„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 49. 13 Oct. 1917 ütiiciëele Mededeelingeii. Plaatselijk Nieuws., Maximuiiipryzeu voor pulp. DE Al INT STEK VAN LANDBOUW, NIJ VERHEID EN HANDEL, Gezien zyue beschikking van 26 Juli 1017, n^. 50420, afdeeling Handel, houdende vaststelling maximumprijzen voor pulp; Overwegende, dat sedert de vaststelling dezer beschikking de vrachtprijzen zeer aanzienlijk zyn gestegen HEEFT GOEDGEVONDEN: 1. Onder intrekking van bovengenoemde be schikking, vast te stellen de volgende maximum prijzen, zoowel wat betreft pulp campagne 1917 1915 als oudere pulp: voor natie pulp: f 4,50 per 1000 K G. op voertuig aan de tabriek; f 4,50 per 1000 K.G. vletwerk op de binnen rivieren en rondom de fabrieken, met vracht voor rekening der koopers; f 6,75 per 1000 K.G. groote vaart „Holland" franco voor den wal; f 6,75 per 1000 K.G. -f- 15 cent extra onkosten als van ouds op Rotte en Leidsche Vliet, franco voor den wal; alles ouder waarborg van voldoend gewicht en van voldoende qualiteit (maximum 66 pet. van het bietengewicht); voor gedroogde pulp: f 10,50 per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig af tabriek, geleverd in zak, verrekening en leve ring zak nader te regelen. c. voor suikerpulp: met een suikergehalte van ten minste 30 f 14,per 100 K.G. met een suikergehalte van ten minste 20 f 13,per 100 K.G. met een suikergehalte van ten minste 10 f 12,— per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig af fabriek, geleverd in zak, verrekening en zak nader te regelen. De Minister van LandbouwNijverheid en Handel POSTHUMA. Maximumprijzen voederbieten. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien de Distributiewet 1916; Gezien zijne beschikkingen van 27 September 191*7, no. 1083, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Landbouw, houdende vaststelling van maximum prijzen en verbod van vervoer en aflevering van voederbieten, mangelwortelen, koolrapen, knollen peen en suikerbieten; HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: I. De maximumprijzen, bedoeld sub. I van voornoemde beschikking, gelden niet voor par tijen peen, koolrapen en knollen, bestemd voor distributie voor menschelijk voedsel en aan te koopen door of met machtiging van de Rijks commissie van Toezicht op de Vereeniging Groenten-Centrale. II. Als instellingen, die overeenkomstig het bepaalde sub IR/ van genoemde beschikking bewijzen kunnen afgeven voor het vervoer van de artikelen genoemd sub I dier beschikking, worden aangewezen: a. de door den Minister ingestelde veevoeder- bureaux en de N. V. Bieten inkoop en toewijzings associatie (Bieta) voor zoover de producten be stemd zijn voor veevoeder. b. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging Groenten-Centrale, zoover zij be stemd zijn voor distributie als menschelijk voedsel. De Minister van LandbouwNijverheid en Handel Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Baksteen en kalkzandsteen. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en, voor zoover betreft het bieronder te stellen ver bod van vervoer, artikel I. I sub b van de wet van 1 September 1917 Staatsblad N°. 578); HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: 1. De verkoop, de aflevering en het vervoer van Baksteen en Kalkzandsteen is verboden; 2. Het verbod sub 1 gesteld is niet van toe passing: a. voor zoover het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 1000 stuks, b. indien het vervoer geschiedt in opdracht van autoriteiten behoorende tot het Nederland- sche Leger of de Nederlandsche Marine; 3. Van het sub 1 gestelde verbod kan met inachtneming van het hier bij bepaalde, door de Rijkscommissie inzake den invoer en de distri butie van Bouwmaterialen, met uitzondering van ijzer, staal en hout, korter genaamd Rijkscom missie voor Bouwmaterialen (R. C. B.) ontheffing zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend. Daartoe strekkende verzoeken, zoowel als de te verleenen ontheffing geschieden schriftelijk. De Minister van LandbouwNijverheid en Handel FOSTHUMA. Turfstrooisel. