Binnenland. Verkoopingen. door de leden voor instandhouding der wijkver pleging en huewel reeds onder de leden veel gepraat schijnt te zjjü dat het hoofddoel is, meerdere bijdrage voor de Zuster merkt tiij op dat dit ten deele juist is en noemt dan ver schillende ambtenaren op die eveneens in het belang van den werkkring waariu ze geplaatst zijn tegen salaris werken; dit is ook met de zuster bet geval. De Heer Van Weel heeft bemerkt dat de afd. er is voor de Zuszer terwjjl het audere ver- plegingsartikelen enz. maar bijzaak is en het Groeue kruis alhier meer een liefdadigheidsdoel beoogt. De Heer Dr. C. van Gelder komt hier tegen op, de Zuster werkt gelijk ieder ander voor het salaris, liefdanigheid zou het eeret dan worden, wanneer de zuster beslist niets meer voor de afdeeling kon doen, maar juist den laatsteu tjjd is meer dau eens gebleken wat een zuster voor deze gemeente is waar geen andere geneeskundige hulp ter plaatse is. Een paar leden noemen voorbeelden op. Nadat hierover nog onderling gediscussieerd wordt, zegt de Voorzitter alle namen der aan wezige leden op te schrijven en zullen dan worden afgeroepen of zjj hun contributie ver- hoogen. Op de vergadering wordt door allen hun contributie verhoogd tot ruim f46. Vervolgens worden de Heeren J. M. van Eek, H. Dorst, Joh. Speelman, P. de Gast en P. C. Coeuradie bereid gevonden om met de bestuurs leden langs de leden te gaan tot verhooging der contributie, waarvoor Maandag a.s. te 7 uur een bestuursvergadering met bovengenoemde Heeren zal worden gehouden om wijksgewijze de leden te bezoeken. Na de gebruikelijke vraag of een der leden nog iets in 't midden te brengen had, slnit de Voorzitter deze tot zijn genoegen geslaagde vergadering. Petroleum. MELISSANT- De Burgemeester dezer ge meente maakt bekend, dat hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde perceel of perceelsgedeelte geen gas voor verlichting of kookdoeleinden kunnen be zigen in aanmerking komen voor de ont vangst van een petroleumdistributiekaart. Bedoelde kaart moet worden afgehaald ter gemeente secretarie alhier op Maandag 15 October aanstaande des avonds van 6-8 uur. Ieder zal bij de in ontvangstname der kaart zijn leverancier moeten opgeven, be nevens zjjn huisnummer. Op de slikken onder deze gemeente spoelden twee mijnen aan welke door mi litairen van Hellevoetsluis onschadelijk werden gemaakt. Aan den Zeedijk zijn aangespoeld een vat machineolie en enkele balken en plan ken, die door den strandvonder zijn opge borgen. STELLENDAM. Door de garnalenvisschers is' de vorige week 4 dagen gevischt. Vang sten per dag en per vaartuig van 80 tot 90 kilo, welke aan de pellerijen zijn geleverd h 12 ct. per KG. De kleine garnalen gingen tegen 6 ct. per kilo naar de vischmeel- fabriek. De ontvanger der directe belastingen houdt voortaan hier zitdag den 3en Maan dag van iedere maand van 11 tot 2 uur. Op den Hinder is aangespoeld een groote Engelsche mijn. Een torpedoboot is er bij geweest, doch men heeft de mijn, waarschijnlijk door het slechte weer, niet vernietigd. Door A. de 'Jager alhier, is Zondag gevischt en aangebracht een vat benzine. Donderdag werden hier bons verstrekt voor petroleum, koffie en thee. Op de plaat Scheelhoek voor de Stel- lendatnsche haven is een groote mijn aan gespoeld. Door A. de Jager is op den Hinder een zeehond gevangen. Voor de pootjes ontvangt de Jager de premie van f3,—. Het spek werd naar Rotterdam vervoerd. Door A. de Jager, C. Zeedijk en M. Keijzer