„VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 48 6 Oct. 1917 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 99 Maximumprijs kaarden, enz. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, Gezien zij tie beschikking van 20 April 1917, no. 35028, afdeeling Handel. HEEFT GOEDGEVONDEN: onder wijziging in zooverre van zijne aangehaalde beschikking, I. te bepalen, dat de maximumprijs voor kaar sen in den kleinhandel a f 0,50 per pak van 300 Gram netto niet zal gelden voor was- en vet kaarsen II. vast te stellen een maximumprijs in den kleinhandel voor waskaarsen ten bedrage van: a. Ie kwaliteit f 2,25 per Vs K.G. 6. 2e2,20 1/2 c. 3e 2,15 i/j III. vast te stellen maximumprijzen in den kleinhandel voor vetkaarsen van f 1,70 per K.G.; I?. vast te stellen een maximumprijs voor was, benoodigd voor de vervaardiging van kerk- waskaarsen voor den tusschenhandel ten be drage van o. Ie kwaliteit f 1,90 per V2 K.G. b. 2e 1,85 V2 c. 3e 1,80 '/2 Voor deze prijzen zal geleverd moeten worden aan de kerkwaskaarsenfabrikanten. Aan perso nen die kaarsen maken voor eigen gebruik zal eene prjjsverhooging van 10 cent per V2 K.G. in rekening kunnen worden gebracht. De Minister van LandbouwNijverheid en Handel, POSTHUMA. Maximumprijzen voor lucifers. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN: A. voor Zweedsche lucifers vast te stellen een maxiraum-groothandelprijs van f 174,50 per kist, inhoudende minstens 10.000 doosjes, een maxi- mum-tusschenhandelprjjs van 19 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes. een maximum-kleinhandelprijs van 22 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 2V2 cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks B. voor Hollandsche lucifers vast ie stellen een maximum-grootbandelprijs van f 162,per kist, inhoudende minstens 10.000 doosjes; een maximum-tusscbenhandelprjjs van 171/a cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes; eee maximum kleinhandelprjjs van 20 cent per dab, inhoudende minstens 10 doosjes en van 2V2 cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks; C. te bepalen dat de vorenbedoelde maximum- groothandelprijzen zijn te verstaan loco Amster dam, Rotterdam af fabriek en de maximum- tusschenhandelprijzen af pakhuis grossier. De Mmister van Landbouw, Nijverheid en Handel. POSTHUMA. Maximumprijzen aardappelmeel. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN: met handhaving zijner beschikking van 2 Juli 1917, no. 42226, Afdeeling Handel: L vast te stellen: a. de navolgende maximum tusschenhandel- prijzen voor: aardappelmeel (onverpakt) f 34,per 100 K.G. (pakmeel) 40,50 100 b. de navolgende maximum kleinhandelprijzen voor aardappelmeel (onverpakt) f 0,19 per l/2K.G. dextrine0,25>/2 V2 H. te bepalen, dat de sub a genoemde maxi- raum-tusschenliandelprijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, H. FIEVEZ VAN GINKEL, l. S.-G. Maximunyrijzen- voederbieten enz. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Gezien de Distributiewet 1916; HEEFT GOEDGEVONDEN: I. vast te stellen overeenkomstig artikel 8, derde lid, van genoemde wet de volgende prijzen tegen welke voederbieten, mangelwortelen, kool rapen en paardepeen ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht. a. in den groothaodol (geleverd door den pro ducent, franco spoor of groot vaarwater). Voederbieten en mangelwortelen f 22 KoolrapeD, Knolrapen en knollen .20 Paardepeen, (wjjnpeen, Flakkeesche peen en alle andere soorten peen, met uit zondering van de z.g. bosyes peen b. in den kleinhandel (franco spoor of groot vaarwater b(j den afnemer). Voederbieten en mangelwortelen Koolrapen, knolrapen en knollen Paardepeen (wjjnpeen, Flakkeesche poen en alle andere soorten peen, met uit zondering van do z.g. bosje» poen) II. Te bepalen, dat overeenkomstig artikel 8, eersto lid, van meergenoemde wet de aflevering en overeenkomstig de wet van 1 September 1917 (Staatsblad no. 578) het vervoer van de sub I genoemde artikelen, alsmede van suikerbieten verboden zal zijn met uitzondering van: a. indien de aflevering en het vervoer geschie den binnen de grenzen eener gemeente of wel naar de bewaarplaats van den producent. b. indien het betreft hoeveelheden kleiner dan 500 K.G. c. indien het betreft partijen, die op den dag van afkondiging dezer beschikking in de Neder- landsehe Staatscourant reeds in schip of wagen waren geladen. d. indien het betreft partijen, grooter dan 500 K.G. gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door een vaDwege den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen persoon of instelling; e. indien het betreft partijen suikerbieten, be stemd voor aflevering aan eene suikerfabriek. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. POSTHUMA. MIDDËLIIARN1S- Door bijzondergelukkige omstandigheden is het onzen brandstoffen handelaar,den heer W. Peeman gelukt, beslag te leggen op een groote voorraad droog eikenhout, gezaagd in blokken van 20 c.M. lengte. Een groot schip met dit hout komt de volgende week aan, en zy die van de gelegenheid willen proflteeren, zullen goed doen direct hunne orders op te geven, ten einde niet te laat te komen. Donderdagmorgen vond de landbouwer J. v. d. Slik een varken dood in het kot, dat vermoedelijk aan de vlekziekte was gestorven. De twee personen by wien vermoede lijk zich nekkramp heeft voorgedaan zijn herstellend. Deze week arriveerde alhier een .scheepslading turf, die door de ingezetenen f konden worden afgehaald voor den prijs van f 1,90 de 70 kilogram. Daar het bleek dat ze zoo goed als waardeloos waren, werd er weinig gebruik van gemaakt. De suikerbieten campagne heeft deze week een aanvang genomen. Voor den kolenbond is een flinke lading droog dennenhout aangekomen. De prijs is f 2,50 per 100 K.Gt. Laat ieder nu van de gelegenheid profl teeren door spoedig brandvoorraad op te doen. S0MMELSDIJK- De verkooping van de 11 Iepeboomen aan de Enkele Ring alhier had de volgende uitslag: boom 1, gem. door C. Tieleman Melissant f55 f 27 25 - 29 C. Tieleman Melissant f 60 0. Tieleman Melissant f 70 1. Bom Sommelsdjjk f 29 D. Hanson f76 D. Hanson f67 C. Tieleman Melissant f 67 C. Tieleman Melissant f 60 C. Tieleman Melissant f 71 C. J. Pun Sommelsdyk f 66 gem. door C. Tieleman Melissant f 7.6 Tezamen f 697 10, aangel Het rooien der boomen moet geschiedt zyn vóór 1 Dec. a.s. De bieten-campagne is alhier aange vangen. Reeds zijn eenige wagenladingen aan de Kaai gebracht. Tot machinist aan het in bouw zijnde stoomgemaal alhier is aangesteld de heer A, Palingdood alhier. Verslag der ledenvergadering van de afd. Middelharnis—Sommelsdijk Het Groene Kruis" op 28 September 1917 in het hotel Spee. Tegenwoordig slechts 8 leden, 4 bestuursleden inbegrepen. Na opening der vergadering en lezing der notulen doet de voorzitter naar aanleiding dezer laatste enkele mededeelingen en voorstellen. Omtrent de verpleeggelden zijn geen nadere voorstellen ingekomen, zooals was toegezegd, en bet bestuur meent, dat op den ingeslagen weg kan worden voortgegaan. Er wordt tamelijk wel naar vermogen betaald en het werven van leden wordt er door bevorderdherhaaldelijk worden ingezetenen lid van Groene Kruis en (of) Wijk verpleging na of door ziekte in hun gezin. Het bestuur meent, dat het tarief voor hulpvcrleeuing billjjk werkt en wenscht gaarne zoo door te gaan, waartoe besloten wordt. Omtrent het ledenwerven zal geen commissie worden ingesteld, doch aan de boden wordt 25 premie uitgeloofd van de eerste contributie voor Groene Kruis en Wijkverpleging, opdat zy acht zullen slaan op de personen, die in de termen vallen voor het lidmaatschap. Wegens afwezigheid van den penningmeester en het onverwacht op korten termijn oproepen der vergadering kan van .het Groene Kruis" geen rekening en verantwoording worden afge legd. Over 1916 beliepen de ontvangsten der Wijk verpleging f 1280,25 en de uilgaven f 1060,43, zoodat het batig slot van f 687,826- steeg tot f 907,646. Bovendien is er nog een obligatie van f 1000 in de 5 °/o oorlogsleening, verkregen door legaat. liet bestuur stelt voor bij het salaris der wijk zuster, groot f 1000, ook over 1918 een duurte- bijslag van f 100 te voegen. Op voorstel van den heer van Eek wordt met algcmecnc stemmen besloten deze te verboogen tot f 120, dus f 10 per maand. De beer A. A. Mijs wordt met algemeene stemmen (één blanco) als bestuurslid herkozen. Naar aanleiding van den beschrijvingsbrief der Alg. verg. van .het Groene Kruis" in Z.