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en, voor zoover betreft het hieronder te stellen verbod van vervoer, artikel I, I sub 6, van de wet van 1 September 1917, Staatsblad no. 578: HEEET GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: 1. De aflevering en het vervoer van turfstrooi sel en turfuiul is verboden. 2. De verbodsbepalingen in het voorgaande artikel gesteld, zyn uiet van toepassing. a. voor zoover het vervoer plaats vindt voor hoeveelheden geringer dan 500 K.G. b. indien het vervoer gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Turfstrooisel- commissie,gevestigd te Deventer, Keizerstraat 18. 3. Vast te stellen de volgende maximum- prjjzen per 1000 K.G. geperst in balen, geleverd franco schip aan de fabriek of op wagon aan het naaste spoorwegstation, ter keuze van den afnemer turfstrooisel f 16. turfuiul f17. op basis van een gemiddeld watergehalte ten bedrage van 40 °/0: het gehalte wordt per maand voor iedere turfstrooiselfabriek bepaald door de Turfstrooiselcommissie te Deventer; de voren- gestelde pryzen worden gekort met f0,30 per 1000 K.G. voor ieder procent dat hei aldus vastgestelde watergehalten hooger is dan 40 "/q. De Minister van Landbouw Nijverheid en Handel Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. H.-0. op Flakkee in den a.s. winter. In de meeste gemeenten op ons eiland zal als gewoonlijk met November weer een aanvang genomen worden met het Herha- lings-Onderwys; in enkele gemeenten begint men reeds in October. Hoe wel de nood dwingt tot groote zui nigheid by het gebruik van steenkolen, gas en petroleum, hopen we toch dathetH.-O. daaronder niet zal lijden. De leerlingen, die op 12-jarigen leeftyd de lagere school verlieten, hebben het nog zoo noodig, dat hun weinigje kennis niet vervliegt na de schooljaren, doch door her haling beter zal beklijven en nog wat wordt uitgebreid. De omstandigheden zijn thans van dien aard, dat we niet durven aandringen op uitbreiding van dit onderwijs door meer uren met noodwendig gevolg meer vuur en licht. Hopen we, dat dit spoedig door betere tijden zal mogelijk gemaakt worden. Met den meesten aandrang sporen we opnieuw de ouders aan om hun kinderen te doen genieten van het H. O. opdat er zooveel mogelijk deelneming zy, de kosten blijven voor de gemeente dezelfde, of er veel of weinig leerlingen zijn. Men melde zich dus aan ter plaatse, waar zulks behoort. Een enkele opmerking over het leerplan vinde hier nogmaals een plaats: Zou het zoo'n ramp zijn voor onze jon gens, als het onderwijs in teekenen verviel, de boerenstand heeft het niet noodig en de ambachtsstand heeft er zoo goed als niets aan en kan terecht op de Ambachtsschool. Volgens onze meening, op ervaring gegrond, zou onderwijs in lezen veel nuttiger zijn en meer ontwikkelend werken. Door dezen ruil zou stellig het H.-O. gebaat zyn. MIDDELUABiVIS- Het dennenhout, voor rekening van den kolenbond alhier aange voerd, is voor ongeveer a/s deel uit het schip verkocht aan de leden, terwijl de rest op het erf zal worden opgeslagen. Wegens de goede kwaliteit besloot het bestuur nog 100,000 Kg. op M. gezaagd te bestellen, benevens 20,000 Kg. op 2 M. Wat niet uit het schip verkocht wordt, zal ook weer op het erf verkrijgbaar zyn voor de leden bij kleine hoeveelheid en zoolang dezen winter de voorraad strekt. Door den Zuid-Hollandschen Bond zal in het aanstaande dekseizoen een jonge bok van prima afstamming in bruikleen worden gegeven aan de Geitenfokvereeniging Middelharnis Sommelsdijk, doch deze zal uitsluitend beschikbaar zyn tot dekking van geiten der leden. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep „Voorlichter" sch. J. de Korte, met een besomming van f2450. Op Woensdag 17 Oct. 1917 zal over den polder „De Westplaat Flakkee" de ge wone najaarschouw worden gehouden. Een koe van den landbouwer J. Born viel in de haven en verdronk. Deze week arriveerde alhier weeweii lading turf, voor den prijs van f 0,70 ct. kon men 50 lange turven halen. SUM1IELSDFJK- Bij het verrichten van werkzaamheden aan het te bouwen stoom gemaal werd een werkman zoodanig met een hamer op zijn hand geslagen, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Onze dorpsgenoot, de heer J. G. Boek hoven, Ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot Ambtenaar le klasse te Has selt (O.) Aan den gemeenteraad is het volgepd adres gezonden: Het bestuur van den Bond Heemschut, die zich, onder bescherming van H. M. de Koningin, het behouden van de schoonheid in Nederland ten doel stelt, heeft vernomen, dat uw Raad besloten heeft, de iepeboomen our de kerk te doen vellen. Daar hierdoor de schoonheid van Sommelsdijk ten zeerste zou worden geschaad, verzoekt het bestuur uwen Raad met den rneesten aandrang, op dit besluit terug te komen en de buomeu te sparen. Nws. Zondag 21 October, vrn. 9,45 ure, zal voor de Vrijz. Hervormden optreden, Ds. W. A. van der Scheer, van Tiel, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan-den Langeweg alhier. DIRKSLAND. In de maand September 1917 zyn op bet Post-en Telegraafkantoor alhier behandeld592 telegrammen, 1986 telephoon- ■resprekken en 46 oproepberichten. Totaal 2624. Burgemeester en Wethouders hebben laten bekendmaken, dat op Maandag 15 Oct. a.s. des namiddags van 2 4 op het Gem eente huis distributiekaarten voor petroleum wor den afgehaald. Voor de ontvangst van zoo'n kaart komen alleen in aanmerking: a. Hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoond perceel geen gas voor veriichtings of kookdoeleinden kunnen be zigen; b. Schippers, die op schepen wonen en voor kunstlicht geen gas kunnen bezigen. By het afhalen der bons zal de naam van den gewonen leverancier van petroleum moeten worden opgegeven. Deze week is men begonnen met het peendelven. De uitkomst valt over het alge meen mee. Donderdagmiddag werden een paar mynen, die in de richting van den Oudendijk waren aangespoeld, onschadelijk gemaakt. By het springen zag men van uit het dorp de rook opstijgen. UEftKIlVGEiV. Door de barbiers alhier wordt een proef genomen om in verband met de duurte en schaarschte aan verlichting en ver- warmings doeleinden hunne winkels te 7 uur te sluiten. Tot voorzitter van de afdeeling „het Groene Kruis" voor Herkingen en Omstreken is gekozen de Heer C. van der Velde. Wegens de slechte qualiteit van het Regeeringsmeel is de vorige week een mon ster meel ter controle opgezonden om te zien of daarin zich de zooveel besproken en vereischte grondstoffen bevinden. Nabij deze gemeente onder den Zeedyk Oud-Herkingen is een myn aangespoeld ter wijl een tweede mijn gelegen heeft nabij den polder Diederik. De benoemde nachtwaker A. Speelman is door den Burgemeester alhier beëedigd tot buitengewoon veldwachter. Behalve eenige planken en pal'en is alhier aan de kust een kist met rubber aan gespoeld, welke nog al waarde schijnt te bezitten. VERSLA G van het verhandelde in de Open bare vergadering van den Gemeenteraad van Herkingen op Maandag 1 October 1917, nam. te 3'/2 uur. Tegenwoordig, alle leden. Voorzitter de heer J. den Boer, waarnemend Burgemeester Voorzitter. De Voorzitter opende de vergadering en ver zocht den secretaris voorlezing van het Koninklijk Besluit van 18 Sept. jl. waarbij tot Burgemeester der gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen werd benoemd de Heer L. de Winter met gelijk tijdig eervol ontslag als Burgemeester van den Bommel, ingaande 1 October jl., alsmede een schrijven van