Land- en Tuinbouw. Buitenland. redige Vertegenwoordiging noodig zul len zijn. Dr. Kuyper wil op het voet spoor der commissie, die het concept statuten ontwierp, de bestaande districts- organisatie nog niet direct geheel prijs geven, en die geleidelijk tot kieskring organisatie doen overgaan. Velen zijn in de partij van lijnrecht tegenovergesteld gevoelen, en de anti-re\,olutionaire Rot terdammer voorop, die, al kreeg ze van den Leider een pluimpje voor de zacht heid, waarmede zij van tegenovergesteld gevoelen blijk gaf, toch de vermaning meekreeg, dat, als hare meening in de partij zou zegevieren, er voor den Leider niets anders op zou zitten, dan staande de vergadering van Deputaten, waarop zulks gebeureu zou,zijn ontslag te nemen als voorzitter van de partij, die hij nu bijna 50 jaar leidde. Men vraagt zich af, of dit stellen van de kalvinetsquaestie nog wel bewijs van kracht is, clan of het als inroepen van het medelijden van deri tegenstander moet worden verstaan. Wij zouden ge neigd zijn het laatste te denken, omdat in hetzelfde nummer van „De Standaard" waarin het bovengenoemde voorkwam, ook een tamelijk nederig excuus gemaakt wordt door Dr. Kuyper en den heer Bijleveld, dat hij hem op de laatste ver gadering onvriendelijk heeft behandeld. Maar als het „sic volo, sic ju beo" voor den van God gegeven Leider geen dienst meer kan doen, zal hij zelf toch wel haast moeten gaan gevoelen, dat zijn tijd om te gaan gekomen is. Se Aardappeloogst. Allerwege is de oogst van winteraardap pelen ten einde gebracht. In gewone tijden begon een ieder, die daartoe de gelegenheid had, zu'n winterprovisie te koopen. Heden mag dat niet! De boer moet zijn aardap pelen houden, al is hij niet in staat ze goed te bewaren. Reeds tal van malen hebben wy er op gewezen, dat bij een dergelijk roekeloos handelen met onzen aardappeloogst het gevaar niet denkbeeldig is, dat wederom groote tekorten zullen ontstaan. Vooral de groote verbouwers van aard appelen moeten snel kunnen afleveren willen zy voorkomen, dat groote partijen verloren gaan. Zij zijn niet in staat zulke groote hoeveelheden nauwkeurig te sorteeren en te bewaren, dat doet de handel en vooral ook de kleinhandel, terwijl de bewaring grootendeels geschiedt door den consu ment zelf. De regeering verbiedt dat normale ver loop met één pennestreek en aDgst slaat ons om het hart nu die millioenen mudden te velde in slechte kuilen en ongesorteerd moeten blijven liggen. Door allerlei omstandigheden is de ver bouw van witvleezige (onsmakelijke) aard- appelelen ingekrompen en heeft men zich meer toegelegd op ruwe geelvleezige aard appelen. 'tLijdt aldus niet den minsten twijfel of er zyn in Nederland véél meer geschikte aardappe len verbouwd dan wy kunnen opeten. Rantsoenering is dan onnoodig en dat is, in verband met 't broodtekort, een verblij dende zaakl Maar of wij allen voldoende aard appelen zullen krijgen? Het heeft er allen schijn van dat dit niet zoo zal'zyn. Af aan toe zullen plaatselijk groote tekorten optre den. Tijdige berging van dezen kostbaren oogst wordt onmogelijk gemaakt. Welk bezwaar is er toch om ieder, die dat wenseht, „bewaarbons" te geven, waar mede hij aardappelen voor winterprovisie voor zyn gezin kan koopen Speculatie is dan uitgesloten en desnoods is latere ver strekking aan zulke koopers te verbieden of zéér kostbaar te maken. In het „Friesche Landbouwweekblad" verscheen de volgende opmerking: „Hoe met den aardappeloogst 1917 ge handeld zal worden, is bij schrijver dezes, hoewel zelf lid van de „Aardappelvereeni- ging", geheel onbekend. Hoewel deze ver- eeniging, bestaande uit vertegenwoordigers van producenten en handelaren, door den minister is in 't leven geroepen als officieel adviseerend lichaam, schijnen thans andere wegen te worden