S. v. d. PLAA Fotografie Land- en Tuinbouw. Buitenland. Ingezonden StukJ Verk rkoopingenl A D V E R T E N T I N1 MARIA KANTERS I. DE WINTER ZON! 6 sen zal toestaan, dan van het land naar de opslagplaats van de betreffende boerderij, waar ze door de regeering in bezit genomen zullen worden. (Stct.) De veldwachter der gemeente Beegdem die Zondag een zigeunervrouw sommeerde haar paard, dat op een klaverland graasde, terug te halen, werd onverhoeds door een ze9tal zigeunersvrouwen vastgegrepen, van zyn revolver en stok beroofd, met een ket ting aan een wagen in het zigeunerkamp vastgebonden en na hem een prop in den mond te hebben geduwd, zoodanig mishan deld, dat h(j zich, toen hy weer losgelaten werd, onder geneeskundige behandeling moest stellen. De zigeuners, die met paarden en wagens de vlucht namen, werden naby Echt aangehouden. Burgerlijke dienstplicht. Het Ned. Corr.-bureau meldt ons: Naar verluidt, zou by de regeering in overweging zyn het indienen van een wets ontwerp, regelende de burgerluke dienst plicht. Beschuit. De directeur van het Centraal Broodkan toor vestigt er de aandacht op, dat, met ingang van 16 dezer, beschuit uitsluitend mag worden verkocht en gekocht op bons der wittebroodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd, bedraagt van het broodgewicht op de bon aangegeven. (Stct.) Veelbelovend ventje. Door de stedelyke politie te Maastricht is een 13-jarige jongen gearresteerd V. S. genaamd, Belg van geboorte, die hier in de stad by burgers was uitbesteed. Het ventje had by Van H. in de Capucynen- straat, de lade gelicht en zich bovendien in eenige kerken schuldig gemaakt aan dief stallen van kaarsen, damestaschjes en by eenige dames de portemonnaies uit de zak ken gerold. Het geld had hy aan snoepe ryen en cinemabezoek opgemaakt. Ben lange reis. ANNA JACOBAPOLDER- (ST. PHILIPS LAND). 15 Oct. Alhier kwam 13 October een brief aan, die in Januari 1917 verzonden was en eerst een reisje naar Indie maakte, omdat er o.a. opstond café Lombok. De heer Piccardt, burgemeester van Won- seradeel schryft in de N. R. C. over Graanbouw. De bestaande organisatie werkt te lang zaam. Bewys: in mijn gemeente en eveneens elders hadden vele landbouwers hun bouw landen geheel bewerkt voor de uitzaaiing van tarwe, maarhet zeer tijdig bestelde zaai zaad, dat niet anders te bekomen is dan door erkende zaaizaadhandelaren en deze weer langs ingestelde Regeeringsbureaux bleef uit. Een practisch en zeer ontwikkelde land bouwer in myn gemeente schreef mij onge vraagd woordelijk als volgt: ,,mijn zaaitarwe is eerst 4 Oct. jl. aangekomen. Ik had plan 13 pondematen (pondemaatis36%Are,dus 13 pd. byna 5 Hectare) tarwe te zaaien, waarvan reeds 9 pondematen een veertien dagen zaaiklaar lagen. Is het nu niet droevig, dat het zaad aankomt op een tyd, dat het land door-en-door nat is geregend, zoodat het zeer zeker in dezen herfst niet kan be zaaid worden, terwyl de behoefte aan brood koren zoo groot is. Enfin, wy moeten maar berusten. Toch vraag ik my af, wat moeten wij nu met die zaaitarwe doen? Ik mag ze niet vervoeren, niet verkoopen, niet verma len, niet aan het vee geven alleen mis schien betalen. Mocht het weder nog een gunstigen keer nemen, dan zal ik trachten nog een ander perceel te bezaaien, dat nog niet klaar was gemaakt. Misschien dat dat nog gaat, hoewel de tyd van zaaien, in ver band met eventueels vorst, eigenlijk te laat wordt." Deze stem der praktyk doet inderdaad uit komen, dat men onpractisch handelt. Had men goedgekeurde partyen zaaizaad van kweeker tot verbouwer langs den weg van den gewonen handel laten gaan, alles vergezeld van een vervoerbewys er zou op zu'n tyd veel meer tarwe zyn