„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 50 20 Oct. 1917 Officiëele Mede deeliu gen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 Bak- eu braadvet en margarine. DE Ml NI.STEK VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel O der Distributiewet 1916, heelt goedgevonden te bepalen: het is verboden bak- en braadvet en margarine te verwerken: 1». in producten van bakkerij of banketbakkerij in hotels, restaurants, sociteiten en daar mede gelijkstaande inrichtingen bij het bereiden vaa spijzen. De M it tie ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Verbod va* vervoer stof, kaf enz. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, en voor zoover na te stellen verbod van vervoer betreft, artikel I, 1 sub i>, van de wet van 1 September 1917 Staatsblad n°. S78); HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: Artikel I. Het is verboden, stof, kaf of uitschoonsefuit granen, peulvruchten en handelsgewassen af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. Artikel II. Het verbod, gesteld in artikel I, geldt niet; a. voor aflevering of vervoer op last van een Regeerings-Commissaris voor de Rijksgraanver- zameling, het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam, de Commissie voor den Graanhandel te Amsterdam en de tirma van Stolk's Commis siehandel te Rotterdam. b. voor afleveringen of vervoer van partyen, die geadresseerd zijn aan een Regeerings-Com missaris, de Veevoederfabriek „Zuidholland," te Schiedam of aan de firma van Stolk's Commis siehandel te Rotterdam. Artikel III. Onder granen worden in deze regeling verstaan wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene en boekweit. Onder peulvruchten worden in deze regeling verstaan: veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen-, Waalsche), alle soorten groene erwten inbegrepen gele erwten, alle soorten, grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Onder handelsgewassen worden in deze regeling verstaan: kanariezaad, koolzaad, raapzaad,boter- zaad, dederzaad, blauwmaanzaad, lyuzaad. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, POSTHUMA- Draadnagels. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vestigt de aandacht van alle verbruikers van draadnagels op de sehaarschte aan grond stoffen voor de vervaardiging van dit artikel, en geefl in overweging bij het gebruik de uiterste zuinigheid te betrachten en het opnieuw ge bruiken van oude draadnagels zooveel mogelijk te bevorderen. Indien aan verbruikers voorraden bekend zijn die uit speculatieve doeleinden, worden vastge houden, zal daarvan gaarne aan de Afdeeling Crisiszaken van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel opgave worden ontvangen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Brandgevaar. Het te verwachten ruim gebruik in den a.s. winter, niet alleen van hout voor huisbrand, maar ook van minderwaardig materiaal ter ver vanging van steenkool, zal in niet geringe mate het brandgevaar vergrooten. Bovendien zal dit gevaar nog in de hand gewerkt worden door de te vreezen aanwending van primitieve verlich tingsmiddelen als gevolg van het gebrek aan de gebruikelijke brandstof voor de kamerlamp. Nu de beschikbare voorraden goederen nauwe lijks voldoende zyu voor het onderhoud van de bevolking is het meer dan ooit dringend nood zakelijk, dat geen materiaal door brand verloren ga. u Miisdien hebben wij de eer U, namens Zijne Excellentie den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken, de inge zetenen te waarschuwen voor het buitengewoon groot brandgevaar dat dezen winter te duchten is en hen daarbij onder aanbeveling van de uiterste voorzichtigheid, te wjjzen op de nood lottige gevolgen die in het byzonder in den tegenwoordigen tijd van sehaarschte op elk ge bied, aan brand zouden kunnen verbonden zyn. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, SWEERTS, Voorzitter. DE MONCHY, Griffier. MIDDELHARNIS. Na een paar dagen door de gemeente te hebben loopen bedelen, werd Woensdag de zwerver M. Kwaak, in verre- gaanden staat van dronkenschap in het ar restanten-locaal opgesloten. Te IJmuiden zyn binnengekomen de viBchsloepen „Albatros" scb. J. de Waard, „Oraoje Nassau" seh. D. Koster en „Paul Ktuger" sch. A. Jongejan met een besom ming van reap, f 700, f 700 en f 600. De wed. P. Roojj had het ongeluk in den kelder te vallen en zich ernstig te bszeeren, zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. De heer A. van Eek is te Rotterdam geslaagd voox het examen vrije- en orde oefeningen. De melkboeren alhier hebben den prijs van de melk gebracht op 15 cent per liter. Alhier is opgericht een Herv. Gexef. Jongelingsvereeniginggenaamd„Timothaus" waarvan Ds. Pop als eerevoorzitter is ge kozen. Het bestuur bestaat uit :K. Vogelaar voorzitter, I^Vroegindeweij Jz. vice-voorzit ter, J. A. Don secretaris en H. Beversluis pen ningmeester. SllMMËLSDlJK- Tot Ambtenaar bij het Levensmiddelen bedrijf alhier is benoemd de heer A. de Korte alhier. De gemeente-arbeider, G. van der Laan had het ongeluk, doordat hij in de kelder viel, een rib te breken. Ter besparing van brandstof zal in dezen winter aan de Chr. School den ge- heelen Woensdag onderwijs worden gegeven, waardoor des Zaterdag de school kan ge sloten worden. Zondag 21 October vm. 9,46 uur, zal voor de Vrijz. Hervormden optreden, Ds. W. A. van der Scheer van Tial, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg, alhier. DIRKSLAND. In den laatsten tijd werden hier eenige fietsen ontvreemd, die onbeheerd stonden, doch in den nacht van Zaterdag op Zondag werd een rijwiel uit een schuurtje van den heer Jobs. Boodzant op den Stations weg alhier ontvreemd. Aan het fram was een tweede zadeltje gemaakt voor een kind, en dat heeft de dief er eerst nog afgeschroefd en in het schuurtje achter gelaten. Behalve rijwieldiefstallen hoort men ook al spreken van andere diefstallen. 'tls' te hoopen dat men den dief of de dieven spoedig mag achterhalen. -5 Bij de op 17 Oct, gehouden veiling van „Even buiten" van onzen oud-Burge meester Mr. C. Zaaijer werden de perceelen als volgt ingezet: le perc. half huis door C. v. Markenstein voor f 6150. 2e perc. half huis door Jb. Both voor f 5690. Be perc. tuingrond door D. Moojaart voor f 1800. 4e perc. tuingrond door Jb. Both voor f 1310. 5e perc. tuingrond door F. Nieuwland voor f 1120. Totaal f 15770. HERKINGEN. Deze week is bij winkeliers verkrijgbaar gesteld 4 ons rijst en 2 ons gort, op bon 1 een half ons thee, op bon 2 2 ons -koffie op de thee en koffiekaart, als- made op bon 1 der petroleumkaart 2 liter tetioleum. Voor koffie, thee en petroleum gelden de bonnen van 15 tot en met 30 October aanstaande. De vorige week werden alhier 2 aan gespoelde mijnen tot ontploffing gebracht, wat een vreeselijke knal veroorzaakte. Door de afdeeling het Groene Kruis alhier wordt gecirculeerd met een ffist bij de ingezetenen tot verhooging van hun con tributie voor tijdelijk. STELLENDAM. Door het slechte weer zijn de garnalenvisschers de vorige week maar 2 dagen uitgeweest. Vangsten van 100 tot 200 K.G. per vaartuig, welke alle werden geleverd aan de pellerijen tegen 12 ct, per K.G. Door A. de Jager is op den Hinder gevischt een vat rum, dar door hem bij de strandvonderij is aangebracht. Door M.Key- zer is aangebracht een kist rubber. Zondag is aan het strand by den Woutrinapolder een mijn aangedreven. Zaterdagmiddag is aan den buitendijk aan den Zuidkant van het dorp een vat cognac aangespoeld. Het werd door 3 jongens gevonden, die het bij de strandvonderij heb ben aangegeven. Het herhalingsonderwys zal dezen win ter gegeven worden aan jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 2,30 tot 4 uur en aan meisjes op deze dagen van 3 tot 4 uur en op Woensdag van 1 tot 3 uur. Een pand gelegen aan de Voorstraat alhier, in 3 perceelen verkocht, werd ingezet door J. van der Hooft op f 1500, I 560 en f 1500. Het primitief kohier van den hoofde- lijken omslag en het primitief kohier van de belasting op de honden liggen tor secre tarie voor een ieder ter inzage van 11 October 1917 tot 11 Maart 1918. Naar wij vernemen zal de stoomboot Maasnymph voortaan maar een maal per week (des Dinsdags) de reis van hier op Rotterdam maken. GUËUKKEKDE- Door het slechte weer zijn de Noordzeevisschers de vorige week in 't geheel niet uitgevaren. Ook