bewandeld. Ten minste is tot heden aan de Aardappelvereeniging geen advies gevraagd." De minister zal het ditmaal dus doen zon der deskundig advies. Zullen de hearen Kröller, Schim van der Loeff of Reirsma hierin een woordje te zeggen hebben, ofschoon zij geen van drieön ooit een aattlappel lieten groeieD, of die oogstten of bewaarden. Levering van aardappels in December van heiveld af, waar ze liggen in weer en wind, is niet meer mogelijk. Millioenen mudden moeten vóór 'dien tyd verplaatst worden. Het gebrek aan wagons en de naderende oogst van bieten, die dat gebrek nog grooter maken, maken die verplaatsing toch al uiterst moeilijk dit jaar en waar andere jaren de verzending al in vollen gang is, liggen de aardappels heden nog te velde. Een natte Novembermaand met wat nachtvorsten maakt het onvermijdelijk dat op vele plaatsen tekorten zullen ontstaan. Wy staan hier voor een hoogst geheim zinnige zaak. Er is overvloed. Waarom „zorgt" de reegering nu voor gevaar van tekorten? Moet het buitenland in de waan gebracht worden dat wy te kort komen? Er moeten andere redenen zijn voor dit zonderling gedrag derregeering. Voorkomen van speculatie is noodzakelijk, maar waarom iB het noodig groote partijen te laten ver rotten op heiland? Want daartoe komt het onvermijdelijk. Ook tegen het verrotten van koolrapen dit voorjaar had de regeering geen groot bezwaar, maar daarvan hadden slechts enkelen de verliezen te dragen. Met aardappelen zyn veel grooter belangen ge moeid. Waarom voorkomt de regeering een snelle aflevering een snelle berging van dit kost bare volksvoedsel? Waar zelfs een lid van de Aardappelver eeniging dat niet weet, kan men het ons niet euvel duiden dat wy geen antwoord op die vragen geven. Het is noodzakelijk deze „regeeringszorg" te memoreeren voor den tijd dat het noodig is te weten waarom er alweder een tekort is aan dit voedsel, waarvan ruimschoots voldoende in Neder land verbouwd isl Prijzen van Granen, Peulvruchten en Zaden. De minister van Landbouw enz heeftin de prijsstelling van granen, peulvruchten en zaden de volgende wijziging gebracht; Tarwe (winter en zomer) f 19Spelt f 17,50; Rogge (winter en zomer) f 19 Win- tergerst en vierrijige zomergerst f 17,50 Tweerijige zomergerst (Chevalier) 18,50 Haver f 17,50Evene f 16Veldboonen (wier, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche) f22; Erwten (alle soorten groene, gele en grauwe) f31; Boonen, (alle soorten, bruine, gele en witte) f31; Boekweit f25; Kana riezaad f 28; Koolzaad, zoowel van den oogst 1917 als van vroegere oogsten f 65 Raap zaad idem f65; Blauwmaanzaad f 60. De- derzaad f 35Boterzaad f 65Lijnzaad (slag zaad f40, alles per 100 Kg. De prijzen gelden voor puike kwaliteit, droog en markfschoon geleverd, daar waar zulks door den regeeringscommissaris voor de Ryksgraanverzameling wordt gewenscht. tetwijl de prijs van mindere kwaliteit naar verhouding lager is. Ten aanzien van erwten wordt onder puike kwaliteit onder meer verstaan „goed ko kend", voldoende aan billijke eischen, ter wijl de prijs voor minder goed kokende erwten naar verhouding lager is. By afwijking van deze leveringsvoorwaar den dienen kortingen, overeenkomstig de bestaande plaatselijke gebruiken te worden berekend. Aan landbouwers zullen de navolgende bewaarloonen worden uitgekeerdvoor tarwe, spelt, rogge, gerst, haver, evene, boekweit en kanariezaad f0.05 per week per 100 Kg.voor veldboonen, erwten en andere boonen f 0.071/2 per week per ICO Kz. bij levering na 1 December 1917. Voor de reeds aan de regeering geleverde en betaalde partijen tarwe, spelt, rogge, gerst, haver, evene, veldboonen, erwten en andere boonen zal boven den betaalden prijs een toeslag van f 1 per 100 Kg. worden uitgekeerd. (St.