zijn gevischt en aangebracht een vat talk, een vat olie en een vat wijn. Ook werd eenig hout aangebracht. De mijn, deze week te Melissant aan gespoeld, werd Donderdag na het verwij deren der schokbuis, naar hier gebracht. Het bewakingsvaartuig Transito haalde ze van hier en bracht ze naar Hellevoetsluis. Door de Visschersvereeniging alhier zijn voor de visschers bij den Heer Burge meester aangevraagd aparte broodkaarten, bij Z. E. den Min. van Landbouw aparte bons voor koffie en thee, welke artikelen aan boord moeten worden gebruikt. Door A. Roon Cz., schipper op den blazer SL 29 werd heden gevischt en aan gebracht een pak rubber 70 K.G. Een mooi buitenkansje. Gedurende de maand September wer den aan het postkantoor alhier behandeld 213 binnen- en 23 buitenlandsche telegram men, 307 telefonische gesprekken en35op- roepsberichten. Totaal 678 handelingen. Zondag 14 October zal des namiddags in de Geref. Kerk alhier optreden Ds. Hoek uit Zonnemaire. Bij gelegenheid van zijn 60-jarig jubi leum als gemeente-ontvanger werd den heer J. Lokker vaB gemeentewege een cadeau aangeboden bestaande uit 6 stoelen. GOEÖEKEEDE- Aan het strand bij het Havenhoofd alhier is een vat olie aange spoeld en bij den strandvonder opgeborgen. J. van Dam voer met zijn blazer tegen een baggermachine waardoor de blazer een groot gat in den steven kreeg en van Dam naar de werf moest om zijn vaartuig te laten repareeren. Deze week zijn hier aan de burgers weer gewone steenkolen verstrekt tegen f2,25 de 65 kilo. De kolen zijn nu goed. Een perceel bouwland in den Grooten Zuiderpolder groot 2 gemeten en 96 roeden (V.M.) eigenaars de erven van Mej. M. Emaus de vorige week ingezet op f3100, werd gemijnd voor f3270 door C. Tanis K. Pz. Schipper J. Tanis voer met zijn blazer zoo tegen het roer van den blazer van A. Roos, dat deze zulk een hevigen slag van den helmstok kreeg, dat hij tegen het dek werd geslagen. Ernstig bezeerd en met een gebroken rib werd Roos opgenomen, Op bon 10 is deze week verkrijgbaar één ons havermout. Aan het Goereesche strand zijn twee mijnen aangespoeld, waarvan een door militairen werd onschadelijk gemaakt. De andere kon men niet bereiken. Op verschillende plaatsen wordt hier brandhout vermist. Ook worden heiningen afgebroken om als brandhout te dienen. OUDDURP- In de laatste dagen worden hier nog al diefstallen gepleegd. Met den speurhond van den heer Hössen wordt een onderzoek ingesteld. Aan het Noorderstrand alhier, is een lijk aangespoeld, waarvan de armen en beenen ontbraken, vermoedelijk een Engels man. Deze week zijn hier 10 mijnen aan gespoeld. Aan het strand alhier is een vat ether aangespoeld. De nachtwaker J. Heerschap heeft tegen 15 November ontslag aangevraagd. Dinsdag was er op 't strand een groote drukte. Het gerucht liep dat er veel kaarsen aanspoelden; ieder die het wist ging met spoed naar het strand, omdat ze voor een ieder te pas kwamen, maar ook velen konden zonder kaarsen naar huis. NIEUWE TONGE- Zaterdagmiddag jl. ge raakte het zoontje van den heer J. P. de W. al spelende in de kerkgracht. Door toe geschoten hulp wist men hem spoedig op het droge te brengen. Tegen Ch. v. d. O. is procesverbaal op gemaakt wegens het uitgeven van een stukje metaal, voor een zilverstuk. Het kohier van den Hoofdelijken Om slag dienst 1917, ligt gedurende 5 maanden ter gemeente-Secretarie ter inzage. Dinsdag jl. spoelde aan het gors onder deze gemeente een mijn aan militairen uit Ooltgensplaat hebben hem laten