uitgezaaid. Dit was een eisch van Landsbelang. En zoo zyn my meerdere feiten in ander opzicht bekend, die wèl heel aardig zijn opge- gezet, maar inderdaad te laat afkomen. Mijn gemeente is een by uitstek aardappel- verbouwende. Dit jaar zyn er 200 H.A. meer verbouwd dan 't vorige. De ingezetenen hebben 't voorrecht van die kleiaardappelen te mogen consumeeren, maar waar alles Rykseigendom is, moeten alle gezinshoofden door myn tusschenkomst worden voorzien via Ryksdistributiekantoor, aardappelveree- niging, grossier, kleinhandelaar. De rantsoe neering is bekend. Met'toog op den komen den winter zullen velen er de voorkeur aan geven hun rantsoen voor eenige maanden in eens te ontvangen. Dit zou practisch, uitvoer baar, veel minder werkelijk zyn. En toch men eisch t zich te houden aan de voorschrif ten op papier. Het streven om rekening te houden met de praktyk valt te roemen, maar men werkt per slot nog steeds te theoretisch en schynt heel wat tyd te besteden aan het bekomen van statistische gegevens. Men beginne met by al de bureaux ook in elke provincie nog maar één commissie in te stellen, tot welke men mitstydig wen ken ten goede kan richten, opdat deze die overbrenge daar, waar zij behooren. Ook zoodanige commissie moest bevoegd zyn openbaarheid te geven aan den door haar te verrichten arbeid. Ik stel mij voor dat daarvoor j zich in het algemeen belang wel krachten pro deo zouden willen beschikbaar stellen. Melk. De Bond van Melkveehouders in Zuid- Holland heeft gisteren hier ter stede ver gaderd en een motie aangenomen, waarin hy verklaart, teleurgesteld te zyn over den ministerieel vastgestelden wintermelkprys, die op onbekende wyze spot met de pro ductiekosten. De motie spreekt voorts beslist tegen, dat reeds op 5 April 1917 een wederzydsche overeenstemming met dezen prijs zou zyn verkregenverklaart niet te kunnen be sluiten tot medewerking, die onder deze tijdsomstandigheden zoo gaarne verleend zou zyn geworden en acht zich niet ver- antwoordeiyk voor mogelijke stagnatie en zeker komend tekort aan melk. De Bond verklaart zich, evenals de pro vinciale bonden, bereid tot nakoming dei- besluiten, die het centraal bestuur alsnog wenschelyk mocht achten. Uit de schoenindustrie. Men schrijft uit Waalwijk: De goede tyden voor de schoenindustrie zyn voorbij en de toekomst voor dezen belangrijken tik van ny verheid ziet er zeer donker uit. Voornamelijk is het nijpend gebrek aan overleer daarvan de reden. Sinds anderhalf jaar is er uit Duitschland niets meer ingevoerdvan de partyen chroornleer, die in October en November van het vorige jaar van Amerika zyn binnengekomen, is nog niets vrijgegeven. Een gevolg daarvan is, dat een reusachtige speculatie, een zoo genaamde kettinghandel is ontstaan, en de nog voorradige kleine partyen, meest afwy- kend goed worden tegen fabelachtige pryzen verhandeld. De pryzen van het zoolleer zyn eveneens enorm gestegen, voor afval liesen, nekken en koppen worden ongekende pry zen gevraagd. Die afval wordt, omdat er geen overleer meer te krijgen is, daarvoor opgewerkt. Het wordt onmogelijk onder deze omstandigheden schoenen te maken. Voor het werkvolk is het een geluk,' dat tengevolge van de gasrantsoeneering de werktijd tot op 8 uur is ingekrompen, ter wyl toch voor 10 uur wordt uitbetaald. De productie wordt daardoor beteekenend min der en zoodoende zal het nog wat langer duren, eer de kleine vooraad totaal is opge werkt en de fabrieken by gebrek aan grond stof zullen stopgezet moeten worden. Nederland en de entente. De Times vraagt in een artikel over den doorvoer door Nederland van zand en grind naar België, getiteld „Beteugeling vanonneu- trale daden", of het vervoerde erts en