Buitenland. Amerika en de neutralen. Het Ainerikaansche gezantschap deelt de volgende verklaring van de regeering der Vereenigde Staten mede: Het schynt wenscheljjk, dat aan de poli tiek der Vereeuigde Staten met betrekking tot het beslag leggen op den handel van neutrale landen publiciteit wordt gegeven met het oog op onjuiste medeelingen van neutrale zijde gedaan. De vertegenwoordigers alhier van Neder land en Scandinavia ontvingen 24 Juli gelijk luidende nota's van het departement van Uitvoer, waarin de politiek was uiteengezet welke Amerika besloten had te volgen met betrekking tot de hulp, die gegeven zou wor den aan deze neutrale landen, voor zoover het faciliteiten betreft, die hun verleend zouden worden voor hua nationale be hoeften. In genoemde nota's werd een verzoek ge daan om inlichtingen te verstrekken betref fende de consumptie, productie en verlangde faciliteiten, voornamelijk met betrekking tot goede voedingsmiddelen in den vorm van koolstoffen, hydraten en eiwitten. Er werd ook gewezen op het belang, dat de Vereenigde Staten hebben bij de hulp, die deze landen zouden kunnen verleenen aan Duitschland en zjjn bondgenooten, terwijl er tevens voor gewaarschuwd werd, dat hangende de wederzijdsche onderhandeling over het verleenen van hulp ter verkrijging van levensmiddelen, de Vereenigde Staten iederen uitvoer naar de centrale mogend heden in mindering zouden brengen op de hoeveelheid voedsel en andere faciliteiten, welks bedoeld land zou mogen verwachten voor eigen industrie en onderhoud. Hen kan moeilijk van de Vereenigde Staten verwach ten, dat zij de bedoelde landen aan voor raden zullen helpen, als deze voortgaan naar de centrale mogendheden uit te voeren. Sommige neutrale landen gingen ondanks de gegeven waarschuwing voort met het zenden van groote hoeveelheden levensmid delen naar Duitschland en zijn bondgenoo ten; op herhaalde verzoeken om inlichtingen over hetgeen die landen noodig hebben voor het onderhoud van de eigen bevolking kwam weinig antwoord. Het oorlogshandelsbureau, onlangs opgericht, stelt voor uitvoervergun ningen te weigeren aan deze landen, zoolang de gevraagde inlichtingen uitblijven en met de politiek van beslaglegging voort te gaan, zoolang deze landen de centrale mogend heden direct of indirect helpen. Tot de indi recte methoden van hulp-verleening behoort b.v. het zenden van verschillende oliën voor de industrie, b.v. smeerolie, die in fabrieken wordt gebruikt, welks voor Duitsche belan gen werken, ea het zenden van veevoeder als melkproducten naar Duitschland worden uitgevoerd. Deze indirecte methoden van helpen komen nog meer ten nadeele van de geallieerden dan de directe uitvoer naar Duitschland. Wij kunnen niet verwachten dat onze boeren verschillende producten zullen kwee ken of de bevolking zich in het gebruik zal beperken, opdat het overschot naar de Noor delijke neutralen zou worden gezonden. De regeering te Washington is bereid deze neutralen te helpen, zelfs met opoffering van belangen van het eigen volk, door uitvoer toe te staan van artikelen, die moeilijk gemist kunnen worden. Wij zyn in de verste verte niet voornemens in het normale economi sche leven dier volken in te grypen, maar in ruil voor onze diensten moeten wy eenigen waarborg eischen, dat de door ons geleverde voorraden geen dienst zullen doen tegen ons zelf, en dat daardoor de oorlog zal worden verlengd en onze zonen zullen worden ge dood. De welvaart der Noordelijke neutralen ligt daarom in hun eigen land. Het nieuwe ministerie van Zweden. Professor Eden, de nieuwe Zweedsche premier, mag een man genoemd worden, volkomen geschikt voor de zware taak, welke hij aanvaard heeft, welke zyn eigen schappen hem ten volle in staat stellen, te vervullen. Hij is bekwaam, plooibaar, een noest werker, onvermoeibaar, en ook de geringste bijzonderheden niet