fl5J G. VOET! Wed. P. ROOIJ, WASSCHEN. Buitenland. M. SPOON As DAM EST Al LLEUJ WESTDIJKIBIDDEIHARNIS. Machinaal Stoomen van Bedden. houding van bedrijfskapitaal tot kapitaal in onroerend goed nergens zoo typisch als in den landbouw, waar het kapitaal in onroerend goed gestoken, meestal meer dan het dubbele van dat van het los bedrijfskapitaal is. Uit is zeer goed ver klaarbaar, als men denkt, dat de grond hier meteen productiefactor is en als het ware de grondstof voor de pro ductie vormt. Men zou den hrond men vergeve de ruwe vergelijking voor den boer de ruwe katoen voor de textielfabrieken kunnen noemen. Van deze ruwe katoen wordt echter niet betaald, van den grond wel en nog liefst van de hypotheek erop nog eens. Wij hebben geen bezwaar een grond te belasten en geven direct toe, dat grond voor den staat een ander bezit uitmaakt als een pakhuis ruwe katoen, doch men bedenke, dat men hier een deel van het kapitaal „in eigen zaak gestoken" belast, wat men bij den handel of de industrie niet doet. Daarbij dan nog datzelfde kapitaal te belasten omdat het door hypotheek is verkregen, is toch wel te onbillijk. Dit zijn zoo enkele bezwaren, die men tegen het ontwerp-wet op de grondbelasting kan te berde brengen, waarbij wij afzien van kleinere fouten of onnauwkeurigheden, die men in verschillende artikelen aantreft. De hier geschetste bezwaren zijn echter o.i. zoo groot, dat men bij aan neming van dit wetsontwerp een zeer grooten druk op den kleineren land bouwer, speciaal den landbouwer op lichte gronden en den kleinen mid denstander legt, terwijl de misschien niet geuite wensch van den minister, om den grootgrondeigendom zwaarder te belasten, hiermede zeker niet ver vuld wordt. Tegen dit laatste zijn wij zeker niet, maar meenen, dat dit op andere wijze dient te worden bereikt dan door dit ontwerp, waarmede het niet te bereiken is. Naar onze mee ning deed men dan ook beter de te genwoordige grondbelasting te laten voor wat ze was en hiernaast, doch er geheel van afgescheiden, een nieu we wef op de grondbelasting in het leven te roepen, waarbij men deskun dig de verkoopwaarde laat schatten, hiervan een zeker percentage heft en aftrek van hypothecaire schulden toe staat. Men ontgaat dan de onbillijke verhoogingen, die nu bij het heffen van f4 en het vervallen van de oude belasting ontstaan en brengt een ge lijken druk aan, die bij eene goede schatting en een geregelde herziening, zeker meer op zijn plaats is dan de tegenwoordige bijdrage, die eigenlijk als grondrente van den grond wordt geheven. RE1MERS. Grijze haren en jeugdige eerzucht. In Studiën en Schetsen" van Mei 1912 schreef de anti-revolutionaire professor Fabi- us: „Hoe is de antirevolutionaire party ach teruitgegaan en zinkt zy onder slechten in vloed voortdurend dieper in het moeras van beginselloosheid weg." Wat in deze woorden sprak was „het ge weten" der A.R. party. In de sinds verstreken vyf jaar heeft „het geweten" herhaaldelijk, overduidelijk en op den man af gesproken, om de calvinistische politiek uit het moeras der beginselloosheid te halen. Nochtans zonder merkbaar succes, Veeleer wijst alles er op, dat de coalitie- zwendel, zelfs onder de in te voeren even redige vertegenwoordiging, zal worden voort gezet. Niet om de bevordering van de „christelijke beginselen" in staat en maat schappij te garandeeren. De totale mislukking, ook in dit opzicht, van het vyf en een halfjarig Heemskerki- aanscb