-Holland op 5 Oct. te Rotterdam ontvouwt zich een be spreking over tubesculose-bestrijding, kraam vrouwenverzorging en zuigelingen-bescherming, waarbij de meening bovendrijft, dat in onze af deeling daarvoor, voorshands ten minste, geen bijzondere maatregelen noodig zijn. De kinder sterfte is hier zeer gunstig, doorgaans slechts 2 terwijl 10 reeds laag geacht wordt. De afd. acht het geweuscht dat het rapport inzake onderzoek naar kindersterfte door het Hoofdbestuur bekend gemaakt wordt. Met 6 stemmen vóór wordt besloten een afge vaardigde te zenden naar de algemeene verga dering te Rotterdam op 5 Oct., waartóe wordt gekozen de heer A. A. Mijs, zoo noodig en zoo mogelijk zal de heer G. van Eek Az. als plaats vervanger optreden. Na de afhandeling dezer agenda behandelt de voorzitter, de heer S. Knöps, op bevattelijke en duidelijke wrjze het ontstaan, de werking en de bestrijding van de nekkramp. Het valt moeilijk daarvan hier een beknopt verslag te geven, dit zou oek weinig waarde hebben; te meer jammer is het dus, dat zoo bijzonder weinig leden zich de moeite getroost hebben deze vergadering te bezoeken. Men had ze, verrijkt aan kennis om trent een wel zeer gevreesde, doch niet zoo te vreezen ziekte, kunnen verlaten. Gevreesd is de nekkramp doorzijn forsch op treden en het snelle verloop der ziekte. De wijze van besmetting is echter van dien aard, dat de ziekte niet snel om zich heen kan grijpen en doorgaans tot enkele gevallen beperkt blijft. Spreker schetst het verloop der ziekte, den aard der bacteriën, die hem veroorzaken en de bestrijding door inspuiting met serum, wat dik wijls gunstig werkt, als het bijtijds gebeurt. Sprekers slotsom is, dat voor groote onrust geen termen aanwezig zijn, doch voorzichtigheid blijft natuurljjk steeds geraden. Na deze met belangstelling door de weinige aanwezigen aangehoorde uiteenzetting over een ziekte, die in de laatste jaren telkens weer hier en daar optreedt, sluit de voorzitter de ver gadering. HERRINGEN- Tot voorzitter der Commissie tot wering van Schoolverzuim is benoemd de Heer A. Munters Jr. Door den Gemeenteraad is besloten aan den Rijksveldwachter J. van Helden alhier een gratificatie te verleenen voor politietoezicht van f 15, In de laatst gehouden Raadsvergade ring werd de Heer A. Munsters in zyne functie's van Gemeente-Secretaris en Ont vanger beeédigd. Tot nachtwaker dezer gemeente is voor den tyd van 1 jaar benoemd A. Speel man alhier. Jl. Maandag werd de EdelAchtb. Heer L. de Winter in eene openbare Gemeente raadsvergadering als Burgemeester geinstal leerd. VERSLAG van het verhandelde in de Open bare Gemeenteraadsvergadering van Her- kingen op Vrijdag 28 September 1917, voormiddags te 10 uur. Afwezig de heer L. v. d. Velde. Voorzitter de heer J. den Boer, waarnemend Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Meded. ingekomen stukken, a. Een schrijven van Mej. C. J. C. Worrell dat zij wegens tijdsomstandigheden haar handwerk- cursus niet in school maar thuis houdt en zij by wijziging der tijden zich voor het gebruik der school houdt aanbevolen. b. Een dito van de commissie tot wering van schoolverzuim mededeelende dat zij tot voor zitter heeft benoemd de heer A. Munters Jr. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat door den be noemden ontvanger zekerheid is gesteld en dat bericht is ingekomen dat Munters de betrekkin gen van Secretaris en ontvanger tegelijk mag bekleeden. Hierop legt de heer Munters in handen van den Voorzitter de bij de Gemeentewet voor geschreven eeden af. 3. Volgt goedkeuring eener wijziging in de Gemeentebegrooting dienst 1917. 4. Wordt op voorstel van B. en W. besloten aan den Rijksveldwachter J. v. Helden voor 1917 wegens gehouden politietoezicht eene gratificatie te verleenen van f 15. 