„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 46, 22 Sept. 1917 Plaatselijk Jiieuws. 5 STATEN-GENERAAL. Vereeuigde vergadering van de beide kamers op Dinsdag 18 September tot opening vun de gewone zitting der Staten-bieneraal. De heer VAN VOORST TOT VOORST, opent, nadat de leden der beide Kamers zich naar de vergaderzaal der Tweede Kamer hebben begeven, des namiddags te 12 3I, uur de vergadering en laat door den grif fier der Eerste Kamer voorlezen een Ko ninklijk besluit van 5 September 1917 no'. 86, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende^de zitting welke heden zal aanvangen, eh een Ko ninklijk besluit van 10 September 1917 (Sl.bl. no. 582) betreffende de opening van de gewone zitting der Staten Generaal op heden door een commissie vanwege de Koningin, waartoe werden benoemd de ministers, hoofden van ministerieele depar tementen. De VOORZITTER benoemt de commissie, die de commissie, door de Koningin be noemd tot opening der gewone zitting, in het gebouw der Tweede Kamer zal ont vangen en uitleiden. De ministers,"die de commissie van ope ning uitmaken, worden te één uur de vergaderzaal binnengeleid en nemen plaats achter de ministerstafel. De heer CORT VAN DER LINDEN mi nister van binnenlandsche zaken,' hqudt daarop de volgende rede: Mijne Heeren De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der Staten- Generaal te openen. In den korten tyd sedert Hare Majesteit persoonlijk in uw midden was, is geen belangrijke wijziging gekomen in den binnen en buitenlandschen toestand. De vooruitzichten voor den komenden winter zijn weinig bevredigend. De pogingen van verschillende zijde on dernomen om aan de verschrikkelijke wor steling der volken een einde te maken, door ons volk met warme belangstelling begroet, hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Wij zijn nog steeds verplicht, te midden van elkaar fel bestokende vijanden ons gereed te houden tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met levens behoeften en grondstoffen voor onze nijver heid wordt voortdurend moeilijker. Maatregelen, om in den meest dringenden nood te voorzien, zullen u weldra worden voorgesteld. In afwachting van het rapport der Staatscommissie in zake de salarieering van de Rijksambtenaren zal een nieuwe regeling der duurtetoeslagen aan uwe goed keuring worden onderworpen. Het verkeer met de koloniën is in toe-t nemende mate belemmerd. Voor den afvoer der voortbrengselen van den Indischen bodem ontbreekt de noodige scheepsruimte, en aanvoer van hetgeen van elders, moet worden ingevoerd kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, on misbaar om ons te midden van den stijgen den nood der wereld staande te houden. De Regeering vertrouwt, Mijne Heeren, met uwe voorlichting en medewerking de onvermijdelijke moeilijkheden te kunnen overwinnen. In naam van de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De ministers worden door de commissie uitgeleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver- eenigde vergadering. MIDDELHARNIS- Zaterdagavond werd de hulp der politie ingeroepen door den land- - bouwer J. L. Koert, daar 2 rondzwervende kooplieden zijn erf niet wilden verlaten. Een er van werd ter ontnuchtering in het arrestantenlocaal opgeborgen, de andere wist zich in de duisternis aan het oog van de politie te onttrekken. De dochter van A. C. Buth had het .ongeluk onder haar werkzaamheden van een stoel te vullen en haar pols te breken. Tegen een inwoner, G. v. G., dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt we gens het ontvreemden van juinzaadbqllen. In deze gemeente deed zich by een 10-jarig meisje nekkramp voor met doode- ijken afloop, terwijl het zich ook voordoet bij een 8 jarigen knaap, die het er vermoe delijk wel goed af zal brengen. Bij een te