-Ct.) Vredesbetooging te Weenen. De christelyk-sociale party heeft in de feestzaal van het nieuwe stadhuis een groote vredesbetooging gehouden. De zaal was stampvol: op hst podium stonden de borstbeelden van den keizer en den Paus. In een welkomstwoord bracht prins Liech tenstein den paus hulde voor zijn voorstel om den vrede te herstellen en den keizer voor zyn bereidwilligheid om dat voorstel te aanvaarden. Voortszeide spr.: wij willen een vrede door vergelijk en zoo mogelijk wederzydsche ontwapening en arbitrage. Wij willen echter ook een eervollen vrede, die ons voortaan vrijwaart tegen misdadige aanvallen van kwaadwillige buren. Spr. sloot zich volkomen aan bij de jongste rede van Czernin, die elk opzettelijk mis verstand bij de entente, welke de vredelie vendheid van Oostenrijk voor zwakheid pleegt uit te krijten, heeft voorkomen. Daarop heeft de landscommissaris Kud- schak een groote toegejuichte rede gehouden, waarin hij de toenemende vredesbeweging in alle landen schetste en paus en keizer hulde bracht voor hun pogingen in het belang van den vrede. Nadat spr. had betoogd, dat Engeland heel wat last kan krijgen als de Indiërs, die het nu in Europa laat vechten, naar hun eigen land zijn teruggekeerd, besloot hij met de woorden: wij verlangen vrede voor de geplaagde menscbheid, voor de verjaagde menschelijkheid, voorde bedreigde beschaving en voor do positie van Europa in de wereld. Vervolgens heeft burgemeester Weiss- keichner nog het woord gevoerd. Op zijn voorstel heeft de vergadering het volgende telegram aan den nuntius te Weenen ge zonden: „Het Christelijk ^eeneu volgt met kloppend hart de pogingeü van den heiligen vader tot herstel van den vrede, welke tot het doel moeten en zullen leideD. God zegens die pogingen. Aan den keizer werd een telegram van dank gezonden, omdat hij, in overeenstem ming met de bedoelingen van den paus, den vyand de hand tot vrede heeft aange boden. Na geestdriftig hoch-geroep voor pausen keizer is daarop de vergadering gesloten Uit alle deelen des land waien betuigingen van instemming met de vredesbetooging ontvangen. Nekloedof, de Russische gezant te Stock holm, heeft zijn benoeming tot gezant te Madrid geweigerd. De brief aan Kerenski, waarin Nekloedof zijn weigering met redenen omkleedt, is alles behalve malsch. Hij schrijft„De gebeurtenissen van den laatsten tyd hebben bewezen, dat de voorloopige regeering in haar tegenwoordige samenstel ling noch met de wet, nog met deu binnen landschen poiitieken toestand strookt. De Ryksdoema is afgedankt en de raad van arbeiders en soldaten, een op eigen gezag ingesteld lichaam, heeft de macht aan zich getrokken. De regeering onderwerpt zich aan zyn heerschappij. De gevolgen van deze wettelooze toestanden ziet men in de sma delijke vlucht van Russische troepen voor den vyand, in straffeloosheid bij de zwaarste misdaden, openlijke propaganda voor land verraad e. d. Ruslacd's schande en ongeluk nemen dagelijks toe en de voorloopige regeering is niet bij machte dat te beletten, daar zij de vertegenwoordigster eener zelf zuchtige, radicale partij is. Daarom treed ik, totdat recht en orde in Rusland zijn hersteld, d. w. z. tot de raad van arbeiders en soldaten is verdwenen, de Ryksdoema weer is bijeengeroepen en de oorspronkelijk vastgestelde regeerings- vorm is verwezenlijkt, uit den Russischen staatsdienst." De gezondheidstoestand te Brussel. Een geneeskundige uit Brussel, die er kort geleden in geslaagd is uit België te ontsnap pen, heeft de volgende inlichtingen ver strekt over den gezondheidstoestand van de Brusselsche bevolking: Aan het einde van 1916 en iD het begin van 1917, nadat suiker en vet stelselmatig door de Duitsche-s waren verwijderd, is de aigemeene gezondheidstoestand van de be volking op zeer bedenkelijke wijze veran derd. Daar het rantsoen