„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 51. 27 Oct. 1917 Olïiciëele Mededeelingeii. Plaatselijk Nieuws. i S Maximumprijzen eieren. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Heeft goedgevonden: onder intrekking van zijne beschikking van 24 September 1817, no, 1208, afdeeling Crisis- zaken, bureau Landbouw; 1". met ingang van 28 October 1917 vast te stellen ingevolge artikel 2 der Distributiewet 1910 een maximum- kleinhandelprjjs voor Re- geerings-eieren van 14 cent per stuk; 2". den gemeentebesturen in overweging te geveu Regeerings-eieren ter distributie te ver- strekkeu aan grossiers tegen een prijs van f 13.per 100 stuks en aan kleinhandelaren tegen een prijs van f 13,25 per 100 stuks. De Minister van Landbouw, Nijverheid e» Handel, Veor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Maximum-boterprijzen. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NILVERHEID EN HANDEL, Heeft goedgevonden: onder intrekking van zijne beschikkingen van 4 Augustus 1917 n°. 64.300 afdeeling Handel, 23 Augustus 1917 n". 67629 afdeeling Handel en van 21 September 1917 n°. 20128 afdeeling Crisiszaken Bureau Volksvoeding met ingang van 22 October 1917 I. Vast te stellen: a. ingevolge artikelen 2 en 8 der Distributie wet 1916 een maximum-kleinhandelprjjs voor boter van fl,75 per '/a K.G.; b. ingevolge artikel 8 van genoemde wet de navolgende maximumprijzen voor boter respec tievelijk in den groothandel en in den tusschen- handel: bij verpakking in grooth. kleinh. prüs prijs wit fust van 50 K.G.f 3.25 f 3.30 p. 1 KG. 25K.G.„3.26 3.31 p. 1 121/» en 10 KG. „3,27 „3,32p.l Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G.3.30 3.35 p. 1 10 K.G3.31 3.36 p. 1 in andere verpakkking behalve blikverpakking of geleverd bij kleinere hoeveelheden dan 10 K.G. 3.36 p. 1 II. te bepalen dat voor boter verpakt in blik boven de vorengemelde maximumprijzen respec tievelijk in rekening mag worden gebracht: voor hoeveelheden kleiner dan 400 gramf 0.30 van meer dan 400 tot 1 K.G. 0.40 1 K.G. tot 2 K.G. 0.60 „2 K G. tot 5 K.G. 1.25 5 K.G. tot 10 K.G. 2.40 10 K.G2.80 III. te bepalen, dat de sub I b vermelde maximum groothandelprijzen zijn te verstaan franco station van afzending; IV. vast te stellen, ingevolge artikel 3 van genoemde wet, voor boter maximum-inkoopprjj- zen voor de gemeenten, gelijk aan de sub 1 b vastgestelde maximum groothandelprijzen. V., den gemeentebesturen in overweging te geven, bij levering aan grossiers en detaillisten voor boter te berekenen de sub 16 vastgestelde bedragen respectievelijk in den groothandel en in den tusschenhandel. 's-Gbavenhage, 20 October 1917 Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. M1DDELHARN1S- Woensdag 24 Oct. j.l- herdacht de WelEd. heer M. M. J. Vletter zijn 45-jarig jubileum als organist der Ned. Herv. kerk alhier. Was gevreesd voor een slechte suiker bietenteelt door de veel gevallen regen, over 't algemeen valt de uitkomst ruim mee. Ook het suikergehalte moet zeer gunstig zün. Door den heer I. Peeman is de kort geleden door hem te Sommelsdijk aange kochte kolenerf, onderhands verkocht aan D. v. d. Laan aldaar. De metselaar A. Dijkers had het on geluk van een stelling te vallen en een paar ribben te breken. Deze week kwam C. Brouw tot de on aangename ondekking, dat een hoeveelheid juin van hem was ontvreemd. Door den heer J. Mosselman is aan den heer J. Gouswaard een woonhuis, staande aan het Visschersdyk onderhands verkocht. Aan de melkverkoopers zal ook dezen winter een toeslag van 3 cent per liter wor den uitbetaald, zoodat zij dan 18 ct. per liter ontvangen. i SOMMELSDIJK- De heer W. C. van As voorzitter der vrijzinnige Kiesvereeniging „Goeree en Overflakkee" is gekozen tot bestuurslid der Centrale Kiesvereeniging der Liberale Ueie in den kieskring Dordrecht. Tengevolge der gewijzigde toestanden dooi de herziening der Grondwet zal er binnen kort een verandering* tot stand moeten komen in de organisatie der vrijzinnigen op ons eiland, waartoe het Hoofdbestuur der bestaande Centrale reeds de noodige stappen voorbereidt, om tot een krachtige samenwerking vanalle vrijzinnigen op Goeree en Overtlakkee te geraken onder de Even redige Vertegenwoordiging en de uitbreiding van bet kiesrecht, die aanstaande zijn. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeuingen mej. P. Thielman alhier. Op Woensdag 31 October a. s zal bet 4e eeuwfeest der Kerkhervorming worden gevierd. Ds. W. D. M. Baar, Predikant te Zwarte- waal, die juist op dien dag alhier is voor het geven van Godsdienstonderwijs, stelt zich voor dit feest te herdenken voor de Vrijz. Herv. op Goeree en Overflakkee, in eene Godsdiensteefening. Deze zal dan gehouden worden op Woens dag 31 October a. s. des avonds om 6 uur, in het lokaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langtweg alhier. DIRKSLAND- Onze vroegere dorpsgenoot de beer A. H. Kooman is geslaagd als no. 1 voor Surnumerair bij de Registratie en Domeinen. Op het postkantoor alhier isalsonbe- steld teruggekomen uit Rotterdam een brief, geadresseerd aan den heer L. Houman, Rotterdam. Dank zij de ijverige nasporingen der politie is het gelukt de daders van de laatste rijwieldiefstallen op te sporen- Beiden heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Bij den afslag van „Even Buiten" op Woensdag 24 October 1.1. werd het geheel afgemijnd door den heer H. Kooman Yoor som van f 16470. Bij de veiling van 2 arbeiderswoningen jvan den heer P. van Prooijen werden deze ingezet op f 1110 door W. Haagens en nog 2 andere arbeiders woningen op f 640 door A. Braber, beiden alhier. HERRINGEN- Door de leden van het Groene Kruis alhier is vrijwillig ruim f120 boven hun gewone contributie aan de afdeeling ingeteekend. Tegen aanstaande Donderdag. 1 No vember, des voormiddags 10 ure zal 'n open bare raadsvergadering worden gehouden. Woensdagmiddag kreeg de knecht van J.Biemond 'n klap van'n paard waardoor zijn voet gebroken werd en hij per wagen moest vervoerd worden. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ji. Zondag geraakte dê hit van A. R. alhier door uitglijden in de sloot. Met ver eende krachteD moest het dier op 't drooge gebracht worden, wat veel moeite kostte. Op de voordracht voor onderwijzer te Stad aan 't Haringvliet kwam voor de heer J. A. Rijnberg alhier. Inmiddels is een ander benoemd. De maximumprijs der volle rauwe melk is bepaald op 15 cent per Liter aan huis bezorgd en 141/2 cent afgehaald boer derij. MELISSANT- Reparatieleder. De Burge meester van Melissant maakt bekend, dat bons voor het herstellen van schoenen worden afgegeven op Dinsdag 30 October a.s. des voormiddags van 9-12 en des namiddags van 2—4 uur. Voor de verstrekking van bovenbedoelde bons komen voorloopig slechts die personen in aanmerking, welke over dit jaar niet in den Hoofdelijken Omslag zyn aangesla gen en zij die een bedrag betaalden, van ten hoogste f0,84. Geen bon wordt echter afgegeven aan hem, die niet nauwkeurig weet op te geven het nummer zijner schoenen. Een ieder wordt derhalve aangeraden, om zich tot zijn schoenmaker te wenden, ten einde dit nummer te weten te komen. STELLENDAM- Door de melkboeren is de prijs van de melk gebracht van 12 op 14 ct. per liter. In verband met het gebrek aan brand stof en licht zijn de schooltijden aan de openbare school alhier als volgt geregeld: 's morgens duren delessen van 8>/j tot ll'/j uur, 's middags van 1 tot 2'/2 uur. Van 2'/j tot 4 uur wordt gegeven Engelsch en her- halingsonderwjjs, van 3 tot 4 uur handwer ken. Na herhaalde oproepingen heeft zich voor de betrekkiDg van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare lagere school alhier slechts één sollicitant aange meld. Een boerenwoning met wagenhuis en schuur, toebehoorende aan M. van Seters, en in 3 parceelen verkocht, is ingezet door J. v. d. Broek op f 1250, f 830 en f 1130. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier optreden de heer Hoek, candidaat te Schie dam. Door het stormweer is Donderdag op het Haringvliet een ijzeren boot behoorende bij den blazer Klundert 28 gezonken. Men heeft de boot verboeid om ze bij goed weer te lichten. Door de garnalen visschers is de vorige week 4 dagen gevischt. Er werd ruim 100 K.G. per vaartuig gevangen. Alles werd aan de pellerijen geleverd tegen 12 cent per K.G. Door de barbiers is besloten tengevolge van de duurte van het licht, den prijs van het knippen en scheren met 2 cent te ver- hoogen. Een huis aan de Voorstraat, de vorige week in 3 perceelen verkocht en ingezet tot een totaal bedrag van f 3550 door J. v. d. Hoofd, werd deze week gemijnd door den zelfden persoon voor f 3560. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich aangegeven 8 meisjes en 4 jongens. GUEDEREËDE- Bij bet onweer van de vorige week werden aan den weg van Goedereede naar het Havenhoofd enkele telefoonpalen geheel vernield, terwijl andere werden beschadigd. Door de garnalenvisschers wordt ge middeld per dag 100 Kg. garnalen ge - angen, welke worden verhandeld tegen 10 ct. per Kilogram. Op bon 11 is deze week verkrijgbaar t/j Kg. Zeep, terwijl op bon 12, 0,4 Kg. Rijst beschikbaar zal zijn. De vorige week besomden de zeevis- schers alhier van f35 tot f 200 aan versche visch. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Keik alhier is gekozen de Heer D. Breen. Het HerhaliDgsonderwijs zal in deze gemeente gegeven worden vooi de jongens op Maandag, Donderdag en Vrijdag van 6,80 tot 7,30 uurvoor de meisjes op dezelfde dagen van 3,30 tot 4,30 uur en Woensdags van 1 tot 4 uur. Notaris v. d. Berg alhier heeft Zater dag te Ouddorp geveild 5 perceelen Bouw land, die werden ingezet als volgt: Koop 1. P. Tanis K.Jz. op f 2150. Koop 2. J. Hoek Hz. op f 1510. Koop 3. Kr. v.d. Wende E.G. op f 2020. Koop 4. W. Koole op 1630. Koop 5. C. Pijl Cz. op f 3370, be nevens Vis in de Oostduin, ingezet door Jb. Mierop op f 1550. Totaal f 12230. Door den donker misleid had J. Hak- kebrak het ongeluk in een sloot te gera ken, terwijl zijn vrouw die achter hem kwam, ook te water ging. Na veel ge spartel wisten ze op het droge te komen. Jan Reedert had het ongeluk dat bij struikelde en een zijner armen kneusde, waarbij geneeskundige hulp noodzakelijk was. Als eea zeldzaamheid kan gemeld worden dat hier deze week een varken werd geslacht dat slechts 1 ons vet bezat. Van den landbouwer M. den Eerzamen brak een koe haar poot, dus een groote schadepost. De melk is alhier op 14 cent per liter gebracht. Naar we vernemen wordt binnen enkele dagen cokes voor de cichorijfabriek aan gebracht. Door zeevisschers is aangebracht een baal veeren. OlIDDURP. De heer J. Tanis Jbz. is te Rotterdam geslaagd voor het examen vrjje- en ordeoefeningeri. Bij den landbouwer L. Patmos is bijna geheel de wasch ontvreemd. Aan de balfjaarlijksche veemarkt wer den aangevoerd 48 stuks hoornvee, handel levendig. Aan het strand bij paal 14 is een mijn aangespoeld. De heer G. van Soest, kommies bij de rijksbelastingen wordt met 1 Nov. overgeplaatst naar Rockanje. De heer Verschoor, die met 1 Januari alhier in de Chr. School in betrekking zou komen is nu benoemd aan de Chr. School te Sliedrecht. Met ingang van 1 November is de kom mies Bennink albier benoemd. Ds. A. van der Kooij albier staat op het 2-tal bij de Ned. Hervormde Gemeente te Zuilicbem. Voor het distributiebureau alhier is tot directeur benoemd de heer P. Voogd Kzn., op een salaris van f 100— NIEUWE TONGE- De melkboeren alhier hebben den prijs van de melk gebracht op 16 cent per Liter, en de boter op f8.50 per K.G. Maandag jl. geraakte bet zoontje van A. K. alhier in de kerkgraebt, hjj wist zich spoedig op het droge te brengen, zoodat h\j er met de schrik en een nat pak afkwam. Maandag, Dinsdag