metaal- schroot bestemd is als vulling van groote projectielen en voor geschutmunitie. Het blad acht het een redelijke gevolg trekking uit bekende feiten, dat het door gevoerde zand en grint is bestemd voor militaire doeleindén. Dat de Duitscbers het zouden gebruiken voor het welzijn der bur- gelyke bevolking van België wil er bij de Times niet in, gezien de wyze waarop de Duitschers tegen die bevolking zyn opge treden. De Times vindt het in verband met de ervaringen van de laatste drie jaar kinderachtig van de Nederlandsche regee ring, .dat zy met Duitsche verzekeringen over de bestemming van de doorgevoerde materialen aankomt. Het blad hoopt, dat Engeland met zyn bekende „bezorgdheid" voor de belangen van Nederland in staat zal zyn Nederland de gunsten op handelsgebied te blijven ver- leenen, maar dat zal slechts het geval kun nen zyn, als Nederland ophoudt den vijand den doorvoer van materialen voor militair gebruik te veroorloven. Men seint uit Batavia: De uitvoer van ryst uit Rangoon naar Nederland en Nederlandsch Oost-Indie is verboden. De overheidspersonen weigeren de redenen mede te deelen, die tot dit ver bod geleid hebben. In jvelingelichte kringen meent men, dat dit verbod in verband staat met den door voer van zand en grind door Nederland naar België. Wy vernemen verder, dat het rystuit- voerverbod voor Rangoon weldra gevolgd zal worden door een voor Saigon. Stellige berichten uit Rangoon vermelden, dat er groote hoeveelheden rijst zyn opge slagen; een tekort is dus niet de reden van het uitvoerverbod. Deze maatregel treft in het bijzonder Deli, dat hoofdzaklykRangoonrijstontvangt. Hulpbrandsloffen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: By de Ryks-kolendistributie komen dage lijks mededeelingen betreffende uitvindingen tot leniging van den thans heersehenden brandstoffennood. Hoewel slechts weinige van deze uitvindingen voor practische toe passing vatbaar zyn, is het wellicht niet ondienstig om naar aanleiding van de ont vangen aanwijzingen op enkele punten de aandacht te vestigen. Van verschillende zijden wordt erop ge wezen, dat uit de asch en sintels van indu- strieele en particuliere stookinrichtingen een bruikbare brandstof kan woruen gewonnen. Dit een onderzoek is gebleken, dat het niet wel mogelijk is, de winning van de brand bare deelen uit steenkolenasch in de ver schillende gemeenten door een Centralen Dienst te doen geschieden, doch dat het veeleer de voorkeur verdient, dat het sor- teeren van de asch en sintels door de indu strieën en particulieren zelf ter hand wordt genomen, hetgeen met behulp van een een- voudigen sintelzeef en uitlezen met de hand op eenvoudige wyze kau geschieden. Het uitzoeken van de asch, dat in normale tyden als niet loonend werd beschouwd, geeft Inderdaad een niet onbelangrijke besparing aan brandstoffen; een ieder zy dus erop be dacht, te voorkomen, dat brandstoffen ver loren gaan. In dit verband moet nog de aandacht worden gevestigd op de groote hoeveelheden asch en sintels, welke op of in de nabijheid van fabrieksterreinen zyn opgeslagen of wel als terreinophoogingen zyn gebruikt. Ook daaruit kunnen thans niet onbelangrijke hoeveelheden bruikbare brandstoffen wor den gewonnen. Het sorteeren van deze brandstoffen zal daarbij wellicht aan de ver schaffing van nuttig werk dienstbaar kun nen worden gemaakt. Van verschillende zijden is in couranten en geïllustreerde bladen reeds erop gewezen, dat ook op kleine schaal met behulp van een eenvoudig handpersje, briketten kunnen worden gemaakt uit allerlei brandbaar huis afval als papier, houtspanen, houtwol, tui f- molm enz. waardoor een ieder in staat is zelf voor een kleine aanvulling van het