de garnalenvis schers gingen niet uit. Op het strand alhier is eenig masthout aangespoeld, dat in aanmerking genomen de sehaarschte van brandstoffen zeer wel kom was. Ook dreven wat kaarsen aan. De prijs van de melk is door de melk boeren alhier weer met 2 cent per L. ver hoogd en op 14 cent per L. gebracht. Een der mijnen, die de vorige week aan het Noorderstrand alhier aandreven, kon toen niet onschadelijk gemaakt worden, daar men ze niet kon bereiken. Deze mijn is weder vlot geraakt en weggedreven. Zondagavond ongeveer 5 uur kwam hier weer een vliegtuig over. De nationali teit was niet vast te stellen. Vrijdag zijn op de gemeente secretarie kaarten uitgereikt voor koffie en petroleum. Ter besparing van licht zal de hand werkles vroeger beginnen en wel om 31/2 uur" des namiddags. NIEUWE TONGE Vrydag jl. geraakte B. V. in de kerkgracht, door toegeschoten hulp wist men haar spoedig op het droge te brengen. Deze week zijn verkrijgbaarop bon no. 28 bruine boonen en erwten en op bon no. 29 zeep. Maandag 22 October a.s. zal van 10-12 uur gelegenheid bestaan tot de aanvrage voor bons. van kaarsen. By de stemming van 4 leden voor het kiescollege zijn gekozen A. van Alphen Hz., A. Knops, Az. Corn. Kievit Lz. en herstem ming tusschen L. Bruggeman en T. Holle man Cz. OUDE TülVGE- Gedurende het tijdvak 15 tot 31 October a.s. zal mogen worden ver kocht en afgeleverd op de thee en koffiekaart, op bon 1 een half ons thee en op bon 2 twee ons koffie. Ter algemeens kennis is gebracht dat het niet geoorloofd is tarwe van den oogst 1917 voor eigen gebruik te laten malen of bakken. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het verboden is turf van de eene naar de andere gemeente te vervoeren. Aan P. van Schelven alhier is vergun ning verleend tot het mogen oprichten van een inrichting tot het zuiveren van peul vruchten met een gasmotor. Ter algemeene kennis is gebracht dat op Woensdag 24 Oct. a.s. n.m. 4 ure gele genheid bestaat tot kostelooze inenting, ten huize van den Gemeente-geneesheer. "Verleden week is voor degenen, welke geen gas hebben, op de bon twee liters pe troleum verkrijgbaar gesteld. Het kohier der Personeele Belasting, no. 3, over 1917 is invorderbaar verklaard en aan den ODtvanger ter invordering ter hand gesteld. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat blanco aanvragen tot het behouden van zaai graan van eigen teelt, ter Secretarie ver krijgbaar zijn. OOLTGENSPLAAT- Ds. H. Ewoldt te Aal burg heeft voor het beroep als predikant der Ned. Herv. kerk alhier, bedankt. Deze week kon door ieder ingezetene op vertoon van zfln brandstoffenkaart een H.L. stukkolen verkregen worden. Niemand verzuimde om van deze gelegen heid gebruik te maken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Naar men verneemt zal waarschijnlijk in den aan staanden winter wegens besparing van vuur en licht, alhier geen herhalingsonderwijs gegeven worden. Ds. A. Voogel te Puttershoek heeft voor het beroep naar de gemeente der Geref. Kerken alhier bedankt. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat, het plan alhier Woensdagnamiddag school te houden in plaats van Zaterdag morgen, waardoor de Zaterdag geheel vry zal komen. De voordracht voor onderwijzer aan de openb. lagere school alhier is als volgt: I. Mej. Buitenhuis Burbach; 2. J. Niekerk van Nieuwerkerk (Z.)3. J. A. Rijnberg van Herkingen. Te lage aangifte voor de belasting. Voor de rechtbank te Middelburg zijn een zestal zaken behandeld allen tegen landbouwers uit Noord-Beveland, die veel te laag aangifte deden voorde Rijksinkom stenbelasting. Een gaf op f 3124, terwijl hij f17000 verdiende, de tweede weigerde in te vullen en verdiende f 13.000; de derde gaf f3938 aan in plaats van fl4.0Q0, de vierde f9120 in plaats van f16.000: de vijfde f3000 in plaats van f8800 en de laatste f7603 in plaats van f16.980. Teg;en den eersten, den tweeden, den derden en vijfden luidde de eisch föOO boete of drie maanden hechtenis, tegen den vierden f400 of drie maanden en tegen den laatste die minder weerbarstig was, f50 of 1 maand. In Vrij België schrijft L. Noe, uit het interneeringskamp te Harderwijk, „prikkel- draadschetsen" In