HYP0THEEOA E. VAR ZETTER 4, Koffiehuis met Verl NOORDHOLLAND LANDBOUWCREI Dordreehtsel pandbrieven a 99 pandbrieven a 92 Compleet Kerk Meeblem Land- en Tuinbouw. Het van ouds bekende A Snellemanstraat 73a en b ROTTEF „Harmonie" LANGEWEG - SOMMELSD 2 staande grondbelasting, die veel meer het karakter van een grondrente heeft aangenomen. Immers door het nalaten van een herziening van de belastbare opbrengst heeft de regeering zelf het principe, dat van de vermeerdering in waarde van den grond ook aan den staat een percentage toekomt, practisch niet toegepast, terwijl thans, na jaren, plotseling tot de toepassing daarvan wordt overgegaan. Dat de tegenwoordige grondbelasting dan ook een zeer onevenredige hef fing is in verhouding tot de thans bestaande waarde van den grond, zal wel niemand kunnen betwisten, echter is het de viaag of men door een per centsgewijze heffing van de verkoop waarde in aansluiting op de thans bestaande belasting, deze oneven edig- heid kan wegnemen. Wij willen dan ook gaarne erken nen, dat deze onevenredigheid o. i. nog evengoed blijft bestaan, ja, nog voor den kleinen landbouwer verergerd wordt, al gaan wij direct mede met allen, die evengoed den grondeigendom wil len belasten en meenen, dat de staat ook een deel van de waardevermeerde ring van de gronden toekomt. Bij iedere belasting dient men zich op het standpunt te stellen, dat de druk, dien men oplegt, gelijk is of zwaarder wordt, al naarmate de draagkracht van den aangeslagene grooter is. Dit laatste is echter minder goed bij zakelijke belas tingen dooi' te voeren, doch dient men bij het instellen van dergelijke belastingen er toch wel degelijk voor te waken, dat juist niet de kleine man het zwaarst ge troffen wordt. Toetst men nu de herziening van de grondbelasting aan dit criterium voor een vrijzinnige belastingpolitiek, dan zullen zeer velen, na kennisname van hetgeen te dezen opzichte is gebleken uit rappor ten van commissies uit landbouwvereeni- gingen en uit het mooie opstel van den heer Smid, referendaris van de Directie van den Landbouw, in de Vragen des Tijds, tot een gevolgtrekking moeten ko men, dat hier een wetsvoorstel zal worden ingediend, dat zeer zeker bij tal van kleine landbouwers, bij landarbeiders en tuin ders terecht groote ontevredenheid zal wekken en zeker niet strookt met het libe rale beginsel „bescherm de zwakken in de maatschappij tegenover misbruik van macht der sterken". Men vrage zich eens even af, of de tegen woordige grondbelasting een druk op de eigenaar legt, dien hij en ieder, die later van hem den grond heeft gekocht, heeft gevoeld. In de laatste tien jaar is dat zeker niet het geval geweest. Bij de herziening van de belastbare opbrengst, die in 1892 eindigde, zijn zeker enkelen terecht meer getroffen dan vroeger en anderen minder. Doch waar na dien tijd geen herziening vol.de, rekende ieder met de grondbe lasting als met een rente, die jaarlijks moest worden afgestaan tot een bepaald, vaststaand bedrag en rekende dus bij koop en pacht op dit bedrag, dat op deze wijze eenvoudig werd verdisconteerd. Voor den tegenwoordigen eigenaar of pachter was het dus precies hetzelfde of er geen, dan wel grondbelasting was, alleen met dit verschil, dat hij bij het niet bestaan der grondbelasting de gron den duurder zou hebben kunnen koo- pen en pachten, daar ze hem dan meer rente hadden opgebracht. Ging men dan ook op het oogenblik deze grondbelasting eens afschaffen, dan zou men