brandstofrandsoen te zorgen. Het verdient vooral aanbeveling om met de genoemde afval het uit de asch terug gewonnen brandbare gruis, zoomede ook het gruis dat eventueel met de geleverde kolen wordt ontvangen, te briketteeren, daar de calorische waarde van de verkregen brand stof daardoor aanzienlijk wordt verhoogd en het gruis als zoodanig een zeer oneco nomisch brandmateriaal vormt. Wat de mogelijkheid betreft om de toe passing van fijne brandbare materialen ais zaagsel, houtdraaisel, run, turfstrooisel e.d. voor huisbrand- en kookdoeleinden, deze materialen kunnen in de gebruikelijke kachels en fornuizen niet worden gestookt. Wel was reeds sinds langen tyd in enkele streken van ons land (bij de zaagmolens) het gebruik van zaagsel als brandstof in de zoogenaamde „zaagselpotten" bekend. Verschillende personen hebben de ouder wetsche zaagselpotten thans verbeterd en aangepast aan de tegenwoordige eischen van gemak en zindelijkheid. Terwyl zaagsel en run slechts in zeer beperkte mate be schikbaar zyn, zoodat de toepassing van deze materialen als brandstof niet groot kan.zyn, is turfstrooisel in vry groote hoeveelheden beschikbaar. Een bezwaar van het gebruik van turfstrooisel is, dat het om op de boven bedoelde wijze te kunnen worden gestookt, zeer droog moet zyn. Hoewel ook hetvervoer van dit volumineuse materiaal veel laad ruimte vergt, wordt thans reeds een hoeveel heid turfstrooisel voor de huisbranddistri butie ter beschikking van de Brandstoffen- commissies gesteld. Naar de Nederl. verneemt, ligt het in de bedoeling, van den postchèque- en girodienst gebruik te maken voor het betalen van pensioenen. Wanneer gepensioneerden na de opening van den dienst die waar schijnlijk half Januari plaats vinden - een rekening-courant by de posterijen nemen zal hun pensioen daarop zonder kosten of moeiten hunnerzijds kunnen worden bijge schreven. Van die beschrijving zullen zij telkens van het postkantoor bericht ont vangen, waarna zy over het geld kunnen beschikken. Naar verkiezing kunnen zy het dan ineens of bij gedeelten, aan het post kantoor halen, of zij kunnen het weer tot het doen van betalingen op andere reke ningen laten overschrijven. De telkens terugkeerende gang naar den betaalmeester kan dan achterwege blyven. Gebrek aan veevoeder. Suikerbietenkoppen en bladeren. Zooals bekend is, worden vooral in de zand streken, waar de landbouwer voor zijn vee v«el mangelwortelen verbouwt, de koppen en bladeren daarvan als veevoeder aange wend, en niet ten onrechte: want de voe- derwaarde daarvan is wel de moeite waard ze ter beschikking van het vee te stellen. Daarin toch is zoowel eiwit en vet als zet meel aanwezig. Meer nog komen deze voedende bestand- deelen voor in suikerbietenkoppen en blade ren, en, wyl de teelt daarvan aanzienlyk grooter is dan van mangelwortelen,omdat een ontzaglijke hoeveelheid verbouwd wordt voor de suikorfabricage is het natuurlijk, dat vooral in dezon tyd van voederschaarsch te de aandacht, daarop gevestigd wordt. De rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland de heer C. Nobel, schryft onder bovonstaand opschrift dienaangaande het volgende: „De bladeren eu koppen die b(j het oogsten van de suikerbieten op 't veld achterblijven, mogen thaus niet voor de voedering verlo ren gaan door op 't land te laten liggen, en voor bemesting onder te ploegen. Zy bezitten wel een groote mestwaarde, maar nu zy op de boerderij aan 't vee worden vervoerd, en de vloeibare en vaste uitwerp selen goed worden veizameld en bewaard, gaat de mestwaarde er van eer voor- dan achteruit, omdat de stikstof in een beter voor de planten opneembaren vorm wordt gebracht; en van de humusvormen de waarde