veronachtzamend. Te vens is hy voorzichtig, en laat hy zich nooit in met min of meer dubieuss aan gelegenheden. Hy is steeds gereed, een uit val te pareeren, maar ook zeer wel in staat zelf uit te vallen, en verwarring te stichten in de gelederen van den tegenstander. Veel belangstelling baarde de benoeming van den minister van Buitenlandsche Zaken. Ook hy is geknipt voor het ambt, dat men hem toevertrouwde. Hellner is afkomstig uit het Hoogste Gerechtshof, waar hy rechter was. Hy is niet wat men noemt diplomatiek onderlegd, maar een theoretisch en practisch zeer bekwaam jurist, zeer ervaren in de handelspolitiek. Zyn taak is verre van gemakkelijk, want hij zal moeten goedmaken, wat zyn voor ganger van Buitenlandsche Zaken, Lindman, bedorven heeft. Men zegt, dat Lindman niet lang geleden een verdrag met Duitsch land heeft gesloten betreffende de levering van erts, een verdrag dat zeker nog heel wat moeilijkheden zal veroorzaken in ver band met de onderhandelingen tusschen Zweden en de geallieerden over den invoer van levensmiddelen. Minister Loefgren (Justitie) was tot dus verre advocaat te Stockholm en moet, we gens zijn uitnemende kennis der handels politiek, een flinke steun zyn voor den minister van Buitenlandsche Zaken. De minister van Marine, jonkheer Palm- stjerna is na Branting de meest op den voorgrond tredende leider der socialisten. Hy is geen minister „van zijn vak", even min als de minister van Oorlog Nielsen. De minister van Onderwijs was tot dus verre redacteur van BrantiDgs blad „Social- democraten". De meestbeteekenende van alle nieuwe Zweedsche ministers is natuurlijk Branting. Hij zal den grootsten invloed in net kabinet uitoefenen, en zyn stem zal stellig méër gelden, dan de stemmen van alle anderen te zamen. Zyn functie als minister van Financiën is gewichtiger dan buitenlanders wellicht meenen, want alle verschillende leeensmiddelen- en handelscommissies res sorteeren onder het departement van Fi nanciën, zoodat de aanstaande onderhan delingen met de geallieerden slechts naar den vorm onder de auspisiën van het ministerie van Buitenlandsche Zaken worden gevoerd, maar inderdaad ten zeerste afhan kelijk zyn van den arbeid van den minister van Financiën. Dat hy een eind zal weten te maken aan alle kuiperyen der rechterzijde ten bate van Duitschland en tegen de geallieerden, kan men gerust als vaststaand aannemen, en reeds gaat het gerucht, dat hy de ont slagbriefjes aan verscheidene heeren der rechterzijde, die in zijn departement werken reeds in zjjn zak heeft. Zoo staat b.v. de president van de handelscommissie, district commissaris Trolle, een woedend pro- Duitscher, aan den vooravond van zijn val. De rechtschen waren, trouwens reeds voor de officieele benoeming van Branting, buiten zichzelven van woede tegen hem. Zij noe men deze benoeming „een groot schandaal en een pyramidale domheid". Naar wellicht niet algemeen bekend is, was Branting, vóór hy zich op het pad der politiek begaf, een zeer bekend sterrekundige en mathematicus, die een voortreffelijke wetenschappelijke opleiding had genoten. Hy is uit een burgerlijk gezin te Stockholm gesproten, schrijver van vele sociaal econo mische en financieel wetenschappelijke werken en beschikt over alle capaciteiten, noodig voor bekleeding van een moeilijken post. Een Ultimatumvan Scheidemann. Onder het opschrift „Ultimatum van Scheidemann" deelt de Kolnische Volks- zeitung" in een telegram uit Wurzburg de rede mede, welke Scheidemann op het Socialistisch Congres aan het einde der be sprekingen over de programkwestie heeft gehouden en welke met stormachtig applaus werd ontvangen. Scheidemann zeideWeg met alle hinder nissen tegen de democratische en parle- mentarisatie 1 Wat echter het spoedigst op zijde geschoven moet worden, schijnt mij Michaëllis zelf toe. Michaëllis heeft zonder de geringste