eenvoudig aan iederen grond eigenaar een geschenk geven, dat, al naar de rente, die hij jaarlijks als grond belasting betaalde, in het eene geval grooter, in het andere kleiner zou zijn en niet, zooals toch zou moeten, voor ieder per eenheid van waarde gelijk was. Zoo geeft Smid in zijn artikel een tabel, waarin hij aangeeft, hoeveel procenten de belastbare opbrengst is van den thans (zonder de geweldige stijging van grond prijzen gedurende den oorlog in aan merking te nemen) bestaanden verkoop prijs van de gronden, waaruit dan blijkt, dat de belastbare opbrengst in Noord- Brabant 3,02 pCt. van de verkoopwaarde bedraagt, en in Drenthe slechts 1,32 pCt. daarvan, waartussehen dan voor de andere provinciën allerlei waarden lig gen. Dit illustreert wel voldoende den ongelijken druk, die echter niet meer gevoeld werd, daar ieder op deze „grond rente" rekent en heelt gerekend. Per eenheid waarde, dus perT1000 verkoop waarde, wordt dan ook in Drenthe f 0,79 en in Brabant f 1,81 betaald. Hoeisdit verschil ontstaan? In de laatste25jaren zijn de gronden in Drenthe zeer in waarde gestegen door de ontginningen, en dit is in andere provinciën minder het geval. In Brabant is de waarde van de gronden in enkele streken zeer ge stegen, echter staan hier gronden tegen over, die na de schatting in 1892 zeer weinig of niet in waarde zijn toegenomen ja, enkele zijn er, waarvan de waarde is verminderd. Van deze gronden wordt dus te veel betaald in verhouding tot de andere en van de in waarde gestegen gronden te weinig. Waar deze rente echter geheel is verdisconteerd en dus geen druk meer voor den eigenaar uit maakt, zoude het veranderen van deze sommen in een vast bedrag per eenheid verkoopwaarde al een zeerongelijkmatige druk op alle grondeigenaren leggen, speciaal op diegenen, wier grond na de laatste herziening, sterk in waarde is vooruit gegaan. Er rijst nu direct de vraag, wie eigenaar zijü van de gronden, die het sterkst in waarde zijn gestegen en wie gronden bezitten, waarvan de waardestijging gering is. De eerste toch zullen als het ontwerp-Treub wet wordt een veel grooter surplus hebben te be talen dan de laatsten en is voor hen de belastingdruk wel zeer zwaar. Wordt vervolgd.) Van de Oostgrens. Misschien hebt ge weieens zoo'n fatastisch verhaal gelezen van een treinrit in het verre Westen van Noord-Amerika. Hoe men daar uren en uren voortspoorde door de wildernis, eindelooze grasvlakten en einde- looze wouden, waar men geen stad, geen dorp, geen huis meer te zien kreeg mijlen en mfjlen ver. En hoe daar soms de trein temidden van die barre eenzaamheid stil hield omdat de machinist op zijn loco motief gebrek kreeg aan de noodige brand stof om stoom op te houden. En hoe dan treinpersoneel, bijgestaan door de.passagiers aan het hakken en scheuren en breken ging van boomen en takken en balken en wat er maar brandbaars te bekennen viel langs de spoorlijn, totdat er weer een vol doende portie brandstof voor den machinist bijeen was. Zoo'n verhaal was wel altijd interessant. tLiet je zoo van de primitieve toestanden zien, waaraan wij, verwende Europeanen, zoo prachtig, ontgroeid waren, naar toe meenden. Naar we meenden Want, lezende van die houtaandragende treintnenschen, zou 't niemand in ons Nederlandje in de ge dachten zfin gekomen, dat we waarachtig in dezen hoogst modernen, vooruitstreven- den tfid zelf naar zoo'n oer-primitieven toestand teruggeduwt konden worden. En toch is het een feit, dat dezer dagen aan het station van een onzer grensplaatsen de machinist van een personentrein bekennen moest, dat hy bij gebrek aan voldoende brandstof den wagensliert niet verder kon voortkrijgen. Daar zaten de menschen met hun gebakken peren. Besprekingen over en weer. Schelden en mopperen. Maar de machi nist schudde het hoofd, het water was en bleef van de kook, hoe hij ook porde onder den ketel. En toen opeens kregen de reizigers het tooneeltje te zien van zoo'n Far-West trein- idylle. 