de schets van deze week die het opschrift draagt: Drie jaren, schrijft hij o.m. het volgende: Hetgeen ons (de geïnterneerden) echter het meest pijnigt en ons moreel de geduch- tigste slagen toebrengt is die tergende onzekerheid, waarin we nu sedert zooveel lange maanden leven. Onzekerheid omtrert het lot der onzen, die ginder achter den moordenden draad nog immer gebukt gaan onder het ijzeren juk van den saooden overweldiger. Onzekerheid ook en niet het minst omtrent onze eigene toekomst, zoodat we vaak met angst zelfs het uur der be vrijding tegemoet zien. 0! Hoeveelen zitten daar niet den heelen dag op hunnen stroo- zak, het hoofd diep in de handen gebogen te denken en te praktizeeren. Onbewust slorpen ze het vergif op, dat straks hun geest dooden zal. Ze vermijden alle ont spanningen, verachten de werkschool,zenden boeken en kranten naar de weerlicht. Hun eenige bezigheid is denken. Den dag der soldij sleepen ze als 't ware hun lijf tot aan den „zuren koek" in de' kantien en drinken of liever zuipen tot hun gulden op is, komen daarna uitwendig verheugd de loods binnengestrompeld, slapen tot den volgenden morgen, om opnieuw te denken!. En zoo gaat het dag in dag uit, om de decaten stomdronken, tot ze op een zekeren morgen opstaan, kermen lachen, weenen, vloeken en bidden onder mekaar en één uur later naar 't krankzinnigengesticht worden gevoerd. Het aantal soortgelijke menschelijke wrakken, die thans te Arckel bij 's-Hertogenboseh verpleegd worden, durf ik waarlijk niet te zeggen. Hoe begrijp Dt ten volle de woorden, die een eenvoudige mede-geïnterneerde onlangs tot me zegde; „Och waren we maar als beesten, bezaten we maar als beesten geen denkvermogen"! Daarom is het van het grootste algemeen belang, dat men bij die geïnterneerden het deuken voortaan onmogelijk maakt of beter, dat men hen in staat stelle hun denkver mogen tot nuttige doeleinden aan ta wenden. Daartoe bestaat er maar een radikaal middel werk te verschaffen. Indien men het aantal krankzinnigen, met het oog op den nakenden winter, in enkele weken tjjds niet wenscht te zien verdubbelen, dat men hen bezighoude, eer het te laat is. In de kampen toch verblijven duizenden krachtige mannen, die ontegen zeggelijk het eerst in aanmerking zullen komen voor den wederopbouw van ons verwoest België. Dat onze Regeering die droeve toestanden vlak onder de oogen zie en vooral begrijpe, dat hier niet meer te talmen valt. Distributiewet overtredingen. Door de politie zijn in pakhuizen aan de Leuvehaven, Haringvliet en Oostmolenwerf in beslag genomen 300 kisten zeep, 700 kisten geoondenceerde melk, 300 kisten stijfsel, 124 kisten slaolie, 28 kisten vermi celli, 24 kisten maizeDa, 120 vaten cacao, 3000 kg. boonen en erwten, 53 zakken haver en tarwe en eenige zakken boonen en erwten, 1000 kisten zeep, 600 vaten vet, 135 vaten carbid, 125 vaten olie, 600 kisten geoondenceerde melk, 200 kisten kaarsen, 200 kisten lucifers en 700 vaten cacao. Nederland en de Entente. De correspondent van de Tel. te Londen seint uit gezaghebbende bron te vernemen, dat de Britsche regeering volkomen geneigd is de kwestie van den doorvoer van zand, grint en metaalafval, door Nederland naar België, aan arbitrage te onderwerpen, indien tijdens het onderzoek de doorvoer wordt stopgezet. Verder werd den correspondent medege deeld, dat de Belgische en Fransche regee ringen in deze zaak met de Britsche regee ring gezamelijk optreden, en dat zij instem men met de beperking van het gebruik der Britsche kabels voor handelsdoeleinden,'' totdat tegemoet zal zijn gekomen aan wat de geallieerden als ernstige grieven be schouwen. Landbouwgewassen. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gezien de aanbiedingen om in 1918 landbouwgewassen op contract te verbou wen of om bouwland te verhuron, waar schuwt belanghebbenden nadrukkelijk tegen het aangaan van desbetreffende contracten, aangezien bij de ook het volgende jaar te verwachten sehaarschte aan voedsel voor mensch en dier, de regeering met de gesloten contracten geen rekening zal kunnen hou den en geen ander vervoer van deze gewas-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5