5. Wordt eveneens besloten aan A. Doornhein een belooning te geven van f 10 voor het aan steken der kaailantaarns. Daarna gaat de raad in geheime zitting over en wordt de openbare vergadering gesloten. STELLENDAM- Gedurende de vorige week hebben de garnalen visschers 5 dagen gevischt voor de pellerijen met vangaten van 70 tot 120 Kg. per dag. Prijzen waren 12 cent per Kg. Enkele visschers leverden gezouten garnalen tegen 10 en 12 cent de Kg. Heden is een lading steenkolen alhier aangekomen en gedistribueerd tegon f2,25 de 66 Kg. De kolen zijn dezen keer eens van betere kwaliteit en branden goed. Zondag zal in verband met de benarde tijden in Ned. Herv. Kerk en ook in de Geref. Kerk alhier de voormiddaggodsdienst oefening worden bestemd tot een ure van verootmoediging en gebed. In deze gemeente is de suikerbieten campagne weder begonnen. GOEDEREEDE- Zaterdag waren hier bons erkrygbaar voor nootjeskolen a 13,60 dei 66 K.G. Deze week zullen zy, die geen nootjeskolen .kregen, gewone kolen kunnen krijgen tegen f2. Op bon 9 zal deze week per persoon 4 ons rijst worden verstrekt, Gaan in deze tyden de dagloonen overal naar boven, in deze gemeente zyn by een paar boeren de dagloonen met 20 cent verlaagd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de cichoreifabriek „Goedereede" geen cokes kunnen krijgen om cichorei te drogen, wat voor de boeren een groote schadepost zal zyn. Door de visschers A. Grinwis, G. Orgers, W. Groenendijk, W. Lokker en C. Lokker zyn 25 vaten machineolie gevischt. Gisteren werden wederom 18 vaten aange bracht. De suikerbietencampagne alhier is wederom begonnen. De boerenwoning „De Ooievaar" eige naar A. v. d. Vlugt, is ondershands verkocht aan W. van Yeen. Zaterdag werd geveild 2 gem. en 96 V. roeden bouwland voor rekening van de erven M. Emaus. Het werd ingezet door Johs. Breen op f3100. 1 De zeevisscher C. Lokker, had het ongeluk op de visschery zijn geheele visch- tuig te verliezen dit is de tweede maal in 14 dagen dus een schade van ruim 11400. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat de landbouwer T. v. d. Wende deze week nog haver van de akker in de schuur reed. De eerste suikerbieten werden deze week aan de kaai aangevoerd. Door de zeevisschers werden deze week 60 vaten olie uit zee opgevischt en aangebracht Het primitief kohier van den Hoofde- lijken omslag voor het jaar 1917 is tot 15 Februari op het secretarie ter inzage. 0UDDRRP- Deze week werden door de zeevisschers alhier aangebracht 54 vaten olie en 2 vaten benzine. Met November a.s. wordt hier eindelijk distributie ingevoerd. De collecte gehouden in de N«d. Herv. Kerk voor de Wed. van Loosdrecht heeft f 102,50 opgebracht. Mej. Ketel thans onderwijzeres aan de Chr. School alhier is met ingang van 1 Januari 1918 benoemd aan de Mulosehool te 's-Gravenhage. Bij het spelen had een kind van A. Witte van 17 maanden het ongeluk in een tobbe met water te vallen en jammerlijk te ver drinken. Aan het Telefoonkantoor zijn in de afgeloopen mjiand behandeld 289 telegram men terwijl 582 gesprekken werden gevoerd. NIEUWE T0NGE- Deze week is op bon no. 27 één pond zeep verkrijgbaar. Zaterdagnacht jl. omstreeks 11,15 uur kwam over deze gemeente een vliegma chine het kwam uit Westelijke en verdween in Oostelijke richting. Voor de uitreiking der aanvullings kaarten, van de 30ste week, zal in deze gemeente Dinsdag 16 October 1917 zitting worden gehouden van 9—12 uur vm. Op andere dagen worden geen aanvullingskaar ten uitgereikt. Aan het Hulppost- en Telegraafkan toor zijn over de maand September ver handeld Telegrammen 147 Telephoongesprekken. 588 oproepberichten 6 Te zamen 741 0DDE T0NGE- Het post-, telegraaf en tele foonkantoor alhier wordt vanaf 1 October te 7.30 nam. voor het publiek gesloten. Wat den telefoondienst betreft blyft echter voor degenen, die rechtstreeks zyn aange sloten tot 9 nam. de gelegenheid bestaan om van uit hun perceelen locale, interlocals, en internals gesprekken te 'voeren. Het huis van den heer B. Duim is onderhands verkocht aan den heer T. Os- seweijer. Op 2S Sept. werden de bewoners 's avond half twaalf uit den slaap^gewekt door het geraas van een drietal vliegma chines. De eerste peeén zijn aan de kaai gebracht. Als een bewys van druk vervoer van aardappelen kan dienen dat de vorige week op 1 dag 169 wagens aardappelen op de kaai gebracht werden. Reeds enkele malen kwam het hier

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5