Dirksland gehouden huis- vlijttentoonstelling behaalde de heer J. Geld hof!' uit deze gemeente een bronzen medaille voor een collectie door hem opgezette vo gels. Door den raad der gemeente werd besloten aan de gemeente-ambtenaren een duurtetoeslag te geven van 10 procent, en het weegloon der fairbankweger te brengen op s/xi van de op te brengen gelden. Donderdag geraakte een koe van A. v. d- Tol in een sloot, het dier werd er dood uitgehaald. C. de Bloeme had het ongeluk te vallen en zijn schouder te ontwrichten. De heer Dirkx, gemeente-veldwachter havenmeester en ambtenaar der plaatselijke belasting, is den 20 September in functie getreden. Woningnood'. Vrijdagnacht overleed alhier een alleen wonend man. Vrijdagmorgen lOuurhadden zich reeds 34 personen aangemeld voor de huur van diens woning. Bij Kon. besluit van 11 September is 10. ingetrokken het Kon. besluit van 16 Augustus 1917 no. 28, waarbij.aan A. G. van Kranendonk, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Brielle, voor het tijdvak van 1 September 1917 t/m 31 Au gustus 1918 werd benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelharnis 2°. tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelharnis, L. E. de Vries te Rockanje. Vergadering van de vereenig ing Kunstgenot te Middelharnis in het Hotel Zaaijer op Woensdag 19 September 1917 n.m. 4 uur. Na opening door den Voorzitter leest de secretaris de notulen en wordt het jaarverslag uitgebracht, dat zegt: Onze vereeniging lijdt ook onder de buiten gewone tijdsomstandigheden. Gelukte het aan het bestuur op Donderdag 16 November 1916 voor de ledpn een tooneel- en voordrachtavond te organiseeren, op welken avond de Heer en Mevrouw Schmidt—Wiarda hun best deden het talrijke publiek te amuseeren, de tweede avond moest, toen hij reeds geheel voorbereid en vast gesteld was, op het laatste oogenblik worden uitgesteld, omdat de directie van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij in verband met de heersehende kolenschaarschte bezwaar maakte de voor „Kunstgenot" onontbeerlijke extra trams te doen loopen. Tengevolge van deze gedwongen zuinigheid is de financieele toestand der vereeniging zeer rooskleurig. Het batig saldo bedroeg aan het einde van het veeeenigingsjaar f 381,21s. De ontvangsten bedroegen f 565,405, en bestonden uit het batig saldo van het vorige jaar ad. f200,905 de contributie van 340 leden f 346 en f 18,50 enti ée's van geintroduceerden. De uitgaven be liepen f 184,19 verdeeld als volgt: kosten van den tooneel- en voordrachtavond Schmidt-^Wiarda f 155,80, kosten van voorbereiding en uitstel van den 2n kunstavond f 8,79, kosten van drukken en verzenden convocatie ledenvergadering, inning der contributie, kosten van bestuursvergadering porto's enz. f 19,60. Het ledental vermeerderde met 1 en kwam van 345 op 346. Hierna verzoekt de voorzitter aan de heeren v. d. Plaat en Boomsma om de rekening na te zien, die in orde wordt bevonden. De secretaris deelt mede, dat door de tijds omstandigheden de R. T. M, geen extra trams disponibel kan stellen, zoodat avonduitvoeringen niet te geven zijn, en dat het bestuur zou voor stellen om nu in het midden van Januari a.s. een namiddaguitvoering te geven, aanvangende om 4 uur, zoodat dan met den tram van kwart voor 8 de leden, die niet in Middelharnis of Sommelsdijk wonen, toch thuis konden komen. Hij deed mededeeling dat de Heer [Pisuisse zou worden gevraagd, en dat de uitvoering op een Woensdagmiddag zou plaats hebben. Mocht de heer Pisuisse verhinderd zijn, dan zou worden verzocht de Heer J. de Wind, tooneelspeler uit Amsterdam, die met een dame eenige eenacters zal ten beste geven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. Vergadering van den Baad der gemeente Middelharnis op Donderdag 20 Sept. 1917 namiddags 