suiker of vet van eiken bewoner niet meer dan een kilo per maand bedroeg, trad er lichamelijk verval in, dat zich uitte door afneming van het lichaamsgewicht van 10 tot 20 K.G. in enkele maanden. Andere voedingsmiddelen, als rund- of varkensvleesch, stegen dermate in pry's (15 frank en meer per kilo) dat ze voor het volk onbereikbaar werden. De eenige eiwithoudende stof, die door het steun comité verstrekt werd, was spek, n.l. 750 gram per maand. Bovendien kwamen er knoeierijen in de voedselbereiding voor. Ge- wetenlooze bakkers, die dan ook gestraft zyn door de gemeentelijke overheid, ver- valschten het brood. In kaas werd talk of krijt of een andere schadelijke stof verwerkt. Worst werd van vleesch van zieke dieren bereid. Toen er eenige Duitsche soldaten door deze vleeschwaren vergiftigd waren, werd er een fabrikant aangehouden. Hij leverde dagelijks duizenden kilo's van dit verdachte produkt. Melk ontbrak, daar het veevoeder ondeugdelijk was. Kinderen en zieken leden zeer van dezen staat van zaken. In Decem ber 1916 waren de aardappelen van de markt verdwenen. In Mei waren groenten en fruit, hoewel viermaal meer kostend dan in nor male ty'den, een groot hulpmiddel. De treurige bestaansvoorwaarden hadden ernstige gevolgen. Het geboortecijfer daalde bijkans op nul, terwijl het sterftecijfer toe nam. Over de geheele stad gerekend stierven er per dag gemiddeld 16 of 17 menschen en daar stonden 2 of 3 geboorten tegenover. Er werden maatregelen genomen om de hulp behoevende moeders te hulp te komen en de kindersterfte is bestreden door verscheidene spontaan opgerichte vereenigingen. Ernstige epidemieën van kinkhoest en mazelen woed den in 1916 '17 onder de kinderen. Deze ziekten gingen meestal met longverschijn- selen gepaard. In het begin van 1917 is er een roodvonkeptdemie geweest; tuberculose en rachitis richtten eveneens verwoestingen aan onder de kinderen. In 1916 hadden er van de 300 kinderen, die de geneesheer onder zocht, 150 nekgezwellen. Om deze ziekte meester te worden, werden er aan de kinde ren van 3 tot 15 jaar krachtige maaliyden verstrekt en liefdadige instellingen zenden hun beschermelingen naar Nederland en naar buiten. De geneesheer, die al deze feiten rappor teert, heeft gelegenheid gehad om in het St. Jan's hospitaal duizend in het vaderland teruggekeerde gedeporteerden te zieD, die daar na hun terugkomst uit Duitschland heengezonden waren. Die ongelukkigen waren uit, den omtrek van Aalst,, Dender- monde en Gent afkomstig. Zy, die gekwetst waren, hadden groote kneuzingen op rug en ledematen; degenen, die in December 1916 teruggezonden waren, hadden voor het mee- rendeel watergezwellen aan de onderste ledematen. **Van een heeft men beide beenen moeten afzetten. Van sommigen waren voe ten en viii -ers verpletterd door boomstron ken, of ze hadden wonden afkomstig van bijlslagen enz. Uit een oogpunt van interne geneeskunst beschouwd, zyn er dertig aan phymatose gestorven, van wie vyf in de eerste dagen. Er waren onder deze naar het vaderland teruggekeerde mannen, wier ma gerheid deed denken aan Hindoes uit een periode van hongersnood. De medicus, die deze inlichtingen verstrekt, heeft menschen in het ziekenhuis zien brengen, die aan hon- gerflauwte leden. Eenige dagen stevige voe ding bracht hen weer op de been. De long aandoeningen verdienen eveneens bijzondere aandacht. Er zijn te Brussel en in de buiten wijken tal van consultatie-inrichtingen voor long-patiënten bijgekomen. De bedden in de hospitalen zijn nimmer onbezet. N. R. C. Gestrafte hebzucht. "Wegens verboden huisslachtingen, melk- vervalsching op groote schaal, verboden aflevering van voedingsmiddelen, het laten malen van graan enz., is de groolste grond bezitter van Rijnland, Joseph Bremer te Köln-Lindenthal, veroordeelt