bewind, deed Groen's Dazaten lang zaam maar zeker de bescheidenheid terug vinden. Met dat farizeïstisch gedoe is het welhaast uit. Doch om de macht, de baan tjes en de „christelijke" schoolwet zeker te stellen, blyft men in het coalitiehuis te zamen. Veel erger echter voor de zelfstandigheid en het aanzien der A.R. party is de omstan digheid, dat Kuyper onbeperkt heer en meester blijft. De opstandigheid van het vijfmanschap, onder aanvoering van Heems kerk, is bijna vergeten en de Leider is weer leider zonder schroom en reserve. Op treffende Wijze kwam dit dezer dagen weer eens uit. De anti-revolutionaire „Rotterdammer" gaf blijk omtrent den nieuwen aanbouw van de parly met het oog op de invoering van de evenredige vertegenwoordiging eene andere opvatting te hebben dan Kuyper. In „De Standaard" weent hij dan met deze gevoelige tranen de oppositie dood: „VereenigtdeDe- putatenvergadering, of eerst het Centralen- Convent, zich met wat de „Rotterdammer" wil, dan heeft dr. Kuyper natuurlijk afge daan. Door zyn straks 50-jarig politiek verleden wordt dan de fatale streep gehaald, en hem zou niets anders overblijven, dan op de ver gadering zelve zyn ontslag te nemen, als voorzitter en lid van't Centraal Comité af te treden, en zich voortaan aan andere studie te wijden." Wat moet er wel omgaan in de ziel van prof. Diepenhorst, als hy op zulke wijze wordt weggekuipt door des Leiders ge waande onmisbaarheid De mannen-broeders van Zwarnmerdam begrijpen nu wei, dat ze met Diepenhorst in organisatorische dolinge zou den komen en daardoor is Kuyper verze kerd, dat ze „den Leider trouw" zullen blyven. Er is, meen ik, geen voorbeeld uit onze parlementaire geschiedenis by te brengen van een partijleider, die niet zoo grove mid delen z'n rol heeft gespeeld. De volkomen afhankelijkheid der partygenooten van den leider heeft blijkbaar het gevoel van eigen waarde bij hen doen uitslijten. Want wie hunner slaat de verzenen tegen de prikkels? Uit dezen Standaard-spiegel blikt ons het beeld der onbeschaamdheid tegen het beeld van den ouden eerzuchtigen dwingeland, die alles naar zyn hand zet. Tachtig jaar leven zoomin als een halve eeuw leiderschap zyn in staat geweest hem bezadigdheid en zelfverloochening te leeren. Elke poging iom mede leiding te geven, elk bewys van eigen (afwijkend) inzicht en opvatting wordt door hem verdacht ge maakt en te niet gedaan met een virtuosi teit, die aan het ongelooflijke grenst. Zoo wordt ieder klein gehouden en blijft hijgrootook vooral in eigen oogen. Met onfeilbare zekerheid kweekt hij aldus voortdurend een schare van volgelingen „door dik en dun"; hij onderschept het licht en weet dat onder zijn breede kroon slechts schaduwplanten kunnen gedijen. Hij is het leerzame voorbeeld van „grijze haren en onverzadelijke jeugdige eerzucht". Maar bij hem alleen is de schuld toch niet. Afgoden worden niet geboren, doch gemaakt. De liefde voor Kuijper was minstens on verstandige liefde, waar zij z'n eerzucht geen breidel wist aan te leggen. En daardoor heerscht in de A. R. partij tusschen aanvoerder en leden niet de geest van gelijkwaardigheid, doch wordt de ver houding van meester en slaven benaderd. Als .