ontploffen. OUDE TONGE- Op Zondag 14 October hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden den Eerw. Heer v. Dam van Utrecht. De vijf woningen van den heer Rensing zijn onderhands verkocht aan de huurders. Bij de Nederl. Herv. Gemeente alhier is beroepen dominee Pandenburg van Stap horst. Van den landbouwer W. Wesdorp is op j. 1. Woensdag een dood beest in de wei gevonden. OOLTGENSPLAAT. Bij de firma A. D. Hob bel, zaadhandel alhier, is voor een belang rijk bedrag aan uienzaad gestolen. Hetonder- zoek met politiehonden bracht nog geen enkel spoor van de dader(s). STAD AAN 'T HARINGVLIET. De nieuwe melkregeling zal Maandag 15 October a.s. alhier in werking treden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. zijn boven deze gemeente twee vlieg tuigen gepasseerd van onbekende nationa liteit. Deze week is voor de eerste maal alhier een gedeeltelijke lading turf aange komen, welke verkocht werd tegen f 1,75 de vijftig kilogram. De kwaliteit van deze turf, waarschijnlijk Zeeuwsche, is zoo slecht dat alle koopers zich ten zeerste beklagen. Woensdagavond werden alhier petro- leumkaarten uitgereikt aan degenen, die van alle kunstlicht verstoken zijn. Op elke maandelüksche bon worden twee liters ver krijgbaar gesteld. Op de slikken langs het Haringvliet onder deze gemeente is een onderzoek in gesteld of er ook mijnen aanwezig waren omdat de bemanning van de tramboot bij Hellevoetsluis vijf mijnen had zien drijven. Op Vrijdag 26 October a.s. zal het riet van de gorzen onder deze gemeente te Dordrecht publiek verkocht worden. Uitbreiding van den Landstorm door herkeuring van afgekeurden. Het wetsontwerp tot herkeuring van afge keurden is als een compU-te verrassing van den burger minister van Oorlog uit de lucht komen vallen. Dat een dergelijke maatregel zou worden voorgesteld, wanneer ons land te eeniger tijd in den oorlog mocht worden gewikkeld, viel te verwachten. Op dit oogenblik is het voorstel echter een surprise. En een groote ook. Het i3 wel eigenaardig geloopen met de mobilisatie van ons leger. Toen de oorlog langer duurde dan gedacht was, begon men er aan te denken, om hen, die op 1 Augustus 1914 in dienst waren gekomen, af telossen. Dit was billijk. Daartoe werd dan ook de Landstormwet gewijzigd en de landstorm zelf uitgebreid. De eerste maatregel was, om de landweer af te lossen door nieuwen landstorm. Later werd de militie afgelost door militie. Deze beweging is zoo goed als voltooid. Bijna allen, die op 1 Augustus 1914 onder de wapenen kwamen, zijn met verlof vertrokken. Men kan alleen reeds hieruit afleiden, welk een aanzienlijke versterking ons leger heeft ondergaan. Het ingediende ontwerp is niets anders dan een voorstel, om de afiossqrs, nu op hun beurt weer af te lossen. Ons in Augustus 1914 gemobili seerde leger is büna geheel naar huis. De oorlog duurt nu echter zóó lang, dat ook zij, die het hebben afgelost, zélf afgelost dienen te worden. De regeering heeft eigenlijk in beginsel daartoe reeds de beschikking over een vrij aanzienlijk materieel. Immers, de mannen tusschen 30 en 40 jaar zijn voor den land storm ingeschreven, krachtens door de Staten-Generaal goedgekeurd voorstel. Het is echter begrijpelijk, dat de regeering deze oudere menschen niet voor aflossing geschikt achtdaarom stelt zij nu voor de herkeuring van afgekeurdeD. Zij beperkt zich daartoe tot de mannen van 30 a 31 jaar en jonger, 't Geldt alleen de na 1885 geborenen, die afgekeurd zijn geworden. Ondertusschen