voeling met de volksvertegen woordiging het ambt van kanselier op zich genomen, dat boven zyn kracht gaat. Von Betbmann Hollweg heeft onlangs gezegd: „Wee dengenen, die de teekenen des tijds niet verstaan 1" Dengenen, die een misdadig spel drijven door de kiesrechtquaestie sle pende te houden, en die alle moeite doen, om haar van de baan te schuiven, roep ik toe: Weg daarmede! Zjj spelen met vuur. Wij dulden geen uitstel, wy willen het gelijke kiesrecht dadelyk! Ieder weet, wat onze soldaten verricht hebben. Wy dulden niet, dat deze het kiesrecht nu nog niet krygen. De Vaderlandsche Party is eene vereeniging van reactionairen. Zij spelen met het bestaan van het Ryk. Ieder woord is verder overbodig. Wij weten wat wy willen en zullen tot stand brengen. Den tegen standers roep ik toe: Hoort goed, gy zyt gewaarschuwd." Het congres bracht Scheidemann een ge weldige ovatie. De economische toestand in Duitschland. Het is bekend, dat Duitschland een ernstige crisis doormaakt wat zyn voorraad aan grondstoffen betreft. De „Temps" geeft hierover interessante mededeelingen. Het gebrek aan leer is geconstateerd door de commissie van toezicht op de katoen industrie. Niemand mag meer dan twee paar schoenen en één paar pantoffels en éón paar klompen hebben. Te gelyker tyd heeft de kleeding-centrale nieuwe beperkingen gelast. Men kan voortaan zonder kaart geen kousen en katoenen sokken koopen, nech winter handschoenen, tafellinnen, of zelfs stoffen voor ameublementen, omdat men ontdekt heeft, dat velen ze voor hun kledingstuk ken gebruikten. De uitzet voor man of vrouw is verminderd; de vrouwen mogen niet meer dan drie nachthemden en zes zakdoeken hebben. De mannen mogen niet meer dan drie hebben, drie boorden, drie paar manchet ten, één werkpak en een Zondagsch rostuum. Degenen, die een zomerjas hebben, moeten een attest van den dokter overleggen, om een winterjas te kunnen koopen. Tot de modisten is het verzoek gericht, de maat van de japonnen te verminderen (4,26 meter). De verschillende maatregelen, die genomen zyn, zyn het gevolg van deD algemeenen militairen toestand. Een belangrijke beperking is ingevoerd voor het reizigersverkeer op de spoorwegen. De prys der plaatskaarten is met 100 verhoogd. Het grootste gedeelte der expres- treinen is vervallen, sommige voor goed, anders tijdens den winter. Het aantal plaat sen in de treinen zal voortaan aanzienlyk verminderd worden. De soldaten zullen min der verlof krygen. Als de reden van een en ander wordt opgegeven, dat alvorens het reizigersvervoer te verzekeren, het noodig is, het vervoer van den oogst en van de kolen te verzekeren. De groote steden hebben geen voorraden. Zy leven van de hand in den tand en zijn geheel op het vervoer aangewezen. De prijs van rundvleesch is met 20 pfen ning gestegen, terwyl vanaf 1 November het aardappelen-rantsoen ten koste van het broodrantsoen zal worden verhoogd. Er zal ten hoeveelheid van 750 gram aardappelen per week worden uitgereikt, daarentegen zal het dagelyksch meelrantsoen verminderd worden. Er staat een moeilijke winter voor de Duitsche bevolking voor de deur. Het feest der herleving. Wy hebben de Belgen dikwijls bewonderd en soms een beetje benijd om hun leven dige verbeeldingskracht, hun durf en hun organisatietalent, waardoor zy wereldten toonstellingen als die van Luik (1905) Brussel (1910) en Gent (1913) uit den grond hebben getooverd. Maar dat was in tijden van vrede, voor spoed en geluk. Hoeveel te me6r moet men de onblusch- bare energie bewonderen van mannen van zaken, die nu te midden der ellende denken en werken voor den dag waarop de volle zon der vrijheid wederom over België zal schijnen. Het is een mooi nieuwtje, dat wy hierbij mogen meededeelende zwaluw die de lente aankondigt. Van betrouwbare zyde wordt ons namelijk bericht, dat er een plan is gereed gekomen