't Stationspersoneel kwam in bewe ging en stormde los op een stapel dennenhout dat er ter inlading voor den een of anderen brandstoffenhandelaar in Groot-Mokum ge reed lag. De hoofdconducteur verschoof z'n rooden riem over zijn burgemeestersbuik, wenkte zijn mede-conducteur en beiden renden als cowboys achter het stationsper soneel aan. Dat werd een trekken en sjorren aan den houtkoop dat het een lieve lust was en daar holde ieder naar de machine terug met een dennenstump. 'tEene blok volgde het andere. Machinist en stoker ge sticuleerden als zwartgemaakte Indianen en schoven plechtig de dennenstammen naar binnen in den loeienden vuurmond. Stook je niet, zoo reis je niet, was de leus. De machine rookte als een pannenbakkerij. Hijgend en zweetend zwoegde het personeel. Hout is licht verteerbaar voor een locomo tief. Toch, het hielp. De stoom begon weer te zingen, eerst sissend, toen zwaar steu nend en grommend door de veiligheids kleppen. Toen wenkte statig de roode pet. Een gil van stoomfluit en daar ging het verder huistoe. De eerste stagnatie in het spoorweg verkeer tengevolge van het steenkoolgebrek, of liever tengevolge van de minderwaardige kwaliteit van de steenkool, was er geweest, 'tls een waarschuwing voor wie dezen winter nog denkt te reizen. Ik raad hem ten sterkste aan om een reisdeken en een stevige boterham mede te nemen. Want niet overal ligt het dennenhout voor het oprapen, zooals hier aan de grenzen. En dan is het altyd maar het beste, om er op geprepareerd te zyn om een nacht ergens op de Drentsche hei of in een Noord-Hol- landschen polder ir. een koude spoortrein coupé te moeten doorbrengen. Met den smokkelhandel wordt het wat misère. Tenminste voor de grensbewoners. Aan de zoogenaamde grootsmokkelaars schynt het nog weieens te gelukken er een enkele wagonlading hier of daar door te smokkelen. Maar voor ben, die het met dragen verdienen moesten, is het vet nu toch wel van de ketel. Dit neemt echter niet weg, dat 't smokkelvolkje zich nog steeds een O.W.ers-air geeft. Men kleedt zich in zijde, draagt witte boorden en wan delt of fietst al naar 't smaakt. 't Gemak kelijk verdiende geld moet rollen. Het zyn er maar enkelen uit de arbeidersklasse, die verstandig genoeg zyn geweest om geregeld hun smokkelwinsten vast te leggen in stukjes land of op de een of andere bank. De mid denstanders, vooral de winkelmeuschen, waren in dit opzicht slimmer. En menigeen van dezen zal zich, als de oorlog eindeiyk voorby is, heel leukjes ontpoppen als kapi- talistje. 