blijkt uit de Memorie, dat speciaal wordt gedacht aan hen, die indertijd zijn afgekeurd wegens te geringe algemeene lichaams-ontwikkeling, ooggebreken en platvoeten. De helft van hen, dievóór de inlijving werden afgekeurd, waren met één van deze gebreken behept. Dit is inderdaad een groot aantal. De regeering vertrouwt, dat heel veel van deze personen nu voor den dienst geschikt zullen zijn; de keurings-eischen op die punten zijn boven dien gewijzigd en gematigd. De regeering stelt zich dan ook voor, dat een „belang rijk" aantal personen thans zullen worden goedgekeurd. Ziedaar de zaak. "Wanneer het parlement dit ontwerp aan neemt, zal opnieuw een groot aantal dienst plichtigen aan ons leger worden toegevoegd. We bezitten dan ten eerste het in 1914 gemobiliseerde leger, dat nu weer thuis is, ten tweede het nieuwe leger, dat de ge- mobiliseerden heeft afgelost en thans onder de wapenen staat, ten derde de mannen tusschen 30 en 40 jaar, die in geval van oorlog zullen worden opgeroepen en ten vierde de vroeger afgekeurden, die nu voor den dienst geschikt zullen worden verklaard. Het is welletjes! De Amsterdamsche inktiverper ontdekt. Aan de 's Hertogenb. Ct. wordt geschreven Dezer dagen las men in de dagbladen, dat te Amsterdam wederom een inktwerper zijn snoodelijk bedrijf had uitgeoefend door een damestoiletje te besmeuren. Reeds vele jaren laDg heeft men derge lijke berichten van tyd tot tyd vermeld gezien en wie zal kunnen nagaan, hoeveel moeite de Amsterdamsche recherche gedaan heeft en hoeveel uren zij besteed heeft om den dader te ontdekken? Wanneer zij echter haar archief eens zou willen na pluizen, zou z\j tot de ontdekking komen dat de gevallen steeds op denzelfden tijd van het jaar voorkwamen, en dit tijdperk overeenkomt met den tijd, waarop de vruch ten van den vlierboom (Sambucus nigra) tot rijpheid komen. Het sap dezer zwarte bessen is donker van kleur en neemt in de maag der vogels een nog donkerder kleur aan, tot zwart toe. Wanneer nu dames onder de boomen wandelend ongemerkt door de uitwerpselen dier vogels worden besprenkeld, komen zy niet op de gedachte, dat de vijand zich in hoogere sferen heeft opgehouden. Onder de vogels, die zich met de bessen der vlierboomen voeden, kunnen op de eerste plaats de lijstersoorten genoemd wordeo. De economische toestand in Nederland. „Dagens Nyheter" heeft een interview met den heer Wibaut, die thans teStockbolm vertoeft, gehad over den economischen toe stand in Nederland. De heer Wibaut zeide o. a. Wij hebben het slechter dan gij, wy heb ben overal gebrek aan. Wij moeten met I wee heeren tegelijk onderhandelen, wantovereen ding zyn wy het allen eens: Wy willen geen oorlog. Zoolang wij wat uit te voeren hadden, zonden wij evenveel naar Engeland als naar Duitschland. Rractisch hebben wij dezelfde verhou dingen als Zwitserland, die, daar, zooals gij weet, door een overeenkomst geregeld zyn. By ons bestaat een dergelijke overeen komst eigenlijk ook, alleen minder officieel. Wy hopen natuurlijk, dat ook in de toekomst de aanvoer wordt geregeld, tot nu toe moes ten wy met Engeland over steenkool, met Amerika over het vrijgeven onzer schepen, met Duitschland over een vrije vaargeul voor den aanvoer der noodzakelijke levensmi dt- len onderhandelen. De productie van Nederland is dit jaar geringer dan anders. De oogst is over het geheel slecht: het voedsel voor den mensch zoowel als 't veevoer is ontoereikend. Daarom hebben wij het broodrantsoen moeten ver