9.07 uur. J.32 - j nu. 8.46 te Vlaardingen nabij het station. jtingen geven de Agen- llevoetsluis J. vas oer j Nieuwenboorn B. Kruik, vas oer Poer Pz„ te t. Kohtleve, te Vlaar- Iectie. 66 jhhouwerij VAN v/h. M. DE HAAS. SOMMELSDIJK. is bekende adres voor /an en billen. Ook weder Saueiso de boulogne Rjke Rolpens in 't zuur ikworst. Ren geschieden tegen Riten. bevolen, JAC. LEUW. ts- Van HELLEVOET- SLUIS t dar In aansluiting op de treinen van lur. 7.25 u. vm.9.26 u. |l2.—nm.|t.58| 1 2.30 4.21 6.35 8.32 op Zaterdag. bn- en Feestdagen. Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureanx nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Raadsvergadering Middelharnis. Vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Woensdag 31 October 1917 n.m. 2l/% uur. Aanwezig met den Voorzitter, alle leden. Na opening door den Voorzitter, zegt deze, zichtbaar onder den indruk van de hedenmorgen ontvangen benoeming tot burgemeester van Gouda, dat hij nu na meer dan 25 jaar lang als voorzitter van den raad dezer gemeente, wel nimmer een vergadering heeft geleid, waarby hjj zoo met gemengde gevoelens tot den raad moest spreken. Wanneer men zoo lang ergens geweest is, en in die gemeente lief en leed heeft gedeeld, dan valt het losmaken zwaar, en al zijn die banden dan nu op het oogenblik nog niet los, dan be grijpen toch de raadsleden nu wel dat hij thans niet zoo gestemd is als anders en daarom ver zegt hij dan ook den raad de discussiën te be perken. Aan de orde is de beëediging van de nieuw gekozen raadsleden, de keeren Esselink, Struik, Koote en Bakker, die allen de vereischte eeden afleggen, waarna zij door den voorzitter worden verzocht plaats te nemen en hij de hoop uitspreekt dat zij zullen medewerken aan den groei en bloei van de gemeente, De heer Koote bedankt den voorzitter voor *tijn woorden. Na lezing der notulen worden de ingekomen stukken voorgelezen, welke bestaan uit: t. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij goed gekeurd is terugontvangen het kohier voor den Hoofdelijken Omslag 1917 (de biljetten zijn dezer dagen al in het bezit gekomen vau de belasting schuldigen en naar wij vernamen zijn velen erg ingenomen met hun aanslag). 2. Een proces-verbaal van kasopname en nazien der boeken van den gemeente-ontvanger, welke in orde zijn bevonden. 3. Een verzoek van de vrouwelijke verloskun dige om tijdelijk haar intrek te nemen bij den heer P. Wielhouwer, omdat haar per deurwaar- ders-exploit is aangezegd dat zjj met 1 November a.s haar woning moet verlaten. De raad besloot haar die toestemming te geven. 4. Mededeeling van de besturen, der polders Oost- en Westplaat Flakkee dat de huur, die zij moeten betalen voor het gebruik van het raad huis te hoog vinden en dus van de raadzaal geen gebruik wenschen te maken. De voorzitter doet mededeeling dat het opknap pen van de raadzaal in zijn geheel heeft gekost f 1415 en nu had de raad B. en W. machtiging verleend om de meerdere kosten boven de schen king van f 1000, uit de gemeentekas te betalen, echter nu heeft de schenkster ook nog de f415 gegeven. Hij stelt voor om haar namens den raad haar hartelijk dank te zeggen. De heer Koote vraagt wie of die milde geefster is, en de voorzitter antwoordt, dat het is Mevrouw de Wed. S. C. Korteweg uit 's-Gravenhage. De voorzitter zegt dat de raad f500 heeft disponibel gesteld voor de verfraaiing van de raadszaal, doch dat die nu over zijn. Hij ver zocht machtiging van den raad om dit bedrag te mogen besteden om de Hobbemastraat door te trekken, hetgeen wordt besloten. Nu komt aan de orde de wijziging van de begrooting in verband met de distributie, welke worden goedgekeurd. De heer Vroegindeweij vraagt hoe of hekslaat met de verordening op de herbergsluiting en het sluiten der winkels om 8 uur 's avonds. Alsnu is aan de orde de benoeming van een schoolschoonhouder. De oproeping heeft plaats gehad op een weekloon van f 7,per week, doch dit is te weinig en daarom wordt voorge steld, de benoemde f 8,— per week te geven Op de voordracht staan