tot 15 maanden gevangenisstraf en 54,200 Mark boete, zyne vrouw tot een jaar gevangenisstraf en 24,000 Mark boete, zyn zoon Michael tot 4 maanden gevangenis en 19,500 Mark boete, zyn vader tot 8000 Mark boete, zijn oom Paul Bremer tot 500 Mark boete. Als verzwarende om standigheid werd in aanmerking genomen dat de beschuldigden slechts uit hebzucht hebben gehandeld. De strijd in Vlaanderen. De Times-correspondent bij 't, Britsche leger in Frankrijk schrijft over de ontzag lijke moreele beteekenis van de laatste successen in Vlaanderen. De Britsche troepen hebben daar niet alleen den tegenstand van tal van Duitsche divisies gebroken, maar het laatste geduchte Duitsche verde digingsstelsel t. w. eindelooze achter elkaar gelegen reeksen van betonnen poppenhuizen redoutes, blokhuizen en forten, onder den voet geloopen. Zij hebben 't eerst bij Meessen en later in den slag van 31 Juli bewezen, dat zulke stellingen evenmin een onover komelijke slagboom zijn ais de vorige. Het vertrouwen der Britsche troepen is nu grooter dan ooit te voren, verzekert de berichtgever. Zij spreken met spottende minachting van de poppenhuizen en noemen ze boche-vallen. Do zware Engelsche granaten verbrijzelen deze betonnen sterkten en zoo deze de schokken weerstaan, wordt in de meeste gevallen de bezetting ervan toch gedood. Een veelbewogen levensloop. De Fransche bladen vertellen over Bolo, dat hij op Réunion is geboren en al jong naar Frankrijk is gegaan, waar hij zijn loop baan begon als kappersbediende te Marseille. Daar bij inzag, het in 't kappersvak niet ver te kunnen brengen, werd hy kantoorbediende bij een effectenmakelaar en richtte na een paar jaar zelf een zaak op, die al gauw van zich deed spreken door de minder soliede lotgevallen van een vennootschap voor kreeftvisschery, door Bolo gesticht. Hadden de aandeelhouders dier vennootschap weinig reden tot voldoening, ook Bolo zelf werd er geen man in bonis doorhij moest integen deel zyn eigey zaken opgeven en jaren aan een in zyn onderhoud voorzien als agent in wijn. Als zoodanig reisde hy veel in Spanje, Algiers, Tunis en Egypte. Zijn pasja-titel heeft hy van den voormaligen chedive. Hoe Bolo ten slotte in goeden doen is gekomen, schijnt niet bekend te zijn, doch zeker is, dat hy reeds vóór den oorlog te Biarritz en Parijs op grüoten voet leefde. Over zijn werkzaamheden tijdens den oor log hebben de regeering van de Ver. Staten en de Engelsche legatie te Bern een onder zoek ingesteld, waaruit gebleken moet zyn, dat Bolo in 1915 drie chèques, elk van een half millioen francs, door bemiddeling van een Zwitserscbe bank op de Dresdensche bank heeft getrokken. Bovendien moet hy in 1916 een som van 8 millioen mark heb ben ontvangen door bemiddeling van Haerst. De voormalige chedive van Egypte en dieDS raadsman Sadik pasja, zouden Bolo als tus- schenpersonen hebben gediend by de onder handelingen met v. Jagow de toenmalige Duitsche minister van buitenlaadsche zaken om „de Fransche pers om te koopen." Von Jagow zou daar 10 millioen mark voor over hebben gehad, doch Bolo dacht, dat het 't dubbele zou kosten. Ten slotte zou men zyn overeengekomen, dat Bolo maandelijks 1 millioen mark voor dat doel zou ont vangen. Daze onthullingen, die naar 't heet, be rusten op correspondenties in cijferschrift tusschen den exchedive, Sadik pasja en Bolo, wier schuilnamen daariD in dezelfde volg orde Marie, de dokter en Richt zijn hebben, naar men weet, geleid tot Bolvo's gevangen neming, op de beschuldiging, dat hij van Fraukrijk's vfiaudengeld heeft aangenomen, om pacifistische propaganda in Frankrijk te maken. Hij is nu opgesloten in de gevangenis te Fresnes, dezelfde, waar Almereyda een eind aan zyn leven hoeft gemaakt.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 2