den commissaris der Koningin, waaruit bleek, dat de benoemde de vereischte eeden had afgelegd. Na voorlezing hiervan sprak de oudste wet houder, voorzitter aldus Mijnheer de Burgemeester! Met Uwe intrede in de gemeente roep ik U hartelijk welkom toe ook namens mijne mede raadsleden. Zoo bied ik U de ambtsketen aan onder den wensch, dat U als burgemeester van Herkingen de belangen der gemeente zal behar tigen als een ware Burgervader. Ook mede bied ik U de voorzittershamer aau in de wensch dat U onze vergaderingen zal leiden in eensgezind heid om alzoo te kunnen verwachten dat onder Gods zegen de gemeente voort moge gaan in bloei en welvaart. Zoo wenschen wij U van harte toe in Uwen nieuwen werkkring dat Gods bystand U zal leiden. Vervolgens sprak de nieuwbenoemde Burge meester aldus: Mijne heeren! In den weg der middelen door Goddelijke lei ding aan het hoofd van deze Gemeente geplaatst, gevoel ik my verplicht naast Gode eerbiedig dank te betuigen aau Hare Majesteit onze geliefde Koningin voor de hooge eer mij te beurt gevallen met liet besturen van drie gemeenten te worden belast, zoomede aan hunne Excellenties den Minis ter van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Commissaris der Koningin voor hunne voordracht, waarop mijn naam als nummer 1 mocht prijken. In aanmerking genomen de vcreischten die mij op audiëntie voor deze gemeenten werden voorgehouden, dan kon het niet anders, of deze benoeming was voor my een ongedachte ver rassing en hooge eer en des te meer gevoel ik myne verantwoordelijkheid. Voor de hartelijke woorden van den oudsten wethouder, die gedurende de vacature met zoo veel ijver eu beleid zyn taak als waarnemend Burgemeester heeft vervuld, beu ik zeer gevoelig, hoopt dat zyn goede wenschen in vervulling mogen gaan, terwyl ik zeker namens den Raad eu de gausche burgerij hem hartelijk dauk zeg voor het goede dal hy in dien tijd heeft mogen doen, een tijd die door het moeten nemen van nuodige regeeriugsmaatregeleu tegen zyn zin niet altyd een dankbare is. Het is een groot voorrecht de teekeuen wyner waardigheid alhier te ontvangen als Voorzitter Uwer vergadering op te treden en als Burge meester te worden geïnstalleerd. Niets zou mij liever zyn dan in de beste harmonie niet U leden van den Raad samen te werken eu het zou mij spijten, indien ik uiet altijd tot uwe volle tevredenheid zou werkzaam zijnai zal het niet gemakkelijk zijn een man als mijn geachte ambtsvoorganger Mr. Zaaijer te evenaren, wensch ik echter in zijne lijn te wan delen. Moge de goede verhoudingen geen oogenblik gestoord worden, wil mij dragen in mijne zwak heden of gebreken, wil die niet buiten mij om bespreken, maar breng mij die onder 't oog, opdat ik daaruit leering trekke van raad van hen, die meer ondervinding hebben, mag ik mij zeker wel aanbevolen houden. Vooral ten opzichte van plaatselijke toestanden zal ik Uw advies niet kunnen ontberen en ik hoop dan ook zeer, dat U met mij en ik met U steeds genoeglijk zal kunnen samenwerken. Met optimisme aanvaard ik het ambt, door het verlangen om iets, moge het zijn veel tot stand te kunnen brengen in het waarachtig be lang dezer Gemeente. Eergisteren te den Bommel, in welk ik met zooveel genoegen heb gearbeid, als Voorzitter in den Gemeenteraad afscheid nemende was het mij eene bijzondere bekoring te ontwaren hoe het aldaar gedurende mijn leiding tot stand ge- komene gewaardeerd werd vooral voor zulks met slechts weinige uitzonderingen te danken was aan met algemeene stemmen genomen be sluiten. Moge ik de burgerij zonder onderscheid van richting, rang of stand zijn als een vriend om met Raad en daad haar in alles bij te staan en niets zou mij liever zijn dan met allen hartelijk te kunnen samenwerken. Moge niets de goede harmonie verstoren. De taak is gewichtig, hoog ernstig en niet gemakkelijk, reeds in