H. P. v. d. Velde, A. v. d. Velde en L. Vroegindeweij. Bjj stemming bljjkt dat benoemd is L. Vroegindeweij met 9 stemmen en 2 stemmen op II. P. v. d. Velde. De voorzitter deelt mede, dat de verordeningen op het Kaaigeld enz. opnieuw moeten worden vast gesteld, hij stelt voor ze als vroeger vast te stcUen, doch er bij te voegen het landbouwpro- dnkt kool, en dat even zoo zwaar te belasten als uien, wat wordt goedgevonden. Aan de drde is het vaststellen van het supple toir kohier van de hondenbelasting, dat wordt goedgekeurd. Nu komt aan de orde de vaststelling der be- grooting over 191.8. By monde van den heerS. Zeedijk wordt medegedeeld dat de commissie van onderzoek alles in orde heeft bevonden en geen aanmerkingen heeft, dan alleen een contract van Stapel en Boeter over het land in erfpacht aan de Hobbemastraat. Bij de behandeling doet de voorzitter mede deeling dat het salaris van den bode te laag is en dat hem machtiging is gegeven om er wat bij te doen, hij is bedienaar der begrafenissen doch dit doet hij in deu tijd dat hjj hier moest zijn en ook niet gemist kan worden, hjj stelt voor hem f 125 meer te geven, waardoor hij dan als bedienaar der begrafenissen moet ophouden. Besloten wordt hem deze verhooging te geven. Ook liet salaris van de beide ambtenaren ter secretarie wordt verhoogd met f 100 per jaar. De heer Alblas vraagt of er geen mogelijkheid bestaat een goede lantaarn te plaatsen bij het Panhuis. De voorzitter doet mededeeling dat reeds opgave van kosten is gevraagd bij de gas fabriek in Oude Tonge, doch dat nog geen ant woord is ontvangen. Het plan bestaat om daar een lantaarn te plaatsen. De heer Alblas zegt dat hij gaarne had willen spreken over de verhooging van de onderwijzers salarissen, doch de voorzitter zegt dat hij gaarne had gewacht tot de rijkbijdrage was afgekomen, dan ook had hjj dit punt aan de orde gebracht. De heer Alblas zegt dat hij zich voorbehoudt om later op dit pnnt terug te komen. De heer Vroegindeweij zag gaarne geschrapt op de begrooting de post groot f 10, bijdrage voor de muziekvereeniging Sempre Crescendo. Hij vindt het niet noodig en bovendien wat geeft het niet dikwjjls na muziekuitvoeringen in de gemeente een beestenboel. De voorzitter bestrijdt den heer Vroegindeweij en zegt dat juist de ver- eeniging velen van de straat en van het niets doen 's avonds afhoudt, en dat hij de post niet gaarne geschrapt zag. De heer Vroegindeweij vraagt hierover stem ming, doch dit wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren Alblas, Zeedijk, Bruggeman, Koote, Esselink en Kolff. De heer Alblas vraagt wel strenger op treden van de politie na de muziekuitvoeringen, want dan pas beginnen de onregelmatigheden. Bij de post schoolgeld wordt nog al discussie gevoerd. Men wil verhoogeh, doch de voorzitter zegt dat wanneer het schoolgeld wordt verhoogd, de buitengewone rijkssubsidie wordt verlaagd, zoodat niet de gemeente, doch het rjjk degelden zou ontvangen. De heer Koote maakt bezwaar tegen verhooging van schoolgeld, omdat menschen met groote huisgezinnen dan juist het meeste zouden moeten betalen en zij die geen of weinig kinderen had den kwamen vrij of betaalden weinig. De begrooting wordt alsnu aangenomen in ontvangst en uitgaaf in totaal van f 126.268,285. De heer Vroegindeweij zegt daarna, dat door de twee predikanten en verschillende inwoners den raad per request is verzocht om de herbergen te sluiten op Zondagen en de Christelijke feest dagen, evenals dat in Sommelsdijk het geval is. Hij maakt er dus een voorstel van en vei zoekt den burgemeester alsnog voordat hij de gemeente verlaat een verordening te maken, die dan ook op de laatste raadsvergadering behandeld kan worden. Hij spreekt namens bijna dengeheelen raad, wanneer hij den voorzitter mededeelt, dat het den wensch is, de herbergen te sluiten van Zaterdagavond 10 uur tot Zondagmiddag 12 uur en van Zondagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen, terwijl hij tevens wenscht dat het sluitingsuur der herbergen 10 uur zal zijn. Ook zegt bij dat een verordening