„het geweten" nog eens spreekt, laat dan de nadruk niet alleen mogen val len op den „slechten invloed" der coalitie, doch evenzeer op dien der persooDsvergoding. De A.R. party klimme eindelijk op uit het moeras van beginselloosheid en persoons- aanbiüding. GR. De eendenplank aan het front. In de Daily Mail beschrijft dr. Wood Hut chinson, een bekend Engelsch medicus, de verbetering van den gezondheidstoestand der soldaten, als gevolg van de gunstige voor waarden, waaronder zy leven. Hy zegt o.a.: „In het begin van den ooriag stonden mannen tot de knieén en dikwijls tot de heupen in het water, niet alleen in de loop graven, maar ook op de paden en wegen langs welke zy naar de kampen en hutten terug moesten modderen, of zelfs die tus schen de hutten onderling. Maar dit alles i3 intusschen veel verbeterd en heeft grooten- deels opgehouden te zijn als het vroeger was. Gedeeltelijk tengevolge van eene grootere zorg voor en kennis van de draineering van de kampementen en ook door den aanleg van vaste paden, aangelegd als kleine wegen met behulp van steengruis en sintels en plat geslagen ledige conservenblikjes, maar voor al met dat buitengewoon nuttig en practisch hulpmiddel, dat bekend staat onder den naam van „eendenplanken" (kippebruggetjes). Het moet ter eere van de nieuwe wereld gezegd worden, dat deze een Amerikaansche vin ding zyn, hier ingevoerd door de Canadeesche troepen en niets anders zyn dan primitieve uit balken met dwarslatten bestaande trot toirs, gemaakt uit balkjes van 2 by 4 duim, op ongeveer 40 c.M. van elkander gelegd, met latten van X by 1 duim op afstanden van 1 bfj 2 duim er op vastgetimmerd. Zy worden gewoonlijk gemaakt in stukken ter lengte van acht voet, zoodat ze gemakkelijk kunnen worden opgenomen en weggedragen, of zoo noodig opnieuw gelegd kunnen wor den. En hoe eenvoudig ook, hebben zy reeds velen bet leven gered. De modder was immers niet alleen buiten gewoon onaangenaam en slecht voor de kleeren om nog niet eens te spreken van het feit, dat bewegingen over het veld tenge volge van den modder voor de helft of drie vierden in snelheid verminderd werden maar bovendien zeer schadelijk voor de ge zondheid. De drie nieuwe ziekten die in den oorlog ontstaan zyn: loopgraafvoet, loop graaf-nierziekte (een langzaam verloopende chronische ontsteking van de nieren,gepaard gaande met albuminuria) en loopgraafkoorts een vreemde, tusschenpoozende koorts, zoo iets als een zeer zachtaardige typhus met tusschenpoozen van malaria, schrijft men nog altyd toe aan het doorweekt zyn van de buid met die smerige en vergiftige mod der. Ofschoon de wordingsgeschiedenis dezer ziekten den medici nog altyd een raadsel is, is de eerste reeds byna volkomen verdwenen en zyn de beide andere belangrijk vermin derd In dezelfde mate als de modder ver minderd en verdwenen is. De gezegende „eendeuplank" kan in zeer korten tyd worden gelegd. Zü zinkt niet in den grond, zelfs niet op den drassigste plaat sen, maar blyft daar half drijvend liggen. Zy kan op stutten worden gelegd, die dwars over den grond van de loopgraven worden aangebracht en hooger of lager geplaatst al naarmate de slykerige vloed of ebbe intreedt. Steengruis is uitmuntend als men er massa's vaü heeft, maar daarvan gemaakte paden zullen spoedig bedekt zyn met de modder, die honderden haastig loopende voeten er op achterlaten en geen regen, hoe hevig ook, wascht die weg, terwijl de „eendenplank" licht en poreus als hy is, zichzelf bjjnaschoon houdt en er na een stortbui weer friscb en zindelyk uitziet." De muiterij op de Duitsche vloot. Dat de muiterij op de Duitsche vloot een zeer ernstig karakter heeft gedragen, blykt uit hetgeen eenige