minderen. Maar, merkte de correspondent op gy hebt het toch nogbeterdan wij, wij krijgen immers slechts 200 gram per dag en de Nederlanders 250 gram. Neen, antwoordde de heer Wibaut, de Nederlanders eten veel meer brood dan de Zweden, daar de gewone Nederlander slechts eenmaal per dag warm eten gebruikt, terwy'l de andere koude maaltijden hoofdzakelijk uit brood bestaan. In normale omstandig heden leeft de Nederlandsche arbeider van 's morgens zeven uur, als hij naar zyn werk gaat, tot hy 's avonds thuis komt, alleen van brood. Doch nu gaat men in de fabrieken en werkplaatsen den arbeiders warm eten onder het werk geven. Zoo kunnen ook personen, die zwaren arbeid verrichten, een toeslag-broodkaart krijgen. Maar, vroeg de journalist, kunnen uw be roemde landerijen u niet uit den nood helpen? Ach neen, gaf de heer Wibaut ten ant woord, ons gebrek aan vet is even groot. Het veevoer is dit jaar slecht, en op verbetering kunnen wy niet rekenen. De aardappeloogst is wel goed, zoo goed als men zich maar wenschen kan, maar de aardappelen moeten dan ook het tekort aan brood vergoeden. De medewerker van de „Dagens Nyheter" vroeg vervolgens, hoe het met de prijzen der levensmiddelen staat, waarop de heer Wibaut antwoordde: Over het algemeen zyn de prijzen gestegeD, maar dank zy de bijdragen van den staat kunnen wy de oude pryzen van de gerant soeneerde artikelen handhaven. U vraagt welke factoren vooral het leven duurder maken. Ja, vooral het gebrek aan brandstoffen en woningen. Wij hebben niet zulke uitgestrekte bos- schen als gy, wy zyn geheel op steenkool aangewezen. Wy hebben thans het brand- stofvraagstuk voor den aanstaanden winter geregeld, maar ons rantsoen is ongehoord karig. De heer Wibaut vertelde daarop het een en ander van de bezuinigingen die Amsterdam zich moet getroosten. Wat de woningnood betreft, dit is een van de gevaarlijkste kwestiesin het economische leven van Nederland. Niet het minst door de vele vreemdelingen die zich tijdens den oorlog in Nederland hebben gevestigd: in de laatste jaren niet minder dan 40,000 te Amsterdam alleen. De staat heeft echter krachtig ingegrepen door den steden groote voorschotten te geven die in 50 jaar afgelost moeten ziinenvoor dat geld worden aan duizenden en duizenden woningen verschaft. Tot nu toe heeft de staat voorschotten gegeven van tot ongeveer 230 millioen kronen. Sedert ik in 1914 in het stadsbestuur werd gekozen, eindigde de heer Wibaut, om het woningvraagstuk te regelen, heb ik te kam pen gehad met gebrek aan cement, ijzer ên hout, en sedert ik my wydde aan de organisatie van de levensmiddelenvoorzie ning had ik te kampen met een evengroot gebrek aan voedsel. Kan men zich een land, dat zich in EVEN SLECHTEN TOESTAND bevindt als het onze, denken? Verlaging rantsoen zachte zeep. De Minister van Landbouw, enz. deelt mede, dat het rantsoen van zachte zeep met ingang van 9 October is verlaagd tot 400 gram per hoofd en per 4 weken. (St.Crt.) Steenkolen. Zeer waarschijnlijk zullen a.s. Maandag de eérste treinen met kolen uit Duitschland aankomen. Vermoedelijk zullen morgen hiertoe 7 treinen van de Staatsspoor naar Duitschland vertrekken en wel 4 over Em merik en 3 over Genhep. Deze treinen zul len ongeveer in totaal 6000 ton kolen aan brengen. Op Vrijdag 12 October 1917,teDirksland, ter herberge van C. de Bruin, VEILING; en Op Vrijdag 19 October 1917, te Dirksland,ter herberge van H. rr. d. Doel, AFSLAG;

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6