'tls geen toeval, dat in een van de grens dorpen, een plaats van wellicht 6000 inwo ners, in minder dan een jaar tyds drie groote bankkantoren een filiaal vestigden I K. Keuring van gewassen te velde. In het jaar 1914 onderging de sinds jaren by de Hollandsche Maatschappij van Land bouw bestaande zaaizadenkeuriDgeen belang ryke wijziging, door het in 't leven roepen van eene keuring te velde, volgens eene vaste puntenschaal en toezicht op de na leving der voorwaarden, aan deze keuringen verbonden; terwijl de z.g.n. monsterkeu ringen, welke tweemaal per jaar te Rotter dam en Amsterdam werden gehouden, kwamen te vervallen. Het toezicht op de naleving der voor schriften werd opgedragen aan twee con troleurs, waarvan één voor Noord-Holland en één voor Zuid Holland. Ofschoon bet aantal telers ondercontrole gestadig toenam, was het toch steeds moge- lyk, dat de cortroleurs alle telers voldoende met den gang van zaken op de hoogte konden houden, wat vooral den nieuwen deelnemers ten goede kwam. In verband met de abnormale tijdsomstan digheden, als gevolg waarvan door Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dezen zomer werd bepaald, dat het verhandelen van zaaizaad van verschillende landbouwgewassen van den oogst 1917 is verboden, tenzij deze te velde zyn goedge keurd door de daarvoor aangewezen pro vinciale landbouworganisaties, is het aantal liefhebbers voor het telen van zaaizaad onder controle belangrijk uitgebreid. Bedroeg in 1914 het aantal deelnemers voor Noord en Zuid-Holland ongeveer 25, thans is dit gestegen tot, ongeveer 500. Het is echter te begrijpen, dat het meeren- deel dezer telers zeer slecht of in 't geheel niet op de hoogte is met de voorwaarden, die aan de teelt van goed zaaizaad en de daaraan verbonden controle verbonden zyn. Het is b.v. tijdens de keuringen dezen zomer meermalen gebeurd, dat een gewas met zeer goeden stand, eene hooge opbrengst belovende, buiten verwachting van den be trokken teler werd afgekeurd, terwyl soms by zyn buurman hetzelfde gewas, minder goed ontwikkeld zeer tot verontwaardi ging van den eerste werd goedgekeurd. De fouten in zoo'n gewas werden door de meeste telers over 't hoofd gezien. Velen zyn van meening, dat de keuringscommissie alleen naar stand en opbrengst kijkt. Dit is echter niet het geval; er zyn andere factoren, die van grooter belang zyn, n.l. de raszuiverheid, en de afwezigheid van ziekten. Het doel van dit schrijven Ts, eenige voorlichting te geven aan belanghebbenden, teneinde te kunnen blyven meedoen in den concurentiestryd voor het telen en verkoo- pen van goed zaaizaad. Hiervoor is in de eerste plaats noodig, dat we beginnen met goed zaaizaad te gebruiken. Zaaizaadtelers moeten steeds in aanmerking nemen, dat „het beste zaaizaad nog maar goed genoeg is". Teneinde te voorkomen, dat dit najaar alle zaden van regeeringswege zouden wor den opgevorderd, zonder dat in de behoefte van goed en betrouwbaar zaaizaad zou kunnen worden voorzien, heeft de Holland sche Maatschappij van Landbouw dezen zómer,, als noodmaatregel de gelegenheid opengesteld tot aangiften voor de keuring van gewassen te velde. Voor den a.s. oogst in 1918 zullen echter alleen in aanmerking komen die gewassen, waarvan de herkomst van 't gebruikte zaaizaad vóór het zaaien is gecontroleerd, terwyl alléén wordt inge schreven van dit jaar te velde goedgekeurde gewassen. (Zie orgaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw van 25 Aug. 1917). Wie dus het volgende jaar voor keuring te velde in aanmerking wenscht te komen, geve hiervan tijdig kennis aan de betrokken autoriteiten, onder vermelding van het te zaaien gewas en de herkomst van het te gebruiken zaad. Alle ingekomen aangiften worden ter plaatse gecontroleerd voor het zaaien; het is dus in het belang van ieder teler, dat. zy geen plombes van de zakken afsnijden, voordat de controleur do aanwezigheid der plombes heeft gecon stateerd. Zaad