niet meer dan de helft verloren gaat. Wanneer van 1 HA. 30,000 Kg. suiker bieten worden geoogst, blyven nog ongeveer 65o/s van dit gewicht of 19,600 Kg. bladeren en koppen op het veld achter. Hiervan bestaat i/* hit koppen en uit bladeren, lu deze 19,500 Kg. be indt zich 80 Kg. stik stof; 20 Kg. pbosphorzuur en 100 Kg. kali. Rekent men de stikstof per Kg. op een waarde van fl, het phosphorzuur op f 0,40 en de kali op f0,30, dan is de totale mest waarde f118 per HA. Als de stikstol na de voedering het lichaam weer verlaat, is de waarde zeker gestegen tot f 1,50 per Kg., waartegenover staat, dat by de bewaring een deel verloren gaat. De voedingswaarde van 100 Kg. hooi staat ongeveer gelyk met 32 Kg. zetmeel; die van 100 Kg. koppen en bladeren met 9 Kg. zetmeel. De waarde van hooi is dus ongeveer 3.5 maal zoo groot; van goed hooi zelfs 4 maal. Tegenovei de zetmeelwaarde bevat hooi 1/7 of i/B eiwit; terwyl koppen en bladeren i/8 eiwit vormen. Koppen en bladeren vormen dus een zeer bruikbaar voeder, doch men kan de dieren er niet uitsluitend mee voederen, omdat dit aan leiding geeft tot diarrhee, vooral wanneer er door beschadiging eenig bederf in is ge komen. Men dient ze daarom te voederen gecombineerd met droge voedermiddelen, als hooi of stroo, en krachtvoeder. Ongeveer 1/7 van het gewicht der koppen en bladeren zal in den vorm van hooi of ander droog voer moeten bijgegeven worden. Worden de koppen en bladeren ingekuild dan verliezen zy ongeveer aan gewicht en 45 aan totale voedingswaarde; terwyl de hoeveelheid verteerbaar eiwit met onge veer 65% vermindert. De zetmeelwaarde bedraagt dan per 100 Kg. nog ongeveer 7.5 °/o en het eiwitgehalte 0.7 zoodat in vergelijking met de zetmeelwaarde het eiwit ongeveer 'In bedraagt. De voedingswaarde van hooi is 4.a 5 maal zoo groot als van dit ingekuilde voer. By de voorschriften voor het inkuilen wordt er op gewezen, dat het aanbeveling verdient versch in te kuilenterwyl zooveel mogelijk moet worden gezorgd, dat de aan hangende gronddoelen verwijderd worden. Men kan ze daartoe vooral op het veld, met een vork wat uitschudden en op een hoop brengen. Men kan ze ook van de kar op een hor of raam van latwerk werpen, om het vuil te verwijderen. Vooral droge koppen en bladeren moeten sterk worden aange trapt, om de lucht er uit te dryven, want de temperatuur stijgt hooger als de massa droog is, en veel lucht wordt ingesloten. Men maakt den hoop dakvormig, ongeveer 3,5 a 4 M. hoog. Zoodra deze bezakt is, wordt hy met aarde flink bedekt. Scheuren, die in de dekkende laag mochten ontstaan moeten zorgvuldig dicht gemaakt worden. Het regenwater, dat van den hoop afloopt dient door middel van een greppel weggeleid te worden. De bodem, zijwanden en boven vlakte van den hoop worden door middel van een dun laagje stroo van de aarde ge scheiden: veel stroo is af te ïaden, omdat dit te veel lucht insluit. Waar men hiertoe in de gelegenheid is, doet men goed, de koppen en bladeren met pulpe laagsgewijze af te wisselen; de pulpe vult dan de holten tusschen de andere massa, zoodat de lucht veel beter wordt afgesloten." Uil de Vereenigde Stalen. NEW-YORK. Een man, die zich zelf Dun bar noemt, is in hechtenis genomen op aan klacht zich langs slinksche wegen in het bezit van inlichtingen ten nadeele van de regeering der Vereenigde Staten te hebben pogen te stellen. Men acht de arrestatie van het grootste belang en gelooft, dat de man een Duitsch agent is. Hy heeft veel tyd in een steunpunt van de vloot aan de kust van den Atlantischen oceaan zoek gebracht, en naar het heet, aan boord van een Ameri- kaanschen duikbootjager gediend. De landing op Oessel. De correspondent van de Morning Post