om te Brussel in 1921 of 1922 wederom een wereldtentoonstelling te houden. Een consortium van bankiers heeft het maatschappelijk kapitaal ten bedrage van 15 millioen francs gegarandeerd en de Bel gische regeering te Havre hare goedkeuring aan de plannen gehecht. Uitgestrekte terreinen aan den' bekenden breeden heerweg naar Tervueren (station Etterbeek) zjjn daartoe gereserveerd: terwyl in de benedenstad, in de vlakten van Tous en Taxis tegelijkertijd een tentoonstelling op het gebied van scheepvaart en watersport zal worden gehoudenmeteenluchtvaartdienst als verbinding tusschen de beide terreinen. Tot het plan behoort ook het stichten van 'n monumentaal ruiterstandbeeld van Leopold II onder een hoogen dom op den boulevard St. Michel. Van den dom zal men het schitterend panorama van Tervueren in al zyn schoonheid kunnen genieten. Alle groote beeldhouwers uit België zullen worden uitgenoodigd om aan dit gedenkteeken mede te werken. In onze verbeelding zien wij de heele wereld opgaan naar dit feest der herleving maar tegelijkertijd komt er weer een floers, dat dit zonnig toekomstbeeld aan ons oog onttrekt. Nog dreunt de lucht van 't verre gedonder der kanonnen. Geduld en vertrouwen. Het conflict met Engeland. In de Tweede Kamer heeft minister Lou don een uitvosrige uiteenzetting gegeven van de quaestie van den doorvoer van zand en grind. De minister verklaarde zich bereid, de met Duitschland en Engeland gevoerde briefwisseling aan de Kamer over Ie leggen, wanneer daartoe de toestemming van de betrokken regeeringen is verkregen. Even- eens zullen aan de Kamer worden overge legd de rapporten van de Nederlandsche genie-officieren, die in België een onderzoek hebben ingesteld. Van ds Engelsche regeering is nog gee nerlei voorstel ontvangen om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Tegen het aanvaarden van eeD zoodanig voorstel zou de Nederiandsche regeering geen bezwaar hebben. Zjj is evenwel van oordeei, dat het doen van een zoodanig voorstel geenszins op haar weg ligt. De regeering handhaaft haar opvatting, dat zy op grond van de betrokken verdra gen verplicht is tot bet doorlaten van die hoeveelheden, welke niet voor militaire doeleinden zyn bestemd. Het is mogelyk, dat het gebruik, dat de Duitschers van het zand en grind maken, niet overeenstemt met de uitkomsten van het onderzoek, dat zich uiteraard niet kon uitstrekken tot een doorloopend toezicht. Daarom heeft onze regeering zich bereid verklaard, alle gege vens, die Engeland zou overleggen, te on derzoeken. Zoodanig bewijsmateriaal heeft haar echter nog niet bereikt. Tegen de weinig wèlwillende poging van de Engelsche regeering, om door het stop zetten van het telegrafisch handelsverkeer pressie te oefenen op het Nederlandsche kabinet, is door onzen gezant te Londen met klem geprotesteerd, tot dusver echter zonder eenig resultaat. De Nederlandsche regeering zou het in stryd achten met hare waardigheid, in strijd ook met het beginsel, waaraan zjj in hare verhouding tot alle oorlogvoerende p irijjen onwrikbaar heeft vastgehouden en vast houden zal, wanneer zjj door eenigerlei pressie van een dier partijen zich liet af brengen van een plicht, dien zy krachtens bestaande verdragen tegenover een andere partij te vervullen heeft. De verklaring werd door de Kamer met luid bravogeroep en applaus ontvangen. Inmiddels nadert de fatale datum van 15 November, want dan houdt de doorvoer wel op, maar als er geen principieele oplossing verkregen is zal tevens de re presaille-maatregelen gehandhaafd blijven. Aithans: dat schynt het voornemen te zijn. Maar wy hopen nog. Het zou wel heel droevig wezen, wanneer ons land zulk een ontzaglijken eeonomi- schen klap moest ontvangen, terwyl onze regeering nu al zoo laDgen tyd, onder waar deering óók vau het buitenland, streeft naar een politiek vau eerlijke onzijdigheid. En