op de winkel sluiting 's avonds om 8 uur, terwijl hjj ook nog wenschte te zien aangenomen dat voortaan de vergaderingen van den raad met gebed zouden worden geopend. De voorzitter zegt dat hij zijn best zal doen nog deze verordeningen gereed te hebben voor de laatste vergadering, doch dat hij reeds de volgende week aftreedt als voorzitter. Voor het laatste punt tor behandeling staat de heer Kolff op en zegt: Tot groote ontsteltenis van velen, niet hel minst van mjj zeiven, kwam de mare tot ons dat het 11. M. de Koniugin behaagd heeft (J tot Burgemeester van Gouda te benoemen, en (1 ski llet niet is te ontkennen dat Gouda een plaats is veel grooter en van veel meer beteekenis dan onze Gemeente, daarom is het voor U een lippge onderscheiding en groote oer en moet het hijj dan ook van het hart U met deze benoeming hartelijk geluk te wenschen en de hoop uit te spreken dat U te Gouda met evenveel lust, kracht en toewijding moogt werkzaam zjjn als hier; en dat ook wij zoo gelukkig mogen zijn dat de autoriteiten in Den Haag spoedig een opvolger aan H. M. kunnen voordragen, die de belangen onzer gemeente op dezelfde wijze zal weten te behartigen als door U steeds is gedaan. Bij rondvraag zegt de heer Vroegindeweij dat nu er een schoolschoonhouder is benoemd deze zoo dicht mogelijk bij de school moet wonen en dat er indertijd gesproken is om het huis waar' thans D. Vroegindeweij woont maar moest wor den ontruimd, om de schoolschoonhouder daar in te laten wonen. De voorzitter zegt dat het toch thans niet aangaat om iemand die meerman 50jaarindat huis geweest is op straat te zetten. Ook de pas benoemde veldwachter zou gaarne een woning hebben, doch dat gaat niet aan om thans iemand tot verhuizen te dwingen als men vooruit weet dat er geen huis is. Men vraagt hoe of het staat met de overne ming van het terrein waarop thans de varkens hokken staan. B. en W. hebben daarvan nog niets gehoord, doch dat heeft nog den tijd. De heer S. Zeedijk vraagt hoe het staat met den gemeentegrond aan de Hobbemastraat waar op de heeren Stapel en Boeter het recht van voorkeur hadden vorig jaar. De voorzitter zegt dat iedereen thans den grond in erfpacht kan bekomen van de gemeente mits hij er op bouwt, dus niet voor speculatieve doeleinden. Niets meer aan de orde zijnde, verkrijgt de voorzitter het woord en zegt den Heer C. Kolff Sr. dank voor zijn hartelijke woorden. Hij is thans nog het eenige raadslid dat ook tegenwoordig was bij de installatie, hjj dankt hem evenals al de andere leden van den raad voor de samen werking die hij gedurende lange jaren mocht ondervinden en wenschte dat het de gemeente Middelharnis in alle opzichten goed moge gaan. Hij hoopt dat zijn opvolger in het belang van Middelharnis werkzaam mag zijn tot groei en bloei van Middelharnis en ook zeker is het, dat hoewel ik vertrek, mij Middelharnis na aan het hart blijft liggen. Mijne heeren ik sluit hiermede de vergadering. Raadsvergadering Herkingen. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Herkingen, op Donderdag 1 November jl. des voormiddags te 10 uur. Afwezig de Heer L. van der Velde. Voorzitter-de Burgemeester de EdelAchtbare Heer L. de Winter. Na opening der vergadering door den Voorzit ter worden de notulen der beide vorige vergade ringen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Wordt mededeeling gedaan van de inge komen stukken. a. Een missive van Ged. Staten goedgekeurd terugzendend een wijziging in de Gemeentebe- grooting dienst 1917. b. Een verzoek van Mr. C. Zaaijer om eervol ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente, hetgeen hem met ingang van heden wordt verleend. De Voorzitter deelt mede, dat ter benoeming van een nieuwe functionaris door B. en W. de volgende aanbeveling is opgemaakt: No- 1. L. de Winter, Burgemeester. 2. J. den Boer, Wethouder. Met algemeene stemmen wordt de Heer L. de Winter benoemd, die onder dank voor het ver trouwen, verklaart deze benoemingaan te nemen. 