2,30 uur. Aanwezig de Heeren: Bruggeman, KolfT, Slik, Vroegindeweij, Alblas en Born. Afwezig de heer S. Zeedijk. Ingekomen waren Een schrjjven van HH. Gedeputeerde Staten waarbij werd goedgekeurd een af-en overschrij ving. Een mededeeling van den heer L. Korvink. dat hjj zjjne benoeming tot lid van de plaatse lijke Schoolcommissie aanneemt. De Vöorz. zegt dat bij de salarisregeling van den weger Mans welk salaris op 3 van het be taalde weegloon is gebracht, door een eigenaar dige verhouding een misverstand heeft plaqls gehad. Mans kreeg bjj zjjn aanstelling van het betaalde wegen, dat was voor peen f 0,10, doch toen de Raad het weegloon verlaagde op i 0,08, bleef Mans van f 0,10 behouden. Nu 11thans '/j za' krijgen verzocht hij ook om van f 0,10, dat komt overeen met 5/la van het thans betaalde weegloon. B. en W. verzoeken machtiging van den liaad om Maqs dit salaris te geven. Anngenomen. Als nu werden onderzocht, de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden J. J. de Bakker, C. Esselink, L. Ivoote en J. Struik. Een commis sie bestaande uit de Heeren: Bruggeman, Kollf en Slik werden verzocht, de geloofsbrieven te onderzoeken, .waarvoor de Voorzitter de verga dering een oogenblik schorst. Bij heropening wordt bij monde van den heer Bruggeman medegeeld dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden waarop de Voorzitter Voor stelt de heeren toe te laten. Aldus besloten. De Gemeentebegrooting 1916 welke was nage zien door de Heeren S. Zeedijk, Alblas en Van der Slik werd in orde bevonden op enkele kleine opmerkingen na, Over bet schoolgeld van de kinderen onder Middelharnis en bij Nieuwe Tonge die in die gemeenten school gaan, terwijl de commissie in een dwaling verkeerde over het verplegen van een krankzinnige in Ghee). De Heer Alblas zeide dat wij toch niet verplicht waren om voor een krankzinnige Belg te betalen en wie dat dan was. Het bleek te zjjn vrouw Houthuyse, een inwoonster uit deze gemeente. De Voorzitter stelt voor de gemeenterekening vast te stellen met eéh nadeelig saldo van f3159,275 op de gewone en van f8436,375 op de buitengewone uitgaven. De beide nadeelige saldo's zijn niet verontrustend, het eerste is veroorzaakt door de distributie bet tweede is de koopsom van het land van Joppe aan den Langeweg. De Voorzitter zegt dat B. en W. den raad voorstellen, de volgende rioleeringen" te laten uitvoeren, van bet huis van den Heer Alblas tot aan de Ambachtschool kosten f900. Van den Langeweg nabjj het Geref. Weeshuis tot daar waar het hoofdriool is, kosten f525. Van het huis van den Heer J. Zaajjer naar het huis van de wed. W. Zaaijer en tevens aan sluiting van de huizen waar de leeraren H. B. S. thans wonen, kosten f1400. Na uitvoerige toelichting van den Voorzitter die mededeelt dat de Hoofdeljjken Omslag zal opbrengen f22500, en dat slechts is geraamd f lOtfbO, waardoor onze gemeente flink in dn duiten komt te zitten indien wij hetzelfde rijks subsidie behouden, verzoekt hij den raad tot aanneming te besluiten. Wat dan ook geschiedde. B. en W. stellen voor evenals vorig jaar aan gemeenteambtenaren een duurtetoeslag te geven hiervan zijn uitgezonderd, burgemeester, secre taris en gemeente ontvanger, terwijl de onder wijzers thans er buiten vallen omdat het Rijk voor hen zorgt. Aangenomen evenals vorig jaar 10 "0 van hun salaris toe te staan. Een verzoek om overschrijving van een kleine post op de gemeente begrooting om denstucadoor te betalen wordt goedgevonden. De Heer Vroegindeweij vraagt over de winkel sluiting en de distributie van gas. De Voorzitter zegt dat de Heer Vroegindeweij ook wel zal weten dat met 1 October a.s. de gasdistributie door de regeering zelf zat geschieden. De Heer v. d. Slik zegt dat er klachten komen over (je woonwagens. De voorzitter zegt dat de