dit is ten slotte de eindafdruk van haar verklaringzy blyft, tenzij haar door bewij zen of door arbitrage haar ongelijk wordt aangetoond, „onwrikbaar" staan in haar goed recht. Misechien denktzy aan 't woord, dat Michiel de Ruyter eens sprak ,toen by in een kogelregen stondHet is wel heet, maar het gaat haast over !"i Ha&st Het protest van den burgemeester van Rijsel. De Temps deelt den tekst mede van het protest van den burgemeester van Rysel aan de Duitsche overheid in bezet Frankrijk- Het is van 17 Juli gedateerd en luidt als volgt De burgemeester van Rijsel aan zyne exellentie generaal von Gravenitz. Excellentie, Ik heb uw schrijven van 4 Juli Nr. 13917 ontvangen, waarvan de inhoud mij ten zeer ste heeft verbaasd. Nauwelijks hebben wy een gedwongen belasting betaald van 24 millioen of U eischt de storting van een nieuw bedrag van 33 millioen. In den loop van het eerste jaar van de bezetting, toen de stad Rysel nog in't bezit was van een groot deel harer hulpbronnen, hebt u onder verschillende vormen, van haar de som van 28 millioen geëischt. In den loop van het 2de jaar een totaal van 30 millioen. En in den loop van het derde jaar, nu de stad in den grootsten nood ver keert, nu haar handel vernietigd is, haar magazijnen gesloten, haar industrie vernield, verdubbelt U de schatting en verhoogt haar tot de som van 60 millioen. Dergelijke vorderingen, die onophoudelijk aangroeien, zyn even buitensporig als ongerechtvaardigd. Zij zijn strijdig met den geest en de letter van de Conventie van 's-Gravenhage. Zij zyn in volstrekte tegenspraak met de com mentaar die de Duitsche groote generale staf zelf op die conventie heeft gemaakt, zooals ik duidelijk aangetoond heb in mijne correspondentie van verleden jaar. Deze schattingen, zonder eenige rechtvaardiging vastgesteld, berusten op den meest wille- keurigen grondslag, in plaats van te ver minderen, vermeerderen zy, naarmate zy op de ongelukkige stad de requisities, het verval en de verwoestingen opeenstapelen. U eindigt met ons te bedreigen met de toe passing der meest gestrenge waarborgmaat- regelen in geval van verzet tegen Uw wil, en in 't bizonder met een boete van meer dan een millioen per dag by vertraging van betaling. Onder deze omstandigheden zou ik, indien slechts ik en eenige notabelen gevaar liepen voor hun persoonlijke veiligheid, niet aarze len om te antwoorden met een formeele weigering van deze eischen, die my een misbruik van macht en een schending van het recht toeschijnen. Maar het lot van eene bevolking, bloedarm gemaakt door drie jaren van lijden, staat op het spel, en ik gevoel niet den moed, deze aan nieuwe gestrenge straffen bloot te stellen. Dientengevolge kom ik by dezen, in naam van den gemeenteraad van Rysel, welks tolk ik ben, verklaren, dat de stad Rysel, gebukt onder de verdrukking, afgesloten van de buitenwereld, geen appél kunnende aanteekenen by eenig gerechtshof tegen de willekeur, waaraan zy is onderworpen, de nieuwe schatting op den aangegeven datum zal betalen, maar dat zy zal betalen met het mes op de keel. De burgemeester van Rysel, (w. g.) Ch. DELESALLE. Het manifest van hetNederlandsch-Scan- dinavisch comité wordt in alle politeke kringen te Sofia sterk afgekeurd. Men verwondert zich er over, dat het comité na verscheidene maanden gearbeid te hebben, een verbazingwekkende oplossing aan de hand doet van het Balkan-vraagstuk, zonder rekening te houden met het beginsel der nationaliteiten en het recht der volkeff, om over hun eigen lot te beslissen. De onbevoegdheid van de samenstellers van het manifest springt in het oog. In bet document worden naar willekeur landstre ken met hun bevolking verdeeld, terwyl met groote partijdigheid de groote problemen, die door den oorlog naar voren zyn gebracht, Wordon opgelost.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 2