matrozen, die een drietal weken geleden naar ons land gedeserteerd zyn, over het gebeurde verhaald hebben. Op niet minder dan drie groote linieschepen en een kleinen kruiser, zyn de matroz'en aan het muiten geslagen. Op zekeren van te voren vastgestelden dag, werden aan boord van genoemde schepen roode vlaggen geheschen en weiger den alle minderen op het appèl te ver schijnen. De officieren meenden het „opstootje" spoedig te kunnen onderdrukken,doch hierin vergisten zij zich; want toen zij zich met de revolver in de t^and naar de muitende matrozen begaven en dezen onder bedreiging op hen te zullen schieten bevalen aan het werk te gaan, weigerden allen als een man hun te gehoorzamen. Zij namen een zeer dreigende houding aan en spoedig vielen zy op de officieren aan. Een gevecht ontstond met het gevolg, dat verscheidene officieren overboord geworpen werden en den dood in de golven vonden. Zeer warm ging het o.a. toe op de „Prmz-RegentLuitpold", een schip van 24,700 ton, behoorende tot de „Kaiseri'-klasse, waar zelfs de commandant door de muiters niet ontzien, doch eveneens overboord geworpen werd. Na de officieren moest ook het materieel het ontgelden en verscheidene kanonnen verdwenen in de diepte, terwijl aan de schepen nog verschil lende andere beschadigingen werden aan gericht. Zooals uit de Rijksdagdebatten bekend is, hebben verschillende muiters hun op treden met den dood of met zware gevan genisstraf moeten betalen. De nieuwe blokkade-formule. Men weet, dat de blokkade van Duitsch- land meer effectief is gemaakt uoor een nauwere samenwerking der geallieerden. De in September jl. te Londen gehouden conferenties hebben de grootst mogelijke eensgezindheid in dit opzicht tot stand ge bracht. Thans worden alle maatregelen ge meenschappelijk genomen. Het zullen nu ook niet meer uitsluitend levensmiddelen zyn, die aan Duitschland zullen worden onthouden, maar ook de ruwe grondstoffen en halffabrikaten. Duitschland heeft de hulpbronnen, die het vond in de overweldigde streken, geheel uit geput. Het is van de geheele wereld afge sneden en zyn nationale productie heeft veel meer geleden dan die der geallieerden. Indien men b.v. kon bewerken, dat Zweden geen erts meer leverde aan Duitschland, zou laatstgenoemd land spoedig groot gebrek hebben aan metaal. De neutralen hebben het langen tyd als hun recht beschouwd, van de geallieerden alles te ontvangen wat ze ontvingen in tyd van vrede. Dat is echter een onmogelijke eisch, want de geallieerden zagen hun pro ductie door den oorlog verminderen. Het erkennen van een recht der neutralen op het ontvangen van wat de bevolking dei- geallieerde landen zelf niet ontvangt, is toch wat al te mal De geallieerden zullen voortaan niets meer geven aan de neutralen zonder waarborg; ze kunnen hen niet meer gratis onderhou den, d. w. z. elke dienst vraagt een weder dienst. Nadat de neutralen van hunne voort brengselen hebben genomen wat voor eigen behoeften noodig is, kunnen ze de rest met de geallieerden ruilen en daarbij zullen ze van hun eigen transportmiddelen gebruik moeten maken, Zöó luidt thans de blokkade-formule, die strict zal worden toegepast en die het Duitschland materieel onmogelijk zal maken den oorlog nog lang voort te zetten. Waarom Matahari ter dood werd veroordeeld. De Fransche pers publiceert de volgende nota: Zelle Margaretha Geertruida, bijgenaamd Matahari, enz. is 24 Juli 1917 door den 3den krijgsraad te