inwoners hieraan schuld hebben. Laten ze aan de vreemden niets geven of er niets van koopen, vooral niet van de mannen, dan zouden ze wel spoedig weer vertrekken, doch ze hebben het hier te goed. Laat ook niemand verlof geven aan hen om ergens te mogen staan en indien ze dan zonder verlof dit doen, dan direct een klacht indienen, waarop kan worden gehandeld en dan krijgt men ze weg. De woonwagens die er thans zijn, staan op het land van J. Struik, die eerst hedenmorgen is wezen klagen, dat had hij direct moeten doen. Nu is vandaag tegen die bewoners der wagens opgetreden, doch dat had direct moeten ge schieden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de Vergadering. SOMMELSDIJK- Proces-verbaal is opge maakt tegen G. van Gr. (van Middelharnis) en A. van der V. (van hier) wegens diefstal van juinzaadbollen. Op Donderdag, den 4 October a.s.,.des namiddags ten 2 uren, zal de gelegenheid zjjn opengesteld tot kostelooze inenting en herin enting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneeskundige S.-Knöps aanmelden. Ouders, voogden of pupillen, die hun kinderen het Herhalingsonderwjjs op de O. L. S. wenschen te laten volgen, worden ver zocht daarvan vóór 26 September a.s. aan gifte te doen bjj het hoofd der Herhalings school, de heer L. Pen. Op de op 19 Sept. jl. gehouden veiling van landerijen, thans in huur bjj Joh. v. d. Nieuwendijk zjjn ingezet: perceel groot 68 Are 80 c.A. op f 1120 per gemet of 1900, perceel II, groot 81 Are 40 c.A. op f 1120 per gemet off 2251, beiden door I. Bom alhier. perceel III, groot 78 Are 38 c,A,opf910 per gemet of f 1759 door M. Klink te Dirks land. perceel IV, groot 87 Are 13 c.A. op f930 per gemet of f 1999,50 door Joh. Holleman te Dirksland. perceel V, groot 87 A. 59 c.A. op f 950 per gemet of f 1947 door M. Klink te Dirks land. Op Zondag 30 September, nm. 1,30 ure, zal voor de Vrjjz. Hervormden optreden, Dr. J. Herderschee, em. Pred. te den Haag, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. Door de slechte treinverbinding zal Ds. Herderschee eerst kunnen optreden 's mid dags half twee. Protestvergadering van den Flakkeeschen Boerenbond tegen de Regeeringsmaatre- gelen op 14 Sept. 1917 in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Voorz. J. Overdorp. De Voorzitter opent de vergadering en zegt het hem genoegen doet dat zoovelen zjjn opgekomen om door hun tegen woor- heid te protesteeren tegen de wjjze waarop de landbouwers thans worden behandeld; hjj heet in het bizonder welkom de Heer Bouman Burgemeester en de Heer Warnaer oud voorzitter voor bun bljjk van belang stelling. Hjj deelt mede de Heeren Colijn en Van Genderen Stort waren uitgenoodigd hier het woord te voeren, doch bericht van verhindering hadden gestuurd evenals de Heer Patijn, die mede verhinderd was en voor de uitnoodiging moest bedanken, wij zjjn dus op ons zelf aangewezen, hjj hoopt de Heeren hun belangen zullen bloot leg gen, maar niet op een egoistisch standpunt zullen staan en ook het oog zullen richten op het algemeen belang. Met aarzeling heeft het Bestuur deze ver gadering uitgeschreven, omrede zjj de ver antwoording niet zou willen dragen, wanneer zjj wist mede te werken in deze ernstige dagen tot vermindering van de voeding. Maar waar het doel is juist het tegenover gestelde te bereiken, achtte zjj het haar plicht, mede den minister toe te roepenHalt, gaat niet verder op den weg die leidt tot vermindering van de produktie van ODze bodem. De boeren willen mede werken en hebben dit bewezen door de millioenen door hun zonder morren voor de distributie reeds opgebracht buiten de oorlogswinst maar willen dat ook niet alleen met hun plichten, maar ook met hun rechten rekening gehou den wordt. Dat zulks niet gebeurt, wordt door verschillende voorbeelden aangetoond. De