en Woensdag jl. werd ieder ingezetene in de gelegenheid gesteld goedkoope haring te koopeD op de Gem. Secretarie. Aan Mej. de Wed. J. Hago is een is een pensioen verleend van f160 'ajaars. Deze week is er bij H.H. winkeliers verkrijgbaar gesteld op boD no. 80 4 HG. rijst en op bon no. 31 Havermout en gort, tot een totaalgewicht van 1i/2 H.G. Woensdag 31 October a.s. zal de vt-r- kooping plaats hebben van de zitplaatsen der nieuwe galerij in de Ned. Herv. kerk. Voor de uitreiking der aanvullings kaarten van de 31ste week zal in deze gemeente Maandag 29 October a.s. zitting worden gehouden van 912 uur vm. Op andere dagen worden geen aanvullingskaar ten uitgereikt! Door den storm van Donderdag zijn eenige dakpannen van het gemeentehuis gewaaid. OUDE TONGE- Op de gemeente secretarie zijn kaarten uitgereikt voor thee en koffie. De boerderij van de Wed. I. van den Doel is onderhands verkocht aan R. Polle mans. Uit baldadigheid zijn alhier enkele straatlantaarns geheel vernield. Het is te hopen dat het de politie gelukken mag de daders van deze laffe baldadigheid op te sporen. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de maximum prijs voor volle rauwe melk is bepaald op f 0,15 per Liter. Ouders die hun kinderen het herhalings onderwijs wenschen te laten »olgen moeten daarvan uiterlijk Zaterdag 27 Oct. aangifte doen bij het hoofd der O. L. School. Het onderwijs zal hoogstwaarschijnlijk in de middaguren worden gegeven. OOLTGENSPLAAT- Deze week werden alhier ten gemeentehuize bons voor stal en rijtuigkaarsen uitgereikt aan degenen, die hiervoor in aanmerking kwamen. In deze gemeente doet zich een geval van roodvonk voor bij Wijnand van der Welle, Weespad A 277. In deze gemeente is met ingang van 22 October j.l. de prijs van consumptiemelk vastgesteld op 15 cent per liter. Uitslag van de op 19 Oct. 1.1. gehouden veiling, gehoudep door Notaris Akkerman voor gebroeders Landheer. Perceel 1 een huis door C. Snijder Pz. op f2600; Perceel 2 erf door J. Korte weg Lz. op f505; Perceel 3 erf door L. Hokke Lz. op f375; Perceel 4 erf doer A. Tiggel- man op f145; Perceel 5 erf door A. Oosters op f80, Perceel 6 molen voor afbraak W. J. Donkersloot Lz. op f1500; Perceel 7 een motor door J. Boets op f2600. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot onder wijzeres aan de openb. lag. school mejuffr. R. BuitenhuisBurbach alhier. De maximumprijs van melk is door den minister van landbouw voor deze ge meente vastgesteld op 14'/j cent per liter en 7 cent per halve liter. De genieentebegrooting flenst 1918 is vastgesteld als volgt: in gewone inkomsten f25943,605; in gewone uitgaven f 25943,605; batig saldo nihil. In buitengewone inkom sten f 8448,835; in buitengewone uitgaven f 8350, batig saldo f 98,835. Alzoo in totaal inkomsten f34392,44; uitgaven f84292,605; batig saldo f 98,835. Ter besparing van vuur en licht zal het telefoonkantoor alhier voortaan in de avonduren gesloten zijn en des namiddags in plaats van 2 tot half vier, van 2 tot 5 ure geopend zijn. Door de gemeentepolitie is tegen A. B. alhier procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der politieverordening. Het Dagelijksch Bestuur van den Flak- keeschen Boerenbond had Zaterdag een con ferentie met het Veilingsbestuur te Middel- harnis en Woensdag een op de Afdeeling Cri siszaken van 't Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's-Gravenhage. Binnen enkele dagen zou een schriftelijk antwoord op hunne bezwaren worden toege zonden. Van de Oostgrens. In het laatst van de vorige week trokken de eerste troepen wilde ganzen over onze dorpen naar het Zuiden. En de oudjes, die 't nog wisten van vroeger, knikten mekaar eens toe: „de krone-krane, daar gaan ze, nou wordt het een boterham minder." Vroeger, ja, werd 'teen boterham minder op d» boerderijtjes van den zandgrond, i

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5