Parijs ter dood veroordeeld wegens spionage en verstandhouding tot den vijand. Zij was balletdanseres, van buitenlanasche afkomst, die in verscheidene hoofdsteden van Europa heeft geleefd en in hoofdzaak te Parijs en werd 13 Februari tijdens haar tweede verblijf iu Frankrijk, sedert het uitbraken vau den oorlog ge arresteerd De stukken, die by de Fransche justitie berusten, toon-m de schuld van beklaagde aan en de waarde van de inlichtingen, die door haar aan den vijand zyn verstrekt. Matahari, die by het uitbreken van den oorlog te Berlijn verkeerde in politieke, militaire en politieels kringen, stond in dienst van Duitschland. Zy behoorde tot den Duitsehen spionnendienst en had buiten bet Fransche grondgebied rechtstreeksche relaties met hooge Duiriche persoonlijk heden, beruchte hoofden der spionnage en had uit Duitschland sedert Mei herbaalde malen bolaugrijke bedragen ontvangen als belooning voor de door haar verstrekte inlichtingen. Op grond der voorhanden gegevens heeft zy alle feiten moeten bekennen, waarna met algemeene stemmrnea het doodvonnis over haar werd uitgesproken. De economische nood der Centralen. In een overzicht van den economiseben toestand in de centrale rijken, samengesteld uit bronnen, die tot dusver absoluut be trouwbaar zijn bevonden, komeD volgens Reuter de volgende veelbeteekenende passa ges voor: Het verhoogde broodrantsoen en de ruimere distributie vau aardappelen stelt Duitschland in staat het vierde oorlogsjaar in te gaan met een geringe verbetering in de levens- tuiddelenvoorziening. De onbemiddelde klas sen zulleD dit voordeel echter ternauwernood bespeuren, daar zy hun uitgaven voor levensmiddelen niet kunnen verhoogen. De prijzen zijn voor de massa niet om te betalen zoodat de levensmiddelen buiten haar bereik blijven. Erkend wordt dat de graanoogst slechter is geweest dan men verwacht had. De Rijks kanselier heeft een speciaal onderzoek naar de opbrengst van den oogst 1917 gelast, waarbij bleek dat de oogst aan tarwe 40 o/o lager wordt geschat dan die in normale jaren; de opbrengst aan rogge, haver en gerst is 45 minder. Cijfers uit vertrou welijke bron verkregen, toonen aan dat de totale oogst aan tarwe en rogge 7.500.000 ton bedraagt tegen 13 millioen ton in 1915 en 15.300.000 iu normalen tijd. De tarwe- en gerst-oogst bedraagt 7.630.000 ton verge leken met 8.470.000 ton iu 1915 en 11.850.000 ton in normalen tijd. Duitschland kan natuurlijk rekenen op graan uit Roemenie en het transport is reeds begonnen. Deze aanvoer zal een wel kome verlichting brengen in zake de brood voorziening. Het mislukken van den veevoer-oogst is een zware slag voor de veehouders en voor de boter- en melkvoorziening. De hooi-oogst was zeer gering en aan stroo is gebrek. De prijzen van hooi en stroo zijn verdubbeld. Te Dresden en München heeft men den prijs van brood moeten verhoogen en bet zelfde zal overal moeten geschieden. Het is twijfelachtig of het verhoogde broodrant soen lang volgehouden zal worden. De vroege aarpappel-oogst was een mislukking, maar thans worden er voldoende aardappelen aan de markt gebracht, om de regelmatige dis tributie van vyf pond mogelijk te maken. Het vraagstuk om genoeg werkkrachten voor het op tijd rooien te vinden, biedt echter vele moeilijkheden. De toestand in den a.s. winter zal hoofd zakelijk afhaDgen van de resultaten van den aardappel-oogst. Mislukking hiervan of schade door vorst zou een ramp zijn. Het