vraag die thans alles beheerscht, is hoe moet het Nederlandsche volk worden gevoed, en dan luidt het antwoord, voor het grootste gedeelte van eigen bodem, en dan komt de vraag „hoe geschiedt dat het best', door de boeren met allerlei dwang maatregelen te achtervolgen, als het ware met de knoet, of door onderling overleg, waarbjj de liefde tot het vak wordt aange kweekt en de jjver geprikkelt, en dan is het antwoord niet twijfelachtig, zeer zeker door het laatste. Dat het eerste systeem gevolgd wordt, bewijzen wel de vele klachten die dagelijks het Ministerie bereiken en wordt verder met verschillende bewjjzen gestaafd. Dat de landbouwers niet de waardeering onder vinden in het land, die ze verdienen wordt bewezen door een uitroep van den Heer ■Schaper in de Tweede Kamer, „de boeren passen wel op hun zakken, een interruptie waarvoor hjj niet tot de orde werd geroepen, hoewel ze in strjjd was met de belangen van het vaderland. Begrijpt de Heer Schaper niet, dat zulk een uitroep een stand ver bittert, .die in de eerste plaats voor de voe ding van ons volk beeft te zorgen en meer verdeelt dan vereenigt" in dezen tijd nu men meer dan ooit schouder aan schouder diept te staan om de gevaren te boven te komen. Hoeveel boertjes tronen nog niet in de verschillende commissies. Tweemaal richtte het. Bestuur uit naam van 1100 landbouwers een aebrüven aan de Commissie van Toezicht op de Groenten-Centrale, doch ontving tot heden geen antwoord. Driewerf schande. Ik hoop nog onvermoeid zullen blijven protesteeren, totdat verandering komt. wat ten goede moet komen aan de produktie van onzen bodem, dan hebben wij zeker een goed werk verricht. Wy hebben een motie opgesteld, maar alvorens die te behandelen, stel ik de Heeren voor eerst hun grieven naar voren te bren gen, de Heeren Van Schouwen, Timmers, Van Driel, Soeteinan, De Graaff, Sieling, Roodzant, De "Haas, Joppe, Van der Sluis en Bouman voerden het woord en gaven allen hun ontstemming te kennen over de ver schillende regeeringsmaatregeleD. Zeer te leurgesteld was men over de Regeerings- coramissaris, aangetoond werd hoe hjj de boeren met een kluitje in het riet stuurt, en men vroeg waarom moeten hier bij de leverantieën ongunstiger bepalingen bestaan dan in andere provinciën, met geen ander resultaat dan handelaren op straat, land bouwers ontevreden en van Stolk's commis siehandel hoe langer hoe vetter. Op voorstel van het bestuur werd besloten weder graan te zaaien doch onder protest, terwijl men alle verantwoordelijkheid van zich afwees. Door den Heer de Haas werd nog een motie voorgesteld, die door het Bestuur werd overgenomen. Beide moties werden met algemeene stemmen aapgenomen. Ver der werd besloten de notulen van deze vergadering aan zjjn Excellentie op te zenden en een audiëntie aan te vragen, waarna de vergadering werd gesloten, de tram riep allen overhaast naar huis. De beide motie's luiden. MOTIE. De bond van Fiakkeesche Landbouwver- eenigingen in buitengewone vergadering bijeen in het Hotel „Spee" te Sommelsdijk op Vrjjdag 14 September 1917. Verzoekt nogmaals b?leefd, doch dringend aan Zjjne Excellentie den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het daar heen te willen leiden, dat de landbouwers niet genoodzaakt zullen zjjn hunne produc ten zelf ter veiling te brengen, doch dat de handelaren vrjjbeid zullen hebben, de producten van de landbouwers te koopen, on verminderd de verplichting derhandelaren, dat zjj deze over de veiling moeten laten gaan. De Bond van Fiakkeesche Landbouwver- eenigingen buitengewoon vergaderd in het Hotel „Spee" te Sommelsdijk op Vrijdag 14 Sept. 1917 betreurt do. wjjze,- waarop door de regêering met do belangen van do land bouwers wordt gesold, wat tengevolge heeft

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5