waarvan de plombes van de zakken zyn afgenomen, voordat de contro leur geweest is, komt niet meer voor de keuring in aanmerking. Plombes, aangelegd door handelaren of niet erkende kweekers komen ook niet in aanmerking. Indien men aardappelen ter keuring wil inschrijven, koopt men hiervoor uilsluitend van te velde goedgekeurd gewas, en vrage ze alleen in geplombeerde ïakken. Dadelijk na ontvangst stuurt men bericht aan het Bureau der Maatschappij of aan den hoofdcoutroleur züner proviDcie, waarna een controleur wordt gezonden om de herkomst van het pootgoed te controleeren en voor de keuring in te schrijven. Indien men goed zaaizaad wil kweeken, moet men niet denken, dat men dit alleen kan bereiken door te zaaien op zwaar bemest land. Hierdoor kan wel een goede stand en hoogere opbrengst verkregen worden, doch de voornaamste factorenraszuiverheid en zuiverheid van ziekten, kan men hiermede niet verwijderen. Het is in de éérste plaats gewenscht, te beginnen met goed zaaizaad dat n.l. gebleken is raszuiver en vrij van met het overgaande ziekten te zijn. Tevens is het steeds gewenscht het zaad zooveel mogelyk voor het zaaien te ontsmetten, door kopervitriool- en waimwater-behande- ling, enz. Veel landbouwers zyn van meening dat, wanneer zy jaarlijks andere zaaitarwe koopen, deze niet behoeft te worden ont smet tegen steenbrand. By de keuringen te velde blijkt echter steeds, dat niet-ont- smette perceelen meer of minder sterk door steenbrand zyn aangetast, terwyl de aan tasting byna altijd van dien aard is, dat zulk zaad niet als zaaizaad in aanmerking kan komen. Ook moet men niet er op rekenen dat gewassen, welke het eene jaar worden goedgekeurd, het volgende jaar altyd nakomelingen leveren, welke goed gekeurd zullen worden. Vele gewassen zyn aan achteruitgang onderhevig; zoo wordt b.v. de Wilhelminatarwe steeds onzuiverder omdat dit een kruisingsproduct is, waarvan zich voortdurend nog individuen afscheiden welke minder goede eigenschappen ver- toonen. Ook kan de aanwezigheid van af wijkende variëteiten in een gewas tydens den bloei, aanleiding geven tot het ontstaan van bastaards. Het is daarom gewenscht, indien men een gewas zoo lang mogelyk met succes wil naverbouwen, dat men voortdurend de afwijkende planten ver wijdert. Door op deze manier selectiete6lt toe te passen, zal men steeds zaad verkry- gen van de beste planten, waarvan men 't volgende jaar weer een goed gewas mag verwachten, terwyl men niet voortdurend genoodzaakt is nieuw zaaizaaad uit andere streken te betrekken. Het is dezen zomer by de keuringen te velde gebleken, dat red-star en Bravo's-aardappelen, welke tien jaar lang van eigen zetgoed in eigen om geving werden verbouwd, goedgekeurd werden met byna het maximum aantal punten, terwyl in 't algemeen de aangegeven red-star en bravo's moesten worden afge keurd. De eerste waren echter afkomstig van steeds met zorg gekozen leggoed. Mij zyn gevallen bekend, dat sommige land bouwers meer dan tien jaren hun eigen zaaizaad van Wilhelminatarwe gebruikten, waarvoor zy by de keuring te velde steeds hooge punten voor raszuiverheid behaalden terwyl de opbrengsten tot 60 H.L. en meer per H.A. bedroegen. Dergelijke resultaten zyn echter alléén te bereiken, wanneer men de noodige zorg en aandacht wijdt aan de keuze van goed zaaizaad en pootgoed. Een voorname eisch is ook, dat vóór het zaaien en dorschen de machines goed gereinigd worden, opdat geen minderwaardige of andere zaden