normale tijden, doch hoe is het nu niet des te meer, nu nog steeds het oorlogsgevaar als het zwaard van Damocles ons boven 't hoofd hangt, nu er gebrek is en dreigt aan allerhande levens- en voedingsmiddelen voor mensch en dier nu een groot schaars aan brand stoffen met angst den winter tegemoet doet zien en de nijverheid doet stilliggen. Hoe vaak zijn wij thans niet verplicht de over ons gestelde machten te gehoorzamen in het uitvoeren van regeeringsmaatregelen, die ons zeer doen, wijl zij den landbouw en de ingezetenen hun vrijheid benemen en een dwang zich aanleggen, waarvan een vrije Nederlander niet gediend is; maar de overheid is ons ten goede, bedenken wij, dat zulks uitsluitend geschiedt in het algemeen be lang, opdat niet het eene gedeelte des volks over vloed of ruim gebruik hebbe en het andere deel gebrek lijden. Zou een landbouwstreek zich ruim van menschelijk en dierlijk voedsel mogen voor zien, waardoor in de steden het gebrek te nijpen der zou ziju, dan zou met hetzelfde recht Lim burg zijn kolen kunnen houden en ons van koude doen vergaan of de fabrieken stop zetten. Be denke men daarom, dat het ook ons vaak leed doet dwangmaatregelen te moeten nemen waar een ieder zulks over moet hebben om allen als Burgers van een tand elkanders lasten te dragen en zij Romeinen 13 onze richtsnoer. Van U heeren Wethouders vroeg ik steun bij het voorbereiden van alles wat in bet belang dezer gemeente behoort te geschieden, zijn onze vergaderingen even genoeglijk als in mijn vorige gemeente, van U heeren lede* van den Raad vraag ik die bij het leiden Uwer vergaderingen bij het bespreken en besluiten van alles wat tot welzijn dezer gemeente kan strekken. Met den secretaris ontvanger hoop ik steeds elkander steunende in goede harmonie te mogen samen werken, gemeenschappelijk bouwende aan de ons opgelegde taak. Op de politie vertrouw ik te mogen rekenen in de waarneming van het belangrijke justitieele gedeelte, zoo op de andere ambtenaren ieder in zijn werkkring, ja, ik vroeg een ieders bijstand, waar die mij kan verschaft worden. Moge de Heere de Almachtige mij sterken in mijn gewichtig ambt, zij Hij mij genadig bij het volvoeren mijner werkzaamheden, schenke Hij mij wijsheid en kracht om veel te kunnen doen tot heil der gemeente. Moge de vreeselijke om ons woedende en ons bedreigende oorlog spoedig door een liefelijke vrede vervangen worden, de welvaart weer toenemen, mensch en dier zich weer kunnen verlustigen in hel goede dat het aardrijk geeft, tot verlichting van ons ambt, maar vooral tot heil der gansche menseh- heid. Zoo zij het. Vervolgens werd de nieuw benoemde Burge meester door alle raadsleden en den secretaris met zijne benoeming gelukgewenscht terwyl de secretaris tevens daaraan nog toevoegde dat hij hoopte met hem in aangename verhouding en samenwerking in het belang der Gemeente mocht werkzaam zijn. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en sloot de Burgemeester de openbare vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de al gemeene ledenvergadering van da afdee ling het Groene kruis voor Herkingen en omstreken op Woensdagavond te 7 uur in de school. Voorzitter de Heer C. V. d. Ve'de. Aanwezig 33 leden. De Voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkoïn. Deelt mede dat hij voorzitter is geworden, doordat de Heer van Weel heeft bedankt wat hem spijt en had liever gezien dat hij als voorzitter was gebleven. Nu dat niet zoo is hoopt hij dat de vergadering op dezelfde wijze als voorheen mogen plaats vinden in het belang det afdeeling zelve. Hierna verzoekt hij den Secretaris voorlezing te doen van de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat de leden per oproe pingsbriefje bekend is gemaakt waarom deze vergadering is belegd n.l. vrywillige bijdrage

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5