2e. Wordt op voorstel van B. en W. besloten art. 1 der instructie voor den Gemeente-Secre taris te wijzigen in dien zin dat de secretarie voor het publiek geopend zal zijn iederen werk dag van 9—12 uur; des middags is de secretaris ter secretarie aanwezig van 24 uur, behalve des Zaterdags, tenzij zjjn ambtswerk hem elders roept. 3e. Komt in bespreking een verzoek van onder wijzer ,T. A. Hijnherg om tractementsverhooging wegens de dure tyden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten in afwachting der wettelijke regeling hem f 50,voorschot te geven uit de Gemeentekas en dit hij uitblijven der regeling hem te geven als duurteloeslag. 4e. Wordt, na postgewijze behandeling vast gesteld de Gemeenle begrooting, dienst 1918. Ten slotte wordt het salaris van den tydelyken lantaarnopsteker voor 1917 bepaald op f 25, Niels meer te behandelen zjjnde, wordt de vergadering gesloten Zaterdag 3 November, 's avond» 5 uur te Oud- dorp in het Logement van Akershoek, ver huring by inschrijving naar de beneficie, ten verzoeke van den Heer H. K. Hameeteman, van een perceel BOUWLAND te Ouddorp in het West Niouwland, genaamd „deVroone", in 2 percêelen, resp. groot 48.22 Aren;»»» 315 R. V. M. en 35.51 Aren 232 R. V. M. De .paöht is vastgesteld voor perceel 1 op f 57.50 en voor perceel 2 op f 42.50 per jaar. De verhuring geschiedt voor 10 jaar, ingaande blootschoof 1918. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 3 November, 's avonds 5 uur te Oud dorp in het Logement van Akershoek, ver huring bij inschrijving voor den tyd van zeven jaar, ingaande 11 November 1917, van een perceel "WEILAND te Ouddorp in den polder den Ouden Oostdijk aan den Oosterschen weg, kadaster Sectie C nos. 478 en 472, samen groot 8 Aren 30 centiaren of 1 Gemet 270 R. V. M., thans in pacht bij H. van Asperen te Goedereede, ten ver zoeke van den heer P. Roodzant te Brielle. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 7 November by INZET en Op Woensdag 14 November by AFSLAG, telkens des avonds 6 uur te Stellendam in het Loge ment van Troost, van een uitstekend onder houden, geriefelijk ingericht WOONHUIS, geschikt om voor winkelhuis te worden ingericht, op Erfpachtsgrond te Stellendam aan den Spuidyk of Molenkade, kad. Sectie B no. 1075, groot 1 Aren 98 centiaren. Dadelijk in eigen gebruik te aanvaarden, ten verzoeke van den heer KI. Meijer Az. c.s. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 14 November 1917, nam. 2 nur, in 't hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat VEILING en Woensdag 21 November 1917, nam. 2 uur, in het hotel „Moelker" aldaar, AFSLAG, van: Ongeveer 3 H.A. 81 A. 98 C.A. BOSCH HAKHOUT en LAAN, in den polder Oude- iand. te Ooltgensplaat, kadaster sectie A, no. 224, 225, 226 geheel en no, 1051 ge deeltelijk. Notaris VAN ISFELEN. Op nader te bepalen dagen in de maand December 1917 publieke verkooping van 5,29,10 HA. BOUWLAND gelegen in den polder Alteklein onder Ooltgensplaat kad. Sectie C. nummers 270, 271, 274 en 275 in huur bjj den Heer H. van Nieuwenhuijzen aldaar, in diverse perceelen en massa's zooals breeder om schreven bij biljetten en notitiën. De perceelen zyn blootschoof 1918 vrij van huur te aanvaarden. Notaris AKKERMAN. Predikbeurten op Zondag 4 Nov. 1917. NED, HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 'zav. Ds. de Gidts, van Goedereede. Sommelsdijk, vm. en 's av. de Weleerw. heer J. van der Velde, Godsdienstonderwijzer te Ouddorp. Dirksland, vm. en 's aV. Ds. van As. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vra. en 's av. Ds. Hoogendyk. Goedereede Ouddorp, vm. en 'sav. Ds. van der Kooy. Nieuwe Tonge, vm. doopgbed.en 'sav. Ds. Kruijt. Oude Tonge, Ooltgensplaat, Den Bommel, vm. en 's av. Ds. Langhout. 8tad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polbuys. Langstraat, vm. en nm. de Weleerw.heer Hack. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. en 's av. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. van Velzen* Ooltgensplaat, vm. en nm. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, De. K. W. Róssing.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 1