tusschen het zuivere zaad geraken. Meermalen kwam het voor, dat een zeer goed en raszuiver gewas moest worden afgekeurd, omdat het was doorgezaaid met minderwaardig zaad, of de machine, was van te voren niet gereinigd, zoodat met enkele liters vreemd zaad, het gebeele veld voor zaaizaad moest worden afgekeurd. Ge wassen die te velde zyn goedgekeurd, kun nen na het dorschen nog worden afgekeurd indien blijkt, dat wegens onvoldoende af scheiding of reinigen der dorschmachine het zaad vermengd is met andere zaden. Sommige landbouwers kunnen zich niet vereenigen met het terstond na het dorschen opzakken hunner goedgekeurde zaden, daar zij in de meening verkeeren, dat het zaad niet in zakken bewaard kan blyven. Dit bezwaar is evenwel gemakkelijk te overwin nen, indieu men eeaigszins oordeeldundig werkt. In de eerste plaats is het gewenscht, het goedgekeurde gewas op stam goed uit te laten rijpen, en, indien de weersomstan digheden zulks toelaten, niet te vlug binnen halen. Heeft men tydens den oogst veel nat weer, zoodat geoogst wordt voor de zaak goed droog is en men dorscht daarna spoedig af, dan kan het gebeuren dat het zaad niet geschikt is om in zakken te bewaren. Onder zulke omstandigheden is het gewenscht vooral niet te vroeg te dorschen, opdat spoedig daarna afgeleverd kan worden. Het is ook in 't voordeel van de kieni- kracht van 't zaad, dat het zoo lang moge lyk in 'tstroo bewaard blyft. Landkouwets, welke hun voorjaarsgewassen gewoonlijk reeds in 't najaar afdorschen, kunnen deze beter niet voor zaaizaad laten keuren, want erwten en haver b.v. in Augustus of Sep tember, zullen zeker minder kiemkracht bezitten dan wanneer zy ia Februari worden gedorscht. De Hoofdcontr» voor Z.-Holl., Klaaswaal, Sept. 1917. G. A. v. d. Waal. Alkmaar, Hoorn, Haarlem, J 'S-Graveuliage, Delft en Rott STAAT OP 31 AÜGUSTDS Volgestort Kapitaal f 2.000.< Reserve337.1 Déposito's2.280.4 Crediteuren 8.026.1 Acceptat i erekenin g (op accept verleende cre- dieten)5.830.3 Debiteuren 1.484.6 Voorschotten in rekg.- crt. op prol. voor- waardon1.638.1 De Vice-Voorzitter Do Dir van Commissarissen, .T.F.Mc Jhr.Mr. P. vanFokeest. Mr. M. gevestigd te DORDHEG IV 0/ /'- /O 1 0/ /O De Bank geeft uit Inlichtingen worden verstrek den heer P. A. VAN BUUREN A. te MIDDELHARNIS. voor het leveren van Machinaal Timmerw Vraag prijs met en zonder i levering tegen concurreer prijzen. B. KORNE1 Kantoor en Werkplaats Tevens TE KOOI' aangebo bestaande in tochtpui, ban afscheidingpui met voorlezei spreekgestoelte met klankl TUINLIEDEN, MIDDELHAR BIEDEN AAN: VELE SOORTEN VAN HER1 APPELEN en PEEREN. Hoog lage LEIBOOMEN, PYRAMI in vele soorten. FRAMB02 HORNET EN SDPERLATII ROODE EN ZWARTE BESS HAAGPLANTSOEN HEES' GEWAS, STRUIK-, STAM- KLIMROZEN. Vele VASTE PL TEN VOOR DEN BLOEMENTI BOLGEWASSEN enz. VERDER DEK-, DEN-, en Si HEESTERS eD wat meer tot vak behoort. HOUDEN ZICH AANBEVOLEN to AANLEG es ONDERHOUD van TUI OVERAL T£ 0NTBIEDEI Wil men DEGELIJK en GO KOOP LOGIES, ONTBIJT en k DAGMAAL ga dan naar het Interc. Telefoon No. 18. waar tevens verkrijgbaar is heerlijk glas BIER ii acht cent. blijft verder doorgaan met. de koop van alle soorten ALCOHt VRIJE DRANKEN, vooral niet vergeten de heerlijke, vorfrissch de en dorstlesschende Champai Pilz. Het Koffiehuis is vanaf het 's ZONDAGS GEOPEND van tot 2 uur. En tevens ZAAL te huur, v alle doeleinden geschikt. Aanbevelend, 8. V. LEEÜWE

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 2