te St. Petersburg, seinende over de landing van de Duitschers op Oessel, zegt, dat de operaties handig waren gecombineerd, ten einde groote uitgestrektheid zee en kust te dekken, Het Nowoje Wremja schryft, dat de hoofdmacht van de Russische Oostze» vloot, ten spijt van de officieren, in beslag worden genomen door kleingeestig geharre war van politieken aard. Het eiland Oessel, zoo gaat de man van de Morning Post voort, is een voortreffelijke basis voor Zeppelins, die van daar uit luchtaanvallen op St. Peters burg zouden kunnen ondernemen. Voorts is het eiland zeer geschikt, om er troepen en voorraden te concentreeren, die de tweede Russische verdedigingslinie en de vlJ Rev&l zouden bedreigen. Zoolang 1 gische forten op de Westelijke J.« van het eiland het uithielden was gcben van mijnen onder het berl bun kanonnen onmogelyk en zoojjj waterweg niet was geopend, was R de veroveraars slechts een tiende van wat bet waard kon zyn. De Duitsche operaties waren nfl voorbereid. De positie van alle Ril batterijen was volkomen bekend H had zich vergewist van de depos alle troepen. Ter zee pasten de Duitschers een I krijgslist toe. Rusland heeft, ongl mijl van Riga, een observatiepost, tl heen te komen, moet men door etj bochtige vaargeul. Lichte strydkrac) de Duitschers slaagden er onlang kanaal binnen te komen, waar zij a van de boeien listigiyk veranderde daarop Russische torpedostrydkrael voeren, liepen er verscheiden op I er werden geen verliezen geleden, I Russische verkenners waren voor! tijd slecht georiënteerd. Dientengevol niet tijdig gewaarschuwd, dat ae Du een landing op touw zetten. Troul operatie zelf werd begunstigd dool (Baiien verantwoordelijkheid der K<-J Amsterdam, OctobJ Aan de Leden der politieke pl Nederland. L. S. De Nederlandsche Bond voor Vrouwel richtte zich hij schrijven d.d. 28 Augl tot de Hoofdbesturen der politieke p Nederland, mei verzoek, bij de aansll kiezingen plaatsing van vrouwen op dl tenlijsten der partijen wel te willen bJ Slechts van de Liberale Unie mocht bestuur van den Bond een antwoord terwijl van de zijde der Vrij Liberale p.l Fakkel" in een kort berichlje mededeel] ontvangst van bet schrijven werd ge De Nederlandsche Bond voor vrouwe richt zich nu by dit schrijven reehlstr leden der politieke partyen in Nederlat zoekt de kiezers, leden dier politieke pi te overwegen, dat bij de Grondwetsher passief kiesrecht aan de vrouwen is v> deze dus VERKIESBAAR zijn gewordt vertegenwoordigende lichamen: dat 1 kiesrecht eerst dan zijne volle beteey langen, als inderdaad vrouwen als volk woordigers zullen zijn gekozen en dr sterkste by de leden der partijen op verkiezing mede te werken door het p vrouwen op de eandidatenlijsten en zoodanige plaats dat de verkiezing meer vrouwen zooveel mogelijk is ge Het Hoofdbestuur van den Nederi Bond voor Vroutvenkiesrecll M. James—Brandes Ba W. AsserThorbecke ®ecS< Mr. J. Regtdoorzee Greup PenniiJ Mr. E. Fokker Vtcc-i| Mej. M. Hubrecht Jhr. Mr. Dr. B. de Jong van Beek M. E. Jonker—Westerveld Mej. Dr. B. Karsten II. A. van Riel—SmeeDge. i October 1917, ts <1 Op Dinsdag 23 October 1917, te ter herberge van Mejuff. de Wed. Voor de vele blijken v deelneming, die wij mochten ofl vaugen bij het overiijdeu van orl geliefde Echtgenoote en Moed: Mejuffrouw betuig ik namens allen onz bartel ij ken dank. G. VAN SCHELVEN Middelharnis, October 1917. OUDE TONGE besteden hooge prijzen v oude meubelen, gedragen kl ren, antiquiteiten, enz. HOBBEMASTRAAT— MIDDELHA1 (5*minuten van het Static Billijkst en soliedst adres 1 foto's en vergrootingen, ook 1 oude portretten. In 't atelier opname bij weorsgesteldheid.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6