vleeschrantsoen, is weer tot een half pond teruggebracht, Een nieuwe slachting van varkens zal volgens een mededeeling van dr. Muller, den nieuwen ondersecretaris van voedingswezen, noodzakelijk zyn om voer te sparen voor melkkoeien en trekdieren De boter- en melkvoorziening wordt na- tuurlykongunstig beïnvloed door het slachten of ondervoeden van melkkoeien. Handel en industrie, behalve de munitie fabrieken, liggen nagenoeg stil. Er is een toenemend gebrek aan ijzer-erts. De productie van ijzer en staal is zeer beperkt. De transportmoeilijkheden nemen snel toe. Het spoorwegmateriaal heeft veel te lijden gehad. Bovendien dreigt er weereen onvermijdelijk gebrek aan kolen. Al deze toestanden werken vernietigend op de volksgezondheid. Het sterftecijfer is belangrijk toegenomen. De Duitsche steden publiceeren. geen opgaven meer van sterf gevallen en geboorten daar zy te onrustba rend waren. In den gemeenteraad van Munchen ver klaarden medici den 20en Aug. datdemannen uitgeteerd waren en geen jaar ondervoeding meer kunnen uithouden. Dysenterie, honger err typhus hebben vele slachtoffers geöischt Er worden uitgebreide maatregelen genomen om deze feiten voor de buitenwereld geheim te houden. De Duitsche autoriteiten maken zich be zorgd over de verspreiding van revolutionaire pamfletten onder de munitie werkers. Het is onmogelijk gebleken de schrijvers ervan te ontdekken. De toestand in Oostenrijk is nog erger dan in Duitschland. Hevige brand te Kansas City. Meer dan de helft der bergplaatsen voor vee te Kansas City, op één na de grootsten van bet laad, ziju door brand vernield. Ver scheidene duizendtallen runderen zijn omge komen. De oorzaak van den brand is onbe kend. In de Stoomwaseh- en Sti!.. inrichting „VOORNE en pf TEN" te Nieuw-Helvoet, j staat een goede gelegenheid| het behandelen van opgema te en droog toegeslagen Aflevering binnen 8 dag| Franco terugzending. 26_n NIEUW-HELVO] Korteweegje Sommelsdi, MAKEN VAN MAN TELS NAAR MAAT MAKEN VAN MAN- TEL-COSTÜ MES NAAR MAAT Mnomiran IU! ËJAMETÏËMZl TUINLIEDEN, MIDDELHARNI BIEDEN AAN: VELE SOORTEN VAN HERFS'J APPELEN en PEEREN. Hooge el lage LEIBOOMEN, PYRAMIDEJ in vele soorten. FRAMBOZEN| :- HORNET EN SUPERLATIEF ROODE EN ZWARTE BESSEll HAAGPLANTSOEN :-: HEESTEJ GEWAS, STRUIK-, STAM- Ei KLIMROZEN. Vele VASTE PLA> TEN VOOR DEN BLOEMENTUINJ BOLGEWASSEN enz. VERDER DEK-, DEN-, en SIERl HEESTERS en wat meer tot hef vak behoort. HOUDEN ZICH AANBEVOLEN tot den AANLEG en ONDERHOUD van TUINEN OVERAL T£ ONTBIEDEN Wil men DEGELIJK en GOED KOOP LOGIES, ONTBIJT en MID-| DAGMAAL ga dan naar het Eofliehuis met Verlof „ZEXaxrxi.orjLie" LANGEWEG - SOMELSDIJKl Interc. Telefoon Aio. 18. waar tevens verkrijgbaar is een j heerlijk glas BIER a tien cent. En j blyft verder doorgaan met de ver- j koop van alle soorten ALCOHOL VRIJE DRANKEN, vooral niet to f vergeten de heerlijke, verfrisschen de en dorstlesschende Champagne Pilz. Het Koffiehuis is vanaf lieden I 's ZONDAGS G E 0 P E N D van 121 tot 2 uur. En tevens ZAAL te huur, voor| alle doeleinden geschikt. Aanbevelend, S. v. LEEUWEN.] RUIME SORTEERING IN MANUFACTUREN EN WOLLEN ONDERGOEDEREN, BEDDEN, DEKENS, SPREIEN EN MATRASSEN. Mme Staalcollectie ter inzage. Beveelt zich beleefd aan voor het Alles a contant, franco door ge heel Flakkee. AGENTSCHAP DER Koninklijke Sloomververij cn Chem. Wasscherij „DE LELIE" Ie Dordrecht.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 2